1 I 1 1 I WEEKBLAD VOOR HET EILAHO THOLEN EN ST.FILIPSLOND „Floratho" bracht gladiolenpracht Ook laadbokken en rollenpezen! Verhaalsrecht. VERSCHIJ NT IEDER E VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Vlotter organisatie en mooier inzendingen Wat maakt Tholen? 17e jaargang No. 40 18 augustus 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen In ons vorig artikel schreven wij over de beperkingen van de tweede groep ten aan zien van het Verhaalsrecht. Deze beperkin gen van de tweede groep gelden echter weer niet: 1. tegenover de echtgenoot of de gewezen echtgenoot van de ondersteunde. De on dersteunende instelling, bijvoorbeeld de gemeente, kan het bedrag van de on dersteuning dus ook na de wetswijziging van 1 maart jl. blijven verhalen op de echtgenoot of de gewezen echtgenoot van de ondersteunde De alimentatieplicht tussen echtgenoten blijft volledig bestaan en kan ook nu nog volledig worden ge realiseerd. 2. tegenover de wettige en onder zijn gezag staande kinderen van de ondersteunde, voorzover het hun inkomen betreft. Dit geldt dus ook in het algemeen voor min derjarige kinderen. Immers, meerderja rige kinderen staan niet meer onder het gezag van hun ouders. De betekenis van deze bepaling is, dat de minderjarige kinderen er toe verplicht kunnen worden om hun gehele inkomen aan hun ouders af te staan. De vraag rijst, of dit tegenover deze kinderen niet erg onbillijk is. Dit is niet het geval, omdat de ouders verplicht zijn in het le vensonderhoud van hun minderjarige kinderen te voorzien. Daartgenover ver leent de wet hun dan het wettelijk vruchtgenot van het vermogen van al hun minderjarige kinderen en van het inkomen uit arbeid van de inwo nende minderjarige kinderen, rachtens dit wettelijk vruchtgenot zijn de minderjarige kinderen dus reeds ver plicht hun inkomen aan de ouders af te staan. Het ligt voor de hand, dat de ou ders van dit recht geen gebruik maken als zij zelf voldoende inkomen hebben, maar als dit niet het geval is, is er geen reden om van het wettelijk vruchtgenot afstand te doen. 3. Tegenover de ouders van de ondersteun de, voor zover de kosten zijn gemaakt tijdens diens minderjarigheid. Ook deze bepaling vloeit voort uit de onderhoudsplicht van de ouders ten op zichte van hun minderjarige kinderen. Moet een minrerjarige dus worden onder steund, dan zullen de kosten, welk daar aan zijn besteed, op de ouders kunnen worden verhaald, ook als hun draag kracht minder is dan die van een onge huwde met een inkomen van 12.000. of minder per jaar. Samenvattend kunnen we het dus zo stel len, dat de wetgever bepaalde instellingen beperkt heeft in hun verhaalsrecht. Deze in stellingen zijn de burgerlijke en gemengde instellingen van weldadigheid, het rijk en de gemeenten. Die beperkingen gelden echter weer niet jegens echtgenoten onderling, voor ouders in verhouding tot hun minderjarige kinderen en voor minderjarige kinderen in de verhouding tot hun ouders. Het belangrijkste gevolg van deze wijzi ging van het verhaalsrecht is wel, dat in de meeste gevallen de kinderen niet meer kunnen worden verplicht om bij te dragen in de kosten van het levensonderhoud van hun behoeftige ouders. In het algemeen zal het immers wel zo zijn, dat, als de ouders steun behoeven, de kinderen behoren tot de categorie van onghuwde personen met een inkomen minder dan 12.000.of voor ge huwde het equivalent daarvan en met een vermogen van minder dan 50.000. - De vraag rijst of het een verblijdend ver schijnsel is, dat deze wijziging van de Ar menwet nodig was. Helaas moet worden geconstateerd, dat er kinderen zijn, die niet bereid zijn om bij te dragen in de kosten van het levensonder houd van hun behoeftige ouders. Dit is voor vele bejaarden een belemmering geweest om ondersteuning aan te vragen, omdat het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat deze ondersteuning weer gedeeltelijk op de kin deren zou worden verhaald. Zo gezien, is het dus jammer dat deze maatregel nodig