De laatste grens Sporthoekjc PTTBABYDEEM Krzeep ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ingsringen Herbers POORTVLIET Vóórheller® MQ6I35EË- Baby-huidje ST. FILIPSLAND Zuiver Uw bloed met Kruschen - ANNA JACOBA POLDER PREDIKBEURTEN Stemmen van Lezers en daarna één jaar op de lijndienst Goes- Ellewoutsdijk. In hotel Moerland waar de receptie werd gehouden kwamen velen hem, zijn vrouw en familie feliciteren o.a. dokter Zocteman en de burgemeesters van Sint Maartensdijk, en Poortvliet, de heren D. C. Bouwense en W. J. van Doorn. Maar het mooiste mo ment voor de jubilaris was wel het opspel den van de bronzen medaille voor die 40 jaar trouwe dienst. Als hij dit las van iemand anders zei hij altijd tegen zijn vrouw, dat hij ook dat nog eens hoopte te beleven. De burgemeester van Stavenisse de heer A. Sluijmers deed deze plechtigheid van enkele woorden verge zeld gaan. Ook de beide wethouders waren tegenwoordig. Namens het gemeentebestuur werd hem een prachtig bloemstuk overhan digd. We wensen de heer van Vliet en familie nog vele goede jaren toe. BEVRIJDINGSDAG Ter herdenking van de bevrijding kwamen de kinderen van de openbare school in het dorpshuis bijeen. Ze werden weer fijn ge- tracteerd en genoten van enkele films. Ook de verkeersdiploma's aan de geslaag den werden uitgereikt. Teleurstellingen gaf dit niet, want allen waren geslaagd. BURGERLIJKE STAND Geboren: 3 april te Bergen op Zoom Joost Jacobus, zoon van Joost Jacobus van Veenendaal en Adriaantje Lena Groenveld. 21 april Jacob Martinus, zoon van Jo hannes Abel den Braber en Jacoba Pieter- nella van Zetten 27 april Jacomina Maria Geertruida doch ter van Marinus Cornelis Wielaard en Pau lina Pieternella Wesdorp. Overleden: 20 april Cornelis Steendijk oud 71 jaar echtgenoot van Adriana Cornelia van der Slikke Ondertrouwd 6 april Gatze de Moed oud 23 jar tim merman en Pieternella Maria Smits oud 22 jaar zonder beroep beiden wonende alhier. Getrouwd: 20 april Gatze de Moed, oud 23 jaar tim merman en Pieternella Maria Smits oud 22 jaar zonder beroep, beiden wonende alhier BURGERLIJKE STAND Geboren: 4 april Hendrik Johan zoon van Jacob Kwaak en Helena Lindhout 6 april Jannetje dochter van Johannes de Jonge en Elizabeth Hendrina de Haan 26 april Jacobus Cornelis zoon van Cor nelis Hage en Maatje Dina van de Velde Ondertrouwd: 14 april Jan Johannes Stoutjesdijk oud 24 jaar landarbeider wonende te Sint Maar tensdijk en Anna Jozina van Nieuwenhuijze oud 21 jaar wonende te Sint Maartensdijk Getrouwd: 13 april Jan van Haaf ten oud 23 jaar chauffeur wonende te Sint Maartensdijk en Neeltje van Ast oud 19 jaar zonder beroep wonende te Sint Maartensdijk. Overleden: 6 april te Bergen op Zoom Martinus Hartog oud 64 jaar landarbeider wonende te Sint Maartensdijk echtgenoot van M. J. van Gorsel 15 april Izak Marinus Quist oud 95 jaar zonder beroep wonende te Sint Maartensdijk gehuwd geweest met Jozina Maria Bijl. Ingekomen: Andreas K. Kievit van Tholen naar Onder de Linden 5 Antonetta Wilkes gehuwd van Eindhoven naar D 59 Abraham P. Quist van Goes naar Oost singel 10 Vertrokken: Arie C. Rozendaal naar Scherpenisse Elizabeth P.Pluut en 1 kind naar Scher penisse Jan van Haaften en echtgenote naar Scherpenisse Jan P. Koopman, echtgenote en 3 kinderen naar Middenschouwen (Scharendijke) Samuel C. van Gorsel, echtgenote en 3 kinderen naar Oud Vossemeer Pieternella A. van As naar Rhenen Gerard M. Hoek echtgenote en 2 kinderen naar Noord-Oostelijke Polder (Emmeloord) SCHIETWEDSTRIJDEN Op de gehouden Provinciale schietwedstrijd te Goes behaalde de plaatselijke vereniging in de A Klasse de 3e prijs. Terwijl op de Personele baan nog 3 schutters een prijs be haalden. WEDVLUCHT De vlucht van de Reisduif vanaf St. Quentin over een afstand van 200 km gehou den waarbij de eerste duif te 13.50.1,0 en de laaste om 14.21.51 had de volgende uitslag: C. v. d. Have Scher. 