WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSIflND Toch vertrouwen Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Op Landbouwhuishoudschool te Tholen Vijf en vijftig geslaagden voor primaire opleiding - Zestien kregen het diploma assistente in de huis houding - Bezichtiging van nieuwe school. Zitting Kantongerecht. Dc boete strekke ten voorbeeld - Van een aanvaring en van aanrijdingen - De noodzaak van tijdig dimmen en met een dragline dubbel uitkijken. EN DE BOER hij „bouwde" voort THOLEN OUD -VOSSEMEER 17e jaargang No. 37 28 juli 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Vanwege de toenemende industrialisatie in ons land zijn de landbouwers met enige zorg vervuld. Telkens weer moet vrucht bare landbouwgrond aan de nimmer ver zadigd zijnde industriemuil worden opgeof ferd. Men mag daarbij niet uit het oog ver liezen, dat die „muil" ons land economisch goed doet. Maar daarom valt de zorg bij de .andbouw toch wel te verklaren. Blijkens de laatste telling van het Centraal Bureau voor de statistiek is van 1956 tot 1959, dus in drie jaren het aantal personen, dat in de land- en tuinbouw werkzaam is met rond 58.000 gedaald. Het gaat dus in een snel tempo. Het totaal aantal personen dat in de agrarische sector werkzaam is, kan de 500.000 niet meer halen. Men moet zich tegen deze ontwikkeling verzetten? Het zou weinig baten. Boven dien kan „Ons Platteland", het orgaan van de Nederlandse Christelijke Boeren - en Tuindersbond er terecht op wijzen, dat er door de industrialisatie ook positieve moge lijkheden aan de land- en tuinbouw worden geboden. Dank zij de snel stijgende koopkracht, die het gevolg is van de industrialisatie, worden de afzetmogelijkheden voor onze hoogwaardige land- en tuinbouwprodukten belangrijk verruimd. De landbouwende bevolking ontplooit gro te energie. Zij kan zeker niet meer „conser- vati f" in de verkeerde zin worden genoemd. Nieuwe produktie methoden worden toe gepast. Het middel van de rationalisatie wordt met kracht aangegrepen. Ondanks de verschuiving van vele werkers naar andere bedrijven, de vermindering van cir ca 20% arbeid, gelukte het om de bruto-pro- duktie van land- en tuinbouw met 30% te verhogen. Vooral aan de nijverheidsbedrijven is het te danken, dat de totale Nederlandse export belangrijk steeg. Het percentage van de landbouw in de totale export liep van 1948 tot 1959 terug van 44 tot 33. Maar de to tale waarde van de agrarische export steeg met 2000 miljoen gulden tot 3850 miljoen, dat is niet minder dan 90%. De arbeids- produktiviteit nam in dezelfde periode toe met 35%. Deze gegevens geven vertrouwen in de toekomst van onze land- en tuinbouw. Onze boeren wisten zich aan te passen aan de ver. anderde omstandigheden. Blijven ons grote rai .pen bespaard, worden exportbelemmerin gen in Europa langzamerhand opgeruimd, dan behoeft economisch gezien, voor de toekomst van de landbouw niet te worden gevreesd. Zo denkt „Ons Platteland" er over. Er blijkt dus nog wel vertrouwen in die agra rische toekomst te zijn. Ook op de landbouwhuishoudschool te Tholen met zijn bizonder groot aantal leerlingen was het cursusjaar ten einde. Dit bracht tevens voor een groep van deze scholieren de finale met het diploma. Bij de cursus voor primaire opleiding waren het vijf en vijftig meisjes die met het diploma naar huis gingen, terwijl zestien jongedames in het bezit kwamen van het diploma assistente in de huishouding. Geslaagd dus gefeliciteerd Het zal wellicht voor het laatst zijn ge weest dat de diplomauitreiking moest plaats vinden in de zaal van „Hof van Hol land", waar met de gediplomeerden en vele moeders ook de commissie van toezicht te genwoordig was, dhr. P. W. C. van Westen namens de Kring Tholen en St. Filipsland van de Z.L.M. en andere genodigden. De