WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Piet van Tilburg WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De nieuwsbrief. RAADSVERSLAG THOLEN Rapport Centrale Dienst te subjectief om juist oordeel te vormen - Motie van raad om objectief onderzoek ter be oordeling gevolgen opheffing van deze dienst - Crediet voor kleedgebouw op 't nieuwe sportterrein - Concept gebruiksver- ordering sportterrein wordt door raadscommissie onderzocht Help Uzelf dn Uw tafelburen alt de (zuur)brand. RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Hopenlijk meer belangstelling in toekomst voor tuinbouwonder- wijs - Financiering inrichting kleuterschool - Blusvijver, parkeer terrein, speeltuin of groenstrook van oude kleuterschoolplaats - Wordt hoek Molenstraat straks nog gevaarlijker? Stram en Rheumatisch? DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN 17c jaargang No. 42 1 september 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Terwijl het merendeel der eilandgemeenten zich tot dusver heeft beperkt tot menings vorming omtrent de in het rapport van de Centrale Dienst „Noord Zeeland" genoemde drie mogelijkheden, is de raad van Tholen deze week tijdens de openbare vergadering verder gegaan. Ze concludeerde, met deze drie mogelijkheden over onvoldoende gege vens te beschikken om een verantwoord standpunt te bepalen. Na bespreking werd via de woordvoerder van de SGP-fractie, de heer C. Boender de volgende motie inge diend, waarmee alle leden zich konden ver enigen! „De Raad der gemeente Tholen, in ver gadering bijeen op maandag 28 augustus 1961! in bespreking hebbend het rapport van de Commissie van Toezicht op de Centrale Dienst „Noord Zeeland", oor deelt! dat het rapport onvoldoende is en subjec tief opgesteld, zodat het niet mogelijk is hiermede een juist oordeel te vormen om trent hetgeen door de Raad ten aanzien van deze dienst moet worden besloten; verzoekt daarom burgemeester en wet houders om, zo mogelijk in samenwerking met andere bij de dienst aangesloten ge meenten, een objectief onderzoek in te stellen of te doen instellen, waaruit be oordeeld kan worden: a. wat de consequenties voor ieder der samenwerkende gemeenten afzonderlijk zullen zijn bij OPHEFFING van de dienst; b. wat de gevolgen zullen zijn voor de gemeente Tholen bij UITTREDING; c. bij handhaving van de dienst, welke REORGANISATIE dient te worden aangebracht opdat de gemeenten het meest nuttig effect van de dienst zul len hebben; en gaat over tot de orde van de dag." De bespreking van dit rapport was het laatste agendapunt van deze openbare raads vergadering te Tholen, voor welke bijeen komst de leden Bal, de Jonge en D. J. van der Velde met kennisgeving verhinderd wa ren. Ter inleiding had de voorzitter, burge meester mr A. J. van der Hoeven opgemerkt, dat het dagelijks bestuur niet tot een advies was gekomen om eerst de mening van de raadsleden te horen. De heer Boender, het woord verkrijgend, vond dat de raad voor een enigszins vreem de opgave werd geplaatst, nu geen voorstel van b en w kan worden aangenomen of ver worpen, maar een standpunt over een rap port van de Centrale Dienst, welke mening dan door de vertegenwoordiger van de ge meente naar voren zal worden gebracht in de vergadering van het algemeen bestuur der C.D. De raad geeft dan als het ware een mandaat. Spreker wees er op, hoe deze dienst al enkele jaren onderwerp van bespre king is geweest bij de samenwerkende ge meenten. De kritiek richt zich daarbij niet zozeer op de kwaliteit van het werk van deze dienst, dan wel op de te betalen bij dragen tegenover de hiervoor ontvangen