Plaatselijk nieuws. Vier inwoners op Tholen Koninklijk onderscheiden: Ridder in de Orde van Oranje Nassau, medailles in goud en brons. THOLEN KOOLS DE VISSER ST. ANNALAND OUD -VOSSEMEER STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK 17e jaargang No. 25 5 mei 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Van een lintjes „regen" was er op ko ninginnedag 1961 op Tholen en St. Filips- land geen sprake. Des te meer waardering daarom bij degenen, wie deze eer wel te beurt viel, We hoorden er deze week de bijbeltekst bijhalen die dan wel in een ge heel andere zin moet worden toegepast van de vele geroepenen en de weinige uitverkorenen. Het was beslist niet als spot ternij bedoeld, maar slechts als een spon taan invallende vergelijking. Koninginnedag 1961 bracht aan twee inwoners van Tholen een Koninklijke onderscheiding en aan twee inwoners van Oud Vossemeer werd de me daille in brons uitgereikt. VERDIENSTE VOOR VISSERIJ De 53 jarige J. H. Bal in de Dalemse- straat werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit was inzonderheid om zijn ver diensten voor de visserij. Vooral de laatste jaren stond dhr. Bal op de bres voor de Zeeuwse visserijbelangen en ijverde inzon derheid voor de aanleg van het proefbasin in het Veerse Gat alsmede voor de gewens te voorzieningen ten behoeve van de Veerse vissers, die door de afsluiting van het Veer se Gat werden gedupeerd. In het algemeen worden door dhr. Bal de visserij belangen dant Griep, die de dienst per 1 juli a.s. zal gaan beëindigen, zich heeft doen kennen als een trouw een nauwgezet politieambtenaar. Dit laatste is trouwens al eerder gebleken, toen u in 1946 een tevredenheidsverklaring mocht ontvangen van de toenmalige mili taire commandant in Zeeuws Vlaanderen en de toenmalige gewestelijke comandant van de politie voor zaak op politiek ge bied en voor de bijdrage tot opheldering van een misdrijf. Het mag gezien worden, aldus de overste, als een bekroning op uw werk en het is tegelijkertijd een eer voor ons district en voor de groep Tholen in het bijzonder. Overste van Thiel besloot met de adjudant en zijn echtgenote veel geluk toe te wensen met deze onderscheiding en hoopte dat hij ze nog vele jaren in gezondheid zou mogen dragen. Burgemeester mr A, J. van der Hoeven uit Tholen feliciteerde ook namens de colle ga's van de andere eilandgemeenten, er op wijzend, dat op deze dag weer vele onder scheidingen zullen worden uitgereikt, maar dat er ook vele anderen zijn, die er mogelijk op rekenen en er ook recht op menen te hebben, maar die het niet ten deel valt. Weer anderen zijn er die er menen ook geen over iemand wordt geoordeeld en ook maar een mens zijnde, ben ik evenmin zonder ijdelheid, aldus de adjudant. Hij dankte vervolgens alle sprekers en degenen die me de tegenwoordig waren bij deze plechtig heid. Hoewel zelf onderscheiden is het niet alleen mijn werk geweest, wat hier tot stand kwam, maar zeker ook die van al mijn medewerkers, zo verklaarde adjudant Griep die besloot met: ik ben er zeer mee vereerd, ja geweldig mee in mijn schik, MEDAILLES IN BRONS Het is nog niet zover in ons land, dat er maar één onderscheiding van verdienste be staat, zodat ook dit jaar voor onze streek nog verscheidenheid bestond. Terzake meer aan eenheid de voorkeur gevend, spijt het ons wel dat we van onderstaande onder scheidingsuitreikingen niet tijdig op de hoog te waren om ook hen via een foto aan de le zers voor te stellen. Twee personen uit Oud Vossemeer kregen de ere-medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau, beide in verband met een 40-jarig dienstverband. De heer W. A. den Engelsman was sinds 1 sept. 1920 stoomgemaal-machinist bij het Waterschap Oud Vossemeer en met ingang van 1 januari 1959 bij het nieuwe Thoolse Waterschap. Tijdens een gezellig samenzijn in het al in gebruik zijnde nieuwe Polder huis te Sint Maartensdijk, spelde