EENDRACHTBODE Herdenkingsweek in onze streek TARIEFS-VERLAGING N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij (P.Z.E.M.) Eén woningen dertig gegadigden Nieuw raadslid beëdigd. Geef MOEDER een KLEINE RADIO voor haar alleen f. 138.- SINGER GESLAAGDvoor MOEDERDAG 17e JAARGANG No. 26 12 MEI 1961 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG POORTVLIET. Urgentieverklaring voor bouw nieuwe openbare school 1 pak Duiker koffie 1 ties Duiker Agar mandarijntjes Duiker thee f 0.90 1 Ree rugcake van 0.94 vooi f 5.- boodschappen GRATIS 1 franse glazendoek 2 flessen zoete rode vruchtenwijn Pepito GRATIS 250 gram vanille toffees 1 set plastic toiletgerei 5 puilen of flesjes Duikerbier De op vrijdagmorgen 5 mei gehouden openbare raadsvergadering te Poortvliet werd door alle raadsleden bijgewoond. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter burgemeeser W. J. van Doorn aan het bij zondere van deze dag, de herdenking van de bevrijding. Het tweede punt van de agen da was de beëdiging van het nieuw benoem de raadslid dhr. J. P. v. d. Male als op volger van de naar Den Haag vertrokken inwoner M. C. van Ast. Dhr. van der Male is 72 jaar, van beroep landbouwer en heeft dus evenals zijn voorganger, zitting voor de S.G.P. in de gemeenteraad. Na aflegging van de vereiste eden feliciteerde de voorzit ter het nieuwe raadslid en hoopte op dezelf de prettige wijze samen te mogen werken als met znij voorganger, een felicitatie, waarbij zich ook deandere leden aansloten. Dhr. van der Male verklaarde zijn krachten in deze functie te willen geven, waartoe hij de nodige lust en gezondheid van God hoopte te ontvangen en dankte de raad voor de welmenende woorden. Het voorlopig besluit op 7 februari 1961 om tot onteigening over te gaan van het pand Boogaart werd nu definitief, nadat op 't vorige geen bezwaren werden ingebracht. Aangehouden werd het voorstel ter be noeming van een lid der woonruimtecommis sie in de vakature M. C. van Ast, teneinde eventuele candidaten eerst te vragen of een benoeming zal worden aanvaard. Als vertegenwoordiger in de raad van aandeelhouders der waterleiding maatschap pij Tholen kwam in de plaats van dhr. van Ast wethouder G. K. J. Krijger. GEEN WONINGWETWONINGEN Van het provinciaal bestuur werd bericht ontvangen, dat er voor Poortvliet in 1961 geen woningwet-woningen worden toegewe zen. B en w betreuren dit zeer en hebben gedeputeerden gevraagd alsnog enige toe wijzing te willen geven. Dhr. Uijl vraagt wat de motieven zouden zijn wanneer hij ziet, hoe andere eilandge meenten nog wel iets hebben gekregen. De voorz. antwoordt dat bovengenoemde mede deling door 't provinciaal bestuur niet werd gemotiveerd. Men zal wel rekening houden met wat tevoren is toegewezen. Wat de be hoefte betreft heeft Poortvliet nog dringend toewijzing nodig. Voor het provinciaal be stuur is het met zo'n geringe toewijzing ook bizonder moeilijk tot een billijke verde ling te komen. Overigens heeft het gemeen tebestuur dus van zijn teleurstelling blijk ge geven. Dhr. van Houdt erkent, dat het da gelijks bestuur alles heeft gedaan wat moge lijk is, zodat er verder niets aan te doen is. al blijft het een grote tegenvaller. Goedge keurd was het raadsbesluit de vergoeding van de leden op 10.per vergadering te brengen en die van commissie-bijeenkomsten op ƒ5.