©ns Een afgeluisterd gesprek. Bestrijding van Rhizoctonia bij pootaardappelen* Werkgroep huishoudelijke voorlichting. 17c JAARGANG No. 42 EENDRACHTBODE - TWEEDE BLAD 1 SEPTEMBER 1961 RedactieRijkslandbouwconsulentschap, Grote Markt 24, Goes Belangrijke demonstratie met aardappel- rooimethoden en zelflossende wagens. Nieuwsbrief streekverbetering Tholen Op de gladiolen tentoonstelling te Scherpenisse was ik getuige van een gesprek tussen twee gladiolenrassen nl. Dr. Fleming (Dr F) en Gen. Eisenhower (G.E.). Dit gesprek is door de band opge- nomen waardoor het mogelijk is geworden het hier weer te geven. Dr F. Goedenmorgen Eisenhower Ook op de tentoonstelling aan wezig. G.E. Ja, ik denk dat ik met jou moet wedijveren om de beste rose. Dr F. Nou ik moet zeggen je hebt wel je zondagse jasje aangetrok ken om zo goed mogelijk voor de dag te komen. G. E. Van jou en alle andere aanwezigen kan hetzelfde worden gezegd. De jury staat voor een moeilijke taak om de beste in de verschillende kleurengroepen aan te wijzen. Dr F. Ja al de bazen van ons hebben wel hun best gedaan. Dat is ze wel een felicitatie waard. G. E. Jammer vind ik het dat het tentzeil w3t vuil aandoet en dal we wel wat dik op elkaar gepakt staan. Dr F. Je hebt volkomen gelijk. Maar geloof maar gerust dat het voor de organisatoren ook niet meevalt om het zo voor elkaar te krijgen zoals we het allen zo graag zien. Er zou eigenlijk een grote zaal in het centrum van het eiland moeten zijn, maar ja die is »r i \u eenmaal niet. G. E. Het is anders wel jammer, want het is toch echt wel zo dat we met ons beste pakje aan mooier uitkomen in een zaal. Maar laten we deze problemen maar overlaten aan de org. vereniging. Het is al een hele prestatie dat ze zover gekomen zijn, want er komt wel wat voor kijken hoor en ze zullen er steeds naar streven om het mooier en beter te doen. Dr F. De beste stuurlui staan aan wal moeten ze maar rekenen. Maar nu eens iets anders. Kan jij zien wat er op die stand van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst staat aangegeven G. E. Ja uit deze hoek kan ik het net goed bekijken. Er staat: „Gezond plantgoed de eerste ei". Dr F. Dat is een waarhe14 als een koe, maar hoe denken ze daar aan te Komen. Jij weet net zo goed als ik, dat we allemaal wel eens net een of ander mankeren. Persoonlijk hebben we in de familie al vaak „Brand" gehad. G. E. Wij zitten weer vaak met „Fusarium" te zweten. Maar we staan niet alleen hoor want als ik om mij heen kijk zie ik verschillende families die ook wel eens het een en ander mankeren, hetzij droogrot, hartrot of l^trytis. Dr F. Ik sihaam me er dan ook niet voor, maar vind het wel jammer dat wanneer we er met 1000 man op uit trekken er wel altijd een 200 op het veld sneuvelen, wat onze bazen in vele gevallen heel gewoon vinden. En dat zou in feite niet mogen plaats vinden. G. E. Gelijk heb je. Daar willen ze nu dan ook verandering in brengen, door van de grond af te beginnen en onze kinderen (lees: kralen) ey warmwaterbehandeling te geven. Dr F. Een wat? G. E. Een warmwaterbehandeling. Dr F. Weer wat nieuws. Wie heeft dat nu weer uitgedokterd G. E. Je moet de vakbladen beter lezen maat Of verdwijnen ze met het bandje er nog om Maar goed een zekere ir. Schenk van dat Lab. uit Lisse heeft dit uitgevonden. Dr F. O, die, ik geloof dat hij direkteur van de bloembollenkeu ringsdienst wordt. Nou dan zit het wel goed. G. A. Ja, er zijn al zeer goede resultaten mee behaald. Diegene welke dit aanpakken moeten het wel volgens de regels doen. Daarom is het beter dat dit op een centrale plaats gebeurd e~ niet door Jan, Piet