Plaatselijk Nieuws PfflFF De nieuwsbrief Niet meer, maar lekkerder Heropend 21 juli 1961 DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Eerst in-, en daarna uit blik De geslaagden van de L.T.S. De talrijke uitstapjes voor jong en oud Nog een reeks geslaagden Nieuw schoolhoofd in Stavenisse benoemd Het verhaal Smerdiek - W.H.S. Verder met de opruiming En dan nog de nieuwsbrief Zie dankbaar terug en vertrouwend vooruit OUD -VOSSEMEER W. RIKKEN n.v. BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 1 7 dinsdag 18 juli half vier 17e jaargang No. 36 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Hoewel het in onze streek nog niet tot een veelomvattende blikcon- servenindustrie is gekomen, werd daartoe mogelijk wel de basis ge legd, nu reeds in drie bedrijven in onze streek de zilverui wordt gecon serveerd. Het brengt vele handen werk, ook al stagneert volle ont plooiing zo nu en dan door de ste vige regenval van de laatste tijd. Scholieren plukken er bij het tekort aan werkkrachten een graantje van mee en trachten op die wijze een vakantieweek hier of in het buiten land te bekostigen of kopen er een extraatje voor. Is het dus in onze streek nog niet zo ver, in de loop der jaren heeft de moderne blikconservenindustrie zich door nauwe samenwerking tus sen wetenschap, technisch en be drijfsleven, zodanig ontwikkeld, dat zij 'n volkomen onmisbaar element is gaan vormen in onze moderne sa menleving. De steeds toenemende behoefte aan een van de jaargetijden onafhankelijke, gevarieerde voeding is er de oorzaak van dat een steeds grotere export van geconserveerd voedsel in de wereld-ruilhandel zal ontstaan. Thans bereikt een hoog percentage van ons voedsel reeds in verduurzaamde toestand de consu ment en het is duidelijk, dat gezien deze ontwikkeling 't welzijn van een natie ook van een streek steeds meer afhankelijk wordt van de ken nis en de uitvindingen van weten schapsmensen en technologen. In de Verenigde Staten, zo lezen we voor u, heeft de conservenindu- strie zich enorm ontwikkeld. In dit land wordt het gebruik van blikcon- serven op 150 pond per jaar en per hoofd van de bevolking geschat. Naar schatting ook zijn op het ogen blik ruim 1100 produkten in blik verkrijgbaar. De wereldconsumptie aan voedingsmiddelen in blik be droeg in 1960 al ruim 17 miljoen ton en dit jaar zal de 20 miljoen ton waarschijnlijk, worden gehaald. Ook in ons land heeft de conser- ven-industrie zich snel ontwikkeld. Nederland is zelfs de grootste ex porteur van melk in blik ter wereld. Ongeveer 6% van de Nederlandse export bestaat uit geconserveerde voedingsmiddelen. Sedert 1957 is de conservenomzet met 100% toegeno men. De Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft onlangs berekend, dat twee derde van de consumen ten regelmatig voedingsmiddelen in blik koopt. Op het platteland ligt het percentage begrijpelijk iets lager. Er wordt over het algemeen niet méér, maar wel lekkerder gegeten. De toenemende welvaart en de daarmee gepaard gaande vermeer dering van de koopkracht manifes teren zich niet zozeer kwantitatief als wel kwalitatief. Men koopt be tere kwaliteiten en meer luxe-artike len. Bij de koffie hoort tegenwoor dig slagroom en in gezinnen waar men vroeger blij was met een bis- cuitje bij de thee, is het nu regel matig bonbons. De tijd dat men al leen zondags belegde boterhammen had, is voorbij en slechts het feit, dat de