De laatste grens Piet van Tilburg Raadsverslag Tholen. Procedure voor grondievering - Voor goedkeuring rioleringsplan gunstig perspectief - Benoeming zesde vaste leerkracht aan de ulo - Vaststelling nieuw reglement van orde voor raadsvergaderingen. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Raadsverslag Scherpenisse. Boomgaard in Laban Deurloostraat gekocht voor bouwgrond - Belangrijke subsidie voor groene kruisafdeling - Bijdragen voor sportdag en schiet vereniging. Drommen van lijders aan Brandend Maagznnr ZITTING KANTONGERECHT. Inhalen op kruispunt mèt helling: hoogst gevaarlijk. Toch stilgestaan op de hoek - Glibberige klei op de wegen. Verlovingsringen Herbers Jenniskens Voor de openbare raadsvergadering te Tholen, gehouden op vrijdagavond jl. was dhr. L. de Jonge met kennisgeving afwezig. In zijn openingswoord complimenteerde de voorzitter het raadslid J. H. Bal met de ontvangen Koninklijke onderscheiding. Bij de ingekomen stukken, waarvan het merendeel voor kennisgeving kon worden aangenomen werd op voorstel van b en w afgewezen het verzoek om subsidie van de drie provinciale organisaties voor sociaal- pedagogische zorg, welke stichting 10 cent per inwoner voor 1961 had verzocht. B en w menen echter nieuwe subsidie-aanvragen niet meer te moeten inwilligen en de raad kon zich er ook mee verenigen, dat men het ten aanzien hiervan wat kalmpjes aan doet. Andere subsidie-aanvragen, welke binnen kwamen, zullen zoals gebruikelijk worden behandeld bij vaststelling der begroting. De voorzitter kon vervolgens meedelen, dat goedkeuring werd verleend op het be sluit van b en w tot verhuur van de woning Grindweg 52, terwijl het Groene Kruisbe- stuur een dankbetuiging stuurde voor de toegekende gemeentelijke subsidie over 1961 van 1450. De voorzitter kon voorts meedelen, dat het thans vrij zeker is, dat de heer J. van Vee- nendaal, het nieuwe hoofd van de openbare lagere school, per 1 september a.s. zijn func tie kan aanvangen en dat er voor hem een woning beschikbaar is. Zoals bekend is dhr. Van Veenendaal thans in gelijke betrekking te Stavenisse. Aan dhr. M. Aalbrechtse wordt een per ceel viswater verhuurd voor de tijd van 5 jaar. TRANSFORMATORSTATION AAN DE SINGEL Aan b en w is destijds overgedragen de bevoegdheid om ongeveer 44 m2 grond te verkopen aan de PZEM voor de bouw van een transformatorstation. Het betrof hier een perceeltje gelegen achter de woning, die aan dhr. P. Jeroense is verhuurd. Gede puteerde Staten maakten hier echter be zwaar tegen, omdat dit niet met het uitbrei dingsplan overeenkomt. De PZEM wil nu eenzelfde oppervlakte kopen aan de Singel namelijk een perceeltje ten oosten van de woning van dhr. J. van Zetten. De raad heeft er geen bezwaar tegen om het besluit van 30 september 1960 in te trekken en tot deze nieuwe verkoop te komen. B en w achten het gewenst dat een bouw terreinbelasting wordt ingevoerd. Naar de mening van het college kan de werking van deze belastingverordening tot gevolg hebben dat gronden gedurende minder lange tijd worden vastgehouden, dat speculatie wordt tegengegaan en dat het voorts een stimulans is zgn. „open" terrein in de gemeentekom te bebouwen. Het ontwerp van deze veror dening wordt aan de raad voorgelegd, ter wijl b en w voorstellen dat een commissie zich met het onderzoek zal belasten. Door de voorzitter wordt in deze commissie be noemd de heren J. H. Bal, C. Boender en J. van der Velde. Enkele begrotingswijzigingen gaan onder de hamer door. Zonder hoofdelijke stemming werd een principe-besluit genomen inzake garantie verlening van rente en aflossing van een geldlening voor de woningbouw. Als opvol ger van de heer W. A. v. Bezooijen werd als lid van de commissie tot wering van school verzuim benoemd de heer J. A. Cooman. ONDERWIJZER ULO Als 6e vaste leerkracht werd met algeme ne stemmen aan de ulo-school alhier be noemd de 35 jarige G. van Trigt, thans onderwijzer aan de ulo „De Oorsprong" te Baarn. Betrokkene is in het