diensten. Niet ten onrechte wordt de C.D. duur genoemd. Blijkbaar dacht ook het alge meen bestuur er zo over, waarom ze aan de commissie van toezicht verzocht reorga nisatie onder het Oog te zien en daarvan een rapport op te stellen. Aan dit rapport hebben b en w van Tholen nog een becijfering toegevoegd aangaande deze gemeente, waarvoor de raad dankbaar is en het lezen vergemakkelijkt wordt, vooral omdat ook nog op enige onnauwkeurigheden wordt gewezen. Het rapport bespreekt een reorganisatie in drieërlei vorm: 1 handhaving met geringe personeelsuitbreiding: In dat ge val gaan de kosten voor Tholen rond 10.000.bedragen. 2 een zodanige perso neelsuitbreiding, dat ook bouw- en woning toezicht volledig kan worden uitgeoefend. Kosten voor Tholen ongeveer 16.000.en ten derde: alleen bouw- en woningtoezicht gemeenschappelijk met voor gemeentewerken afzonderlijke regelingen. Ook dan voor Tholen ongeveer 16.000.Bij de laatste vorm wordt gesteld, dat de directeur dan op wachtgeld komt, wat de heer Boender onbe grijpelijk vindt. „De schijn kan gewekt wor den", zo vervolgde dhr. Boender, dat met de genoemde drie mogelijkheden de zaak uit geput is". Dat is echter niet zo. Spreker zou gaarne gezien hebben dat het rapport ook inzicht gegeven had in de financiële gevol gen voor de gemeenten bij totale opheffing van de dienst en dat b en w werden inge licht over gevolgen voor Tholen bij uittre ding. Daarom ook meent dhr. Boender, dat de raad niet over voldoende gegevens beschikt om zijn standpunt op verantwoorde wijze te kunnen bepalen. Bovendien heeft naar zijn mening het rapport een sterk subjectieve inslag, wat te begrijpen valt, wanneer men weet, dat de commissie van toezicht ook lid van het algemeen bestuur is. Zelfs de directeur heeft aan het rapport meegewerkt, Spreker haalt met een voorbeeld aan, wat hij met subjectief bedoelt en zegt dat een dokter, zelf ernstig ziek zijnde een andere arts zal nemen om hem te behandelen, om dat die meer onbevangen het ziektebeeld zal onderkennen. Spreker had daarom ook hier graag een objectief en volledig rapport, omdat de raad aan de afgevaardigde een verantwoorde opdracht kan verstrekken. Om dit te bereiken stelde de heer Boender de eerder genoemde motie voor welke na bespreking de enige verandering op de oor spronkelijke redactie als voornoemd werd ingediend. Dhr. Boender adviseerde daarbij ten spoedigste contact op te nemen met de andere samenwerkende gemeente besturen waarom hij het nu ook niet nodig acht ver der in te gaan op de voorgestelde reorgani satieplannen. Houd altijd Rennis bij de hand. Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Eén of twee Rennis doven Uw pijn als er iets ver keerd valt. Ze zijn gemakkelijk in te nemen - onopvallend - en één voor één hygiënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. De motie werd dus na overleg met b en w met algemene stemmen goedgekeurd waarmee dit laatste agendapunt was afge werkt. Tevoren waren een twaalftal andere agendapunten behandeld. Bij het punt in gekomen stukken was een schrijven van de Minister van Onderwijs enz. in verband met het Koninklijk Besluit van 14 juni jl„ waar uit blijkt dat het beroep van P. A. Beun te gen het besluit van G.S. ongegrond wordt verklaard, zoals G.S. al eerder het beroep van dhr. Beun op het raadsbesluit ongegrond verklaarde. Gunstig werd beschikt op het verzoek v,an de Z.L.M. de vaste bijdragen in de kos ten der lagere landbouwschool te Scherpe- nisse met 50% te verhogen en de bijdragen per leerling tot maximaal 30.per jaar. De raad kon zich verenigen met de door Gedeputeerde Staten voorgestelde