burgemees ter mr J. J. Versluijs hem zaterdagmorgen in tegenwoordigheid van het oude en het nieuwe Polderbestuur de medaille op. Dezelfde dag kreeg ook mej. M. Verkerke uit handen van dezelfde burgemeester haar onderscheiding voor 40 jaar trouwe dienst als huishoudster en dienstbode bij de fami lie Van Gorsel te O. Vossemeer. Van april 1921 tot augustus 1958 werkzaam bij de wed. De Graaff-van Gorsel en thans in dienst bij de wed. van Gorsel-van der Slikke Ook langs deze weg alle gedecoreerden onze gelukwensen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. J. H. Bal te Tholen: Ridder in de Orde van Oranje Nassau behartigd als vice-voorzitter van „Zevibel", als besuurslid van het produktschap „Vis en visprodukten", als lid van het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen, als lid ook van de oesteradviescommissie, ter wijl hij in zijn kwaliteit van voorzitter der thoolse visserijvereniging „Helpt Elkander" ook in dat opzicht zijn steentje bijdraagt. Verder is dhr. Bal bestuurslid van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, lid van de gemeenteraad in Tholen, voorzit ter van de VVV afdeling, van de Alg. Kleuterschool en van de Rederijkerskamer, commissaris van de Nutsspaarbank en secre taris van de muziekvereniging „Concordia". Drie en dertig jaar geleden begon hij als jongste bediende van de oestermaatschappij „Bona Fides" in Tholen, waarvan hij thans directeur is. In tegenwoordigheid van de familie reikte burgemeeste mr A. J. van der Hoeven maan dagmorgen 1 mei deze hoge onderscheiding uit, waarmee dhr. Bal en zijn familie, zoals begrijpelijk zeer vereerd was. BEKRONING VOOR NAUWGEZETTE POLITIEDIENST Op het groepsbureau van de rijkspolitie te Tholen, in dit nieuwe gebouw had zich al eerder op deze maandagmorgen 1 mei een andere plechtigheid voorgedaan. Daar bij waren aanwezig de districtscommandant der rijkspolitie in Zeeland, dir. officier der rijkspolitie 3e klas overste A. J. van Thiel, de officier van justitie mr Th. Lebret, de burgemeesters van Tholen, Sint Annaland, Stavenisse, Sint Maartensdijk/Scherpenisse en Poortvliet, meerdere politiefunctionarissen uit het district en de postcommandant van de groep Tholen. Het middelpunt van het gezelschap was echter adjudant C. Griep en zijn familie. Overste van Thiel richtte zich tot de groepscommandant der rijkspoli tie in Tholen met te verklaren, dat bij Kon. Besluit van 25 augustus 1961 no 25 aan ad judant C. Griep te Tholen de medaille in goud was toegekend verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. Spreker verklaarde het op zeer hoge prijs te stellen deze onder scheiding te mogen opspellen, waarmee hij dan voldeed aan het verzoek van de minister en van de inspecteur van het corps, nu het Hare Majesteit behaagde deze vererende onderscheiding aan dhr. Griep toe te kennen De overste verklaarde dat deze onderschei ding haar grond vindt in het feit, dat adju- recht op te kunnen laten gelden. Hoe dit ook zei: deze onderscheiding is zeker op zijn plaats. Wanneer ik zie, wat u hebt gedaan in onze streek, dan komt u dit goud zeker toe. Daarom ook verheugen wij ons allen hier met u van harte en hopen dat u deze onderscheiding nog vele jaren in goede gezondheid zult mogen dragen. De plaatsvervangend groepscommandant, opperwachtmeester Bos verzocht vervolgens aan opper Westdor die draagmedaille te wil len overhandigen, aan adjudant Griep ge schonken door zijn groep, terwijl mevrouw Griep een bloemstuk kreeg. Dit alles ging ook vergezeld van de beste wensen. Een collega, adjudant Pipping der groep Wal cheren voegde zijn felicitaties bij die der vorige sprekers. De onderscheidene zelf vond het moeilijk thans woorden van dank te vinden. Zijn grote erkentelijkheid ging alereerst uit naar H.M.de Kpningin voor deze vererende ko- ninklijke waardering en voorts naar al die genen, die hiertoe hadden bijgedragen. Het