WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk nieuws. VERSCHIJ MT IEDERE VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 'V I I I I Welke mogelijkheden voor Tholen bij verbinding Antwerpen-Rotterdam via Eendracht Zondagssluiting café's. Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen zoekt nader contact met West-Brabant. Openbare les regionale werkplaats vakopleiding. Stichting Zeeland voor MaatsehapDelijk Werk SCHOOLARTS. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND 18e jaargang No. 2 24 november 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Onder leiding van burgemeester W. J. van Doorn te Poortvliet hield de „Commis sie Werkgelegenheid Eiland Tholen" een vergadering in hotel Sturris te Scherpe- nisse. De voorzitter constateerde, dat er voor het onlangs verschenen rapport van deze commissie „Pendelend Tholen" met name van Brabantse zijde, goede belangstelling bestaat. Hij achtte het gewenst die contac ten te verstevigen en middels het rapport ook industrieën in de andere provincies te animeren. Verder vond de voorzitter het gewenst de werkzaamheden van deze commissie niet te beperken tot aantrekking van industrie- en, ma arook na te gaan, hoe en waar de thoolse pendelaars werkzaam zijn, welke moeilijkheden zich voordoen, ook voor wat het vervoer betreft en nader te bezien of een nader overleg met de industriële werk gevers gewenst is. De eveneens ter vergadering tegenwoor dige rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land, de heer A. Korstanje uit Middelburg, bepleitte verbetering van de infrastructuur, speciaal met het oog op een toenemend vreemdelingen verkeer. Hij was verder van mening, dat overleg met de Streekverbe- terings-commissie Tholen nuttig kan zijn, nu er mede vanwege de gevestigde diep vriesslachterijen te Oud Vossemeer, pers pectief zit in uitbreiding van de kippenfok kerij in de streek. Voor wat de ontwikkeling van midden- standsbedrijven tot klein-industrieën betreft, gaat Tholen een reputatie krijgen, aldus de rijksmiddenstandsconsulent, welke van gun stige involed kan zijn op meerdere industrie vestiging van buiten. De commissie be sloot met de thoolse klein-industrieën een hearing te houden om wensen en verdere plannen te vernemen. De vergadering was het er over eens, dat een eventuele kanalisering Antwerpen- Rotterdam via de Eendracht voor de thool se streek van belang is. Verwezenlijking van deze vaorroute lijkt de commissie nog altijd het meest waarschijnlijk vanwege be perking kosten, landwinning en al bestaande vaarwaters. Ook in dit verband werd nader overleg met Wset-Brabant nodig geacht en daartoe reeds stappen gedaan. Tijdens de zitting van het Kantongerecht Zierikzee op vrijdag 17 november jl. te Tholen werd een zaak behandeld, die voor Tholen nieuw genoemd kan worden en deze tijd. Er was proces verbaal opgemaakt tegen een caféhouder uit Sint Annaland, die vanwege bezoek door een groep buitenlan ders zijn bedrijf op zondagavond lste pink sterdag 1961 opengesled had, terwijl zulks volgens de plaatselijke politieverordening is verboden. Een uitvoerige weergave van behandeling dezer zaak kan men lezen in het verslag van deze zitting elders in dit nummer. Gezien enkele andere arresten in den lande over dezelfde kwestie zal de gemeente Sint Annaland (en dan kan het tegelijkertijd wel als een voorbeeld gelden voor andere ge meenten in onze streek) kunnen verwachten, dat het tot een uitspraak komt, die het omstreden artikel onverbindend verklaart. Daartoe