EENDRACHTBODE De laatste grens 17c JAARGANG No. 34 7 JULI 1961 TWEEDE BLAD Raadsverslag ScHerpenisse. Handhaving van Centrale Dienst met kleine uit breiding opzichterskorps - Gemeentehuis-meubilair wat opknappen, nu gedeputeerden weigeren be grotingspost voor nieuwbouwplan goed te keuren - Terrein voor bloembollententoonstelling. RAADSVERSLAG ST. PHILIPSLAND. Raad wil Centrale Dienst inclusief Bouw- en Woningtoezicht opheffen en het met eigen opzichter doen - T.L.straatverlich~ ting-aanleg voorlopig nog te kostbaar - Werklieden prefereren zes* boven vijfdaagse - Beplanting begraaf- en ommuring speel plaats - Voorzieningen in de scholen. Op de laatste en zomerse junidag kwam ook de raad van Scherpenisse in vol tallige openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense. Twee en twintig ingekomen stukken, sa mengevat en aan de raad voorgelegd in agendapunt 2 werden grotendeels voor kennisgeving aangenomen, omdat het voor namelijk goedgekeurde raadsbesluiten waren of overgelegde jaarverslagen. Ook de gewij zigde winkelsluitingsverordening verkreeg koninklijke goedkeuring. Mevr. M. E. van der Slikke-Minderhoud en de heren D, Quaak, J. Mol en Anth. Bolier berichtten hun benoeming als lid van de commissie tot wering van het schoolverzuim te aanvaar den, terwijl onderwijzer J. Kalkman daar voor bedankte. Een verzoek om ontheffing van honden belasting door dhr. J. Uijl kan worden ingewilligd voor wat het 2e halfjaar 1960 betreft. De heer J. A. Rijstenbil vraagt een ge meentelijke bijdrage in de onderhoudskosten van zijn molen. Het is b en w bekend, dat in de provincie Zuid Holland een regeling geldt, waarbij het betrokken ministerie 40% van de jaarlijkse werkelijke onderhouds kosten beneden de 1000.voor haar re kening neemt, terwijl de provincie 10% tot een maximum van 100.bijdraagt, waar op dan de gemeenten eenzelfde subsidie ver lenen. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen een dergelijk voorstel doen. B en w stellen daarom voor aan dhr. Rijstenbil mee te delen, dat de gemeente in beginsel wil subsidiëren volgens bovenstaande rege ling, maar dat eerst een besluit van het pro vinciaal bestuur terzake moet worden afge wacht. Het motief is gelegen in het belang van het behoud van niet meer met wind kracht of zeer weinig windkracht draaien de molens. Vastgesteld wordt een verordening tot re geling vergoeding verplaatsingskosten. De heer H. Bolier heeft verzocht een gedeel te te mogen huren van de schuur die voor heen aan de heer C. M. Kleppe toebehoorde en door de gemeente werd aangekocht. Ze wordt gedeeltelijk gebruikt voor opberging gemeente-materiaal, maar een grote ruimte blijft ongebruikt. B en w hebben er geen bezwaar tegen dat deel te verhuren aan dhr. Bolier voor stalling auto's. Besloten wordt 42 m2 te verhuren voor 3.per week. Binnenkort zal de gemeentewoning Wil- helminastraat 129a, thans bewoond door de heer J. van Dijke, leegkomen, nu laatstge noemde naar de Hoge Markt verhuist. B en w stellen voor de leegkomende woning te verhuren aan de heer J. C. van der Werff Hogemarkt 375a, zulks na eensluidend ad vies van de woonruimtecommissie. De heer IJzerman zegt zich niet te kun nen indenken, dat de huidige bewoning' voor dhr. van der Werff onvoldoende is. Wordt er wel iets gedaan om het te verbete ren. Weth. v. d. Jagt meent dat het moeilijk is dit op te knappen tijdens de bewoning. Na nog enige discussie wordt het voorstel van b en w aangenomen. In de vakature J. Kalkman wordt als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer G. J. Steenis, hoofd van de bijzon dere lagere school alhier. REORGANISATIE CENTRALE DIENST Zoals in de raad van Sint Maartens dijk is ook aan de Scherpenisse leden het reorganisatie-rapport van de commissie van de Centrale Dienst „Noord Zeeland" toege zonden en wordt thans in bespreking ge bracht. Drie mogelijkheden van reorganisatie zijn aangegeven: nl. handhaving met geringe