1 2 3 4, J. Geuze Scherp. 5 17 21 25 26, P. Noordijke Scherp. 6 11 M. Goudzwaard Pvl. 7 13, C. Scherpe nisse St. M. 8, B. Suurland Scherp. 9 20, D. Uil Pvl. 10, M. K. Speijer Pvl. 12 18 27, J. v. d. Hoek St. M. 14 16, H. Jansen Pvl. 15, A. v. Tiggelen Pvl. 19, K. Lisseveld Pvl. 22 28 29, G. M. Larooij Scherp. 23 30, J. Westdorp Pvl. 24. BURGERLIJKE STAND Geboren: Teunis zoon van Berthus de Jong en Jo hanna J. van der Jagt Jacomina Pieternella dochter van Karei Menheere en Elizabeth A. Potappel Ondertrouwd: Nelewart den Engelsman 23 jaar en Neel tje Bolier 21 jaar andere mensen kunnen zien. Zij leren ook het Brailleschrift lezen en zelfs hebben ze, wanneer ze verder studeren, wat meermalen gebeurt, een brailleermachine. Ze krijgen ook voortgezet onderwijs en kunnen zelfs staatsexamen doen en een Universiteit be zoeken. De meesten kunnen dit alles net zo goed als iemand die normaal kan zien. De meisjes leren daar ook koken en naaien. Op vaste tijden mogen zij ook een weekend naar huis en ook de ouders mogen bij hen op bezoek komen. Een en ander werd toegelicht door verto ning van kleurendia's. Voor dit werk is ech ter veel geld nodig. Velen maakten van de gelegenheid gebruik zich op te geven als JI jgj jW.- lU. Getrouwd: Nelewart den Engelsman 2 jaar en Neel tje Bolier 21 jaar Overleden: te Bergen op Zoom Klasina J. Dijke 58 jaar echtgenote van Jacob Tichem Een als levenloos aangegeven kind van Izak L. van Bezooijen en Neeltje E. van den Hoek Ingekomen: Arie C. Rozendaal van St. Maartensdijk naar Gorishoek 495 Elizabeth P. Pluut en zoon van St. Maar tensdijk naar Gorishoek 495 Jan van Haaften en echtgenote van St. Maartensdijk naar Lage Markt 1,63 Alberta den Duik wv Vroegop van Poortvliet naar Bakkerstraat 75 Vertrokken: Adrianus C. Verstijnen en echtgenote van Hoge Markt 8 naar Sijbekarspel Neeltje den Engelsman-Bolier van Mo lenweg 186 naar Middenschouwen Verhuizingen: Cornelis Tichem en gezin van Langeweg 124 naar Kleine Loo 362 Wilhelm M. Geluk en gezin van Kleine Loo 362 naar Langeweg 124 VERTREK CORRESPONDENT De heer C. Geuze, die vanaf de oprichting van de Eendrachtbode het correspondent schap voor deze gemeente verzorgde, gaat in verband met het aanvaarden van een betrekking in Hoek (Zeeuws Vlaanderen) deze gemeente verlaten. Voor het werk dat het echtpaar Geuze voor onze krant in die jaren heeft gedaan, willen we hen ook langs deze weg onze dank betuigen. Door zijn werkzaamheden kon hij vaak niet in de ge meente zijn, wat zijn invloed had op de in zending van copie. Het is voor een streek blad nu eenmaal van grote betekenis dat het plaatselijk nieuws wekelijks in de krant komt. Voorzover het de heer Geuze wel mogelijk was dit werk te doen, zijn we er kentelijk. Het echtpaar neemt de leiding op zich van de stichting „Avondrust" in Hoek. Graag willen we de familie Geuze het aller beste toewensen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieternella C. dochter van A. J. Hage en A. N. Lindhout Cornelia A. dochter van M. J. Yzerman en K. v. d. Klooster Jacomina dochter van M. M. Mol en J. J. P. Geuze Ondertrouwd: Adriaan C. de Ronde oud 24 jaar en Marina P. Kleppe oud 20 jaar Getrouwd: Jan J. Meijll oud 23 jaar en Kommerina W. van Burgh, oud 21 jaar. Ingekomen J. J. Meijll van Oud Vossemeer C. van Wouwe echtgen. van van Kem pen van Melissant Vertrokken: I. A. Hage naar Tholen A. Vroegop-den Duik naar Scherpenisse. A. Priem en echtgen. naar Oud Vosse meer J. Padmos