PROTEST WAARIN -OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Zwakke argumentatie. Met zes voor en één tegen* Raad St. Maartensdijk behandelde samenvoeging gemeenten )©s Daverveldt 126 verschillende modellen kandelaars RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDIJK» Antwoord op begrotiogsvragen - Straks bespreking met b en w colleges over nieuwe noodslachtplaats - Voorstel om Kleine Kaaij niet meer als bietenlegplaats te bestemmen werd naar het dagelijks bestuur terug verwezen - Instemming met gemeenschappelijke ophaaldienst - Riolering en bestrating Achterbos - Bouwrijp- maken gedeelte industrieterrein» 18e jaargang No. 5 15 december 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Over de samenvoeging der gemeenten Scherpenisse - Sint Maartensdijk staat in dit nummer heel wat te lezen. Er werd deze week dan ook wel een enkel woordje over gewisseld. Zovéél, dat ruimte zou ont breken, daaraan in deze kolom nog veel toe te voegen. En bovendien lijkt het ons overbodig. De reactie van Scherpenisse is niet zo verwonderlijk. Wanneer men het zonder meer over zich heen liet gaan, zou men kun- ken denken, dat het een levensloze gemeente was. Geen enkel bezwaar dus tegen een pro test. Vergevenswaardig zelfs nog, wanneer in dat opzicht een bitter, een wat heftig woord klinkt. Anders wordt het echter, wanneer een zaak als deze geheel in de persoonlijke sfeer wordt getrokken, zoals dit af en toe plaats vond, tijdens de gehouden protestvergade ring in het „Holland Huis" te Scherpenisse. Inderdaad slechts door een enkeling, maar een groot gevaar inhoudend tijdens een massa-bijeenkomst. En bovendien onredelijk. Onredelijk omdat woorden gebezigd wer den, die men in een tijd dat ze ten aanzien van een „overheidspersoon' mogelijk niet misplaatst waren en die tijd heeft Scher penisse persoonlijk ondervonden - niet eens werden gebruikt. En dat ligt nu toch wel heel anders. We doen het niet zo graag op „die tijd" terug te komen, maar hier moet het toch gezegd, dat thans een overheidspersoon werd aan gevallen, welke zich juist in „die tijd" als ware Nederlander deed kennen. Mede daar om wensen we daartegen te protesteren. Ook al zou dit protest bij lange na niet die on dersteuning krijgen, als het protest (terecht) in het „Holland Huis" kreeg. Zelfs al staan we bij dit protest alleen, dan nog menen we dit geluid te moeten laten horen. En bovendien de gemeente Scherpenisse te waarschuwen, dat hiermee eerder afbreuk aan een zeer rechtvaardige zaak wordt ge daan, dan dat er winst uit geboren kan worden. Afgezien van alle mogelijk gemaak te fouten menselijk door de aange vochten persoon, afgezien van enige partij digheid (en in dat opzicht prijzen we ons gelukkig hier neutraal te kunnen oordelen) raden we aan de persoonlijke sfeer hier buiten te houden. En zich liever geheel aan de zaak zelf te wijden. Gelukkig dat vele, ja het overgrote deel van Scherpenisse daar over niet anders denkt. Daarin ligt trou wens de kans om op het protest een zo niet gewillig, dan toch redelijk oor te krijgen. Samenvoeging, is vrijwel alles wat de klok slaat. Verdere uitleg is overbodig. Overigens is Scherpenisse de enige gemeente niet in den lande, die hier door wordt beroerd. Walcheren en Goeree- Overflakkee kunnen er ook over meepraten. Men zou het als de „geest van de tijd" kun nen betitelen, Samenvoeging van gemeenten, van landen, van werelddelen. In het midden latend of dit valt toe te juichen of af te keuren (het kan ook nood zaak zijn) menen we toch enige aandacht te moeten schenken aan de motivering van gedeputeerde staten met betrekking tot het voorstel (samenvoeging