voorzitter van de commissie voor het landbouwhuishoudonderwijs in Zeeland, bur gemeester B. H. G. Ter Haar Romeny sprak het welkomstwoord, waarna de diploma's werden uitgereikt. Hierna feliciteerde de presidente der commissie van toezicht, me vrouw C. C. Kooijman-Krijger de geslaag den, vervolgens de heer P. W. C. van Westen en tenslotte ook de directrice mej. A. C. Ter Haar. Enkele leerlingen uit de tweede klasse lie ten daarop enkele canons horen, terwijl na de pauze leerlingen van de derde klasse enkele fragmenten uit het leven van Floren ce Nightingale uitbeelden. Het werd een goede vertolking, die aller aandacht kreeg. Er kwamen bij deze diplo ma's vanzelfsprekend ook enkele geschenken voor de dag ten bate van de leerkrachten, terwijl woorden van dank werden gesproken door de klassevertegenwoordigers en namens de ouders door mevr. Zandee te Scherpenis- se. Het bizonde^e van deze laatste uitrei king in Hof van Holland was de uitnodi ging van de voorzitter om meteen maar een kijkje te nemen in de nieuwe school, die binnenkort geopend kan worden. Daarvan werd druk gebruik gemaakt en dat met grote ver- en bewondering over deze nieuwe aan winst. Niet alleen voor de geslaagden, maar zeker ook voor de moeders een prettige bij eenkomst. Diploma primaire opleiding Maat Baay, Dien Braai, Mieneke Deurlo, Cathrien Donken (met lof) Jannie v. Dui- vendijk, Anneke v. Dijke (met lof), Magda van Gerven, Truus de Korte, Corrie Schot, Riek Schot, allen uit Tholen, Sandra van der Vlies, Oud Vossemeer, Nelleke van der Wekken, Wisekerke, Ria van Bezooyen, Scherpen isse, Corrie Bolier Poortvliet, Lia Bos, St. Maartensdijk,Willie den Engelsman St. Maartensdijk,Adrie Groothuyzen, Sint Annaland, Lenie van den Hoek St. Maar tensdijk Dickie van Iwaarden Stavenisse, Adrie Kievit (met lof) Scherpenisse, Ria Knuist St. Maartensdijk, Betsie Letzer Sta venisse,Adrie Moerland St. Annaland, Elsje Polderman St. Maartensdijk,Ria van Splun- ter St. Maartensdijk, Nellie Vermaas (met lof) Stavenisse Joke van der Werf Scherpe nisse Gea Droogers Schipluiden, Ada van Dijke Oud Vossemeer, Corrie Goedegebuure St. Annaland, Jannie Gunter St. Annaland, Annie van den Houten Oud Vossemeer Ina Kaashoek met lof St. Annaland, Rina Lind- hout Oud Vossemeer Ina Moerland Sta venisse, Willie van Oost St. Annaland Bet- tie van Poortvliet St. Annaland Hanna van de Reest St. Annaland, Plona Ridderhof St. Annaland, To Rijnberg St. Annaland Corrie Rijstenbil Oud Vossemeer, Corrie Vaders Oud Vossemeer, Hannie Bolier Poortvliet, Nellie Bolier Tholen, Jannie Burgers Poort vliet Willie van Dijke Tholen, Adrie Elen- baas Poortvliet, Corrie Heyboer Halsteren, Aartje Jansen Tholen, Sara Oostdijk, Poort vliet, Ria Potter Tholen, Dinie Sinke Dirks- land, Ria Slootmaker Poortvliet Willie Stok man Poortvliet Corrie Voshol Poortvliet. Slechts 5 leerlingen werden afgewezen. Diploma assistente in de huishouding. .Lenie Anthonisse Poortvliet, Nel Berghuis Bergen op Zoom, Nelly van Driel Oud Vos semeer Liesje Duine Utrecht Gerda van Gerven Tholen Hanny van Gerven Tholen, Leni de Graaf Oud Vossemeer Elly Hoger- waard Hillegersberg Rina van Oeveren Sta venisse Corry Pot St. Maartensdijk Janny van Putte St. Annaland Ella Scherpenisse St. Annaland Corry Touw Bergen op Zoom Maatje Vroegop Poortvliet, Ineke de Witte Oud Vossemeer, Ineke Zandee Woens- drecht. Van genoemde leerlingen slaagden er ook 10 voor 't algemeen ontwikkelingsdiploma van de Stichting I.V.I.O. Nadat Jiet Kantongerecht te Zierikzee een maand verstek had laten gaan vanwege een te geringe hoeveelheid zaken, werd vrij dag jl. in Tholen weer zitting gehouden. Voor de tweed maal werd de zaak be handeld tegen de veehandelaar A.B. te Scherpenisse, die op 3 maart in zijn woon plaats vanaf de Langeweg rechtsaf was gereden en