bezit van de hoofdakte en de akten handelskennis en En gels. Nadat een commisssie van 7 raadsleden het ontwerp schadevergoedingsverordening had onderzocht werd tot ongewijzigde vast stelling besloten. Samengevat houdt deze verordening de rechtszekerheid in voor de burgers bij onteigening van gronden, enz. B en w hadden een ontwerp gemaakt voor een nieuw reglement van orde, zowel wat de redaktie als de bepalingen betreft, meer aangepast aan deze tijd. Dit ontwerp was door de raadscommissie uitvoerig bestudeerd en had tot enkele opmerkingen aanleiding gegeven. Het geheel lijkt ons meer van interne aard te zijn om het hier uitvoerig te gaan weergeven. Een reglement van orde, waar in de rechten en plichten van de raadsle den met betrekking tot de vergaderingen zijn vastgelegd is heel iets anders dan bijvoorbeeld behandeling van de begro-l ting, wat voor de gehele burgerij van be lang is. Ondertussen verheugt het ons wel, dat b en w en de overgrote meerderheid van de raad van mening bleek, dat het in het algemeen gewenst is aan de pers de nodige inlichtingen en stukken te verstrek ken, zij het dan, dat men er de voorkeur aan gaf dit te doen bij aanvang der vergadering en niet gelijk met de raads leden. Dit dan een opmerking onzerzijds- red. Tijdens de vaststelling van dit reglement gekeurd. Daarna zijn echter moeilijkheden onderwijs en voor die der bruikleenscholen werden verhoogd tot respectievelijk 58,35 en 45,89 per leerling en voor het v.g.l.o werd dit 20.hoger. PROCEDURE VOOR GRONDLEVERING Per 15 nov. 1960 werd door de raad tot aankoop van percelen tuin en boom gaard besloten, welke toebehoren aan de wed. J. Donken-Roggeband. Dit raadsbe sluit werd door gedeputeerde staten goed- bleek dat er bij het onderzoek geen grote meningsverschillen tussen b en w en de raadsleden naar voren zijn gekomen. Enig verschil bestond er met betrekking tot even tuele afwijking van het formulier gebed in bizondere omstandigheden, terwijl met name dhr. Bal aanvankelijk enig bezwaar maakte tegen de bepaling dat niet meer dan twee maal het woord mag worden gevoerd door eenzelfde raadslid over eenzelfde onderwerp. Hieraan zag hij enige beknotting van het Bosstraat hoek Lindebaan - teL 5467 raadslidmaatschap. Hij wilde er drie keer van maken. Nadat hem echter was gebleken dat deze regel in het algemeen zo geldt en dat hiervan steeds met toestemming van de raad vanaf geweken mag worden, kon hij zich bij het tweemaal het woord voeren wel neerleggen. Na nog enige toe lichting omtrent gemaakte opmerkingen door dhr. Boender werd het nieuwe regle ment van orde volgens concept en met inachtneming van de door b en w van de raadscommissie overgenomen wijzigin gen, zonder hoofdelijke stemming vastge steld. De bedragen voor het gewoon lager mingscentrum. Drie provinciale organisaties voor sociaal pedagogische zorg vragen f0.10 per inwoner. Waar het niet geheel duidelijk is met welke coördinatie men hier te maken heeft van verenigingen waaraan voordien wel een bijdrage werd gegeven, zal eerst een nader onderzoek worden ingesteld, zo dat men het stuk tot de volgende vergade ring wil aanhouden. De stichting voor prot. geestelijke ver zorging onder militairen krijgt ook een cent per inwoner als gemeentelijke bijdrage, al vindt dhr. IJzerman, dat dit in feite een volledige taak is voor de rijksoverheid. VOOR DE FOKVEEDAG Evenals vorig jaar vraagt de commissie voor organisatie van de „Thoolse dag" een „sympathiebijdrage" van de gemeente van 25.B en w stellen voor hieraan te voldoen. De heer IJzerman zegt te zullen tegen stemmen. Hij meent dat zulks een zuiver veehoudersbelang is, die dit ook zelf wel kunnen betalen. Dhr. Polderman drukt het zo uit: eigen zak spekken met centen van de gemeente. De voorzitter zegt dat men er tegen kan zijn,- maar een eigen zak spek ken is het toch beslist niet. Het gaat om de ontstaan. De weduwe van de vroegere pachter liet namelijk weten, dat zij nim mer afstand van pacht heeft gedaan en