der gemeenten St. Maartensdijk en Scherpenisse.) Bij concentratie van het waterschap werd met alle begrip voor de brokken van de hakkende bijl - vastgesteld dat hieraan bestuurlijk veel voordelen waren verbonden. Er is toen zelfs gezegd, dat het ook in financieel opzicht voordeliger zo zijn, wat toen en inmiddels zeker wel moet worden betwijfeld. Maar organisatorische voorde len zaten er veel in. Meer dan hieraan ver bonden nadelen. Bij motivering van bovengenoemd voor stel, komt dit echter niet ter sprake. En zeer waarschijnlijk is de argumentatie daardoor heel wat krachtelozer geworden. Bepaald zwak is bijvoorbeeld het argument dat de structurele politieke en godsdienstige ver schillen tussen de twee bedoelde gemeenten het minst gering zouden zijn in vergelijking met die van de andere eilandgemeenten. Ook die van de functie-combinatie (één bur gemeester voor de twee gemeenten) is wei nig steekhoudend. Terzake van de afstand is het een feit, dat deze gemeenten het dichts bij elkaar liggen, zelfs al nemen we in aanmerking dat die afstaijden een steeds mindere rol spelen. Het „kernargument" (men kan dit alles elders in dit blad lezen) kan ook nog enigermate gelden. Bij elkaar blijven we echter de motivering zwak vinden. Het lijkt er enigszins op, dat gedeputeerden er zich gemakkelijk hebben willen afmaken. Terwijl wellicht steekhou dender motieven voor het grijpen waren. Dat heeft aan de zaak zelf geen goed ge daan. Nogmaals: afgezien van de mogelijk heid, dat samenvoeging wèl voor alle par tijen economische voordelen met zich brengt, ware het beter geweest, dat de motivering meer gefundeerd was, dan deze argumentatie. Een zwakke argumentatie 1 Tijdens de woensdag jl gehouden voltallige openbare raadsver gadering te St. Maartensdijk onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense werd als zestiende en voornaamste agendapunt besproken het ontwerp-voorstel aan de raad inzake samenvoeging van St. Maartensdijk en Scherpenisse. Dit gebeurde in het „hobby- lokaal" van de nieuwe kleuterschool, waar momenteel de zetel staat van de Smalstad, nu het gemeentehuis in restauratie is. In het algemeen werd over deze zo ingrijpende zaak een rustig debat en verstandige bespreking gevoerd, waarbij begrip werd getoond voor de twee kilometer verwijderde partner. Conclusie overgrote meerderheid: in aller belang samenvoeging. GEEN VECHTER VOOR BEPAALD STANDPUNT In ons vorig nummer hebben we de lezer op de hoogte kunnen brengen van de mening van burgemeester en wethouders van Sint Maartensdijk over deze zaak. Herhaling is daarvan overbodig. Het is voor burgemeester Bouwense, even eens hoofd van de gemeente Scherpenisse niet het gemakkelijkste punt geweest in zijn ambtelijke loopbaan op Tholen, dat hij aan de raad moest voorleggen. Vandaar ook een persoonlijk inleidend woord van deze voor zitter. „U zult begrijpen, dat het voor mij moeilijk is aan de ene kant de mening van Sint Maartensdijk en anderszijds die van Scherpenisse te gaan verdedigen, nu die meningen, zoals reeds is gebleken, lijnrecht tegenover elkaar staan," aldus dhr. Bou wense. „U mag dan van mij, die beloofd heeft de belangen van beide gemeenten te dienen, niet verwachten, dat ik een vech ter zal worden voor één van de beide standpunten, Toch wil er iets van zeggen, nl. dat het mij zeer spijt, dat een der dag bladen heeft gemeend een onjuiste medede ling te moeten doen. Immers, daarin werd geschreven, dat b en w van Sint Maartens dijk om ingrijpende grenswijzigingen heeft gevraagd. Dit heeft met name in Scherpe nisse een onprettige stemming verwekt hetgeen bij dit precaire onderwerp uitermate te