WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND SIMCA Eervol ontslag Plaatselijk nieuws. VERSCHIJ I I MT IEDER E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Leerkrachtendag in Thoolse huishoudschool. Tien mille voor idee, dat op Tholen werd uitgewerkt. Kring Noord-Zeeland koos nieuw BB-hoofd. Ziekenhuisbouw. Onderzoek oester- en mosselcultures. DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR? DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN garage A. Vos 17e jaargang No. 50 27 October 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Het modewoord en ook de modedaad van centralisatie brengt in lang niet alle geval len de gewenste voordelen. Neem voor dit keer maar eens de centralisering van de BB- kringen en dan met name die van Noord Zeeland tot één kring van deze naam. Een dienst Bescherming Bevolking, tot stand gekomen op initiatief van, gestimuleerd en gesubsidieerd door de rijksoverheid zelf. In vele gemeenten, in verscheidene ..kingen" was de vorming moeilijk. Er moest heel wat aan worden gedaan en dan lukte het nog lang niet in iedere gemeente om tot de gewenste BB-plöeg te komen. Onze streek kpn daarvan bij ondervinding getuigen. Hoewel men aan de BB geen militaire in slag mag toeschrijven, was deze dienst er in zoverre nauw aan verwant, dat reorga nisatie ook niet van de lucht was. Een zeer ingrijpende reorganisatie was de ontbin ding van de weleer zo nioeizaam gevormde BB-ploegen. Een reorganisatie over welks doelmatigheid verschil van, mening nieit) verwonderlijk is. Een ander diep ingrijpen is van recente datum, namelijk het centraliseren van B- kringen. Dit had tot gevolg, dat de kring Tholen, de kring St. Filipsland en de kring Schouwen-Duiveland tot een geheel werd hervormd. De officiële status is sinds enkele dagen 'n feit, nu 's nieuwe kringraad werd gekozen met leden uit de drie genoemde streken. Zich Zeeuw in hart en nieren voelend, be hoefde het evenmin te verwonderen, dat met name de kring Tholen tegen deze centrali satie bezwaren had van geografische aard. Uitleg daarvan lijkt ons overbodig. In aan merking nemende dat een BB niet anders dan in tijd van nood (een calamiteit) en dan wordt toch vooral aan een oorlogs toe stand gedacht moet optreden is het vrij simpel te erkennen dat juist in die geval len contact met Brabant heel wat eenvoudi ger is voor Tholen dan met Zeeland. Er bleek verder niet aan te tornen. De hervor ming, de centralisatie is tot stand gekomen. E bij die tot standkoming zijn op nieuw vragen gerezen. Men kan bij der gelijke landelijke „noodzaak" bepaald geen rekening gaan houden met de pers. Toch is er bij deze centralisatie ook voor ons enig nadeel uit voortgevloeid, namelijk het ont breken van een uitnodiging tot bijwoning van de wettelijk openbare kringraadvergade ring, welke nu in Zierikzee, in plaats van zoals voorheen in Tholen werd gehouden. En deze vergadering was voor „streek- nieuws" belangrijk, omdat het ging om ver kiezing van een nieuwe kringraad en ook benoeming van een nieuw Kringhoofd Uiteraard vernamen we toch via een krant, dat die vergadering was gehouden en een kringraad was benoemd, ja sinds maandag ook een nieuw kringhoofd is aangewezen. Waar in democratische bijeenkomst de ver kiezing als nieuw hoofd der BB van de Kring Noord Zeeland de heer R. de oBer te Zierikzee, vml. kringhoofd van Schouwen Duiveland tot stand was gekomen, waren we voor de lezers nieuwsgierig welke nieuwe taak of toekomst voor ons vml. kringhoofd de heer P. van Voornveld te Tholen was weggelegd. Genoemde streekbewoner