EENDRACHTBODE Help uzelf De laatste grens Nèt als je 't niet gebruiken kunt!., Wij moeten het „uitzingen". 17c JAARGANG No, 50 27 OCTOBER 1961 TWEEDE BLAD Raadsversiag Sint Philipsiand. Bijdrage voor leermiddelen, windmolen, kerstpakket en woning herstel - Bestrating rond gemeentehuis - Onveranderde bijdrage voor muziekvereniging. JUISTWat U nodig hebt is een veilige,veelzijdige pijnstiller, met snelle doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP...? 2 'ASPRO's tttf&ïtcüeefy fit.' WMËmmmwmmmmm, Raadsversiag Scherpenisse. Raad vraagt naar mogelijkheid uitvoering gehele rioleringsplan - En wanneer ijsbaan-annex speelterrein? - Revisie torentje ge meentehuis (met uurwerk) - Vaststelling begroting 1962. Verlovingsringen Herbers Jenniskens In voorgaande artikelen is duidelijk gemaakt, dat de bescherming der bevolking tegen de moderne oorlogsvoering het meest effectief is in het eigen huis; dat men het zélf moet doen. Al heeft de regering een krachtige en van uitstekend materieel voorziene Organisatie Bescherming Bevolking opgebouwd, die bij rampen hulp verleent, hier geldt: help Uzelf tot de (georganiseer de) hulpverlening U bereikt. Eén van de eerste dingen, waaraan men denkt bij het vooruitzicht gedurende een aantal dagen zijn huis niet uit te kunnen; als we maar genoeg te eten en te drinken hebben. Dat is een zorg temeer, doordat men rekening moet houden met mogelijke radio-actieve besmetting van voedsel en drinkwaer. Dat geldt voor de mensen, dat geldt in niet mindere mate voor de dieren, die we al evenmin buiten kunnen laten, om het even of het de poes is of onze rund veestapel. Men zal dus een noodvoedsel- voorraad moeten vormen. E dat niet omdat er voedselgebrek zou bestaan, maar omdat men zichzelf ge durende enige tijd van voedsel kan voor zien of daarvan voorzien kan worden. De bakker en de melkboer komen er ook niet door Vanzelfsprekend dient hier de voorkeur te worden gegeven aan geconserveerd voed sel, populair gezegd: blikjes: En dan bij voorkeur waren, die men kan eten zonder deze te behoeven koken of opwarmen, om dat men met de mogelijkheid van uitvallen van gas of electriciteit rekening moet hou den, en daarbij omdat vuur zuurstof ver bruikt, die we zelfbroodnodig hebben. We hebben dus heel weinig aan een pak haver mout, meer aan een blik appelmoes. ZORG DER HUISVROUW Het zal vooral de huisvrouw zijn, die hiervoor zorg heeft. Zij zal een „ijzeren voorraad" moeten vormen en dat behoeft niet opeens, maar kan (naar we allen ho pen) geleidelijk aan. En als (wat we even eens allen hopen) we die rantsoenen nog lang niet nodig hebben, kunnen we ze vervangen door verse en de oude in de huishouding opgebruiken. Er wordt ook noodvoedsel in de handel gebracht. Zeer geconcentreerd voedsel in de vorm van een soort scheespbeschuit. waarvan men maar weinig nodig heeft om alle voedingsstoffen te ontvangen en die men zeker niet zal opsmullen, maar die in een kritieke situatie wel eens begeerlij ker zouden kunnen zijn dan de uitgezochtste spijzen. Er' is dus geen enkele reden om te gaan hamsteren. Het gaat maar om een overbrug ging voorraad. Ook water kan besmet zijn en men doet dus goed direct zoveel mogelijk water af te tappen en in schone flessen te bewaren. Meestal heeft iedere huisvrouw wel een rijtje flessen staan, die terug moeten naar de melkboer of de kruidenier. Men kan water in zulke flessen heel lang bewaren zonder dat het bederft. Heeft men kinderen of zie ken in huis, dan dient men speciale maat regelen te nemen het zijn toch altijd de zieken, de zwakken, de kinderen en de ou den van dagen, die in een oorlog het ergst te lijden hebben. EIGEN (EERSTE) HULP Heel aanbevelingswaardig zal het ook zijn wanneer men zorgt voor genees- en verbandmiddelen. Men