daarbij geen voorrang had verleend aan een rechtdoor rijdende De nieuwe bedrijfsgebouwen van de „Cavetho" op de St. Annalandse haven werden vrijdag 21 juli 1961 officieel in gebruik- genomen. In de machtige graansilo kan ongeveer 1300 ton graan worden opgeslagen. Tussen silo en kunstmestloods de kantoren en werkhal. Tijdens deze opening werd een gedenkplaat onthuld (zie inzet) ter nagedachtenis aan de op 43 jarige leeftijd overleden voorzitter der coöperatie Abr. J. Groenewege. De heer C. J. J. Kooijman schuift het doek weg, waardoor de gedenkplaat, aangebracht in de voorgevel zichtbaar wordt. foto P.Z.C. brommer. Deze zaak was vorig maal aan gehouden voor het horen van de beledigde partij. B had toen verklaard de brommer niet te hebben gezien, toen hij rechtsaf sloeg, terwijl weinige momenten later de botsing was ontstaan. B. had de ingeslagen straat niet voldoende kunnen inrijden van wege twee geparkeerde wagens. Op dat ogenblik moet de brommer wel harder heb ben gereden dan de auto, wat trouwens uit het proces verbaal via verklaringen van bei de partijen ook wel was gebleken. Het deed echter allemaal niets af aan het feit, dat rechtdoor op dezelfde weg moet voorgaan. Deze tevoren niet voorziene overtreding kostte A.B. conform de eis een boete van ƒ30.—. EEN VOORBEELD BOETE De smid H.C.R. uit Ouddorp reed op 21 maart jl. met zijn bestelwagen op de rijksweg bij St. Filipsland. Hij had daar een trekker met aanhangwagen ingehaald en meende die nog wel te kunnen passeren, hoewel een tegenligger naderde. De tegenligger moest een goed heenkomen zoeken in de grasberm, terwijl de smid rakelings langs de trekker was gesneden. Hoewel het niet tot een aanrijding was gekomen, achtte de of ficier van justitie, mr J. L. Andrea dit een ernstige overtreding, die met dezelfde om standigheden grote ongelukken teweeg had kunnen brengen. Een voorbeeld boete vond hij dan ook zeer op zijn plaats, weshalve hij 100.eiste of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter mr W. E. van Vloten deed er 25.af, zodat het een boete van ƒ75. of 15 dagen hechtenis werd, maar verbond er een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid aan vast voor de tijd van 3 maanden, met een proeftijd van twee jaar. DUBBEL UITKIJKEN Een dragline is op de weg een indruk wekkend gevaarte. Daarmee is dubbel uit kijken geboden. Een gevaarlijke manoeuvre met zon „voertuig" te maken is dan ook niet te toloreren. Dat ondervond de drag line machinist M. H. van 't H. uit Sint An naland, die te Stavenisse op 6 april te roekeloos met dit apparaat was omgespron gen, zodat een haak van de machine een passerende bromfietser had getroffen, die daardoor ten val was gebracht. De officier meende een boet van 15.te moeten eisen maar de kantonrechter wenste een meer indrukmakende waarschuwing en stelde het vonnis op 25.boete. De vertegenwoordiger E. A. de V. uit Dordrecht had niet voldoende rekening ge houden met de smalle bochtige straatjes op Tholen en was te hard over de Stavenis. se Voorstraat gereden. Het gevolg hiervan werd een botsing met een tegemoetkomende personenauto, die eveneens boven de hier DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Toch nog vertrouwen De Cavethomet nieuwe bedrijfsgebouwen Voor de balie Diploma-uitreiking landbouwhuishoudschool Nog een reeks geslaagden Morgen de Oud-Vossemeerse ronde Kleuterleidsters „promoveerden" Het belangrijkste in deze wereld is niet de plaats waar wij staan, maar de richting waarin wij gaan. toelaatbare veilige snelheid zat. Een vijftig kilometervaart is daar zeker veel te veel, maar wanneer men daar nog boven zit is men helemaal fout. Zo kreeg de vertegen woordiger nu in Tholen een boete van 20.opgelegd na een eis van 30. Men kent het rijtje toch wel van verboden stopplaatsen. C. de B. uit