Nederlandse roomboter al léén in het buitenland goedkoop kan zijn, is er de oorzaak van dat de margarine nog zo opgeld doet. Er valt in ons land een toenemend verbruik van melkprodukten, choco lade en banketbakkersartikelen te constateren. Zo kan het inplaats van een spook van ondervoeding een spook van overvoeding worden. De tanden hebben het zwaar te verduren en van medische zijde wordt niet verheeld, dat een aantal andere, veel ernstiger overvoedings- ziekten, zoals hart- en maagkwalen stijgende zijn. Er is een groot ver schil tussen overdadige en beste voeding. Jaarlijks wordt in Nederland voor ongeveer een miljard gulden aan voedingsmiddelen geconsumeerd die in blik zijn verpakt. Dit alles is oorzaak dat er voor de conserven- industrie voldoende perspectief is en een reden om met belangstelling na te gaan, in hoeverre de in onze streek tot stand gekomen uitjes-con- serveerinrichtingen zich in voor noemde richting zullen bewegen. Het is nog wel geen vier weken geleden, sinds de vorige nieuwsbrief is verschenen, maar toch vindt men die van juli reeds in dit nummer. De oorzaak daarvan mag gezocht worden in de komende vakanties en enkele artikelen, waarvan het ge wenst was ze reeds nu onder de aandacht te brengen. In het eerste artikel wordt aandacht gevraagd voor het borgstellingsfonds voor de landbouw. Zo langzamerhand is de verkeerde gedachte, dat men van zoiets alleen maar gebruik gaat ma ken, wanneer men financiëel in de put zit, toch wel uitgebannen. Het tegendeel kan namelijk eerder het geval zijn. Met een gezond bedrijf, maar voor het gezond houden een niet direct voor het grijpen liggend bedrag is het heel normaal en dat staat dan absoluut buiten „armen zorg", cut men van het borgstel lingsfonds gebruik maakt. In een kaderstukje onder het artikel wordt het zelfs zo gezegd: „Geld lenen is vooral een bewijs van in de toe komst durven zien". Mej. J. van Es heeft nog een na beschouwing over hetgeen er aan huishoudelijke voorlichting was te zien op de „thoolse dagen". Ze heeft er uiteraard en begrijpelijk niet in laten doorschemeren, welk een ar beid zij hiertoe tevoren heeft ver richt en dat mogen wij dan toch hier wel even onderstrepen. In ons ver slag over de thoolse dagen zijn de stands er wat „kaal" afgekomen, enerzijds omdat via de vorige nieuwsbrief daarover alzo het een en ander was verteld, anderzijds omdat er zo enorm veel te „verslaan" viel, dat we ons wel moesten beperken. Daarom te meer vinden wij het pret tig, dat mej. van Es hier nog eens een samenvatting geeft van wat door de werkgroep Huishoudelijke Voorlichting tot stand werd ge bracht op de „thoolse dagen", die naar onze mening door deze uitbrei ding belangrijk aan waarde en at- traktiviteit hebben gewonnen. Van de ene tentoonstelling stap pen we straks over naar de andere namelijk op 11 en 12 augustus. Daar over hebben we eerder enkele me dedelingen gedaan, terwijl nu de ijverige secretaris van de K.A.V.B., afdeling Stavenisse daarover nog zijn licht laat schijnen. Er waren enkele excursies. Ver slagen daarover worden in deze nieuwsbrief geleverd door dhr. L. Hage van Sint Annaland en M. C. den Engelsman van Sint Maar tensdijk. Men merkt ook uit deze zelfwerkzaamheid een groter aktivi- teit van de streek. Er wordt niet meer geschroomd zelf de pen ter hand te nemen. Op 9 september wordt dit jaar de ploegwedstrijd op Tholen gehouden hopenlijk met nu eens echt belang stelling van de streek. Welk een be langrijke basis groenbemesting is, wordt door dhr. J. M. van Dijke op duidelijke wijze naar voren ge bracht. En de vraag mag volgen. Is u voor dit groenbemestingsexa- men op uw eigen bedrijf geslaagd? Dan evenals zovele anderen in deze tijd, die hun diploma verwierven of bevorderd werden gefeliciteerd. Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 23 tot en met 29 juli zondag 11.16 23.48 maandag 12.25 dinsdag 0.55 13.32 woensdag 2.— 14.32 donderdag 2.56 15.24 vrijdag 3.50 16.16 zaterdag 4.42 17.06 21 juli Eerste Kwartier, 0.14 uur 27 juli Volle Maan 20.51 uur WANDELSPORT Bij de door Vrederust georgani seerde wandeltocht werd door drie groepen van de thoolse wandelunie deelgenomen op de 12 km. De grote meisjes van Olympia kregen een 10e prijs met 702 punten, de jongensclub een twaalfde prijs met 694 punten en de kleine meisjes van Olympia de 15e prijs met 675 pun ten. Voor de afdeling op de 23 kilometer was er door een te geringe deelname geen prijs. Op 12 augus tus hoopt de wandelunie deel te ne men aan de wijnfeesttochten te Hal steren. Daarbij is ook een tocht van 5 kilometer, zodat ook de thoolse kleuters kunnen meedoen. CONCERT Morgen zaterdag 22 juli zal „Con cordia" op de markt om 8 uur een concert geven indien althans het weer zulks toelaat. TROUWE DUIF Jonge duiven van uit Vilvoorde 69 km in concours 276 duiven ge lost 1 uur. L. v. d. Dries 1 7 12; D. Jansen 2 56 90, C. Moeliker 3 45 86 C. Soomers 4 34 37 61 62 63 A. de Jonge 5 Joh. Deurloo 6 M. Laban 8 64 L. Jansen 9 13 25 36 40 A. Wagema- ker 10 11 14 19 28 31 32 35 44 46 47 48 49 51 54 57 69 75 84 85 91 92 Fr. Koppenhol 15 26 27 33 50 65 G. de Kok 16 22 53 68 L, Soomers 17 87 C. van Luijk 18 21 30 80 L. Laban 20 41 55 58 60 67 72 J. Praat 23 83 A. Laban 24 42 43 66 71 77 G. Soomers 29 38 M. Taze- laar 39 C. Praat 52 59 70 P. Kegge 73 Joh. Kegge 74 82 P. de Boef 76 78 88 M. Moeliker 79 M. v. d. Lin de 81 A. Burgers 89 Eerste duif 1. 44 46 uur laatste duif 2. 43. 43 uur Oude duiven van Vilvoorde 169 km in concours 33 duiven. A. de Jonge 1 8 L. Laban 2 10 G. Soomers 3 C. Praat 4 9 G. de Kok 5 L. Jansen 6 7 L. Soomers 11 NAAR NIJMEGEN Vorige week ging de openbare school op reis. Eerst gingen de hogere klas sen op pad, die woensdag per speciale kindertrein om tien voor acht uit Bergen op Zoom vertrok ken, zulks onder leiding van het on derwijzend personeel en enkele le den van de Oudercommissie. Tegen tienen was men in Nijmegen, waar met een fikse wandeling werd be gonnen en via het Kronenburger park ging het op Valkhof aan met zijn prachtig vergezicht over de Waal. Per bus ging het vandaar verder naar Wonderland (Ster- renberg) met z'n sprookjestuin. Na opnieuw de pas er te hebben inge zet kwam de jeugd in de speeltuin „Erica", waar geruime tijd werd doorgebracht en ook de boterham men flink werden aangesproken. Om weer wat uit te rusten, werd met de bussen een rondrit gemaakt tot aan de Duitse grens en via Groesbeek en Plasmolen ging het naar de Heilige Land stichting. Het mooie weer was inmiddels verwis seld door een flinke regenbui en de rondleiding moest in verhaast tempo worden volbracht. Om kwart over zes werd hier opgebroken en na nog een bustochtje naar het station ging het met de trein weer op Bergen op Zoom aan. Omstreeks half tien waren allen weer goed en wel in Tholen. Het zag er vrijdagmorgen met het weer