wist ons echter geen enkele inlichting te verschaf fen om de eenvoudige reden, dat hij van een eervol ontslag officieel nog niets heeft ver nomen. Commmentaar van de heer P. van Voorn veld, sinds 1 september 1954 werkzaam aan onze streek en met alle aanklevende mense lijke fouten sinds die tijd ook zeer ijverend voor de BB, moest dan ook geheel achter wege blijven, want „de man wist nog van niets". Een vreemde situatie van een journalist te moeten horen, dat men eervol ontslag kreeg uit een betrekking, zonder dat men daarvan zelf op de hoogte is. Niettemin, de heer P. van Voornveld, kreeg eervol ontslag en precies zo is dat het geval met de Kring Tholen Z 5 van de Bescherming Bevolking. Laten wij er langs deze weg dan maar aan toevoegen, zoals bij een eervol ontslag te doen gebruikelijk is, tot de thoolse kringraad, tot het thool- se kringhoofd, tot de thoolse blokploegen: met dank voor de aan de lande bewezen diensten. dringend nodig. Zoals het nu gaat is niet gewaarborgd, dat een redelijke aanpassing van het beschikbare ziekenhuispotentieel plaats vindt. Voor een goede gezondheids voorziening is i.m. een goede spreiding van ziekenhuisbedden naar aard en aantal ge wenst. De Dr. Wiardi Beekman Stichting stelt voor nieuwbouw en uitbreiding van ziekenhuizen aan een vergunningsstelsel te binden. Met het verstrekken van vergunningen zou een Ziekenhuisraad moeten worden belast. De commissie heeft oprechte waardering voor het vele en grote werk, dat vooral van kerkelijke zijde op het terrein van de parti culiere ziekenhuisverpleging is en wordt verricht. Het spreekt dan ook geen dog matische of principiële voorkeur uit voor het overhevelen van particuliere gezondheids zorg naar de overheid of voor versterking van overheidsinvloed. Het belang van een zo goed mogelijke gezondheidszorg dient beslissend te zijn. Daarbij is samenwerking dringend noodzakelijk. De mogelijkheid van zgn. vleugelziekenhuizen voor ons levens beschouwelijk zo gedifferentieerd land ziet de commissie als een aantrekkelijke op lossing. Het leek ons van belang, nu ook onze streek als het ware direct bij de ziekenhuis- bouw is betrokken, een samenvatting van dit rapport door te geven. Mogelijk wel eens gehoord van de rijks- ideeënbusorganisatie Die draait nu zeven jaar in die tijd werden 9000 indeeën in gezonden. Lang niet alle kwamen voor een beloning in aanmerking, maar ondertussen l is toch zo'n anderhalve ton naar de beurzen van de prijswinnaars gegaan. Dezer dagen werd zelfs de grootste prijs toegekend, welke ooit in Europa voor een idee^werd uitgereikt. De gelukkige was de heer J. A. Brakman, technisch hoofdambte naar eerste klas bij de cultuur-technische dienst. Hij kon uit handen van de voorzitter van de Rijksideeënbusorganisatie, jonkheer mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden een couver met 10.000 in ontvangt nemen. Op zichzelf al vermeldenswaard. Daar komt echter nog bij, dat de idee werd toegepast in onze eigen streek. De heer Brakman heeft namelijk een methode uitgekiend om uit waardeloos materiaal een stabilisatielaag voor wegen te vormen. De idee werd toe gepast op de landbouwwegen C op Tholen. Van de oude Polderwegen werd de bestaan de verharding middels een cementmenging zodanig geprepareerd, dat het een uit stekende stabilisatielaag werd, waarop de slijtlaag kon worden aangebracht. Een proef van een jaar of vijf heeft de deugdelijkheid van de „Brakman-wegen" op Tholen be wezen. En de heer Brakman tien mille rijker gemaakt. Minister Marijnen verklaarde bij deze prijstoekenning: „Ik waardeer juist de combinatie van inventiviteit en het aktief nastreven van zijn doel, in de heer Brakman, want hoe vaak komt het niet voor dat de uitvinder het maar laat bij het idee alleen." Eenvoudiger uitgedrukt wil het zeggen, dat de heer Brakman het niet bij theorie heeft gelaten, maar zijn uitvinding in de praktijk toepaste. Zulks met succes. Een dusdanig succes, dat het ook in deze kolom een felicitatie waard is. De vorige week uitgestelde benoeming van een nieuw hoofd Bescherming Bevol king voor de Kring Noord Zeeland vond maandagmorgen in de commandopost aan de Manhuisstraat te Zierikzee plaats, zo vernemen wij uit de Provinciale Zeeuwse Courant. Daartoe was opnieuw een bijeenkomst belegd van de kringraad, bestaande uit bur gemeesters van Schouwen-Duiveland, Tho len en St. Filipsland. Met zeventien tegen twee stemmen werd in deze nieuwe functie benoemd de heer J. R. de Boer uit Zierikzee, hoofd van de voor malige kring Schouwen-Duiveland. Aan het hoofd van de voormalige kring Tholen (Z 5) zo ontlenen we aan hetzelfde krantenbericht, zijnde de heer P. van Voorn veld werd door de kringraad eervol ontslag verleend. Het is verleidelijk om eerder een beschrijving te gaan geven van de al enkele maanden in gebruik zijnde, maar nog niet officieel ge opende nieuwe huishoudschool van de ZLM in Tholen, inplaats van tot een verslag te komen over de daar woensdag 26 oktober gehouden leerkrachtendag, bijgewoond door vrijwel alle leer krachten van het Zeeuws ZLM huishoudonderwijs en vooral nuttig doorgebracht vanwege een boeiende causerie van de heer J. Jonges te Den Haag. Maar die opening komt nog en de leer krachtendag is reeds gehouden. De Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft een rapport doen verschijnen, getiteld „Zie kenhuisbouw in Nederland". Het rapport beperkt zich tot het vraagstuk van de coördinatie in de ziekenhuisbouw en daarbij wordt gesteld, dat onnodige bouw niet alleen de volksgezondheid niet ten goede komen, maar daarvoor bepaald schadelijk zijn. De ondervinding immers in binnen- en buitenland heeft geleerd, dat te veel pa tiënten onnodig in ziekenhuizen worden opgenomen. Daarbij komen de laatste tijd nog allerlei nieuwe factoren, die tot waak zaamheid nopen bij ziekenhuisplanning. Denk maar aan het verpleegsterstekort en en de belangen van de artsenopleiding. In het rapport wordt ook vermeld, dat de kos ten per bed vóór de tweede wereldoorlog op ongeveer 5000,kwamen, waarmee thans een bedrag van 45.000 tot ƒ60.000 is gemoeid. Toezicht op een coördinatie van ziekenhuisbouw lijkt de genoemde Stichting De voorzitter van het landbouwhuishoud- onderwijs in Zeeland, burgemeester B. G. 1 ter Haar Romeny van Krabbendijke sprak het welkomstwoord in de fraaie gym- en 1 recreatiezaal van dit nieuwe grote gebouw. Een bizonder welkomstwoord ging daarbij uit tot burgemeester mr A. J. van der Hoe ven van Tholen, tot de inspectrice van het huishoudonderwijs in Zeeland, tot de com missie van toezicht, de oud-directrice, mevr. Mol- Kleinepier, tot de ZLM secretaris ir. J. Prins en tot mej. v. d. Leede, de organi satrice van deze dag. Spreker gaf een uiteenzetting van het doel van deze leerkrachtendag, namelijk ener zijds van instructieve aard en anderzijds ook van 'n collegiaal samenzijn. We hebben hier te doen met merendeels vakleerkrachten aldus de burgemeester van Krabbendijke en hun taak houdt niet op met alleen het on derwijs op het bepaalde uur. Moge deze manifestatie het onderwijs in Zeeland ten goede komen, zo besloot de heer Ter Haar Romeny zijn welkomstwoord