of Klaas gedaan wordt. Dr F. Nu kan je toch weer merken dat jij Generaal geweest bent je denkt direkt alweer aan de organisatie. Maar het is waar dai- dit beter door één man gedaan wordt die er zich goed voor heeft ingespannen. Want heus hoor die kinderen hebben die vóertemperatuur van 20-25 °C en dat bad van 15-20 C hard nodig, anders verdragen die kleintjes dat hete bad van 53 of 55°C niet. G. E. Man wordt nou niet zo technisch, laat dat nu maar aan de mensen over. Ze sturen al mensen de ruimte in, dus dit krijgen ze ook wel voor elkaar. Maar gekheid is niet nodig, naar alle waarschijnlijkheid gaat iemand van het eiland deze warmw. beh. aanpakken. Maa' daar zal dan wel beRendheid aan worden gegeven. Or F. Ik als dokter hoop dan maar dat de bazen onze kinderen allemaal op tijd naar dat gezondheidsoord zullen brengen en het liefst zo spoedig mogelijk na het rooien. G. E. Over het rooien gesproken, zullen ze nu weer ons hoofd op het veld laten liggen. Dr F. Het is jammer maar ze zijn hier in Zeeland op dat punt taai in de kook en begaan dezelfde fout die men elders heeft gemaakt. Ze willen gladiolen telen maar loof opruimen hó maar. G. E. Het is wel erg, die gezonde grond wordt hier ook zo ziek als een kat. Begrijp jij dat nou Dr F. Geen fluit snap ik er van. Want als wij in ot s eigen vuil tiek worden, dan zit men te armetieren van :k weet niet hoe Laten ze liever zichzelf eens in een dergelijke toestand ver plaatsen. G. E. Nou moet je niet kwaad worden, want dan stuur ik je naar de maan 1 Dr F. Ik zie sterretjes is het nou goed. Maar het is toch zo, zelf heeft men een W.C. riolering vuilophaaldiensten enz. Maar ons laten ze in ons eigen vuil Met een mooie tentoonstelling alleen teelt men geen dikke en gezonde knol len. G. E. Stil nou maar. Ik zal een soldatenliedje op laten maken over het loof opruimen, heus dat komt dan ook wel in orde. Dr F. Goed. zand er over. Zie jij hier nu nog meer staan op de tentoonstelling. G. E. Wel ja man. Een stand van de huishoudelijke voorlichting. Een pracht tekening. Maar daarvoor moet je bij Juffr. v. Es zijn hoor, want van de huishouding en alles wat daarmee samenhangt heb ik geen kaas gegeten. Dr F. En daar verder op. Staat daar iemand met bestrijdingsmid delen G. E. Ja. Voor ons is het momenteel van belang dat ze spuiten tegen roest. Want de weersomstandigheden zijn niet zo daverend. Laat ze maar proberen het gewas zo lang mogelijk groen te houden, als we dan na al die regen nog een straaltje zonneschijn krijgen kunnen we tenminste ons best nog doen om dik te groeien. Dr F. Wij zijn er tenminste nog niet. Als ze nu maar niet die bloemen in het gewas laten liggen, want dat kan funest zijn voor het optreden van botrijtis. Ik hoop maar dat het beter afkomt dan het vorig jaar met al dat water. G. E. Ja dat was wat. Men mag er tenminste wel zorg voor dragen dat de droogschuren in orde zijn. Want dat is ook belangrijk hoor 1 Dr F. Nou en of. Welk systeem van drogen of men toepast is niet zo belangrijk, als men er maar voor zorgt dat er veel buiten lucht wordt aangezogen d.m.v. een rlngventïlator en deze lucht wordt opgewarmd met een goeie kachel en daarna die warme lucht door een plafond-ventilator door de ruimte laat bewegen. 