was. Het resultaat van deze wetswijziging kan echter zijn, dat velen met meer vrijmoedig heid om ondersteuning vragen. Als dat het geval is, zal in veel gezinnen de oorzaak van veel zorgen kunnen worden weggeno men, zodat ook deze regeling een stuk wet geving is, waarvoor wij, evenals voor de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet, dankbaar kunnen zijn. Tenslotte willen wij dan nog de aandacht vestigen op een probleem, dat weliswaar slechts zijdelings verband houdt met het ver haalsrecht, maar dat in het kader van dit onderwerp toch niet onvermeld mag blijven. Het komt nogal eens voor, dat ouders, ondanks de uitkering krachtens de Algemene Ouderdomswet of andere sociale verzeke ringswetten, niet voldoende inkomen hebben om geheel in hun eigen levensonderhoud te voorzien. De kinderen zullen dan moeten bijspringen. Dezen zijn daartoe ook wel be reid, maar de moeilijkheid is, hoeveel ieder van hen moet bijdragen. Ieders aandeel zou moeten worden be paald op grond van de draagkracht, dus op grond van het inkomen en vermogen en eventueel de verplichtingen die men heeft. Nu voelt men er in het algemeen niet voor om tegenover de naaste familie volledig ope ning van zaken te doen als het gaat om het inkomen, dat men verdient of het vermogen dat men bezit. Het is ook mogelijk, dat een van de kinderen zich na een onderlinge vaststelling van ieders aandeel toch nog onbevredigd gevoelt omdat hij meent, dat zijn aandeel te hoog of dat van een ander te laag is vastgesteld. Om in een dergelijk geval moeilijkheden te voorkomen of op te lossen kan men de Sociale Raad vragen om ieders aandeel in de bijdrage vast te stellen. Deze instantie bepaalt aan de hand van het inkomen enz. ieders draagkracht en stelt op grond daar van het aandeel van ieder der kinderen in de bijdragen aan de ouders vast. De inlich tingen, die hierbij worden ingewonnen, zijn geheim; deze worden dus niet ter kennis van derden, ook niet van de belanghebben den, gebracht. Als men op deze wijze een advies vraagt omtrent hetgeen elk der kinderen moet bij dragen, kan men ervan overtuigd zijn, dat op deskundige wijze en volkomen onafhan kelijk, dus op objectieve wijze, ieders aan deel wordt vastgesteld. Daar dit de goede verstandhouding in de familie alleen maar kan bevorderen, ver dient deze methode dus zeer zeker overwe ging. (Nadruk verboden) aanwezig zijn, vooruitgaat, dat telers kennis vermeerderen en dat men daarvoor ook iets wil doen. Hij verzocht na een woord van dank tot alle inzenders en belangstellenden aan ir. M. A. Geuze de tentoonstelling te willen openen. Dit gebeurde in de grote tent zelf, te midden van die 64 variëteiten van gladiolen, waar ir. Geuze het aanvankelijk een zware opgave vond iets te zeggen over een vakspecialistische tentoonstelling als dit is. Ieder kan echter zelf zien, wat dit 2e jaar is gepresteerd en daarom ook behoeft het geen loos complimentje te zijn, wat ik de afd. Stavenisse van de K.A.V.B. kan maken. Wanneer ik zie, aldus ir Geuze, dat de thoolse fokveedag in korte tijd uitgroeide tot „thoolse dagen", dan zie ik u dezelfde weg opgaan. Immers na die eerste maal bleek het „Holland Huis" reeds te klein en moest deze grote ruimte worden ge huurd. Het heeft in de fruitstreek bij uitstek Zuid Beveland ook lang geduurd eer het tot een fruitcorso is gekomen. Ik zie de mogelijkheid hier liggen, dat een bloe mencorso op Tholen nog eens een trekpleis ter kan worden. De goede aanzet blijkt uit deze tentoonstelling, waar praktisch telers uit alle thoolse gemeenten vertegenwoordigd zijn en die zowel uit technisch als uit artis tiek oogpunt een compliment waard is. Wanneer de bollenteler alles doet om de groei te bevorderen, dan zie ik in deze opzet eveneens voldoende voorwaarden tot groei aanwezig. Spreker kon op dit moment de medede ling doen, dat de leerlingen die per 1 sep tember de middelbare landbouwschool in Goes gaan bezoeken na dat eerste basisjaar voor de cursus 1962-63 een keus zullen kun