WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Brabantse industriëlen bezochten onze streek. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT MT IEDER VERSCHIJ I i E VRIJ Bruijnzeel gaai fabriek bouwen in Bergen op Zoom Smid K© Gebraad te Poortvliet besloeg nog paarden van postkoets Werkgelegenheid ligt in directe omgeving. Zelf project opzetten voor 2GG werknemers, Vader van huidige directeur geboren Sint-Annalander. 1862 1 februari 1962 Van werken verslijt je niet Wanneer de streek er niet in slaagt voldoende werkgelegenheid in eigen gebied aan te trekken, zal men daarvan de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen moeilijk een verwijt kunnen maken. Ze stelt namelijk alles wat haar mogelijk is, in het werk om de aandacht op die streek te vestigen. Dat gebeurde donderdag jl, weer, toen de topfiguren van de West-Brabantse industrie op verzoek van genoemde commissie een bezoek aan het eiland brachten om daarna in hotel Zeeland te Tholen gezamenlijk van gedachten te wisselen over moeilijk- en mogelijkheden van pendel en werkgelegenheid. Trouwens, aan werkgelegenheid in de nabije omgeving ontbreekt het momenteel niet. Verder dan Bergen op Zoom of Roosendaal behoeft men niet te gaan om vast werk te vinden. Drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I.-Zeeland adviseerde de streek zelf en gezamenlijk een project op te zetten, dat werk geeft aan 200 mannelijke inwoners. Dan is daar ook pas het alternatief of men al dan niet bereid zou zijn in eigen streek te blijven. De commissie was 's middags met de gas ten op stap gegaan via een touringcar Van der Klundert na een welkom door burge meester mr A. J. van der Hoeven in en bezichtiging van het stadhuis. Via Poort vliet Scherpenisse Gorishoek kwam men op het industrieterrein van Sint Maar tensdijk waar burgemeester Bouwense expli catie gaf. In de lagere Technische School was het directeur J. Vredeveld, die voorlichting gaf in de gymzaal. Een goed geoutilleerde school met een niet helemaal bevredigend leerlin gental uit het gehele eiland (met 130 in de eerste jaren is dit nu tot een 100 terugge lopen) en bovendien in vergelijking met het landelijk gemiddelde en nogal sterk verloop. Dat wil zeggen, dat men de jongens nogal vlug van school haalt, nadat de leerplichtige leeftijd voorbij is en men dan nog maar een paar jaar technisch onderwijs heeft ge had landelijk ligt dit zo tussende 15 en 20% meende dhr. Vredeveld, terwijl het in deze LTS op 30% ligt. Bizonder jammer, juist nu er zo'n algemeen tekort bestaat aan geschoolde bouwvakarbeiders, enz. Het aantrekkelijke van snel te gaan ver dienen heeft vaak meer zuigkracht dan de zekerheid (met een toekomstig karakter) meer te zullen bereiken (en ook meer ver dienen) als geschoold vakman. De heer Vredeveld vond het verder spijtig dat leer lingen uit Tholen voorkeur geven aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom. Voorts wees hij er op, hoe vooral de gediplomeerden timmeren allemaal in de streek geplaatst konden worden. Voor de metaal afdeling is dat minder gunstig, al kunnen er ook daarvan wel worden geplaatst, vaak bij vader in het bedrijf, maar ook wel bij der den. Burgemeester W. J, van Doorn, voorzit ter van de commissie Werkgelegenheid Ei land Tholen vond de opmerking van dhr. Vredeveld over het schoolverlcop belang wekkend genoeg om er verder aandacht voor te hebben en bijvoorbeeld via de be roepsvoorlichting een streekverbeteringscom- missie te trachten dit verloop af te rem men. Voor de jongens zelf, voor hun toe komst is het immers veel beter de cursus geheel te doorlopen. Via Stavenisse, de nieuwe Sint Anna- landse haven en de Poortvlietse weihoek kwam het gezelschap bij de oestermaatschap pij „Bona Fides", waar de prettige kennis making werd onderstreept met bezichtiging van de oesterputten en het aanbieden van deze delicatesse. Na een goede maaltijd in hotel „Zeeland" was men tot het meer zakelijk gedeelte van deze middag gekomen. Drs. Verburg wees er op, hoe er de laat ste jaren ook op Tholen heel wat verande ringen zijn gekomen. De gasten hebben het zelf kunnen zien, er is een Lager eTech- nische School gevestigd, de landbouw onder ging middels herverkaveling een gedaan teverwisseling, in Sint Annaland kwam er een grote nieuwe haven, de afgesloten