0. E. Jij weet hoe het hoort zeg. Als ze dan daarbij ook nog zorgen dat de vochtige lucht weer goed kan ontwijken dan zijn we waar we wezen moeten. Dr F. Als ze me dan tenslotte ook nog verlossen van dat gekriebel wat die akelige Tripsen veroorzaken dan is het helemaal voor elKaar. G. E. Als je het over de duvel hebt dan trap je hem op z'n staart. Daar koopt net iemand een naftalineverdamper voor 24.50. Daar kan men toch geen kriebel of afkeuring voor hebben. Dr F. Gelukkig die gebruikt z'n verstand. Er zijn er nog veel die de naftaline zo tussen de bakjes strooien of in een pannetje op de kachel zetten. Levensgevaarlijk man. Dat spul is ver draaid brandbaar. G. E. Ik zou niet graag de schade betalen die daardoor al is ont staan. Het ergste is dat wanneer men het zo provisorisch doet en er breekt brand uit, de verzekering de schade niet dekt. Dr F. Dat is dan duur leergeld zou ik zeggen. Dan is het toch maar beter voorkomen dan genezen. Maar als ik het goed zie komt daar de jury aanlopen. Laten we nu ons mond maar houden want bij dat keuren kunnen de heren niet ge stoord worden. G. E. O. even m'n uniform inspecteren en m'n manschappen tot de orde roepen. Ik wens je veel succes toe en tot ziens. Dr F. Het zelfde toegewenst. „Geen van beiden had prijs" de luisteraar A. Spruit, Asst. R.T.V.D. Hebt U het voorlichtingsobject „de gladiolendrogerij" van J. P. Koopman Achter Bos te St. Maartensdijk al bezocht. Het is beslist een kijkje waard hoor. Let wel dat een stoppelbewerking uitgevoerd onder natte omstandigheden een moord betekend op de struktuur van Uw grond. r *****a ONTSMETTING IN HET NAJAAR GEEFT DE BESTE RESULTATEN Op vele percelen werden dit voorjaar de aardappelen vrij ernstig aangetast door de Rhizoctoniazwam. Meermalen kwam een op brengstderving van 20 a 25 voor. De sortering is in dergelijke gevallen ook slecht. Bij een aantasting door Rhizoctonia komen op de knollen bruine of bruinzwarte korstjes (z.g. sclerotiën) van zeer dicht in elkaar geweven schimmeldraden voor. Vooral na het wassen van aangetaste knollen zijn de sclerotiën duidelijk aan hun kleur (lakschurft) te herkennen. Wanneer aangetaste knollen worden gepoot, kiemen de sclerotiën en tasten de jonge stengels aan, wat een slechte opkomst en een holle stand tengevolge kan hebben. Er moet dan ook bij voorkeur blank vootgoed worden gebruikt. Door het ontsmetten van aangetast pootgoed kunnen goede resultaten verkregen worden. Evenwel kan bij een ernstige aantasting het resultaat wel eens tegenvallen. Het gunstigste tijdstip v^v ontsmetting is het najaar, maar niet voordat de schil van de aardappels goed is afgehard. Ook in het voorjaar kan nog ontsmet worden, mits daarna de knollen nog voldoende voorgekiemd kunnen worden. Daarvoor moet op tenminste 6 weken gerekend worden. Ontsmet echter geen knollen die juist beginnen te kiemen. Ze moeten schoon zijn: zo nodig eerst wassen. De aanhechtende grond die vooral op de sclerotiën blijft zitten, verhindert niet alleen het binnendringen van het ontsmettings middel in de sclerotiën. maar houdt er tevens een deel van vast. Hierdoor daalt de sterkte van de oplossing en wordt slechts een deel van de sclerotiën gedood. Dit laatste is ook het geval bij het ontsmetten in zakken. BEREIDING EN TOEPASSING Om bij het gereedmaken van de dompelvloeistof verzekerd te zijn van een goede menging, wordt van de benodigde hoeveelheid middel eerst met weinig water een papje gemaakt en daarna onder flink roeren net sproeiwater gebracht. De sterkte van de op lossing is afhankelijk van de duur van de ontsmetting die uiteen loopt van 1, minuut tot 30 minuten. De kwikverbindingen doden de op de knollen aanwezige zwarte schimmelkussentjes of sclerotiën. De aardappelen moeten los in de vloeistof worden gestort of in tenen manden erin worden gedompeld: niet in zakken. Gedurende het dompelen enkele malen de aardappelen in beweging brengen teneinde luchtbellen te verwijderen. Men mag niet met de handen in de vloeistof komen, wegens het gevaar voor het optreden van blaren. Na ontsmetting de poters drogen en bewaren in bakjes. Geen zinken of verzinkte vaten of manden gebruiken. De tempt.