om vervolgens de spreker van deze morgen, de heer J. Jonges te Den Haag in te leiden. NOODZAAK VAN AKTUALITEIT De causerie van de heer Jonges over het op het oog niet eenvoudige onderwerp „De noodzaak van aktualiteit van ons onder wijs" was niet alleen van bizonder gehalte, maar ook uitermate boeiend en eenvoudig voorgesteld. De aktualiteit is de levenswereld of an dersom, aldus spreker, die op verrassend duidelijke wijze de levenswereld schetste van de baby, nog beperkt tot de wieg, maar steeds meer uitbreidend via box, ka mer, huis, logeren, vakantie, school. Men kan stellen, dat de geografische levens ruimte van een zesjarig kind reeds gelijk is aan die van een volwassene al ziet dat kind nog alles anders. Het gaat bijvoorbeeld nog zonder meer voor bij aan een postkan toor, waarvan het de betekenis nog niet kent. Op 12-jarige leeftijd heeft het een zicht bare en onzichtbare horizon. De vensters in de zichtbare horizon zien op een gebied buiten het gezichtvermogen en terwijl de zichtbare horizon voller en rijker wordt, is daarbij ook de geestelijke horizon gekomen. In die levensruimte heeft de mens 2 hoofd rollen te vervullen: hetzij als medespeler, het zij als toeschouwer. Beide zijn verwisselbaar maar niet tegelijk uitvoerbaar. Zo is alle theorie tweedehands, aldus sprdker, om dat daarbij altijd wordt uitgegaan van iets wat zich in de levensruimte bevindt. De mens doet iets met de dingen en dat doen is: a werken en b verzorgen. De oerbehoefte van de mens is om de dingen niet in zijn wezen te laten en de dingen vragen bewerking van de mens. Een leeuw springt niet van nature door een brandende hoepel, noch rijdt er een beer op de fiets of eet een aap met mes en vork. Arbeiden aan iets is de ontkenning van het oorspronkelijke en verzorging de erken ning. Wat is nu eigenlijk theorie? Alle theorie is aan de praktijk ontsproten. Men kent het spreekwoord: Denk alvoor hij doende zijt en doende denk dan nog". Het geestelijk proces nu van denken en doen is ervaring. De „Levenswereld" wordt na een korte levenstijd in de schoolwereld gebracht en de allereerste taak van het onderwijs moet zijn de eigenlijge ervaringen van het kind te ordenen. Middels een klassegesprek op zoeken wat aan ervaring is opgedaan door het kind. „U doet al verschrikkelijk veel", zo betoogde de heer Jonges, wanneer u dat beetje ervaring weet te ordenen. Men komt daarmee in het leerproces. Wanneer we de noodzaak van de aktualiteit als uitgangs punt nemen zijn we tegelijk aan het eind punt van onze bemoeienissen met het kind. Was er in bijvoorbeeld de middeleeuwen de nood van het tekort, in onze tijd is er de nood van het te veel. Daarom moet ge leerd worden verantwoord te kiezen, een voorname taak ook en vooral van de leer krachten bij het huishoudonderwijs, zo be sloot de heer Jonges zijn prettige causerie waarvan hier maar een klein deel werd sa mengevat. Daarop volgden nog enkele vragen en werd een gezamenlijke koffiemaaltijd ge bruikt. Na de middagpauze werd de school be zichtigd en werden de stands bekeken van enkele uitgevers van N.O. leermiddelen, o.a. van Wolters (met ook de grote atlas), Noordhof, Nijgh en Van Ditmar, Stam te Haarlem en Fibo (Filmstroken) te Zeist. Door omstandigheden enigszins verlaat zong tenslotte mevrouw Cobi Schreyer te Zwanenburg met eigen gitaarbegeleiding een aantal volksliederen, waarvoor even eens bizondere aandacht was. Bij elkaar een prettige en collegiale samen komst, waarbij het nuttige en het aangename in goede harmonie was verenigd. Op verzoek van