zal de Kantonrechter te Zierikzee mr W. E. van Vloten op vrijdag 1 decem ber a.s. schriftelijk vonnis wijzen. Het is niet zo, dat we hierop vooruitlopen, waar om we het „kunnen verwachten" hier nog eens onderstrepen. De beslissing is immers nog niet genomen. Eenzelfde geval deed zich voor te Oud Beijerland, een bijna over eenkomstige zaak ook in Zoutelande en in een gemeente in eWst Brabant. De uit spraak was daar gelijk aan de eis, die in het geval Sint Annaland werd gesteld door de Officier van Justitie, mr. A. L. Andreae. Dit vonnis afwachtend, hebben we met welwillende medewerking ter secretarie er even de raadsnotulen van november 1934 op nageslagen, waarin de discussie rond deze zaak was opgetekend. Daarin lazen we het volgende: Notulen van de raadsvergadering van 14 november 1934. „Bij de rondvraag zegt de heer namen laten we achterwege) weer met hetzelfde verzoek als verleden jaar om de herbergen te sluiten, te komen. Het ver zoek om de herbergen gesloten te houden op de zondagen en op de eerste dag van chr. feestdagen en tweede dag tijdens kerkdiensten. Naar zijn mening moet men de herbergen sluiten om het kwaad tegen te gaan. Drie leden verklaren zich tegen waarvan de heer er op wijst, dat daardoor ook het stallen wordt belet van degenen die naar de kerk komen. Het voorstel van de heer gesteund door de heer wordt met 4 tegen 3 stem men aangenomen" Tot zover dit gedeelte van de notulen. Na dit besluit werd aan artikel 126 van de plaatselijke politieverordening toegevoegd de volgende alinea: „De voor het publiek toegankelijke lo kaliteiten, waarin door burgemeester en wethouders overeenkomstig de Drankwet vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein is verleend en waarin sterke drank wordt gebruikt, zijn van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens voor het publiek gesloten (hierna komt dan de toevoeging) en voorts des zondags, op den eersten Kerstdag en alle chr. feest dagen tijdens de godsdienstoefeningen." In dit artikel volgt verder: „Het is verboden aan vergunninghou ders gedurende die tijd bezoekers in hun ne bovenomschreven lokaliteiten toe te laten, aan het publiek om gedurende die tijd lokaliteiten welke gesloten zijn, te be zoeken of zich daarin op te houden of pogingen aan te wenden om aldaar toe gang te verkrijgen." Zo was dus de wettelijk regeling te Sint Annaland sinds 1934. Tussen 10 en 12 en 1-3 uur wordt zater dag 25 november te Bergen op Zoom in de regionale werkplaats voor vakopleiding van volwassenen (spoorbaan over bij Ford garage, rijksweg richting Roosendaal en na de spoorbaan ae 2e weg links). De bedoe ling van deze openbare les is om belangstel lenden in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de methoden, resultaten en andere mogelijkheden, welke deze vakoplei ding, speciaal voor ouderen, biedt. Sedert de bevrijding hebben duizenden in het land deze vakopleiding gevolgd en na onder zoek is gebleken, dat ruim 80% het beroep kozen, waarvoor zij hun opleiding hebben ontvangen. Bovendien is momenteel de mo gelijkheid in deze werkplaats aanwezig om aan werkgevers in de bouw- en metaalsec tor voor perioden van één week cur sisten tijdens de opleiding toe te wijzen. Al eerder hebben we op de verschillende op leidingsmogelijkheden geattendeerd. Samen vattend is dat voor vrijwel alle ambachte lijke handwerken. Ook over de aantrekke lijke vergoedingsregeling is al eerder ge schreven. Belanghebbenden kunnen het beste zaterdag eens een kijkje nemen en nadere inlichtingen