WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND B.L.O.-school! Tachtig jaar WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG ST. MAARTENSDIJK Met of zonder rioolwaterzuiveringsinstallatie zal rioolbelasting toch moeten worden verhoogd. Medewerking aan stichting school buitengewoon lager onderwijs. Stemmen staakten over voorstel verlenging parkeerheffing markt. HBjBWS.v DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Stijf en Stram? Nu hier - dan daar? 17e jaargang No. 44 15 september 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent De vereniging voor Christelijk Buitenge woon Lager onderwijs in Noord-West-Bra bant, gevestigd te Klundert, heeft zich tot het gemeentebestmir van Sint Maartensdijk gewend met het verzoek mee te werken aan de stichting van een school voor buitenge woon lager onderwijs in Sint Maartensdijk. Uit het raadsverslag in dit nummer blijkt, dat deze medewerking in principe volledig werd toegezegd. Een gewaardeerd verzoek en een verheugende medewerking. Reeds vele jaren zijn gedachten gekomen en gegaan om dit onderwijs op Tholen tot stand te bren gen. Ook daarvan wordt in het raadsverslag gewag gemaakt. In het algemeen zal men weten, wat buitengewoon lager onderwijs is. En voor wie het wordt gegeven. Uitleg daarvan kan voor degenen, die hierbij nauw zijn betrokken pijnlijk zijn, waarom het ook met omzichtigheid dient te geschieden. Zo als het echter verleden tijd is dat men zich schaamde een t.b.c. patiënt in de familie te hebben of dat zelf te zijn, dank zij ook de voorlichting daaromtrent, zo min is het nodig zich te schamen een kind te hebben, dat in aanmerking zou komen om deze school te bezoeken. Het wordt niet door mensen aangedaan en Goddank denkt de huidige samenleving daar heel anders over. Maar het is dan toch zo, dat biutengewoon onderwijs wordt gegeven aan debiele en-of imbeciele kinderen. Daarin zit nog een groot verschil. Kan men het eerste vertalen als achterlijk, het laatste moet men meer zien als zwakzinnig. Voor de eerste categorie is het uiterst moeilijk het gewoon lager on derwijs te volgen, voor de laatsten ondoen baar. Onderwijs aan debiele kinderen zou gegeven kunnen worden op een school die wel eens wordt aangeduid als „langzaam- aan-school". Bijna hetzelfde onderwijs dus als op de lagere school, maar in vertraagder vorm. Voor imbecielen moet metterdaad buitengewoon onderwijs worden gegeven en zulks in een bizonder klein-klasse verband. Welke opzet men op het oog heeft voor de school in Sint Maartensdijk is ons nog niet bekend. We hebben niet anders dan op het verschil willen wijzen, Hoewel ook niet aanbevelenswaordig kan men beiden onder één dak onderricht geven, maar zeker niet in één klas. Een andere zaak is weer, wat men onder debiel wil verstaan. Daar bij is de scheiding niet zo gemakkelijk te trekken en soms is daar het gevaar dat men een kind te gauw als debiel wil aanmerken. Wanneer er wordt opgemerkt, zoals tij dens de raadsvergadering, dat deze school minimaal 35 leerlingen moet tellen, dan blijkt het ons uitgesloten dat het alleen buitenge woon onderwijs kan zijn aan imbeciele kin deren. Maar laten we niet op deze zaak voor uitlopen. Slechts met voldoening constateren, dat verwezenlijking van een door menig streekbewoner al vele jaren nagestreefd doel, dichterbij lijkt dan ooit. Ook zonder de op merking daarover van de voorzitter van de Smerdiekse raad lijkt ons toe, dat de plaats van vestiging hier niet in het geding mag komen. Integendeel, veeleer volledige steun geven aan dit