I I I I I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND SIMCA Plaatselijk nieuws. VERSCHIJ E VRIJDAG NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Gezellig sparen. 17e jaargang No. 51 3 november 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen HERENMODES WINTER 1961 Suède vesten Suède jassen Sporttruien Shawls OP ZONDAG DOKTERSDIENSTEN THOLEN OUD -VOSSEMEER DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Thoolse vissers lagen voor feestanker Smerdiekse raad behandelde begroting Gezellige spaarwedstrijden bij Boerenleenbanken Een Thoolse bejaarden-sociteit. Melksanering te Sint Annaland Vreemdelingenverkeer te Stavenisse Zelfstandige Reinigingsdienst in Oud Vossemeer Beter te hard geblazen dan de mond gebrand. STAVENISSE garage A. Vos ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK Dat werd het dank zij de aktiviteit van de spaarbanken, ook in onze streek tijdens de Raiffeisen- en de nationale spaarweek. Enkele met name dan Boerenleenbanken uit de streek hadden de spaarzin extra aan gemoedigd middels een aantrekkelijk wed strijdje. Hield men het in Tholen beperkt tot een extra inleg van 5.voor elke nieuwe spaarder, waardoor er 45 nieuwe boekjes werden uitgereikt en een totaal van 38.750.werd ingelegd bij de Boerenleen bank aldaar, een paar andere gemeenten, maakten het nog aantrekkelijker. In Sint Maartensdijk bevoorbeeld weten de inwoners al, dat gedurende de spaar week, in dit geval de Raiffeisenweek, een extraatje te verdienen valt. Het raden naar het ingelegd bedrag aan spaargeld bij de Boerenleenbank in die week, deed de spaar- animo zo stijgen, dat een inleg werd vast gesteld van niet minder dan 82.433,15. Drie geldprijzen waren uitgeloofd, waarvan Marian Priem aan de Derde Dijk D 5 de eerste in de wacht sleepte. Nummer twee werd P. W. Kauffman, Markt 36 en num mer 3 P. A. Bout in de Bosschstraat 3. Een plezierig wedstrijdje, dat de deelnemers geen cent extra kostte. Integendeel, men weet het spaargeld veilig en met rente. Te Sint Annaland werd iets dergelijks voor het eerst georganiseerd. Daar ging het bij de Boerenleenbank om de spaarders te laten gissen naar het aantal stortingen, dat die week werd gepleegd. Geld dus dat aan de spaarbank werd toevertrouwd. Het aan tal deelnemers overtrof de verwachtingen van het bestuur en het personeel. Degene, die 440 op zijn briefje had ingevuld, wist zich eerste prijswinnaar. Maar een briefje met dit getal werd niet gevonden. Zo moest degene worden aangewezen, die daar het meest dicht bij lag en dat tot acht prijzen toe. Corry Boogert van Hoenderweg 81 had 439 geraden en liet 75.extra op het boekje bijschrijven, een bedrag dat haar als eerste prijswinnares door de Boerenleenbank werd aangeboden. Tweede werd E. W. van Vossen, Bierensstraat 20 (ƒ50.3 L. A. Vroegop, Ooststraat 30 (ƒ20.4 Corrie van Popering Nieuwstraat 45e 15. Nog een 4e prijs voor Adrie de Jonge, Cu reestraat 22. Een 5e prijs 10.voor H. Westdorp, Tuinstraat 17 en eenzelfde bedrag voor P. den Engelsman, Tienhoven 17. 6e werd J. Vroegop met 7.50, 7e A. D. Goedegebuure Julianastraat 13 met 5.en hekkensluiter, maar toch nog een extra riks was er bij voor C. Scherpenisse, Lange- weg 5. Uiteraard had niemand die week voor niets ingelegd. Want behalve de veiligheid en de rente die het geld oplevert, kreeg ieder deelnemer als aandenken een verzil verd theelepeltje. De inleg in deze week was te Sint Annaland 51.391,23. Zo bleek de aktiviteiten van de Spaarbanken een extra resultaat op te leveren. Na de koffiepauze kwamen er nog plaat jes van bloemen, planten en vruchten, en tot slot nog enkele