normen burgemeesters. De binnengekomen subsidieverzoeken zul- bij de begroting 1962 worden behandeld. Meegedeeld werd vervolgens dat het besluit tot verkoop van grond aan de Dalemse weg aan J. Kot werd goedgekeurd. Verder dat de Minister toestemming ver leende voor het aanstellen van een 4e leer kracht aan de openbare lagere school en een zevende leerkracht aan de ulo. EERSTE DEEL RIOLERINGSPLAN GOEDGEKEURD Een laatste voor de raad eveneens ver heugende mededeling was, dat door g.s. toestemming werd verleend voor de uitvoe ring van het eerste deel van het riolerings plan. De heer Boender informeert waaruit dit onderdeel bestaat. De voorzitter ant woordt dat de in de Vest uitkomende rio lering zal worden samengevoegd tot een af voer naar de zeedijk en op een vraag van hetzelfde raadslid wanneer uitvoering mo gelijk wordt, antwoordt de voorzitter dat deze vraag moeilijk definitief te beantwoor den is. Aan de financieringsfaciliteiten moet nog worden voldaan, al mag men na voornoemd besluit van g.s. hierop wel spoedig reke nen en dan moet nog aanbesteding plaats vinden met hopenlijk een aannemer, welke direct kan beginnen. Zolang voor de burgerlijke Stand de vijf daagse nog niet ingaat, zal het bureau hier van zaterdagsmorgens van 9-9.30 uur zijn geopend, waarbij wordt gehoopt dat er een zo gering mogelijk gebruik van wordt ge maakt. Vastgesteld worden de vergoeding voor het onderwijs over I960. De school Doel- weg kreeg een voorschot van ƒ5119.33, de vergoeding is bepaald op 4797.55, zodat nog ƒ321.78 teruggestort dient te worden. De school Hofstraat kreeg een voorschot van ƒ3963.83, terwijl de vergoeding op ƒ4431.88 werd bepaald, zo dat het school bestuur nog een bedrag van 468.05 krijgt toegezonden. Voor v.g.l.o. krijgt de school Doelweg nog een bedrag van ƒ468.45, voor vakonderwijs 1547.03 nadat een voorschot van 1273.73 is verstrekt. AANKOOP HUIS In verband met zijn vertrek naar Steen bergen bleek dhr. C. Mees bereid het door hem bewoonde pand Verbrandestraat 16 aan de gemeente te verkopen voor 2.000.-. De heer van der Sande vraagt of de ge meente het nog zal blijven verhuren. De voorzitter antwoordt bevestigend: zolang dat kan. Zonder hoofdelijke stemming wordt het b en w voorstel tot aankoop goedgekeurd. De firma Timpa heeft het hoofdgebouw en een gedeelte van het voormalige zuiver- huis in gebruik. Waar wellicht tot uitbrei ding wordt overgegaan wordt b en w ge machtigd eventueel ook de andere gasfa briekgebouwen te verhuren, zijnde de voor malige stokerij, gedeelte zuiverhuis en vyy malige machinekamers. Aan dhr. I. M. Haverhort, Grindweg 19 wordt viswater verhuurd. Herbenoemd worden tot lid van de woonruimtecommissie de heren H. Bal, A. J. v. d. Berge, M. van Halst, G. v. d. Linde en M. v. d. Sande met als plaatsver vangers P. J. Drooger, C. L. M. v. d. Ber ge, J. Quist, P. de Heer en D. J. v. d. Velde. INRICHTING VAN HET SPORTTERREIN In haar prae-advies bericht het dagelijks- bestuur aan de raad dat volgens medede ling van de Rijksdienst voor de Aanvullende Werkgelegenheid het sportterrein binnenkort in gebruik kan worden genomen. Daarom wordt het zaak, zo vindt het college, aan dacht te besteden aan de accomodatie van dit terrein, opdat het dan wedstrijdspelen kan voldoen. Het voetbalveld zal moeten worden voorzien van doelpalen, netten en af zetting en het sportterrein zal in zijn geheel moeten worden afgesloten. Een toegangshek moet daarom eveneens geplaatst. Verder dienen de spelers over een kleedlokaliteit en sanitair te beschikken, terwijl het publiek ook van toiletten gebruik moet kunnen ma ken. Tenslotte