WEEKBLAD VOOR RET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND MANIEREN. I I I I Jaarvergadering Stichting „Vrederust Vrije zaterdag. &4A/G Plaatselijk nieuws VERSCHIJ E VRIJDAG MT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 17e jaargang No. 38 Personeel op „Vrederust" altijd welkom. Vijftig gulden boete. Mededelingen van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Goes. De aardappelziekte. Hoofd Cultuurtechnische Dienst nam afscheid. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND 4 augustus 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Misschien kent vader of grootvader het liedje nog wel van „zo zijn onze manieren". Het was bedoeld als een verontschuldiging van iets wat in feite niet door de beugel kon. Zo min echter als de oude tijd alleen maar alles goed deed, zo min is dat ook het geval in onze verlichte „beschaafde" eeuw. Is het ook niet eens opgevallen, dat de moderne mens zelfs geen tijd meer heeft om tijdens zijn gehaaste maaltijd de aller eerste beginselen van tafelmanieren in ere te houden? Daarbij moet men zich wel af vragen, of de mensen, die het allemaal zo nauw niet nemen en in gezelschap bepaald ongemanierd het opgediste eten opslokken, hun kinderen ooit wel eens manieren kun nen bijbrengen. En als de kinderen niet te horen of te zien krijgen, hoe zij zich in gezelschap behoren te gedragen, hoe zal het er dan over tien, twintig jaar uitzien? Van overigens zeer respectabele figu ren kan men opmerken, dat zij aan tafel hangen met een arm over de knieën en een elleboog op tafel. In ontelbare restaurants kunt u constateren hoe bezoekers de mond naar de vork brengen en dan blijft die vork maar laag boven het bord. Gasten, die we uitnodigen en die zich uiteraard het eerst mogen bedienen, menen oprecht dat de gastheer en gastvrouw zich zelf daarna wel zullen redden, mompelen smakelijk eten voor een ander nog iets kan opscheppen en zijn al klaar als de laatste nog moeten beginnen. Bij officiële diners ziet men ook al, dat personen van tafel opstaan en zonder een woord van excuus gaan telefoneren of ver trekken. Dorstige zielen zetten al het glas aan de mond voor de tafelheer de eerste toost heeft uitgebracht. Sprekers staan op terwijl juist warme spijzen zijn geserveerd en het gevolg is, dat de aanzittenden niet meer zo beleefd zijn te luisteren, maar met vorken en messen klikklakkend tot de aanval over gaan en het gesprokene onverstaanbaar maken. Tafelheren beginnen met stilte, maar vergeten het dankgebed. Het gaat niet eens oms de kleinigheden, zoals het hanteren van vork en mes, het gepaard neerleggen of kruiselings houden, het verstrekken van een servet als is het maar van papier, het aanbieden van een con sumptie als tegenprestatie voor een ont vangen vertering, enz. Het gaat om de voornaamste regel: de be leefdheid ten opzichte van andere aanwe zigen. Deze moeten we niet alleen onszelf, maar ook onze kinderen aanleren. Ook zij moeten gelijk beginnen en niet van tafel lo pen er niet onbeschoft bijhangen of iets het eerst willen hebben. Laat de ongemanierdheid van de jeugd niet overwoekeren. Het geldt niet allen voor aan tafel. Er is nog zoveel meer, waaraan we ons als ouderen ook schuldig maken. Denk maar eens aan het gedrang in deze vakantietijd, nu men niet het risico wil ló pen een trein te moeten wachten, het ge drang ook in de winkels der vakantiecentra, de onwellevende