kan op dokter en wijkverpleegster niet rekenen, de ziekenhui zen zijn onbereikbaar. Kundige eerste hulp kan een leven redden. Mensen die bepaalde medicijnen regelma tig gebruiken (bijvoorbeeld suikerzieken), moeten altijd zorgen, dat ze een reserve voorrraad hebben, die ze natuurlijk steeds aanvullen om bederf te voorkomen. Niet genoeg kan worden aanbevolen het volgen van een cursus eerste hulp bij ongelukken bij een der organisaties die hier voor opleiden. Men heeft er zijn gehele leven plezier van, al komt er nooit een oor log meer. 0— Wie dit alles heeft gelezen, zal aan een gevoel van bekleming niet kunnen ontko men. Is de toestand zo somber, dat wij ons metterdaad op een oorlog en misschien een oorlog van ongekende verschrikking moeten voorbereiden? Zo is het niet. En ook deze voorlichtingsactie van de rege ring valt alleen door toevallige omstandig heden samen met een tijdperk van spanning. De voorbereidingen voor deze actie zijn al een jaar geleden gestart en de planning nog veel eerder. Het kan ons echter voor paniek bewaren, wanneer wij weten wat ons zou kunnen wachten, wat wij dan hebben te doen, dat wij het kunnen doen en dat het zin heeft het te doen. Laten we dit alles doen in de geest van het woord dat Oliver Cromwell eens tot zijn soldaten sprak: Vertrouw op God en houdt Uw kruit droog. Het was voor een korte bijeenkomst (zeker voor haar doen), dat de raad van St. Filipsland vrijdagavond 20 oktober in openbare vergadering de gemeentelijke be langen behartigde onder leiding van burge meester L. J. de Jonge. Na opening met ambtsgebed deelde de voorzitter mede, dat met kennisgeving afwezig waren de heren J. Verwijs en Beurkens, laatstgenoemde dan vanwege ziekte. De voorzitter hoopte op een spoedige beterschap, opdat ook dit raads lid volgend maal weer aanwezig zal kunnen zijn. Van de heren F. A. Vadtrs, A. I. Clarisse en D. Tichem was bericht ontvan gen, dat ze hun herbenoeming als leden van de woonruimtecommissie aannemen. De secretaris van deze commissie, de heer M. A. Geense krijgt een vergoeding van 50. per jaar, zo wordt door de raad beslist, een bedrag dat telkenjare opnieuw zal worden bekeken. ONVERANDERDE MUZIEKSUBSIDIE Via de vier landelijke federaties van muziekverenigingen wordt aangedrongen op verhoging van de gemeentelijke bijdrage voor de plaatselijke harmonie. Een circulaire, welke niet alleen maar aart het gemeentebestuur van St. Filipsland werd gezonden, maar aan alle andere gemeenten in ons land. Men verzoekt na te gaan in welke afdeling wordt gespeeld en aan de hand van de daarvoor opgemaakte „voor dracht" te willen bijdragen. „Wij behoeven", aldus de voorzitter als spreekbuis van b en w, „hierop niet nader in te gaan omdat 2 jaar geleden de raad in meerderheid be sloot de subsidie op 600.per jaar te stellen. Het schrijven wordt daarom voor kennisgeving aangenomen. De heer J. v. d. Velde uit de School straat bericht niet op het aanbod van de gemeente in te gaan om het stukje grond voor 9.55 per m2 te kopen, omdat deze prijs naar zijn mening te hoog ligt. ONDER RAYON THOLEN De Inspecteur der Belastingen te Bergen op Zoom heeft bericht, dat door reorgani satie van deze inspectie St. Filipsland voor taan niet meer tot de post Steenbergen behoort, maar onder het rayon Tholen. Blijkens een schrijven van het provinciaal bestuur verkreeg de uitgetrokken post voor inrichting van het gemeentehuis volledige goedkeurig, maar mag dan ook onder geen voorwaarde meer worden overschreden. De voorzitter wijst er vervolgens op, hoe MODERNE PERMANENT WAVE ALBERT STOETZER Dames en Heren Kapsalon Engelsestraat 6 - Tel. 5743 Bergen op Zoom een nieuwe salarisregeling is gemaakt voor het overheidspersoneel. Voor de gemeente is het in zoverre van