personeelsuitbreiding, waardoor Scherpenis se met Sint Maartensdijk één districts-op- zichter krijgt. Hierdoor worden de kosten van f2.40 (thans) op 2.90 per inwoner geraamd. Een tweede mogelijkheid is hand having van de centrale dienst met grote personeelsuitbreiding, waardoor het 4.40 per inwoner gaat kosten en vervolgens een zelfstandige regeling voor gemeentewerken en de Centrale Dienst alleen handhaven voor bouw- en woningtoezicht. B en w zul len graag het oordeel van de raad vernemen. Dhr. IJzerman is voor de tweede mogelijk heid, namelijk grote uitbreiding. De gemeen te heeft al vaak opzichters gehad voor bij zondere werken en dat meestal met een be droevend resultaat. Betalen moet men toch, dan beter maar goed inplaats van half werk. De voorzitter wijst er op, dat het onjuist is te denken, dat men dan helemaal geen buitengewone werken meer buiten de Cen trale Dienst zou moeten uitvoeren, want ook dan kan men nog wel overbelast zijn. De heren Bijnagte en Hage voelen weinig voor verdere uitbreiding, evenmin om de directeur op wachtgeld te zetten. Wanneer de districtsopzichters op eni gerlei wijze ontlast kunnen worden, zodat men een regelmatiger gang van zaken bij de gemeentelijke werken mag verwachten, zou men het er voorlopig maar mee moeten doen en geen te grote uitbreiding gaan ge ven aan 'n insteling, waarover de mening bij de deelnemende gemeenten toch verdeeld is. Hoe groter de uitbreiding hoe bezwaar lijker een eventuele ontbinding zal komen te liggen. Algemeen zijn de leden dan ook van oordeel om het maar bij de eerstge noemde mogelijkheid te houden, wat betekent dat men het laat zoals het is, behoudens een uitbreiding van het aantal districtsop zichters. VOOR DE BLOEMENTENTOONSTELLING Het bestuur van de afdeling Stavenisse en omstreken van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollentelers vraagt aan het gemeentebestuur te mogen beschikken over het toekomstige parkeerterrein aan de Laban Deurloostraat voor de op 11 en 12 augustus te houden bloemententoonstelling. Verzocht wordt daarbij het terrein van gemeentewege te egaliseren. B en w stel len voor het verzoek in te willigen. Extra kosten brengt dit niet mee, daar het toch de bedoeling was na sloping van de land- bouwschuur Duijnhouwer de mestput te dempen met uitgegraven grond van het par keerterrein en het afkomende puin van ge noemde schuur te gebruiken voor verharding Dhr. Polderman kan niet begrijpen, waar om dit niet tegelijkertijd is gebeurd met de straataanleg. Zo gaat het vele malen in de gemeente, terwijl het gecombineerd zo veel voordeliger kon zijn. Hij kan zulks niet be grijpen. Zij onthouden hun goedkeuring aan de des betreffende post, zoals die was opgenomen in de 3e wijziging van de gemeentebegro ting over 1961. B en w zeggen deze beslissing ten zeerste te betreuren, maar zijn van mening dat een beroep op de Kroon niet effectief zal wezen. Men zal dus het nog wel niet moede hoofd toch maar in de schoot leggen en de geraam de plankosten van de begroting afvoeren. Dit betekent niet, dat men ook het stand punt dat een nieuw gemeentehuis zeer ge wenst is, prijs geeft en bovendien is men niet voornemens om „zó te blijven wonen". Op zijn minst zal men dan toch het meubilair moeten verbeteren, c.q. vernieuwen, evenals de vloerbedekking, muurbehandeling, schil derwerk enz. De secretaris leest ter verduidelijking van de leden de brief van gedeputeerden in extenso voor. En daaruit hoorden we dan ook de mededeling van het provinciaal col lege, dat men binnen niet al te lange tijd de herindeling van Tholen aan de orde zal stellen. Er volgt dan zelfs een „standje" over het beleid van b en w, die te gemakke lijk op een hogere uitkering uit het gemeen tefonds zouden hopen. Men zal zich meer aan de gemeentelijke inkomsten moeten aan passen, zo luidt het wat strenge oordeel van gedeputeerden tegenover de reeële wens van Scherpenisse's vroede vaderen, die