zal ook een zgn. „kaartenhok- je" niet mogen ontbreken. De districtsopzich ter maakte hiertoe een begroting op. Daar bij werd de bouw van een kleedlokaliteit met twee gescheiden vertrekken voorzien van waterleiding en elektrische installatie, met aangebouwde w.c. en urinoir voor het pu bliek op 15.000.geraamd. Met aanschaf van de andere hiervoor genoemde materia len wordt het geheel op 21.000,begroot. B en w vragen genoemd krediet om deze voorzieningen te kunnen treffen. De leden vinden het geen gering bedrag. De voor zitter zegt te hebben gevraagd om een zo danige begroting, dat straks weer geen aan vulling nodig zal zijn. Hij is het met de raad eens, dat het een flink bedrag is, maar het is toch niet meer dan het nodige. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit gevraagde krediet verleend. GEBRUIKSVERORDENING SPORTTERREIN In aansluiting op het voorgaande hebben b en w ook een concept gemaakt voor een vast te stellen gebruiksverordening van de gemeentelijke sportterreinen. Het col lege meent namelijk, dat in gebruikneming nog in september zal kunnen plaats vinden. Volgens dat concept blijft het gemeentebe stuur de exploitant, met b en w als uitvoe rend orgaan. De mogelijkheid is daarbij open dat b en w zich doen bijstaan door een com missie van advies, een zgn. sportcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de ge meente en van de sportverenigingen, welke bij de huur van een terrein belang hebben. B en w adviseren de raad het aangeboden ontwerp eerst door een raadscommissie te laten onderzoeken, in welke commissie wordt voorgesteld van iedere fractie een lid te be noemen. De leden kunnen zich hiermee ver enigen, zodat het concept zal worden be studeerd door de heren J. Quist, C. Boender M. Verduit, H. Jansen, M. v. d. Sande en D. J. v. d. Velde. Begrotingswijzigingen, mede noodzakelijk door voorgaande besluiten ontmoeten bij de raad geen bezwaar. Ook blijkt geen bezwaar te zijn het besluit tot verhuur van gemeentegrond aan dhr. C. Duine in te trekken en een nieuw besluit tot verhuur van het terrein ten noorden van de dam door de zoute vest te nemen ten name van de Shell n.v. waarbij de huur tot 500.per jaar wordt verhoogd. Voor heen was het 300.Het betreft hier het terrein, zoals wellicht begrepen, rond en waarop het benzine station staat. Voor de rondvraag had niemand der le den iets in het midden te brengen. De raad van Oud-Vossemeer kwam vrij dagavond in voltallige vergadering bijeen onder leiding van de burgemeester. Onder de ingekomen stukken, die na voorlezing der notulen aan de orde kwamen, bevond zich de uitnodiging van Ged. Staten een mening te formuleren over de nieuwe regeling autokosten burgemeesters. Het Prov. Bestuur heeft nl. het voornemen om naast de in het Bezoldigingsbesluit Burge meesters geregelde vergoeding van 14 ct per km voor reizen buiten de gemeente een vaste vergoeding toe te kennen voor reizen in de gemeente van 1200.in gemeenten beneden de 15.000 inwoners, met verhoogde normen met meer dan één kerndorp enz. De autobezitters onder de raadsleden vinden de vergoeding niet te hoog. Dhr. Mees acht 14 ct per km nogal krap, terwijl dhr. van Engelen becijfert dat een auto, waarmee 12 tot 15.000 km per jaar wordt afgelegd, circa 40.per week kost; autorijden is een dure aangelegenheid. Hoewel dhr. Istha aanvankelijk enige be zwaren koestert tegen de vaste vergoeding, besluit men deze brief niet te beantwoorden en de regel „wie zwijgt stemt toe" te doen gelden. Doe dan toch eens een bloedzuiverende huur. iflet Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oor zaak in de vertraagde