—. URGENTIE-VERKLARING BOUW SCHOOL De plannen voor de bouw van een nieuwe openbare school kunnen doorgang vinden. De inspecteur van het L.O. heeft een schrij ven gezonden in verband met de verkrijging der urgentie-verklaring. De heer Van Houdt vraagt of dit inhoudt dat al spoedig met de bouw begonnen kan worden. De voorzitter kan hierop moeilijk een definitief antwoord geven, temeer nu het ministeriele bouwbeleid wat is omge bogen, ook ten aanzien van de scholenbouw. Dhr. van Houdt informeert wat er met de oude school zal gaan gebeuren. De voor zitter antwoordt dat dienaangaande in een volgende vergadering een voorstel van b en w is te verwachten. Het nieuwe raadslid dhr. van der Male vraagt waar de school precies komt te staan. De voorzitter antwoordt dat achter het Groene Kruis gebouw een terrein is aange wezen. Vervolgens wordt een wijziging begroting 1960 van het Alg. armbestuur goedgekeurd. De voorzitter deelt mee, dat door b en w is besloten om de 14 dagen een vrije zater dag in te voeren, tot er misschien in de loop van dit jaar van rijkswege 'n volledige vrije zaterdag zal worden ingevoerd. In dat geval komt dan een voorstel bij de raad. Waar het nu om de veertiendagen betreft en de secretarie dus zaterdags toch geopend blijft (door wisseling) behoort dit tot de compe tentie van b en w, hoewel de voorzitter deze mededeling niet aan de raad wenste te ont houden. Dhr. Van Houdt zegt zich alvast wel te willen uitspreken als tegenstander van de vrije zaterdag. Zijn principiële mening is dat zulks indruist tegen Gods geboden. Men mag wel zeggen, aldus dit raadslid, dat de wijsheid van de mensheid tot dwaasheid is geworden. Dhr. Bijl denkt er anders over. Wanneer het bedrijfsleven dit doet, zal men als ge meentebestuur moeilijk kunnen achterblijven. Hij is er maar voor dat die vrije zaterdag er zo spoedig mogelijk komt. De voorzitter herhaalt dat het nu slechts een mededeling betreft en de huidige regeling buiten de com petentie valt van de raad. Om tot verhuur van de tuingrond te ko men van de perceeltjes achter de woningen in de Molenstraat zal opnieuw gemeten moe ten worden. De termijn van het tijdelijk in functie blijven van dhr. Jansen als boek houder bij het armbestuur wordt opnieuw verlengd, evenals de verlenging van een kasgeldlening met 3 maanden tot een bedrag van 95.000. EEN MOEILIJKE TOEWIJZING Door vertrek van dhr. Geuze komt er een woning vrij in de burgemeester van Oeve renstraat. Het gemeentehuis werd door ge gadigden voor deze woning in figuurlijke zin al bestormd, waaruit weer eens is geble ken, dat er voor Poortvliet nog dringend woningtoewijzing gewenst is. Met een 30 gegadigden voor één woning zit men voor een zeer moeilijk besluit, omdat er toch wel enkele bizonder urgente gevallen bij zitten. Teneinde zich daarover zonder bezwaar te kunnen uitspreken wordt in besloten zitting overgegaan. Na heropening wordt nog eens geaccentu eerd hoe moeilijk het was om een beslissing te nemen, te meer omdat men ook zit met sanering van het Hogedorp. In elk geval bleek dhr. M. Uijl de gelukkige huurder te worden van die woning. Voorschotten worden verstrekt voor 1,961 aan de chr. school tot een bedrag van ƒ3541,25 terwijl de afrekening 1960 op 2795,43 wordt bepaald. RONDVRAAG Dhr. Van Houdt informeert of de bewo ners van de gekochte woningen ook de daar bij liggende tuingrond kunnen kopen. De voorzitter anwoordt dat zulks niet mogelijk is vanwege de grond voor de kleuterschool tenzij er in de toekomst nog wat stukjes overblijven. SAMENVOEGING ONGEWENST Dhr. Geuze heeft met enige ongerustheid kennisgenomen van de samenvoeging der gemeenten op Schouwen, op het in een raadsverslag opgenomen bericht uit Scher- penisse, dat ten aanzien van een nieuw ge meentehuis werd geaarzeld in verband met een eventuele samenvoeging en op het feit, dat dienaangaande ook een uitspraak werd gedaan tijdens de gehouden bijeenkomst