uit de omgeving van Tholen. Iedereen had genoten en een woord van hartelijke dank namens alle aanwezigen aan de burgemeester was dan ook zeker op zijn plaats. Mevrouw van der Hoeven deed tot slot nog enige mededelingen over de op te rich ten bejaarden-instuif, en hoopte dat vele be jaarden de vergadering hierover de volgende dag zouden bijwonen. Na nog medegedeeld te hebben dat de eerstvolgende bejaarden middag op 21 november in ten Anker ge houden zal worden, sloot Mevrouw v. d. Hoeven de bijeenkomst en wenste iedereen wel thuis. Mohair en kamgaren Grote sortering hoeden in wol- en haarvilt Alt ij d iets aparts bij Kortemeestraat 1 Bergen op Zoom Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 5 t.e.m. 11 november 1961 zondag 1.44 14.00 maandag 2.28 14.45 dinsdag 3.10 15.23 woensdag 3.45 16.00 donderdag 4.17 16.30 vrijdag 4.53 17.06 zaterdag 5.30 17.43 8 november Nieuwe Maan te 10.59 uur BEJAARDENMIDDAG Voor de bejaardenmiddag, die j.l. dinsdag in het Verenigingsgebouw gehouden werd, bestond grote belangstelling. Mevrouw v. d. Velde opende de bijeenkomst met alle aan wezigen hartelijk welkom te heten, deze keer in het bizonder burgemeester mr. A. J. van der Hoeven, die deze middag vrij had willen maken om kleuren dia's te vertonen. Het van te voren aangekondigde „praatje" over het verkeer", kon door onvoorziene omstandigheden niet doorgaan, zodat de bur gemeester na de thee direct kon beginnen. Een prachtige verzameling plaatjes van Oostenrijk en Zwitserland werd getoond, die ieders aandacht boeide en waarbij als bizondere verrassing enige toepasselijke mu ziek ten gehore werd gebracht. Het berg landschap met z'n sneeuwtoppen en glet- chers, z'n dalen en bruisende rievieren, z'n lieflijke dorpjes en bevolking, die zich op hoogtijdagen nog in kleurrijke klederdracht steekt, dit alles ging aan 't oog voorbij, terwijl ook nog enkele bizondere mooie op namen van Kerkinterieurs te zien waren. BURGERLIJKE STAND Geboren 27 okt. Frans Theodorus, zoon van Hans Eddy Lamers van Toorenburg en Hendrika Adriana Janssen. 30 okt: Laurina Huiberdina, dochter van Abraham van Zetten en Johanna Willempje van Dijke. Ondertrouwd: 20 okt. Willem Uilenreef oud 34 jaar wo nende te Fijnaart en Heiningen en Maria Jansen, oud 19 jaar wonende te Tholen. Getrouwd: 27 okt. Kornelis Mattheus Jansen, oud 23 jaar, wonende te Tholen en Wilhelmina Cornelia van 't Veer, oud 25 jaar wonende te Zierikzee. 27 okt. Johannes Marinus Kloet oud 22 jaar wonende te St. Maartensdijk en Wil helmina van Poppel oud 19 jaar wonende te Tholen. Overleden 24 okt. Marinus Simon Marico oud 83 jaar ev. Maria Hendrika Alberdina van der Burg. RIJKSPOSTSPAARBANK Over de maand oktober 1961 werd te Tholen met ressort bij de rijkspostspaar bank ingelegd 55733,18 en terug betaald ƒ41559,91. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld in okt. 196L M. Schot C. Gebraad D. de Vos -C. Moeliker J. de Rijke P. v. d. Velde P. v. d. Velde D. de Vos M. Schot C. Moeliker C. Gebraad C. de Korte C. Moeliker J. de Rijke D. de Vos M. Schot C. de Korte J. de Rijke D. de Vos J. Hoogerheide C. Moeliker P. v. d. Velde C. Gebraad C. de Korte 2-0 2-0 0-2 2-0 0-2 afgebroken 0-2 1-1 afgebroken 2-0 1-1 afg. 2e maal ZUSTER VIERGEVER JARIG Op 6 november a.s. hoopt een bekende inwoonster van deze gemeente haar 70ste verjaardag te vieren. Normaal geen data om via de krant bij stil te staan onder de nieuwsrubriek. Maar zuster Viergever heeft niet alleen gedurende 27 jaar in haar functie van wijkzuster vele inwoners tijdens ziekte bijgestaan maar zet haar liefdewerk als mede bewoonster van Ten Anker nog