„tuur van de vloeistof mag niet lager zijn dan 5°C. Indien het water kouder is dan 5°C, wordt de vorming van de kiemen vertraagd. Per hl aardappelen is ongeveer 50 liter vloeistof vxlig. Ontsmette pootaardappelen mogen niet voor menselijke consumptie of veevoeder worden gebruikt. De Planteziektenkundige Dienst geeft 3 methoden van ont smetting aan a. organische kwikverbindingen b. Frenolderivaat c. gasbehandeling met rioxymethyleen a. Van de organische kwikverbindingen zijn 3 verschillende be handelingen mogelijk. 1. 30-minuten behandeling De knollen worden 30 minuten gedompeld in een 0,15% op lossing (1 Yj, gram per liter water). Deze vloeistof kan driemaal achtereen worden gebruikt. Bovengenoemde oplossing kan echter ook zes maal worden gebruikt door na iedere dompeUng per 100 liter oplossing 4 liter van een oplossing van dubbele ■•uerkte (0,3 3 gram per liter wate aan een vooraf gereedgemaakte hoeveelheid toe te voegen. 2. 5-minuten behandeling De 'knollen worden 5 minuten gedompeld in een 0,3 oplossing KAMPIOEN PLOEGER Een foto van de kampioenploeger van Zee land op de provinciale wedstrijd in de Wilhelminapolder. De publieke belangstelling is daar ieder jaar bijzonder groot. Op de ploegwedstrijd, die op 9 september in Tholen wordt gehouden wordt een evenaring van het aantal be zoekers als hier op de foto staat, verwacht. Tel ze even? En u komt toch ook? Wel licht ploegt daar eveneens deze Zeeuwse kampioen 1961. (3 gram per liter water). De vloeistof kan 15 maal achtereen worden gebruikt, mits na iedere dompeling per 100 liter oplossing 4 liter van een oplossing van dubbele sterkte (0.6 die tevoren is gereedgemaakt, wordt toegevoegd. Na het ontsmetten de knollen een half uur toedekken met zakken; daarna drogen. 3. 1-minuut behandeling De knollen worden gedurende 1 minuut gedompeld in een 0,5 oplossing (5 gram per liter water). De oplossing kan 20 maal achter elkaar worden gebruikt, mits na iedere dompeling per 100 liter oplossing 4 liter van een tevoren gereedgemaakte op lossing van dubbele sterkte, dus 1% (10 gram per liter water) wordt toegevoegd. De knollen moeten nadat ze uit de vloeistof zijn gekomen een half uur vochtig blijven, zonodig (afhankelijk van het weer) afdekken met zakken. Na een half uur moet men ze wel de gelegenheid geven op te drogen. In de praktijk blijkt deze metode slechtere resultaten op te leveren dan de beide andere. Dit moet er vooral aan worden toegeschreven dat de tijdsduur van de behandeling niet met een horloge met secondewijzer wordt gekonstroleerd. Bij deze korte behandelingsduur spelen kleine afwijkingen reeds een grote rol. Daarom zijn de beide andere metoden meer aan te bevelen. b. Fenolderivaat De knollen gedurende 1 minuut tot ten hoogste 5 minuten (af hankelijk van de besmetting van het pootgoed) in een 2 %-ige oplossing (20 cc per liter vloeistof) dompelen. Wanneer na iedere behandeling per 100 liter vloeistof 4 liter oplossing van dezelfde sterkte wordt toegevoegd, kan zij 15-20 maal achtereen worden gebruikt. Geen zinken, verzikte of aluminium vaten of maanden gebruiken. c. Gasbehandeling met trioxymethyleen Voor deze methode worden rookbommen onder de naam Rhizo- tox in de handel gebracht. Het poedervormige werkzame be standdeel „trioxymethyleen" bevindt zich in een bus die door brandbaar materiaal is omgeven. Door de verbranding van dit materiaal wordt de werkzame stof verhit en omgezet in formaldehyde damp die de sclerotiën doodt. De rookbommen worden geleverd voor ruimten van 15 en 40 m3. De behandeling moet bij voorkeur in het najaar plaats hebben.' De aardappelen mogen geen enkel teken van kieming vertonen. De kosten van een gasbehandeling is over het algemeen hooq; per bom van 15 m3 15.a 15.50. Bij de behandeling moet de volgende werkwijze worden gevolgd: 1. Om het aantal benodigde bommen te kunnen berekenen, dient de inhoud van de ruimte vooraf bepaald te worden. 