in het Holland Huis te Scherpenisse door de streekverbeteringscommissie. De heer Geuze verklaarde het nut van samenvoeging der gemeenten op het eiland Tholen met de ver uit elkaar liggende en zeer op zichzelf staande woonkernen niet in te zien. Hij hoopt bovendien dat burge meester en wethouders het in deze met hem eens zijn en alle pogingen in die richting zullen afwijzen. De voorzitter anwoordt dat hem ten aan zien van eventuele samenvoeging van ge meenten op Tholen niets bekend is. Voor wat de besprekingen in het Holland Huis betreft, antwoordt burgemeester Van Doorn dat zich slechts een kleine minderheid voor dat streven heeft uitgesproken en daarin perspectief zag. Zolang er niets officieels en zelfs niets officieus over bekend is, kunnen b en w moeilijk anders doen dan afwachten. Dhr. Van Houdt zegt er toch niet gerust op te zijn. Dhr. Bijl daarentegen zegt voor stander te zijn van samenvoeging. De voor- ziter is van mening dat de meningen hier- omstrent overal zullen uiteenlopen, al lijkt hem de overgrote meerderheid op Tholen tegen eventuele samenvoeging. Zolang het echter niet in die richting gaat heeft een uitspraak geen zin. Dhr. Geuze vraagt vervolgens hoever het staat met de demping van de watergang. De voorziter meent dat na nog een dag grond inrijden het wel klaar zal zijn. Men zit er ook nog met riolering. Dhr. Bijl vraagt of na dergelijk grond- vervoer de straten niet schoongespoeld kun nen worden, waarop de voorzitter anwoordt dat het weinig effectief zal zijn. Daarna sluiting. De herdenkingsdagen rond de eerste week van mei liggen weer achter ons. Wanneer we hieronder nog 'n samenvatting geven op welke wijze daaraan in enkele gemeenten aandacht werd geschonken, mogen we wel voorop stellen dat het vieren van dergelijke naionale feestdagen als 30 april, 4 en 5 mei zijn, niet de sterkste zijde van ons volk is. De eenheid die zich deed gelden in de donkere jaren van druk, is er uiterlijk zeer beslist niet meer. De meeste mensen werken gewoon als was er geen sprake van een feestdag of herdenking. Anderen werken niet of hebben een halve dag vrij. En verreweg de meesten zouden het bizondere karakter van deze dag vergeten als niet krant en radio en tv hen eraan herinnerden. Dat laatste is het ergste. Niet, dat we het zo bizonder stijlvol vinden dat een na tionale feestdag op zo'n halfslachtige wij ze wordt gevierd: de een wel en de ander geen vrij en alleen maar wat „nationaals" in radio en tv, maar zo is het karakter van ons volk nu eenmaal. Met het vieren van zo'n nationale feestdag weten we immers niet zo goed raad. Het is niettemin absoluut verkeerd en ondankbaar wanneer datgene, wat 16 jaar geleden gebeurde geheel uit de herinnering zou wegslijten. „Nationaal" mo ge dan de oplosing gevonden zijn in het besluit éénmaal in de vijf jaar de vierde en vijfde mei algemeen te herdenken, men kon daarvan ieder jaar nog wel uiterlijk blijk geven door de vlaggen volgens de voor schriften op vier en vijf mei uit te hangen. Ook daarvan is in onze gemeenten weinig meer te bespeuren. Is het dan beslist nodig dat aan het uithangen van een vlag uitbun dige festiviteit moet worden verbonden. Of moet in zo'n geval „de vlag alleen maar de lading dekken"? Nogmaals, het zal niet gemakkelijk zijn daaraan jaarlijks iets natio naals te doen en daarom was het besluit tot lustrumviering niet te verwerpen, maar geheel mogen die dagen toch niet zonder meer voorbijgaan. De kleine moeite met de vlag zijn die bizondere dagen ieder jaar wel waard. Wanneer we voorgaande vaststellen den ken we dan ook aan de gemeente Poortvliet, die als