nen maken tussen de landbouw- of tuin- bouwrichting, omdat het dan mogelijk zal zijn met een goede bezetting een tuinbouw- klas op te zetten. Een goede onderwijsbasis ook in dit opzicht, houdt beloften in. Ir Geu ze opende de „Floratho" met de wens dat er veel belangstelling voor zou blijken te zijn. en dat er uit dit begin een veel groter show zou groeien. DE PRIJSWINNAARS Terug in het „Holland Huis" maakte voorzittere Neele de uislag van de keuring bekend en verzocht aan de kringvoorzitter der Z.L.M. de heer P. W. C. van Westen de prijzen uit te reiken. Bij herhaling moest de gladiolenteler J. van Beveren van de fir ma gebr. van Beveren te Stavenisse naar voren komen om een prijs in ontvangst te nemen. Hij werd kampioen van de Floratho 2, nadat vorig jaar de firma J. v. d. Berge Zn te Tholen wisselbekerwinnaar was ge worden. De gebrs. van Beveren kregen ditmaal een prijs voor de mooiste vaas van alle inzen dingen, behaalden met 13 vazen het hoogste gemiddelde met 79.5 punt, nadat ze voor de mooiste vaas 84 punten hadden geboekt. Ze behaalden vervolgens nog prijzen voor de beste kleurschakering rood met 81.25 punten, purper met 81.50, lila 82 punten, de beste lichtrose met 81 punten en de beste oranje met 78.50 p. In de groep van 6-10 inzendingen werd P. Roozendaal te Nieuw Vossemeer eerste en in de groep van 3-5 inzendingen de firma J. v. d. Berge te Tho len. De prijs voor de mooiste donkerrose inzending was voor J. Rademaker te Kruis land, evenals voor de mooiste gele. M. van Dijke te Sint Filipsland had de mooiste paarse, J. Buteijn te Steenbergen de mooiste paarse, J. L. J. v. d. Berge te Tholen een prijs voor de donkerblauwe, P. Roozendaal te Nieuw Vossemeer voor de beste gevlekte en zalmkleurige en de firma Keur-Bruijn- zeel te Sint Annaland voor het mooiste bou quet witte gladiolen. Felicitaties voor de prijswinnaars door de kringvoorzitter der ZLM P. W. C. van Westen werden gevolgd door die van dhr. K. de Geus, directeur van het Hollands Bloembollenhuis te Lisse, door de voorzit ter van de streekverbeteringscommissie Tho len de heer M. C. J. Kosten, door de heer T. Lodewijk namens het H.B.G. te Lisse, door de voorzitter van de provinciale VVV G. W. Oskamp, door dhr. A. L. G. van Ver haal srecht II Floratho bracht gladiolenschat Van laadbokken en rollenpezen in Tholen De oudste van de streek woont in Tholen Weer ploegwedstrijd op komst Met geweld kan men paleizen verwoesten, maar zelfs geen varkensstal opbouwen. Doorn namens de gemeente Scherpenisse en tenslote een dankwoord van de kampioen der inzenders, de heer J. van Beveren. Alle sprekers waren vol lof over de idee een hoopten dat het de telers wel zou mogen gaan in die zin, dat steeds beter bedrijfs resultaten zouden worden geboekt. Op Tholen zijn er dit jaar zo'n 125 a 130 hectaren gladiolen geteeld. En dat door heel wat meer dan de 36 inzenders op deze Floratho. Misschien dat de deelname volgend jaar weer groter is. Misschien neemt men ook kennis van de suggestie in het Florathoprogramma! Neem een wijs besluit, breidt uw (gladiolen)kennis uit. Misschien ook zal de derde Floratho meer dan de duizend bezoekers van deze keer trekken. Daartoe zullen de orga nisatoren zeker willen meewerken en zelfs trachten de nog vrij stevige entree prijs voor de tentoonstelling van drie kwartjes voor ouderen en een kwartje voor de kinderen te verminderen. Omdat het gaat om de belangstelling voor de gladiool, voor het door velen op Tholen geteelde produkt, dat keurig gerang schikt, een prachtige indruk geeft van wat de natuur aan bloemenfleur biedt. Zoals op déze Floratho „Flora Tholen", saamgevoegd tot het welluidende „Floratho", georganiseerd door de afdeling Stavenisse en omstreken van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur is naast de Zeehengelwedstrijd op Tweede Pinksterdag, de Thoolse fok veedag en de ronde van Oud-Vossemeer het vierde streek- evenement te noemen, dat jaarlijks schijnt te zullen terugkeren. Ja, dat