derhalve haar rechten hierop handhaaft. Voor pachtafstand zou de gemeente 3500.dienen te betalen. De eigenaresse had evenwel verklaard dat op het perceel geen pacht rust, zodat b en w niet op het voorstel van wed. Donken-Meerman zijn ingegaan. Eventuele pachtsvergoeding zou, naar de mening van b en w door wed. Donken-Roggeband dienen te worden be taald en niet door de gemeente. Het gevolg is echter, dat de wed. Donken- Roggband nu medewerking aan de over dracht van de grond heeft onthouden, zo- kwa]dejt van de veestapel te verhogen, wat dat er geen voortgang meer kan worden als een streekbeiang mag worden gezien. Bij gemaakt. B en w ziet geen andere weg stemming blijkt echter de meerderheid het dan bij rechterlijk vonnis de nodige me- voorstel van b en w niet te steunen, want dewerking te verkrijgen. Daarom wordt tegen stemmen de heren Bijnagte, IJzerman, voorgesteld door b en w om a over te polderman en weth. van der Jagt. Alleen de gaan tot het voeren van een rechtsgeding heren Hage, Joppe en weth. Kleppe willen of b van de uitspraak in eerste aanleg die bijdrage wel verlenen. zonodig in hoger beroep of beroep in I cassatie te gaan. Ter bespreking van dit voorstel wordt in besloten zitting overgegaan. Na herope ning blijkt de raad het voorstel van b en w unaniem te steunen. Bij de rondvraag informeert dhr. Boen der na nog eens op de onhoudbare situatie te hebben gewezen naar de vorderingen met betrekking tot een nieuwe riolering. De voorzitter antwoordt dat het plan is binnengekomen en dat het re niet ongunstig uitziet dat hierop spoedige goed keuring zal worden verkregen. Daarna sluiting. Na een afwezigheid van vier maanden i OPLOPEND TEKORT kon wethouder J. van der Jagt de open- j De plaatselijke afdeling van het Groene bare raadsvergadering te Scherpenisse op Kruis heeft over 1960 een tekort van donderdag 18 mei jl. weer bijwonen, waar- 1821,55. De leden betalen 10.contri- door het een bijeenkomst werd met alle butie per jaar. B en w vinden het te sub leden tegenwoordig. In zijn openingswoord sidiëren bedrag ook wel erg hoog, maar wist de voorzitter zich de tolk, wanneer gezien de hoge contributie welke door de hij namens de raad zich over dit herstel leden wordt betaald, meent het college toch gunstig te moeten adviseren. Er is een zeer goede kans dat ook gedeputeerde staten hiermee akkoord kan gaan, waar het verheugde. Burgemeester Bouwense hoop te dat de hervatte werkzaamheden een verder herstel zou bevorderen. Ook her innerde hij aan de herdenking van het 25jarig tekort toch altijd nog minder bedraagt dan ambtsjubileum van secretaris A. L. G. van 50% van de contributie-opbrengst. Doorn, die daarna voor de taak stond zo'n j Alle leden zijn het er over eens dat het 20 minuten notulen te lezen van het verhan delde in de vorige raadsvergadering. Er kunnen ondanks het vele verhandelde op die vergadering en dank zij de uitvoerigheid led notulering geen opmerkingen. Een reeks ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Daarna werden een groot aantal subsidieverzoeken behandeld. De Jeugdsportdagcommissie (jaarlijks wordt te Oud Vossemeer zo'n dag georganiseerd voor de hoogste klas sen der lagere scholen) vraagt een bij drage van 0.75 per deelnemende leer ling. Op de begroting van Scherpenisse staat daarvoor een bedrag aangegeven van 25.—. Het meerderheidsvoorstel van b. en w. is om de gevraagde bijdrage te verlenen. Bij een grote deelname zou die post dan worden overschreden, in het andere geval kan men er ruim mee toekomen. Tot dus ver werd hieraan slechts meegedaan door de openbare lagere school. Dhr. Polderman wijst er op, dat er 25 voor op de begroting staat welk bedrag dus reeds werd goedgekeurd. Verder zou hij echter niet willen gaan. Dhr. Bijnagte vindt het eigenlijk een schandaal dat iedereen maar naar de ge meente komt om subsidie te vragen. Wan neer men zoiets wil doen, laat men het dan toch zelf betalen. Hij is er sterk tegen dat het de gemeente geld kost. De voorzitter merkt op, dat het hier toch om leerlingen gaat van de eigen gemeente. B. en w. hadden het niet eens naar voren behoeven te brengen, ware het niet, dat men bij eventuele deelname van de leerlingen der chr. school mogelijk de post van 25.zou overschrijden. Het gaat toch niet aan om onderscheid te ma ken als men van de chr. school zou willen meedoen te zeggen, dat er voor hen geen bijdrage wordt gegeven. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met als voorstemmers weth. Kleppe en de raads leden IJzerman, Joppe en Hage. Tegen stem men weth, v. d. Jagt, Bijnagte en Polderman. tekort hoog is. De heer Bijnagte vindt dat het met het wijkgebouw ook te groot is opgezet. Weth. Kleppe herinnert er aan, dat een eenvoudiger plan niet werd goedgekeurd Weth. v. d. Jagt meent dat men moeilijk anders kan dan het tekort te dekken. De voorzitter vindt het wel verblijdend dat vrij wel ieder gezin lid is en die hoge contri butie betaalt. Met algemene stemmen wordt daarna het gevraagde subsidiebedrag ver leend. VOOR DE SCHIETVERENIGING De plaatselijke schietvereniging „Prinses Juliana" vraagt ook voor 1960 weer een gemeentelijke bijdrage van 100.B en w stellen voor het gevraagde toe te staan. De voorzitter weet dat deze vereniging een goed, zuinig en verantwoord financieel be heer voert en herinnert er aan, hoe de ver eniging een paar jaar geleden grote kosten moest maken, wat mogelijk was wanneer de gemeente bereid zou zijn 1000.(over 10 jaar) bij te dragen, waartoe destijds in principe werd besloten, maar wat men jaar lijks opnieuw zou bekijken. Niemand van de leden is er tegen de gevraagde subsidie te geven. De federatie verpleging van langdurige zieken vraagt voor 1961, een cent per in woner. B. en w. menen dit op 5.- te moe ten afronden, waartegen de raad evenmin- bezwaar heeft. Afgewezen wordt het subsi dieverzoek van de Stichting Kath. Mil. Vor zijn lijders-al van de ene minuut op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles Weg zuurbrand weg pijn weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennis voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuur- brandlijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze' ook zijn. En zo smo ren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goede kans krijgt uit te barsten. Bij de N.V. Bank van Nederl. Gemeenten werd een kasgeldlening aangegaan van ƒ80.000.—. Een aanvulling van de algemene Politie verordening houdt een verbod in om op de gemeentelijke gazons te lopen. Tot dusver kon de politie hieraan wettelijk niets doen. Aanleg kost de gemeente geld en vaak was dat voor niets, omdat er op die jonge ga zons wordt gelopen en gespeeld en daardoor is er al spoedig niets meer van te zien. Het wordt er dan ook niet fraaier op. Voortaan zal jong en oud dus ook blijkens wettelijke verordening de graspaden moeten ontzien. Tot uitvoering van de in de vorige verga dering besproken verkeersmaatregelen werd thans besloten, waardoor borden voor een richtingverkeer en waarschuwingen voor gevaarlijke kruispunten zullen worden ge plaatst. Als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werden her- of benoemd, mevr. M. E. v. d. Slikke-Minderhout, en de heren Anth. Bolier, J. Kalkman, D. C. Quaak en Johs. Mol. Wijzigingen van de gemeentebegrotingen 1960 en 1961 omvatten veelal administra tieve veranderingen. Met het toekennen van een uitkering in eens aan het geijieentepersoneel en een wij ziging van de bezoldigingsverordening 1960 kon de raad zich eveneens verenigen. Men had ook geen bezwaar tegen aankoop van de boomgaard van de gebrs. van de Velde in de Laban Deurloostraat, op welke grond in de toekomst drie woningwetwoningen gebouwd zullen worden. In een vorige vergadering werd gewezen op de onhoudbare toestand rond de haven in verband met het daarin gooien van huis vuil en afval van landbouwprodukten. Van gemeentewege werd voor afheining met prikkeldraad gezorgd, waarmee dit probleem echter niet is