Steenbergen was er blijkbaar één van vergeten, want hij perkeerde op 19 juni zijn personenauto met aanhanger op de rijbaan vlak bij een hel ling. Hij moest daarvoor nu 15.op ta fel leggen. OOK OP HET WATER UITKIJKEN Op 13 maart was op de Oosterschelde ter hoogte van Stavenisse een aanvaring gepleegd tussen de „Vesta" en de „Tenasi". De „Vesta" was een sleepschip, die door de sleepboot „Sanara 119" met schipper Ch. W. uit Offendorp (Duitsland) werd ge trokken. Deze sleep liep een andere sleep- trein op, namelijk de motorsleepboot „Zwe den" met achter zich de „Bienvenue" en de „Tenasi" aan de touwen. De schipper van eerstgenoemde sleepboot had verzuimd bij dit oplopen signalen te geven en had de van de „Zweden" geseinde tekens „niet oplopen" niet gezien of gehoord. Zo werd het een botsing op de Oosterschelde, waar voor schipper W thans conform de eis in totaal 150.- moest betalen. W. O. te Rotterdam had op 11 april in Tholen rijdend in de Kerkstraat een aanrij ding veroorzaakt, toenhij een stilstaande vrachtwagen wilde passeren. Zijn bijrijder gaf hem daartoe onbetrouwbare aan wijzingen. De schade was niet groot en de boete bleef tot 10.beperkt. 15.boete werd het voor de bromfiet ser M. C. de J. uit Scherpenisse die te Poortvliet met een verblindende verlichting toerde. Hij is voornemens voortaan tijdig te dimmen. Moge dit voornemen veel navol ging vinden. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 30 juli tot en met 5 augustus zondag 5.31 17.54 maandag 6.19 18.40 dinsdag 7.07 19.27 woensdag 7.50 20.13 donderdag 8.37 20.55 vrijdag 9.24 21.37 zaterdag 10.27 22.53 3 augustus Laatste Kwartier 12.48 uur JEUGDIGE VERKEERSGEDIPLOMEERDEN Drie en vijftig leerlingen van de drie la gere scholen in onze gemeente waren vorige week naar het stadhuis gekomen om het behaalde verkeersdiploma in ontvangst te nemen. Daartoe werd de jeugd verwelkomd door burgemeester mr. A. J. van der Hoe ven, die verklaarde zeer gaarne te willen voldoen aan het verzoek tot uitreiking van deze getuigschriften. Door verschillende omstandigheden was dit later geworden dan gewoonlijk, maar misschien, aldus de burge meester is dit wel de juiste tijd, met de grote vakantie op handen. Immers door dit gebeu ren wordt weer eens tot bezinning geroe pen voor wat de verkeerssituatie betreft en er opnieuw aan herinnerd welk een dure plicht iedereen heeft om de verkeersvoor- schriften zo goed mogelijk in de praktijk toe te passen. De burgemeester hoopte en ver trouwde dat de geslaagden in de vakantie en in hun verder leven de ontvangen ver- keerslessen goed zullen uitvoeren. De steeds toenemende verkeersdrukte noopt ons op de hoogte te zijn van de verkeersregels en het is aller belang die stipt na te leven. Het bizondere felicitatie kregen degenen, die dit jaar het diploma kregen plus de aan tekening „met lof". Als blijk van waardering voor dit verworven resultaat werd aan deze gelukkigen een rijwielwimpel uitgereikt. De geslaagden met lof waren: J, C. Aalbrechtse, J. A. M. Jansen, C. A. Geuze, M. A. Bijl, C. W. A. Gorlee, P. J. Kleppe, J. J. Moeliker. A. O. van Oeffelen, J. Schot, J. de Jonge C. C. v. d. Male, S. M. Polderman, G. Aarnoudse en M. Rogge band. In totaal werd aan 53 leerlingen het di ploma uitgereikt, die tevens het Veilig Ver- keersspeldje kregen van de plaatselijke af deling van dit verbond. Namens de schoolhoofden dankte de hoofd onderwijzer A. de Heer de burgemeester voor deze uitreiking en drong er vervolgens bij de leerlingen met klem op aan het ge leerde ook goed toe te passen. Hij dankte vervolgens opperwachtmeester A. J. West dorp voor de ontvangen steun bij de les sen en voor het gegeven praktisch onder richt. Namens de geslaagden van de openbare lagere school werd Opper Westdorp toege sproken door Hanna Schot, die er een