is altijd prettig, wanneer in gunsige zin HOOGWATER in de week van 7 tot en met 13 mei 1,961 zondag 8.14 20.40 maandag 9.18 21.50 dinsdag 10.38 23.12 woensdag 12.05 donderdag 0.35 13.16 vrijdag 1.43 14.16 zaterdag 2.43 15.10 7 mei Laatste kwartier te 16.58 uur 14 mei Nieuwe Maan te 17.52 uur BEKENDMAKING Toelating van leerlingen tot de openbare school voor gewoon lager onderwijs Burgemeester en wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat er bij de aanvang van het a.s. nieuwe schooljaar ge legenheid bestaat tot toelating van kinderen die vóór 1 oktober 1961, de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt, tot de openbare school voor gewoon lager onderwijs in deze ge meente. Van het voornemen van de plaatsing van kinderen bestaat gelegenheid aangifte te doen op woensdag, 10 mei a.s., des na middags tussen 4.00 en 6.00 uur, in meer genoemde school. Tholen 2 mei 1961 Burgemeester en wethouders voornoemd. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend: 1. dat in verband met de geleidelijke invoe ring van de vijfdaagse werkweek het personeel van de reinigingsdienst vanaf heden tot 1 november des morgens om 7.30 uur begint. 2. dat woensdag, 10 mei 1961, in de gehele gemeente scherven zullen worden opge haald. 3. dat vrijdag, 12 mei 1961, privaatputen zullen worden geledigd: aangifte daartoe vóór die datum bij de districts-opzichter van de centrale dienst „Noord Zeeland", alhier. 4. dat in verband met de Hemelvaartsdag privaattonnen zullen worden opgehaald op dinsdag 12 mei 1961; op dezelfde dag kunnen de huisvuilemmers ter lediging worden aangeboden in het volgende stadsgedeelte: Ten Ankerweg, Jan van Bloisstraat, Louisestraat, Polderstraat, Simon Lind- houtstraat, Dalemseweg, Grindweg, Sin gel, Verlengde Singel en Vossemeerse- poort 24 t-m 38: in het overige stads gedeelte zal het huisvuil op 13 mei 1961 worden opgehaald. 5. dat in verband met de 2e Pinksterdag privaattonnen op 23 mei en het huisvuil op 24 mei a.s. zullen worden opgehaald. Tholen, 3 mei 1.961 Burgemeester en wethouders voornoemd. MODERNE COIFFURES ALBERT STOETZER DAMES KAPSALON Engelsestraat 6 - Telefoon 5743 Bergen op Zoom Adjudant C. Griep: de gouden medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau SCHOOLTANDVERZORGING De leerlingen van Oud Vossemeer kregen een tweede controle van de schooltandarts. Dinsdag 2 mei kwamen de schoolgaande kin deren in Tholen voor de tweede maal onder controle. Er blijkt in de schooltandregeling een aanmerkelijke verbetering te zijn inge treden na de reorganisatie. COLLECTE KINDERBESCHERMING Door de samenwerkende organisaties voor kinderbescherming de Stichting „Sakor" zal in de week van 8 tot en met 20 mei een na tionale collecte worden gehouden. Meer dan 400 instellingen en verenigingen voor kin derbescherming in Nederland, die samen ruim 50.000 van deze aanvankelijk „onbe schermde" kinderen onder hun hoede heb ben, vormen de noodzaak tot hulp aan de verwaarloosde jeugd. Steunt daarom deze nationale collecte kinderbescherming, wan neer men u komende weken om een bij drage vraagt. BEJAARDENMIDDAG Woensdag werd in het verenigingsgebouw een bejaarden middag gehouden. Mevr. v. d. Velde heette namens de federatie allen harte lijk welkom en sprak er haar spijt over uit dat door ziekte en andere omstandigheden de belangstelling niet zo groot was als an ders. Na de thee vertoonde mevr. v. .d Velde dia's van Tholen die met grote aan dacht bekeken werden. Na de koffiepauze werden er gezelschapsspelen gedaan, wat altijd weer een gezellig programma punt is. De middag was weer voorbij voor men er erg in had en na het slotwoord van mevr. v. d. Velde ging ieder voldaan huiswaarts. DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR Koninklijke onderscheidingen op Tholen Filipslands Fanfare in het nieuw Bedrijfsstudiegroep in het zilver De Pluumpot draait nu officieel Veel