zich met recht kunnen schamen in zo n gemeente huis nog officiële bijeenkomsten te moeten houden, nog een huwelijk moeten sluiten, vreemdelingen ontvangen of „representatief optreden". Veel commentaar laten de leden er niet op volgen. Ze zijn het met b en w eens er maar niet verder in te wroeten, het zal toch niet baten. Ze zijn het ook eens met het volgend voorstel, namelijk om over te gaan tot de noodzakelijke aankoop van meubilair voor het gemeentehuis. Het meubilair van de raadszaal is weinig meer dan brandhout. Daarom stellen b en w voor eenvoudige raadszetels te kopen en een 35 stapelstoe- len voor andere bijeenkomsten. Bij een; trouwpartij moeten nu vrijwel alle gasten staande toezien. Een crediet van 600. voor deze aankopen ontmoet bij de raad geen bezwaar. Aangeboden wordt ter onderzoek de reke- nin 1960 van Sociale Zorg. De heren Joppe en Polderman zullen hiernaar een onder zoek instellen. Het rijkspersoneel volgend zal ook dat van de gemeente voortaan aan de vijfdaagse werkweek doen. Alleen voor de burgerlijke stand blijft de secretarie zaterdagsmorgens op het daar voor bepaalde uur geopend. Weth. v. d. Jagt heeft tenslotte nog een verrassing in petto middels een aanbie ding van de oud-inwoner dhr. H. Keur, die een schilderij maakte naar een tekening van een kaart van de oude haven. Voor 50. kan de gemeente eigenaar worden. Dhr. Bijnagte had op nog groter verras sing gerekend, namelijk een geschenk van deze bekende oud inwoner. Na enig over leg wordt tot aankoop besloten, waarbij weth. van der Jagt zich buiten stemming houdt. De rondvraag leverde geen bizonderheden op en beperkte zich tot enkele vragen over straten- of riool voorzieningen. Daarna sluiting. De voorzitter zegt daarop wel een ant woord te kunnen geven. Het is gevraagd om het tegelijkertijd te doen, maar de kosten lagen stukken boven de begroting. Dhr. Polderman wil dat wel aannemen, maar is toch van mening dat heel die af braak schuur en verharding parkeerterrein voor de gemeente een duur zaakje zal wor den. Dhr. Bijnagte heeft dezelfde gedachten. Bij stemming over het verzoek van de K.A.V.B. wat dan ook egalisatie en verhar ding zal inhouden zegt dhr. Bijnagte zich van stemming te zullen onthouden. De overige leden steunen het voorstel van b en w. Een ander voorstel, namelijk vaststelling van de slotwijziging der gemeentebegroting 1960 gaat onder de hamer door. Binnenkort kan de raad een concept ver wachten voor een nieuwe verordening op de heffing begrafenisrechten. Bij een nu gedaan verzoek tot afkoop onderhoud graf steen willen b en w met de waarschijnlijk komende verordening rekening houden en stellen voor de afkoopsom te bepalen op 125.De raad heeft geen bezwaar. GEEN NIEUW GEMEENTEHUIS Bij de vaststelling van de begroting over het jaar 1961 besloot de raad om een post te voteren voor het maken van een plan voor een nieuw gemeentehuis. Gedeputeerde Staten keurde die post niet goed. Opnieuw werd er van de zijde van de raad op aan gedrongen om die post te handhaven en nu schrijven gedeputeerden per 16 mei jl. dat zij ook bij nadere overweging niet kunnen instemmen met het opmaken van een plan voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Sint Filipsland bleef met alle leden aan wezig, niet achter om eind juni in openbare vergadering bijeen te komen ten einde o.m. de slotwijziging van de gemeentebegroting 1960 vast te stellen. Burgemeester L. J. de Jonge opende met ambtsgebed, waarna dhr. Verwijs enkele opmerkingen maakte over de notulen. Zo stelde dit raadslid o.a. de vraag welk raadslid opdracht gaf aan dhr. Hooglander om te spitten nog voor aan hem tuingrond was verhuurd. De voorzitter ant woordt dat de gemeenteopzichter had gerap porteerd dat vraagsteller die opdracht had gegeven, wat dhr. Verwijs ten stelligste ont kende en dat tevens kon bewijzen. De voor zitter meent dat men zich daarover niet zo druk behoeft te maken. Voorts vraagt