WEEKBLDD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Waterschap Tholen in vergadering. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Sint-Annalandse caféhouder vrijgesproken» Waarschijnlijk voorjaar 1962 afdamming Stavenisse haven Bemaling zal weer veel geld kosten Kantonrechter Zierikzee deed uitspraak. RAADSVERSLAG SINT-ANNALAND. Akkoord met gemeenschappelijke reinigingsdienst van vier eiland gemeenten - Raadslid F. J. Stols verzocht ontslag - Een sluitende begroting 1962 - Afwijzing op verzoek om subsidie door Streek VVV - Verbetering verlichting in Noordstraat en Tienhoven - Be sluit tot intrekking verordening vermakelijkheidsbelasting. DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Voor de politierechter. Het blijft U gelijk» 18e jaargang No. 4 8 december 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1,35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen De agenda van de algemene vergadering van het Waterschap Tholen, welke in het vorig nummer onder het plaatselijk nieuws van Scherpenisse reeds onder de aandacht werd gebracht, was niet groot en door het nog ontbreken van de begroting 1962 ook niet zo belangrijk. Die begrotingsopmaak 1962 stagneerde door personeelsgebrek. Door aantrekking van een nieuwe hoofdcommies hoopt men wat administratieve achterstand te kunnen inlopen. Dijkgraaf H. van Gorsel opende dinsdag 5 december in het „Holland Huis" deze algemene vergadering met na een welkomst woord, de mededeling, dat het niet gelukt was de begroting 1962 klaar te krijgen. De hoop dat men bij de administratie nog wat zou inlopen ging niet in vervulling. Perso neelsuitbreiding was gewenst, waarom in de heer C. Harrewijn uit Zaltbommel met in gang van 1 januari 1962 een nieuwe kracht werd benoemd, die als hoofdcommies op de waterschapsgriffie werkzaam zal zijn. Door deze uitbreiding hoopt men er volgend jaar wel in te slagen de achterstand in te lopen. Hoe zeer de aanwezige ambtenaren ook hun best doen, het bleek duidelijk dat voor het omvangrijke werk deze bezetting te klein is. Inmiddels, aldus de dijkgraaf, zijn de onderhoudswerken dit jaar vlot verlopen. De dijkverbetering Stavenisse is opgeleverd. „We hebben goede moed, dat men met de afsluiting van de haven te Stavenisse a,s. voorjaar kan beginnen". Alleen over de concessie van de Kroon heeft men nog geen zekerheid gekregen. Wat de bemaling betreft, zullen ook nu voor dit doel weer vele onkosten gemaakt moeten worden, die boven de begroting zullen uitgaan. Tenslotte deelde de heer Van Gorsel mede, dat het bestek van werkzaamheden van kleine gebreken aan sloten en wegen van de herverkaveling is afgekocht voor de som van f71000. Op verzoek van de heer Boonman werden de notulen enigszins gewijzigd, nu bleek dat zijn opmerking iets anders was genotuleerd dan werd bedoeld met betrekking tot de kerk te Stavenisse. Hamerstukken werden de voorstellen tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst tot een maxi maal krediet van drie ton, toekenning pacht- vermindering aan dhr. J. van Dalen te Tho len, verkoop van een perceeltje grond aan dhr. A. de Korte te Tholen en uitkering van een verhoogde kindertoeslag en een wij ziging van de kindertoeslagregeling. Bij het voorstel om een perceeltje grond aan de gemeente St. Maartensdijk te ver kopen voor de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie merkte ir M. A. Geuze op hiermee akkoord te kunnen gaan, indien een bevredigende oplossing voor de water lozing wordt gevonden. De vergadering kon zich daarmee verenigen. Met 5 personen werd een overeen komst aangegaan voor onderhoud van sloten vanwege een beplanting voor een boomgaard. Dit waren de heren A. M. Fre- derichs te Oud-Vossemeer voor een perceel