Pluimpot wordt recreatiegebied. Over Tholen bestaan nogal wat legendes, aldus de heer Verburg, legenden, die in deez verandering zeker niet passen, En daarbij is er nog een stuk gezonde plattelandsmen taliteit te vinden. Maar datzelfde „eiland" met de vaste verbinding heeft zorgen. Zor gen vanwege het bevolkingsverloop. Niet eens op eenzelfde peil blijvend, maar in deze tijd van schier overal bevolkingsaan was een afname. En daarom werd de bel geluid. Nu al enkele jaren geleden. Er is resultaat geboekt door eigen initiatieven. Men heeft daarvan de uitvloeisels gezien. Maar het probleem werd er niet door opge lost. Een van de laatste aktiviteiten van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tho len was het via de Stichting voor Maat schappelijk en Cultureel Werk in Zeeland gemaakt rapport over het pendelen. Bij een bespreking over vestiging van een flinke industrie werd de pendel niet meegeteld als arbeidsreserve, maar volgens het rapport zou toch zo om en nabij de 50% bereid zijn te gaan werken in een fabriek op Tholen. Tevens blijkt uit het rapport wel de honk vastheid van de inwoners men verandert niet zo vlug, kortom er zitten hier mensen, waar een industrie wat aan kan hebben. Nu is de commissie niet zozeer gekant tegen de korte pendel (al heeft men liever vesti ging in de streek zelf) omdat men bij korte pendel zeker niet zo spoedig gaat verhuizen. Men wil iets op Tholen. De bewijzen daarvan zijn de gevormde Commissie Werk gelegenheid, waarin overheid en bedrijfsle ven samenwerken, om onder meer ook met u te praten, aldus drs. Verburg. Daar is voorts de Streekverbeteringscommissie en de Gemeenschap Eiland Tholen ,stuk voor stuk getuigenissen van het feit dat men iets wil bereiken voor de streek en ze wil vandaag aan u vragen of er geen mogelijkheid be staat enkele projecten te vestigen, zo besloot de heer Verburg zijn toelichting op het doel van deze bijeenkomst. Deelnemers aan de bespreking tussen de Commissie Werkgelegenheid Ei land Tholen en enkele Brabantse In dustriëlen op donderdag 18 januari 1962 Industriëlen: Ir. A. H. J. M. van Dijck (N. V. Aug. v. Dijck-Petit) Dr. H. L. M. v. d. Ven Mr. St. M. v. Amersfoort (N. V. Beckers) Ir. J. C. Visser Mr. A. K. Minderhoud (N. V. Holland) Dr. J. H. de Vos (N. V. Potas) J. C. Verpaalen (N. V. Asselbergs') A. Groeneveld E. Wolvekamp (N. V. Philips) Ir. P. F. J. Linssen Q. C. A. Gommers (N. V. Aviolanda) Genodigden: Ir. M. A. Geuze (lid Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal) drs. M. C. Verburg (dir. E.T.I. Zeeland) drs. KI. Laansma (dir. Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk) Commissie Werkgelegenheid: W. J. van Doorn (burgemeester van Poortvliet) D. C. Bouwense (burgemeester van Sint Maartens dijk) A. J. Sluijmers (burgemeester van Stavenisse) Mr. A. J. van der Hoeven (burgemeester van Tholen) G. J. Moerland (wethouder, Stavenisse) D. Kleppe (wethouder, Scherpenisse) P. Mees (raadslid, Oud Vossemeer) G. Heijboer (uitgever Sint Annaland) E. Ph. Nieuwkerk (fabrikant, Poortvliet) V. Laban (gemeente-secretaris, Tholen) C. Dronkers (directeur Gewestelijk Arbeidsbu reau, Zierikzee, nevenbureau Tho len, Tholen) Uitaevers C. J. ZACHARIASSE en G, HEIJBOER Abonnementen 2.70 per halfjaar Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 franko p.p. 3.30 inkassokosten Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Prijs per nummer 15 cent WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen 18e jaargang No. 11 26 januari 1962 DE REDACTIE LEGT U VOOR: DE KROONPRINSES JARIG Brabantse industriëlen bezochten Tholen Pendel-moeheid of pendel-animo St. Annalandse raad wil nogmaals pogen streek tot kerngebied aangewezen te krijgen Raad Scherpenisse gaf muziek renteloos voorschot Bruijnzeel n.v. bouwt fabrieken in Bergen op Zoom Voor de balie Veehouder ij avond te Poortvliet Weer een honderdjarige in de streek Een massa plaatselijk nieuws De competitiebal rolde weer De laatste eer die men bewijstis vaak de eerste Er moet nog worden beslist of deze drie fabrieken in één gebouw worden onderge bracht of dat het drie aparte gebouwen gaan worden. De bedoeling is, dat nog deze zomer de produktie in Bergen op Zoom op gang komt. Voorlopig zal Bruijnzeel n.v. voor Bergen op Zoom een 250 werkkrachten no dig hebben en