woorden. Denk maar aan het vloeken. In feite kost het allemaal zo weinig moeite het leven van zichzelf en vooral dat van anderen te veraangenamen. Dat kan ook door behoorlijke, niet overdre ven, maar zekere wel vereiste manieren. In het kerkgebouw van de stichting „Vrederust" werd de 57ste jaarvergadering gehouden van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland onder leiding van burgemeester A, H, S. Stemerding te Oost- en West-Souburg. Een tijd zijn er grote personeelszorgen geweest, waardoor zelfs het gevaar naderbij kwam, dat een paviljoen moest worden gesloten. Gelukkig kon dit worden voorkomen en werd het personeelstekort zelfs bijna ingelopen. Het steeg in 1960 van 318 tot 356. Door invoering van de vijfdaagse werkweek zal echter weer meer personeel nodig zijn. Het komt er dan ook op neer, dat op deze Stichting nieuw personeel altijd welkom is. Het ledental van de Stichting zelf onder ging niet veel wijziging. Er kwamen name lijk 154 nieuwe leden bij, terwijl er 156 moesten worden afgeschreven. Het leden tal is in totaal 12.902. Er zijn 109 afdelingen en 1,76 corporaties, die steun aan de Stich ting verlenen. Voor onze streek was dit per 31 december 1960 als volgt: Tholen 221 leden; Poortvliet 75; Scherpenisse 95; Sint Maartensdijk 171; Stavenisse 27; Sint Annaland 47; Oud Vossemeer 105; Sint Fi- lipsland 19 en Anna Jacoba Polder 58. Verhoudingsgewijze heeft laatstgenoemde woonkern het grootste aantal leden. Bijna 900 patiënten worden op „Vrede rust" verpleegd. In 1960 werden 116 patiën ten als genezen ontslagen. Het vorig jaar waren het er 90. Tijdens het verslagjaar werden er 192 patiënten opgenomen tegen over 165 in 1959. Per 1 september zal voor het personeel ook hier de vijfdaagse werkweek gelden, waardoor uitbreiding van 5 a 6 nodig zal zijn om hetzelfde werk te kunnen blijven doen. Bij de rondvraag werd op een desbe treffende informatie nog meegedeeld, dat bij het publiek nog steeds verwarring bestaat over het suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten". Vooral tijdens de acties van dit fonds komt dit nogal eens naar voren. De voorzitter deelde mede, dat „Vrederust" en „D.E.L." volkomen los van elkaar staan en geen enkele binding hebben. De exploitatierekening over 1960 werd afgesloten met een klein nadelig saldo van 4715.24. Het bleek noodzakelijk de ver- pleegprijs te verhogen. Per 1 april jl. werd het 9.22 per dag. De totale lasten stegen met ruim 200.000.in vergelijking met 1959. De totale exploitatiesom was ruim 3 miljoen gulden. Uit onze omgeving hebben zitting in het algemeen bestuur mr. A. J. van der Hoeven uit Tholen en A. C. van Strien te Anna Jacoba Polder. In de kerkbode van de Gereformeerde Gemeenten in Rotterdam, schrijft ds. A. Vergunst over de vijfdaagse werkweek on der meer het volgende: In de eerste plaats moet gewezen wor den op de geweldige veranderingen, die in de maatschappij zich hebben voorgedaan. De aard van de arbeid in de fabrieken, de voortgaande industrialisering, de komende automatisering, hebben in de hand gewerkt en zullen in de toekomst meer en meer in de hand werken, dat de mens in zijn arbeid meer en meer een verlengstuk van de ma chine wordt. Ik denk aan een bezoek, dat ik in Aemerika eens bracht aan 'n grote slach terij. Ik zag daar mensen die in het slacht- proces niets anders deden dan een steek geven; de hele dag door deden zij niets anders dan een bepaalde steek