I I WEEKBLQD VOOR HET EILRND THOLEN EN ST.FILIFSIÜND Het laatste blad De laatste dag JAN OVEREENKAMop Oudejaarsavond Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT E VRIJDAG Het Oudejaarsnummer. 18e jaargang No. 7 29 december 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE Zondagavond scheuren we geen blad meer van de kalender. We nemen hem van de muur en gooien hem in de papiermand. Een nieuwe neemt maandagmorgen zijn plaats in. Onze door gebruik vodderig geworden agenda, moet ook plaats maken voor een nieuwe. Maar lang blijft hij niet blank. Minutieus, onde invloed van een nieuwe netheid, schrijven we uit de oude agenda de zaken over die we in de nieuwe moeten noteren. We spreken van een nieuw begin, maar we weten alle- maal wel dat 1962 bepaald wordt door wat wij in 1961 deden. Een mens ontmoet in de toekomst steeds weer het verleden. De enige manier om werkelijk een nieuw begin te maken is te ondergaan wat Paulus schrijft in 2 Korinthe 5 17. ,,Zo is dan wie in Christus is een nieuwe schepping; het oude is voorbijgegaan, zie, het nieuwe is gekomen." „In Christus zijn", wil zeggen het leven van Christus leven. In Hem kunnen we 1962 veilig binnentreden. Nimmer zozeer als op de laatste dag van het jaar beseffen we, dat de tijd onherroepe- lijk voortglijdt. Zelfs op deze dag kunnen we de klok geen ogenblik stilzetten. Het enige wat we kunnen doen is enkele uren in te ruimen voor en te bestemmen tot be zinning. Intussen gaat ook dan de tijd door. Wat wij de oudejaarsdag noemen is dan ook nauwelijks een punt, die gezet wordt achter de voltooide zin; hoogstens is het een ge dacht enstreepje. Zo is het geweest met alle jaren, van de aanvang der tijden af. En met het jaar dat thans vrijwel teneinde is gespoed, is het niet anders. Hetgeen niet betekent, dat de mens wiens korte bestaan in de stroom van de tijd is ingebed, aan het overwegen van de zin van het leven geen behoefte zou hebben. Integendeel. En dan moet worden vast gesteld, dat ook het jaar 1961 een jaar is geweest, door de Heere van tijd en eeu wigheid aan de mens gegeven, maar door de mens met menselijkheden gevuld. Aan hoog gestemde verwachtingen is niet voldaan. Als op ander gebied is ook in het leven der volken het jaar 1961 een moeilijk jaar geworden, waarin de spanningen en wrijvingen vele waren en waarin de betrek kingen weer verkoeld en verkild raakten. Een jaar waarin een letterlijke muur werd opgetrokken tussen oost en west, waarin internationale, nationale en zelfs streekbe- wogenheid heerste. Een jaar van welvaart ook voor tal van landen, maar tegelijk een, waarin honderden miljoenen nog het al- lernodigste moesten ontberen. Een jaar van vrede voor velen, maar ook van oorlog voor anderen. Een jaar van welvaart voor onze streek, maar een jaar weer van beweging in goede en kwade zin. Het was ook daarin een menselijk jaar. Menselijk was het, omdat het ons leerde, dat men vaak bedrogen uitkomt met de mens. Nee, als menselijk jaar kon ook 1961 niet voldoen. Gelukkig echter te weten, dat het, behalve een menselijk jaar, een jaar onzes Heeren was. Het jaar onzes Heeren 1961. Nu is het niet voldoende alleen maar op het verleden en het heden te wijzen. Men moet ook van het heden durven afwijzen. Een jaar ging weer voorbij. En velen die het met ons zijn begonnen, hebben het niet mogen beëindigen. Hun laatste bladzijde werd reeds afgescheurd. Het zal de nagelaten betrek kingen juist op de laatste dag van het jaar een extra pijnlijke, droeve herinnering bren gen. En