belang, dat de salarissen van de gemeente secretarissen en gemeente-ontvangers zijn gelijkgesteld met overeenkomstige rijks ambtenaren. De Centrale Dienst „Noord Zeeland" be richt, dat de districtsopzichter De Korte, tot dusver in deze gemeente gedetacheerd in gelijke betrekking naar Brouwershaven is overgeplaatst. De heer De Korte heeft er geen bezwaar tegen, mits hij de verplaat singskosten vergoed krijgt en tevens ge durende 5 jaar de meerdere huurkosten, waar hij in Brouwershaven duurder komt te wonen. De commissie van toezicht van de Centrale Dienst is van mening, dat de ge meenten Bruinisse en St. Filipsland dit moe ten betalen. De voorzitter zegt dat dit voor St. Filipsland in totaal op een bedrag neer komt van 937,50. Voor Bruinisse wordt dit bedrag, gezien het inwonertal nog hoger. B en w stellen de raad dan ook voor dit niet te accepteren. De districtsopzichter is beschikbaar te stellen, waarmee de raad zich kan verenigen. De bond voor Veilig Verkeer verzoekt een éénmalige subsidie van 25.voor inrichting en aankoop kantoorpand. Daar voor is reeds 2 ton beschikbaar. B en w stellen voor de gevraagde 25.toe te staan. De raad wil deze instelling eveneens graag bijstaan, gezien het goede doel, dat ze nastreeft.' WINDMOLEN Het provinciaal bestuur van Zeeland vraagt de jaarlijkse kosten onderhoud korenwindmolen te willen opgeven. Met in gang van 1961 zal het provinciaal bestuur namelijk een bijdrage in de onderhouds kosten geven van maximaal 100.Er zijn in Zeeland nog 75 windmolens, waarvan nog 40 in bedrijf. Daaronder is ook de molen in St. Filipsland. Ter verfraaiing van het landschapsbeeld wil het provincaal be stuur deze molens in stand houden. Het rijk draagt jaarlijks tot maximaal 1000.- bij. Provincie en gemeente ieder 10% van dit Vanmiddag naar de stad. Gezellig winkelen, even naar de marktDat juist nu zo'n akelige hoofdpijn komt opzetten Thuis blijven? Die prettige middag laten bederven? Of. 'ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstelling verzacht 'ASPRO' ogenblikkelijk de pijn. 'ASPRO' helpt direkt - U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, 'ASPROdoet méér I 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelijkesamenstelling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, verkoudheid, griep, keelpijn, koorts ylug 'ASPRO'! 'ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderen (als U zich aan de juiste doseringen houdt). reeds vele maanden elders aan het werk. De Dienst waarbij hij werkt is een Centrale Dienst, zodat de kosten ook maar door die dienst betaald dienen te worden. Na enige toelichting op verzoek van enkele leden kan de raad zich er unaniem mee verenigen om dit voorstel af te wijzen. STRAATVERLICHTING Het bestuur van de Ger. Kerk te A.J. Polder vraagt om de lantaarn van de straat lichting te verplaatsen van de oude naar de nieuwe kerk. De afstand hiertussen is thans te groot, zodat er onvoldoende verlichtig is. De heer Quist meent dat verplaatsing niet zo eenvoudig zal zijn, omdat hierdoor ook de afstand tussen de lichtpunten te groot wordt. De voorzitter wil eerst advies vragen aan de P.Z.E.M., waarbij dan ook meteen een kostenberekening. Misschien is het wel voordeliger om er maar een lichtpunt bij te nemen, dan 2 oude palen te gaan ver plaatsen. De raad machtigt b en w in deze verdere stappen te doen. VOOR LEERMIDDELEN De chr. school vraagt 344,05 voor aan koop van een nieuwe aardrijkskunde- methode. B. en w stellen voor dit bedrag bedrag. B en w stellen voor om deze molen subsidie te verlenen. Weth. Reijngoudt wijst er op, dat de onderhoudskosten, wanneer de molenmaker er aan te pas moet komen, hoog zijn. De leden blijken er eveneens graag aan mee te werken om de molen in stand te houden als