steeds voort. En daarom voldoen we zeer gaarne aan het verzoek van haar mede bewoon sters om via deze weg even de aandacht te vestigen op deze verjaardag. Op 5 ok tober 1920 werd zuster Viergever benoemd als wijkverpleegster voor Tholen. Bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd zijn in december 1947 opgevolgd door zuster Van Wely, welke inmiddels ook haar pensioen heeft en welke door zuster Lemson is opgevolgd. De bejaaarden in Ten Anker zijn wat blij, dat zuster Viergever bij hen woont en danken haar, evenals directrice en ove rig personeel hartelijk voor haar bijstand. Zes november zal ze in het middelpunt staan in huize Ten Anker en graag willen we hier de erkentelijkheid van Tholen je gens zuster Viergever onderstrepen met ge lijkertijd de eerste gelukwens bij haar 70ste verjaardag. ONTMOETINGSFEEST BEJAARDEN Dank zij het initiatief van de plaatselijke federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening, de gebleken instemming van de bejaarden en de welwillendheid, waarmede het idee door het gemeentebestuur werd ontvangen, had woensdagmiddag jl. in het verenigingsgebouw onder leiding van de burgemeester een bespreking plaats over de mogelijkheid te komen tot stichting van een ontmoetingspunt voor alle bejaarden van Tholen. De burgemeester zette uiteen, dat het de bedoeling van de initiatiefnemers was, dat het te stichten ontmoetingspunt moest open staan voor alle 65 jarigen en oudere in woners in de gemeente, waar men onder het genot van een kop koffie of thee een ge sprek zou kunnen voeren, zijn krant of tijd schrift lezen, een spelletje doen, een hand werkje maken, enz. Hij achtte het voorts van groot belang, dat de bejaarden het ontmoetingspunt zou den maken tot een plaats waar zij zich als in één groot gezin opgenomen zouden be schouwen hetgeen o.m. meebracht dat in dit gezin door de leden ook alles zoveel mogelijk zelf zou worden gedaan. Bij de hierop volgende bespreking bleken alle 31 aanwezige bejaarden enthousiast, zo dat reeds dadelijk verschillenden zich opga ven voor allerlei functies, als schoonhou- ders en -houdsters, koffie- en theezetsters, contributieinners, lectuurverzorgers, enz. Besloten werd voorlopig 2 ochtenden en 1 middag het rtefpunt, het verenigingsge bouw, open te stellen en wel elke woensdag en vrijdagmorgen van 10-12 uur en elke woensdagmiddag van 14.30- 17.00 uur te beginnen met woensdag 8 november a.s. om 14,30 uur. De contributie werd bepaald op ƒ0.10 per week, terwijl de consumptie tegen kost prijs zal worden verstrekt, zodat het be zoeken van het ontmoetingspunt voor nie mand een bezwaar behoeft te zijn. Al met al was het een mooie middag voor een goed doel met veel belangstelling van juist degenen voor wie het wordt gedaan. En thans op naar de start op woensdag middag aanstaande TRACTOR VAN DIJK GEREDEN De landbouwer A. v. d. H. had woens dagmorgen het geluk bij het ongeluk toen zijn trekker van de Vogelsangsedijk tuimel de, dat hij aan de goede kant van de trekker terecht kwam en zodoende geen schramme tje opliep. Een kraanwagen haalde de trekker, welke onderaan de dijk in de sloot was terecht gekomen, weer boven water. ERNSTIGE VAL VAN BROMMER Zondagavond merkte de bromfietser mevr. P.-A. te laat op dat in de Hikseweg ie mand voor haar uitliep. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Voor de brom fietser had de aanrijding ernstige gevolgen zij sloeg tegen het wegdek en liep ernstige verwondingen aan het hoofd op. Dr. Renes die eerste hulp verleende, achtte directe overbrenging naar het ziekenhuis noodza kelijk. Merkwaardigerwijs kwam de aangereden mevr. D-M praktisch met de schrik vrij. GEVONDEN VOORWERPEN 1 Armand, twee sleuteltjes, 1 jongens trui en 1 hoofddoek. Inlichtingen bij Wacht meester L. J. Nelis, alhier. VERKEERSCURSUS Het ligt in de bedoeling a.s. winter weer een verkeerscursus te geven. Om een over zicht te kunnen verkrijgen van het aantal deelnemers en voor het afspreken van een cursusavond, wordt op dinsdag 14 novem ber a.s. een contactavond gehouden door het bestuur van de afd. Oud Vossemeer van de Bond voor Veilig Verkeer. Deze avond zal worden gehouden in het verkeerslokaal van de openbare school om 8 uur. zich middels 'n verstrekt programma op de hoogte kunnen brengen van die fragmenten omdat het brengen van een opera zonder toelichting moeilijk te begrijpen valt. Zeker niet, wanneer die zoals hier het geval was voor de eerste maal worden uitgevoerd. De liefhebbers vonden het een mooie avond. EHBO-DIPLOMA-UITREIKING In tegenwoordigheid van de voorzitter van het Ned. Roode Kruis op Tholen, burge meester D. C. Bouwense en de artsen Ku- gel, van de Bel en Noteboom van respec tievelijk Poortvliet, Sint Maartensdijk en Sint Annaland, de plaatselijk vertegenwoor diger van het Roode Kruis de heer C. J. C. Boot werd aan 24 E.H.B.O. geslaagden het diploma uitgereikt. Na een inleiding door burgemeester Bouwense, die hoopte dat van deze geslaagden velen hun welwillende dien sten ten behoeve van het Rode Kruis zou den willen aanwenden, reikte dokter Kugel de diploma's uit aan 12 cursisten van Sint Maartensdijk en 12 van Sint Annaland. De lessen waren gegeven door dokter van de Bel en dokter Noteboom. Na de pauze vertoonde dokter Kugel een diastrip van de ruimtevaart en een ander, waarin het E.H.B.O. werk tot uit drukking kwam. Variatie werd gebracht mid dels vertoning van mooie dia's door dhr. J. P. Blaas uit Tholen van de streek zelf de Floriade, Zwitserland en Italië. Tenslotte hield de amateur goochelaar Markini uit Middelburg de aanwezigen nog enige tijd gezellig bezig. Het is prettig, dat in beide gemeenten nog veelal jeugdige inwoners bereid bleken zo'n cursus te volgen. De belangstel ling hiervoor is nog lang niet groot genoeg. Afgezien van alle omstandigheden, die zich in het leven kunnen voordoen, is zo'n E.H. B.O. cursus ook voor, laten we maar schrij ven „dagelijks leven" bizonder nuttig. Het doorzetten van deze cursisten werd beloond met een schriftelijk teken van hun kennis en vaardigheid: het diploma. Daarmee gefelici teerd. maar liet ook zien wat er leeft in de die renwereld. Een duidelijk verschil was merk baar in die gebieden waar de zending had gewerkt. Behalve de Pygmeeën, werd ook heel wat verteld over de Baloeba's, de ver schillende negerstammen van de Kongo. Lode van Gent vond de minder grote belangstelling geen bezwaar en was dank baar dat er zo'n goede, rustige aandacht was. De voorzitter van de Dorpsgemeen schap was er van overtuigd, dat ieder had genoten en meende dat de Dorpsgemeen schap ondanks een misschien wat teleur- tellende opkomst (de wedstrijd Feijenoord is daaraan mede schuldig) zeker op deze weg kan verder gaan. Hij wist zich de tolk van allen door Lode van Gent te danken voor het gebodene op deze fijne avond. VREEMDELINGENVERKEER De Vereniging Vreemdelingenverkeer Ei land Tholen hield op 31 oktober j.l. in ho tel Moerland een bijeenkomst, met het doel, de mogelijkheden te onderzoeken, hoe ook deze gemeente een bescheiden deel van het steeds toenemende 'Vreemdelingenver Dealer THOLEN. vanaf I6295- OPERA IN 'T DORPSHUIS Sinds de opening van het Dorpshuis zijn er al verschillende uitvoeringen gebracht, welke tevoren in deze gemeente niet