geven; varken na varken kwam voor hen en keer na keer gaven zij een steek. De volgende arbeider deed in dit proces niets anders dan twee oren afsnijden; de hele dag door deed hij niet anders dan van een varken twee oren afsnijden. En zo zette deze arbeid zich voort totdat aan de andere zijde van de lopende band een man de blikjes worst in een doos -zette, hij deed niets anders; de ma chine telde veertig of vijftig blikjes; deze gingen automatisch in de doos en deze man zette de doos op een andere transportband, die deze dozen weer verder transporteerde. Deze arbeid is niet creatief meer; in feite is deze arbeid mensonwaardig; de mens wordt een stuk machine. Deze arbeid is geestdodend van karakter. Het geeft geen vervulling. Daaruit is o.a. ook voortgevloeid het streven naar werk tijdverkorting. Want laten wij niet verge ten, dat de werktijdverkorting niet iets van de laatste tijd is. Men heeft lang geijverd voor een 48-urige Werkweek en nu zet zich ditzelfde streven voort in verdere verkorting van de arbeidstijd, waardoor de zaterdag in zijn geheel vrij komt. Wanneer wij daar tegen principiële bezwaren willen maken moeten wij die dan ook niet maken tegen een arbeidsweek van 48 uur? Ik vermag dit niet in te zien, dat wij met een beroep op Gods Woord ons kunnen verzetten tegen een verkorting van de arbeidsduur. Hier gaat niet op om te zeggen, dat er in het vierde gebod geschreven staat dat men 6 dagen moet arbeiden. Want het gaat in het vierde gebod niet om die zes dagen dat men arbeidt, maar om die ene dag, die aan de dienst des Heeren in het bijzonder gewijd moet zijn. Dat gebod luidt dan ook: Gedenk de Sabbathdag, dat gij die heiligt. Wat ook gij arbeidt op die zes dagen, de zevende dag zal des Heeren zijn. Indien men toch zich aan dit gebod vasthouden wil om de vijfdaagse werkweek te veroordelen, dan moet men ook een vrije zaterdagmiddag veroordelen, want dat is dan evenzeer met dit gebod in strijd. Want dan houde men zich aan de zes dagen en moet men er geen vijf-en-een-halve-dag van willen maken; dan veroordele men ook het met vakantie gaan, want daar is in die zes dagen ook geen ruimte voor. Ik meen, dat men niet op deze „wettische" wijze zich tegen de vijfdaagse werkweek verzetten kan. Betekent dit ech ter, dat ik zonder meer een voorstander van dit streven ben? In genen dele. Ik zie in dit streven wel degelijk gevaren en zelfs erns tige gevaren. Het is voor mij een uiting van een materialistische levenshouding, waardoor de tijd, waarin wij leven gekenmerkt wordt. Men streeft in alle opzichten maar naar een welvaartsverbetering en jaagt naar een ma teriële vooruitgang. Men wil meer verdienen en meer vrije tijd om meer en meer zich zelf te kunnen uitleven. Want wat streeft men met deze vrije zaterdag na en wat doet men er mee? Zullen het niet bij uitstek de dagen van de uitgaande mens worden? Het zogenaamde „weekenden" zal erdoor toenemen. Men wil een gelegenheid hebben om zichzelf uit te leven en dat is het waar toe de vrije dag dienen moet, over het alge meen gesproken. Zal niet juist de ontheili ging van Gods dag erdoor in de hand ge werkt worden? Vrijdagsavonds uitgaan en zondagsavonds thuiskomen? Men zal deze vrije zaterdag geen positievere inhoud we ten te geven en daarom is het dat ik in dit streven een zondig streven opmerk. Men kan gedurig lezen over het probleem van de vrije-tijds-besteding. Velen weten daarmee geen raad