werking van de bloed zuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen! BORGSTELLINGSFONDS Ged. Staten schrijven dat hen bij het toe kennen van een subsidie aan het Borgstel lingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden was gebleken dat verschillende gemeenten en meestal de kleine dit Fonds niet subsidiëren. Het Fonds verstrekt o.a. credieten voor modernisering van winkelpanden en uit breiding van de sortering. Met een verwij zing naar het nut van het Fonds vragen Ged. Staten toe te treden. Er is een een malige kap.storting van 10 ct per inwoner vereist en een jaarlijkse omslag, die nog nimmer boven de 2 ct per inwoner lag. Dhr. Drooger meent weieens te hebben vernomen dat de weg om tot crediet te komen, erg lang is. Dhr. van Engelen zegt dat hetgeen Droogers bedoelde op het Bedrijfsfonds voor de Landbouw slaat. Dat werkt inderdaad niet vlot. De burgemeester voegt hier aan toe dat uiteraard veel credieten worden gevraagd door mensen, die financieel in het nauw zitten. Is de be staande zaak evenwel financiël gezond, dan bestaat tegen een crediet geen bezwaar. Hij meent te weten dat indertijd een lening hier ter plaatse mede onmogelijk was, om dat de gemeente niet bij het Fonds was aangesloten. Gezien de lage kapitaalstorting, die voor deelname nodig is, meente dhr. Aarnoudse dat de credieten nooit groot kunnen zijn, overigens is de doelstelling goed en het risico gering, waarom hij adviseert toe te treden, waarna het voorstel zonder stem ming wordt aangenomen. VOOR HET ONDERWIJS De voorschotten 1961 voor he Bijz. Kleuteronderwijs stelt men daarna vast op de volgende bedragen: Alg. Chr. Kleuterschool: Lokaalvergoe ding 2 x 800.vermeerderd met een bedrag van 2040.en een vergoeding per kleuter van 500.totaal 4140. R.K. Kleuterschool: Lokaalvergoeding 1200.en vergoeding per kleuter 500. totaal 1700. De stembriefjes voor de jaarlijkse ver kiezing der leden van de woonruimte com missie vermelden 7 x het woordje „dezelf den", zodat zijn herbenoemd de heren L. Istha, A. Aarnoudse, J. L. van Dijke, J. Boonman en M. Moerland. De huurovereenkomst met E. G. Hoek voor 48 m2 tuingrond aan de Schoolstraat wordt weer met 5 jaar verlengd. PERSPECTIEF IN TUINBOUWONDERWIJS De Z.L.M. schrijft dat de bestaande financieringsregeling met de Thoolse ge meenten terzake van de exploitatiekosten van de lag. landbouwschool te Scherpe- nisse niet toereikend is. Het Rijk verleent slechts een gdeeltelijke bijdrage. Het tekort beloopt thans 1200.B. en w. stellen voor om het subsidie overeenkomstig het verzoek met 50% te verhogen, waarmee de vaste vergoeding op 131.25 komt en het bedrag per leerling, afkomstig uit de ge meente, op 30.een en ander met ingang van 1 jan. a.s.. De voorzitter meent te weten dat er plan nen zijn voor een tuinbouwafd.; hij zegt dat slechts 1 leerling uit Oud Vossemeer de school bezoekt. De heren Mees en Van Engelen vinden de belangstelling voor de scholl teleurstellend. In de verslagen van de eindelssen komt men zelden Vosmeerse na men tegen. Oud-Vossemeer maakt een slechte beurt, speciaal wat de jongeren van de klein-landbouwers betreft. Dhr. Van Engelen meent dat de scholen in Goes en Thoolse raad wil objectief rapport over mogelijkheden Centrale Dienst Het nieuwe sportveld kan daar in september in gebruik worden genomen Poortvlietseraad doet eerste stap naar 20 nieuwe huurwoningen In Oud-Vossemeer blijft het verkeersprobleem Onder de Molen knellen Provinciale wegen verbeterd Zilveren schoolhoofd gehuldigd te St. Annaland en vertrekkend schoolhoofd in Stavenisse dank gebracht. De achtste nieuwsbriew in 1961 