initiatief, volledige mede werking om tot het gewenste doel te komen. Tot zegen van die kinderen in onze streek, die we dat inzonderheid en van harte gun nen. Tot voldoening ook van ouders, die er dankbaar voor zullen zijn. Een muziekvereniging heeft voor onze kleine gemeenschappen een grote betekenis. Ze biedt niet alleen ontspanning aan de genen, die deze liefhebberij ambiëren, ze is ook waardevol voor hen, die daar graag naar luisteren en uiteraard geeft een mu ziekvereniging luister aan die hoogtijdagen, welke we als natie mogen vieren, inzonder heid dan wel met betrekking tot het Vorsten huis. Het is mede om die reden, dat we vanaf deze plaats de muziekvereniging van Sint Annaland graag willen complimenteren met het feit, dat ze dezer dagen haar 80 jarig bestaan herdenkt. „Accelerando" heeft zoals dat dan heet, een eerbiedwaardige leeftijd bereikt, welke voor vele verenigingen in kleine gemeenschappen niet is weggelegd. Het wist bovendien vrijwel altijd een zodanig peil te handhaven, dat het een genoegen was en is dit korps te beluisteren en het hoeft zich nimmer aan medewerking met zuster verenigingen of aan desbetreffende plaat selijke verzoeken onttrokken. In het alge meen waardeert de Sint Annalandse bevol king haar muziekkorps en anderzijds is „Ac celerando" erkentelijk voor de steun, die het steeds vanuit de gemeente mag ondervinden. De felicitatie mag zich voorts uitstrekken tot de Bond van Muziekgezelschappen op Tholen en Sint Filipsland. nu één harer ver enigingen dit jubileum mag vieren. Een vereniging waarop de Bond trots mag zijn en die wellicht alleen bij overmacht ver stek heeft laten gaan, wanneer er een beroep op haar medewerking werd gedaan. Kort om, velen in en buiten Sint Annaland zul len met ons wensen, dat „Accelerando" ook na dit zestiende lustrum nog menigmaal haar muzikale klanken zal uitstrooien op nation- nale hoogtijdagen of andere passende gele genheden. Wanneer wij aannemen, dat voor St. Maartensdijk zelf het belangrijkste van de woensdagmorgen 13 september gehouden openbare raadsvergadering is geweest, dat het uitvoeren van de bouw van een zuiveringsinstallatie naderbij komt, voor de gehele streek is van belang, dat het besluit is gevallen mee te werken aan de stichting van een b.l.o.school in de Smalstad. Daar toe werd een verzoek gedaan door de vereniging voor Christelijk Buitengewoon Lager Onderwijs in Noord-West-Brabant. Reeds vele jaren wordt terzake naar een oplossing voor onze streek gezocht. Eer het zover is, zullen nog vele besprekingen volgen, maar lijkt ons de oplossing dichter bij dan ooit. Om verbetering van de markt te financieren werd enkele jaren geleden een parkeerheffing ingesteld. Die markt is verbeterd en de heffing leverde inmiddels voldoende rendement om er financieel uit te zijn. Omdat gedeputeerden bezwaar maakten tegen intrek king van deze verordening, hebben burgemeester en wethouders voorgesteld de heffing ook na 1 januari 1962 nog te bestendigen, Drie raadsleden hielden zich bij hun eerder ingenomen standpunt en omdat wethouder op den Brouw niet aanwezig kon zijn, was de uitslag op dit voorstel: drie voor en drie tegen. Volgend maal zal het dus opnieuw aan de orde komen. Burgemeester D. C. Bouwense opende met een welkomstwoord en wees er vervolgens op, hoe wethouder op den Brouw helaas nog niet aanwezig kon zijn. Hij hoopte dat zulks volgend ma3l weer wel mogelijk is. Na een wat rustiyer periode zullen we thans weer al onze wijsheid nodig hebben voor de gemeentelijke aangelegenheden, aldus de