betreuren is. Met nadruk wijs ik er op, dat b en w van Sint Maartensdijk aan G.S. gevraagd hebben om inlichtingen en wel in verband met de aanleg van sportvelden in de Pluimpot. Dat is ons goed recht te weten wat ons in de toekomst te wachten staat. Persoonlijk heb ik er juist meerdere malen te Middelburg op gewezen, dat het verschil in bevolkingsmentaliteit tussen beide ge meenten groot is en dat Scherpenisse steeds een hechte gemeenschap vormde. Ik zou het dan ook prettiger gevonden hebben, wanneer dit door G.S. in een besloten vergadering met beide raden was voorbereid, al is dat geheel ter competentie van gedeputeerden. Ik meen, dat beide gemeenten naar elkaar zouden zijn toegegroeid en dat een vrijwillig samengaan met de tijd groter zou zijn ge worden. Nu is daarvoor de tijd nog niet rijp. Indien over geheel Tholen de indeling wat breder zou zijn bekeken dan was ook een samengaan van de beide gemeenten veel aannemelijker geworden. Overigens is het nog geen voorstel van gedeputeerden, maar een aftasten van de mening in beide gemeenten. Verder is het kennelijk de bedoe ling van g.s. geweest de voordelen van een kernaanwijzing uit te strekken over een gro ter gebied. ONWAARDIGE WAPENS De voorzitter wenste vervolgens even in te haken op de protestvergadering, welke de avond te voren in Scherpenisse werd ge houden. Hem was namelijk gebleken, dat men het spreker kwalijk heeft genomen als burgemeester van Scherpenisse niet aanwezig te zijn op die bijeenkomst. En dat, terwijl door de organisatoren van die avond op ondubbelzinnige wijze werd kenbaar gemaakt dat mijn aanwezigheid niet gewenst was, wordt dit nu als een wapen gebruikt. Ik geloof niet dat de overige raadsleden (van Scherpenise) een dergelijke houding kunnen goedkeuren. De gang van zaken was aldus: Verleden week zaterdag werd buiten mij om een vergadering belegd door de raads leden van Scherpenisse op de raadszaal. De zesde dag daarna werd mij dit meege deeld. Men was toen reeds bezig met pam- flette, enz. De lust vergaat me om me daar dan in te dringen, maar ik stel het wel op prijs dat de bevolking van Scher penisse dit goed weet. Direct na de protest vergadering is mij van verschillende kanten meegedeeld, dat hoewel men zelfstandigheid wenst te handhaven - en wie zou anders verwachten men het gedrag van sommi gen op die vergadering verfoeit. De voorzitter besloot deze inleiding met er op te wijzen, dat het ieder het zal billij ken en begrijpen, dat Scherpenisse protes teert, zeker wanneer het gevoelselement de boventoon voert. En met in achtneming van de fatsoensnormen zal niemand zich daar aan mogen ergeren. Het zou een veeg teken zijn wanneer Scherpenisse alles onbesproken, gelaten over zich heen liet gaan. ALLES DOEN O MSTREEK TE HANDHAVEN Als eerste raadslid sprak de heer H. P. van Zetten over dit onderwerp. Hij achtte de samenvoeging een mooi object, wanneer men de centimenten opzij kan zetten. Dat is helaas niet zo en spreker kon zich indenjcen, dat het voor Scherpenisse meer bezwaren opleverde dan voor Sint Maartensdijk, waar de bestuurszetel wel zal blijven. Maar dat is toch ook weer niet van zo'n betekenis, dat men het daarom moet afwijzen. De ge meenten liggen dicht bij elkaar en wonend in een middelgrote gemeente in ons land ben je verder van' het centrum verwijderd dan de afstand tussen Sint Maartensdijk en Scherpenisse. Toch kon spreker zich gevoelens van on behagen goed indenken. Als inwoner van St. Maartensdijk is hij evenmin vrij van senti ment, maar men moet ook niet denken dat al eeuwen bestaande gemeenschappen met een penneveeg worden uitgewist. Het is nog maar enkele tientallen