opgelost. Om dat op te lossen zou men wel een 1000.moeten voteren. Daarom willen b en w dit liever eerst in de raad brengen. Die maakt er korte metten mee. De toestand is zo onhoudbaar en kost wat kost, dat móet daar worden verbeterd. Dan weten b en w tenminste waar ze aan toe zijn. RONDVRAAG De heer Hage wil er zijn voldoening er over uitspreken, dat de begraafplaats er zo keurig verzorgd bij ligt. De voorzitter erkent en is er dankbaar voor, dat hieraan goede verzorging wordt besteed. Dhr. Joppe vindt het jammer dat er in de Laban Deurloostraat voor de woningen nogal wat verschillen voorkomen wat de stoepen betreft. Het zou eigenlijk één trottoir moeten zijn. De voorzitter wil het wel eens bekijken. Dhr. IJzerman zou de bestaande molen graag in deze vorm behouden zien en vraagt of hieraan iets kan worden gedaan door Monumentenzorg. Men kan onderhoud niet te lang uitstellen, dan zal het te duur gaan worden. De voorzitter zal hiertoe informeren bij de Vereniging van Nederlandse molens en komt er dan t.z.t. wel nader op terug. Dhr. Bijnagte meent dat er onderscheid is gemaakt voor de particulieren tijdens ver betering van de nieuwe Achterweg. Het ene trapje werd (en terecht) voor gemeente rekening aangebracht, maar bij een ander werd weer niets gedaan. De voorzitter zegt toe dit op korte termijn te zullen bekijken. Dhr. Polderman heeft een soortgelijke grief met betrekking tot de Julianastraat. Hij meent zelfs dat die straat niet geheel volgens bestek is gelegd, althans niet ver genoeg doorgetrokken. Graag zou hij horen wat hiervan de oorzaak is. Ook hierop zal een antwoord komen. Bovendien heeft het sommige bewoners daar wel gegriefd daar er niet tevoren overleg is gepleegd omtrent grondonteige ning welke men voor verbetering van die straat nodig had van particulieren. De voorzitter zeg dat b en w daarvan niets bekend is. Weth. Kleppe weet dat de districtsopzichter dienaangaande contact met de herverkaveling zou opnemen. De voor zitter verzekert de raad dat men daaromtrent uitsluitsel krijgt. Dhr. Polderman heeft opgemerkt, dat de gemeentewoningen in de Wilhelminastraat er vooral aan de achterkant maar kaal bij staan. Uok dit zal worden opgenomen. Daarna sluiting. Bij herhaling verscheen M. T. uit Tholen voor het Kantongerecht te Zierikzee, dat vrijdag jl. weer ziting in Tholen hield, om dat zijn zaak vorig maal was aangehouden voor het horen van de verbalisant als ge tuige. M.T. had een procesverbaal gekre gen, omdat hij met zijn fiets op de hoek Kerkstraat-Markt met enkele vrienden had staan praten binnen 10 meter van het snij punt van die hoek. De thoolse jongeman had tijdens de vorige zitting beweerd, dat hij had móeten wachten voor een vracht wagen. Getuige wachtmeester de B. uit Tholen handhaafde evenwel zijn procesver baal. Hij onderstreepte nog eens mondeling, hoe hij T. al vanaf 4 a 500 meter afstand had zien staan en het daarom beslist niet die vrachtwagen is geweest wat voor T. aanleiding was daar te verblijven. Verdachte trachtte dit bewijs nog te pareren met op te merken, dat de verbalisant hem niet had kunnen zien op die afstand omdat hij vanaf de Markt kwam, maar ook dat bleek weinig steekhoudend te zijn. De verbalisant was namelijk van huis gekomen uit de Oudeland- sestraat, zodat hij de jongeman op genoemde afstand zeker kon zien staan. De officier van justitie, mr. T. Lebret twijfelde dan ook niet meer aan het begaan van deze overtreding en eiste 10.boete of 2 d.h. De kantonrechter mr. W. E. van Vlooten deed er nog een rijksdaalder af: ƒ7.50 of 2 d. RECHTDOOR GAAT VOOR A.B. te Scherpenisse was op 3 maart 1961 verbaliseerd, toen hij met zijn personenwa gen in die gemeente rechtsaf was geslagen, waardoor een achterop komende brommer tegen zijn auto was terechtgekomen. B. wees er op, hoe hij zelf met een snelheid reed van ongeveer 20 km per uur en op het moment dat hij iets links uitweek om de bocht naar rechts te nemen niemand in zijn spiegeltje achter zich had