WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Concentratie. Plaatselijk Nieuws VERSCHIJNT IEDER E VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 1 I I I Samenvoeging van Sint Maartensdijk en Scherpenisse Grenswijzigingsplan van Gedeputeerde Staten voor thoolse gemeenten Raadsverslag Poortvliet. Na nieuwe verhoudingswet: begrotingstekort van negentien mille omgezet in sluitend stuk met onvoorziene post van ruim I 6000, Mededeling van gemeentelijke grenscorrecties. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD -VOSSEMEER DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR* STAVENISSE 18e jaargang No. 3 1 december 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen In dit nummer worden twee mededelingen gedaan, die de komende weken nogal wat (woorden) stof zullen doen opwaaien, al zitten we dan in het jaargetijde, dat in wer kelijkheid weinig stof veroorzaakt. Eerstens het belangrijkste is daar het voorstel van het College van Gedepu teerde Staten van Zeeland, vervat in een schrijven aan alle gemeentebesturen tot wij ziging van de gemeentelijke grenzen. In het merendeel van onze gemeenten zal dit nau welijks een stofwolkje veroorzaken, maar met name voor de gemeente Scherpenisse is dit voorstel zo ingrijpend, dat zelfs het zijn of niet meer zijn er mee gemoeid is. Het is zelden wijs op de zaak vooruit te lopen, maar toch mag hier ernstig reke ning worden gehouden met de mogelijkheid dat dit voorstel straks een wettelijke basis krijgt. Zeker, daar gaan nog enkele maan den overheen. Eerst de gemeenteraden ge hoord, daarna het voorstel met het oordeel van de raden en de mening van gedeputeer den naar de minister. Dan bij overname van dit voorstel een tweede gang via gedeputeerden en raden. Maar dit alles is slechts een kwestie van tijd. Een korte tijd in vergelijking met de jaren die Scherpe nisse al telt. Het zij gezegd, dat het geen donderdslag bij heldere hemel is geworden. Er waren tevoren al tendenzen die vraagtekens op riepen, en waarbij de gedachten zich ver menigvuldigden. Goed, dat ene netnummer van de PTT na automatisering van Scher penisse en Sint Maartensdijk kan men even- tleel nog buiten beschouwing laten. Maar daar was toch wel de weigering van ge deputeerden om mee te werken aan een grondige restauratie van het gemeentehuis te Scherpenisse „in verband ook met moge lijke wijzigingen van de gemeentelijke inde ling". De herverkaveling heeft agrarisch Tholen geleerd, dat het niet prettig is iets van zelf standigheid prijs te geven, ook al is dat noodzakelijk om tot beter resultaat te ko men. Dat is bij deze samenvoeging van ge meenten niet anders, Ook of juist een ge meente laat het oude, vertrouwde, jaren lang gegroeide, niet zonder pijn los. Het is dan een schrale troost, dat het niet uit ei gen boezem voortkwam, ook al is er van sommige thoolse zijde al eerder op samen voeging aangedrongen. Dit voorstel echter gaat uit van Gedeputeerden. Er is nog altijd verschil in „samen sterk" of „samengevoegd sterk". Verschil dan voor de daarbij betrok kenen zelf. Het resultaat kan gelijk zijn. Men kan niet ontkennen, dat wanneer er van een samenvoeging op Tholen sprake moet zijn, deze twee gemeenten daarvoor dan zeker in aanmerking komen. Dat is nog meer gaan spelen na afsluiting van de Pluim- pot en het gezamenlijk recreatieplan. Het is ook belangrijker geworden vanwege de kern aanwijzing van Sint Maartensdijk. NET WAT IK ZOEK SUEDE JASJES in de moderne tinten en diverse modellen V.a. 89. Kremerstraat 12 - Bergen op Zoom Laten we het hierbij voorlopig houden en het oordeel van de betreffende gemeentera den afwachten. 