dan ligt het voor de hand, dat men daarvan ook op Tholen zal kunnen profiteren, zeker degenen die een zo korte pendel wat nauwelijks een pendel is te noemen verkiezen boven de lange afstand. Daarmee wordt de naam Bruijnzeel op nieuw gevestigd in een omgeving waar niet ver uit de buurt eertijds een Bruijnzeel ver trok. Dat was de vader van de huidige directeur W. Bruijnzeel. De familie is name lijk afkomstig van Sint Annaland. Zijn vader, C. Bruijnzeel vertrok daar in de ne gentiger jaren om in Rotterdam een van de eerste vijf machinale houtbewerkingsbedrij- ven in Nederland op te bouwen. Vandaar ging het naar Schiedam en zijn zoon komt nu weer dicht in de buurt van de geboorte plaats van zijn vader. Het is mede daarom, dat we de nieuwe vestiging veel succes toewensen. Daaraan kan men bij Bruijnzeel nauwelijks twijfelen. Voornamelijk vanwege het werknemers tekort in Noord-Holland gaat de bekende naamloze vennootschap Bruijnzeel te Zaan dam een industrie vestigen in Bergen op Zoom. De fabriek zal een plaats krijgen op het industrieterrein aan „De Lage Me ren even over de spoorlijn bij de Fordga rage, waar o.a. ook de Regionale werkplaats staat. In 1920 bouwde Bruijnzeel n.v. toen nog geen n.v. de eerste fabriek in Zaan dam en in ruim veertig jaar is 't werknemer tal van vijftig tot vijf en twintig honderd uitgegroeid. Bruijnzeels vestiging werd een van de grootste houtverwerkende industriën in de wereld. Ook elders werden vesti gingen gesticht, niet alleen in Europa, maar ook in Afrika en Zuid Amerika, j Zaandam blijft de hoofdvestiging, maar wat Nederland betreft komt er een tweede bij in de omgeving van onze streek, de stad Bergen op Zoom. Daar zullen drie fabrieken verrijzen, na melijk een nieuwe kastenfabriek, de fabri cage van potloden en balpennen (Ned. Potlood Industrie N.V.) en een fabriek van een nieuw soort vloeren, waarvan de ontwik- keling nog in het laboratoriumstadium is. De laatste dag van deze maand vieren wij de verjaardag van onze geliefde kroonprinses. Op 31 januari is het 24 jaar geleden dat kanonschoten en klokgelui de boodschap verkondigden dat- :r voor het eerst na een dertig jaren in ons land een prinses was geboren. Het was de eerste dochter uit het huwelijk van prinses Juliana en de hier zo hartelijk ontvangen prins Bernhard, en ze kreeg de namen Beatrix Wilhelmina Armgard. Meer nog dan anders gaan onze gedachten op deze heugelijke dag uit naar prinses Beatrix. De oudste prinses heeft in Leiden haar studie beëindigd en zich op velerlei manieren bekwaamd om straks de toekomst van ons land en volk in haar handen te nemen en een waardig en kundig opvolgster van haar koninklijke moeder te worden. Wij wensen h.k.h. een prettige verjaardag en veel geluk en voorspoed op haar verdere levensweg. (Nadruk verboden) CLASSIFICATIE De aanwezige industriëlen hadden over de pendel verschillende opvattingen. Eén hun ner begon met op te merken, niets tegen Tholen te hebben, maar wat drs Verburg niet heeft opgemerkt en een zo grote rol speelt, is dat een industrie op Tholen niet dat weekloon mag betalen, dat men elders kan verdienen. Spreker doelde hierbij op de gemeenteclassificatie en het verschil tussen klase 1 en 5 is niet onbelangrijk. Deze ver tegenwoordiger van een zeer grote indu strie wees er op, dat Tholen geen 500 man i kon garanderen en men dus wel degelijk het pendelaantal buiten beschouwing moet laten. Anderen waren van oordeel dat de bij komende „versierselen" (reisurenvergoeding e.d.) de grote oorzaak zijn van de uitein delijke loonverschillen. VAKBEWEGING HOUDT ZICH STIL Wanneer men zo overtuigd is van de sociale nadelen van de lange pendel, waar om laat de Vakbeweging niet meer klach ten daarover horen? Er zou grote zelfover winning voor nodig zijn, zo meende een der gasten, want het is een van de heerlijkste middelen om de lonen omhoog te krijgen zonder er iets voor te doen. De vakbeweging zou zich tegen de pendel keren, als ze zich maar voldoende bewust was van het enorme sociale nadeel daarvan. Hiertegen nam een commissie lid, weth. Moerland uit Stave nisse stelling. Hij was er van overtuigd dat de vakbeweging die nadelen wel van dege ziet, maar wat wil men? De pendelaars over reden maar thuis te blijven en het goede loon te derven? Ir M. A. Geuze meende, dat de bezwaren