zien aankomen. Volgens de verklaring van de bromfietser zelf had hij een snelheid van 30 kilometer per uur, ter wijl dat bewijs ook wel bleek uit het rem spoor van 10 meter dat hij had getrokken voor hij tegen de personenwagen was aan gekomen. Verdachte was er dus wel ten volle van overtuigd, dat hij voorrang moet verlenen aan verkeer op dezelfde weg, wanneer dat rechtdoor gaat, maar wanneer geen achteropkomend verkeer te zien is, is dat onmogelijk, zo bleek uit het verweer. Bovendien had hij niet direct de rechterstraat kunnen inrijden, omdat daar 2 auto's gepar keerd waren. De kantonrechter besloot deze zaak tot 16 juni aan te houden voor het horen van de bromfietser als getuige in deze zaak. VOORWAARDELIJKE ONTZEGGING RIJBEVOEGDHEID Zelden werd er zitting van he kantonge recht te Tholen gehouden zonder dat de Mb Voor een echie „mannenbril" met pit Bergen op Zoom J.P.J.J.P. te Halsteren was verbaliseerd omdat hij als grondvervoerder op 18 maart te Sint Maartensdijk klei op de provinciale weg had laten liggen met gevolg dat later een auto en scooter daar waren geslipt. Verdachte verklaarde toezicht te hebben op het kleivervoer en inderdaad verantwoor delijk was voor het schoonhouden van de weg. Daartoe had hij dan ook studieaan twee man aan het werk gezet en op die be wuste vrijdagmiddag was men reeds om half vijf gestopt om met de volle ploeg nog een uur te kunnen schonen. Daarna had het echter weer geregend en bovendien wa ren de boeren daar ook reeds aan het werk. Het slippen was eerst respectievelijk zater dagavond en zondag ontstaan en verdachte kon zich niet indenken, dat dit nog van klei kon zijn die vrijdagmiddag niet zou zijn ge ruimd. Hij had althans alles gedaan wat mogelijk was de weg schoon te houden. De verbalisant getuige wachtm. A. H. te Sint Maartensdijk verklaarde dat hij ver dachte inderdaad wel had bezig gezien met het schoonhouden van de weg, zij het dan niet op die vrijdagmiddag. Toch moet die klei wel van die vrachtwagens afkomstig zijn geweest. De officier van justitie achtte het tenlaste gelegde bewezen, al hing dit alles wel sa men met het bizonder natte najaar. Met die omstandigheden wilde hij wel rekening hou den, al dient men ook te weten hoe gevaar lijk het is om klei op de weg achter te la ten. De eis werd 30.of 6 d. De kanton rechter was er evenzeer van overtuigd dat door verdachte de weg niet voldoende was schoongemaakt, maar wilde eveneens met die bizondere omstandigheden rekening hou den, zodat de uitspraak 25.of 5 d.h. werd. rijksweg St. Filipsland - Anna Jacobapolder in het geding is. Een uitzondering daarop bracht deze zitting niet. Nu was het de vertegenwoordiger J.J.v.d.B. uit Den Haag, die zich op dat weggedeelte niet alleen had schuldig gemaakt aan het inhalen op een kruispunt terwijl hij van de veerpont kwam in de richting Steenbergen maar daarbij ook nog had „gesneden" om aan een naderende tegenligger te ontkomen. Het eerste ten laste gelegde werd door ver dachte erkend, van een naderende tegenlig ger was hij zich niet bewust geweest, maar wilde wel aannemen dat dit door de verba lisant was geconstateerd. De officier van justitie vond de handel wijze van verdachte hoogst gevaarlijk, niet alleen voor hem zelf, maar ook voor anderen op de weg. Hij eiste 10.boete voor het inhalen op een kruispunt en 150.voor het snijden op een helling. De kantonrech ter hield verdachte voor, dat juist de nabij heid van het veer Zijpe deze weg en dan zeker de kruispunten en hellingen gevaarlij ker maakt. De auto's die naar het veer rij den menen de pont niet te zullen halen of te veel voorgangers te zullen vinden en zij die van het veer komen menen de wacht tijd te moeten inhalen. Waar bovendien voor verdachte al eerder een veroordeling voor te snel rijden was gevallen bepaalde de kantonrechter het vonnis op 10. of 2 d.h. voor het inhalen en 50.boete voor het tweede feit (snijden op helling) met een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. 