belangstelling voor St. Annalandse speeltuin Vrijheidde roeping van de mens is mens te zijn. Bij de jongereen waren er liefst 10 met 0 fouten. Na loting ging Corry Aarnoudse Hdr. met de hoofdprijs, een mooie sportfiets strijken. De anderen kregen hun prijs in de vorm van rijwielonderdelen. Natuurlijk was er voor de winnares van de groep ouderen, Nelly Nelis, de enige die de rit zonder fouten maakte, ook een mooie prijs beschikbaar gesteld. Jammer dat de belangstelling onder de jeugd wat tegenviel, men had gerekend op een grotere deelname dan 18 ouderen en 39 jongeren. COLLECTE Een collecte ten bate van de Sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren bracht alhier 139.95 op. 40 JAAR GETROUWD In de zaal van dhr. M. J. van der Zande werd vorige week vrijdag een receptie ge houden ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijksfeest van vader en moeder D. M. van der Zande-Schoep. Velen kwamen het bruidspaar met hun groot gezin op deze dag gelukwensen. We wensen het echtpaar nog vele hu welijksjaren toe in hun nieuwe boerderij aan de Broekse weg. VROEGTIJDIG INZENDEN In verband met Hemelvaartsdag ver zoeken we de cople en advertenties voor het volgend nummer zo vroeg mogelijk in te zenden. Het geldt voor ieder nummer dat plaatsing van advertenties na woensdagmiddag 1.00 uur niet meer kan worden ge garandeerd. GELD WEGGOOIEN? Niémand die het bewust zal doen. Daarom zijn onze adverteerders er zich ook van bewust dat voor het onder de aandacht brengen van hun artikelen op Tholen en St, Filipsland één advertentie in de EENDRACHT- BODE voldoende en afdoende is. Adverteren in de Eendrachtbode is géén geld weggegooid. TENT 2 persoons v.a. 37.50 LUCHTBEDDEN v.a. 19.75 SLAAPZAKKEN v.a. 14.95 Fortuinstraat 4-6 Bergen op Zoom tel. 3342 VOETBAL Het was de voorlaatste competitiewedstrijd van Vosmeer I, die het nog pas vorig jaar in deze afdeling gepromoveerd tot de twee de plaats heeft weten te brengen, een pres tatie waaraan de goede training niet vreemd is en waarmee we dit elftal kunnen felici teren. DE SPEELTUIN DRAAIT Dank zij de gedempte haven kon de Sint Annalandse speeltuin gaan draaien. Er is daar voldoende ruimte, temeer omdat hier ZELFBEHOUD DOOR ZELFBESCHERMING Dinsdagmiddag werd in het verenigings gebouw het kader van zelfbehoud door zelf bescherming aan een 20 tal dames een test afgenomen. De heren die hiervoor uit Den Haag gekomen waren, waren zeer tevreden over het resultaat. Op enkele dames na die dit nog eens nader kunnen bekijken slaagden allen voor deze test. Mej. Vroom en mevr. Renes waren op deze cursus de instructrices die dit op voor treffelijke wijze deden. Volgende winter zal bij voldoende deelname een dergelijke cur sus gegeven worden. Dat het nodig is dat ieder hier te zijnertijd iets van gaat weten zal voor een elk wel duidelijk zijn. ORIENTATIERIT Maandagmiddag jl. verreed de schooljeugd in 2 leeftijdsgroepen van 10-12 en van 13-15 jaar de aangekondigde oriëntatierit voor fiet sers. Dank zij de medewerking van de plaatselijke afdeling van de Bond voor Vei lig Verkeer was deze door dhr. P. de Wilde georganiseerde wedstrijd goed geregeld en beschikte men over voldoende controleurs enz. Men startte om ongeveer 10 over 2, de kleinen vanaf de openbare school, de gro teren vanaf parkeerplaats Mees. Voor bei de leeftijdsgroepen waren aparte routen; uitgezet. Aan de rit was een schriftelijk examentje verkeersregels verbonden, waar bij nog al fouten werden gemaakt. De pres tatie van degenen, die ook het parcours zonder fouten aflegden was er te groter door. Te meer omdat de rit voor deze kin deren toch werkelijk niet gemakkelijk was. slechts een beperkte apparatuur wordt gezet in verband met de tijdelijke aard van deze plaats. Maar de jeugd is er al bizonder ge lukkig mee. Er staan 2 doelpalen, 2e kleu terschommels, 1 dubbele schommel, 3 wip pen en 1 klimpaal. Dezer dagen zal