van de lange pendel steeds meer worden ge voeld. Er komt meer pendelmoeheid. De bezwaren van de grote reis en het lang van huis zijn, gaan zwaarder wegen dan de financiële voordelen. Ver van huis is niet nodig, meende de Bergse industriëlen. We kunnen nog wel direct een honderd man gebruiken. „En wij morgen nog 300' repliceerde een ver tegenwoordiger van een groot industrie uit Roosendaal. ALTERNATIEF Drs Verburg liet een concreet geluid horen Laat de gemeenschap Tholen gezamenlijk iets gaan doen. Het probleem op een geheel nieuwe manier anpakken, met deskundigen in Tholen en in Zeeland samen het initia tief nemen om een alternatief te kunnen stel len. Het moet mogelijk zijn op het eiland Tholen een project op te zetten dat arbeid geeft aan zo'n 200 mensen. Voor een der gelijke onderneming zouden de werkkrach ten onmiddellijk aanwezig zijn en voor de ontwikkeling van het project, zouden alle gemeentelijke en sociale instanties tesamen in een zgn. „community-development een bijdrage kunnen leveren. Mogelijk dat voor een dergelijk gemeen- schaps object in de streek zelf het kapitaal gevonden kan worden. Het zou niet moeilijk zijn hiervoor overheid en zelfs de nationale vakbeweging te interesseren. Door dit initia tief zou men dan een alternatief kunnen stel len, kunnen bewijzen of de pendelaars van thans dat blijven doen, dan wel op Tholen zelf gaan werken in de fabriek. Zover zal het moeten komen, de rest is niet meer dan een droomkasteel aldus drs Verburg aan het slot van de gedachtenwisseling tus sen industriëlen uit Brabant en de Com missie Werkgelegenheid Tholen. „We willen dat u hier vandaan iets mee neemt, opdat er op de duur ook iets van op het eiland terugkomt." Het was typerend drs. Verburg: op de man af. Niet maar blijven praten, iets doen. Gezamenlijk doen. Als Jacobus Pieter Gebraad, wonende aan de Langestraat 188 te Poortvliet het leven wordt gespaard, zal hij op donderdag 1 februari a.s. zijn honderdste verjaardag gaan vieren. De tweede honderdjarige van dit jaar in onze streek. De oudste inwoner van Poortvliet. Nummer twee op de lijst van de thoolse inwoners. Zo om en nabij half elf in de morgen stopt Gebraad, gezeten in een gemakkelijke, maar niet al te luie stoel in de keuken achter de smidse, zijn eerste pijpje. Het smaakt hem nog best. Pruimen gaat tegenwoordig niet meer met al die mooie vloerbedekking. Maar dat pijpje blijft er in. De gehele dag. Tot in de avond. Het kost wel menig lucifertje, maar Gebraad heeft er de tijd voor. Als je bijna honderd jaar wordt, heeft de maatschappij je niet meer nodig om te werken. Zelfs al zou je daartoe in staat zijn. Overigens, van werken verslijt je niet, zegt smid Gebraad beslist en denkt daarbij aan de postkoetspaarden, die hij jarenlang van nieuwe ijzers voorzag, toen ze in Poortvliet werden verwisseld, om „vers de tocht naar Tholen te vervolgen. De honderd jarige ziet er nog pienter uit. Met zijn pet op en zijn pijp in de mond. En hij is ook nog goed bij de tijd. Leest nog gemakkelijk de krant. Weet zich nog heel veel uit de oude tijd te herinneren, maar houdt ook datgene bij, wat er tegenwoordig plaats vindt. In een veel sneller opvolgen van dingen en feiten dan vroeger. „De wereld is zoveel kleiner geworden". „Jam mer, dat ik zo doof ben en het daardoor moeilijk is een gesprek te voeren" Ik zal toch blij zijn, dat die dag voorbij is. Ik zie er wat tegenop. Die drukte! Ik wil de ver jaardag maar hier vieren, in eigen huis. Dat ging vorig jaar ook goed. De dokter en burgemeester zeggen: doe het in het gemeen tehuis. De bovenzaal. Daar is ruimte ge noeg. En ben je het moe, dan ga je weer naar je rustige plaats in eigen huis. Maar ik blijf liever hier. Het gaat best zo. Ja, ik kom nog wel eens in de smidse. Niet meer om aan het vuur te staan. Maar ik kan er nog met genoegen naar kijken, als de vonken spatten." 1 februari 1862 werd Jacobus Pieter Ge braad te Poortvliet geboren als zoon van Willem Gebraad en Maria Kwakkel. Hij woonde enkele jaren in Bruinisse, maar was in 1,880 weer terug in Poortvliet en begon als smidsknecht om later zelf een D.V. 1 februari a.s. 100 jaar Smid Jacobus Pieter Gebraad van Poortvliet. Nog dagelijks menig uurtje genietend van zijn pijpje.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1962 | | pagina 1