dhr. Verwijs waarom aan dhr. A. Geense geen bericht werd gezonden, dat hij de aanvanke lijk voor de bejaardenwoningen bestemde grond kon kopen, zoals de meerderheid der raad heeft besloten. De voorzitter antwoordt dat zulks niet nodig was. Het verzoek van dhr. Geense ligt er nu, zodat de raad over die grond kan beslissen. Dhr. Verwijs merkt op dat het besluit reeds was gevallen. Bo vendien heeft de gemeente die grond niet nodig. Er wonen toch al meer dan 30 mensen alleen in een woning en over 10 jaar zullen er verschillende leegstaan. Weth. Mol is van oordeel dat die bewering niet opgaat. Volgens dhr. Verwijs zouden er 3 woningen per jaar van alleenstaande bejaarden leeg komen, maar dan vergeet hij, dat er ook per jaar zo'n 10 of 12 paartjes trouwen. Moeten daarvoor dan geen huizen beschikbaar zijn? Ook was er over genoemde grond geen uitspraak van de raad. Wel had de wethou der meegedeeld, dat die grond ook voor hoogbouw kon worden uitgegeven, maar daar is het dan ook bij gebleven. De voorzitter zegt dath ij het zou betreu ren, wanneer de raad besluit die grond te verkopen. Het is het mooiste en rustigste plaatsje van de gemeente en meerdere be jaarden willen daar graag wonen. Dhr. Nelisse vraagt hoeveel meter men dan per woning zou moeten kopen, waarop wethouder Mol antwoordt dat het dan om 192 vierkante meter gaat tegen 14.75 de m*2. Ook dient dan het uitbreidingsplan gewijzigd te worden met het oog op groen strook aanlag. Met de stemmen van beide wethouders tegen die een andere (be jaarden) bestemming aan die grond gaven wordt besloten het verzoek van dhr. Geense in te willigen. Een drietal subsidieverzoeken van ver schillende stichtingen worden op voorstel van b en w afgewezen, terwijl ook een aan tal goedgekeurde raadsbesluiten voor kennis geving worden aangenomen. ONDERWIJS De heer Thoutenhoofd, onderwijzer aan de openbare lagere school krijgt per 28 augustus 1961 eervol ontslag als onderwijzer wegens zijn benoeming aan de Nutsschool te Geldrop. Hem wordt dankgebracht voor de in deze functie aan de gemeente belezen diensten. Mevr. M. Verwaal-Algra zal een tijdelijke benoeming in deze vakature aanne men. Zij heeft 8 dienstjaren, is in het bezit van de akten j-r en k en de inspecteur staat er volkomen achter. Haar echtgenoot, het hoofd van de openbare lagere school alhier is niet voornemens een zo belangrijk stuk werk in de steek te laten en binnen afzien bare tijd te vertrekken, zo heeft hij schrifte lijk meegedeeld. B en w zijn dus voornemens, aldus de voorziter, om mevr. Verwaal tij delijk te benoemen, wat ook tot haar compe tentie behoort, maar wil wel vernemen of de raad er achterstaat en dan oproepen in de vakbladen maar achterwege laten. De heer Guiljam vindt deze zaak zo goed rond zit ten en is er voor om mevr. Verwaal te benoemen. Dhr. Beurkens zegt in het alge meen tegen arbeid van gehuwde vrouwen te zijn, maar gezien het grote tekort bij het onderwijs, heeft hij geen vrijmoedigheid hier tegen te zijn en daarin zijn de andere raadsleden het met hem eens. Dat is dan voor b en w voldoende om zich verder met de inspecteur in verbinding te stellen. BEGRAAFPLAATS-BEPLANTING Vervolgens toont de voorzitter aan de raads leden een schets van de Ned. Tuinkring, welke via de Centrale Dienst is opgevraagd voor beplanting van de nieuwe begraaf plaats. De kosten van uitvoering van dit ontwerp komen op 725.B en w zijn van mening dat dit te groots is opgezet de stroken zijn met bloeiende planten bezet (winterhard), zoals rozen en heesters. Het college meent dat de begraafplaats er netjes moet bijliggen, maar 't is ook weer niet nodig dat het een siertuin wordt. Het college stelt voor om palmheggetjes te planten, waarmee de raad zich akkoord verklaart. MUUR LANGS SPEELPLAATS Het schoolbestuur uit Anna Jacoba Polder vraagt aan de gemeente om langs de achter zijde van de speelplaats en ook gedeeltelijk aan de zuidzijde een muur te plaatsen van 28 meter lang en 2J/£ meter hoog met daar bovenop nog een stalen ballenvanger van 2J/2 meter hoog. De gemeenteopzichter heeft dit bekeken en is van mening dat een 2 meter hoge muur met daarop 2 meter harmonicagaas voldoende geacht mag wor den als windscherm en voor overvliegende ballen. De kosten daarvan worden geraamd op 1968.