jaren geleden, dat men komend in een andere gemeente met stenen bekogeld kon worden. Hoe is dat al niet veranderd? uit 5 landen met bijpassende kaarsen in wit en gekleurd. Af gebeeld Zweedse robijnrode këlk op heldere voet 2~50 (zonder kaars) Grote Markt 3, Bergen op Zoom, Tel. (01640) 4571 7 We zijn allen naar elkaar toegegroeid. Gelukkig. Nu de Pluimpot een bestemming gaat krijgen en de gemeentegrenzen daar door lopen moest er wel wat gebeuren. Door samenvoeging kan Scherpenisse van de kern voordelen mee profiteren, wat de opzet is van g.s. Een naam? Wat is een naam. We zouden er over kunnen praten de saamge- voegde gemeente Haestinge te kunnen noe men naar de historische Pluimpotnaam. De heer van Zetten zou de inwoners van Scherpenisse willen adviseren: laat je niet te veel meeslepen door gevoelsargumenten Bekijk de zaak nuchter en stel met ons al les in het werk de streek voor de toekomst te handhaven. Er is weinig aantrekkelijks aan een ontvolkt gebied. Bij industrievesti ging kan er bevolkingsgroei worden ver wacht, daarvan kunnen beide kernen de vruchten plukken en daardoor kunnen we meer aan de inwoners bieden. Laten we daarom samengaan aldus dhr. van Zetten. OP ANDERE MANIER OPLOSSEN Een ander geluid liet de heer L. Koop man horen. Hij begon met de vraag te stel len hoe of b en w van Sint Maartensdijk het zouden vinden, wanneer ze in Scherpe nisse woonden? Het is toch niet gevraagd door die gemeente. Integendeel, volgens „Het Vrije Volk" is het ons dagelijks bestuur ge weest, die de grenswijziging hebben ver zocht. Heeft Scherpenisse dan dezelfde burge meester gewild? Ik meen, dat de grillige grens in de Pluimpot op andere -wijze kon worden rechtgetrokken dan zoals in dit woorstel wordt aangegeven. Scherpenisse verliest op deze wijze onherroepelijk haar zelfstandigheid. De onderlinge verschillen in bevolkingsmentaliteit zijn groot. Nu is opgemerkt dat er prettig is samengewerkt, waarom dit niet bestendigd? Waarom in •verschillende bladen te trachten het stand punt van het college hier goed te praten? Het lijkt ons zeer onvoorzichtig, aldus dhr. Koopman. „Ziet u als raadslid van Smerdiek of van Scherpenisse, het lijkt op het laatste, inter- umpeerde dhr. Kampman. „Dat is niet zo" aldus Koopman, maar ik wil me wel in een ander verplaatsen. U denkt dat het een stap is in de goede rich ting, maar zo ziet Scherpenisse het zeker niet. Een andere naam hieraan te geven baat Scherpenisse niets. Zijn die moeilijkheden met betrekking tot het sportterrein niet met vooropgezet doel gemaakt? Daarvan be schuldig ik b en w niet, maar wel de Her verkaveling. Het kan wel eens zo zijn, dat het voor beide gemeente schadelijk wordt, maar voor Scher penisse het grootste verlies. Ik wil me tegen de samenvoeging uitspreken, omdat er door de gemeenten niet om is gevraagd, zo besloot dhr. Koopman. ESSENTIELE BETEKENIS WORDT UIT HET OOG VERLOREN Wethouder Bazen gaat als eerste spre ker in op het betoog van dhr. Koopman en zegt dat hij geen woord van kritiek zou hebben laten horen op de akties van Scherpenisseware het niet dat er allerlei onjuiste aantijgingen naar voren zijn ge bracht. Ten eerste is het b en w van Sint Maartensdijk pertinent niet geweest, die een drastische grenswijziging hebben gevraagd, zoals onze voorzitter al heeft onderstreept. Wij hebben hetzelf gesuggereerd wat ook Scherpenisse graag wil, nl. verbetering van de Pluimpotgrens. Dat de zegsman van „Het Vrije Volk" dit drastisch vindt is zijn zaak. Er is voorts geen sprake van vriend jespolitiek onzerzijds, waarom ik deze uit spraak geheel voor de verantwoording laat van de zegsman in het Holland