en gezin naar Warmenhuizen C.P.B. De afdeling St. Filipsland van de C.P.B. kwam woensdag 3 mei in vergadering bijeen in hotel „De Druiventros". Als spreker was aanwezig de heer Over- duin, propagandist van het Christ, blinden instituut „Barthimeus" te Zeist De heer Oerduin vertelde het een en ander over het werk dat door „Barthimeus" wordt verricht. De kinderen leren op deze school evengoed als normale kinderen. Zij missen echter veel, zij moeten alles betasten, wat contribuant. De leden waren ervan over tuigd dat dit werk hun aller steun nodig had. In de pauze werden opnamen gehoord van het „Barthimeuskoor". Dit was de laatste vergaderavond van het seizoen. De eerstvolgende vergadering zal in september worden gehouden in „Ons Dorpshuis" te Anna Jacobapolder. WEDVLUCHT Hieronder volgt de uitslag van de wed vlucht St. Quentin van de P.V. „De Reis duif". In concours waren 126 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1608 mm en van de laatste 1187,05 J. C. Verwijs 1 17 20 42, Joh. Reijngoudt Zn 2 15 21 26 32, C. Verwijs 3 4 10 11 16 23 27 31 33 35 37 41„ J. Öakker 5, A. Verwijs 6 7 8 38 40, Gebr. Fonteijne 9 19 24 28 36, J. Zuidweg 12 13, H. Kaashoek 14 W. van Dommelen 18 22, A. den Braber 25, Bakker-Hage 29 en 30, A. Faasse 30, J. Geense 34. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik Marinus zoon van W. M. ten Hove en A. K. Wagemaker. Johannes zoon van Joh. Quist en J. J. Lindhout. Getrouwd: Johannis Kunst oud 23 jaar en Jacomina van der Reest oud 20 jaar Overleden: Abraham van Oeveren oud 90 jaar wedn. van W D. Gort eerder van J. A. Faasse. sn verdrijf zo de oorzaak van Uw Rheumatischo Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf mine rale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uit drijven langs de natuurlijke weg. GROENE KRUIS Onder presidium van haar voorzitter, bur gemeester L. J. de Jonge, werd in „Ons Dorpshuis" te Anna Jacobapolder de alge mene jaarvergadering gehouden van het „Groene Kruis". In zijn mededelingen zeide de voorzitter dat in het afgelopen Groene kruisjaar alle aandacht werd besteed aan de gezondheids zorg. Ook het bevolkingsonderzoek mag goed geslaagd heten. Betreffende kleuter zorg deelde hij mede dat in het afgelopen jaar 420 zittingen werden gehouden met 780 consulten. De sekretaris deelde in zijn jaarverslag mede dat de vereniging 60 leden telt. Het financieel verslag luidde: ontvangs ten 11.665.20, de uitgaven ƒ11.450.02, zo- dater een batig saldo is van ƒ215.18. De totale bezittingen der vereniging bedragen 73.290.52. Als leden van de financiële commissie werden benoemd de heren Joh. van Dijke, G. v. d. Dussen en W. Mol. Als leden van de notulencommissie werden aangewezen de heren A. L. Abrahamse en A. v. d. Meer. De aftredende bestuursleden de heren L. J. de Jonge en A. I. Clarisse, werden bij akklamatie herbenoemd. Tenslotte merkte dr. H. Menger op dat met betrekking tot de zuigelingenzorg 377 consulten werden gegeven. Er was hiervoor een trouwe opkomst. In zijn slotwoord dankte de voorzitter het bestuur voor al het werk dat in het afgelo pen jaar door hen is verricht. Ook de dok ter en de zuster. Voor dit jaar hoopte hij dat het Groenekruiswerk op dezelfde wijze kan worden voortgezet als vorig jaar. Na de pauze werden enkele films ver-1 toond die betrekking hadden op het bevol kingsonderzoek. DAMMEN Nu het damseizoen weer achter de rug is kon het bestuur de stand opmaken van de gespeelde Competities. Er werden 34 partijen gespeeld. De uitslag is als volgt: 1 I. Bolier 64 punten 2 J. v. d. Velde 60 punten 3 L. v. d. Velde 58 punten 4 J. Quist Lzn 50 punten 5 J. Bolier 6 C. Moerland 7 J. Verwijs 8 A. Goudzwaard 