in de Vogelsangpolder voor F. Grone- veld te Scherpen ie voor een drietal per celen, voor P. W. C. van Westen te Oud- Vossemeer, A. J. v. d. Berge te Tholen en P. J. Goorden te Oud-Vossemeer. Geen bezwaar bestond er voorts tegen een wijziging van de begroting 1959. Bij de rondvraag had de heer Hage te Scherpenisse nog enkele klachten over aan een oude dijk liggende percelen. De voor zitter deed toezegging, dat dit in het sloot- bestek nog kan worden verbeterd. Ver der wees dhr. Hage nog op de ligging van de duiker aan de Annavosdijk, twijfelend of die wel op de juiste hoogte ligt. Het bleek moeilijk te zijn daaraan nog iets te gaan veranderen, als dat inderdaad het geval zou zijn. Het zou immers weer bezwaren kunnen opleveren voor bemaling van de Noord. De heer Rijstenbil meende dat aan nemer van Vossen enigermate in gebreke blijft voor wat de afwerking betreft. Vele eindbuizen van de drainage zijn stuk. Ver nieuwing vond nog steeds niet plaats. Ver der verzocht deze spreker de schouwing van sloten geheel aan het waterschap over te laten. Nu wordt er geschouwd en die in gebreke blijft krijgt een briefje, waarin hij wordt opgedragen de sloot alsnog schoon te maken of anders wordt het door het Waterschap gedaan tegen vergoeding. De voorzitter meende dat dit ook beter door belanghebbende kan gebeuren en wekte ieder ingelande op daar tijdig voor te zor gen. Het Waterschap kan die 960 kilometer niet zelf aan. De heer B. Suurland merkte op, dat er in de Oud Kempenhofstede te Stavenisse te veel water blijft staan. Dit zal door de technische dienst worden bekeken. De heer J. E. van Gorsel informeerde of het bestuur al gedachten heeft over een nieuw gemaal in de plaats van het geliquideerde oude gemaal te Oud-Vossemeer. Hij meende dat zulks zeer gewenst is. De voorzitter ant woordt, dat deze zaak de volle aandacht heeft van het bestuur. Verder werd nog geinformeerd naar de paraatheid van de dijkwacht en het dijkleger. De voorzitter wees er op, hoe terzake vorig jaar een reorganisatie plaats vond, maar oefenver plichting bestaat niet. Enkele moeilijheden kwamen nog naar voren met betrekking tot te verwachten afwatering na afsluiting haven Stavenisse. Waar dit evenwel nog maar een verwachting is, kon hierop moei lijk nader worden worden ingegaan. Met dank voor de zakelijke besprekingen sloot dijkgraaf Van Gorsel de vergadering. Vrijdagmiddag 1 december heeft de kantonrechter te Zierikzee, mr W. E. van Vloten schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de caféhouder N. B. van St. Annaland, die werd verbaliseerd omdat hij op zondag 21 mei 1961 bezoekers in zijn café had omstreeks half elf. Zij, die het verslag hebben gelezen van de laatste zitting van het Kantongerecht in Tholen weten, dat het hierbij in feite ging om een onderdeel van de plaatselijke politieverordening van St. Annaland. In die verordening is een verbodsbepaling opgenomen voor het open stellen van café's op zondag. De kantonrechter volgde de eis van de officier van justitie, mr. J. L. Andreae in zijn conclusie, dat „het niet aangaat, dat gemeentebesturen ten aanzien van vormen van ontspanning zulke rigoureuze verbods bepalingen toepassen". Bij schriftelijk vonnis werd genoemde caféhouders vrijgesproken en van rechtsvervolging ontslagen. Een echte sinterklaasverrassing van de op dinsdag 5 december gehouden openbare raadsvergadering te St. Annaland was het verzoek van de heer F. J. Stols (voor deze bijeenkomst verhinderd) om ontslag als lid van de gemeenteraad. Zijn opvolger is de heer P. I. den Haan, Julianastraat. Enigermate verrassend was ook de uitslag van de stemming bij behandeling van het subsidieverzoek, ingediend door de vereni ging voor vreemdelingen verkeer op het