en hebben niets waarmee zij deze vrijetijd op een nuttige en positieve wijze weten te vervullen. Maar zullen wij daarmede deze gang in het maatschappelijk bestel kunnen keren? Ik meen van niet. Ik geloof zelfs dat wij dan evenzeer van een negatieve hou ding blijk geven. Ik kan mij er niet aan ont trekken, dat velen, die bezwaren tegen deze vijfdaagse werkweek als zodanig maken, eigenlijk niet goed weten, hoe deze dag op nuttige wijze te gebruiken. Het is immers niet zo, dat men op deze dag niet arbeiden mag. Wel terdege. Niemand kan u dat ver bieden. Ge krijgt echter de gelegenheid om arbeid te verrichten, die ge anders niet ver richten kon. lie meen, dat wij juist door ons voorbeeld zullen moeten laten zien, hoe een degelijk gebruik van deze dag te maken. Wanneer het voor ons alleen maar een vrije dag wordt, een dag van nietsdoen, van ledigheid, dan zal het gewis een dag des duivels worden, zoals voor zovclen, die Gods dag misbruiken, deze een zonde-dag bij uitstek wordt. Wanr.eer echter deze vrije dag een dag wordt, die men tot nuttige en nodige arbeid gebruikt, wat zou het dan een zegen kunnen zijn. We horen zo dik wijls de klachten van mensen, dat zij door het leven zozeer in beslag genomen worden, dat zij geen tijd meer hebben om nog iets te lezen, dat tot geestelijke opbouw zou kun nen dienen. Zou men dan daartoe deze dag niet kunnen gebruiken? Voor het kantongerecht te Middelburg stond vorige week terecht de chauffeur C. P.J. uit Sint Maartensdijk. Hem was ten laste gelegd dat hij bij het afslaan op rijksweg 58 onder de gemeente Krabbendijke de door gang niet had vrijgelaten voor een perso nenauto. De regel, dat rechtdoor vóór gaat was daarmee overtreden. Een aanrijding was het gevolg. Het niet tijdig ontdekt hebben kon geen verontschuldiging zijn, waarom de officier van justitie mr T. Lebert een boete van 75.eiste. De uitspraak van de kantonrechter mr J. Moolenburgh werd 50.boete. De natte zomer van 1960 ligt velen nog vers in het geheugen. Wat heeft de aard appelziekte toen om zich heen gegrepen. Tonnen bij tonnen aardappelen zijn op het land of later in de kuil gerot. Maar wat heeft dat jaar ons geleerd, waar wij nu nog onze winst {nee kunnen doen? Toch zeker dat volhouden met spuiten en tijdig doodspuiten het percentage zieke knollen tot een minimum beperkt. Velen zijn dit jaar op tijd begonnen. Alar merende berichten over Phytophthora op afvalhopen en in kleine haardjes reeds zeer vroeg op het veld, plus de herinnering aan 1,960 deden besluiten om tijdig, voor het gewas zich sloot, te gaan spuiten. Vaak tweemaal zink, daarna koper of tin. Op vele percelen was rond half .juni reeds 4 keer gespoten. Een goed begin is nog maar het halve werk. Want wil men van die eerste keren spuiten het volle profijt trekken, dan moet men nu volhouden, sterker nog, de bestrijding wel zo intensief blijven uitvoeren. Tot het gewas afrijpt of doodgespoten is moet er minstens om de tien dagen gespoten wor den. Is het weer kritiek warm en wat regenachtig dan kan na een week herha ling weer nodig zijn. En verder op tijd doodspuiten. De jaren dat men niet hoeft dood te spuiten zoals 1959 zijn uitzonderingen. Als regel moet men fer van uitgaan dat het gewas doodge spoten moet worden. Het doodspuiten van het aardappelloof is de kroon op het werk. Het onmisbare sluitstuk van de bestrijding van de aardap pelziekte. Door het doodspuiten na te laten is