een markant dorps beeld en hebben dan ook geen bezwaar de gevraagde bijdrage te verlenen. Toekenning kindertoelage voor het perso neel van de schoolartsendienst ontmoet even min bezwaar als de wijziging van de kinder toelageverordening voor het gemeenteper- soneel. KERSTPAKKET De centrale werkplaats voor minder validen te Zierikzee vraagt om een bijdrage voor een kerstpakket, dat jaarlijks aan de tewerkgestelden wordt verstrekt ter waarde van ongeveer 6.voor ongehuwden en van 8.voor gehuwden. Uit St. Filips land is één inwoner in die centrale te werk gesteld. Tegen een bijdrage voor bovengenoemd doel is dan ook bij de raad geen bezwaar. De Stichting Maatschappelijk Werk in Zeeland vraagt een subsidie van 5 cent per inwoner. De voorzitter wijst er op, hoe deze stichting haar werkterrein vind op uitgebreid sociaal gebied, o.m. ook met betrekking tot gezinszorg en het cultureeel werk. De raad steunt het voorstel van b en w om de 5 ct toe te staan. Enkele tuintjes naast de begraafplaats, het Karreveld en omgeving worden voor 3 jaar verhuurd met uitzondering van het perceeltje tussen de Deldense en Hengelose straat. De huurders van deze grond dienden namelijk nog geen schriftelijk verzoek in tot verlenging. Ten behoeve van de woningbouw wordt "een perceel grond van dhr. M. Noordhoek onteigend. VERBETERINGEN Via de opzichter van de Centrale Dienst wordt een plannetje voorgelegd ter riolering bij dhr. P. de Raat. Door overvloedige re genval komt daar wateroverlast, nu de be schoeiing aan de oprit overheid. Het geolg is dat een kant van die beschoeiing verzakt en het regenwaternaar die zijde afvloeit. Na verbetering zal gelijk tot herstrating moeten worden overgegaan, evenals in de Deense straat nu de aanvoer van materiaal naar de begraafplaats klaar is. De gemeentewerk lieden zullen daar geen tijd voor hebben, waarom b en w eerst prijsopgaaf willen vragen en aanbesteden, een voorstel waar mee de raad zich verenigt. Ter onderzoek wordt de gemeentebegro ting 1962 aangeboden, evenals de gemeente rekening f960. De bedoeling is, aldus de voorzitter, deze stukken in de eerstvolgen de openbare vergadering vast te stellen. BESTRATING ROND HET GEMEENTEHUIS De voorzitter wijst er vervolgens op, hoe het in de bedoeling lag de bestrating rond het gemeentehuis in eigen beheer uit te voeren. De gemeentewerklieden zijn even wel dusdanig druk bezet, dat wachten hierop niet verantwoord was. Daarom werd tot aanbesteding overgegaan. De firma gebrs. Ligtendag zal het werk uitvoeren voor on geveer 15.000, HERSTEL ZOUTSCHADE Er werd een begin gemaakt met ontzilting van de woningen in de Beatrixstraat. De gemeente zal voor verbetering van die woningen 6000,bijdragen omdat een en ander vernieuwd moet worden buiten de zoutschade om. Op een vraag van dhr. Nelisse of alle zes gezinnen tijdelijk zijn ondergebracht, antwoordt de voorzitter be vestigend. Dhr. Nelisse informeert naar de ver lichting der torenklok, die allesbehalve goed werkt. De voorzitter zegt de leverancier meermalen te hebben aangeschreven. Hij laat echter niets van zich horen, wat voor deze firma dus geen aanbeveling is. Met klem zal er nogmaals óp worden aangedrongen de verlichting te verbeteren. Daarna sluiting. Een voltallige raad van Scherpenisse. kwam dinsdag 24 oktober jl. in openbare vergadering bijeen onder leiding van bur gemeester D. C. Bouwense met dhr. A. L. G. van Doorn als notulist. Naar aanleiding van de gelezen notulen en de daarin voorkomende informaties van raadsleden in de vorige vergadering zegt de voorzitter dat het wateroverlast bij de schuurtjes in de Laban Deurloostraat de districtsopzichter geen aanleiding geeft te adviseren er gootjes aan te brengen. De wa tertoevoer is maar gering en met er wat grind