ook wij moeten gedenken, al de genen, die met ons begonnen, maar deze laatste bladzijde niet meer lezen. Men moet ook van het heden en het verleden durven afwijzen. Inderdaad, want èn de nagelaten betrekingen en wij moeten verder, mógen nog verder. Laten we dan verder mogen gaan in het besef van het vergankelijke, in het besef van het menszijn, in het besef van eigen ge breken en in de vergevingsgezindheid je gens de ander. Ook 1962 dat kan het geheim er niet meer van zijn zal van ons vragen: een liefde tot de naaste, een weldoen aan de naaste, aan ouderen, ook aan jongeren. Dan zal door ons géven 1962 ons nog wel wat goeds kunnen bréngen. De redactie legt u deze week voor Wanneer we deze samenvatting van het laatste nummer van 1961 schrijven, betekent zulks, dat er weer heel wat pagina's in het nu zo afgelopen jaar aan u zijn voorgelegd, pagina's met honderden kolommen, duizen den woorden, miljoenen letters. Saamgebun- deld lijkt het een gigantisch werk en inder daad is een week vlug voorbij, zoals ook een jaar maar een schaduw is. 4 Och, oude jaar, wat zal men er van zeggen. Er is zo veel in je bestaan gebeurd. Soms bracht je licht en ook wel goede dagen, En soms ook veel, wat donker was gekleurd. Er is gewonnen, soms zelfs kapitalen Er is gezwoegd, meestal ten eigen baat. Er is verloren, wat nooit weer zal komen, En nu voor goéd een leegte achterlaat, 'De WERELDfilm bracht allerlei sensaties. Steeds was er iets bijzonders aan de hand. Er suisde weer van alles door de luchten, Er stonden grote letters in de krant. Rumoer om Cuba Laos Algerije, Of Afrika, waarvan de wereld schrok, Of om Berlijn, een muur werd opgetrokken, De vrede was toen niet meer dan een gok. In Israël die grote procedure Een Joden-moordenaar stond daar terecht. „Ten dode schuldig!"is nu uitgesproken, Het vonnis is nu Eichman aangezegd. In eigen land een spoorwegen-misère, Dè vijfdaagse te schielijk ingevoerd. Zelfs tante Post is niet meer wat ze eens was. Al heeft ze financieel niet slecht geboerd. Van het verkeer zijn boeken vol te schrijven, Van alcohol, het snijden in een bocht, Van slippen onvoorzichtig oversteken, Wat heel vaak met de dood weer is bekocht. Misdadigheid ging sluipend langs de wegen, Oneerlijkheid bracht velen diep in nood, Maar anderszijds bizondere prestaties, Dat maakt ons kleine landje toch weer groot Een nieuwe brug ligt over de Merwede, En afgesloten werd het Veerse Gat. Aan de IJ-tunnel kan men nu beginnen. Tenslott'is Amsterdam toch óók een stad Men ka.np.c met problemen van de welvaart. Nieuw Guinea kreeg een eigen volkslied. Soekarnow kan de melodie niet volgen Wil vechten om het Papoea-gebied. Sjoukje Dijkstra, kunstschaats-kampioene. Onze vorstin een koperen jubilé, De Staphorster kwestie veel omstreden Eén fall-out advies van de B.B. Liefdadigheid heeft bij ons niet ontbroken, We gaven veel met menselijk gevoel, Bazars, collectes, lijsten, bussen, loten, Haast elke week en ook voor ieder doel. In EIGEN STREEK was er ook veel beweging De grote rust is er nu van de baan, Sinds oorlog, ramp en ook evacuatie, Is hét niet meer zoals voorheen gegaan. Er zitten vissers aan de thoolse dijken, Toeristen komen en toeristen gaan. Toen kwam G.S. eensklaps met samenvoeging En is men op een zere teen gaan staan. Er is al menig woordje zo gewisseld, Over de „toekomst van het Platteland", Het veilingwezen veilt al dertig jaren, Nu werkt men concentratie in de hand. De „Thola" en de juun ze waren prijzig. De landbouw kreeg nu ook een tuinbouwschool. In