uitzondering dit jaar de bevrijdings- week nog wel vierde als ware het een lustrumherdenking. Hoe lofwaardig het stre ven, hoe goed die herinnering ook voor onze jeugd, toch kunnen we niet aannemen dat het daar overigens zeer aktieve bestuur der oranjevereniging dit jaarlijks zal weten vol te houden. Eerstens is het al zo, dat men nooit een gehele gemeente achter zich krijgt bij het organiseren van dergelijke festiviteiten en herdenkingen, hoeveel reke ning ook wordt gehouden met ieders opvat tingen daaromtrent en in die richting heeft het Poortvlietse bestuur zeker ge streefd en is daarin naar onze mening ook geslaagd maar tweedens is dat zeker niet het geval, wanneer zulks ieder jaar een terugkerend gebruik is. Men heeft in onze gemeenten nu eenmaal niet die bizondere aanknopingspunten daartoe als bijvoorbeeld het nationaal monument in Amsterdam. Daarom lijkt het ons wel toe, dat het al les beter stand zal kunnen houden, wanneer we ons jaarlijks richten op de nationale her denking via genoemde middelen en daarbij ons uiterlijk meeleven tonen door middel van de vlag om dan wel tot grotere plaatselijke aktiviteit te komen bij de lustrumherden king. Overigens, dank zij de verkregen vrij heid is men er volkomen vrij in te doen zo als men zelf verkiest. Het gaat er ons alleen maar om een zo goed mogelijke blijvende herinnering te bewaren voor onze jeugd. En hoe men ook over de Poortvlietse akti viteit moge denken wij zien het nog steeds als een loffelijk streven het werden in elk geval geslaagde herdenkingsdagen, ook al kon dan niet van algemene mede werking worden gesproken. En omdat het vele werk van het bestuur der oranjevereniging aldaar waardering verdient, mogen we met die gemeente be ginnen. MODERNE COIFFURES ALBERT STOETZER DAMES KAPSALON Engelsestraat 6 - Telefoon 5743 Bergen op Zoom HOEDERDAG PHILIPS RADIO met hand greep. Keus uit drie kleuren. PHILIPS RADIO met inge bouwde antenne. Prachtige ontvangst f. 83.- PHILIPS RACIO met praktische stationsschaal 1.93.- Dit jaar een ORIGINEEL cadeau voor moeder op 14 mei! Geef 'n kleine radio voor haar alléén. Voor bij het werk, in de keuken, boven en beneden. Al voor f. 83.- is er een schattig toestel, met prima ontvangst. Keus uit allerlei frisse, moderne kleuren. Kom meteen even kijken bij Antwerpsestraat 1 4 Grote Markt 36 Tel 4350 (b.g.g. 5192-5894 4501) BERGEN OP ZOOM met 30 DUIKERTJES koffiemelk Goudmerk met 20 DUIKERTJES samen 70 DUIKERTJES 100 gram bij aankoop van 100 gram met 20 DUIKERTJES bij aankoop van bij aankoop van 1 originele plasticpuzzle bij aankoop van bij aankoop van VOOR „TOP" VOEDING Als U een naaimachine koopt Koopt dan een oud vertrouwd merk» Meer dan 100-jarlg bestaan Reparaties worden aan alle merken vakkundig verricht M. C. BOLIER Provinciale weg 8 Scherpenisse - Tel. 01666-483 TE KOOP Moderne kinderwagen NIEMANTSVERDRIET Poortvlietsedijk Poortvliet IN POORTVLIET werd de Oranjeweek reeds op zaterdag 29 april ingezet met 's avonds om 8 uur een film over Vorstenhuis en Nederland in de grote tent, die op het eind van de burge meester van Oeverenstraat was neergezet en weer aan zo'n 600 personen plaats bood. Hoewel die avond de tent niet vol was, mocht men toch al van 'n goede start spre ken. Koninginnedag zelf kwam misschien een beetje stroef op gang maar liep toch uit op een zeer prettige dag. He programma kon volgens aankondiging worden afge werkt, dank zij het niet ongunstige weer. Alleen de stoelendans 's avonds werd van de markt naar de grote tent verhuisd omdat het wat kil werd buiten. Het was een reuze plezierig besluit van een dag, waarin vooral de jeugd aan