31 Uit de historie van Westkerke. Brengt morgenrood water in de sloot, en avondrood mooi weer i f1245.- f1270.- Heropend L. van Mil-Heyns RADIO CRUSIO doet deze week een greep uit zijn ENORME COLLECTIE PHILIPS TV-APPARATEN Fa. A. C. Quist en zn THOLEN flinke werkkracht Wij produceren en verbruiken teveel ADVERTENTIES Heden vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven, dat na een langdurig geduldig gedragen lijden, zacht en kalm is overleden mijn innig geliefde man en onze geliefde broeder, zwa ger en oom de heer Marinus Simon Manco echtgenoot van mevr. Maria Marico-v. d. Burg in de ouderdom van ruim 83 jaar Tholen: Fam. van der Burg Leiden: Fam. Minnema-v.d. Burg Tholen, 24 okt. 1961 Condolatie-adres: Hoogstraat 24, Tholen De teraardebestelling zal plaats hebben D.V. heden vrijdag 27 okt. nam. 14 u. Rusthuis Ter Poorte op 21 oktober overleed te Vlissingen Bethtesda Marinus Willem den Engelsman in de leeftijd van bijna 83 jaar. Fam. den Engelsman Fam. Stormezand Oud-Vossemeer, okt. 1961 Hiermede vervullen wij de droeve plicht U kennis te geven, dat na een kort stondig geduldig gedragen lijden, zacht en kalm is overleden in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom, onze geliefde vader, behuwd-, groot-, overgrootvader en broeder de heer Hubregt van Nieuwenhuyze in de ouderdom van ruim 83 jaar Bergen op Zoom: M. den Engelsman- van Nieuwenhuyze G. den Engelsman Tholen J. Fermie- van Nieuwenhuyze Spijkenisse P. M. den Engelsman J. den Engelsman- Everaers en achterkleinkinderen Tholen 25 oktober 1961 Huize „Ten Anker" De teraardebestelling zal plaatsvinden heden vrij dag 27 oktober; 15.30 ver trek vanuit Huize „Ten Anker". CRUSIO ANTWERPSESTRAAT 14 GROTE MARKT 36 Tel. 4350 (b.g.g. 5192 5894 4501) BERGEN OP ZOOM NEEM HET BESLUIT neem vóór de winter nog televisie. Onze collectie is zojuist uitgebreid met de laatste nieuwe TV-toestellen van Philips. Wij noemen er een de nieuwste Philips VOLAUTOMATISCHE ontvanger. Dit is het toestel waar u op gewacht hebt. Bel ons op of kom eens langs en vraag ons alle bij zonderheden van dit fantastische apparaat. Wij staan voor u klaar. PHILIPS universeel-ontvanger in asymmetrische kast, met 59 cm beeldbuis PHILIPS 53 cm grootbeeld TV-app. slechts f945.- U hebt reeds een PHILIPS TV voor 1645.- Zelfde toestel als boven maar nu op pootjes 11II 111 HUI is onze geheel gemoderniseerde zaak in OPTIEK - GOUD - ZILVER - HORLOGES - GERO-ARTIKELEN. Wouwsestraat 8 Be-gen op Zoom Brugstraat 21 GEVRAAGD Wegens ziekte van de tegen woordige of halfwas niet beneden de 16 jaar C. MURRE - Poortvliet SPIERINKJES NAAIMACHINE reparatie Fa. J. Melse, Markt 26 Tholen tel. 20. Nog altijd leeft de naam Westkerke voort in de volksmond op ons eiland. Het is meer een begrip geworden, door een plaats aanduiding. Eens was het een dorpje van heel bescheiden omvang; maar dat is lang geleden. Lang geleden is het ook, dat de eerste bewoners er zich nederzetten en met veel geduld zode op zode stapelden, wat allengs een heuvel werd. Oud is het; en toch als men niet weet waar het ligt, zal men het tevergeefs zoeken. De oudste plaatsjes op ons eiland, Schakerloo en Westkerke, wat is er nog van over Weinig meer dan de herinnering aan het ver leden. Schakerloo heeft nog altijd zijn kerkhof, waar je de sfeer der middeleeuwen proeft en Westkerke zijn „berg" met z'n beboste kruin en aan z'n voet een paar rustademende boerderijtjes. In of fidele bescheiden komt .Westkerke reeds in de 12e eeuw als een afzonderlijk eilandje voor. Iets bizonders is dit niet, want dat is met meer gedeelten van ons eiland het geval; maar wel dat Westkerke reeds lang voor deze tijden bewoners ge had heeft. Wanneer de eerste bedijking heeft plaats gehad is niet meer na te gaan, maar uit onderzoekingen is duidelijk geworden, dat de oudste bewoners op de onbedijkte schor ren een schamel bestaan leidden. Sommigen menen zelfs, dat de oudste bewoning terug gaat tot het begin onzer jaartelling, maar deze veronderstelling lijkt ons nog al ge waagd. In ieder geval de „Westkerke berg" staat er nog altijd als getuige van een zeer vroege bewoning. Oorspronkelijk was het gebied van Scher- penisse en Westkerke een