te gooien zal het euveel ver verholpen zijn. De onwelriekende geur in de Rijksstraat weg is inderdaad afkomstig van de lozing afvalwater der uienfabriek G. H. Polderman bij het industrieterrein van Sint Maartensdijk Het hoofd van de technische dienst van het Waterschap Tholen, de heer J. D. Jagt ver klaarde de voorzitter dat hem reeds opdracht is verstrekt een voorziening te treffen, zodat mag worden aangenomen dat men er het volgend seizoen geen hinder meer van zal ondervinden. Ook wat het water betreft onder de hou ten vloer van de woningen aan de Rijks straatweg wordt met het Waterschap over leg gepleegd. De raadsleden danken de voorzitter voor het aantwoord op hun informaties. Na een 13-tal ingekomen stukken, voorna melijk goedgekeurde raadsbesluiten voor ken nisgeving te hebben aangenomen, wordt een schrijven behandeld van de 4 samenwerken de landelijke federaties van harmoniën en fanfares, waarin wordt gepleit voor verho ging van de gemeentelijke subsidie met een advies voor de daarbij aan te houden nor men. B en w stellen voor om dit adres te raadplegen, indien eventueel door de plaat selijke muziekvereniging „Eendracht" om een hogere subsidie zal worden gevraagd. De raad kan er zich eveneens mee ver enigen om dit stuk thans ook voor kennis geving aan te nemen. raad kan zich met de hogere bijdrage vereni gen. Afgewezen wordt een subsidie verzoek van het Humanistisch Thuisfront. Een aan passing van de salarisregeling voor secre taris, gemeente-ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand gaat onder de ha mer door. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gecontroleerde rekening 1960 van de ge meentelijke instelling voor Sociale Zorg goedgekeurd, evenals de begroting 1962. WIJZIGING BRANDWEERVERORDENING Enkele jaren geleden reeds hebben Ge deputeerden verzocht de organisatieveror dening brandweer te wijzigen. Omdat de ge meente toen geen eigen brandspuit had is daarop niet verder ingegaan. Nu dat wel het geval is, zal de toewijzing moeten wor den vastgesteld en daarbij nog een regeling toekenning vergoedingen. In het concept staat dat de commandant een vaste vergoe ding van 220.per jaar geniet, de onder commandant 175.per jaar en de chauf feur, belast met onderhoud van auto en spuit 100.per jaar. De leeden krijgen per oefening 1.per persoon en bij brand, bestrijding 3.50 per uur. Een bespreking over deze tarieven wijst uit, dat de raad de beloning voor onderhoud van auto toe te kennen aan de chauffeur zeker niet aan de hoge kant vinden. Overi gens kan men zich met dit conceept vereni gen. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1960 ter nader onderzoek, waartoe worden aangewezen de heren IJzerman, Hage en Bijnagte. De uitgaven voor het openbaar lager on derwijs 1960 worden voorlopig vastgesteld op ƒ4656,19. Er was 53.25 per leerling beschikbaar gesteld, terwijl het gemiddeld aantal leerlingen 931/3 bedroeg. Het be schikbare bedrag was derhalve 931/s x 53,25 ƒ4970.of ƒ313,81 meer dan De Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk vraagt de gemeente lijke subsidie van 5 cent op 8 cent per in woner per jaar te willen brengen. De voorzitter voegt hieraan toe, hoe de gemeente sinds 1947 een dubbeltje subsi dieert, t.w. 5 cent voor het E.T.I. en 5 cent voor bovengenoemde stichting. Het werk van deze stichting is belangrijk verdiept en uitgebreid, zodat het verzoek billijk is. De nodig was. Voor de bijzondere school is dit bedrag 4383,69, terwijl 4330,67 be schikbaar was gesteld met een overschrij ding alzo van 53.02. BEGROTING 1962 Het rapport van de commissie, welke be last was met het onderzoek van de gemeen tebegroting 1062 handelt alleen over de nood zaak van enkele kapitaalsuitgaven, welke niet direct op de begroting