Piet van Tilburg voor THOOLSE DAGEN Pracht handen WANDELEND SPORTFESTIJN. r Jan Overeenkam J Tentoonstelling en demonstratie van levende have uit de streek. belangstelling. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN „De Karper" organiseerde zeehengelwedstrijd. v examen Avondvierdaagse in Tholen kreeg goede Vijf jaar geleden organiseerde de Com missie Rationale Veehouderij op Tholen voor de eerste maal een fokdag van rund vee. De jaarlijkse herhaling hiervan na dit eerste goede resultaat gaf telkens uitbreiding te zien en groeide reeds vorig jaar uit tot een keuring en demonstratie van de land bouwhuisdieren in ruime zin door aanwezig heid van rundvee, paarden en schapen, door een kalverenopfokwedstrijd, een melkwed- strijd en een demonstratie van rijvaardigheid door „De Eendrachtruiters". In korte tijd dus een belangrijke groei en ieder jaar opnieuw een groeiende belang stelling voor de thoolse fokveedag. Bij het eerste lustrum zal men zelfs aan die ene dag niet meer genoeg hebben. Het uitgebreide programma van keuringen, wedstrijden, demonstraties en défilé zou het op één dag afwerken te overladen maken, waarom er een tweede dag aan is vastge koppeld met dan een meer ontspannings programma. De „thoolse fokveedag" van 1956 is dus uitgegroeid tot de „thoolse dagen" in 1961, Ze worden gehouden op vrijdag 7 en za terdag 8 juli a.s. en dat weer in de directe omgeving van de gemeente Poortvliet. Op vrijdag 7 juli wordt om half negen begonnen met een wedstrijd in handmelken, terwijl een half uur later de voorzitter van de commissie „thoolse dagen", de heer M. C. J. Kosten uit Tholen het openingswoord spreekt. Daarna wordt met de rundveekeu ringen begonnen en met de eindkeuring van de kalveren opfokwedstrijd. Om 10 uur volgt de keuring van fokschapen, mestvee, jonge paarden en stalgroepen van de Bond van Paardenfokkers, terwijl het nieuwe ele ment op de thoolse dag, de geiten omstreeks elf uur aan een keuring worden onderwor pen. Voor het middaguur is er dan nog de premiekeuring van Het Koninklijk Neder lands Trekpaard. Om 2 uur wordt met een speech je van burgemeester W. J. van Doorn van Poort vliet het défilé van de bekroonde dieren geopend. Daartussendoor geeft de rijver- Toen de avondvierdaagse-tippelaars met een medaille op de borst en met bloemen overladen vrijdag langs het stadhuis defi leerden tot besluit van deze wandelserie, bleek eerst goed, welk een succees dit sportfestijn op Tholen is geworden. Niemand van de organisatoren had een dergelijke verwachting gekoesterd, al wist men dan dat de liefhebberij voor de wandelsport de laatste maanden in onze streek behoorlijk eniging „De Eendrachtruiters" enkele at- traktieve nummers ten beste, waarna er voor de zaterdagmiddag (om 2 uur wordt dan weer begonnen) nog overblijft een trek- kerbehendigheidswedstrijd door de LJG, gymnastiekdemonstraties door gymvereni gingen op Tholen en ringsteken met pon- nies en versierde wagens. Bosstraat hoek Lindebaan - tel, 5467 Dat alleen zou men nog meer zien als een mannen-aangelegenheid en voor de echt genote van de veehouders, hoewel er in de rijvaardigheid, in de gymdemonstraties en de ponnie-wagens wel voor iedereen wat attraktiefs bij is. Maar bij dét alleen blijft het ook niet. Vorig jaar .was er reeds wat verhuur aan standhouders, dit jaar is de opzet ook in dit opzicht veel groter. Er komt een grote tent van de Werkgroep Huishoudelijke Voorlichting, er komt een stand van de PZEM, van de fabrikant van koelmeubelen uit Tholen, van de Landbouw- huishoudschool, van een naaimachinehandel, een pottenbakker en een stand van de Plat telandsvrouwen uit Poortvliet. Mede hierdoor zullen de thoolse dagen ook voor de dames veel aantrekkelijker zijn en wanneer zij volgende week via de nieuws brief van de Streekverbeteringscommissie als bijlage in ons blad daarover tot in details