uitgebreid moe ras met geulen en vlieten doorsneden. Een der voornaamste stromen was de Ee, die van het noorden naar het zuiden vloeide. De af damming van deze stroom is ongetwijfeld een gewichtige gebeurtenis geweest in die tijd, dat kruiwagen en schop de enige hulp middelen van de dijkwerkers waren. Op de noordelijke dan ontstond al spoe dig een dorpje, dat in 1285 nog „Scherpe- nissedam" genoemd wordt. Meer naar het zuidwesten in dit nieuw bedijkte land ont stond Westkerke vlak bij vluchtberg. De naamsoorsprong spreekt voor zichzelf, de kerk ten westen van Scherpenisse. Men zal dus spoedig na de bedijking een kerk gebouwd hebben. Van het begin der bedijking af waren Scherpenisse en Westkerke twee afzonder lijke heerlijkheden, hoewel van de oudste heeren niets bekend is. In 1248 is sprake van Hugo van Westkerke, die waarschijnlijk zijn burcht had. Meer zekerheid hebben we omtren Jan van Westkerke, die in het laatste der 13e eeuw als heer en bezitter genoemd wordt en er zijn kasteel bewoonde. Hij leefde midden in de tijd van de felste riddertwisten toen elk heer er op uit was zijn gebied te ver groten ten koste van zijn naburen. Heer Jan geraakte in 1299; om welke oor zaak is onbekend; in onenigheid met Floris van Borsele, die op een heftige strijd uit liep, waarbij Jan als overwinnaar naar vo ren trad. Dit bracht wel een tijdelijke op lossing maar de wrok werd er des te erger door. Zeventien jaar later in 131.6 trok Flo ris nu vergezeld van zijn helpers Gillis van Baarsdorp en Wouter en Jan van Maalstede opnieuw naar Westkerke met het doel om voorgoed met heer Jan af te rekenen. Dit gelukte hun maar al te zeer. In de vredige landouwen van Westkerke kwam het tot een bloedige strijd. Met jeugdige riddermoed reed heer Jan zijn aanvallers tegemoet, di het gewaagd had den zijn gebied te betreden. Maar helaas, hij was niet opgewassen tegen de woeste aanvallen der indringers. Strijdende met de moed der wanhoop, werd hij zo in de engte gedreven dat er geen ontkomen voor hem overbleef. Gijlis van Baarsdorp, die de eigenlijke aanlegger van de twist was, bracht hem de eerste dodelijke wonde toe. Hij viel in z'n zware wapenrusting van z'n paard en reeds badende in zijn bloed werd hij door tal van verwondingen beestachtig afgemaakt. Heer Jan van Westkerke was gevallen onder de muren van zijn kasteel; nee eigenlijk was hij vermoord, want het was een persoonlijke twist in tijd van volle vrede. Door de Graaf van Holland en Zeeland werden dan ook zware straffen aan de mis dadigers opgelegd. Gilis van Baarsdorp moest een bedevaort naar Cyprus doen en werd bovendien ge boden „nemmermeer te keren in sijn landt". Floris van Borsele moest een vicarie stichten in de kerk te Westkerke. Een vicarie was een altaar waaraan een geestelijke verbon den was, die al of niet dagelijks dienst moest doen ten behoeve van de ziel des verslagenen. Voor de hervorming vond men dergelijke vicariën in bijna alle kerken. Verder moest Floris met de beide Maal- stedes een bedevaart doen naar Santiage de Compostella in Spanje. Daarboven nog een boete van 1000 aan de erfgenamen van Heer Jan en 4000 aan de Graaf. Zo we zien was de rechtspraak in die da gen nogal verschillend van die in onze tijd. De nadruk viel meer op de behoudenis van de ziel hoewel gezien in het licht van het bijgeloof der middeleeuwen dan op 't straf fen aan lijf of leven. Zeker als het adel lijke personen betrof, voor een man uit het volk stond bij het minste vergrijp de beul gereed. In een volgend artikel hopen we onze wandeling door Westkerkes historie voort te zetten. A.J.S. „Morgenrood water in de sloot.Avond rood meer weer aan boord", een weerrijmpje dat een algemene bekendheid genit. Nu zijn deze rijmpjes heel aardig, maar welke waar de hebben wij in de praktijk. Het zonlicht, dat ons via de dampkring bereikt, bestaat uit vele kleuren, waarbij rood, blauw en geel een belangrijk aandeel hebben. Wanneer de zon hoog aan de hemel staat, vooral in de zomer, dan behoeft dit zonlicht maar een betrekkelijk korte weg af te leggen door de dampkring, waarin zich een hoeveelheid waterdamp bevindt. Wij gaan hier van het standpunt uit, dat er geen bewolking aanwezig is. Even