10 ALISTAIR MACLEAN Na enkele seconden werd het portier aan de kant van Reynolds geopend. Twee handen ontdeden hem van de kettingen en maakten dan de handboeien weer vast. Dezelfde handen hielpen hem uit de auto en namen hem de blinddoek af. Reynolds kneep zijn ogen samen en gluurde om zich heen. Ze bevonden zich in een grote garage zonder ramen. De deuren achter hen waren gesloten en na het donker van de blinddoek en de nacht was Reynolds even verblind door het felle licht van een hangende bollamp, dat door de witgekalkte muren en zoldering weerkaartst werd. Aan de andere kant van de garage, niet ver van hem vandaan, zag hij een andere deur die half open was en naar een goed verlichte, wit gekalkte gang leidde. Witkalk, dacht Reynolds grimmig, schijnt een onafscheidelijk begeleidend verschijnsel van alle moderne fol terkamers te zijn. Tussen Reynolds en de deur stond de man die hem van de kettingen verlost had en hem nog steeds bij de arm vasthield. Reynolds kon zijn ogen nauwelijks van hem afwenden. Met de beschikking over een dergelijk individu, behoefde de AVO eigen lijk helemaal niet op martelwerktuigen te vertrouwen, want die geweldige handen waren best in staat om gevangenen heel lang zaam en stukje voor stukje uit elkaar te scheuren. De man was ongeveer even groot als Reynolds, maar leek toch gedrongen, bijna misvormd zelfs. Zijn schouders boven de enorme borstkas waren de breedste, die Reynolds ooit gezien had. De man woog minstens een honderdtien kilo. Zijn neus was gebroken en zijn gezicht afschuwelijk lelijk, hoewel er geen spoor van verdorven heid of dierlijkheid op te bespeuren viel en het met al zijn lelijk heid zelfs een prettige indruk maakte. Reynolds liet zich hier echter niet door misleiden. Gezichten hadden in zijn beroep niets te betekenen. De meest meedogenloze man die hij gekend had een Duits geheim-agent, die de tel was kwijt geraakt van het aantal mensen dat hij vermoord had bezat het gezicht van een koorknaap. Kolonel Szendrö sloeg het portier van de auto dicht, liep om de wagen heen naar Reynolds, keek naar de andere man en duidde dan met zijn hoofd op zijn gevangene: „Een gast, Sandor Een klein kanarievogeltje, dat heel mooi voor ons zal gaan zingen, eer de nacht voorbij is. Is de chef naar bed „Hij wacht op u in zijn kantoor De stem van de man was precies wat Reynolds ervan verwacht had: een soort van onder aards gerommel diep achter in zijn keel. „Uitstekend Ik ben in een paar minuten terug en houd jij intussen onze vriend heel goed in het oog, want ik vermoed dat hij gevaarlijk is." „Ik zal hem in het oog houden," beloofde Sandor op genoeg lijke toon. Hij wachtte tot Szendrö met de papieren en de tas van Reynolds was verdwenen, leunde dan lui tegen een witgekalkte muur en kruiste zijn massieve armen voor de borst. Nog geen minuut later duwde hij zich weer van de muur af en deed een stapje in Reynolds' richting. „U ziet er niet best uit," zei hij. Zijn stem klonk schor, hij haalde snel en moeilijk adem en zwaaide licht op zijn benen. Dan hief hij zijn geboeide handen over de rechterschouder en masseerde de achterkant van zijn hals. „Mijn hoofd," mompelde hij, terwijl hij huiverde, „mijn achter hoofd". Traag deed Sandor een tweede stapje in zijn richting, maar hij bewoog zich eeensklaps veel sneller toen hij zag dat Reynolds zijn ogen verdraaide, tot enkel het wit nog maar zichtbaar was, naar voren zwaaide en links voorover begon te vallen. Hij had. zich lelijk kunnen verwonden en zelfs dood kunnen zijn, wanneer hij met zijn onbeschermde hoofd op de betonnen vloer terecht was gekomen en daarom sprong Sandor vlug met uitgestrekte armen naar voren om de val te breken. Reynolds raakte Sandor harder dan hij ooit in zijn leven iemand gedaan had. Terwijl hij zich op de bal van zijn voet naar voren wierp, zijn lichaam zich met de snelheid van een zweepslag van links naar rechts draaide, kwamen zijn geboeide handen in een felle, venijnige en korte beweging