het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal het Landbouw-Eco- nomisch Instituut een onderzoek instellen naar de oester- en mosselcultures. Aanlei ding tot dit verzoek is de wens van de be- leidsinstelling om, in verband met de afslui ting van de zeegaten, een beter inzicht te verkrijgen in de positie van de oester- en mosselcultures. Alvorens het onderzoek toe te lichten is het ter voorkoming van misverstand wel licht goed, eerst iets te zeggen over de taak van het L.E.I. in het algemeen. Het L.E.I. is een onafhankelijke instituut dat uitslui- t ad onderzoek vericht ten behoeve van de Nederlandse landbouw en visserij. Het L.E.I. houdt zich dus niet bezig met het voeren van beleid, noch ten behoeve van de overheid, noch ten behoeve van het be drijfsleven. Wel tracht het L.E.I. door middel van onderzoek bouwstenen aan te dragen, waardoor het beleid van overheid en bedrijfsleven kan worden gefundeerd. Het zal duidelijk zijn, dat het L.E.I. voor zijn verschillende onderzoekingen de mede werking nodig heeft van de individuele ondernemers en soms ook van de werkne mers. Voorwaarde voor deze medewerking is altijd, dat allle verstrekte gegevens als strikt vertrouwelijk worden behandeld. Het L.E.I. heeft hieraan steeds stipt de hand ge houden, hetgeen stellig een van de redenen is van de grote medewerking, die het L.E.I. steeds bij zijn onderzoekingen ontvangt. Het onderzoek naar de oester- en mos selcultures kan worden onderscheiden in een economisch onderzoek en een z.g. socio grafisch onderzoek. Voor dit laatste onder zoek willen wij thans de aandacht vragen. Het sociografisch onderzoek richt zich om het populair te zegg op de „mens" en niet zozeer op het bedrijf. Er zijn tal van vragen, waarover het beleid graag een inzicht zou willen hebben. Hoe groot is b.v. het aantal werkgevers en werknemers in het oester- en mosselvak? Welke verande ringen zijn hierin de laatste jaren geko men? Welke beroepen kiezen de kinderen van de werkgevers en werknemers Volgen zij na de lagere school eerst nog voortgezet onderwijs of komen zij vaak direct in het bedrijf? Hoe denkt men over de toekomst van de oester- en mossel cultures? Heeft men zelf wensen of plannen, indien de cultures in Zeeland geheel of ge deeltelijk verloren zouden gaan? Hoe een voudig deze vragen misschien ook op het eerste gezicht mogen lijken er zijn hierover geen gegevens beschikbaar. Om op deze en vele andere vragen een antwoord te krijgen zal op 2 en 3 november een aantal werkgevers en werknemers in Tholen worden bezocht. Hierna komen Yerseke, Bruinisse en Zierikzee aan de beurt. Het is voor het onderzoek niet nood zakelijk iedereen te bezoeken. Er kan wor den volstaan met het enqueteren van onge veer de helft van de mensen. De uitkomsten van het onderzoek kunnen dan toch repre sentatief voor de gehele groep worden ge acht. Zoals in het begin reeds is gezegd, zul len de gegevens als strikt vertrouwelijk wor den behandeld. Een moeilijkheid bij de uitvoering van de enquete is het tijdstip waarop dit moet ge beuren. Hoewel de werkgevers en werkne mers zoveel mogelijk in de avonduren en aan het einde van de week zullen worden be zocht, zal toch worden getracht een aantal van hen overdag te bereiken. Daartoe zal vooraf mondeling met de werkgevers en werknemers een afspraak worden gemaakt over dag en uur van het bezoek. Het L.E.I. hoopt en vertrouwt, dat men ook op dit punt de nodige medewerking zal verlenen zodat het onderzoek zo efficient mogelijk kan geschieden. Tenslotte nog dit. Het L.E.I. is niet de mening toegedaan, dat het alleen