na zons opgang moet het zonlicht een zeer lange weg door de onderste lagen van de damp kring afleggen alvorens ons te bereiken. Dit brengt als consequentie met zich mee, dat het licht wordt verstrooid. Nu wil het, dat de kleur rood zich het minst sterk laat verstrooien met als gevolg, dat wanneer de dampkring zeer rijk is aan waterdamp de kleur rood gaat domineren. Wanneer wij nu 's morgens morgenrood waarnemen, dan wijst dit er op, dat er zich veel waterdamp in de lucht ophoudt. Nu is dit in het winter-halfjaar vrij normaal maar in het voorjaar en in de zomer is het vochtgehalte van de lucht belangrijk lager. Wanneer dan de lucht 's morgens, bij ove rigens vrijwel helder weer al zo vol water damp zit, dan is de kans op regen die dag groot te noemen. STOFDEELTJES IN DROGE LUCHT Hieruit kan men concluderen, dat de kans op regen in de sloot op de dag na morgen rood in het voorjaar en in de zomer groter mag worden genoemd dan in de herfst en winter. Het behoeft bij morgenrood niet geheel helder te zijn. Vaak is er enige hoge of mid delbare bewolking aanwezig, waardoor de rode gloed niet zelden wordt versterkt. Deze bewolking hangt dan vaak samen met een depressie of buienstoring. Nu kunnen wij ons voorstellen, dat de le zer zich afvraagt hoe het nu mogelijk is, dat men bij het waarnemen van „avondrood" spreekt over mooi weer aan boord. Wanneer bij zonsondergang de lucht bleek-geel, vaal en druilerig is, wijst dit op regen als gevolg van een hoge vochtigheids graad. Shakespeare zei al: „Uw zon zinkt wenend in 't laag Westen neer en kondigt wee en storm aan en boos weer". Maar vooral in de zomer tijdens een periode van warm droog weer, kan het vaak voorkomen dat er duidelijk sprake is van avondrood. Maar nu zijn hier niet de fijne waterdruppel tjes de oorzaak van, zoals bij morgenrood, maar fijne stofdeeltjes. Op zo'n droge, war me zomerdag worden er door de wind, die in de middag het sterkst is en 's avonds weer gaat liggen, veel fijne stofdeeltjes in de onderste laag van de dampkring ge blazen. Zo omstreeks zonsondergang dwar relen deze fijne stofdeeltjes weer langzaam naar de aarde. Het zonlicht, dat ook bij zonsondergang een lange weg door de onderste laag van de dampkring moet afleggen, wordt nu ver strooid door deze stofdeeltjes. In dit geval een bewijs van zeer droge lucht, hetgeen in de meeste gevallen, ook voor de volgende dag, zonnig en mooi zomerweer inhoudt. EEN BLEKE MAAN De vochtigheidsgraad van de lucht speelt een belangrijke rol bij het voorspellen van het weer op korte termijn, wanneer men, zoals in de vacantie vaak het geval is, niet over een barometer of een radio be schikt om zich te laten voorlichten. Een sterke afkoeling in de zomernachten kan geen kwaad. Op het vlakke polderland kan men dan de nevel uit de sloten zien opkomen en zich over de gehele polder zien uitspreiden, hetgeen in de regel een gunstig verschijnsel is. Gunstiger dan een nacht zonder enige dauw! Wanneer de lucht veel waterdamp bevat, ziet men ook de sterren en de maan minder sterk. Enkele weerrijmpjes wijzen hierop: „Een bleke maan kondigt regen aan". Cerschijnselen, zoals kringen of kransen om zon of maan hebben niets met water damp in de dampkring te maken, maar ont staan in ijle, hoge wolken, waarin het zon- of maanlicht wordt gebroken en waardoor kleurrijke kringen en bijzonnen en -manen kunnen ontstaan. Een krans om zon of maan ontstaat door middelbare wolken, die bestaan uit waterdruppels, welke het licht breken. Men spreekt dan van iriserende wolken. Over het algemeen zijn kringen om zon of maan voorspellers van weersverslech- tering. (Nadruk verboden) AMERIKAAN WAARSCHUWT TEGEN SPILZUCHT NNP Verhalen over de toekomst zijn niet nieuw. Er bestaat zelfs een complete literatuur over. Meestal is het ook niet veel bijzonders. De enkele goede voorbeelden zijn bekend: Jules Verne, Ge orge Orwell (1984) en Shaw. Dikwijls wordt ons een beeld uit de toekomst voorgeschoteld, min of meer aan de hand van voorbeelden uit het dagelijks leven. Soms is dat interessant. Het is vooral boeiend wanneer die toekomst beelden afkomstig zijn van de Amerikaan Van ce Packard. Deze econoom die bekendheid verwierf door de