eiland Tholen, welk ver zoek met één stem voor werd verworpen. Na vooroverleg tussen de colleges van burgemeester en wet houders van de gemeenten St. Maartensdijk, Scherpenisse, Poort vliet en St, Annaland om tot een gemeenschappelijke regeling vuilophaaldienst te komen, heeft laatstgenoemde gemeente als eerste van deze vier (met algemene stemmen) besloten daarin mee te doen. Dank zij de nieuwe verhoudingswet werd thans een goed sluitende begroting 1962 vastgesteld met een onvoorziene post v. 11.713,73 Besloten werd toe te treden als lid van de Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland. De straatbelasting moest worden verhoogd om tot verbetering riolering te komen. NA 26 JAAR ONTSLAG Na opening met ambtsgebed deelde de voor zitter, burgemeester J. van den Bos mee, dat de heer F. J. Stols met kennisgeving afwe zig was en bovendien van hem een schrij ven is ontvangen, waarin hij ontslag vraagt als lid van de gemeenteraad met ingang van heden. In zijn toelichting wijst dhr. Stols er op, dat hij van zijn huidige werkgever geen verlof krijgt om overdag de raadsver gadering bij te wonen. Een briefje van die werkgever (uit Rotterdam-Pernis) was daar bij ingesloten. Dit was voor dhr. Stols aan leiding om tot de ontslagaanvrage te komen. De voorzitter zegt dat het college van b en w spijt heeft van deze ontslagaanvrage. Op 16 juli 1935 werd de heer Stols als lid van de raad toegelaten en woonde op 1 september 1935 de eerste raadsvergadering bij. Gedurende 26 jaar heeft deze inwoner alleen met onderbreking tijdens de be zettingstijd de gemeente als zodanig ge diend, waarvan tussen 3 september 1946 en 1 september 1956 als wethouder. Nogmaals, aldus de voorzitter, spijt het ons, dat hij zijn zetel niet wenst te handhaven. We wil len hem hartelijk dank zeggen voor het geen hij in die jaren voor de gemeente heeft gedaan. Op de hem eigen vaak humoristische wijze heeft hij aan de discussies deelgenomen In een zeer moeilijke tijd kreeg hij zitting in de raad, namelijk tijdens de crisis jaren. Hij maakte als zodanig bezetting, de na oor- logse en rampperiode mee en heeft geduren de al die tijd getracht de gemeentelijke belangen te behartigen. Tegelijkertijd vraagt de heer Stols ontslag als voorzitter van de woonruimtecommissie. Ook voor deze com- missieorale arbeid betuigen wij hem onze dank, zo besloot de burgemeester dit af scheidswoord om er vervolgens de medede ling aan te koppelen, dat door het Centraal Stembureau als opvolger van de heer F. J. Stols werd benoemd de heer P. I. den Haan. Dhr. den Haan zal van deze benoeming in kennis worden gesteld. LUCHTFOTO Bij de laatste oplevering van de nieuwe haven, werd door de firma Sanders te Delft (aannemer) een grote luchtfoto aangeboden van de nieuwe haven in aanleg. Deze foto heeft een plaatsje gekregen in de raadszaal. B en w stellen voor deze geste onder dank te aanvaarden en de gever daarvan schrif telijk mededeling te doen. Een aantal goedgekeurde raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Af gewezen wordt het verzoek- om subsidie door de Johanna Stichting (revalidatiecen trum voor kinderen) te Arnhem. Zo ging het ook met hef'verzoek van de gemeenteraad van Hilvarenbeek om het presentiegeld raadsvergaderin voor één maad ter beschikking te stellen van de Stichting Anti-Honger-Actie. Een brief van gedeputeerde staten inzake wijziging van de gemeentegrenzen op het eiland Tholen zal ter nadere bestudering in handen van b en w worden gesteld en in een latere vergadering worden besproken. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Er is voorts een schrijven ontvangen van (de Vara-afdeling Sint Annaland inzake de heffing van vermakelijkheidsbelasting. De raadsleden kregen tevoren gelegenheid van dit schrijven kennis te nemen. De voor zitter geeft hierop thans een nadere mon delinge toelichting, mede op verzoek van dhr. C. Ridderhof die geen gelegenheid had de brief te lezen. De voorzitter merkt op, hoe genoemde afdeling van mening is, dat ze geen verma kelijkheidsbelasting behoeft te betalen voor het geven van een Vara-cabaret-avond, zoals die een jaar maal in het Dorpshuis is gehouden. Het college van b en w daaren tegen is van mening, dat op grond van de verordening heffing moet plaats vinden. Zij wil hieromtrent echter ook gaarne de mening van de raad vernemen. Het betref fende artikel in elementen verdeeld luidt, dat niet onder de vermakelijkheidsbelasting valt het houden van een bijeenkomst, waarbij een voordracht of lezing wordt gehouden met een uitsluitend godsdienstig, wetenschap pelijk, sociaal of politiek karakter, waarbij het ontspanningsgedeelte slechts een bijkom stigheid is. De vraag bij het verzoek tot het houden van de laatste cabaretavond door de VARA was dus voor ons college of het uitsluitend en politiek optreden was met een bijkomstige attractie. Teneinde ook tegenover deze vereniging een zo soepel mo gelijk standpunt te kunnen innemen, heiiben we na ontvangst van dit schrijven gevraagd Mogelijk in voorjaar afdamming Stavenisse haven In raad St. Annaland werd wier-gemeenten ophaaldienst" aanvaard Raadslid F. J. Stols bedankte St. Maartensdijk gaat samenvoeging bespreken Poortvliets „Ons Voordeel" jubileerde Het tuinbouw-warenhuis te St. Annaland Caféhouder vrijgesproken De sint was hier en gunder en overal Competitie-standen. Mensen zijn zo gevoelig voor vleierij, dat zelfs wanneer ze weten dat het vleierij is, ze er toch de dupe van worden. De politierechter, mr. B. S. Sieperda te Middelburg veroordeelde tijdens een aldaar gehouden zitting de metselaar A. van D. uit Oud Vossemeer tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van één week, omdat hij valse aangifte had gedaan voor een uitke ring van de werkloosheidswet. Op de be treffende papieren had Van D. verklaard geen werk te hebben verricht, terwijl hij enige tijd bieten had gerooid. Voor het rijden onder invloed op de bromfiets kreeg de metselaar L.B. uit Poortvliet een boete van 75.en 4 maanden ontzegging van bromfietberijding. Voor hetzelfde feit werd S. uit Sint Maar tensdijk een boete van f 80.opgelegd. Vijf gulden meer, omdat zijn vriend hem nog had aangeboden zelf te rijden. om opgave van de inkomsten en uitgaven voor die avond. Het kan namelijk wel zo zijn, dat de uitga ven die inkomsten verre overtreffen door het honorarium voor de artiesten, enz. En mogelijk was er dan nog een wettelijke aan leiding gevonden tot ontheffing. We hebben evenwel alleen opgave gekregen van de in komsten en niet van de uitgaven en dat is wel jammer, omdat we toen daaromtrent geen mening konden vormen. Nu is het zo geweest, dat b en w de eer ste cabaretavond wel ontheffing hebben toe gestaan. Er werd toen afgegaan op een mondelinge toelichting op het programma, waarin werd gezegd, dat het ging over een „broodje Romme", „diner De Quai en een „uitgebreide Luns" of iets dergelijks. Naar ons oordeel was dit een politieke bijeen komst, iets wat uit het programma van de tweede cabaretavond helemaal niet was op te maken. De voorzitter wil echter de raad in overweging geven, b en w te machtigen om het ten behoeve van de Vara-afdeling nog eens te bekijken, omdat het ook voor het college moeilijk is in grensgevallen een beslissing te nemen. De heer C. Ridderhof zegt de tweede ca baretavond zelf te hebben bijgewoond. Hij is van mening, dat wanneer men hiervoor vrijstelling wil geven, men de verordening toch zal moeten wijzigen. Die avond moet namelijk naar zijn