Anvers werd een Zeeuwse week gehouden Meer werk voor mannen is nog steeds 't parool. Een ZIEKENHUIS komt er voor protestanten, Bedenkt er bij, dat dit nog even duurt. Een B.L.O.school kwam ook in bespreking. Het Polderhuis staat in de Woudhoekbuurt. Politie Griep kreeg eerst een onderscheiding, Daarna is hij met staatspensioen gegaan, De provincie heeft de thoolse dijk verbeterd, Al werd dat met een koopje afgedaan. De thoolse vissers gingen jubileren, De oesters en de mossels feestten mee, Verdeeldheid heerst er bij de vroede vaad'ren Wanneer het gaat om steun aan V.V.V. In THOLEN was de geur eerst vrij ondraaglijk, Nu wordt er fluks en niéuw gerioleerd. Olympia bèstaat al zestig jaren Een voetbalveld (perfect) is geprobeerd. Een nieuwe kleuterschool is er geopend, De nieuwe ULO is geen kleinigheid. Bejaarden roepen allen hard: „Victorie - We hebben een bejaarden-societeit 1" De straten en de pleinen zijn verbeterd. Al is er een tekort van twintig mille, Straks honderd jaar is hooplijk Van der Sande Hij vocht nog met de Geuzen voor Den Briel. In POORTVLIET waren brandweerjubilea. Zo ook de Varkenshond en 't Groene Kruis. Maar dat men nu de „Rand" wil corrigeren, Wordt afgeketst, liefst baas in eigen huis. Een nieuwe school is klaar, straks ook de tweede, Voor het onderwijs is men er diligent, De „thoolse dagen" worden hier gehouden, Als „fokveedag" nog beter u bekend. SMERDIEK en SCHERPENI3SE éen gemeente Hoe durf je dat te rijmen met elkaar. De laatste léént al lang een burgemeester En de eerste léént'het water, dat is waar. De brandweer bluste brand in bei gemeenten, De Pluimpot werd gezamenlijk gedicht. En spreek je nu terloops van samenvoeging, dan krijg je daar een mep op je gezicht. „We kunnen samen industrietjes bouwen", lacht lief de een: „we worden samen sterk"! „Het mogt wat", roept de ander, schamper lachend, „Je hebt voor eigen mensen nog geen werk." Westkerke was er eeuwen al geleden. Toen kwam Smerdiek er nog niet aan te pas Met stenen gaat de Veerdiek niet meer gooien, maar Scherpenisse past toch graag z'n eigen jas. SINT MAARTENSDIJK is druk aan 't restaureren De kerk, 't gemeentehuis en hét plan West. „V.Z.O.S. en Riedijk jubileerden, De zangers, ja die zijn hier op zijn best. In STAVENISSE is het acht jaar al geleden Als zwakke plaats de haven aangeduid. Ze ligt er nog, al wordt er dan gemompeld, Dat men die in het voorjaar echt afsluit. Hier zetelt de „Floratho" gladiolen. Hier ligt een kinderspeeltuin in 't verschiet. Een gymlokaal is hier nog dringend nodig. Voor de Stoofdijk gaf men gul en ruim crediet. In ANNALAND staat machtig de „Cavetho", En de muziek bestaat er tachtig jaar. Fanfare met een koninklijke titel. De bevolking maakte 't nieuwe vaandel klaar. De dokter nam er afscheid voor een nieuwe. De schippers kwamen met de kerst naar huis De ijsbaan lag vóór kerst al hard bevroren. De burgemeester zei zo vaak: „ik ben niet thuis". In VOSSEMEER daar wonen de genieën. Een tafel voor 't verkeer als unicum Pieters heeft dit jaar de course gewonnen En „Hummelvreugd" was vlaggend in haar hum. Een brand ontstond in de Hollarepolder, De haantjes kraaien daar in de „Ha-Qu" U weet wel: in de diepvriesslachterijen Met opera-tenor van: kukeleku SINT PHILIPSLAND met zijn twee schipperinnen, Ze onderscheidden zich door moed, beleid en trouw, Een ernstig ongeluk nog voor het kerstfeest Dompelde daar het dorp in diepe rouw. 