worden ingelicht, zullen velen enkele uren op 7 en 8 juli vrij houden voor een kijkje op het zeker bij gunstig weer druk bezochte terrein van de „thoolse dagen" in Poortvliet. is toegenomen en dat nog steeds doet. Dit was trouwens ook oorzaak dat de Kon. Ned. Bond voor Lich. Oefening op de gedachte kwam Tholen in dat opzicht,uit haar isole ment te halen. Een gevormde werkcommissie bestaande uit de- heren J. van Elsacker (jongensclub), M. Tichem (Olympia) en W. v. d. Linde werden gevraagd de orga nisatie op zich te nemen. Met een kleine staf van helpers zijn ze daaraan begonnen en die staf Is klein kun nen blijven, dank zij de stuwing 'van de drie genoemde leiders, waarvan inzonderheid de algemeen leider dhr. van Elsacker, bergen administratief werk wist te verzetten. Aan een goede voorbereiding ontbrak het dus niet en dat vooral heeft bizonder bijgedra gen tot het welslagen van de eerste avond vierdaagse op Tholen. Met 254 personen werd de eerste avond gestart en deze eerste avond bleef wel be neden de verwachting. Hieraan was echter het slechte weer niet vreemd en velen die het aanvankelijk van plan waren, hebben er spijt van gekregen toen het de volgende avonden wel goed weer was. Ondanks die regen klonk er een vrolijk lied en werd lus tig gemarcheerd. Men startte de eerste avond op de markt te Tholen en daar was ook de finish. De tweede avond kreeg Poortvliet de start te zien en de wandelsportverbroedering werd merkbaar, toen de individuele lopers van de eerste avond zich bij de groepen aan sloten om het geheel gezelliger te maken. De deelnemers waren het er later vrijwel unaniem over eens, dat dit de mooiste tocht van de vierdaagse was. De route liep over Scherpenisse, Sint Maartensdijk met de Pluimpot, Gorishoek en door de polder te rug via de Zandweg. Voor het gemeente huis te Poortvliet stond o.a. burgemeester Van Doorn met het vierdaagsekruis op de borst, zodat ook deze eerste burger kennelijk aan wandelsport heeft gedaan. De derde avond naar Oud Vossemeer was men al onder ons. Iedereen kende iedereen na twee avonden gezamenlijk lopen en dat openbaarde zich in een plezierige sfeer. „Gisteren op de blaren, dan vanavond over rozen" of „Laat een stukje aan je tenen plakken, want de tas van Jo zit nog vol", waren zo van die kwinkslagen die men ge moedelijk over zich liet gaan. Jo was be grijpelijk een van de E.H.B.O.ers met een vervaardelijke tas voet-medicamenten. De limonadefabrikdnt uit Tholen zorgde voor 'n verfrissend flesje Joto en toen bij het trefpunt van de tien en zestien kilometer (onder de Molen) Oud Vossmeers muziek vereniging de deelnemers onder een vro lijk marsje naar het gemeentehuis geleidde zat de stemming er voor de honderd pro cent in. Het door burgemeester Versluijs en enkele raadsleden afgenomen défilé kreeg dan ook weinig houterigs-officieels. Hoe zou het de laatste avond aflopen? De organisatoren durfden niet hopen, dat het Thoolse publiek er warm voor zou lopen Zeker „Concordia" met de drumband zou voor een vrolijke noot zorgen, maar daarmee zou het toch wel allemaal zijn gezegd? Het pakte veel gunstiger uit. De tegen negen uur terugverwachte wandelaars werden rond acht uur al opgewacht door inwoners met bloemen. Er was zelfs iemand met een grote mand vol: „voor de gym!" Ondertussen likten de wandelaars vergenoegd aan een door een thoolse inwoner aangeboden ijsje, wat op deze vrij warme avond bizonder welkom was. Toen alle deelnemers hun medaille hadden, zij het dan de ene met 'n twee, de andere 'n drie, vier of zes er op, naar gelang al eerder aan avondvierdaagsen was deelgenomen, ging „Concordia" aan de kop voor de optocht door Tholen. Het laat ste stukje voor het gemeentehuis - werd een glorieuze intocht met een ware bloemen ovatie. Op het bordes sprak dhr. J. v. d. Lans uit Bergen óp Zoom de hoop uit, dat deze eerste maal niet de laatste zou zijn en huldigde de 69 jarige Hagenaars uit Halsteren, de oudste deelnemer, door hem een beker te overhandigen. Een huldiging die duizendvoudig werd onderstreept door de saamgestroomde menigte. Op de markt werden vervolgens de groe pen ontbonden, namelijk van „Olympia", de Jongensclub, Tholense boys allen uit Tholen Spido en de Padvindsters uit Oud Vosse meer, Excelsior uit Poortvliet en „De Beek" uit Halsteren. 