mening vrijwel helemaal als ontspannings bijeenkomst worden gezien. Zeker, er werd een tiental minuten gespro ken door iemand, die het N.V.V. propageer de, maar het overige gedeelte, toch altijd nog een paar uren, was zuiver een ontspan nings- en vermakelijkheidsprogramma. De voorzitter zegt dat het dagelijks be stuur dezelfde mening was toegedaan. Het is iets anders, wanneer een bijeenkomst wordt gehouden met een politiek spreker en als bijkomstigheid wat muziek of zang wordt gegeven. Hier overheerste echter ken nelijk het vermaak. Het is onze bedoeling de verordening juist toe te passen. Uiteraard is dat ook gedaan bij uitvoeringen van de voetbalvereniging en muziek. Grensgeval len zijn moeilijk te beoordelen. De heer Ridderhof wijst er op, dat binnen kort ook de ANAB weer een avond ver zorgd. Dit ligt echter anders, omdat het meer in verenigingsverband wordt gedaan en daarbij leden en dames worden uitgeno digd. De voorzitter zegt dat hiervan in derdaad een aanvrage binnenkwam en b en w dit ook meer zien als onder te brengen bij de categorie: familiefeesten. Het blijft echter interpreteren, waarom bij de begro tingsbehandeling door b en w dan ook is voorgesteld deze verordening op te heffen, gezien de geringe uitkomst voor de gemeente. De raad zegt zich met het beleid van b en w in dit Vara-geval geheel te kunnen verenigen. DE BEGROTING 1962. Sinds door b en w eind augustus de be- grotingsbrief de raad werd aangeboden on derging de financiële situatie een ingrijpen de wijziging door de nieuwe verhoudingswet rijk-gemeenten. Het gunstigste gevolg hier van is dat niet alleen een sluitende begroting werd verkregen, maar de post onvoorziene uitgaven kon worden opgevoerd tot f 11.713,73. De ontvangsten en uitgaven bij de gewone dienst zijn f704.271,05 de kapitaaldienst in ontvangsten f 1.676.099,59 en in uitgaaf f 1.765.625,07, nadelig slot f 89.525,48. ZORG OVER GROENEKRUIS- TEKORTEN De leden van de raad hebben de begroting 1962 op 10 november jl. onderzocht en kwa men daarbij tot de volgende opmerkingen: In verband met de raming van de bijdrage ad f5.aan de vereniging van burgemees ters, secretarissen en ontvangers op het ei land Tholen wenst de commissie te worden ingelicht over de werkzaamheden van deze vereniging en het nut daarvan. De com missie twijfelt namelijk aan de noodzakelijk heid hiervan voor de gemeente Sint An naland. Het dagelijks bestuur antwoordde hierop, dat naar haar mening het directe nut voor Sint Annaland niet is aan te tonen. Op ad- ministratief-technisch gebied vervult deze vereniging naar de mening van b en w een belangrijke functie op ons eiland en daar door ook voor Sint Annaland. De raad wil zich hierbij neerleggen. Een tweede opmerking is een kreet van grote zorg over de tekorten van de plaatse lijke afdeling van „het groene kruis". Van wege de nieuwe financiële verhoudingswet lijkt het de commissie gewenst de kosten van verzorging enz. van t.b.c. patiënten voor rekening van de gemeente te nemen. Verder wordt het gewenst geacht het bestuur van het groene kruis er op te wijzen, dat het minder juist is de contributie voor een nieuw jaar reeds ten dele in het oude jaar te innen. B en w zeggen toe contact op te nemen met het bestuur van het groene kruis om deze zaken te bespreken. INTREKKING HEFFING VERMAKELIJKHEIDSBELASTING De commissie van onderzoek adviseert tenslotte de mogelijkheid te onderzoeken de verordening op de heffing van een vermake lijkheidsbelasting in te trekken, dan wel de bestaande verordening dusdanig te wijzigen, dat heffing gemakkelijker hanteerbaar is. B en w kunnen de eerste suggestie tot op heffing overnemen, gezien de zeer geringe opbrengst van deze belasting per jaar. Die opbrengst van de verenigingen was in 1959 maar f127.in 1960 was het f300.en in 1961 wordt f 195.verwacht plus de f 60.