Huis. Het spijt me bizonder, dat de gevoelsargumenten de hoofdrol spelen en de essentiële bete kenis van samenvoeging uit het oog wordt verloren. Het vraagstuk wordt onjuist ge intrepreteerd. Een voorbeeld zal misschien duidelijk ma ken, dat naar mijn gevoel samenvoeging wel zijn nut heeft voor allen. Iemand zocht laatst industrieterrein ter grootte van 15 a 25 ha, maar het moest aan vaarwater zijn gelegen. De industrieel gaf voorkeur aan een kerngemeente. Was Sint Maartensdijk DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: SAMENVOEGING en Scherpenisse één gemeente geweest, dan hadden we aan die wensen kunnen voldoen. Het inwonertal was er door gestegen en bei de kernen hadden er voordeel van gehad. SCHULDEN Onze begroting wijst een nadelig slot aan van ruim f80.000.In Scherpenisse na dert dit waarschijnlijk de halve ton. Na e- ventuele samenvoeging zullen de kosten met ongeveer f 30.000.per jaar worden ver minderd. Wat gezegd is over de schulden last is onjuist. Ik meen zelfs dat de finan ciële toestand van Scherpenisse nog minder rooskleurig is dan die van Sint Maartensdijk Samenvoeging zou in dit opzicht ten voorde le van Scherpenisse uitvallen. Men denkt waarschijnlijk, dat wij gevoel loos zijn voor deze onverkwikkelijke zaak. maar zo is het niet. Het is volkomen dui delijk, dat onze partij bij een nieuwe samen voeging in zeteltal niet vooruit zal gaan, maar onze overtuiging zegt dat de bevolking belanghebbende is en niet een partij. De Partij van de Arbeid is bereid een offer te brengen, ook als ons gevoel van eigenwaar dige zich daar tegen verzet. Het gaat om de essentiële belangen van de gemeen schap. Dhr. Van Zetten zegt dat hij nog verder zou zijn gegaan, namelijk het vormen van één gemeente op het eiland, onverschillig waar de zetel daarvan komt. Het moet om de gehele streek gaan. Wethouder Bazen vervolgt, dat hij om bovenstaande reden voorkeur aan samenvoe ging heeft. Scherpenisse zal minstens vier zetels kunnen bezetten in de nieuwe raad naar mijn veronderstelling en democratisch handelend zou ze evenzeer recht hebben op een wethouderszetel. Ze kan dus volop mee regeren, ook in een nieuwe gemeente. LATEN WE PRATEN Wethouder op den Brouw zegt er niet blij mee te zijn, dat „hij Scherpenisse krijgt", Ik kan er zelfs het voordeel nog niet eens van overzien. Misschien hebben we er als Smerdiekenaar wel scha van. Het zal toch zo zijn, dat wanneer bijvoorbeeld dan Sint Maartensdijk iets creeerd voor bijvoorbeeld de bejaarden, men daarvoor ook naar Scher penisse zal moeten gaan. Bovendien vind ik de motivering van Gedeputeerden niet groots. Alleen het Pluimpotargument spreekt me toe. Ontegenzeggelijk is de mentaliteit van Scherpenisse heel anders dan van onze gemeente, waarmee ik niet wil zeggen, dat ze slechter of beter zou zijn. Laten we echter deze zaak kalm opnemen en trachten er van te maken wat er voor beiden van te maken is. Ik geef boven alles voorkeur aan samenwerking. Op die grond zal ik voor deze samenvoëging stemmen. SAMEN PROBEREN De heer Geluk meent dat er voor beide gemeenten voor- en nadelen aan vastkleven. Hij kan zich goed indenken, dat in eerste in stantie Scherpenisse reageerd. Iedereen wil immers zelfstandig blijven. Dat hebben we zelf ondervonden bij de Herverkaveling. Baas in eigen huis is nu eenmaal aantrek kelijk. Toch zal het college van gedeputeer den er in het algemeen voordeel in gezien hebben en een nadere argumentering zou me welkom zijn. Het lijkt me dat we het echter samen kunnen proberen, waarom ik dit voorstel wil aanvaarden tot samenvoe ging- HISTORIE Het 70 jarig raadslid Polderman grijpt te rug in de