niet te best uit, toen de laagste klassen hun tocht naar de Efteling maakten. Daarom te meer is alles meegevallen. Het werd zelfs een mooie dag en een plezierig verblijf in de Efteling. Om 7 uur was ook deze jeugd weer in Tholen terug. BEEN GEBROKEN Bij het spelen stak het 8 jarig zoon tje van de heer B plotseling de rond weg over en kwam in aanraking met een passerende auto. Met een ge broken been en wat schaafwonden moest de knaap naar het ziekenhuis worden overgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: 13 juli 1961 Johannes Cornelis Ber nard, zoon van Bernard Johannes van Oost en Janneke van Dam. 14 juli 1961 Johanna Cornelia doch ter van Cornelis van den Berge en Neeltje Schot. 16 juli 1961 Andries Pieter zoon van Cornelis Abraham Rijnberg en Ja- coba Bogert. 18 juli 1961 Willemina Anna Cor nelia dochter van Henricus Johan nes Maria van Tillo en Dina Corne lia Schot. 19 juli 1961 Elizabeth dochter van Cornelis Deurloo en Pieternella Jo hanna Schot. Ondertrouwd: 14 juli 1961 Cornelis Frangois Ste- vense oud 24 jaar rijksambtenaar wonende te Yerseke enMaria Ma- thea Quist oud 20 jaar zonder be roep. Getrouwd: 18 juli 1961 Johannes Verbeek, oud 25 jaar onderwijzer en Jacoba Hei- ga van den Berge, oud 22 jaar zon der beroep. Overleden: 15 juli 1961 Brelia Catharina Schip per oud 89 jaar zonder beroep wo nende te Tholen. VOOR HET ANJERFONDS De gehouden collecte voor het Prins Bernhardfonds bracht in deze gemeente het zeer mooie bedrag op van 634.20, waarvoor alle gevers en collectanten dank wordt gebracht Door dit resultaat werd de ge meente Tholen tweede in Zeeland wat de grootte van het bedrag be treft en hoogste wat het gemiddelde per inwoner aangaat. BEKENDMAKING De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de wekelijkse controle van de sirene met ingang van 26 juli a.s. in plaats van op zaterdag zal plaats hebben op woensdagmid dag te 12.00 uur. Tholen, 19 juli 1961. De burgemeester voornoemd KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis dat op donderdag 3 augustus 1961 van 13.30 uur tot 15.30 uur ten huize van dokter L. D. A. Looysen, Plantagestraat 9 gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op ge wezen, dat ingevolge artikel 1 der inentingswet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaatsge had moet een ondertekende verkla ring worden overgelegd, waaruit blijkt, waarom deze inenting achter wege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden verzocht het trouwboekje of het ge boortebewijs mede te brengen. Zij, die van de kosteloze (her)in enting gebruik willen maken, die nen onder overlegging van het trouwboekje of het geboortebewijs vooraf aangifte te doen vóór vrijdag 28 juli 1961 bij genoemde dokter. Tholen 19 juli 1961 Burgemeester en wethouders voornoemd. INENTING TEGEN DIFTERIE Burgemeester en wethouders van Tholen brengen ter algemene kennis dat van gemeentewege de gelegen heid wordt geboden kosteloos te worden ingeënt tegen de besmette lijke keelziekte difterie. Deze inenting moet worden toege past bij personen, die niet door de ziekte zijn aangetast. Daardoor ver krijgen zij krachtige beschutting. De behandeling is volkomen ongevaar lijk. Aangezien vooral kinderen voor aantasting door difterie vatbaar zijn, is het zeer gewenst deze zoveel mogelijk de inenting te doen onder gaan. Daar bij een epidemie gebleken is, dat het sterftecijfer bij personen