— bijdrage van de caféhouders voor jukeboxen, enz. De administratiekosten komen er voor de gemeente nauwelijks uit en bij een juiste toepassing van de verordening zou men ook nog een controleur moeten hebben. Getracht zal worden, gezien het voorgaan de, deze verordening in te trekken. Met het voorstel om een krediet in re kening courant te nemen bij de bank voor Nederlandese gemeenten tot een maximum van f 150.000.kan de raad zich verenigen. De begrotingen 1962 van het groene kruis worden volgens concept goedgekeurd. Het totale nadelige slot op de algemene dienst, t.b.c. bestrijding, wijkgebouw en badhuis bedraagt f 5350.waarvan f 350.— als bijdrage van het wezenarmbestuur en f 5000.voor gemeenterekening, welk be drag ook op de begroting staat. Vastgesteld werd het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs voor 1962 op f47.—. Rekening werd gehouden met een gemiddelde van 942/3 leerling, zo dat een totaal bedrag beschikbaar wordt ge steld van f 4448,99. Voor de chr. school (bruikleenschool) wordt het per leerling f 36.43. Een wijziging van de begroting 1961 van het wezen-armbestuur is een ha merstuk. BEGROTING 1962 De begroting van de wezen armen voor 1962 geeft bij de gewone dienst aan in komsten een bedrag van f 14.192,07 met een gelijke som voor uitgaven. Bij de kapi taaldienst is het f 15.497,71, eveneens in ontvangsten en uitgaven. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot goedkeuring besloten. Op verzoek van de heer D. Bruijnzeel, Brugstraat 4, wordt hem een perceel bouw grond verkocht van ongeveer 180 m2 voor de bouw van een woning aan de door te trekken Zuidstraat. De heer M. Moerland vindt het wel jam mer, dat er zo'n ongelijke bouw is. De ene straat is nog lang niet volgebouwd, terwijl men reeds aan een andere begint. Hij doelt daarbij op het verlengde van de Schoolstraat waar een nieuwe woning in gebruik is en een andere aan de overzijde in aan bouw. De voorzitter wijst er op, dat ook de an dere grond al geruime tijd geleden is uitge geven aan een woningbouwcombinatie ter plaatse en een individuele aannemer maar dat de vergunningen uitblijven, zodat men nog niet kan bouwen. Bestemming heeft die grond dus wel. Niemand is er overigens tegen de gevraagde bouwgrond te verkopen. WIJZIGING VERORDENING STRAATBELASTING Het ter goedkeuring ingezonden raads besluit tot verbetering van de riolering en bestrating van Tienhoven en Noordstraat gaf gedeputeerde staten aanleiding tot het maken van een opmerking. Die opmerking resulteert samengevat in de suggestie tot verhoging van de straat- en rioolbelasting. Het college van b en w kan niet anders, dan gedeputeerde staten gelijk geven, wil het genoemde verbeteringen kunnen financieren. De onderhoudstoestand van deze straten is anderzijds van dien aard dat verbetering niet langer kan worden uitgesteld. Aangezien de rioolbelasting enige tijd ge leden reeds werd verhoogd, menen b en w de tarieven daarvan te moeten handhaven en alleen de straatbelasting te verhogen. Het heffingspercentage bedraagt thans 3% voor ongebouwd en 6 voor gebouwde eigen dommen. Deze percentages dienen nu te worden gesteld op 5% ongebouwd en 10% voordeel is, dat we voor betere afwerking zorgen. Daarom de advertenties voor het En het kunnen KERST- enlof OUDE]AARSNUMMER zo tijdig mogelijk. Wat is tijdig l Wel voor het kerstnummer: uiterlijk maandag 18 december. Voor het oude jaars nummer: uiterlijk vrijdag 22 december. Slechts voor familieberichten (rouwadvertenties) kan een uitzondering worden gemaakt. Overigens durven we u na die data niets meer te garanderen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1