niet zelden al hetgeen aan vorige bespuitingen ten koste werd gelegd, eigenlijk weggegooid geld. Maar dan ook op tijd doodspuiten. In de meeste gevallen gebeurt dit nog te laat. Men denkt dan dat de meeropbrengst door knolgroei groter is dan de toename van het aantal zieke knollen. De ervaring en zeer sprekende proefveld- gegevens leren dat er in de praktijk bijna altijd te laat wordt doodgespoten. Als onge veer een kwart van de planten vijf zieke blaadjes heeft, moet men geen koper of tin behandeling meer uitvoeren, maar doodspui ten. Laat ook tussen de laatste keer koper of tin het doodspuiten niet meer dan een week verlopen. Met de toevoeging van enige ko per of tin aan het doodspuitmiddel heeft men goede resultaten opgedaan. Naast arseniet (AAmorta enz.) en DNC in olie is er dit jaar nog een nieuw middel voor dit doel n.l. Reglone. Dit is minder gif tig en heeft geen enkele nawerking. De Bedrijfsvoorlichters M. A. de Hond J. Kodde Op 20 juli nam de Agrarische Subcom missie Herverkaveling Tholen bij monde van haar voorzitter de heer ir. M. A. Geu ze afscheid van de heer ir. A. Quak. De heer Quak die per 1 augustus is over geplaatst naar Groningen, heeft ruim 3]/j jaar als Hoofd van de Cultuurtechnische Dienst op Tholen deel uitgemaakt van het Bureau van Uitvoering te Sint Maartensdijk; een belangrijk gedeelte van de herverkave ling Tholen is in die periode mede onder zijn leiding tot stand gekomen. Het bureau van Uitvoering nam donder dag 27 juli afscheid van hem, waarbij hij o.a. werd toegesproken door de heer Koning, hoofd van het kadastrale ruilverkavelings bureau en door de heer Meijer namens het personeel van de Cultuurtechnische dienst. Bij beide gelegenheden werd de heer Quak een boek aangeboden. Hoewel ir Quak in zijn functie niet zo bizonder dikwijls naar buiten optrad, hebben niet alleen degenen die dagelijks met hem samenwerkten, waardering voor zijn werk gekregen. Dat op Tholen het vertrouwen in de Cultuurtechnische Dienst steeds is toegenomen is voor een groot deel mede te danken aan de heer Quak, die méér mens is dan ambtenaar, waarbij dat laatste zeker niet moet worden gezien als een diskwalifi catie, van zijn technische bekwaamheden. Daarom ook mogen we namens velen op Tholen de wens onderschrijven, die hem bij zijn afscheid werd meegegeven, namelijk dat het hem en zijn gezin in de nieuwe werkkring heel goed mag gaan. Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 01660500 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 6 tot en met 12 augustus zondag 11.35 maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 1.22 2.18 3.05 3.45 4.26 23.50 12.50 13.50 14.42 15.25 16.05 16.37 11 augustus Nieuwe Maan te 11.36 uur ORGELCONCERT DOOR WIM VAN DER PANNE Onder auspiciën van de Stichting Orgel centrum, zal op zaterdag, 12 augustus 1,961. een orgelconcert worden gegeven in de Grote Kerk te Tholen door de bekende organist Wim van Ber Panne. Het programma wordt geopend met „Mu- sijck over de Voysen der Psalmen Davids" Manieren Op Vrederustis personeel altijd welkom Voorlichting bij aardappelziekte" Ds. van Dieren nam afscheid van hervormd St. Filipsland Een pittige dertiende Oud-Vossemeerse ronde Hoe anderen over vijfdaagse denken Ambtsjubileum bij PTT Kampeerboerderij van Gorishoek Een (vakantie) dag is nooit zo nat, of de zon schijnt altijd wat. van Jan Zwart, nl. Psalm 68 1; 25; 2; 47 1. Verder wordt uitgevoerd