trekken was gekomen met een verkeerspuzzelrit, een aubade, een jeugdmid- dagvoorstelling in de tent daarna de stoe lendans voor jong en oud, en tenslotte de lampionoptocht. Het gemis van een plaat selijke muziekvereniging wordt op zo'n dag wel bizonder gevoeld. Gelukkig dat in deze nog wat kon worden goedgemaakt door het zangkoor, dat aan het programmapunt voor het gemeentehuis extra sfeer bracht. De vierde mei was er een samenkomst in de tent met een zeer gepast programma. Na de 2 minuten stilte werd door alle aan wezigen staande het Wilhelmus gezongen. Korte toespraken, waarbij de bezettingstijd in herinnering werd geroepen werden ge volgd door declamatie van mevr. L. N. Huisman-Griep. Zij droeg een fragment voor uit „Onwankelbaar" van Emmy van Lokhorst, waarvan het eerste deel werd be sloten met het gedicht „Het Carillon" van Ida Gerhard en het tweede deel met „De achttien doden" van Jan Campert. Even sfeervol waren de bijdragen der andere me dewerksters en medewerkers als de verzets poëzie van mevr. Kik, een fragment uit de bevrijdingstoespraak van ds. P. Holst door dhr. K. Elenbaas, de laatste uren van „Jo hannes Post" door dhr. R. Weijler, poëzie ook door mevr. Van Dijke en „Rebel mijn hart" van Jan Campert door mevr. Geuze- Oostdijk. Dit alles werd door samen- en koorzang onder leiding van dhr. J. C. Geluk uit Sint Maartensdijk aangevuld. Een goede herdenkingsavond, waarvan jong en oud onder de indruk kwam. Jammer dat er niet eenzelfde grote belangstelling voor bestond als voor de avond van de vijfde mei, toen de film „De slag om Arnhem" voor een ge heel volle zaal werd vertoond. De Oranjeweek werd zaterdagavond be sloten met een zangavond waaraan werd meegewerkt door „Cresendo" uit Poortvliet, „V.Z.O.S." van Sint Annaland, „V.Z.O.S." van Sint Maartensdijk en het Ned. Herv. Kerkkoor te Oud Vossemeer. Ook ditmaal was er weer goede belangstelling. De zang avond werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus en uiteindelijk was daar dan nog het vuurwerk, dat er bij het in aanmerking nemen van de beschikbare financiën, beslist zijn mocht. Misschien is het voor het bestuur der Oranjevereniging niet geheel zonder teleur stelling geweest. Onze indruk was dat men zeer tevreden kon zijn en dat de opzet en uitvoering van het programma geheel aan het gestelde doel: vooral de herinnering voor de jeugd, heeft beantwoord. IN THOLEN begonnen maandag 1 mei de feestelijkheden met klokgelui, waarbij drie klokken tegelijk tot een lange galm over Tholen versmolten. Het was voor de jeugd het teken om naar de markt te gaan, de startplaats voor de wandeltochten. Deze op verzoek van de oranjevereniging door de Thoolse wandel unie georganiseerde tochten werden een groot succes, want 300 deelnemers gingen van start. Geen enkele uitvaller werd ge teld, al moesten de aanwezige E.H.B.O.ers enkele blaren prikken. Het eindpunt van de drie tochten was op „Stadszicht", waar alle deelnemers de herinneringsmedaille kre gen en de wandelboekjes werden afgetekend. „Concordia" kwam inmiddels de wandelaars afhalen, om ze naar het gemeentehuis te brengen. Daar volgden toespraken van de burgemeester en de voorzitter der oranjever eniging, waarbij de jarige Vorstin in het middelpunt werd geplaatst. Gezamenlijk werd daarop het Wilhelmus gezongen, een plechtig ogenblik. De traktatie der schoolkinderen was een zeer gewaardeerd programmapunt op deze feestdag. Voor de ouderen was er inmiddels op de markt zang te beluisteren van een dameskoor onder lei ding van pastoor Rijsloo. Het middagprogramma werd door de drum band aangekondigd, waarna kinder- en volksspelen