beneden de leeftijd van 25 jaren eveneens aan de hoge kant was, is ook inenting voor andere personen noodzakelijk. De eerstvolgende kosteloze inen ting zal plaats vinden op donderdag 3 augustus 1961 te Tholen ten huize van dokter L. D. A. Looysen, Plan tagestraat 9, alhier. Zij die hiervan gebruik wensen te maken moeten zich vooraf aanmel den vóór woensdag 28 juli 1961 bij dokter L. D. A. Looysen, Plantage straat 9, alhier. Verzocht wordt bij de inenting het trouwboekje of ander identiteitsbe wijs mede te brengen. Tholen 19 juli 1961 Burgemeester en wethouders voornoemd NAAR LEUSDEN Ook dit jaar wordt vanuit Tho len weer deelgenomen aan de C.J. M.V. jongenskampen in Leusden bij Amersfoort. De organisatie daarvan is na de al enige jaren opgedane er varing wel toevertrouwd aan dhr. J. van Elsacker. En de animo is evengoed. Ongeveer 60 jongeren met begeleiders zullen zaterdag zo rond half drie uit Tholen de tocht naar Amersfoort beginnen en daar weer een week kamperen, waarbij het programma zodanig wordt opge steld, dat een regendag er nog wei nig afbreuk zal doen. Toch wordt het hopenlijk geen regenweek, want dan kan het moeilijk aan de ver wachtingen voldoen. En daarom een goede kampweek toegewenst. GEVONDEN Bij de postcommandant der rijks politie zijn inlichtingen te verkrij gen omtrent een gevonden blauw ribfluwelen werkjasje. Naaimachinehuis is ACTIE VERMOEIDE HUISVROUWEN Door de goede zorgen van de da mes van het V.V.H. konden 2 in woonsters van deze gemeente in het kader van de Vermoeide Huis vrouwen-actie een prachtige vakan tie- week doorbrengen in het recre atie-centrum Hedenesse bij Cadzand Mej. J. M. E. Knuist behoefde zich in de week van 3 tot 10 juli en mevr. J. A. van Daalen-de Wit eerder in juni allesbehalve te vervelen. Op het programma stond iedere dag iets anders, zoals autobustochtjes, het gezellige samenzijn, het strand en de laatste dag een voortreffelijk di ner. Dit geheel gratis verblijf in Hede nesse is mogelijk door de zorg van het „thuisfront", t.w. de dames van het V.V.H.wier taak het is om al of niet met medewerking van anderen er voor te zorgen dat de boel thuis goed blijft marcheren. RONDE VAN OUD VOSSEMEER Volgende week zaterdag 29 juli wordt weer de „Ronde van Oud Vossemeer" voor amateurs en onaf- hankelijken verreden. Het ziet er naar uit dat de deelname van de zijde van de renners groter zal zijn dan ooit. Reeds nu kwamen er 78 toezeggingen binnen uit het gehele land. Amsterdam en de kop van Noord Holland zal sterk vertegen woordigd zijn. Op de rennerslijst ko men o.a. voor Suijkerbuijk, winnaar van 1950 en 1951 en de favorieten Bastiaansen uit Kruisland, Breure uit Rotterdam, Hoekstra, Ureterp, Idema, Zwijndrecht en den Outer uit Nieuwerkerk a. d. Yssel. Zo belooft de Ronde van 1961 weer een groot sportevenement te worden,en een goede dag voor de kas van het Groene Kruis. GROTE ORIENTATIERIT Ondanks het minder mooie weer was de belangstelling voor de Ori- entatierit der afd. Tholen van de ver. voor veilig verkeer, zaterdag avond jl. bijzonder groot. Oorspron kelijk stelde men het maximaal aan tal op 80 deelnemers, later verhoogd tot 90. In totaal waren er 86 deel nemers waarvan het grootste ge deelte voor de categorie personen auto's. De autobestuurders hadden ong. 45 km af te leggen voor de motoren en de brommers was het parcours circa 30 km.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1