ca deautje aan toevoegde. Kees Kot deed het namens de leerlingen van de chr. school in dichtvorm eveneens met een cadeau. Margriet Roggeband sloot deze rei namens de chr. nat. school met daarbij overhandi ging van rookartikelen aan de Opper. De heer Westdorp dankte voor al deze blijken van waardering en voor de prettige samenwerking. Ook hij onderstreepte een goede toepassing van het geleerde. Moet ik jullie in de toekomst „betrappen" op een verkeersfout, dan kan het verweer niet zijn wat in feite geen verweer is dat jullie het niet hebben geweten. TROUWE DUIF Station van lossing Mons 121 km in con cours 294 duiven (jonge) gelost 12.45 uur. Joh. Kegge 1 58 70, A. Wagemaker 2 6 10 12 14 15 16 18 20 21 30 31 38 39 41 48 49 53 59 60 72 L. Jansen 3 13 54 67 B. van Iwaarden 4. Joh. Deurloo 5 17 51 69 76 L. Laban 7 9 35 62 63 75 L. v. d. Dries 8 32 46 47 M. Moeliker 11 A. de Jonge 19 28 50 80 Fr. Koppenhol 22 23 82 A. Burgers 24 43 83 J. Praat 25 68 M. Tazelaar 26 L. Soomers 27 57 64 77 C. Praat 29 33 74 G. de Kok 34 36 40 M. Laban 37 45 G. Soomers 42 78 81 C. v. Luijk 44 71 P. de Boef 52 61 66 86 P. Kegge 55 84 A. Laban 56 79 C. Soomers 65 C. Moeliker 85 aankomst eerste duif 2.55.50 laatste 3.53.17. Oude duiven vanuit Mons C. Praat 1 7 J. Praat 2 4 Joh. Kegge 3 10 G. Soomers 5 U M. Tazelaar 6 L. Laban 8 9 M. Moeliker 12 F. Koppenhol 13 Op 5 augustus a.s. hopen wij de verjaar dag te vieren van prinses Irene Emma Eli sabeth. Het is een vreemde verjaardag, dit maal, want onze 22-jarige Oranjetelg ver toeft die dag nog in Mexico, alwaar zij een vakantie doorbrengt. Haar vader zal even wel enkele dagen bij haar zijn en dan de gelukwensen van het gehele gezin (en de cadeautjes) overbrengen. Hij hoopt dan 7 augustus weer in ons land terug te zijn. Ge lukkig zijn de omstandigheden nu anders dan 21 jaar geleden, toen het nauwelijks één jaar oude prinsesje in allerhaast overzee werd gebracht. Zij is inmiddels een jonge vrouw geworden en als is h.k.h. nog niet afgestudeerd zoals haar oudste zuster, zij heeft toch al enkele jaren in Utrecht de uni versiteit bezocht. Nog korte tijd en dan hoopt ook onze tweede prinses haar docto raal examen af te leggen. eerste duif 2.59.15 laatste 3.29.12. Op 20 juli gehouden concours van Bor- daux 825 km gelost donderdag 1 uur. Joh. Deurloo 1 2 C. van Luijk 3 D. Jansen 4 8 9 10 M. Moeliker 5 L. Laban 6 F. Koppenhol 7 A. de Jonge 11 12 aankomst eerste duif vrijdag 12.23.36 laat ste 7.16.10. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: 20 juli 1961 Machiel Geuze oud 22 jaar wonende te Poortugaal en Elisabeth Quist oud 22 jaar wonende te Tholen. BENOEMING WIJKZUSTER Naar we vernemen is met ingang van 1 oktober a.s. door het bestuur van de Groene kruisafdeling alhier benoemd zuster Lem- son, thans als zodanig werkzaam te IJzen- dijke. MEN KAN WEER OP DE KLOK KIJKEN Het uurwerk aan de grote toren is na de aangebrachte verlichtingsapparaten weer in functie. Een gemak temeer na de tijdelijke onderbreking, temeer nu ook in het donker de tijd goed zichtbaar wordt aangegeven door de aangebrachte verlichting. AFSCHEIDING BEGRAAFPLAATS Nu de hernieuwing van de provinciale weg naar Oud Vossemeer zijn voltooiing nadert, wordt ook de afscheiding bij de Grindweg verbeterd. Dit komt vooral bij de begraafplaats naar voren, waar een teakhouten afheining wordt gemaakt, dat een gaaf zicht oplevert. Verbeteringen willen er altijd maar in. DUIVENSPORT De uitslag van de vlucht voor oudere dui ven vanaf Bordaux over 828 km luidt voor de Zwaluw: M. v. d. Zande 1 7 A. v. Treijen 2 N v. d. Houten 3. J. Tholenaar 45 D. Lind- hout 6 8 A. Douw 9 Voor de vlucht vanaf Mons over 125 km waren veel duiven ingeschreven t.w. 52 oude en 288 jonge. De uitslag luidt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1