voorzitter, die daarbij o.a. herinnerde aan de nieuwe weg in de Pluimpot, restauratie ge meentehuis, zuiveringsinstallatie, enz. Hij hoopte dat allen weer tot goede besluiten zouden komen. Naar aanleiding van de notulen informeerde dhr. Koopman naar sloop van het poldermateriaalhuisje. De se cretaris, dhr. Th. Benou, antwoordde, dat dit nog geen gemeente-eigendom is, omdat de akte nog moet passeren. De voorzitter verzekerde dat spoedig daarna tot sloop zal worden overgegaan. Gedeputeerden hebben de aanbesteding van de restauratie van het gemeentehuis goedgekeurd. Rest nog de rijksgoedkeuring. Met een door het provinciaal bestuur ge noemde regeling voor autovergoeding burge meesters kan de raad instemmen. HAVENDEMPING EN AANLEG WEG IN EEN B en w delen mede, dat demping van de oude haven en aanlag van de verbindings weg met het industrieterrein nu als één werk kan worden uitgevoerd. Van de totale kos ten, die op 260.000.- worden geraamd, zal er ongeveer 33.150.ten laste van de gemeente komen. De rest is rijkssubsidie. Dhr. Van Zetten vraagt of nu op werklo zen gewacht moet worden. De voorzitter antwoordt dat dit werk niet persé in A.C.W. verband moet worden uitgevoerd. Op een vraag van dhr. Van Zetten of riolering gelijk wordt aangebracht, antwoordt de voorzitter bevestigend. Het blijkt ook niet nodig te zijn, zoals dhr. Koopman veron derstelt, dat eerst de rioolzuiveringsinstal latie wordt gebouwd. Dhr. Polderman vraagt of er bij dit dem pingsplan ook de mogelijkheid bestaat, dat de tanks van de Molenstraat naar de achter kant worden gebracht. De heer Geluk meent dat de nieuwe weg inrichtingsverkeer moet krijgen. Op een vraag van dhr. Kampman hoe breed de weg zal worden, antwoordt weth. Bazen, dat het acht meter wordt. SUBSIDIEVERZOEKEN De Bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods Heilige Naam verzoekt weer subsidie. Vorig jaar werd het door de raad afgewezen, waarom b en w voorstellen dat weer te doen. Dhr. Koopman heeft de andere subsidieverzoeken ook gelezen en begrijpt niet waarom die ene nu moet worden afge wezen. Het is toch gewenst dat er de aan dacht op wordt gevestigd, dat vloeken God lasteren is. Dhr. Van Zetten vindt dat er weinig van de bond uitgaat. Dhr. Geluk zou liever alle subsidie-verzoeken afwijzen. Dhr. Polderman zegt het voorsted van dhr. Koopman te willen steunen om 25.— be schikbaar te stellen. Voor stemmen weth. Bazen, Polderman en Koopman. Tegen de heren Kampman, Van Zetten en Geluk. Een ander subsidieverzoek komt van de Europese beweging. B en w stellen voor als begunstiger toe te treden en daarvoor 20.te betalen. Dhr. Koopman begrijpt niet waarom men dit zou doen en het andere verzoek afwijzen. Hij ziet van al die eenheid in de wereld weinig terecht komen. De voorzitter wijst er op, dat deze beweging ook de jeugd tracht te bewerken. Weth. Bazen ziet er wel nut in. De heren Koopman en Geluk stemmen tegen. De andere leden zijn voor. Vorig jaar werd 30.verleend aan het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme B en w stellen voor dit bedrag opnieuw te verlenen. Het wordt echter afgewezen, omdat alleen wethouder Bazen en dhr. Van Zetten voor stemmen. Aan het Bio-vakantie-oord wordt 50.per kind toegezegd voor de den willen dan voorstellen de uitkering uit het gemeentefonds met 20.000.per jaar te verhogen. Om spoedig tot uitvoering te kunnen komen, stellen b en w voor om: a. de begroting dienovereenkomstig te wij zigen; b. deze werken openbaar aan te be steden en c. in principe te besluiten hier voor een geldlening aan te gaan. Het besluit zal eerst uitgevoerd kunnen worden na rijks goedkeuring. Dhr. Polderman wijst er op, dat er gemid deld toch weer 5.