ook hier befaamde boeken „De verborgen verleiders" en „De Statuszoe- kers", behoort tot een zelfde slag mensen als prof. Parkinson. eMt andere woorden: hij stelt hedendaagse misstanden, of wat op misstanden gelijkt, op vlijmende wijze aan de kaak. Het boek Verborgen ver leiders hield een min of meer bedekte kri tiek in op de onzin van het huidige re clamewezen. De Statuszoekers gaf al een meer openlijke kritiek op de burgerlijk heid van de Amerikanen, die hun buur man afwegen naar de auto, waarin hij rijdt en de hoeveelheid koelkasten, wel ke hij in huis heeft staan. Zijn nieuwe boek „The Waste Makers", wat vrij vertaald zo iets betekent als „de verspilproducenten", biedt een boei end overzicht van de eigenaardige zwak te van de Amerikaanse economie. CONSUMEREN OF STERVEN Packard geeft in het boek een overzicht van het leven in de denkbeeldige toekomst stad Cornucopia. Het valt niet moeilijk om te ontdekken, dat de stad ligt in de Ver. Staten en slechts enkele treden verder staat dan de huidige al op hol geslagen economie. Packard beschrijft met de oppervlakkige stijl van een bohemien de haastige samenle ving van de fantasiegemeenschap. De hui zen zijn van papier, slijten dus snel en moeten in ongekende hoeveelheden vervaar digd worden. De auto's gaan hoogstens 6.000 kilometer mee en kunnen dan naar de mestvaalt verdwijnen. De fabrieken werken continu door, als er geen afzet is gaan de achterdeuren open en voeren de lopen de banden alles over een rotswand de af grond in. De fabriekswijk is voor dit doel speciaal in bergachtig terrein gebouwd. Er geldt in Cornucopia één leus: produ ceren, slechts de pessimisten maken er „con sumeren of sterven" van. En „merkwaardi gerwijs is dat precies de situatie, zoals d:e op' het ogenblik in Amerika kan worden beschreven. Het boek van Packard is ocl; een ernstige waarschuwing aan de Euro peanen. Onze economie heeft de neiging de Amerikaanse in alles door dik en dun te volgen. RECLAME De toestanr in Cornucopia is slechts ec.i ontwikkeling van de huidige situatie. Nu al wordt in Amerika, en in geringere mate bij ons, de productie bewust op een lagr kwaliteit gehouden. Het verbruik stijgt daar door en automatisch kan de productie ho ger worden. Groot is ook de rol van de reclame, waarbij braaf gebruik wordt ge maakt van de ziekelijke neiging van de mens om naar de mode te leven. Een neiging, welke overigens door de reclame levend wordt gehouden. De auto-industrie brengt nu al ieder jaar nieuwe modellen, die slechts in onbelangrijke details verschillen van de vorige. Toch wil ieder zo'n nieuwe versie hebben. Sterker, want voor grotere lagen van de bevolikng geldt dat ook op het punt van de textiel. U mag zelf beoordelen hoe veel maal U een nieuw truitje koopt en hoe veel maal het echt, en dan ook echt nodig is. De enorme productie, die slechts door uit breiding in leven kan blijven, heeft een ge vaarlijke kant. Packard wijst er op, dat de grondstoffen nutteloos worden .uitgeput, hetgeen van Amerika in plaats van het rijkste, het armste land ter wereld kan ma ken. GOOI MAAR WEG De spilzucht komt vooral tot uiting in de grote hoeveelheden materiaal, die jaarlijks worden weggegooid. De Amerikaan gooit jaarlijks voor ruim 1.700.aan verpak kingsmiddelen weg. Daarbij zijn nog niet meegeteld de 750 blikjes, die ieder gezin jaarlijks naar de vuilnishoop verwijst. „Gooi het maar weg na gebruik" is een nieu we leuze, die, dankzij de reclame is inge burgerd. Geld speelt in Packards fantasiestad geen rol meer. Ieder heeft een credietkaart voor het leven, goed voor alle inkopen. Maande lijks wordt van zijn salaris wel het nodige afgehouden. Zo'n bizar idee is dat ook al weer niet. Een grote Amerikaanse onder neming treft op het ogenblik voorbereidin gen voor het in omloop brengen van der gelijke alles omvattende credietkaarten. Het boek van Packard is een oppervlak kig relaas, geen diepgaande economische stu die. Dat heeft zijn voordelen, want daardoor is het boek voor ieder bereikbaar. Gelukkig, want de gegeven waarschuwingen zijn echt niet zomaar uit de lucht gegrepen. Eén blik in eigen omgeving leert dat al. (Nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 4