0— Er is nog een tweede bericht in dit num mer, dat de gemoederen zal bezig houden. Ook dit ligt op het zakelijk vlak, maar overigens veel meer in de vrijwillige sector. Dat is namelijk de gedachte aan concen tratie van de veilingen op Tholen. De ramp 1953 heeft Tholen geschokt. De beweging daarvan duurt nog steeds voort. Tholen is in beweging. Nu weer vanwege gemeente lijke samenvoeging en bespreking van vei lingconcentratie. Met name de oudere gar de zal zich daarbij afvragen of de bewe gingsrichting wel juist is. Zij hebben er varing, zij het dan geen ervaring met een zo snelle ontwikkeling als deze tijd te zien geeft. En bovendien: jeugd is nu eenmaal veel beweeglijker. Toegegeven: soms wel eens te beweeglijk. Wanneer het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zeeland, gehoord de mening van de gemeenteraden, de minister van Binnenlandse Zaken zal hebben bereikt, dit voorstel daar zal worden overgenomen en uiteindelijk in een wet zal zijn vastgelegd, dan zal het zover zijn gekomen, dat het eiland Tholen een gemeente minder heeft. Dan zal de naam Scherpenisse nog in de geschiedenis-annalen voorkomen, maar in werkelijkheid opge houden hebben te bestaan. Dat is wel het meest waarschijnlijke uitzicht voor genoemde gemeente, nu Tholen kennis kreeg van de plannen, die er bij Gedeputeerde Staten leven met betrekking tot de grenswijziging gemeenten op het eiland Tholen. Zijn die grenswijzigingen voor de andere eilandgemeenten beperkt tot het meer volgen van de nieuwe wegen en waterlopen en daar door van ondergeschikt belang, voor St. Maartensdijk en Scherpenisse gaat deze correctie zeer ingrijpend worden. Het zal immers betekenen, dat St. Maartensdijk een gemeente gaat worden van naar het huidige inwonertal van beiden samen van om en nabij de vierduizend zielen, de grootste dus in de streek. Het zal tegelijkertijd inhouden, dat het oude Scherpenisse zijn zelfstandigheid verliest. Alle gemeenteraden van Tholen hebben een brief ontvangen van Gedeputeerden, waarin van bovenstaand voornemen mede deling wordt gedaan. Vanwege de uitge voerde herverkavelingswerken, zijn er geen zichtbare eigendomsgrenzen overgebleven. Daarom werd door de Herverkavelingscom missie Zeeland aan het dagelijks bestuur der provincie verzocht de grenzen van de thoolse gemeenten aan de nieuwe situatie aan te pas sen. Daarbij heeft het college van G.S. zich beraden over de vraag of nog andere grens wijzigingen en samenvoegingen van gemeen ten op het eiland Tholen wenselijk zijn. Na voorlichting door de Provinciale grenswijzi gingscommissie kwamen Gedeputeerden tot de conclusie, dat de samenvoeging van de gemeenten Sint Maartensdijk 'en Scherpenisse als gewenst moet worden beschouwd. De overige gemeenten op Tholen hebben een zodanig eigen karakter of de dorpskernen zijn zover van elkaar verwijderd, dat zij niet in een gemeentelijk herindelingsplan voor deze streek passen, zo menen G.S. Het voorstel tot samenvoeging van de ge meenten Sint Maartensdijk en Scherpenisse wordt gemotiveerd door er op te wijzen, dat deze beide gemeenten dezelfde burgemeester hebben, de dorpskernen op een afstand van 2 kilometer van elkander zijn gelegen, het na indijking van de Pluimpot belangrijk re creatiegebied nu in twee gemeenten ligt en versterking van de van het als kernge meente aangewezen Sint Maartensdijk wen selijk wordt geacht. Zo steelt U haar hart HEINZELMANN-TWINSET 100 wol, in div. mooie kleuren, alle maten 29.75 Kremerstraat 12 - Bergen op Zoom De godsdienstige en de politieke gezind heid van de inwoners van beide gemeenten vertoont weliswaar enige verschillen, maar die zijn niet zodanig, dat deze een samen voeging in de weg behoeven te staan. Het voorstel van gedeputeerden zal bin nen drie maanden in alle gemeenteraden wor den behandeld en het daarbij gevormde oor deel moet dan worden kenbaar gemaakt aan gedeputeerden. De voltallige gemeenteraad van Poort vliet kwam woensdagmorgen 29 november in een korte vergadering bijeen om een vijf tal agendapunt enaf te werken. De voorzitter, burgemeester W. J. van Doorn verklaarde, dat van het provinciaal bestuur een schrijven was ontvangen met 1 "trekking tot een