- bij de rioolbelasting moet komen, waar van de bevolking zal te rugschrikken. Hij vraagt of ook die percelen worden aangesloten, die niet op de riole ring zijn aangesloten. De voorzitter ant woordt dat geen heffing plaats vindt, voor die percelen, welke niet aangesloten kunnen worden. Overigens meent de raad er niet buiten te kunnen genoemde voorstellen te aanvaarden. Alzo geschiedt. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS Zoals bij de aanhef van het verslag reeds opgemerkt, verzocht het bestuur van de vereniging voor chr.b.l.o. om medewerking teneinde te komen tot stichting van een b.l.o.school in Sint Maartensdijk voor leer lingen uit het eiland Tholen. Zo mogelijk zal eerst een tijdelijke huis vesting worden gezocht, doch uiteindelijk Een goede bril kijk eens bij uitzending van 2 kinderen. Ook het verbond voor Veilig Verkeer te Lltrecht krijgt een eenmalige gemeentelijke bijdrage van 25. BRANDWEERVERGOEDINGEN De plaatselijke brandweercommandant ver zoekt de vergoeding van het personeel te wil len herzien en in overeenstemming te brengen met de andere gemeenten op het eiland. De commandant krijgt thans 125.per jaar de waarnemend commandant 1,00.en het overig brandweerpersoneel 2.per uur voor optreden bij brand. Na inzage van de vergoedingen in de an dere gemeenten stellen b en w voor de com mandant 175.— te geven, de waarnemend 125.en de uurloonvergoeding op 3.50 te stellen voor al het personeel. De voorzitter wijst er op, dat het in de andere gemeenten ook nog verschillend ligt. Mogelijk komt dat nog eens tot een uniforme vergoeding in onze streekgemeenten. Dhr. Van Zetten vindt de verhoging nog niet daverend, gezien het merendeel der andere gemeenten, een standpunt waarmee dhr. Koopman het eens is. De mensen dienen er toch altijd voor gereed te staan. De voor zitter zegt dat b en w eenzelfde grote waar dering hebben voor het brandweerkorps. Laat men het voor dit jaar zo doen en nagaan of geen gelijke regeling valt te treffen. Alle leden gaan daarmee akkoord. De heer R. E. Velthuizen, sedert 1 sep tember 1960 als onderwijzer aan de o.l.s. alhier in tijdelijke dienst wordt met algemene stemmen in vaste dienst benoemd per 1 sept. Jl. VOOR HET LANDBOUWONDERWIJS De ZLM deelt mee, dat de lagere land bouwschool te Scherpenisse in financiële moeilijkheden dreigt te komen, doordat de exploitatiekosten niet meer door rijks - en gemeente subsidies worden gedekt. Tot er een nieuwe rijksregeling komt vraagt het bestuur van deze landbouworganisatie een verhoogde bijdrage van 50%. B en w stel len voor hieraan te voldoen, zodat het een vaste bijdrage wordt van 150.plus 30 per leerling. Tot dusver was het 100.en 20.Dhr. Polderman vraagt of er veel leerlingen deze school bezoeken. De voor zitter antwoordt bevestigend, al is de toe name per 1 september dan minder groot ge weest. Dhr. Geluk wijst er op, dat er ook tuinbouwonderwijs aan deze school wordt gegeven. Allen zijn er voor de gevraagde hogere bijdragen te verlenen. RIOOLZUIVERING Het provinciaal bestuur blijkt in beginsel geen bezwaar hebben tegen uitvoering bouw zuiveringsinstallatie. Ter dekking van de daaraan verbonden exploitatiekosten moet de rioolbelasting tenminste 25.per perceel gaan opbrengen, vermeerderd met een bijdrage van fabrieken e.d. Gedeputeer zal een definitief schoolgebouw tot stand moeten komen. B en w schrijven hierbij in hun prae-ad- vies: „Het