't Gemeentehuis werd in gebruik genomen, Maar officieel geopend is 't nog niet. „Concordia" in uniform gestoken Blaast (met subsidie) of het gaat failliet. Zo bracht de krant u goede en nare zaken, En staat met u weer voor de nieuwjaarsdag. We staan gereed met onze goede wensen, Misschien brengt het een traan, misschien een lach We zijn present met vele nieuwjaarsbrieven, Visitekaartjes zwieren in het rond. En ansichtkaarten met hun mooie rijmpjes, Met huisjes op een dik besneeuwde grond. Een nieuwe reis gaat strakjes weer beginnen. De koffer met bagage staat gereed. We turen, kijken zoekend in de verte. Daar niemand van die route nog iets weet. Mogelijk zullen vele haltes komen. Vertraging door het rood onveilig sein Misschien is er vaak enkel een verbinding Met luchtraket of met de boemeltrein. We moeten tweemaal 't hokje rood gaan maken, Eerst voor provincie, dan gemeenteraad, Wanneer u soms de zetel niet zult halen. Maak u daarover dan niet al te kwaad. Kom liever even dichter tot elkander, Als nieuwjaarsdag zich strakjes bij ons meldt. En duidelijker dan de andere dagen De grote waarheid rond aan ons vertelt: We hebben immers steeds elkander nodig, Ja, dat is zelfs een grote levens-eis. Onthoudt daarom de leus bij al uw streven: „LEER TE ONTVANGEN, MAAR LEER OOK TE GEVEN" Welaan dan lezers: allen GOEDE REIS. In dit laatste nummer vindt u een korte geestelijke overpeinzing, een hoofdartikel, de traditionele nieuwjaarsrijm, kerstfeestvierin gen, het gebruikelijke plaatselijk nieuws, de honderden nieuwjaarsgroeten van onze lezers, enkele herinneringen uit de oude tijd in de rubriekjes! vijf en zeventig, vijftig en vijf en twintg jaar geleden, een foto-over zicht met het streekgebeuren en het normale plaatselijk nieuws. Een droevig bericht moest ook in dit laatste nummer worden opgenomen door het ernstig ongeval te St. Philipsland met tragische afloop. Overigens was er ook voor dit nummer nog een te grote copiehoeveclheid, zodat we de raads- verslagen van St. Philipsland en Oud-Vosse- mcer moeten laten overstaan. Opnieuw is getracht in 1961 een zo goed mogelijke voorlichting via onze uitgave te Optimistisch uitzien naar het geheim 1962 verzorgen. Er kleefden ook aan dit werk heel wat gebreken. Daaraan is de haast, waarmee ook het samenstellen van een week blad nog vaak moet gebeuren, niet vreemd, daaraan is het tijdsverschijnsel van werk- overbelasting, ook in zetterij en drukkerij, mede schuldig. Soms ook moesten berichten samengevat worden, wat teleurstelde, andere moesten blijven overstaan of vervallen. Bij dat alles werd aan de weg getimmerd. Komt de krant elke vrijdag in duizenden gezinnen, en wat ons toch telkens weer verblijd wordt gelezen en gewaardeerd. Gewaardeerd ook inzonderheid door degenen die niet meer in de streek wonen, maar daarmee nog intens meeleven. Voor die ver boven de duizend postabonné's, voor het bedrijfsleven ook en vanwege de ingevoerde vrije zaterdagmiddag zullen we in 1962 vermoedelijk reeds per 1 febr. de krant een dag vroeger gaan brengen: OP DONDERDAG GAAN VERSCHIJ NEN. Inmiddels danken we correspondenten, be zorgers en alle andere medewerkers voor wat in 1961 voor onze uitgave werd gedaan. Danken ook de lezers, die opnieuw trouw zijn gebleven aan de Eendrachtbodc. Dan ken voor de soepelheid, waarmee de kwar taal-inning werd omgezet in een halfjaar lijkse abonnementsbetaling. En hopen ook in 1962 het werk aan de Eendrachtbode weer te mogen doen, zoals van ons wordt verwacht. Laten we dit jaareinde beginnen met de wens dat het onze streek ook komend jaar wel mag gaan, beginnen met de wens