Aria en Allegro van G. F. Handel; Koraalvoorspelen van Bach en Kellner; Grand Choeur, César Franck; Toccata en Gebed, L. Boëllmann; Besloten wordt met twee liedbewerkingen van Feike Asma, „Er gaat door alle lan den" en „Rijst op, rijst op voor Jezus". Aanvang 8 uur n.m. BURGERLIJKE STAND Geboren: 26 juli 1961, Benjamin Willem zoon van Johannes van Dijk en Maria Lena Coomans 31 juli 1,961 Ellen Jaqueline, dochter van Johan Reith en Jantine Grietje Dietje Slote- ma. Overleden: 31 juli 1961 Arend Schot oud 78 jaar zonder beroep wonende te Tholen echtge noot Johanna van der Sande. Getrouwd: 27 juli 1961: Adriaan Cornelis van El- sacker oud 27 jaar wonende te Tholen en Lilian Daisy Hillebrandt oud 24 jaar wonen de te Vlissingen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Donderdag 10 augustus a.s. hoopt mej. J. van Vessem alhier haar 25 jarig ambts jubileum bij de „post" te vieren. Op jeug dige leeftijd begon mej. van Vessem als zogenaamde lokale kracht per 10 au gustus 1936 haar postale loopbaan en werd in 1943 tot kantoorbediende benoemd, ver volgens per 1 januari 1948 tot employé 2e klas, terwijl op 1 april 1951 haar be noeming volgde tot employé 1ste klas. Al die jaren was mej. van Ves sem op het postkantoor in Tholen werkzaam zodat zij voor niemand van de inwoners een onbekende is. Met dit jubileum, dat in de PTT-kring zal worden gevierd, willen we haar hier vast namens vele bekenden gelukwensen. VAARDIGHEIDSPROEVEN GYM Door de K.N.G.V.-afgevaardigde J. Hom mers werden elhier vaordigheidsproeven af genomen bij de kleuters van „Olympia" te Tholen en van „Spido" te Oud Vossemeer. Uit Tholen slaagden 28 van de 31 en uit Oud Vossemeer 35 van de 42. Zoals be kend staan beide verenigingen onder leiding van dhr. J. Piesens. GESLAAGD De heer W. A. Blaas behaalde te Goes aan het Zeeuws Technisch Instituut het di ploma voor Waterbouwkundig opzichter. Te Breda slaagde aan de Modevakschool mej. Anneke Slager voor de diploma's hand werk-, ontwerpster- en assistent lerares. REIS BEJAARDEN Op maandag 7 augustus dienen degenen zich tussen zeven uur en half acht in het Groene Kruisgebouw op te geven, die wil len deelnemen aan de reis voor bejaarden. COLLECTE Een collecte ten bate van „Sakor", de Samenwerkende Kinderbeschermings Or ganisaties, bracht alhier 126.55 op. DUIVENSPORT De duiven van „De Zwaluw" vlogen za terdag jl. mee in de vlucht vanaf St. Chis- lain over 128 km. In concours 244 jongen en 48 oude duiven. Uur van lossing 12.00. De eerste jonge duif arriveerde te 13.55.51 uur, gemiddelde snelheid 1107.20 meter per minuut, de laatste te 14.29.15 uur, gemiddel de snelheid 861,80 meter per minuut. Van de oude duiven arriveerde de eerste te 13.56.07 uur en de laatste te 14.29.40 uur De uitslagen luiden. Jonge duiven: M. v. d. Zande 1 4 15 46 54 61 76 C. Timmermans 2 49 M. de Graaf 3 17 38 39 50 62 F. Nuts 5 8 26 27 33 36 45, A. Douw 6 16 32 34 55 J Tholenaar 7 9 13 22 25 28 31 35 37 48 52 59 64 82 C. A. HommellO 12 71 81 D. Havermans 11 29 30 53 63 75 79 C. Boogaart 14 56 66 J. v. d. Zande 18 60 65 74 77 Jac. Boogaart 19 en 1ste overduif W. Burgers 20 42 72 en 2e en 3e overduif C. van Meer 21 69 J. Henraath 23 N. v. d. Houten 24 40 80 C. van Til- beurgh 41 43 44 67 70 73 78 C. A. Boogaart 47 57 A. van Daalen 51 J. Vaders 58 G. Hoek 68 Oude duiven F. Nuts 1 5 13 W. Bur gers 2 A. van Daalen 3 7 12 15 C. v. Meer 4 G. Boogert 6 10 J. Henraath 