gemeentelijke herindeling 4. toepassing van enkele grenscorrecties. Hoewel deze stukken nog nader bestudeerd moeten worden en de raad binnen enkele weken een in verband hiermee door b en w op te maken voorstel zal worden toegezon den, is de eerste indruk niet bijzonder on gunstig. Voor wat samenvoeging der ge meenten betreft is er namelijk alleen sprake van Sint Maartensdijk en Scherpenisse. Voor Poortvliet zijn enkele grenscorrecties opge- nofnen, maar omdat nog geen detailtekenin gen zijn ontvangen kan daaromtrent nog weinig concreets worden meegedeeld. De raad kan er evenwel zeker van zijn, dat ze de volledige stukken binnenkort toegezonden krijgt. De voorzitter meent dat het op dit moment nog weinig zin heeft hierover te discusi eren. Dhr. van Houdt wil hierover slechts de vraag stellen of er dus geen gevaar van andere samenvoeging meer in zit, wat de voorzitter ontkent. Aangeboden wordt vervolgens de gemeen te-rekening over 1960, welke door de raad zal worden onderzocht. Ze laat een batig saldo zien. Een wijziging van het ambtenarenregle ment is een hamerstuk. BEGROTING 1962 SLUITEND Het aanvankelijk tekort van negentien mille op de gemeentebegroting 1962 kan dank zij de financiële verhoudingswet, die inmiddels in prakttijk kan worden gebracht, worden weggewerkt. Er blijft zelfs een on voorziene post te boek van f6131.08, Niemand heeft tegen deze wijziging bezwaar Dhr. van Houdt vindt het een aangename mededeling en vraagt of de situatie in de toekomst hierdoor ook gunstiger komt te liggen. De voorzitter antwoordt dat zulks in zoverre het geval kan zijn, dat men beter dan tevoren weet waaraan men toe is. Ove rigens zal het niet meer zo gemakkelijk gaan om een extra uitkering uit het gemeen tefonds te krijgen. Een nieuwigheidje is voorts, dat niet alleen een uitkering per in woner wordt vastgesteld, maar ook per hec tare namelijk van f 5.-. Het crediet in rekening courant bij de Bank van Nederlandse gemeenten wordt ver lengd voor volgend jaar tot een maximum van f 75.000.-. Een schrijven van de gemeente Hilvaren- beek om het presentiegeld van dë raadsleden voor een keer ter beschikking te stellen voor de Antie Honger Actie wordt op voorstel van b en w voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter twijfelt niet aan 't goede doel, maar meent dat toch niet overal de gemeente bij betrokken kan worden. Ieder kan desge wenst hieraan persoonlijk bijdragen. Dhr. Uijl wijst er op, dat zulks toch ook kan middels collecten, terwijl de kerken ook reeds een aanvrage tot steun voor dit doel kregen. Voor kennisgeving wordt ook aangeno men het Kon. besluit van 5 oktober jl. tot verdaging van een besluit over onteigening pand Boogaart. Dit, aldus de voorzitter, is een normale gang van zaken, nu het onder- Zoek nog niet beëindigd is. Verder zijn er jaarverslagen van dë Wa terleiding Maatschappij Tholen en de stich ting Zeeuwse Muziekschool. AANHOUDEN De Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk vraagt subsidiever hoging van f 0.05 op f 0.08 per inwoner. Daar deze subsidie in de laatste vergadering Van deze gemeente echter reeds tot f 0.07 werd verhoogd, voelen b en w er weinig voor hierin voor dit jaar opnieuw wijziging te brengen en stellen voor 't verzoek aan te houden tot een volgende begrotingsbehande ling (1963). De raadsleden kunnen zich hier mede verenigen. RONDVRAAG De heer van Houdt wijst er op, dat het hoekhuis van bakker Jansen opnieuw be schadigd werd. De voorzitter zegt dat zulks voor gemeenterekening wordt hersteld, al ts het einde er van zoek. Verder betreurt dhr. van Houdt het, dat er zo weinig gang zit in riolering van het perceel achter de nieuwe chr. school, in de richting van de burgemeesterswoning. Er is daar veel wateroverlast en de verhuurde tuintjes zijn vrijwel niet te bebouwen. Het wordt nu toch wel hoog tijd dat er iets gebeurt. De voorzitter kan dit volkomen onderschrijven. Er