253 personen hadden de tocht volbracht, één uitvaller dus. Tenslotte werden op het gemeentehuis het erecomité, de organisatoren en helpers ont vangen door het gemeentebestuur, namens welke wethouder H. Jansen een toespraak hield, gevolgd door die van dhr. van der Lans en dhr. J. van Elsacker. Een goed be sluit van een gezellige avondvierdaagse, die waarschijnlijk juni 1962 wordt herhaald. In het bizonder voor „Olympia" was dit wandelfestijn een toegift in haar jubileum jaar. Dit jubileum krijgt 1 juli opnieuw aan dacht door een turndemonstratie in de Plan tage bij de molen, waar de 18 beste tur ners (sters) van Zeeland en West-Brabant hun beste beentje zullen voorzetten, evenals de springgroep van U.D.I. uit Bergen op Zoom. Tube95a MameQ-GeSeï Het tweede zeehengelconcours voor het Oóster-Scheldekampioenschap met als in zet een wisselbeker werd zaterdag j.l. ge houden en was georganiseerd door de Kon. Erk. Hengelaarsvereniging „De Karper" uit Bergen op Zoom, zulks onder auspiciën van de federatie van Zeeuwse en Westbra bantse hengelverenigingen. De eerste wed strijd voor dit kampioenschap was op 2e Pinksterdag door „De Zeebaars" georga niseerd. Het mooie weer lokte 160 deelnemers naar de Thoolse brug, in welke omgeving de hengel om 3 uur werd uitgeworpen via het sein van de voorzitter der organiseren de vereniging, de heer J. de Zwart. Onder deze 160 deelnemers waren 15 korpsen met ieder 5 ledén. Het was een plezierige wed strijd, waarbij een aantal paren zich be ijverden de extra prijs in de wacht te sle pen. De prijsuitreiking vond plaats in hotel „De Kroon" bij de heer Van Zanten, waar bij voorzitter Zwart de deelnemers dankte voor hun opkomst en verschillende instanties voor hun medewerking met in het bizonder de leden van „De Zeebaars", die door hun ervaring voor een bizonder vlot verloop hadden gezorgd. Hij verzocht de heer P. W. Priem van Sint Maartensdijk, voorzitter van „De Zeebaars" de prijzen te willen uitrei ken. Men had de eerste prijswinnaar spoe-^ dig gevonden. Men wist het al tijdens het hengelen, dat de (Jbor J. Hoogerheide uit Tholen opgehaalde bot van acht ons moeilijk te overtreffen zou zijn. Met nog enkele an dere visjes had hij inderdaad het hoogste aantal punten: 1130 gram. Nummer twee was W. Harteveld te Vlaardingen met 990 gram, 3. M. Verbarendse (De Karper) 936 gram, 4. J. Lepoeter te Kapellen 795 gram, 5. A. van Loon te Bergen op Zoom 740 gram, 6. G. van Aart te Bergen op Zoom 673 gram, 7. J. van Elzakker te Bergen op Zoom 650 gram, 8. A. Melisse te Steenber gen 589 gram, 9. A. Goedegebuure van Sint Annaland 570 gram, 10. A. v. d. Zande te Halsteren 539 gram. Allen werden voorzien van mooie en nuttige huishoudelijke en ge bruiksartikelen. Korpsprijzen: Nummer één wer de organi serende vereniging „De Karper" uit Bergen op Zoom 2177 gram, 2. Vlaardingen 1697 gram, 3. „De Karper II" 1484 gram, 4. Zierikzee I met 1482 gram, 5. Kapellen met 1428 gram. Het winnende echtpaar was M. Bogers- de Zwart. De kennis roept aan alle kant Nu weer de jeugd van Nederland, Bij duizenden van namen. Men heeft ze duchtig voorbereid, En zo naar 't einddoel toe geleid, EXAMEN Er schijnt in menig stille straat, En ook heel vaak tot 's avond laat, Het licht nog door de ramen. Er zwerven boeken overal Wie weet, hoe het straks worden zal EXAMEN En is de grote dag weer daar, Dan staan de tafeltjes al daar, Men komt vol spanning samen. Wat blaadjes