kunnen worden 33 ALISTAIR MACLEAN „Inderdaad, zover mij bekend is tenminste. Hij had grote be zittingen, landerijen en bossen in de buurt van Augustow, dichtbij de grenzen van Oost-Pruisen en Litauen zoals vroeger de gren zen daar tenminste waren. In 1939 vocht hij tegen de Duitsers en daarna kwam hij bij de ondergrondse beweging. Ten slotte werd hij gevangen genomen en de Duitsers vonden het een leuk idee een Poolse aristocraat dwangarbeid te zien verrichten om in leven te blijven. U weet waar dat op neer kwam, mijnheer Reynolds duizenden lijken ruimen in het ghetto van Warschau, nadat de Stuka's en de tanks er hun werk hadden gedaan. De graaf en een paar anderen doodden hun bewakers en voegden zich bij het Poolse verzetsleger van generaal Bor. U weet wat er gebeurde maarschalk Rossokowsky bleef met zijn Russisch leger buiten de poorten van Warschau en liet de Duitsers en de Poolse verzets strijders het in de riolen op leven en dood uitvechten." „Ik herinner me dat. De wereld spreekt van de bitterste en felste veldslag uit de gehele oorlog. De Polen werden natuurlijk uitgemoord." „Bijna allemaal. Wat overbleef, de graaf was daar ook bij, ging naar de gaskamers van Auschwitz. Om de een of andere duis tere reden lieten de Duitse bewakers de meesten weer gaan niet echter voor hen gebrandmerkt te hebben. De graaf heeft zijn nummer aan de binnenkant van zijn onderarm. Het loopt van de pols tot de elleboog en het is één bloedig rood, opgezet litteken Ze huiverde. „Het is afschuwelijk 1" „En kwam hij toen met uw vader in aanraking „Jawel, ze behoorden alle twee tot de mannen van Vlassow, maar lang bleven ze er niet. De nimmer eindigende zinloze bloedbaden deden hen ten slotte gruwen. De benden waren gewoon zich als Russen te verkleden, Poolse treinen aan te houden, de reizigers eruit te sleuren en iedereen neer te schieten, die op een lidmaat schapskaart van de communistische partij betrapt werd. Veel van deze mensen hadden echter geen keus gehad en moesten die kaarten wel hebben als ze tenminste met hun gezinnen in leven wilden blijven. Hetzelfde gebeurde in de dorpen en kleine steden. De mannen van Vlassow haalden de Stakhanovieten uit de huizen en wierpen ze tussen de ijsschotsen van de Weichsel. De graaf en Jansci trokken naar Tsjechoslowakije en voegden zich bij de Slowaakse partisanen in het Tatragebergte." „Zelfs in Engeland heb ik van ze gehoord," zei Reynolds. „De felste en onafhankelijkste vechtjassen van Midden-Europa." „Waarschijnlijk zouden Jansci en de graaf het met u eens zijn. Toch gingen ze ook daar spoedig weg. De Slowaken vochten niet voor een doel. Ze vochten alleen maar om het vechten. Wanneer er niets te vechten viel, gingen ze elkaar te lijf en waren ze ook gelukkig. Op die manier kwamen Jansci en de graaf naar Hon garije. Ze zijn hier nu meer dan zeven jaar, maar het grootste gedeelte van die tijd niet in Boedapest." „En hoe lang bent u hier „Even lang Jansci en de graaf kwamen meteen naar de Oekra- ine om moeder en mij te halen. Via de Karpaten en het Tatra gebergte brachten ze ons naar dit land. Misschien klinkt het gek, maar het was een heerlijke tocht. We hadden hartje zomer en voortdurend scheen de zon. Jansci en de graaf kenden iedereen en hadden overal hun vrienden. Ik heb moeder nog nooit zo ge lukkig gezien." „Ik begrijp het." Reynolds veranderde vlug van onderwerp. „De rest is me bekend. De graaf geeft een tip wie er voor de bijl moet en Jansci zorgt dat ze over de grens komen. Ik heb in Engeland met tientallen van die mensen onder vier ogen kunnen spreken. Het vreemde was dat niemand van hen een haat tegen de Russen had. Ze willen alleen maar vrede en leerden van Jansci die vrede te prediken. Hij trachtte het mij zelfs bij te