is ook reeds opdracht toe verstrekt. Het bleek, dat zulks alleen met groot materiaal kan worden uitgevoerd, waartoe aannemer J. Moerland 6 Zn van Sint Annaland werd ingeschakeld, De op zichter heeft hierop eveneens aangedrongen. Jammer dat er nog geen tijd voor gevonden werd. De voorzitter hoopt dat het spoedig voor elkaar zal komen, het is inderdaad zeer gewenst en het geld (in eigen beheer) is aanwezig. Dhr. van Houdt is reeds ge- polsd voor de mogelijk komende betrekking van tweede gemeentewerkman en vraagt of hiermee al vorderingen zijn gemaakt. De voorzitter antwoordt, dat het zover nog niet is. Dit zal wel voorjaar worden. Daarna sluiting. Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdljk, tel. 01666-400. HOOGWATER de week van 3 tot en met 9 december zondag 12.10 maandag 0.49 13.15 dinsdag 1.45 14.10 woensdag 2.28 14.45 donderdag 3.10 15.24 vrijdag 3.50 16.05 zaterdag 4.30 16.47 8 december Nieuwe Maan te 0.52 uur KLEUTERUITVOERING OLYMPIA In de zaal van dhr. J. van Boven werd vrijdag 24 november een matig bezochte uitvoering gegeven door de kleuters van Olympia. Hoe vertrouwd de kinders met de toestellen gemaakt worden kwam hierij naar voren want men kon zelfs twee meisjes van 4 en 5 jaar over een brug zien klauteren. Ook werden door de grootste kleuter oefe ningen gedaan op een brug met ongelijke leggers. Andere toestellen zoals paard, springkast, evenwichtsbalk, lange mat en banken werden gebruikt. Dat de kinderen iets goed hadden laten zien werd nog eens onderstreept toen Sint met twee van zijn zwarte knechts de zaal binnenkwam om complimentjes uit te delen. Ook moest hij enkele standjes geven, maar over het alge meen had hij veel lof. Ook de directeur J. Piesens en de beide leidsters mevr. Piesens en J. Prince kregen een pluim. Een verma nend woord sprak Sint tot de ouders want deze laten hun kinders veel te vroeg naar de oefenavonden gaan, zodat de mensen in de Venkelstraat last van het lawaai hebben wat toch zeker de bedoeling niet is. Bij het naar huis gaan kregen ze nog een zakje snoep en 2 sinaasappelen, al met al een geslaagde jeugduitvoering. SCHIETVERENIGING EENDRACHT VERGADERDE Woensdag 22 november had de thoolse schietvereniging haar jaarvergadering in hotel Zeeland. Voorzitter V. Laban opende met een welkomstwoord en sprak er zijn spijt over uit dat er zo weinig belangstel ling was. Na de notulen en een uitvoerig jaarverslag mocht men ook van de penning meester een goed resultaat horen. Uit de in gekomen stukken bleek dat de heren K. Drooger en W. v. d. Berge bedankt hadden zodat 2 nieuwe' bestuursleden nodig waren. In de plaats hiervoor kwamen P. Jansen en J. Praat. Beide heren nemen ook zitting in de wedstrijd commissie, evenals T. Jeroense Besloten werd weer interne winterwedstrij- den te houden. Hiervoor zullen weer korp sen samengesteld worden, welke zullen kam pen om de prijs. Als extra prijs zal de bes te schutter van ieder korps een persoonlijke prijs ontvangen. In de hoop dat het weer een spannende strijd zal worden sloot de voorzitter de vergadering. BURGERLIJKE STAND Geboren 26 november 1961: Tannetjé Johanna Pieternella, dochter van Jacob Jansen en Adriana de Pagter. FILMAVOND BIJBELGENOOTSCHAP Dhr. Scheuing, propagandist van het Ned. Bijbelgenootschap, die vorig jaar alhier een lezing met lichtbeelden hield over het werk van het Bijbelgenootschap, trok afgelopen donderdag in het verenigingsgebouw heel wat meer belangstelling bij de filmavond, waaraan ook het Ned. Herv. Kerkkoor on Concentratie Voorstel G.S. tot samenvoeging St. Maartens- dijk-Scherpenisse Discussie in Stavenisse raad over VVV-subsidie ZLM gaat over veilingconcentratie praten Vogelvreugd had geslaagde tentoonstelling Jan Overeenkam Westkerke boven Mooie zangavond in Stavenisse Verruiming voor tuinbouwteeltvergunningsbeleid gevraagd Vrederust en WHS speelden gelijk Na Sinterklaas; Zwaar drukt een volle