voor allen die dit lezen! EEN GEZEGEND Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 01660500 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 01677—500 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 31 december 1961 tot en met 6 januari 1962 zondag 9.43 22.29 maandag 10.58 23.41 dinsdag 12.09 woensdag 0.48 13.13 donderdag 1.42 14.05 vrijdag 2.29 14.55 zaterdag 3.17 15.41 6 januari Nieuwe Maan te 8,24 uur UITVOERING MANDOLINECLUB TREMOLANDO Waarnemend voorzitter J. v. Elsacker mocht donderdag 21 december in 't Hof van Hol land het welkomstwoord spreken en wens te van die plaats de voorzitter A. Goede- mond van harte beterschap toe. Verder deel de hij mee dat de toneelaankleding was ver zorgd door H. J. Beukelaar, dat er in de pauze loterij zou worden gehouden tot dek king van de kosten van de avond. Dat er voor deze avond veel geleerd was kon men wel horen want wij geloven dat dit een van de beste uitvoeringen is welke ooit door Tre- molando is gebracht. Het vele applaus was voor dirigent D. Burgers met zijn gezelschap volkomen verdiend. Na de pauze kwamen „De Plankeniers" uit Rilland aan het woord. Deze brachten een toneelstuk in drie bedrijven, Levens- OUDEJAARSINKOPEN Nu oudejaarsavond op een zondag valt, geldt de wettelijke regeling, dat op zaterdagavond 30 december de winkels tot 9 uur avonds geopend mogen zijn. vereniging hoog te houden. Dat Tholen dit jaar procentgewijs de meeste prijzen in de wacht sleepte is niet te verwonderen als men zag hoe de andere dames werkten maar deze hebben ook al wedstrijd ervaring van jaren terug. Terwijl het voor St. Maartens dijk en Oud Vossemeer pas de eerste keer is. Wij geloven dan ook dat er volgende ja ren door deze verenigingen veel bereikt kan worden. Het punten verschil was maar klein, voor deze verenigingen jammer, tel kens iets in het voordeel van Tholen. Al met al was het een pracht middag welk door Olympia georganiseerd maar door de di recteur leider Dhr. J. Piesens in elkaar ge zet. Zeker niet minder heeft het bijgedragen tot het slagen door de medewerking van jury, tel- en toestelcommissaris. Óm half acht was de trekking der loterij welke gehouden werd tot dekking van de on kosten. De uitslag van de turnwedstrijden was: Meisjes Olympia 4 Tholen 215 punten Olympia I, 211 punten Olympia 3, 209.6 pt. W.W.V. St. Maartensdijk 209.5 punten Spido 1 Oud Vossemeer 207 punten W.W. V. 204.6 punten Olympia 2, 199.5 punten Jongens Spido 2, 104,9 pt; Olympia 1 103,9 pt. Spido 1, 102.1 pt; W.W.V. 1-00 pt. W.W.V.2, 97.4 pt. Heren Spido 102.7 pt; 01ymp;a 97.5 pt; Dames Olympia 2, 162.1 pt; Olympia 1, 160,9 pt; W.W.V. 155,3 pt; Spido 151,8 pt. Het gemiddelde per vereniging Olympia 26.1 pt; Spido 25.7 pt; W.W.V. 25.5 pt. Individueel Rientje Deurloo 28.2 pt. Olym pia. LEGATEN Naar we vernemen heeft de Ned. Prot. Bond afdeling Tholen in de maand november een legaat ontvangen van f2500.van een overleden dame, die met deze afdeling sympathiseerde, terwijl op tweede kerstdag in de dienst werd bekend gemaakt, dat er een legaat van f 5000.was ontvangen van een overleden lid. Beide legaten zijn vrij van rechten. schaduwen, op de planken. Het stuk werd buitengewoon goed vertolkt en deed zijn naam eer aan, want het leven werd gebracht zo het in werkelijkheid is. Er speelde een zeeman in mee welke vele malen wat ruwe zeemanstermen gebruikte. Maar bij de ont knoping kon men horen dat er achter ruwe woorden een goed hart en een godvrezend iemand kan schuil gaan. Ieder die het spel tot het einde