vragen. BENOEMING LID DAGELIJKS BESTUUR Op voorstel van de gezamenlijke land bouworganisaties heeft het algemeen be stuur van het Provinciaal Opbouworgaan tot dagelijks bestuurslid van de Stichting Zeeland benoemd de heer H. J. van de Zan- de te Nieuwerkerk in de vakature, die was ontstaan door het overlijden van A. J. Groe- newege. Benoeming nieuwe schoolarts verwacht. De Zeeuwse dagbladen meldden deze week, dat binnenkort de benoeming van een nieuwe schoolarts is te verwachten in de persoon van dokter P. W. J. Vogelaar te Zierikzee, als opvolger van dr A. J. Schiltstra, welke wegens een benoeming in Noord-Holland binnenkort deze provincie gaat verlaten. Dokter Vogelaar heeft al vele jaren een praktijk in Zierikzee. Het district van dokter Schiltstra en bij benoeming van dokter Vogelaar bestaat uit Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER zondag 5.58 18.18 maandag 6.29 18.44 dinsdag 7.00 19.23 woensdag 7.40 20.13 donderdag 8.33 21.12 vrijdag 9.34 22.22 zaterdag 10.50 23.37 30 november Laatste Kwartier te 7.19 uur WANDELDATA Tijdens de gehouden jaarvergadering van de K.N.B. voor L.O. zijn de wandeldata voor de thoolse wandelunie als volgt vast gesteld: 30 april: Koninginnetocht 1 september Mossel- en Oestertocht De avondvierdaagse, die weer in Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer wordt gelo pen is voorlopig vastgesteld van 12 t.e.m. 16 juni. In het kringbestuur van West-Brabant- Zeeland werd dhr. J van Elsacker gekozen en als jurylid de heer M. Tichem. TURNWEDSTRIJDEN Voor d eop 16 december te houden gym- wedstrijden door de gymverenigingen uit de thoolse gemeenten hebben vier van de vijf genodigden ingeschreven, die ook alle bij het K.N.G.V. zijn aangesloten. Er werd voor medaille's twintig gulden beschikbaar gesteld. OP FUNDERING OUDELANDSEPOORT Zoals ook in 't raadsverslag werd vermeld, is na openbare inschrijving het eerste deel van het rioleringsplan Tholen gegund aan de firma J. en M. Moerland Zn te Sint Annaland vo orruim f 218.000.-. Dit eerste gedeelte van de zo lang verbeide thoolse nieuwe riolering omvat de Oudelandsepoort, de Plantagestraat, de Hogewal, Hofstraat, de Vossemeersepoort, Grindweg en Ten Ankerweg over een totale lengte van onge veer 1640 meter. In dit gedeelte ligt het diepste punt van de riolering. Het begin is reeds gemaakt, namelijk van de Oudeland sepoort langs de molen „De Hoop" dwars door het „Bosje" naar de Plantagestraat. De aannemers moeten hier op een diepte van vier meter twintig rioleren, zodat er heel wat graafwerk aan te pas komt. De diepe uitgraving was oorzaak, dat men dezer dagen stuitte op de fundering van de voormalige Oudelandsepoort op het eind van de straat met dezelfde naam. De poort die weleer de zuidoostelijke toegang vormde tot de door wallen en grachten omringde stadskern. Het blijkt dat men vroeger niet op een steentje zag, want na blootlegging van deze fundering bleek ze 1.75 m breed te zijn, bestaande uit kleine steentjes. Om dit gigan tisch blok weg te ruimen, zal de aannemer een compressor gebruiken, wat altijd nog even vlugger gaat, dan de steentjes en het metselwerk met het breekijzer te moeten ver wijderen. De bewoners in deze buurt zullen voor enige tijd hun plezier wel op kunnen, want rioleringswerk brengt veel ongemak mee. Maar het moest er toch echt van komen. Het begin van de zo hoognodige verbetering is gemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: 10 november Christina Josephina Helena dochter van Alphonsus Pierre Eduard Johan de Krijger en Helena Elisa Christina Broos 12 november Hendrik Pieter zoon van Jo hannes Jacob Geluk en Adriana Johanna Anthonisse. 