9 A. Verhage 10 M. Nelisse 11 C. Overbeeke 12 Th. Quist 13 B. Wisse 14 H. Quist 15 Sj. Hage 16 S. Quist 17 J. van Strien 18 B. Wesdorp 49 punten 46 punten 39 punten 35 punten 34 punten 27 punten 27 punten 23 punten 1,9 punten 18 punten 18 punten 17 punten 16 punten 11 punten zondag 14 mei THOLEN Ned Herv. Gemeente vm. 10 uur rnn. 6.30 uur ds. J. v. Dijk Collecte kerkvoogdij Geref. Kerk 10 en 5 uur H. v. d. Elskamp uit Bennekom. Geref. Gemeente 10, 3 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. van Doorn Ned. Prot. Bond 10.30 uur mej. C. E. Jolles, voorg. Prot. Bond te Soest OUD -VOSSEMEER Ned Herv. Gemeente 10 uur ds. P. Alblas; 6.30 uur ds. Ph. J. Leenmans Collecte kerkvoogdij Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. A. Koning Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Geref. Gem. in Nederland 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds. P. Westland Bediening van de H. Doop Collecte Schulddelgingsfonds Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Geref. Gem. in Nederland 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst STAVENISSE Ned Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds. F. J. Sinke, te Ridderkerk Coll. Herv. Emigratie Commissie Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. W. Slager ST. MAARTENSDIJK Ned Herv. Gemeente 9.30 en 2 uur ds. A. Muilwijk te Randwijk Collecte kerkvoogdij Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur ds. G. J. Zwoferink R e h o b o t h - 7 uur Ir. ds. D. Harteveld van Rotterdam SCHERPENISSE Ned Herv. Gemeente 9.30 uur ds. Ph. J. Leenmans 2.30 uur ds, P. Alblas Collecte bijzondere uitgaven Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst POORTVLIET Ned Herv. Gemeente 10 uur ds. J. van Dijk 6 nm ds. P. Alblas Extra collecte Kerkvoogdij Geref. Kerk 10 uur leesdienst 2.30 uur ds. H. v. d. Elskamp Bennekom Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst ST. FILIPSLAND Ned Herv. Gemeente 9.30 en 2.30 uur ds. F. v. Dieren Maandelijkse collecte kerk Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2,30 en 6 uur ds. Gebraad ANNA JACOBAPOLDER Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. W. Haverkamp AFSCHEID HOOFD CHR. NAT. SCHOOL TE THOLEN Hiermede herroep ik wat door mij is geschreven in uw blad van 28 april 1.1. omdat mij gebleken is, nadat het bestuur met mij gesproken heeft dat zij volkomen te goeder trouw is geweest en geen enkele degenererende bedoeling had, met het op deze wijze afscheid nemen van de Heer van Bezooijen. H. E. Sonnega, Tholen CONCOURS HIPPIQUE 2e PINKSTERDAG TE BERGEN OP ZOOM Tweede Pinksterdag is, zoals u weet, de jaarlijkse dag van het concours hippique te Bergen op Zoom. Velen maken zich dan weer op om op „Kijk in de Pot" een kijkje te gaan nemen wat aldaar gepresteerd wordt door de jeug dige en door de meer ervaren amazones en ruiters. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat juist bij de jeugd en zeer zeker ook bij de landelijke ruiters het aantal meisjes jaarlijks toeneemt. De meisjes zijn voor vele jongens grote concurrenten. Een meisje is nu een maal eleganter, minder stijf, zodat met na me bij de paardensport, een meisje, in de meeste gevallen, eerder „wegwijs" te paard zal zijn als een jongen. En daar komt het juist op aan bij deze sport van „zitten en meekomen". Een groot gedeelte van het 2e Pinksterdag programma wordt besteed aan het springen, zowel over lage hindernissen voor de jeugd als over hoge en brede hindernissen voor de ouderen. Er zijn maar weinig concours hippique verenigingen die over een eigen hindernis park beschikken. Want een hindernispark dat maar eenmaal per jaar wordt gebruikt is