buidel, zwaarder een lege. Vandaag de laatste gelegenheid om de oplossing van de Sinterklaasprijsvragen te zenden aan Eendrachtbode St. Annaland. der leiding van dhr. A. H. Ridderhof mede werkte. Ds. A. Koning, Ger. predikant opende de bijeenkomst met gebed. In de film „Hoe de Bijbel tot ons kwam" kreeg het publiek een beeld van het werk der evangelisten en a- postelen, schrijvers en de Nieuw Testamen- tische Bijbelboeken. Later zag men ook de vertaalarbeid van vroeger en nu. Zoals bv. Hyronimus, de Middeleeuwse geleerde, die de Bijbel uit. het oorspronkelijk vertaalde in het latijn, de wetenschapstaal van die tijd. De R.K. Kerk gebruikt deze vertaling nog als de „Vulgata". Het opwekkend woord van dhr. Scheuing tot meer steun aan 't Bijbelgenootschap werd voorafgegaan en afgesloten door de uitvoe ring van diverse zangstukken. Vooral de bewerking van Ps. 150, met soli en duettten kwam goed tot haar recht. De avond werd besloten met de vertoning van een zendingsfilm. Ds. Koning eindigde met dankgebed. EINDE WINKELWEEK-ACTIE Voor de vertoning van de Rode Kruis films en de slotacte van de winkelweek be stond zaterdagavond een zo grote belang stelling dat dhr. Mees noodgedwongen de zaal sluiten moest en de kaartverkoop stop pen toen het aantal aanwezigen de 200 na derde. Het Rode Kruis filmprogramma bevatte de films „Madame Curie" en „S.O.S.-Con- op" waarin het werk van het internationale Rode Kruis in dit omstreden gebied in beeld werd gebracht. Het publiek volgde met grote aandacht de beelden op het witte doek, ook toen de avond in een meergevor derd uur kwam. In de pauze viel nl. ook de langverwachte trekking van de hoofdprijs uit de winkelweekactie, gevoerd onder het motto „Steunt het Prinses Beatrix Polio- Fonds". De spanning was voelbaar toen de burgemeester het eerste lot uit de grote te levisiedoos trok. waarin alle ingekomen en veloppen waren opgeslagen. Zou het eerste nummer direct goed zijn, dus voor een ge zin met kinderen beneden de 16 jaar? En ja inderdaad het was meteen raak: Lia Pipping Mdr. uit de Veerstraat. Het enthousiasme was groot. Dhra A. Deurloo haalde de pon- ny op en zo maakte Lia meteen een ere rondje op haar ponny dwars door de stamp volle zaal. De prijs viel nog zo gek niet uit wanneer men weet dat dhr. Pipping als klein-landbouwer wel wat grasland voor de ponny beschikbaar zal hebben. Voor de trekking van de hoofdprijs voer de dhr. J. L. Pollie nog als voorzitter der Winkeliersvereniging het woord, waarbij hij de bevolking dankte voor de medewerking aan de winkelactie, aanspoorde tot het doen van inkopen bij de eigen middenstand en bekendmaakte dat in totaal 6154 enveloppen met inzendingen voor de hoofdprijs waren binnengekomen. Vorige week woensdagavond werden voor het gemeentehuis de namen van de winnaars van de overige 8 hoofdprijzen bekendge maakt. De uitslag was: 1. Wasmachine met tijdschakelaar: Wed. Rijnberg-Minheere, Molenstraat 2. Stofzuiger: Abr. Meijll, Kalisbuurt. 3. Platenspeler: W. de Leeuw Molenstraat 4. Levensmiddelenpakket: P. J. den Hol lander, Veerstraat. 5. Idem: L. Havermans, Ring 6. Idem, Andrè Aarnoudse, Johzn. Coen- tjesweg 7. Slaapkamerkleedje: W. Aarnoudse, Ka lisbuurt 8. Idem, Coby Bruinzeel, Amsterdam GESLAAGD Bij de Steijer tractoren fabrieken in Oos tenrijk slaagden een dezer dagen onze dorps- genioten Th. v. d. Logt en J. M. v. d. Houten, beiden werkzaam bij Fa. van Luijk alhier voor het diploma Steijer Diesel mon teur. GEVONDEN Bij de postcommandant der Rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen over een ge vonden wieldop van een auto. UITVOERING MUZIEKVERENIGING In de zaal van dhr. P. A. W. Mees gaf „Oud Vossemeers Muziekvereniging" vorige week voor haar leden en donateurs een uit voering. Dhr. A. Geerts maakte als opvolger van dhr. G. W. J. de Graaff zijn debuut als voorzitter. Hij riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en wendde