17 november Jan zoon van Benjamin Ge- rardus van der Stel en Pieternella Sara Minheere. 18 november Levinus zoon van Cornelis Moerland en Jacoba Hendrikse Ondertrouwd: Willem Punt oud 25 jaar wonende te Fij naart en Heiningen en Cornelia Neeltje de Waal oud 26 jaar wonende te Tholen EERSTE PRIJS Op de slagerstentoonstelling te Utrecht behaalde M. van der Eijk 1 ereprijs voor boeremetworst, 1 eerste prijs voor gekook te worst en 1 eerste prijs voor Zeeuwse zult BEJAARDENMIDDAG Voor de gezellige middag, die dinsdag in „ten Anker" voor de Thoolse bejaarden ge houden werd, bestond grote belangstelling; er waren ruim 60 bejaarden in de conversa tie zaal aanwezig toen mevr. v. d. Velde een woord van hartelijk welkom sprak. Na de thee werd eerst het verhaal „hoe Opa Prinsjesdag vierde" voorgelezen, waar na met elkaar het Zeeuwse volkslied gezon gen werd. Er stonden nog een leuk verhaal en enige voordrachten op het programma, waarna het alweer tijd werd voor een kopje koffie, waarbij dit keer de bokkepoten best smaakten. Bij de gezelschapspelletjes kwamen de laat ste prijsjes die vorig jaar door de Thoolse winkeliers beschikbaar waren gesteld goed van pas. De middag verliep zeer geani meerd en't was dan ook weer 5 uur vóór men er erg in had. Na nog medegedeeld te hebben dat men de Bejaarden-Kerstmiddag dit jaar op 19 december hoopt te houden, sloot mevrouw v. d. Hoeven de bijeenkomst en wenste zij iedereen wel thuis. DAMMEN De laatste partij van de vorige competitie is thans uitgespeeld, zodat nu de uitslag kan worden bekend gemaakt. Gespeeld zijn 16 partijen. C. Gebraad 23 punten C. J. de Korte 22 punten J. de Rijke 22 punten D. de Vos 19 punten P. v. d. Velde 18 punten L. van Dijke 14 punten M. Schot 13 punten C. Moeliker 11 punten J. Hogerheide 2 punten RAADSVERSLAG VERVOLG VAN TWEEDE BLAD Zo kon b en w instemmen met de sugges tie het gebruik toe te staan óf voor een be paald tijdvak óf tot wederopzegging toe. B en w zijn het echter niet eens met de com missie wat betreft het zitting nemen van de gemeente-opzichter in de sportcommissie. De onderzoekcommissie had namelijk voor gesteld de gemeente-opzichter niet in de sportcommissie te benoemen om voor advies geheel ter beschikking van b en w te blij ven. Dit laatste college meent daarentegen, dat het nodig is dat er ook een deskundige zitting in de sportcommissie heeft. De raad kan zich daarmee wel verenigen. Op verzoek van de commissie, wordt ge bruik op goede vrijdag niet toegestaan. Een wijziging wordt verder aangebracht in ar tikel 9, handelend over afkeuring der terrei nen, waarover b en w beslissen. Omtrent de tarieven werd besloten, dat deze door b en w zullen worden vastgesteld met in achtneming van de volgende minimum-ta rieven: Voor voetbalsport: morgen, middag of avond f 10.per dag f 15.per jaar met dien verstande dat hoogstens een avond per week en de zaterdagmiddag en -avond gebruik van het terrein wordt gemaakt f275.en tenslotte voor een jaar met maximaal 2 avonden per week, alsmede de zaterdagmiddag en -avond f 400. Voor de overige sporten is het per morgen middag of avond f7.50, per dag f 10.per jaar met 1 avond en zaterdags f 175.