eigenlijk een economisch onverantwoord geheel. Maar het moet er toch zijn en op 2e Pinksterdag wanneer er elders in ons land nog twee concoursen worden gehouden valt er beslist niets te huren of te lenen. Gelukkig bezit Bergen op Zoom (en tegen woordig ook Breda) een eigen hindernis park. Voor de a.s. Pinksteren zijn de hindernis sen weer te voorschijn gehaald en geheel opnieuw in de verf gezet, terwijl er wederom twee nieuwe hindernissen in de afgelopen winter zijn bijgebouwd. Het geheel ziet er dan ook van het jaar prima verzorgd uit en de deelnemers van buiten de stad zullen ongetwijfeld niet nalaten hierover de lof trompet te steken. THOOLSE REISVERENIGING Onder voorzitterschap van voorzitter M. Deurloo werd woensdagavond in Hotel Zee land de jaarvergadering gehouden. Eerst werd dhr. A. Kleppe als bestuurslid geko zen in de plaats van A. van Stee. Daarna werd de te houden reis besproken. Besloten werd om 8 juni op reis te gaan. Eerst gaat de reis naar Veere om vervolgens langs de Belgische kust tot de Franse grens te gaan. Dan over Brugge en Gent terug. Onder weg wordt er een lunchpakket uitgereikt en 's avonds zal er warm gegeten worden. Is er tijd over dan zal men in Gent nog een poosje van de avond doorbrengen. V.i-T* v BIJ CHRISLANDIA DE VLAG IN TOP In de vierde klasse der K.N.V.B., waarin dus onze eilandgemeente Smerdiek zijn par tij heeft meegeblazen valt weinig schokkend nieuws meer te melden. Arnemuiden heeft nog één punt nodig om kampioen te heten en die moet het dan in de nog drie te spelen wedstrijden halen, waarover helemaal geen twijfel behoeft te bestaan. Smerdiek heeft het alles bij elkaar niet slecht gedaan, al wa ren er dan wel eens wispelturige uitslagen. Het bracht in elk geval de uitwedstrijd tegen VVN ook tot een goed eindt door met 23 te winnen. Dit betekende dat Smerdiek zich boven VVN plaatste en daarmee wellicht de definitieve stand op de ranglijst heeft bereikt. Het is nu met 19 punten uit 21 wedstrijden achtste geworden van bovenaf of het staat 5 plaatsen boven de degradant, die nog niet bekend is en wat uiteindelijk nog een gevecht gaat worden tussen Nieuwdorp, The Gunners en Rillan- dia. Laatstgenoemde heeft zich de laatste tijd weten op te werken en heeft bovendien 3 wedstrijden minder gespeeld dan zijn twee „bovengangers" Waar er op het eind van de competitie vaak minder levendig wordt ge speeld door elftallen, waarvoor er geen belangen meer op het spel staan is Rillandia zeker niet kansloos zich uit de gevarenzone te werken. KAMPIOEN EN RODE LANTAARN In de 1ste klasse A is het dan Chris- landia dit jaar toch gelukt de vlag te hijsen. Het heeft dit zaterdag kunnen doen in een wedstrijd tegen Vrederust, waaraan het de handen vol had en waarbij Vrederust be slist de technisch meerdere was. Fortuin zit er echter voor Vrederust zelden aan, maar het gelijke spel (2—2) was toch zeer ver dienstelijk en het gaf bovendien Chrislandia de voldoening de titel niet cadeau te hebben gekregen. We kunnen de Heiningers thans feliciteren. Het lag er al in, zoals we twee weken geleden hebben geschreven. Er was voor ONI geen doen meer aan. Chrislandia kwam tot 33 punten in de 18 wedstrijden, schoot er 80 en liet er 20 door. Kennelijk wel de beste prestatie en daarom het kam pioenschap verdiend al staat het dan tech nisch zeker niet hoger dan een Oni, Vrede rust of WHS. Oni moet nog 3 wedstrijden spelen, nl. tegen WHS thuis, Vrederust uit en Kogelvangers thuis, Het is dus zeker van de tweede plaats. WHS als nummer drie genoteerd met be hoorlijke papieren om die plaats blijvend te bezetten, al zal het wel van ONI gaan ver liezen en kan het nog twee punten tegen Sprang 2 (uit) halen. Zaterdag voor een Vrederust. Het had daartoe het eerste kwar tier wel kans, maar het overwicht werd niet in doelpunten uitgedrukt. Inzonderheid van der Kreek en de Vrederust keeper belemmerden de WHS voorsprong. Het was niet de wedstrijd die men gewoonlijk tussen deze elftallen ziet. Nu ging alles veel harder en nerveuzer, terwijl de scheidsrechter er ditmaal ook geen goed aan deed. Beide-ver dedigingen gaven het beste deel te zien Vrederust heeft vooral door het goede stand houden het punt (1,-1) zeker verdiend te Sint Annaland. Kogelvangers leefde wat door een 0-4 zege op Good Luck 2. Verder werd er de laatste twee weken in deze afdeling niet gespeeld. The Gunners 2 is uit gespeeld en degradeert. De stand is nu. Chrislandia 18 15 3 0 33 80 20 ONI 15 12 2 1 26 56 18 W.H.S. 16 9 1 6 19 45 44 Vrederust 17 8 3 6 19 44 37 Good Luck 2 17 7 4 6 18 43 40 Kogelvangers 17 6 4 7 16 56 36 H.N.C. 18 7 2 9 16 34 32 Seolto 1,7 6 2 9 14 40 52 Sprang 2 17 2 1 14 5 24 61 The Gunners 2 18 1 2 15 4 12 68 totaal 168 wedstrijden en 168 punten 2e KLASSE Hier gaat het nog steeds tussen SVV en Roda voor wat de titel betreft. Eerstge noemde heeft de beste papieren, maar het puntental is geluk, zij het dat Roda een wed strijd meer speelde. PTT werkte zich goed naar boven, terwijl KMA wat afzakte. Voor al Dinteloord 2 kwam in deze afdeling be hoorlijk mee en heeft een goede middenmoot- plaats. Voor Smerdiek 2 is de kans in deze afdeling wel verkeken. Het verloor zaterdag de voor degradatie belangrijke ontmoeting tegen Seolto 2 met 86. Hoewel nog 4 wedstrijden te spelen zit er voor Smerdiek 2 weinig perspectief meer in en mogelijk vindt het elftal zelf ook beter in de 3e klasse terug te komen. Zaterdag jl. won Roda van KMA met 32, terwijl SSC 2 van Dinteloord 2 met 03 verloor en VVN 2 tegen Good Luck 3 gelijkspeelde: 22. 3e KLASSE A Terwijl men mag aannemen, dat Dintel oord 3 de rode lantaarn blijvend in de han den is gedrukt, kan de kampioen nog steeds niet voor de dag komen. Wel staan de Kon. Marechaussee's uit Woensdrecht er best voor, maar ter elfder ure is BWR 2 voor nemens zich terug te trekken uit deze com petitie en dit kort de Marechaussee 4 en Chrislandia 2 maar 2 punten. Met een wed strijd minder gespeeld zou Chrislandia dus nog best gelijk kunnen komen. Naar onze mening gaat het eigenlijk niet aan om met (zoals voor BWR 2) nog 5 wedstrijden te spelen zich nog uit de competitie terug te gaan trekken. Andere elftallen hebben de reis naar Dinteloord al gemaakt en ver wachten BWR 2 dus nog thuis. Bovendien komen er, zoals gezien ook in de top moei lijkheden. De Bond schijnt het gemakkelijker op te nemen. Zaterdag jl. won Kogelvangers 2 met 32 van Chrisladia 3, kon Chrislandia 2 aan Tholense boys een 61 nederlaag toebrengen en kon WHS 2 tegen de kam pioenskandidaat de Marechaussee's niet tot een gelijkspel komen, maar moest met 12 bukken. DE VERWACHTING In de 1ste klasse A wordt zaterdag niet gespeeld in verband met een selectiewedstrijd voor het afdelingsvoetbal, welke match op het veld van Vrederust wordt gespeeld om 4 uur tegen Smerdiek 1. Het merendeel der spelers van het selectie-elftal komt uit de lste klasse A. In de 2e klasse A speelt Dinteloord 2 tegen KMA met winstkans voor de thuis club, gaat SSC 2 verliezen van SVV en wint PTT van Smerdiek 2. WN 2 zal wel trachten om Roda de voet dwars te zetten, maar wellicht lukt ook dit niet. 3e KLASSE A Kogelvangers 2 klopt Vosmeer 3, terwijl WHS 2 ook tot winst kan komen tegen Tholense boys. Chrislandia 2 zal ongetwij feld van Vrederust 2 gaan winnen. 