behoeft geen nader betoog, dat dit verzoek met volle instemming werd ont vangen. Réeds zeer lange tijd wordt er naar gestreefd een oplossing te vinden voor buitengewoon lager onderwijs en om die te bereiken is de enige mogelijkheid, dat de school uitgaat van genoemde vereniging, omdat het aantal leerlingen voor een geheel zelfstandige school te klein blijft. De finan ciële consequenties hiervan zijn uiteraard nog niet te overzien, doch de regeling hier voor is gelijk aan die voor gewoon lager onderwijs. De bouwkosten van een school en de exploitatiekosten komen dus voor re kening van de gemeente, waarvoor normbij- dragen uit het gemeentefonds worden ont vangen. De salarissen worden door het rijk vergoed. Hoe evenwel deze zaak ook finan cieel zal uitvallen, ons college meent toch, dat de gevraagde medewerking, zowel finan cieel als daadwerkelijk, verleend moet wor den", aldus b en w. De voorzitter voegt er nog aan toe, hoe deze zaak al jaren de aandacht heeft in de streek. Het is al wel een 12 tal jaar gele den, dat met name dhr. A. P. Bil van Sint Annaland hiervoor heeft geijverd. Ook gede puteerde Schout heet 't vaak bekeken, even als een commissie uit de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Het bleek echter financieel niet uitvoerbaar te zijn. Met een „dependance" van de school in Klundert is het echter wel uitvoerbaar. Het hoofd en overig personeel van die school zullen hieraan daadwerkelijke steun verlenen. Dhr. Koopman informeert naar de moge lijkheid van bijdragen door de andere ge meenten en naar de vervoersmogelijkheid. De secretaris antwoordt hierop, dat ge meenten per leerling bijdragen. Veel zal nog moeten worden bekeken. Vervoer zal er wel moeten komen door middel van een busje. De voorzitter benadrukt dat er omtrent de vestigingsplaats geen enklele aandrang is uitgeoefend. Het bestuur van genoemde stichting is tot de conclusie gekomen, dat men deze gemeente als vestigingsplaats moest nemen. Dhr. Koopman vraagt zich af of er op Tholen genoeg leerlingen voor deze school zouden zijn. De voorzitter meent van wel. Alleen gaat het er om, of men bereid zal zijn de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, naar zo'n school te sturen. Daarin zit ook weer verschil. Gaat het om zgn. imbecielen, dan zijn er niet zo veel en daar van worden ook maar heel kleine klasjes gevormd. Gaat het om, zoals dhr. Kampman het eens hoorde om een „langzaam-aan" school, dan zijn er zeker ruim voldoende. De secretaris vult nog aan, dat 35 het minimum is. Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Buitengewoon lager onderwijs Een muziekvereniging jubileert Bouw van zuiveringsinstallatie te St. M'dijk in het verschiet Het thoolse oester- en mosselfestijn Demonstratie op de akker Een goede start van Smerdiek in de competitie Het belangrijkste in deze wereld is niet de plaats waar wij staan, maar de richting waarin wij gaan. Alle leden zijn er voor hieraan alle ge wenste medewerking te verlenen. Vastgesteld worden de onderwijsuitgaven over 1960. Er was ƒ36.37 per leerling be schikbaar gesteld met instandhouding van het gebouw en 32.60 zonder die instand houding. Het gemiddeld aantal leerlingen bij de openbare school was 214, zodat ƒ7783.18 en ƒ6976.40 beschikbaar was ge steld. Er was meer uitgegeven 132.32 en zonder instandhoudingskosten 675.39. In het meer uitgegeven bedrag zit ƒ603.05 voor onderhoud schoolbanken. Voor het bijzonder onderwijs, waar gemiddeld 90 leerlingen waren werd 2934.als voor schot verleend overeenkomstig het bedrag waarop