Na de vakantie! RUST IS GOED ARBEID IS BETER MAAR RUST NA ARBEID HET BEST Bosstraat hoek Lindebaan - teL 5467 Roosendaal wel voldoende leerlingen trek ken, doch uitsluitend uit het milieu der grotere boeren. Dhr. Mees ziet veel pers pectief in een tuinbouwafdeling. De fruit teelt neemt op het eiland sterk toe. Velen bezoeken de school in Steenbergen. Met het verhoogde subsidie gingen allen akkoord. Hetzelfde was het geval met de aanvraag van de Reclasseringsafd. v.h. Leger des Heils. Voor 1962 raamt het Leger des Heils tekort op 2972.—. Men besloot 10. subsidie te verlenen. Eveneens vergezeld van oen jaarverslag en een begroting vraagt het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme 50. subsidie. Toename van werkzaamheden bracht sterk verhoogde kosten met zich. De Prov. verhoogde het subsidie van 2750.reeds tot 5000. De burgemeester licht toe dat het Bureau, wier subsidieverzoeken tot nog toe altijd door de raad werden afgewezen, hoge on kosten moet maken i.v.m. de dure vervoers kosten in de Prov. Zeeland. De Rijkssub sidieregeling voorziet daar niet in. Het bureau werkt onder alle gezindten en ver leent hulp aan de aan alcohol verslaafden, die hun gezinnen te gronde richten. Ze heeft psychiaters en maatschappelijke werkers in dienst. Dhr. van Driel vindt de gevraagde 50.nogal veel; gesteund door collega wethouder Aarnoudse stelt hij 10.voor als blijk van waardering voor het nuttige werk: in volgende jaren kan dit bedrag altijd nog herzien worden. De heren wethouders hebben met hun voorstel niet veel succes. Dhr. Droogers vindt 10.te weinig. Dhr. Mees drukt het uit als „nu wil ik voor 10.-nog mee aan de kar hangen" en dhr. Istha wil zelfs de volle 50.geven. Tenslotte wordt men het eens over 25. VOOR INRICHTING VAN KLEUTERSCHOOL Het belangrijkste en meest dringende punt der agenda is het gevraagde inrichtings- crediet voor de Alg. Chr. Kleuterschool. Men wil de nieuwe school aan de Bou- Kooijmanstraat op 6 sept. a.s. openen en daarvoor is zeker nodig dat het bestuur weet dat het crediet voor meubilair, aan kleding, leermiddelen en speelgoed wordt verleend. De aanvraag van het schoolbestuur is vergezeld van een gunstig advies van de Inspectrice. Het crediet beloopt volgens de uitvoerige beschrijvingslijst der artikelen 4744.30, waarvan 2248.voor meubilair dat grotendeels versleten is en voor de nieuwe school niet deugt. RONDVRAAG Tegen het crediet heeft niemand bezwaar en de bespreking gaat ongemerkt over op het punt rondvraag wanneer dhr. Istha informeert naar de opbrengst van de oude houten schoolbarak. Dhr. Droogers, school bestuurslid, antwoordt dat men er een onge dacht goede prijs voor heeft gemaakt. Wat de andere vraag van dhr. Istha betreft: de bestemming van het oude school terrein op de hoek van de Raadhuisstraat met de School- en Bou-Kooijmanstraat, wil de burgemeester graag enkele ideën van de raadsleden vernemen. In de B. en W. ver gaderingen zijn reeds enkele suggesties ge uit, laatstelijk die van het graven van een vijver voor de bluswatervoorziening. De brandweerinspectie heeft reeds meermalen op de wenselijkheid van zo'n vijver in de kom der gemeente gewezen. Dhr. Mees vindt het aanboren van een waterader, zoals de Fa. Luijcks met groot sukses aan de Veerstraat doet, veel doel treffender. Dhr. Droogers wijst op de vroe ger bestaande weiplaats bij de Doelen aan Na de vankanties en het niet te beste oogst- weer voor de boeren gaat overal de orga nisatorische belangsteling weer toenemen inclusief de vergaderingen en voorlichting. Taant vooral in de maanden juli en augustus de belangstelling voor dat alles