gevolgd heeft hoorde men zeg gen. De plankeniers mogen meer naar Tho len komen. Tevens is het een bewijs dat het bestuur van Concordia eerst wel goed uit kijkt voor het wat presenteert en daarom is het zo jammer dat de zaal zo slecht bezet was. Hopelijk zal de avond van Concordia in febr. beter bezocht worden. Met deze woor den en wens werd de avond besloten. DENK AAN DE VOORRANGSWEG Zaterdag 23 december kwamen de bakkers zoon C. van O van 't Ankerweg richting brug en kwam op de kruising Grindweg- Singel in botsing met een volkswagen uit B.o.Z. Deze kwam uit de Vossemeersepoort maar zag door zijn beslagen ruiten niet dat er een auto kwam en reed de voorrangsweg op. De auto van van O. werd van voren volkomen vernield wat voor de bakker op die drukke zaterdag een grote hendecap was. KRINGWEDSTRIJDEN EILAND THOLEN De Nutsspaarbank wisselbeker welke voor de vereniging was uitgeloofd die het hoogst gemiddelde op de turnwedstrijd te Tholen op 16 december behaalde is door Olympia in de wacht gesleept. Een medaille was beschikbaar gesteld voor de turner(ster) die de meeste punten had. Deze ging naar Rien tje Deurloo van Olympia, afd. leerling meisjes. Ruim honderd gymliefhebbers van St. Mdijk.Oud Vosemeer en Tholen hebben in groepsverband gestreden om de eer van hun BEVORDERING Onze oud-dorpsgenoot H. v. d. Boogaart is met ingang van 1 januari 1962 bevorderd tot technisch hoofdambtenaar bij de dienst van Publieke Werken te Helmond IJSVERMAAK Het onderwaterzetten van een ijsbaan is in ons Hollands klimaat altijd een gok. En nadat aan de kleine vorstperiode van begin vorige week een einde was gekomen hadden de leden van ijsvereniging de overtuiging dat de inundatiekosten van het bietenopslag- terrein aan de Veerstraat voor niets waren gemaakt. Maar de vorst zette opnieuw in en zo konden de schaatsliefhebbers van Kerstmis af op hun baan terecht. Vooral 's middags, wanneer de zon het weer niet te koud maakt, kan het er behoorlijk druk zijn. TEVOREN ONBEKEND Zoals eerder bericht, werden aan de mi nister van binnenlandse zaken, mr Toxo- peus door verschillende Tweede Kamerleden vragen gesteld over de vorig jaar gewei gerde Koninklijke onderscheiding, die ter plaatse aan een inwoner zou worden uitge reikt. Onder anderen werd gevraagd of uit de weigering moet worden afgeleid, dat geen enkele maatregel genomen was om na te gaan of de betrokkene die onderscheiding wellicht als een kleinering van zijn persoon, staat, stand of verdienste kon ondergaan. Mr Toxopeus verklaarde hierop in de memorie van antwoord, van oordeel te zijn, dat uiteraard niet vooraf bij een te decore ren persoon kan worden geïnformeerd of deze de hem toegedachte koninklijke onder- schfeiding op prijs zal stellen. In het onder havige geval, aldus dè minister, bestond noch bij het hoofd van de school, waaraan te betrokkene onderwijzer was, noch bij de inspecteur van het lager onderwijs te Goes, het vermoeden, dat bedoelde onderwijzer de eremedaille in goud, welke onderschei ding bijvoorbeeld ook verleend wordt aan wethouders en secretarissen in gemeenten met een inwonertal als Sint Annaland, niet zou wensen te aanvaarden. DIJKEN ALS GEMEENTEGRENS Tegen vrijdag avond 29 december a.s. is door b en w een raadsvergadering uit geschreven met een achttal agendapunten. Voorgesteld wordt het presentiegeld van deze vergadering te bestemmen voor de Anti- Honger-Actie B en w zijn ook van oordeel dat het nuttig is om lid te worden van de „Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1