— per jaar met 2 avonden en zaterdags 300. Niemand heeft verder iets meer op te merken met betrekking tot deze verordening, zodat ze zonder hoofdelijke stemming wordt aanvaard. De voorzitter zegt verheugd te zijn, dat deze verordening op deze manier tot stand kwam en hoopt dat ze een goede leiddraad zal zijn bij het hanteren. Mochten er wijzi gingen nodig blijken te zijn, dan zal de raad daarvan kennis krijgen. De heer Van der Sande vraagt of het in de bedoeling ligt de sportcommissie te handhaven. De voorzitter zegt, dat ze pas kan worden benoemd nu deze verordening is aangenomen. Dat zal door b en w ge beuren. CREDIET INRICHTING BEJAARDENCENTRUM De voorzitter herinnert aan het kortelings opgericht bejaardencentrum, waarvoor de gemeente het verenigingsgebouw in de Brug straat ter beschikking stelde. Toen reeds ging de gedachte uit, wanneer er animo voor zou bestaan, om een eigen centrum te cre- eren. NNu is de Zeeuwse Landbouw Maat schappij bereid een gedeelte van haar oude schoolruimte, met name houten barak af te staan voor dit doel, terwijl zelfs de in ventaris, tegen een kleine vergoeding ter beschikking. B en w zijn van oordeel dat zich hierdoor een geschikte gelegenheid voordoet om een „eigen centrum" voor de bejaarden te krijgen. De verlangens van deze inwoners gaan reeds nu die richting uit, omdat h etgebouw dan dagelijks kan worden opengesteld, wat in het verenigingsgebouw veel gebruikt vbor andere doeleinden niet mogelijk is. Het is ook veel prettiger, zo meent de voorzitter, wanneer de bejaar den over een eigen ruimte beschikken, zo dat de inventaris en alles wat men daarin wil aanbrengen, kan blijven staan. Nu is aan de opzichter gevraagd, wat verplaatsing en verbetering moet kosten en als gevolg van het verkregen rapport stellen b en w voor hier een bedrag van f 10.000.- beschikbaar te stellen. Het is namelijk de bedoeling dit gebouw te verplaatsen naar het terrein achter het verenigingsgebouw in de Brugstraat met een toegang vanaf de Visstraat. Het ligt dan zeker weer in het centrum. De voorzitter noemt vervolgens enkele geraamde bedragen, zoals: afbreken en vervoer f 1200.aan leg betonvloer f 800.colivenyltegels f 1600.herbouw f800.— rioleringen sani tair f 500.-, timmerwerk f 400.dakbe dekking f 600.elektriciteit, keuken, closet e.d, f 9.50.en schilderwerk f 700.alles geraamd. Waarschijnlijk kan op deze bedragen nog wel bezuinigd worden, maar b en w meen den toch genoemd crediet te moeten vragen. De hee rBoender vermoedt, dat er toch Officier van Justitie verzocht artikel in plaatselijke politieverordening St. Annaland onverbindend te verklaren Thoolse raad wat ontstemd over niet-inschakeling van eigen vakmensen bij aanleg elektrificatie ulo. Variatie voor het Kantongerecht Commissie Werkgelegenheid ziet belang van Eendrachtkanaal Thoolse bejaarden krijgen eigen centrum Jan Overeenkam in sinterklaasrijm De Eendrachtbode-sinterklaas weer present Smerdiek won van Dinteloord Veel nieuws ook in de advertenties Zeg niet alles wat ge weet, maar weet altijd wat ge zegt. ook nog wel invenartiskosten bij komen voor stoelen, tafeltjes, enz. De voorzitter antwoordt, dat het de bedoeling is ook nog wat geld op andere wijze te krijgen. Wan neer men ziet, wat kortgeleden voor de jeugd werd gevoteerd middels aanleg sportterrei nen, dan meent de voorzitter, dat het voor de bejaarden niet te veel gevraagd is. En het blijkt, dat het „centrum" bizonder in de smaak valt. De heer Bal vraagt of het één vertrek wordt, waarop de voorzitter bevestigend antwoord. Hetzelfde raadslid meent, dat het dan mogelijk ook nog voor andere doelein den te gebruiken is, waarbij hij vooral denkt aan de avonduren. B en w willen daarvan wel nota nemen, maar willen het zoveel