mogelijk zal kunnen uitgroeien tot een trekpleister voor honderden op en buiten het eiland. Het was de moeite waard op deze tweede gladiolententoon- stelling te Scherpenisse, nu in een grote tent, een kijkje te nemen, waarbij ook de „Huishoudelijke voorlichting" z'n steentje heeft bijgedragen en het geheel veel beter tot zijn recht kwam dan vorig jaar in het voor dit doel te kleine „Holland Huis". Met 156 bouquetten, met een 69 variëteiten van 30 inzenders, met zo om en nabij duizend bezoekers mogen organisatoren en inzenders tevreden terugzien op de tweede „Floratho". Ir M. A. Geuze te Poortvliet opende de „Floratho" te Scherpenisse, Op de foto van rechts naar links de ZLM voorzitter, daarnaast dhr. M. Neele jr. van Stavenisse, verder gladiolenteler A. de Graaf uit Sf. Maartensdijk en de voorzitter van de thoolse WV de heer V. Laban uit Tholen Foto P.Z.C. Ir. M. A. GEUZE: „GOEDE AANZET" In het „Holland Huis" verwelkomde de voorzitter van de afdeling Stavenisse der K.A.V.B., de heer M. Neele jr. te» Stavenisse de genodigden, waaronder ir. M. A. Geuze te Poortvliet, de heer G. W. Oskamp te Middelburg, voorzitter van de provinciale VVV, de heer V. Laban, voorzitter van de thoolse VVV, de vertegenwoordiger van het plaatselijk gemeentebestuur seciretaris A. L. G. van Doorn en verschillende andere genodigden. Hij wees er op, dat het voor de tweede maal is dat de afdeling een gla- diolententoonstelling heeft georganiseerd. Daarbij zijn de in 1960 gemaakte fouten on derkend en hopenlijk verbeterd. Vast stond dat vorig jaar de opzet te klein was, evenals de expositieruimte. Vandaar dat nu 'n grote tent werd gehuurd. Daarbij komt dat zowel kwaliteit als kwantiteit niet minder zijn dan vorig jaar. Het tegendeel is zelfs het geval en met name de kwaliteit overtreft het ingezondene van de eerste bloemenshow. Het betekent tevens, dat de gladiolenteelt, waarvoor op Tholen grote mogelijkheden De vraag „wat maakt Tholen" die vorige week per advertentie door de garage-machinefabriek Oerlemans werd gesteld was nog een verstrekkend gevolg van de in 1959 gehouden tentoonstelling „Dit maakt Tholen". De firma Oerlemans liet het in de advertentie bij die vraag, daarmee een uitnodiging lancerend die de nieuwsgierigheid wekte. En als er nieuwsgierigen worden opgeroepen zijn we van de partij. Vaak zelfs zonder een oproep. Zo hebben we met eigen ogen gezien hoe een tweemansbedrijf, voorzien van de nodige apparaten tot formidabele prestaties kan komen. Zo zagen we de drie vervaardigde twaalf meter hoge laadbokken, die met opgedraaid voorstuk zelfs tot vijftien meter de lucht insteken. En van geheel andere aard zijn de ook in dit bedrijf vervaardigde rollenpezen. „Een klossenpees", zegt de garnalenvisser en ze behoort tot de onmisbare schakel in het visserstuig. Ze worden in het bedrijf Oerlemans als het ware aan de lopende band vervaardigd. Ze werden niet geboren in een moderne fabriek, maar in een eenvoudige bedrijfsloods dicht bij de Thoolse Eendracht. Ze werden geformeerd uit tientallen, honderden kilo's ijzer, samengevoegd met het lasapparaat, voorzien van de nodige segmenten, de kogel lagers en de wielen van honderd kilo het stuk. Ze werden kant een klaar gezet, ge draaid, beproefd en weer uit elkaar gehaald, omdat het niet mogelijk is die grote bokken via de thoolse coupure in de haven te krijgen. Ze zullen over de brug worden gesleep en vandaar in het schip naar hun bestemming afvaren. En zoals steeds zal ook de thoolse politie de weg vrijmakenvoor de gevaarten van Oerlemans, op die wijze loffelijk meewerkend aan datgene wat Tho len maakt.. En wanneer straks de bietenwagens aan rijden, zal de opdrachtgever de directie van een suikerfabriek -opnieuw kunnen constateren, dat er in de bedrijfsloods van Oerlemans in Tholen iets degelijks tot stand kwam: een laadbok die aan alle eisen vol doet. Na een eerste aflevering enkele jaren geleden vond de opdrachtgeefster, dat de firma Oerlemans wat te stevig stond met de