plaats vonden omdat ruimte en outillage ontbrak. Tot uitvoering van operafragmenten was het echter tot voor zaterdag jl. nog niet geko men. Hoewel nogal wat propaganda was gemaakt, ook bij zangkoren in andere ge meenten, was de belangsteling niet over weldigend voor deze ter plaatse minder bekende vorm van toneelrang. Een hon derdtwintig belangstellenden volgden 't op treden van het Haags Opera koor, dat met een bezetting van 34 man fragmenten zong uit Opera's van Verdi, Mascagni, Giordano, Gluck, Flotow en Boita. De solisten waren Ria v. Barneveld, Rie Oosterweghel, Tilly Tengnagel, Dick van Haren, Cees Berger en Jan Quist. Laatstgenoemde van Oud Vossemeer, maar als geboren Sint Annalan- der hier lang geen onbekende. Het geheel stond onder leiding van Coen Ruivenkamp met aan de vleugel de begaafde pianist Ad v. Duuren. De luisteraars hebben VOOR DE P.I.T. De gehouden collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft 133,40 op gebracht. ZEEUWSE COLLECTE Daarvoor werd 342.82 opgehaald. En kele leden van de Dorpsgemeenschap en een paar andere inwoners hebben de rondgang gemaakt. GEVONDEN Een lapje bonte stof. Inlichtingen ter se cretarie. SANERING VAN DE MELHANDEL De twee plaatselijke melkhandelaars zijn het in overleg met hun organisatie eens ge worden over de melksanering in deze ge meente. Met ingang van a.s. maandag heeft ieder zijn eigen dorpsgedeelte om af te wer ken. Een ingrijpende verandering, waartegen soms wat vreemd wordt aangekeken. Het is uiteraard een eerste belang voor de hande laars zelf die niet beiden door het gehele dorp moeten sjouwen om hier en daar een klant te helpen, het zal anderzijds ook de clientele in zoverre ten goede komen, dat de afwerking wat vlotter verloopt en daardoor ook wat vroeger gereed kan zijn. Middels een circulaire werden de inwoners van deze wijziging op de hoogte gebracht, welke a.s. maandag ingaat. Zover ons bekend is het de eerste gemeente in onze streek waar dit systeem wordt toegepast. Het lag hier ook het gemakkelijkst met niet meer dan 2 han delaren. De bedoeling van de organisatie is dit langzamerhand ook in de andere ge meenten te gaan doorvoeren. Ter plaatse heeft de melkslijter W. Dake zijn klanten al 27 jaar bediend, terwijl dhr. \V. Menheere ruim 3 jaar in dit vak werkzaam is. Klan ten van eerstgenoemde gaan nu over naar nummer twee en omgekeerd. KONGO-AVOND De dorpsgemeenschap alhier heeft dege nen, die belangstelling hebben voor het le ven en het werk van andere volkeren een mooie avond geboden. Daartoe had men de bekende figuur Lode van Gent aangetrok ken, die een Kongo-avond bracht met tal rijke dia's. Men kan het betreuren, dat de belangstelling hiervoor met een goede vijf tigtal niet groter is geweest, anderszijds mag men zich troosten met het feit, dat zij die er waren ook volledige belangstelling voor deze avond hadden. Voor de zes en twintigste maal hoopt Lode van Gent binnenkort een reis naar Afrika te maken. Van de vijf en twintig keer, dat hij daar is geweest, kon hij waarlijk wel iets vertellen en laten zien. Deze avond dan vooral over de Kongo. Nadat de voorzitter van de Dorpsgemeen schap de heer C. J. C. Boot de aanwezigen en in zonderheid de spreker had verwelkomd liet laatstgenoemde vooral veel kleuren dia's zien en bepaalde zich vooral bij de Pyg meeën, het Kongo-dwergvolk. Lode van Gent vertelde niet alleen over de gewoon ten, de zeden en het werk van deze inlanders keer zal kunnen ontvangen. Aanwezig wa ren o.m. t' bestuur der K.N.M.B., afdeling Stavenisse, enkele raadsleden, verschillende leden van de Middenstandsbond, Dr. H. Zoeteman en de heer