brengen." „Ik vertelde u al," zei Julia zacht, „dat hij een prachtmens is." Een minuut lang, twee misschien, bleef het stil. „Mijnheer Reynolds," vroeg het meisje dan opeens heel on verwacht, „u bent niet gegtrouwd, is het wel „Wat is dat?" mompelde Reynolds verbijsterd door het plot seling en verrassend veranderen van onderwerp. ,,U heeft geen vrouw, geen verloofde en geen vriendinnetje, nietwaar En zegt u nu alstublieft niet: nee, maar doe geen moeite naar de vacature te solliciteren Dat zou namelijk vrij grof en wreed en een klein beetje goedkoop zijn en ik geloof niet, dat u zo bent." „Ik deed geen mond open protesteerde Reynolds. „Wat uw vraag betreft: u heeft het antwoord al geraden, meen ik. Dat kon trouwens iedereen. Vrouwen en mijn soort van bestaan verdragen elkaar nu eenmaal niet. Dat begrijpt u vermoedelijk ook wel." „Ik weet het," mompelde Julia. „Ik weet ook dat u vanavond een paar maal probeerde om van een voor mijehon prettig onderwerp af te stappen. Onmenselijke monsters maken zich om zoiets geen zorgen. Het spijt me dat ik u zo noemde. Aan de andere kant ben ik blij dat ik het deed, omdat ik nu tenminste eerder dan Jansci en de graaf bemerkt heb dat ik me vergiste. U weet niet wat dat wil zeggen. Ze hebben namelijk altijd gelijk en ik zie het altijd verkeerd, maar dit keer heb ik nu eens eerder gelijk dan zij „Zonder twijfel weet u wat u zegt," begon Reynolds beleefd, „maar ik „En kunt u zich hun gezichten voorstellen," onderbrak Julia hem, „wanneer ik hen vertel dat ik vanavond tien minuten naast mijnheer Reynolds zat met zijn arm om mij heen Ze zei het erg preuts, maar ergens in haar stem schemerde een lach door. „U sloeg die arm om mij heen toen u dacht dat ik huilde en dus huilde ik," bekende ze. „Uw wolfsvacht is een klein beetje aan het verslijten, mijnheer Reynolds." „Mensenkinderen Reynolds was werkelijk stomverbaasd. Voor het eerst realiseerde hij zich dat zijn arm inderdaad om haar schouders lag. Hij voelde het blonde haar kriebelen tegen zijn bijna ootmoedige hand. Wat beduusd bromde hij een verontschul diging en wilde juist zijn arm wegtrekken toen hij plotseling dood stil bleef zitten. Dan klemde hij zijn arm steviger om het meisje heen en bracht zijn mond vlakbij haar oor. „We hebben gezelschap, Julia," fluisterde hij. Uit zijn ooghoeken gluurde hij naar buiten en wat zijn abnor maal goed gehoor hem had verteld, bleek waar te zijn. Het sneeuwen had opgehouden en Reynolds zag duidelijk dat drie gestalten heel zacht op het nachtwakershokje toeliepen. Wanneer zijn waakzaamheid niet wat verslapt was geweest, zou hij ze al op dertig meter afstand gezien hebben. Voor de tweede maal die avond had Julia zich wat de politie-agenten betrof vergist en nu was er geen ontsnappen meer mogelijk. Uit hun opvallend zacht naderbij komen, bleek maar al te zeer dat de agenten hun in het hokje ontdekt hadden. Reynolds aarzelde niet. Hij trok Julia in zijn armen, boog zich over het meisje heen en kuste haar. Eerst trachtte ze hem in een reflexbeweging weg te duwen. Haar gezicht wendde zich af en haar lichaam verstrakte. Dan opeens gaf ze toe en Reynolds wist dat ze hem begrepen had. Ten slotte was ze de dochter van haar vader en reageerde ze snel. Haar arm sloeg zich om zijn hals. Tien seconden gingen voorbij, dan nog eens tien. Het viel voor Reynolds niet mee zijn aandacht op de agenten te concen treren, maar in ieder geval schenen ze geen haast te hebben van hun aanwezigheid blijk te geven. Het betekende voor Reynolds overigens geen straf en hij had er een eed op kunnen doen dat de arm van Julia zich vaster om zijn hals klemde. Plotseling speelde het felle licht van een zaklantaarn door het hokje. [(wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 5