prijs in vergelijking met andere inschrijvers. Spoedig bleek haar echter dat de oorzaak daarvan niet het hogere loon en de meerdere verdiensten was, maar dat het gebruikte ma teriaal de grootste rol speelde. En dat hier duurkoop goedkoop bleek, want met leve ring van hetzelfde materiaal was een colle ga niét goedkoper. En de firma Oerlemans kreeg de opdrachten weer. Men wist dat zijn produkt zelfs de watersnood doorstond, toen de voor Sint Annaland vervaardigde laad bok door de stormramp van de haven in de Suzannapolderr werd geslagen, maar toch te herstellen bleek. En daarom was het niet zo vreemd, dat de firma Oerlemans dit jaar drie van die kolossen kreeg te maken. Men wist dat ze van een goede constructie zouden zijn. Deze week zijn ze de brug overgegaan. Naar de bestemde plaats. En bij de firma Oerlemans is weer plaats voor een volgende laadbok- opdracht. MAAR OOK ROLLENPEZEN Het is niet nodig dat Oerlemans met de handen over elkaar blijft wachten op die volgende laadbokorder. Er wordt méér ver vaardigd in dit bedrijf. Zelfs als een spe cialiteit. Een onderdeel van onmisbaar vis serstuig: de rollenpees. Ronde eikenhouten blokken van een centimeter of 20 lang en een 15 cm middenlijn: In het midden wordt een rond gat gboord. Daarin gaat het staaf- ijzer, daarop een metalen ring en het ijzeren oog, die weer een verbinding vormt met de volgende pees tot het kralensnoer een aaneenschakeling van houten rollen met ijzerwerk zo'n 38 rollen telt en met de netten overboord gaat. Vijf en zestig van die rollenpezen of zo'n 2500 houten rollen zijn dit jaar al door de firma afgeleverd. En van Delfzijl tot Breskens, van Tholen en Arnemuiden, van Bruinisse en Enkhui zen worden ze gevraagd bij de firma Oer lemans nabij de Thoolse Eendracht. Zodat de grote draaibank menig uurtje op een dag snort en de snijmachine knerpt en de lasapparaten vonken. Gaten boren in de blokken (desnoods 350 per uur). De ijzeren staafjes snijden of er een 1000 per uur tot op de milimeter precies van een draad voorzien. Het lijkt alles even simpel maar het geheel dient een soepel vissershal- snoer te zijn. Iedere onnauwkeurigheid zou zich in het gebruik wreken. Het zou onprak tisch materiaal zijn, het zou veel grotere slijtage betekenen. De rollenpees van Oerlemans is een spe cialiteit, waarvoor hij, zolang de visserij blijft, voldoende afnemers zal vinden. ER TUSSENDOOR Bij al dit werk blijft er nog zo veel tijd over om nog aan de in aanbouw zijnde motorboot te werken. Dat is ook niet zo dringend nodig. Het is geen directe op dracht. Het is meer een liefhebberij, om de schaarse vrije uurtjes te vullen. Een boot van 4y2 bij \]/2 van staal. De motor zal er eigenhandig ingebouwd worden. En dit plezierbootje zal ongetwijfeld ook zijn weg vinden, zoals enkele jaren geleden het motor schip Antonie van 264 ton voorzien werd van een 130 pk Krupp scheepsdiesel met 1700 toeren. Ook dat schip kon niet via de thoolse coupure en werd over de brug aan de andere kant van de Eendracht te water gelaten. VAN GOEDE CONSTRUCTIE Het duurt niet zoveel weken meer of het bietenseizoen draait. En dan zullen tegelijk de laadbokken hun lange halzen rekken en zwaaiend het bietennet met inhoud van de wagens in de schepen deponeren. Zelfs al zijn het twee, drie of meer bietennetten, de laadbokken zullen niet wankelen, want in de constructiewerkplaats van de firma Oer lemans te Tholen wordt met vervaardiging van een laadbok de draak niet gestoken. Met hun broertjes en zusjes zullen er bij het begin van het bietenseizoen drie nieuwe laadbokken hun werk doen. De ene in Lit- tooi in de Betuwe, de ander in Veghel bij Eindhoven en een derde in het Limburgse Echt. Drie machtige laadbokken. Een laadbok voor suikerbie tentransport, hier gemonteerd voor de bedrijfsloods van Oer lemans machinefabriek te Tho len. Drie van deze laadbokken werden dezer dagen uit dit be drijf verscheept naar Littooi, Veghel en Echt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1