8 C. A. Hommel 9 Jac. Vaders 11 J. Thole naar 14 M. v. d. Zande le overduif C. Timmermans 2e overduif P. van As 3e over duif. BUITELINGEN Tengevolge van een slippartij kantelde een personenwagen bestuurd door A. C. P. T. zaterdagmiddag van de Molendijk nabij de splitsing naar de Boshoeveweg. De auto sloeg enkele .malen over de kop en kreeg wat deuken te incasseren. Dhr. T. liep een lichte hersenschudding op. Eenzelfde avontuur overkwam vorige week dhr. A.D. op de weg naar Tholen ter hoogte van de weg naar Botshoofd. De oorzaak was hier het met zand bedekte wegdek, dat weinig houvast biedt wanneer moet worden uitgeweken voor een stapel bestratingsklin kers. GESLAAGD Voor het examen timmeren, afgenomen door de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf slaagde te Bergen op Zoom de heer J. Menheere alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: 4 juli Franciscus Adrianus zoon van Jacobus Marinus Verhees en Anna Cornelia Elisabeth Verreijen. 4 juli Adrianus Maria, zoon van Adrianus Bernardus Etuijts en Geertruida Cornelia de Leeuw. 10 juli Sara Jacoba dochter van Marinus de Klerck en Sara Jacoba Geuze. 14 juli te Bergen op Zoom Catharina, dochter van Adriaan Mast en Martina Pannekoek. 19 juli Wilhelmina Cornelia dochter van Christoffel Marinus Lobbezoo en Marina Vos. 23 juli Jacobus Pieter zoon van Bartel Izaak den Hollander en Helena Adriana Saarloos. Overleden: 8 juli Johannes van Meer, oud 51 jaar on gehuwd 30 juli Cornelis Jan van Dijke oud 77 jaar echtgenoot van Anna van Dullemen. Getrouwd: 21 juli Jacobus Heijboer, oud 23 jaar en Martina Davida Cornelia Voshol oud 19 jaar beiden wonende te Oud Vossemeer. Ondertrouwd: 21 juli Abraham den Engelsman oud 25 jaar en Geertrui Elizabeth Pipping oud 19 jaar beiden wonende-te Oud Vossemeer. Ingekomen: Johannes A. Jongsma, gehuwd, 1 kind uit Enkhuizen. Cornelis D. Boonman ongehuwd uit Roer mond. SCHIETVERENIGING MET JUBILEUMWEDSTRIJDEN Op 27 januari 1919 werd onder voorzit terschap van Dr. J. J. Polderman de schiet vereniging „Prinses Juliana" opgericht. Die is nu ruim 52 jaar. Het vijftig jarig be staan der vereniging is onopgemerkt voor bijgegaan. Het was het bestuur toen name lijk niet mogelijk om jubileumwedstrijden te organiseren. En zonder die is een jubileum van een schietvereniging nauwelijks in te denken. Men zat in die tijd met de werken aan de nieuwe haven en de herverkaveling met als noodzakelijk gevolg verplaatsing van het schietterrein. De „baan" aan de oostzijde van de nieuwe haven maakt het mogelijk die jubileumwedstrijden thans wel te houden. En daarom zullen op zaterdag 12 en 19 augustus telkens tussen 11 en 7 uur wedstrijden worden gehouden ter gele genheid van die halve eeuw schietvereniging „Prinses Juliana". De hoofdmoot bestaat uit korps- en vrije baanwedstrijden. Er wordt goede deelname verwacht. SCHEEPVAART In de maand juli kwamen 15 motorsche pen in totaal 4650 ton materialen lossen, ter wijl 5 sleepschepen met een gezamenlijke inhoud van 5576 ton eveneens materiaal aanvoerden. In totaal was dat over de maand juli 10.226 ton. Opmerkelijk was dat het alles aanvoer betrof. Verwacht mag worden dat deze maand ook afvoer (o.a. graan) per schip zal plaats vinden. SCHOOLSTRAAT De nog betrekkelijk nieuwe Schoolstraat kwam aan de beurt voor herbestrating. Te gelijkertijd kan nu ook het laatste gedeelte

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1