-. Met het voorstel dit te doen uitvoeren kan de raad zich verenigen. Het schoolbestuur ter plaatse vraagt een bedrag voor aankoop van een stofzuiger voor het schoonhouden der lokalen. Ook daar is geen bezwaar tegen. Nadat de huur voor de bejaardenwonin gen opnieuw is vastgesteld informeert dhr. Verwijs of de toeslag op de bejaardenwonin gen nog niet is geregeld, 9.per week is veel te duur. De voorzitter zegt dat de exploitatierekening hiervan nog steeds niet werd vastgesteld, zodat hieraan nog niet kan worden veranderd. Het bestuur van ons Dorpshuis vraagt gelden volgens artikel 50 van de kleuter onderwijswet ter afrastering achter de kleu terschool. Nu wordt door de jeugd nogal wat schade aangebracht aan het omliggend terrein. De voorzitter meent dat eenzelfde omheining kan worden aangebracht als in het dorp is gebeurd en dan met toegangs hek voor de zandbak. De kosten daarvan worden geraamd op 1479.50. Op voorstel van b en w wordt ook dit verzoek ingewil ligd. IN GEBREKE GESTELD De heer N. van de Reest aan de Noord- weg 33 te A.J.Polder schrijft dat hij subsidie heeft aangevraagd volgens de regeling van het Terlingfonds en dat hem bij onderzoek is gebleken, dat dit verzoek de Stichting Sociale Zorg niet heeft bereikt, hetgeen hij daaraan via het gemeentebestuur heeft ge zonden. Schrijver stelt nu de gemeente hiervoor aansprakelijk en vraagt schade vergoeding. De voorzitter merkt naar aan leiding van dit schrijven op, hoe in janua ri genoemde brief is besproken met de hoofd ingenieur-directeur van volkshuisvesting ir Glerum, in aanwezigheid van het voltal lig dagelijks bestuur met het verzoek aan vrager voor bedoelde premie in aanmerking te doen komen, gezien zijn groot gezin met andere moeilijke omstandigheden. De heer Glerum wees dit echter positief van de hand, omdat aanvrager in gezondheid zijn werk kan verrichten, zodat aan hem beslist geen premie kan worden toegekend. Dat was voor b en w voldoende om dit verzoek niet aan Sociale Zorg door te sturen. Het standpunt van ir Glerum is aan dhr. van der Reest meegedeeld, die zijn verzoek in februari daaraanvolgende herhaalde en van b en w een soortgelijk antwoord, zij het dan nu in beknopter vorm, heeft ontvangen. Met dit laatste schrijven isdhr. v. d. R. naar een andere instantie gegaan en nu ligt er dit schrijven aan de Raad. Een wijziging in de bezoldigingsverorde ning 1960 gaat onder de hamer door. NOG MEER VOOR DE SCHOLEN Het bestuur van de Prinses Marijke kleu terschool ter plaatse vraagt gelden voor aankoop van 2 zand- en watertafels voor een totaal van 1117,15. De voorzitter zou hiertoe graag eerst advies van de inspectrice willen krijgen, waarom dit verzoek wordt aangehouden. Het bestuur van de chr. school in de Pol der vraagt ook een achttal her- en voorzie ningen aan te brengen. Deze school wordt thans hersteld van de zoutschade. De vloe ren zouden met hard board en daarover linoleum moeten worden belegd. Verder zijn overgordijnen, schoolborden en inrichting hoofdenkamer nodig. Het totaal is begroot op 10.125.