de verdere uren vulden zonder dat men hoegenaamd het tijdschema over schreed. Het liep zonder hapering. Oud en jong kon zijn hart ophalen, want het pro gramma was voor elk wat wils. Vooral het mastklimmen verwekte spanning en pret. Voor het avondprogramma was „Concor dia" zwaar bezet met het geven van een concert gevolgd door een lampionoptocht. Tenstlotte waren er nog enige openluchtat- trakties op de markt. In het kaaibosje was een draaimolen gezet om degenen, die er nog niet genoeg van hadden gelegenheid te bieden een „schuitje" te pikken. Een treinrit rond de gemeentekom had ook een flinke belangstelling van de jeugd. Er werd op Koninginnedag 1961 met een goed pro gramma dan ook zeer plezierig gefeest in deze gemeente. IN OUD VOSSEMEER Hoewel er alhier voor Koninginnedag geen feestprogramma was samengesteld was er die dag toch wel enige bedrijvigheid in de gemeente. Zo was er 'smiddags op het sportveld veel belangstelling voor de voetbalwedstrijd tussen Vosmeer I en Schut ters (Stampersgat). De ontmoeting eindigde in een 2-0 overwinning voor „Vosmeer" Het was de voorlaatste competitiewedstrijd van Vosmeer I, die het nog pas vorig jaar in deze afdeling gepromoveerd tot de tweede plaats heeft weten te brengen, een prestatie waaraan de goede training niet vreemd is en waarmee we dit elftal kunnen feliciteren. Hetzelfde succes boekte 't twee de elftal zaterdagmiddag tegen Kruisland 2. De doelpuntverhouding was 3-1. Ook voor deze wedstrijd was opvallend veel belang stelling. 's Avonds maakte Oud Vossemeer's Mu- ziekver. een rondgang door de gemeente. Voorzien van lampions, die enkele winke liers vorige week beschikbaar hadden ge steld, organiseerde de jeugd in het kielzog van de muziekvereniging spontaan een fak keloptocht. In de overige geemeenten, voorzover dat nog niet in vorig nummer werd vermeld, kwam men te volstaan met een rondgang van de muziekvereniging op maandagavond 1 mei. REPARATIES KUNSTGEBITTEN DROGISTERIJ M. P. QUIST Sneller, beter en goedkoper Hoogstraat 2 THOLEN Hiermede brengen wij ter kennis van onze verbruikers, dat van de datum van meteropneming in Juli a.s. af de volgende wijzigingen in onze kleinverbruikers- tarieven zullen worden ingevoerd VASTRECHTTARIEVEN t Half Vastrecht kWh-prijs thans 19 cent, wordt 18)^ cent Speciaal Vastrecht „9 8j^ Extra Vastrecht (nieuw) kWh-prijs 7 NACHTSTROOMTARIEF s kWh-prijs thans 5 cent, wordt 4J/jJ cent LICHTT ARIEVEN bij enkelvoudige meting kWh-prijs thans 35 cent, wordt 34 cent meervoudige 35 34 18 17 9 &y2 KLEINKRACHTTARIEVEN bij enkelvoudige meting kWh-prijs thans 28 cent, wordt 27 cent 18 17 meervoudige 35 34 18 17 7 6H De kleinverbruikerstarieven zullen zo nodig van jaar op jaar worden herzien aan de hand van de brandstofprijzen. VERBRUIKERS (GROOTVERBRUIKERS), waarmede een stroomleverings- overeenkomst is afgesloten, zullen schriftelijk op de hoogte worden gebracht van de voor hen geldende tariefsverlaging. Het vastrechtbedrag, behorende bij het Extra Vastrecht, zal voor woningen 18. en voor bedrijfsruimten 60.hoger zijn dan het vastrechtbedrag bij het Speciaal Vastrecht. In verband met de invoering van dit nieuwe vastrecht vervallen de reductieregelingen, alsmede het bijzonder tarief van 7 cent per kWh, gecombineerd met verhoging van het vastrechtbedrag van 9.per jaar. Het nachtstroomtarief is als bekend tevens van toepassing gedurende enkele middaguren en het weekeinde voor sommige categorieën van verbruikers. DE DIRECTIE. bij G, HEIJBOER - Ring 66 - St, Annaland Talrijke cadeaux voor kleine en grote beurs

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 5