2. De ruimte dient zo hermetische mogelijk afgesloten te worden. Er mogen geen benzine- of olievaten of plekken in voorkomen (gevaar voor explosie of brand). 3. De knollen moeten droog en grondvrij en niet beschadigd zijn. Na het sorteren of overstorten van de kiembakjes dient men minstens 2 a 3 weken te wachten daar anders schade aan de knol kan optreden. De poterbakjes dienen over de ruimte goed verdeeld te zijn; met enige afstaand tussen de rijen onderling. Niet hoger stapelen dan y2~ 1 m van het plafond. De ruimte moet tenminste voor de helft zijn gevuld. 4. De bommen regelmatig over de ruimte verdelen. Bij een vloer van hout of ander brandbaar materiaal de bommen op een ijzeren plaat zetten of in een emmer plaatsen. 5. De bovenrand van het zwarte brandbare omhulsel in een vlammetje rond draaien totdat de omtrek enigszins rood wordt. Er mag geen vlam ontstaan. Alle bommen in de ruimte moeten binnen 10 a 15 minuten zijn aangestoken. De verst van de deur verwijderde bom het eerst. 6. De deur 24 uur gesloten houden. Wanneer intern geventileerd kan worden mag dit eerst 3 uur na het ontsteken van de bommen gebeuren. De ventilatoren moeten langzaam draaien. 7. Na de behandeling de bewaarplaatsen openen en geruime tijd luchten tot men de damp niet mêer ruikt. Daarna pas de ruimte betreden aangezien de damp de oogslijmvliezen irriteert. SAMENVATTING 1. Pootaardappelen bij voorkeur in het najaar tegen Rhizoctonia ontsmetten. 2. Zeer nauwkeurig werken. 3. Bij het ontsmetten met kwikbevattende middelen geen zinken of verzinkte vaten of manden gebruiken. 4. Na het ontsmetten altijd voorkiemen. 5. De middelen zijn zeer giftig; zorgen dat het vee niet van de vloeistof kan drinken. 6. Zorgen dat er geen kinderen bij kunnen; opbergen in een speciaal afgesloten gifkast. 7. Bij het aansteken van rookbommen een masker voor doen om inademen van de damp te voorkomen. 8. De ruimte 24 uur goed gesloten houden; daarna goed luchten voordat men naar binnen gaat. M. A. de Hond. Op initiatief van de Bedrijfsstudiegroep Tholen en St. Filips- land; Schouwen-Duiveland; de Streekverbeteringscommissie Tholen; en de R.L.V.D. zal op vrijdag 8 september a.s. des n.m. 13 uur een demonstratie met aardappelrooimachines en zelflossende wagens gehouden worden op het bedrijf van de heer M. C. Friderichs „Welgelegen" te Oud-Vossemeer. De volgende methoden zullen worden gedemonstreerd: 1. Voorraadrooien; 2. Verzamelrooien in de zak; 3. Verzamelrooien in de bunker 4. Verzamelrooien op de wagen. Met behulp van zelflossende wagens zullen de aardappelen via een transportband in de koelcel worden gebracht. Bezoekt deze belangrijke demonstratie. Namens de organisatoren M. A. de Hond. De tijd voor het rooien, drogen, enz. van gladiolen nadert weer. Voor iedere gladiolenteler en ook voor anderen is het artikel in deze Nieuwsbrief van de heer Spruijt van bijzonder veel belang. Nu hier ook steeds meer huisvrouwen vlees of andere producten invriezen of ingevroren producten kopen om er een goede maaltijd mee klaar te maken, wil ik hieronder enkele goede wenken van het voorlichtingsbureau voor de voeding laten