— De heer Verwijs heeft geconstateerd dat de vloeren in de school voldoende zijn. Hij vindt de aanvraag overbodig en te duur. De voorzitter wijst er op, dat in een plan kenvloer naden zitten met stofresten, wat niet voldoende hygiënisch wordt geacht. Dhr. Quist informeert naar het oordeel van de opzichter hierover. De voorzitter anwoordt dat voornoemde ambtenaar van mening is dat het merendeel der aanvrage ingewilligd zou kunnen wor den. Aankoop van nieuwe schoolborden acht hij overbodig. Indien het verzoek geheel wordt ingewilligd, zou het een kapitaals uitgaaf worden, die bijvoorbeeld over 3 jaar kan worden uitgesmeerd. Van de gewone dienst is deze uitgaaf niet mogelijk. Dhr. Beurkens wijst er op, dat in verband met de afvoering van het 7e en 8ste leer jaar het aantal leerlingen op de meeste scholen terugloopt. Hoe is dat hier? Hij acht het niet denkbeeldig dat er ook daar een leerkracht overbodig wordt en dan komt er een schoollokaal leeg. De voorzitter ant woordt dat er aan deze school een 80 leerlingen zijn. Na nog enige gedachtenwisseling besluit de raad in het hoognodige te voorzien met inachtneming van het advies van de op zichter. Vastgesteld worden de werkelijke bedra gen voor het onderwijs over 1960. Bij de openbare lagere school werd uitgegeven ƒ2671,83, terwijl ƒ2260,96 beschikbaar was gesteld tegen 43.80 per leerling. Meerdere uitgaven 410,87. Vakonderwijs. De chr. school alhier kreeg een voorschot van 6072,71 en heeft recht op ƒ6014,73, zodat ƒ57,98 is te veel ont vangen, wat terugbetaald moet worden. Vakonderwijs school A.J.Polder te veel ont vangen 647,26. Chr. school A.J.Polder: ƒ3506,09 voorschot a 43.80 x 801/3 leerling Teveel ontvangen 291,16. Chr. school ter plaatse: 138V3 leerling, voorschot ƒ6072,71, recht op ƒ6014,73, te veel ontvangen 57,98. De begrotingswijzi gingen voornamelijk liggend op administra tief terrein, geven geen aanleiding tot op merkingen. De wethouders vullen deze verklaring van de voorzitter nog wat aan, waarna de raad hierover in discussie gaat. Zo is het dhr. Quist bekend dat aan v.d.Reest een pre mie is verstrekt voor woningverbetering, terwijl hij uit het antwoord van b en w dui delijk kan opmaken, dat er geen kans op de T-premie bestond. De voorzitter antwoordt dat v.d.R. inderdaad 500.van de ge meente heeft ontvangen voor de verbetering van z'n woning en een bijdrage van 1000 van het rijk. Dhr. Beurkens stelt dat dit al les wel in orde is, alleen heeft dhr. v.d.R. een bepaalde conclusie getrokken uit het feit, dat b en w die brief niet aan Sociale Zorg hebben doorgezonden. De raad acht evenwel dat aanvrager voldoende is beantwoord. Daarna komt in behandeling een verzoek van dhr. W. Verwijs om premie ter verbe tering van zijn gekochte woning in de Pol der, De voorzitter wijst er de leden op, dat het druk loopt met verschillende aanvragen. Hij wil dan ook aan de raad overlaten tot welk besluit ze wil komen. Na enige dis cussie meent de raad het verzoek te moeten inwilligen. Het in hoofdzaak en onderdelen goedge keurde uitbreidingsplan, dat onlangs; ter inzage heeft gelegen is thans van het pro vinciaal bestuur terug ontvangen, waarmee aan alle voorwaarden is voldaan. Om de voor woningbouw bestemde grond, toebeho rende aan dhr. M. Noordhoek, in handen te krijgen, welke eveneens in dit uitbreidings plan liggen, zal tot onteigening moeten wor den overgegaan, waartoe de raad een voor lopig besluit neemt. NOG GEEN T.L.-STRAATVERLICHTING De P.Z.E.M. stelt voor de straatverlich ting te veranderen en T.L.-buizen aan te brengen. Het stroomverbruik wordt hierdoor belangrijk goedkoper. De aanleg- c.q. ver anderingen vergen evenwel een bedrag van 13.006,50. B en w hebben dit voorstel nader onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat de besparing in verhouding tot de hoge aanlegkosten maar gering is. Wanneer men die dertien duizend gulden zou beleggen tegen 4 a 5 zou het meer opbrengen belangrijk meer zelfs. Daarom menen b en w het vooralsnog met de huidige gloeilampverlichting te moeten doen en de raad denkt er precies eender over. Wethouder Reijngoudt vestigt, nu het toch over verlichting gaat, de aandacht op de Beatrixstraat. Achterin is het veel te donker en aan de voorzijde staan er te veel palen. Dhr. Quist herinnert er aan dit al eerder te hebben opgemerkt, waaraan weinig aandacht is geschonken. Men zal het nu nader bekijken. Na toelichting en beraad verklaart het gemeentebestuur dhr. van Herk onmachtig momenteel