als mogelijk als „bejaardencentrum" handhaven. Men zal hiermee zeker gesteld zijn tot het moment dat alle nieuwe scholen betrokken kunnen worden. Dan komt er meer ruimte vrij, die mogelijk voor andere doeleinden geschikt kan worden gemaakt. Dhr. van der Sande vraagt of het de be doeling is het bejaardencentrum dan dage lijks te openen, wat de voorzitterbevestigt. Niemand van de raadsleden is er tegen het gevraagde crediet te verlenen en tege lijkertijd toestemming te geven voor een daarmee verband houdende begrotingswijzi ging. RONDVRAAG De heer Van der Sande vraagt of de bouw van de nieuwe vier woningwetwonin gen, die zopas zijn gegund ook aan een opleveringstermijn zijn gebonden. De voorzitter zegt dat zulks in het bestek werd opgenomen .De heer Van der Sande betreurt het dat dit altijd zo lang duurt, het wordt min of meer als een „werkloos heidsobject" door de aannemers beschouwd. Dhr. Quist informeert of er al meer be kend is van de bouw der nieuwe lagere scho len (openbare en geref. gem. school), waar op de voorzitter ontkennend moet antwoor den. Dhr. van der Sande zou verder graag zien, dat de oude woning aan de Rondweg (eigenaar dhr. Gunter) zou worden gesloopt. De voorzitter zegt dat dit de bedoeling is, maar de eigenaar is nog steeds niet bereid tot verkoop. Mogelijk wil dhr. van der Sande daarop eens invloed uitoefenen. Daarna sluiting. DANKDAGCOLLECTEN De ter gelegenheid van de danksttond voor het gewas op woensdag 15 november jl. gehouden collecte, bracht in de Ned. Herv. Kerk f 2605,93 op waarvan ruim f 1600.was bestemd voor de kerk en ruim f 900.voor de diaconie. Inclusief nagiften was de opbrengst in de Ger. Kerk resp. f597,71 en f 178,08. In beide kerken dit jaar dus een mooie opbrengst. Voor de N.H.Kerk lag het cijfer enkele honderden gulden hoger dan vorig jaar en in de Ger. Kerk werd onlangs de offerkist geleegd die bijna dezelfde bedragen bevatte. WINKELWEEK-ACTIE De winkelweek-actie heeft weer een vlot verloop. Elke avond worden voor het ge meentehuis de dagprijzen bekend gemaakt, waaronder zich als nieuw element telkens enkele diepvrieskippen bevinden. De actie startte vorige week donderdag met een aantal ingekomen enveloppen met oplossingen van 182, vrijdag 287, zaterdag 889 en maandag 759. Tot en met maandag dus 2117 inzdeningen, die alle meedingen naar de hoofdprijs: een ponny. FILM-AVOND Zoals ieder najaar verzorgde het Ned. Co mité „Pro Maria" weer een filmavond, waar van de baten worden aangewend om gratis bedevaarten van zieken e.d. mogelijk te maken. Vorige week donderdag draaide in de zaal van dhr. Mees de film „Jimmy wint de race", 's Middags was er om 4 uur een kinderfilm voorstelling. RODE KRUISFILM EN EINDE WINKELWEEK Inderdaad 2 zeer verschillende gebeurte nissen, en toch is dit kopje juist. Om zoveel mogelijk belangstelling te trekken en elkan der niet te hinderen, besloten de winkeliers en het bestuur van het Rode Kruis om de slotacte van de winkelweek en de vertoning van de Rode Kruisfilm „Madame Curie" te laten samenvallen. Een en ander zal plaats vinden in de zaal van dhr. Mees op zaterdag 25 november a.s. 