volgen. J. van Es. DIEPVRIES EN DIEPVRIEZEN Besparing van tijd en moeite het lange verhitten van de inmaak vervalt. Zodra groente voorgekookt is, is het warme werk dat gewoonlijk ook nog net in de warme tijd valt achter de rug. Bij vruchten en vlees behoeft in het geheel geen voorkoken of -braden te pas te komen. Wanneer men maar rekening houdt met de invriescapaciteit van de vriezer, kan men achter elkaar de produkten afwerken. Wachten tot de „weck"-ketel leeg is, is b.v. niet meer nodig. Vrijwel geen kans op bederf en kwaliteitsachteruitgang bij een juiste bewaring 18° a 20°C). Meen echter niet, dat diepvriesproduk- ten onbeperkt, jarenlang, houdbaar zijn. Groente en fruit kunnen wel 10 a 12 maanden bewaard worden, dus tot de volgende oogst. Varkensvlees, wild en gevogelte beware men echter niet langer dan 4 a 8 maanden (de kortere bewaartijd voor het vettere vlees). Deze tijd is voldoende om het gezin de gehele winter van vers vlees te voorzien, wanneer in november is geslacht. Zeer verse vis kan ingevroren worden en is ongeveer 3 a 6 maanden te bewaren. creen onderhoud tedens het bewaren. Zolang de produkten in de diepvriesruimte geparkeerd zijn, hebt u er geen omkijken naar. Dit kan niet gezegd worden van produkten uit de „weck" en van gezouten groente, die steeds op tekenen van bederf gecontroleerd moeten worden. In het algemeen komen de smaak en de kleur van diepvriesprodukt ten die van het verse produkt het meest nabij. Van de huishoudelijke inmaakmethoden geeft diepvriezen de kleinste verliezen aan voedingsstoffen. Wel gaat net als bij de andere inmaakmethoden de voedingswaarde van groente door het voor koken achteruit, het invriezen zelf is minder nadelig dan het lange verhitten bij de „weck" of het sterk zouten, dat afkoken van de groente nodig maakt. Het is van belang hoe de groente, nadat hij in de kou is bewaard, gekookt wordt. Gebruikt men weinig water en kookt men de groente niet langer dan 15 a 20 minuten, dan zal de verdere achteruitgang in voedingswaarde niet groot zijn. In het algemeen gesproken kan goed-gekookte diepvriesgroente evenals blikgroente als een goede bron van mineralen en vitamines worden beschouwd. De voedingswaarde van diep-gevroren vlees, vis, gevogelte en wild kan gelijk gesteld worden met die van vers vlees enz. Diepvriesvruchten behoeft men ook niet te versmaden, als is de voedingswaarde wat minder dan van vers rauw truit. EXCURSIE De streekverbeteringscommissie Tholen organiseert in samen werking met de Bedrijfsstudiegroep Tholen en St. Filipsland een excursie naar de landelijke demonstratie met bieten rooiers die gehouden wordt op 25 oktober op de proef- boerderij te Eist. Voor een ieder die op de hoogte wil blijven van de nieuwste mogelijkheden op het gebied van het mechanisch rooien en vereenvoudiging van het transport is een bezoek aan deze demonstratie zeer zeker de moeite waard. Opgaven worden verwacht voor 10 oktober bij de secretaris van de Bedrijfsgroep Tholen en St. Filipsland de heer W. van Gorsel Luchtenburg Tholen en de assistenten van de R.L.V.D. Alle loonwerkers van het eiland Tholen gaan vanzelfsprekend ook mee. De helft van de buskosten worden door de streekverbeterings commissie vergoed. De Commissie. EEN LAATSTE KANS Diegene die zijn veestapel nog wil verbeteren door aankoop van goed fokvee met een prima afstamming kan nog voor fén stuks vee per bedrijf subsidie krijgen mits zij dit zo spoedig mogelijk opgeven tot uiterlijk 15 september a.s. bij de rayon assistenten van de R.L.V.D.. De bedrijfsvoorlichter A M. A. de Hond

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 5