rits'len op en neer, Men vraagt zich af: Hoe was 't ook weer? EXAMEN Soms komt veel duid'lijk voor de dag, Maar soms gaat ook een tegenslag De hoop heel diep beschamen, Dan is het, dat men transpireert, Hoe heb ik dat toch ook geleerd EXAMEN En thuis zegt vader: ,,'t Duurt te lang, De jongen was ook veel te bang," En moeder moet 't beamen. Dan 'n telegram, heel onverwacht ,Ik bén er, had u dat gedacht?" EXAMEN Maar jeugd, die thans examen doet, Onthoudt dit voor je toekomst goed Dit is maar een tentamen, Want ook al slaagde je nu wel, Straks zegt het grote levensspel ,,Kom noq eens hier, beqrijp je 't wel EXAMEN! GOED GELD GOED WERK dag van 9 tot 12 en van 2 tot half 6 aanwezig. Op maandagen kan men zich ook 's avonds aanmelden van half 8 tot 8 uur. Wie komt De verkoop van Beckers haarden vertoont een snel stijgende [lijn. Om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen, wordt het bedrijf voortdurend gemo derniseerd en gemechani seerd. Wij komen echter mensen te kort in alle fabrieks-afdelingen. Het gaat vooreerst om 50 mannen, aan wie wij terstond een goede en prettige werkkring kunnen aanbieden. Afgezien van de uitstekende sociale voorzieningen heeft het ge hele Beckers personeel een belangrijk aandeel in de winst. In goede jaren bete kent dit een aanzienlijke verhoging van het inkomen. En de jaren zijn thans goed 4 Onze personeelchef is elke Bedrijfsopleiding voor jongens. In september 1961 wordt bij Beckers Haardenfabriek N.V. gestart met een bedrijfsopleiding voo- jongens die de lagere school verlaten. Deze opleiding duurt 2 jaar. In deze periode gaan de jongens 1 dag per week naar de „Levensschool". Op het bedrijf zullen zij in verschillende afdelingen te werk worden gesteld. Beckers telt 5 hoofdafdelingen, te weten: de gieterij, de plaatwerkafdeling, de emailleer-inrichting, de montage en de technisché dienst. Deze afdelingen zijn uiteraard gesplitst in onderafdelingen en in elk van deze onderafdelingen worden diverse soorten werkzaamheden verricht. De jongens zullen in de periode van 2 jaar volgens een vastgesteld plan in zoveel mogelijk afdelingen belast worden met lichte werkzaamheden. De bedoeling is, dat zij gedurende de bedrijfsopleidinq het gehele bedrijf leren kennen en na afloop kunnen kiezen waar zij het liefst zouden worden geplaatst, een en ander uiteraard overeenkomstig de mogelijkheden en het oordeel van de betrokken chef. Op deze wijze willen wij bereiken dat deze jongens in het begin van hun fabrieksloopbaan werk zaamheden verrichten die een afwisse lend karakter hebben, iets waaraan bij deze jongens behoefte bestaat. Boven dien hebben zij vóórdat zij een loopbaan moeten kiezen kennis gemaakt met de vele soorten werkzaamheden die op ons bedrijf worden verricht en zij zijn op het tijdstip van de keuze wat ouder. Tot deze bedrijfsopleiding behoren ook samenkomsten van deze jongens ééns per veertien dagen tijdens de werktijd onder leiding van de personeelchef, gedurende 2 uur. Op deze bijeenkom sten zullen de jongens worden vertrouwd gemaakt met de begrippen en methoden van het moderne bedrijfsbeleid en de historie, organisatie en produkten van Beckers. Aan deze opleiding kunnen per jaar ongeveer 15 jongens deelnemen. Onze voorkeur gaat uit naar jongens wier ouders er prijs op stellen dat hun kinderen verdere opleiding krijgen, maar het zich niet kunnen permitteren hun meer schoolopleiding te laten volgen. Uiteraard zijn jongens die een bijdrage moeten leveren in het gezinsinkomen, maar die op grond van hun aanleg en karakter eigenlijk voor verdere opleiding in aanmerking komen, ook welkom. Ouders die hun zoon deze bedrijfsop leiding willen laten volgen kunnen zich mondeling of schriftelijk met de perso neelchef in verbinding stellen. ons helpen HAARDENFABRIEK N.V. - BERGEN OP ZOOM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 6