's avonds om half acht. Natuurlijk wordt dan bekend wie de pon ny heeft gewonnen. Het publiek behoeft dan niet in de kou voor het gemeentehuis te wachten, krijgt een warm plaatsjje en kan tegelijk een mooie film zien. Het is te hopen dat de prijstrekking en film meer belangstelling trekken dan de filmavond, die de winkeliersvereniging, maandagavond gaf in de zaal van dhr. Mees Voor velen was het onbegrijpelijk dat het publiek de kans niet aangreep om gratis een werkelijk mooie film te zien. Vanwege de Amerikaanse Ambassade werd nl. de film „De lage landen" gedraaid. Deze film wordt in Amerika vertoond om meer goodwill voor ons land te kweken. Ook technisch stond zij op hoog peil. Er waren echter slechts 40 belangstellenden aanwezig, onder wie nog 25 kinderen. Gebrekkige voorlich ting kan de oorzaak niet zijn. Met de be kende geluidswagen hadden de winkeliers er voldoende ruchtbaarheid aan gegeven. KOMT ER NIET TE GROTE VERSCHEIDENHEID IN HET TEELTPLAN JAARVERGADERING „LANDBOUWBELANG" In café H, Rijnberg hield „Landbouwbe lang" haar jaarvergadering onder leiding van de heer J. C. Kooijman. De voorzitter kon een 50 leden begroeten en daarbij in zonderheid een welkom toeroepen tot de heren van de voorlichtingsdienst Meeuwse en Kodde, alsmede de heer A. C. van Heus- den. De voorlopige indrukken van het land bouwjaar 1961 zijn niet ongunstig, zo ver volgde dhr. Kooijman en het is opnieuw ge bleken, dat men met voorspellingen uiterst voorzichtig dient te zijn. Er zijn aanmerke lijk minder aardappelen geteeld, waarvan de vroege het goed hebben gedaan, maar waarvan de pootgoedkosten enorm zijn ge stegen. De verwerking van de suikerbieten loopt goed. Op de hoeveelheid magere sui ker zal een korting worden toegepast van 2 a 3 gulden. Voor de gladiolen werd een goede prijs gemaakt, terwijl in onze omge ving ook toenemende kleinfruitteelt wordt waargenomen, waarvan de prijs overigens wat tegenviel, mede vanwege de niet zo eenvoudige afzetmogelijkheid. Duidelijk blijkt dat kwaliteit en verpakking daarbij een grote rol spelen en dat vakmanschap hier veel waard is. Ook voor hard fruit neemt teeltanimo toe en dat het Sint Anna- lands bedrijf zich op deze speciale teelten toelegt, is verheugend. Overigens moet wel de vraag worden gesteld of er een niet te grote verscheidenheid in het teelt plan ligt. Boven alles is gebleken dat het zonder vakkennis vaak een grote teleurstel ling wordt, een reden te meer om zich ook theoretisch te bekwamen en verheugd te zijn over de gestarte tuinbouwschool te Scherpenisse. De nieuwe gebouwen van de „Cavethovoldoen bizonder en overtref fen de verwachtingen. Voor de gerst werd een goede prijs genoteerd. Weer heeft de Coöperatie haar bestaansrecht bewezen, aldus de voorzitter, die er tenslotte nog op wees, hoe het binnengedrongen water door demping oude haven in het oude kunstmest- gebouw een tegenvaller was, welke geza menlijk gedragen zal moeten worden. Secretaris L. J, van Popering gaf in zijn jaarverslag een weergave van de gehouden voorlichtingsavonden, de excursies, enz. Het ledental steeg na mutaties van 301 tot 302. Als bestuursleden werden dhr. Van Pope- ring herkozen, terwijl in de vakature A. A. Goedegebuure Azn werd voorzien door be noeming van dhr. Jacs. Slager Kzn. De voorzitter bracht dhr. Goedegebuure dank voor het geen hij voor „Landbouwbelang" heeft gedaan .Voor het aftredend controle lid J. J. Mosselman werd de heer L. Hage gekozen. De directeur van de Cavetho, de heer J. A. Heijboer hield een algemeen praatje over het werk van de coöperatie in het af gelopen jaar. Daarbij onderstreepte hij het geen de voorzitter had opgemerkt met be trekking tot de nieuwe gebouwen. Voor de kunstmestafdeling was het nog wat moeilijk geweest. De wat late ontvangst maakte het niet mogelijk de prijzen scherp te stellen. Toch werd een nog hogere omzet bereikt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1