9 ALISTAIR MACLEAN „U spreekt in raadsels, kolonel Szendrö Ik ben een gewoon bur ger uit Boedapest en kan dat bewijzen. Goed, ik heb inderdaad Oostenrijkse papieren die vals zijn, maar mijn moeder was stervende en daarom was ik bereid risico te nemen. Ik heb echter geen misdaad tegen mijn land begaan, dat zult u toch zeker ook wel inzien. Als ik gewild had, zou ik verder naar het westen hebben kunnen gaan, maar ik wilde het niet. Mijn land is mijn land en in Boedapest hoor ik thuis. Ik kwam dus terug." „Een kleine correctie," mompelde Szendrö. U komt niet terug u gaat naar Boedapest en waarschijnlijk voor het eerst van uw leven." Hij keek Reynolds recht in de ogen, toen plotseling de uitdruk king op zijn gezicht veranderde. „Achter u Met een ruk draaide Reynolds zich om. Het gebeurde in de fractie van een seconde en eer hij zich gerealiseerd had, dat de kolonel zijn waarschuwing in het Engels schreeuwde. Er was niets aan de ogen of stem van Szendrö te bemerken geweest, dat zijn bedoeling verraden zou kunnen hebben. „Een schooljongenstrucje," zei Reynolds nu ook in het Engels. „Ik spreek inderdaad Engels en waarom zou ik het ontkennen Mijn waarde kolonel, als u uit Boedapest kwam, en dat is niet het geval, zou u weten, dat daar minstens vijftigduizend mensen wonen, die de Engelse taal machtig zijn en waarom zou zo'n doodgewone prestatie dus met wantrouwen beloond moeten wor den Szendrö sloeg zich op de dij van plezier. „Het is allemaal even voortreffelijk en ik voel werkelijk- iets van een jalousie de métier Een Brit of Amerikaan ik veronderstel een Brit, omdat het knauwende Amerikaans bijna onmogelijk te maskeren is die zo uitstekend als u het Hongaars van Boedapest spreekt is al iets bijzonders, maar een Brit, die nota bene Engels met een Hongaars accent laat horen dat is subliem „Maar man nog aan toe riep Reynolds kwaad uit. Er is hele maal niets subliems aan, want ik bén Hongaar „Ik vrees van niet," zei Szendrö, terwijl hij met zijn hoofd schudde. „Uw superieuren hebben u inderdaad veel geleerd en ze deden het prachtig. Voor elk spionagesysteem in de wereld bent u uw gewicht in goud waard, mijnheer BuhlEén ding werd u echter niet geleerd, één ding, dat ze u niet kónden leren, omdat ze niet weten wat het is de geestesgesteldheid van het Hongaarse volk Ik geloof, dat we openlijk, als twee verstandige mensen, met elkaar mogen spreken en het buiten de schone vaderlandse leuzen kunnen stellen die voor het welzijn van het... eh... proletariaat gebruikt plegen te worden. Ik heb het, in het kort gezegd, over de geestesgesteldheid van de overwonnenen, de van doodangsl bezetenen, de in vrees gekromde schouder, die nooit weet wan neer de lange arm van de dood zich uitstrekt en een kille hand hem aanraakt." Reynolds keek de kolonel verbaasd aan de man moest name lijk wel heel zeker van zichzelf zijn doch Szendrö negeerde hem. „Ik heb al teveel landgenoten meegemaakt, mijnheer Buhl, die zoals u, ontzettende martelingen en de dood tegemoet gingen. De meesten zijn dan als verlamd van schrik, anderen huilen en jam meren, terwijl enkelen, een handjevol misschien, als verteerd worden door woede. U valt in dit opzicht echter geheel buiten het kader, wat een fout is, maar dat is nu juist iets, wat uw superieuren niet hebben kunnen weten. U bent ijskoud en volkomen onaandoen lijk, u maakt voortdurend plannen en berekeningen en bent ervan overtuigd dat u nuttig gebruik kunt maken van elke mogelijkheid. Geen moment verliest u de gelegenheid uit het oog, waarop zo'n mogelijkheid zich zou kunnen voordoen. Was u een man van minder formaat geweest mijnheer Buhl, dan had u zichzelf niet zo gemakkelijk verraden...." Plotseling zweeg hij, strekte zijn hand uit en knipte het lampje boven de voorruit