bij te dragen in de verpleging van een kind. VOOR DE ZESDAAGSE De gemeente opzichter Brouwer stelt voor de vijfdaagse werkweek in te voeren voor de gemeentewerklieden. Volgens de C.A.O. moeten dan 45 uur per week worden ge werkt. Betrokkenen zelf houden het bij nader inzien op de zesdaagse en dan dezelfde uren 16 ALISTAIR MACLEAN „De charge van de lichte brigade mijn grootvader vocht erin. Herinnert u zich het beroemde commentaar op de charge van de lichte brigade: het is schitterend, maar geen oorlog Zo was het ook met onze oktoberopstand." „Mooie woorden, sprak Reynolds op koude toon. „Ik ben er zeker van dat een Hongaarse jongen met een Russische bajonet in de buik er veel troost aan gehad zou hebben." „Ik ben ook te oud om me beledigd te voelen," zei Jansci triest. „Ik ben eveneens te oud om te geloven in geweld, behalve dan als een laatste redmiddel, als een laatste opleving van de wan hoop, wanneer alle hoop verdwenen is en zelfs dan leidt dit red middel nog tot hopeloosheid. Trouwens, mijnheer Reynolds, af gezien van de nutteloosheid van geweld, van het doden, welk recht heb ik een mens het leven te benemen We zijn allemaal kinderen van één Vader en ik kan me niet anders voorstellen, dan dat broedermoord zeer stuitend voor God moet zijn." „II praat als een pacifist, zei Reynolds ruw. „Als een paci fist, vóór hij gaat liggen en een laars hem de modder in laat trappen: hem, zijn vrouw en zijn kinderen." „Niet volkomen, mijnheer Reynolds," zei Jansci zacht. „Ik ben niet, wat ik graag zou willen zijn, niet helemaal. De man, die mijn Julia met een vinger aanraakt, sterft op hetzelfde moment." Heel even ving Reynolds een glimp op, die bijna verbeelding had kunnen zijn, van een sluimerend vuur in de diepten van die gebluste ogen en opeens herinnerde hij zich alles weer wat kolonel Mackintosh hem over de fantastische man, die nu tegenover hem zat, had verteld. Zijn verwarring werd er nog groter door. „Maar u zeiu sprak over „Ik vertelde u alleen waarom ik geen deel nam aan de op stand," zei Jansci weer even bedaard en vriendelijk als eerst. „Ik geloof niet aan geweld als er ergens nog een andere manier kan bestaan. En opnieuw had het moment niet slechter gekozen kunnen zijn. Bovendien haat ik de Russen niet, maar mag ik ze zelfs graag. Vergeet niet, mijnheer Reynolds, dat ikzelf een Rus ben. Uit de Oekraïne afkomstig weliswaar, maar toch een Rus, wat velen van mijn landgenoten er ook van mogen zeggen." „U mag de Russen graag Zelfs de Rus is uw broeder Hoe wel hij het onder de mom van beleefdheid trachtte te maskeren, kon Reynolds het ongeloof in zijn vraag toch niet geheel en al verbergen. „Na alles, wat ze u en uw gezin hebben aangedaan „Hiermee sta ik dus veroordeeldantwoordde Jansci. „Heeft uw vijanden lief moet beperkt worden tot de plaats waar het behoort een bladzijde in de bijbelAlleen een krankzinnige zou de moed, de verwaandheid of de domheid hebben die blad zijde open te slaan en het principe in de praktijk toe te passen. Gekken, alleen gekken zouden dit doen maar zonder deze gekken komt ons Armageddon (Bijbelse naam van het slagveld voor de laatste strijd. Openb. 16 16. Vert.) zeer zeker ook." De klank in zijn stem veranderde. „Ik houd van de Russen, mijnheer Reynolds. Ze zijn sympa thiek, vrolijk en blij wanneer u ze goed leert kennen. Eigenlijk is er op de gehele wereld geen vriendelijker volk te vinden. Ze zijn echter jong, heel jong, als kinderen. En als kinderen hebben ze grillen en kuren, treden ze soms eigenmachtig op en zijn ze primitief, verder wat wreed, zoals we dat bij kleine kinderen even eens aantreffen. Ze vergeten gauw en lijden zegt hen niet veel. Maar ondanks het feit dat ze jong zijn, vergeet nooit hun grote liefde voor poëzie, muziek en dans, voor 'zang, volksverhalen, ballet en opera: een liefde, die de gemiddelde bewoner van het westen cultureel dood kan doen schijnen." „Ze zijn ook onmenselijk en