omlaag. Het werd een klap, waarin alle krachten van zijn gespierde schouders en armen zich samengebundeld hadden. De stijf tegen elkaar gedrukte platte kanten van zijn twee handen raakten Sandor juist onder de lijn van kaakbeen en oor in zijn nek. Het was, alsof Reynolds op een boomstronk sloeg en een ogenblik meende hij dat zijn beide pinken gebroken waren en hijgde hij van pijn. Het was een judo slag, een dodelijke judoslag, die inderdaad veel mannen gedood of in ieder geval verlamd en urenlang bewusteloos gemaakt moest hebben. Reynolds wist tenminste niet beter. Sandor gromde echter alleen maar, schudde even het hoofd, kwam nader, week naar links om niet door Reynolds' voeten of knieën geraakt te worden en drukte zijn tegenstander genadeloos tegen de zijkant van de Mercedes. Reynolds was machteloos. Ook met koel overleg zou hij zich niet verzet kunnen hebben en hij was zó verbaasd, dat iemand een dergelijke slag kon overleven, vrijwel negeren zelfs, dat hij niet eens meer aan verzet dacht. Sandor leunde met zijn hele gewicht tegen hem aan, dreigde hem tegen de auto te verpletteren, greep Reynolds bij de onderarmen en kneep. Er lag geen wrok, geen enkele uitdrukking op het gezicht van de reus, toen hij op een afstand van hoogstens tien centimeter Reynolds zonder met de ogen te knipperen aanstaarde. Hij stond er alleen maar en kneep. Reynolds beet zijn tanden op elkaar, tot zijn kaken moe werden en wist nog net een kreet van pijn te bedwingen. Het was alsof zijn armen in twee onverbiddelijk dichtdraaiende bankschroeven geklemd zaten. Hij voelde hoe het bloed uit zijn gezicht trok, het koude zweet op zijn voorhoofd begon te parelen en de beenderen van zijn armen leken verbrijzeld te zullen worden. Zijn polsen hamerden, de muren van de garage zag hij alleen nog maar in een waas, tot Sandor eensklaps los liet, een stapje achteruit deed en voorzichtig de linkerkant van zijn hals wreef. „De volgende keer zal ik wat hoger knijpen," zei hij goed moedig, „precies, waar u me geslagen hebt. Doet u zulke dwaas heden alstublieft niet meer, want we hebben ons beiden bezeerd en dat was niet nodig." Er verstreken vijf minuten, waarin de hevige pijn in Reynolds' armen eindelijk wat minder begon te worden en de wijde, starende ogen van Sandor geen ogenblik van hem afweken. Toen ging plotseling de deur van de gang open en verscheen er een jonge man bijna een jongen nog die op de drempel bleef staan en naar Reynolds keek. Hij was mager en had een valse kleur, een weerbarstige pruik zwart haar en even zwarte ogen, die vlug en zenuwachtig heen en weer flitsten. „De chef wil hem spreken, Sandor," zei hij, terwijl hij met zijn duim over een schouder wees. „Breng hem even." Sandor nam Reynolds mee door de nauwe gang, een smal trapje af, dan opnieuw door een gang en duwde hem een van de vele deuren in, die aan weerskanten op de gang uitkwamen. Reynolds struikelde, wist nog net zijn evenwicht te bewaren en keek om zich heen. Het was een ruim vertrek met houten panelen. Het versleten linoleum op de vloer werd slechts voor een klein gedeelte bedekt door een stukje nog erger versleten tapijt, dat voor een bureau helemaal achter in de kamer lag. Het vertrek werd helder verlicht door een gewone plafondlamp en een verstelbare muurlamp, die achter het bureau bevestigd was. Ze was op dat moment op het blad van het bureau gericht en wierp een kegel van scherp licht op Reynolds' door elkaar geworpen kleren en andere eigendom men, die niet lang geleden nog zo keurig in zijn weekendtas op geborgen waren geweest. Naast de kleren lagen de stuk ge scheurde overblijfselen van de tas zelf. De voering was aan flarden, de ritssluiting eraf gerukt, het leren handvat aan repen gesneden en zelfs de vier metalen noppen onderaan de tas waren er met een eveneens op het bureau liggende buigtang afgetrokken. Stil zwijgend erkende Reynolds het werk van de vakman. (Wordt vervolgd.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 6