enigszins, nu gaat de leergierigheid ook weer inten siever aandacht vragen voor de voorlichting en daarmee zo is de verwachting ook voor de nieuwsbrief. De assistent van de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst bezit kennelijk de deugd van het luisteren. Zelf maakt hij er een ondeugd van door te schrijven „afluisteren". Wie echter de kans krijgt in deze bewogen perio de een gesprek af te luisteren tussen een van de meest vooraanstaande militairen en zelfs oud-president van de U.S.A. Generaal Eisenhouwer en een groot wetenschapsmens als dr Fleming mag geen ondeugd worden toegeschreven. Het was waard om dit afge luisterde gesprek door te geven, waarmee vele gladiolenkwekers hun voordeel kifn- nen doen. De aantrekkelijke weergave er van zal dat die belangstelling voor dit ar tikel nog verhogen. De aardappelen heben dit jaar al vroeg in de belangstelling gestaan. Daarvan zijn de vele akkers van dit moment de stille getui gen. Onbekend werd daarbij telkens weer het grote nut en voordeel van goed poot- goed. Reeds nu dient men hieraan voor vol gend seizoen goede aandacht te schenken. De voorlichtingsambtenaar M. A. de Hond geeft een uiteenzetting uitvoerig zelfs van de bestrijding van een ziekte in de pootaardappelen met een heel vreemde naam Maar het artikel zelf is voor de telers van groot' belang. Aan diepvries wordt steeds meer gedaan. Tips in dit hoekje van de werkgroep Huis houdelijke voorlichting over dit onderwerp zijn dus zeker welkom. Tenslotte worden in deze nieuwsbrief nog enkele mededelingen gedaan, die het geheel opnieuw alleszins belangwekkend maken. de Kalisbuurt, misschien zijn er ook in de kom nog enkele wellen. Beplanting van het oude kleuterschoolterrein acht hij heel wat fraaier. De voorzitter geeft de besprekingen een vrolijke noot door dhr. Mees te vragen wat hij denkt van verplaatsing van de muziek tent. Vorige week zaterdagavond was het plein voor het gemeentehuis immers te groot om de massa's belangstellenden voor het concert op de tent te bevatten Dhr. Mees antwoordt bitter dat de muziekvereniging alleen belangstelling ondervindt wanneer ze op het Botshoofd concerteert. Een verplaatsing van de kiosk naar het kleuterschoolterrein acht hij ongewenst. Ter plaatse is veel verkeer en de verplaatsings kosten van de oude tent zouden nog hoger zijn dan die van het aanschaffen van een z.g. verrijdbare kiosk, zoals St. Annaland die gebruikt. Zo'n kioks is erg handig; St. Annaland verhuurt ze zlfs. Dhr. Istha oppert de idee een speeltuin van het terrein te maken. „Te klein" vindt dhr. van Engelen, bovendien weinig fraai. Met dhr. Droogers wil hij van het terrein iets moois maken, er moet beplanting komen. De mogelijkheid tot bestrating en scheppen van een parkeerplaats, zoals de voorzitter oppert, verwerpt hij ook. Weliswaar wordt er te veel in de toegang naar het sport veld geparkeerd, zegt dhr. Droogers, maar dat is gemakzucht, het plein voor het gemeentehuis is groot genoeg en dichtbij Aan parkeerruimte is geen behoefte. Dhr. Timmermans zegt dat hem een klacht bereikte dat de bewoners van de won.wet- woningen wateroverlast in hun achtertuintjes hebben. De voorzitter: Dat is dan een klacht die het gemeentehuis niet bereikte. Weth. van Driel meent dat tqen het euvel zich enige tijd geleden eveneens voor deed, de oorzaak bij de riolering lag. Dhr. Istha denkt dat drainage nodig is en dhr. van Engelen zegt dat dergelijke klachten meer voorkomen, vooral wanneer de grond wordt opgehoogd om het water kwijt te raken. De opzichter zal de zaak bekijken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1