men recht heeft, zodat nog terugbe taald moet worden noch een restant ontvan gen. Dhr. Kampman vraagt of de gemeente niet wat laag staat met het bedrag per leerling. Dhr. Koopman is daarvan over tuigd. Hij wijt zulks aan een te zuinig be heer bij de openbare school, waar te lang met oude methode wordt gewerkt. De voor zitter meent dit te moeten bestrijden. Daarin is belangrijke verandering gekomen. De se cretaris meent dat het verschil vooral kan ontstaan door de verwarmingsposten, enz. Zonder hoofdelijke stemming worden ge noemde bedragen vastgesteld. De krotwoning Vijfzinnen 20 wordt van G. C. v. d. Ree gekocht voor 150. Vijfzinnen 17, eigendom Wed. M. J. Lan- gejan voor 500.Het verschil zit 'm in het verkrijgen van zgn. krotopruimingspre- mie. Verder stellen b en w voor de aange kochte krotten, zolang ze niet worden afge broken te verhuren aan A. A. van Beveren, Oostvest 10, M. Bos Vijfzinnen 15 en M. A. Hage Vijfzinnen 24 voor 25.per jaar. onder voorwaarde dat ze nimmer voor enige bewoning mogen dienen. Met al deze voorstellen kan de raad zich verenigen. UITBREIDINGSPLAN Door dhr. Wesselo is een nieuw uitbrei dingsplan in hoofdzaak ontworpen. De raad krijgt het plan ter inzage en kan zich daar mee in principe verenigen. Het zal nu ter inzage worden gelegd voor het publiek, waarna de raad het vaststelt en ter goedkeu ring inzendt aan g.s. Ook het nieuwe uitbreidingsplan in on derdelen is klaar en b en w achten het gewenst een bestedingsklaar plan te doen maken, waartoe opdracht wordt verleend aan het Technisch Adviesbureau der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Daarvoor wordt 6000.gevoteerd. EEN STRAATMAKER Door de steeds voortgaande uitbreiding van de bestratingen kan de gemeente met het huidige personeel onmogelijk alle werk zaamheden bijhouden. Herhaaldelijk moet worden uitbesteed, wat ook niet weinig kost. B en w zijn van mening, dat de beste oplossing is om nog een gemeentewerkman in dienst te nemen en dan met name een straatmaker. Een dergelijke benoeming, zo menen b en W, zal geen belangrijke financiële gevolgen voor de gemeente meebrengen, omdat dan niet meer moet worden uitbesteed. Dhr. Geluk vraagt zich af of uitbesteding niet voordeliger zal uitkomen. Dan doet men het ook naar gelang men werk heeft. De voorzitter is van het tegendeel overtuigd. Dhr. Koopman voelt wel voor het door b en w voorgestelde, maar dan moet toch meer onder leiding worden gewerkt. Daar zijn allen voor. Dhr. Geluk betwijfelt of men een heel jaar door werk zal hebben voor een straatmaker, maar daarvan zijn b en w wel overtuigd. Dhr. Van Zetten meent dat, al zou de straatmaker niet het gehele jaar werk in zijn vak hebben, er toch altijd genoeg ander werk is. Dhr. Koopman is van gedachten, dat men Neem Kruschen en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar vaak is de oorzaak onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. On zuiverheden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg af gevoerd. En daarmede ook de oorzaak van Uw rheumatische pijn. beter zou zijn met een vuilnisauto, wat een hoop werk voor de gemeentewerklieden zou sparen. De voorzitter antwoordt, dat hieraan wordt gewerkt, maar daarbij zijn ook mensen nodig. Dhr. Koopman vraagt zich verder af of er uit die extra werkman geen verhoging van de straatbelasting zal voortvloeien. De voorzitter meent dat zulks toch on afwendbaar is. Reeds een paar maal hebben g.s. er op gewezen, dat de straatbelasting moet worden verhoogd. Dat staat dus bui ten dit besluit. Dhr. Geluk kan er