Oskam, directeur van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer. De voorzitter, de heer V. Laban, ge meentesecretaris van Tholen, betreurde de geringe opkomst, doch gezien de resultaten van de bijeenkomsten, gehouden in de ge meenten Oud Vossemeer en Sint Maartens dijk, steekt het hier niet ongunstig af. Ver der spijt het hem dat burgemeester Sluij- mers en wethouder Moerland niet aanwezig konden zijn. Eerstgenoemde had dringende ambtsbezigheden, terwijl laatstgenoemde door ziekte aan huis gebonden was. Hij spreekt de hoop uit, dat hij spoedig van zijn ziekte zal herstellen. Wanneer er gesproken wordt over de op richting van de Vereniging voor Vreemde lingen verkeer Eiland Tholen, dan moeten wij ongeveer 7 jaar teruggaan. Wethouder Moerland heeft in die oprichting een werk zaam aandeel gehad. De eerste poging mis lukte. Men had er toen geen belangstelling voor. Langzamerhand veranderde dit en dit is niet in geringe mate te danken aan het feit, dat er 2 hengelsportverenigingen wer den opgericht. Deze verenigingen organi seerden hengelwedstrijden eerst te Strijen- ham en later ook in Stavenisse en Sint Annaland. Ook de dichting van de Pluimpot was een stimulans to oprichting. Het gevolg was dat de toeristen de weg naar ons eiland vonden. De toeristen kunnen ge zien worden als reizend kapitaal, die een behoorlijke rente geven. Van dit toeristenbe zoek kreeg ook de provincie Zeeland zijn deel. Wij moeten proberen het eiland Tho len te laten meedelen in die welvaart. De vreemdelingen moeten tegemoetgekomen worden met accomodatie en andere voorzie ningen. Het verblijf van dagtoeristen moet omgezet worden in verblijf van langere duur Uit een gesprek met hotelhouder Moerland is hem gebleken, dat zulks mogelijk is. Daar om is het gewenst, dat het toerisme in be paalde banen wordt geleid. Van de zee dijk wordt gedurende de weekends door toe risten ook een druk gebruik gemaakt. Met het waterschap Tholen zal contact worden opgenomen omtrent het gebruik van de dij ken. Enkele andere aspecten waardoor het eiland Tholen meer in trek kan komen zijn het vissen en vooral de rust die er heerst. Ook zijn er oude gebouwen, die be zichtigd kunnen worden. Na deze inleiding geeft de heer Laban het woord aan de heer Oskam. Dezë begint zijn toespraak met te zeg gen, dat hij het prettig vindt, om in Sta venisse een praatje over het toerisme te kunnen houden. Hij stelt het op prijs, dat voor de vereniging voor Vreemdelingenver keer Eiland Tholen, propaganda wordt ge maakt. Speciaal wil hij vanavond spreken over de organisatie van het Vreemdelingen verkeer, wat het is, hoe het werkt en de resultaten daarvan. De eerste vereniging voor Vreemdelingenverkeer werd opgericht op het eiland Texel, 60 jaren geleden. Een strandwachter, de heer Kikkert, vervoerde in de zomermaanden een zeker aantal men sen van het midden van het eiland naar het dorp De Koog. Dit leverde financieel voor deel voor hem op. Hij ging toen praten met diverse middenstanders en deed dit het vol gende jaar weer. Zo ontstond de eerste streekvereniging. Op deze wijze is de Vere niging voor Vreemdelingenverkeer gebo ren. Later zijn de Provinciale Verenigingen tot stand gekomen en deze zijn weer onder gebracht in de Algemene Nederlandse Vere niging voor Vreemdelingenverkeer. Voor 1940 bestonden de besturen van die vereni gingen meestal uit notabelen. Zij lieten aan de toeristen het mooie zien. Later ging het economische ook een rol spelen. Voor 1940 ging alleen de man met de witte boord met vacantie. Deze categorie van personen lo geerde dan in hotels en pensions enz. Voor de andere