geschiedenis, toen zich een hef tige twist voordeed tussen de „hoeken" van Scherpenisse en de „kabeljauwen" van Sint Maartensdijk. Men was niet veilig bij grens overschrijding. Dat is gelukkig veranderd. Spreker ziet er voor beide partijen voordeel in en zal daarom ook voorstemmen. Hierna wordt het voorstel samenvoeging in stemming gebracht. Voor stemmen de heren Op den Brouw, Bazen, Van Zetten, Kampman, Polderman en Geluk, Tegen Koopman. De hoofdschotel van de zeventien punten tellende raadsagenda te St. Maartensdijk op woensdagmorgen 13 december was de be spreking over de samenvoeging der gemeen ten St. Maartensdijk-Scherpenisse. Ze bleek ook zo belangrijk voor laatst genoemde gemeente, dat drie raadsleden van Scherpenisse de besprekingen op de publieke tribune bijwoonden. Het vrij uitvoerig verslag van die be sprekingen werd door ons in een afzonder lijk stuk in dit nummer opgenomen. Overigens bevatte deze agenda nog meer dere belangrijke punten, die we vanwege de veel ruimte vergende beschouwingen over de samenvoeging wat beperkter moeten weergeven dan normaal. Met name de bieten op de „Kleine Kaai" vergde uitvoerige discussie. Het is alles in onderstaand verslag te lezen. BEGROTINGSANTWOORD Alvorens werd overgegaan tot de normale agendapunten wenste de voorzitter eerst te antwoorden op de verschillende opmerkin gen, die in vorige raadsvergadering werden gemaakt met betrekking tot de begroting 1962. Eerst n.a.v. door de PvdA.-fractie gestelde vragen. Reeds enige tijd geleden werd het besluit genomen de gemeentewerklieden te belonen naar prestatie (meritratingbasis). De uit voerbaarheid bleek niet eenvoudig. Het per soneel bleek met de bedoelingen niet geheel op de hoogte, waarom een samenspraak werd gehouden. Na die toelicfiting wensten de gemeentewerklieden daarop alsnog in te gaan, zodat deze regeling zal worden toe gepast. Het gemeentehuis moest worden ontruimd en onderdak is gevonden in een zaal van de nieuwe kleuterschool. In de kelder van de LTS werd opslagruimte gevonden. De opmerking met betrekking tot de straatverlichting werd beantwoord met er op te wijzen, dat het bedrag van 7000, (voor stroomverbruik) eerder te laag dan te hoog is. Zou het goed worden uitge voerd, dan is het tienvoudige nodig. Na 1953 is stukje bij beetje verbeterd, waarbij ook voor de kernaanwijzing grote financiële medewerking werd ontvangen. Een zodanige achterstand na de oorlog kon St. Maartensdijk niet op eigen kracht in halen. Het moest dus wel geleidelijk aan. B en w willen trachten een aanpassing van de straatverlichting te bewerken. Na de kernaanwijzing kan niet meer wor den volstaan met kleine veranderingen, er zal dieper in de buidel getast moeten wor den. Die verlichting kan niet uit de infra- structuurpot worden bekostigd. VLEESKEURINGSDIENST Als antwoord op de vraag omtrent de vleeskeuringsdienst, merkt de voorzitter op, dat in de nabije toekomst een vergadering met b en w's van het eiland zal worden belegd om te spreken over de oprichting van een noodslachtplaats. Het is een dure oplossing, maar verplicht. Wat de Centrale Dienst betreft is nog geen eenstemmigheid bereikt. Gepleit is om één opzichter voor twee gemeenten te krij gen. Nog steeds weet het personeel van deze dienst niet, waar het aan toe is, wat onver antwoord moet worden geacht. Dat is funest voor de animo voor het werk. Wat de reinigingsdienst betreft wordt een gezamenlijke regeling voorgesteld met voor lopig vier gemeenten. St. Annaland heeft de regeling reeds aanvaard, zulks met alge mene stemmen, wat de voorzitter veel ge noegen doet. De zoutschade aan de openbare lagere school is belangrijk