zich bij neerleggen, wanneer b en w menen dat zulks de beste oplossing is. Ook de andere leden kunnen instemmen met het voorstel een straatmaker te benoemen, indien g.s. dit goedkeurt. HEFFING PARKEERGELD Op 1 januari 1962 loopt de heffing van parkeergeld af. Een besluit tot intrekking werd kortgeleden bij Gedeputeerden inge diend, maar ontmoette bezwaren bij dit college. Nu b en w zo vaak een beroep op de rijksoverheid moeten doen, achten ze het niet gewenst de heffing te beëindigen. In feite moeten immers straat- en rioolbelasting ook reeds aanzienlijk worden verhoogd. B en w stellen daarom voor de heffing ook na 1 januari 1962 te bestendigen. Het is niet, aldus de voorzitter, dat we nu ook zo geporteerd zijn voor deze heffing, maar het lijkt hem wel riskant nu tot beëindiging over te gaan. Dhr. Geluk denkt er anders over. Hij zou het wel opnieuw willen proberen bij g.s. Het is destijds ingesteld voor verbetering van de markt. Het heeft zijn geld opgebracht, de heffing geldt enkel voor de beursdagen en ik wilde er nu verder van af zien, aldus dhr. Geluk. De voorzitter merkt op, dat het' de gemeente ongeveer 600.'s jaars oplevert. Dhr. Koopman herhaalt dat de raad er destijds voor was om deze verordening op te heffen. Hij wil dat standpunt handhaven. De beurs is ook in het belang van de middenstand en daarom moeten we het er als gemeente voor over hebben. De voorzitter weet dat het tegenwoordig verdraaid moeilijk is om een belasting af te schaffen. Dhr. Geluk wijst er nog op, dat toen men deze heffing instelde er ook nog geen straatbelasting bestond, dat is er inmiddels ook bijgekomen. De voorzitter gaat daarna tot stemming over. Het voor stel van b en w om de heffing te hand haven wordt gesteund door weth. Bazen, Van Zetten en Polderman. De heren Kamp man, Geluk en Koopman stemmen tegen. Daarmee staken dan de stemmen. Vervolgens worden de begroting 1962 ter onderzoek aangeboden. Een verzoek van het chr. schoolbestuur om door uitbreiding van het leerlingental een aanvulling op leermiddelen, enz. te ont vangen tot een bedrag van 680.02 wordt ingewilligd. RONDVRAAG Op een vraag van dhr. Koopman waarom geen achterpad is gehouden bij de Zonne bloemstraat, antwoordt wethouder Bazen dat dit in onderlinge afspraak der bewoners wel mogelijk is. Dhr. Kampman vraagt hoever het staat met uitvoering nieuwe sportvelden. De voorzitter antwoordt dat het begin van het werk in december/januari wordt verwacht. Daarna zal het nog drie jaar duren, eer er gebruik van gemaakt kan worden. Dhr. van Zetten vraagt hoever het staat met subsidie voor de speeltuin. De voorzitter antwoordt dat het verzoek in Middelburg ligt. Men kan nu wel informeren of er in afwachting van het besluit al iets mag wor den gedaan. Dhr. Polderman vindt de bocht bij Achter- bos riskant door slipgevaar. Mogelijk kan er een bord worden geplaatst. Hetzelfde raadslid vraagt of de verkoop Heijboer al geregeld is, waarop de voor zitter antwoordt dat een voorlopige akte zal worden opgemaakt, waarna uitbetaling kan volgen. Dhr. Geluk informeert naar brandweer kranen buiten de gemeentekom. De voor zitter zal dit eens opnemen met de Water leiding Mij. Dhr. Koopman betreurt het dat er zo vaak ruiten worden stukgegooid in de ge restaureerde kerk. De voorzitter wijst op de onderbezetting bij de politie. Men zal de hoofden der scholen vragen de jeugd eens voor te houden hoe het niet moet, al twijfelt men er wel aan of dit aan de lagere schooljeugd mag worden verweten. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1