uit. Tegelijkertijd hoorde Reynolds op de hoofdweg het geluid van een naderende auto. Szendrö draaide het portierraam dicht, trok vlug de sigaret uit Reynolds' vingers en trapte de peuk uit. Hij zei niets en bewoog zich niet, tot de auto, slechts met moeite waarneembaar, als een donkere schaduw achter het felle licht van de koplampen en op wielen, die geruisloos over de sneeuw gleden, in westelijke richting verdwenen was. Nadat de wagen uit zicht was geraakt en het geluid van de motor weg stierf, keerde déj-kolonel de Mercedes en reed hij terug naar de hoofdweg. Dan'ging het weer verder naar Boedapest, dwars door de zacht neerdwarrelende sneeuwvlokken en met een snelheid, die op de gevaarlijk^ gladde weg nauwelijks te verantwoorden leek. Het' duurde meer dan anderhalf uur eer ze Boedapest bereikt hadden;: en het was een lange, moeizame rit, die onder normale omstandigheden in de helft van de tijd volbracht had kunnen wor den. De sneeuw die hen in de bundels licht van de koplampen soms plotseling als een gordijn van grote, witte veren tegemoet joeg, begon, échter steeds dichter te vallen en hield hen op. Af en toe had een évandelaar hen zelfs bij kunnen houden en dat gebeurde vooral wanneer de ruitenwissers die de sneeuw in gegolfde randen naar het midden en de zijkanten van de voorruit duwden, het werk niet langer konden verzetten. Ze begonnen dan hoe langer hoe minder uit te zwaaien, stopten tenslotte volkomen en wel tien keer moest .Szendrö uitstappen om de voorruiten vrij van sneeuw te maken. Een paar kilometer voor de stadsgrens verliet Szendrö plotse ling opnieuw de hoofdweg en reed hij langs een groot aantal smalle en kronkelende bijwegen, waar de sneeuw zó dik lag, dat het verschil tussen de weg en een verraderlijke sloot of greppel slechts met grote moeite te onderscheiden viel. Uit alles bleek dat de Mercedes de eerste auto was die zich na het begin van de sneeuwbui op deze wegen had gewaagd. Ondanks de aandacht, die hij aan het rijden moest besteden, flitsten de scherpe ogen van Szendrö steeds weer naar zijn gevangene en de nimmer verflau wende waakzaamheid van de man had bijna iets onmenselijks. Waarom de kolonel de hoofdweg verliet kon Reynolds niet raden en evenmin waarin Szendrö het eerder ook al had gedaan en op de landweg was gestopt. Wel wees dit erop, dat hij eerst de naar het westen stormende politiewagen had willen ontlopen en nu de controle op de invalswegen waarvoor Reynolds in Wenen al was gewaarschuwd. De juiste reden voor deze strategie was echter geheel iets anders, doch Reynolds verspilde geen tijd aan het pro bleem, omdat hij met zijn eigen problemen al genoeg te stellen had. Misschien tien minuten bleven hem nog over Ze reden nu over de kinderhoofdjes van de straten en lanen van Boeda, de westelijke helft van de stad, waar zich grote volla's en voorname herenhuizen bevonden, en sloegen dan af naar de Donau. Het begon iets minder hard te sneeuwen en toen hij zich wat omdraaide, kon Reynolds door de vlagen heen heel vaag het grijze graniet van de door rotsen ingesloten voorloper van de Gellertheuvel zien en de enorme schaduw van het St. Gellerthotel. Bij het bereiken van de Ferenz Jozelfbrug zag hij de St. Gellert- berg, waar heel vroeger een bisschop, die zich de woede van zijn medemensen op de hals had gehaald, in een vat met spijkers werd gestopt en in de Donau gesmeten. Armzalige knoeiers waren het in die dagen, dacht Reynolds grimmig, de oude bisschop is na een paar minuten natuurlijk al uit zijn lijden verlost geweest, maar in de Andrassy Ut hebben ze dat zonder twijfel veel beter geregeld. (Wordt vervolgd.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 2