de wijsheid in pacht heeft. Daarom is er een commissie ingesteld, die het L.E.I. adviseert over de meest gewenste aanpak van het onderzoek. Deze commissie bestaat voor de helft uit voormannen uit het vak uit Yerseke, Tho len, Zierikzee en Bruinisse en daarnaast Eervol BB-ontslag Hoe helpt u uzelf Leerkrachtendag in nieuwe huishoudschool Onderzoek oester- en mosselcultures Tien mille voor thoolse Brakmanwegen" Gewenste coördinatie ziekenhuisbouw Korte raadsvergadering te St. Filipsland Scherpenisse wil ook spoedige realisering van het rioleringsplan Het nieuwe thoolse sportveld in gebruik Straks ook een nieuwe kleuterschool Winst voor Smerdiek en WHS En nog heel wat plaatselijk nieuws Slechts met deze regel herinneren we er aan hoe Tholen 30 okt. 1944 werd bevrijd en dat het dinsdag 31 oktober hervormingsdag is Een goede trommel heeft geen grote trommelstok nodig uit vertegenwoordigers van provinciale en landelijke diensten. Op deze wijze hoopt het L.E.I. tot een zo doelmatig mogelijke opzet en uitvoering van het onderzoek te komen. Op uw medewerking wordt gerekend Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 01660500 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenlsse, tel. 01663-400. 6.55 19.12 7.29 19,50 8.12 20.47 9.10 22.00 10.32 23.23 11.50 0.40 13.08 Kwartier te 9.59 uur HOOGWATER in de week van 29 oktober t.e.m. 4 november zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 31 oktober Laa MOOIE ZANGAVOND Woensdagavond had in de Ned. herv. kerk een zangavond plaats, uitgaande van de ring van zangkoren der Ger. Gemeenten in Zeeland. Met zeven bussen waren de ver enigingen opgekomen. Deelnemers waren de koren „Crescendo" uit Tholen, „Asaf te Goes, „De Lofstem" te Aagtekerke, „V.Z. O.S." te 's Gravenpolder, de zangvereniging „Kortgene", „Lau Deo" te Waarde, „Sur- sum Corda" te Middelburg, „De Lofstem te Wolfaartsdijk, „a Capella" te Yerseke. Ongeveer 750 bezoekers vulden de grote kerk. De bijeenkomst werd geopend door ds Rijksen te Gouda met samenzang uit ps. 891 - 3 het lezen van Efeze 5 tot vers 21 en gebed. In zijn openingswoord wees deze predikant er op, hoe de mens is geschapen om God groot te maken, ook door middel van de zang. Dit is door de zonde val anders geworden, maar de eis is geble ven. Hij wees er vervolgens op, welkeen grote plaats de zang innam onder het volk van Israël. Denk maar aan de psalmen Da vids. Nadat gemeenschappelijk was gezongen: Dankt, dankt nu allen God kwamen de hier voor genoemde koren aan de beurt, een op treden dat met samenzang werd afgewisseld en tot slot een gezamenlijke koorzang van ps. 87 1 - 3 en 5 en psalm 138 onder lei ding van de heer C. Burger. Op sublieme wijze werd de zang uitgevoerd en machtig klonk de gezamenlijke koorzang. Door de heer P. Schipper uit Sint Laurens werd op voortreffelijke wijze op het orgel gespeeld. Het slotwoord werd gesproken door de heer A. Schipper van 's Heer Arendskerke, die met dankzegging eindigde. Een bi zonder mooie zangavond. N.C.V.B. De afd. Tholen van de Ned. Chr. Vrou wenbond hield haar maandelijkse vergade ring onder leiding van mevr. H. W. v. d. Hoeven-Kappers. Spreker was de heer J. J. de Ridder uit Axel met een interessan te lezing over het ontstaan van de aarde en haar ondergang onder de titel „Bij de wieg en het graf van onze planeet". Met grote aandacht werd naar dit onderwerp geluis terd. BEJAARDENMIDDAG Dinsdag 31 oktober zal er weer een be jaardenmiddag gehouden worden in het ver enigingsgebouw. Er zullen deze middag weer dia's vertoond worden, terwijl de heer West dorp