er nog een zandbak worden aangebracht, een flink klimrek en nog een draairek. Zoals bekend is de feitelijk aangewezen plaats voor de speeltuin een terrein „achter de bogerds". Waar dit echter nog geen gemeentelijk ei gendom is, zal het nog wel een jaartje aan lopen, eer men naar deze definitieve plaats kan verhuizen. Maar het tijdelijke speelter rein op de oude haven is een bizonder goe de noodoplossing. Van jeugdzijde is er dan ook grote belangstelling voor. Het bestuur der speeltuinvereniging „Vrij en Blij" heeft het voornemen ook nog een paar banken te plaatsen, zodat eventueel meekomende moeders op prettige wijze toezicht kunnen uitoefenen. Waar het hier geen afgeheinde ruimte betreft is de speeltuin voor ieder toe gankelijk, al hoopt het bestuur dat, na vol doende voorvarendheid harerzijds, nog velen als lid zullen toetreden. In dit verband vestigt genoemd bestuur er voorts de aan dacht op, dat het reglement zondagssluiting aangeeft, wat op het definitieve en dan afgesloten terrein niet moeilijk is, maar waarom het er op vertrouwt, dat men hier aan ook de hand zal houden bij dit tijdelijke niet afgesloten terrein. Het is bizonder pret tig dat deze oplossing kon worden gevonden en dat een gedeelte van de zo veel geld vragende apparatuur kon worden geplaatst. Laat de oudere jeugd bedenken dat het vooral een speelterrein is voor schoolgaande of nog kleiner kinderen, ook wat betreft het gebruik van de doelpalen. En de ouders met graag in de speeltuin verblijvendJe kinderen, welke nog geen lid zijn, willen nu misschien wel hun steentje bijdragen of ouders zonder kinderen en gezinsleden door middel van een donatie. Er is heel wat nodig om voldoende materiaal en daardoor „speel- spreiding" te krijgen. De jeugd veel plezier in de speeltuin toegewenst. NU EEN ECHTE JULIANASTRAAT Een „vorstelijke" straat is het de laaste jaren zeker niet geweest. De onvoldoende riolering, de vele putten, de onhebbelijke keien maakten dat men niet voor z'n plezier door de Julianastraat ging. Daarin is een grote verandering en verbetering gekomen, nu de oude keien zijn verdwenen, een nieu we riolering aangebracht en een nieuwe klinkerbestrating met aan beide zijden trot toirs. Een ander gezicht. Een echte Juliana straat nu. GOUDEN BRUIDSPAAR Het echtpaar J. L. Goedegebuure-Stols herdacht gisteren het feit, dat ze 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Beiden mogen zich nog in een uitnemende gezond heid verheugen. Jarenlang woonde men op het boerenbedrijf in de Annavosdijkpolder tot men enige jaren geleden op het dorp kwam wonen om de bejaardenleeftijd in rus tiger banen te slijten. Met de vele kinderen en talrijke kleinkinderen was het voor dit gouden bruidspaar gisteren een vreugdevolle dag, waarmee we hen ook langs deze weg nog mogen gelukwensen. KONINGINNEDAG De verjaardag van H.M. Koningin Juliana ging voor de kinderen van de openbare- en kleuterschool ook dit keer niet ongemerkt voorbij. Des voormiddags bracht de Burgemeester met beide wethouders een bezoek aan beide scholen. De kinderen zongen uit volle borst en de beloning was niet slecht. Ze kregen verschillende versnaperingen en tevens een mooi boekje. Maar de vrije middag was voor hen misschien nog wel het mooist van al. CORRESPONDENTSCHAP Tot onze spijt zijn we er nog niet in geslaagd voor deze gemeente iemand te vinden, die het plaatselijk nieuws aan ons wil doorgeven. Dit is de inwoners de laatste weken wel duidelijk geworden uit een ver mindering van de plaatselijke berichten. Tot zolang wil men eventuele „tips" wel zoveel mogelijk doorgeven aan het redak- tieadres Ring 66, Sint Annaland, tel 375. Indien er nog iemand liefhebberij heeft voor doorgave van plaatselijk nieuws dan graag ook bericht aan voornoemd adres. Voor raadsverslagen en streekbijeenkomsten kun nen we steeds zelf zorgdragen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1