hoger, nl. ongeveer 29.000.Onderzocht wordt of uitbe taling vein dit bedrag mogelijk is voor aan wending nieuwbouw. Wat de bejaardensocieteit betreft, zegt de voorzitter hoe het verenigingsgebouw tot de Stichting Gemeenschap St. Maartensdijk be hoort en destijds werd geschonken voor be- jaarden-societeit. De animo bleek toen echter gering. Nu lijkt de tijd er meer rijp voor, gezien ook het succes in dit opzicht te Tholen. Van de gymnastiekvereniging werd een subsidie-aanvrage ontvangen. Er bleek echter een batig saldo te zijn, wat subsidie uitsluit. T.z.t. zal een nieuw verzoek wor den ontvangen. Voor wat het Groene Kruis betreft meent de voorzitter dat er enig misverstand is. De gemeentelijke subsidie werd nl. niet ver hoogd, wel werd een bijdrage verkregen voor badhuis-exploitatie. Voor wat de bijdrage aan Maatschappe lijke Zorg betreft zegt de voorzitter dat er leden zijn, die vele jaren achtereen bedden gebruiken, wat gelijk staat met schenking. Dit is niet de bedoeling. Het bestuur besloot die leden te verzoeken dat bed te kopen. Voor onvermogenden zou de instelling bij springen. WONINGBOUW Ook voor b en w is het een teleurstelling, dat de woningwetbouw zo traag verloopt. Een termijn is niet gesteld vanwege de te lage prijs en de te geringe animo bij de aannemers. De twalf laatste zijn gegund aan een andere aannemer, die beloofde, dat de gemeente geen klagen zou hebben. De regering is nog steeds niet toe aan krotopruiming. Gewilde gemeentewoningen worden zoveel mogelijk voor de bejaarden gereserveerd. Hiermee waren tegelijk ook verschillende vragen van de rechtse fractie beantwoord. Niemand had bezwaar de bijdrage voor het Koningin Wilhelminafonds met f 10. te verhogen. Met de opmerking t.a.v. de bijdrage volksfeesten door de rechtse fractie zal rekening worden gehouden. Half januari wordt het definitief loswal- plan- verwacht. TELEGRAM Op het door de raad gezonden telegram aan de minister van sociale zaken werd door zijne Excellentie geantwoord, dat met de subsidëring van het object „dempen ver vallen haven" wordt gewacht tot het gehele object beoordeeld kan worden. Het bestek daarvoor kwam op 9 nov. binnen. Aanleg sportterreinen zal inmiddels op het minis terie behandeld zijn, maar de uitslag is nog niet bekend. Op een vraag van dhr. Koopman, waarom het bestek voor het gehele plan eerst op 9 november bij de minister was, antwoordde de secretaris dat immers eerst over een ge deeltelijk plan werd gesproken, daarna kwam het bericht dat de ministeriële be slissing zou vallen, wanneer het gehele plan in concept aanwezig was. Rijksgoedkeuring werd ontvangen voor restauratie gemeentehuis en bouw riool waterzuiveringsinstallatie. De districtsopzichter maakte een rapportje op naar aanleiding van de door raadslid Polderman gemaakte opmerking over graven in de begraafplaats voor aanleg riolering. Daaruit blijkt dat de klacht van dhr Pol derman ongegrond was. De werkzaamheden werden piëteitsvol uitgevoerd. B en w ach ten de zaak afgedaan, maar weth. op den Brouw nog niet helemaal. Hij vindt het nogal ver gaande, iemand te betichten van iets wat achteraf niet juist blijkt te zijn. Dhr. Polderman beweerde immers, dat het er on gelukkig toeging. Hij vindt het verkeerd zulks in de openbare raad naar voren te brengen. Wanneer de heer Jasperse hier zegt dat de beschuldiging ongegrond is, vindt dhr op den Brouw, dat de gemeentewerklieden gerehabiliteerd moeten worden. Ook de voorzitter is er zeker van, dat aangenomen mag worden, dat dhr, Jasperse dit werk in de nodige bescheidenheid uit voerde of liet uitvoeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1