mensen was er geen vacantie. Na de oorlog kwam hierin grote verandering. Voor allen werd toen de mogelijkheid ge schapen om met vacantie te gaan, door het geven van vacantietoeslag. Veel mensen kunnen er nu op uit trekken. Er ontstond een tekort aan hotels, pensions enz. omdat deze slechts afgestemd waren op een kleine groep. Daarom werd een beroep gedaan op de boeren, die hun schuren beschikbaar stelden. Dit leverde voor hen financieel voordeel op en zij besloten dit het volgende jaar weer te doen. Zo ontstonden de kam peerboerderijen. Daar er verschillende mis toestanden voorkwamen is orde op zaken gesteld, hoewel dat moeite heeft gekost. Langs de Nederlandse kust zijn ruime hotels, pensions enz. om de toeristen op te vangen. Voor 1940 was daar geen toezicht op, thans is dit wel het geval. Daar er steeds meer toeristen komen, brengt dit groy ter welvaart met zich mee. Ook in Zeeland ontwikkelt zich het toerisme. Vroeger waren Domburg, Cadzand en Renesse toeristen centra. Na de oorlog maakte Westkapelle grote opgang als toeristenplaats. In het jaar 1960 werden daar 100.000 overnachtingen geregistreerd, in 1961 waren het er 150.000 hetgeen ongeveer 1.000.000.inkomsten oplevert. De ontvangsten van de hotels bestonden voor 30% uit bedragen die door loontrekkenden werden uitgegeven. Ook op andere plaatsen leefde het toerisme op zoals op Schouwen en Duiveland en Zeeuws- Vlaanderen. Wat is er nu op het eiland Tholen en in Stavenisse te doen? Alleen door een goede organisatie van het Vreem delingenverkeer is het mogelijk toeristen aan te trekken. De plaatsen langs de kust zijn alle bezet. Grote groepen toeristen zoeken plaatsen, waar zij zich kunnen vermaken. Sommigen willen wandelen, anderen naar de bossen en weer anderen willen vissen. Voor mensen die van de hengelsport houden is Zeeland een ideaal gebied om deze te be oefenen. Ook Tholen kan hiervan profi teren. De diverse hengelwedstrijden ook internationale, die hier reeds gehouden zijn, spreken duidelijke taal. De toeristen, die naar het eiland komen, zoeken hier iets. Het eiland is rustig en mooi en er zijn een groot aantal mensen, die rust willen. Willen wij toeristen op ons eiand krijgen, dan moet daarvoor propaganda gemaakt worden. Dat kunt U doen door lid te wor den van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer Eiland Tholen, tegen een minimum contributie van 2.50 per jaar. Het eiland- V.V.V. moet met een folder uitkomen, wat het te bieden heeft en er te zien is. Dat moet onder de aandacht van de toeristen worden gebracht. Alleen op die wijze komen zij naar het eiland, aldus dhr. Oskam. De voorzitter dankt de heer Oskam voor het gesprokene waarna gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan slechts door één persoon gebruik werd gemaakt. Vervolgens werden er 2 films vertoond waarmee in het buitenland propaganda voor het toerisme in Nederland wordt gemaakt. Het waren prachtige en boeiende films. CHR. JEUGDBIBLIOTHEEK Vrijdagavond van 6.30 uur tot 7.00 uur worden er gedurende de wintermaanden boe ken uitgereikt in de consistorie van de N. H. Kerk. Er is ruim keuze in jongens- en meisjesboeken van de leeftijd van 6 tot 16 jaar. Nieuw aangeschaft is o.a. voor de groteren de serie Indianenboeken van „Een zame Wolf" en voor de kleineren de serie van „Jan en Toos" Het is de bedoeling, dat zoveal mogelijk door iedere lezer een catalogus wordt aan geschaft en van te voren thuis de gewenste nummers op een blaadje worden geschreven. Dit i.v.m. de beperkte ruimte en tijd die beschikbaar is voor de jeugdbibliotheek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1