zich bereid verklaard heeft een praatje over het verkeer te houden. Ook zullen op deze middag nader medede lingen gedaan worden over de op te richten bejaarden „instuif" Graag ieder een kopje meebrengen. Wil len degenen die gehaald willen worden een berichtje laten bij mevr. v. d. Velde op de Markt. OPENING CHR. KLEUTERSCHOOL Opnieuw kan een kleuterlustoord zo mogen we de huidige nieuwe kleuterscholen wel noemen in onze streek worden geo pend. Nu is dit het geval in deze gemeente, waar de laatste hand werd gelegd aan de nieuwe kleuterschool op het eind van de Oudelandsestraat. De Openingsceremonie werd bepaald op donderdag 2 november a.s. Aan burgemeester mr A. J. van der Hoeven werd verzocht daarbij tegenwoordig te zijn en bij de ingang de vlag te willen hijsen. De inspectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland, mej. de Jonge zal vervolgens de officiële opening verrichten. De genodigden worden tevoren in de zaal van hotel „Hof van Holland" verwacht. Op zaterdag 4 november tussen 3 en 4 uur zullen de inwoners van Tholen en ver dere belangstellenden in de gelegenheid wor den gesteld de school te bezichtigen. Deze tweeklassige school, dank zij de rond weg, op een nu rustige plaats gelegen zal kinderen, personeel en ouders zeker bekoren GESLAAGD Na afgelegd examen te Den Haag slaagde onze stadgenoot A. M. Quist voor de rijks leergang middelbare bestuurs comptabele opleiding. Voor gezinsverzorgster slaagde mej. J. de Jonge Oudeland Zij genoot haar opleiding in het hervormd internaat te Eind hoven. Dealer THOLEN. taf f 6295.- VERGADERING „CONCORDIA" Vrijdag jl. werd door de Koninklijke Har monie „Concordia" een algemene leden vergadering gehouden onder leiding vande waarnemend voorzitter, de heer J. van El- sacker. Bij zijn openingswoord wenste hij voorzitter A. F. Goedemond, enige tijd ge leden in het ziekenhuis opgenomen, een ver der en spoedig herstel toe. Er was een schrijven ingekomen van het comité „Zee land presenteert" te Yerseke, waarin dank werd gebracht voor de verleende medewer king op het mosselfeest op 8 september jl.. Voorts werd meegedeeld dat aan het be stuur een rapport was aangekomen door een aantal leden om tot een goede reorganisatie van de vereniging te komen. Het bestuur heeft voor dit initiatief veel waardering, zo werd opgemerkt en zal tot nadere studie overgaan. Betoogd werd dat de opsteller, de heer Verkerke, daarmee goed werk heeft gedaan. Aan de orde was vervolgens be stuursverkiezing. In de vakature Braai werd de heer M. Verkerke benoemd. Stemming in een tweede vakature door het bedanken van dhr. J. Quist-Beukelaar ging vooraf door de conclusie van de voorzitter, dat de heer Quist ontzaglijk veel voor de harmonie heeft gedaan, waarom het zeer wordt be treurd, dat men deze goede kracht zal moe ten missen. Het schrijven van dhr. Quist, waarin voornoemde mededeling tot bedan ken is vervat, wordt voorgelezen. De voor zitter vindt dat men dit bestuurslid op deze manier niet mag laten gaan. Bovendien blij ken de leden het daarmee eens te zijn, want er kwam een schrijven binnen van de leden, waarin dit bedanken niet alleen wordt betreurd, maar 'n motie wordt voor gesteld welk als volgt luidde „De algemeene ledenvergadering van „Concordia", bijeen op 16 oktober 1961, kennis genomen heb bende van de ontslagname door dhr. J. Quist als bestuurslid (penningmeester): van oor deel zijnde dat dit ontslag, gelet op hetgeen door de heer Quist voor de vereniging werd gepresteerd, stelt vast dat dit een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1