barbaars en een leven betekent geen strohalm voor hen," gooide Reynolds ertussen. „Wie kan het ontkennen Vergeet echter niet dat de westerse wereld dit allemaal ook is geweest, toen ze in politiek opzicht nog even jong was als de Russische volkeren het nu zijn. De Russen zijn traag en gemakkelijk te beïnvloeden. Ze haten en vrezen het westen omdat hen vereteld wordt het te haten en te vrezen. Uw democratieën kunnen' zich echter ook op deze wijze gedragen." „Maar lieve hemel nog aan toe Wat geërgerd drukte Reynolds het peukje van zijn sigaret uit. „Wilt u dan zeggen, dat „Wees niet zo naïef, jongeman en luister naar me De glim lach van Jansci verzachtte zijn woorden en haalde er elke be lediging uit. „Ik probeer alleen maar te zeggen dat een onberede neerde en louter op gevoelens steunende houding zowel in het westen als in het oosten mogelijk is. Kijk bijvoorbeeld naar de houding die uw eigen land in de laatste twintig jaar tegenover Rusland innam. In de jaren voor de tweeede wereldoorlog was Rusland zeer populair. Toen kwam het verdrag tussen Moskou en Berlijn en jullie stonden klaar een leger van vijftigduizend man naar Finland te sturen om daar tegen de Russen te vechten. Na Hitiers aanval op het oosten schreef uw nationale pers jubelende en ophemelende lofzangen op die goede, oude Jozef en heel de wereld hield van de Russische boer. Nu zijn de bordjes weer verhangen. Een enkele roekeloosheid of een in paniekstemming verkeerd genomen beslissing kan een slachting veroorzaken. En wie weet: over vijf jaar wordt er dan misschien weer minzaam gelachen. Jullie zijn weerhaantjes, zoals de Russen dat eveneens zijn. Ik neem het echter geen enkel volk kwalijk, want de weer haan draait niet uit zichzelf: dat doet de wind 1" „Onze regeringen Jansci knikte. „Jullie regeringen en natuurlijk de nationale pers, die altijd het denken van een volk bepaalt. De regeringen toch echter wel in de eerste plaats." „In het westen hebben we veel regeringen gehad en vaak heel slechte," zei Reynolds langzaam. „Ze struikelen, maken verkeerde berekeningen, nemen dwaze besluiten en hebben ieder hun eigen aantal opportunisten, baantjesjagers en botweg gezegd machts wellustelingen. Maar dat komt alleen omdat die regeringen vol komen menseelijk zijn. Ze bedoelden het goed, doen hun best en zelfs een kind vreest ze niet." Vorsend keek hij de oudere man aan. „U heeft zelf gezegd, dat de Russische leiders in de laatste paar jaren letterlijk miljoenen naar de gevangenis, in slavernij en in de dood hebben gestuurd. Maar als de volkeren dan dezelfde zijn, zoals u beweert, waarom zijn de regeringen dan zo verschillend Het enige antwoord is: communisme 1" Jansci schudde het hoofd. „Het communisme is verdwenen en voor altijd. Vandaag bestaat het alleen nog maar als een mythe, als een leeg, naar de mond sprekend wachtwoord, dat de cynische en meedozenloze realisten van het Kremlin slechts als een rechtvaardiging en voldoende ex cuus gebruiken voor welke barbaarsheden dan ook, die hun politiek eist. Misschien zijn er onder de machthebbersnog enkelen van de oude garde, die de droom van het wereldcommunisme in ere houden, maar dat zijn er slechts een paar. Alleen door een totale oorlog zouden ze hun doel nu nog kunnen bereiken en diezelfde nuchtere realisten van het Kremlin zien geen heil, geen zin en geen toekomst in het volgen van een staatkunde, die enkel het zaad van de eigen ondergang in zich draagt. In wezen zijn het zakenlui, mijnheer Reynolds en het plaatsen van een tijdbom in je eigen fabriek is geen manier om een zaak te drijven." „Dus hun barbaarsheden, knechting en bloedbaden zouden niet voortspruiten uit het streven de wereld te veroveren In het even optrekken van Reynolds' wenkbrauwen lag een grote twijfel besloten. „Wilt u me dat vertellen „Inderdaad." „Maar uit wat in de wereld spruit het [(wordt vervolgd)]

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 3