zich daarna tot een tweetal jubilerende muzikanten, të weten de heren P. A. W. Mees, reeds 35 jaar lang actief lid en dhr. A. H. Ridder hof, die zijn 30 jarig jubileum vierde. Bei den dankten in een vlotte speech voor hun ontvangen insigne en voor de bloemen, die hun dames kregen aangeboden. Namens de muzikanten was er voor dhr. Mees boven dien een vulpen. Het muzikale gedeelte onder leiding van dirigent dhr. Del Heez uit Steenbergen, werd daarna vlot afgewerkt, Het korps, gestoken in uniform, bracht achtereenvolgens ten gehore: 1, Juniores en Avant, een mars van C. J. N. Cori; 2 Di vertimento van G. Boedijn; 3 Klanken uit de Operette „lm Weissen Rössl", bewerkt door Benatzki-Mellema; 4 de mars Impe rial Echoes van A. Safroni; 5 Fantasie Con cordia van Th. Banken en tenslotte de mars „Per aspera ad Astra" van Urbach-Mole- naar. Na de pauze, met de gebruikelijke verlo ting, kwam het amusements-gedeelte van de avond aan bod met de opvoering van de 2-acter „Dat stomme geld". De muzikanten en hun gezinsleden bezorgden de toeschou wers met deze klucht een vrolijke avond; veel scenes werkten sterk op de lachspieren. Beide avonden werden met een bal be sloten. Voor spelers en andere medewer kenden was het ietwat teleurstellend dat het bezoek op woensdag tegenviel. Vrijdag avond was de belangstelling veel beter, wat niet wegneemt dat de aanwezigen van woensdag toen nog wel een plaatsje hadden kunnen vinden. ZANGAVOND Onder auspiciën van dë Bijbel-Kiosk-Ver- eniging te Amsterdam werd zaterdag jl. in de Ned. Herv. Kerk alhier een zangavond gehouden, met medewerking van de beken de zanger van het geestelijk lied, Kees Dee- nik en het Chr. Gemengd Zangkoor „V. Z.O.S." te Sint Annaland, o.l.v. de heer J. C. Geluk. De plaatselijke predikant ds. L. G. Zwanenburg opende deze avond door alle aanwezigen hartelijk welkom te heten, inzonderheid de medewerkers. Hij wenste al len een goede avond toe, liet zingen Ps. 1501, 2 en 3 en ging voor in gebed. Vervolgens zong Kees Deenik twee soli t.w.: „Straf mij in Uw gramschap niet" en „De Heer kent al de Zijnen". Het zangkoor „V.Z.O.S." zong darna vier liederen, t.w.: „Dapaceum Dominé", Ps. 93 1 en 4, „In 't nachtelijk duister" en Ps. 126. Ds. Zwa nenburg las Lukas 8:4 tot 15, handelende over de gelijkenis van de zaaier, waarna de aanwezigen zongen Ps. 147 1, 4 en 6. Hierna hield de heer Becker een referaat over de vraag: „Wat wil de Bijbel-Kiosk- Vereniging"?. Hij begint dan met te zeggen, dat verkeersborden er op wijzen, dat de weg gebruikers met mensenlevens omgaan. Zij zijn dus verantwoordelijk voor die levens. Degene, die de Bijbel hanteert gaat ook met mensenlevens om. Zij heeft tot ieder iets te zeggen en staat vol met grote opdrachten. De Bijbel-Kiosk-Vereniging is opgericht om daarbij te helpen, hoewel zij toch op de achtergrond blijft. Het doel van de Bijbel-Kiosk-Vereniging is om de Bijbel zoveel mogelijk te versprei den. Ook de tractaatverspreiding is belang rijk. De arbeiders op het zendigsveld kunnen daarvan getuigen. Vele heidenen zijn door het lezen van zulk een tractaat tot het ge loof gekomen. Tenslotte wijst hij nog op een belangrijke uitgave n.l. de blauwe kinderbijbel. Deze is in 80.000 exemplaren verspreid en vertaald in het Engels en Soendanees en andere ta len. Fragmenten daavan zijn in het Frans en Hongaars vertaald. Een getal van 80.000 exemplaren is een groot aantal, maar in vergelijking tot enige honderdduizenden gezinnen waar de bijbel niet gelezen wordt, is dit zeer gering. Avonden als deze moeten dit werk moge lijk maken. Wij zijn in het bezit van een Bijbel. Laten wij anderen ook mededelen van dit bezit. Wordt daarom lid van het B.K. V. tegen een minimum-contributie van f 1.50 per jaar. Op elke 7 leden krijgt de plaatse lijke predikant een blauwe Bijbel gratis. Laten wij met elkaar werken om in een don-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1