WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws Piet van Tilburg anelicn NT IEDER De Smalstad krijgt nu een representatieve bestuurszetel VERSCHIJ I I I E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Naar een tweede conserven- industrie te Sint-Annaland. 17e j«*r<jang No, 22 14 april 1961 Voorlopig conservering zilveruitjes. „Rijnco" bouwt aan Langeweg bedrijfshal. Door restauratie wordt stadhuis in ere hersteld» Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer- 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Een jaar geleden kwam de firma L. P. Uyttewaal te Langeraar met een dependance van zijn tafelzuren-industrie naar St, Anna land, dank zij een initiatief daartoe van dhr. J. R. van Dijke, bij wiens bedrijf een industriehal werd gebouwd en met de conservering van zilveruitjes en augurken werd begonnen. Dit jaar zal er een soortgelijk bedrijf ontstaan op initatief van de St. Annalander de heer L. J. Rijnberg, die eenzelfde begin maakt, met het streven in de toekomst tot „kleinverpakking" over te gaan en het uit te breiden tot een conserven-industrie onder de naam van „Rijnco" Rijnberg's Conservenindustrie. Daartoe zal nog voor juli op een perceel in de St. Annalandse polder tussen de Groeneweg-Langeweg en de Kleine Dijk een bedrijfshal worden gebouwd van ongeveer vijfhonderd vierkante meter met een moderne verwerkingsinstallatie voor zilveruitjes en augurken. Een iniatief, waarin de ondernemer levensvatbaar heid ziet en wat in het seizoen in dit eerste jaar reeds aan een 45 personen werk kan geven. NA PROEFJAAR KLEINVERPAKKING Door genoemde ondernemer werd in de Sint Annalandse polder één hectare land gekocht. Een plan voor de te maken be drijfsruimte werd gemaakt, goedgekeurd en inmiddels reeds onderhands gegund aan de combinatie L. van Dijke, die het pand nog voor juli zal boouwen. Een gebouw van 20 meter lengte en 25 meter diep met hal, keuken, w.c.'s, kantoor, privé kantoor en de bedrijfsruimte zelf. De achtergevel van het gebouw wordt zodanig aangebracht dat eenvoudige verandering uitbreiding mo gelijk maakt. Dit eerste jaar zal de conservering zich beperken tot zilveruitjes, waartoe een tot 25 hectare werd gekontrakteerd. In dit proef jaar blijft de verwerking ook nog beperkt tot grootverpakking, dat wil zeggen van 25 kilo of in vaten van ongeveer 135 kg. Daartoe worden de nodige machines, waar onder de nieuwste sorteerder geplaatst. Het procédé is gelijk aan in het andere Sint An nalandse bedrijf en zoals dat al jaren het geval is in Sint Maartensdijk bij de firma Polderman. De uitjes gaan dus achtereenvolgens in de spoelmachine, bezinkingsmachine (voor steentjes, enz.) via de transportband (waar ze op worden „gelezen") via de transport ze op worden „gelezen") naar de schilma- chine en tenslotte in een zeer modern auto matisch sorteerapparaat, waarin het afge- werqte product op 14 verschillende grootte's kan worden gesoreerd met een verschil van 2 mm. In 't seizoen, dat zo'n drie weken eerder in het jaar valt als het andere werk van de firma L. J. Rijnberg, de teelt en han del van geprepareerde uitjes, zullen drie ploegen van 15 personen werk in dit bedrijf vinden. Dit loopt over een acht a tien we ken. Het streven is om na dit eerste jaar van grootverpakking het volgende jaar over te gaan tot de kleinverpaking, waartoe nog slechts één „kleinverpakkingsmachine" be hoefd te worden geplaatst. De tijd zal leren in hoeverre dan voorts tot uitbreiding van andere conserveringen kan worden overgegaan. Het afzetprobleem baart momenteel weinig zorg. Naast een kwantum in het binnenland zal het grootste deel van dit verwerkte produkt naar het buitenland worden geëxporteerd. De reeds bestaande contacten tussen deze firma en buitenlandse relaties vanwege de handel in geprepareerde uitjes vergemakkelijken de afzet in niet geringe mate. Opnieuw zal dus een initiatief uit de streek tot stand komen in de richting van industrialisatie. En bij herhaling mag dit worden toegejuicht. In de laatste jaren van een toenemende aktiviteit in de streek zijn die initiatieven levensvatbaar gebleken en het is bovendien de enige realiteit geworden van industriële- toe komstdromen. Daarom te meer waarde vol. Een bedrijf als hierboven geschetst past uitstekend in onze agrarische streek. Bij de hoop, zelfs bij de overtuiging van de ondernemer dat dit initiatief zal sla gen, willen we dan ook graag aansluiten met de wens dat die verwachting niet zal worden beschaamd. Integendeel, dat het moge uitgroeien tot de voor de toe komst gedachte conservenindustrie „Rijn co", de nijverheid en welvaart van de streek mede bevorderend. De subsidietoezegging van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor restauratie van het gemeentehuis te Sint Maartensdijk, waarvan deze week mededeling werd gedaan tijdens een openbare raadsvergadering, betekent, dat het gemeentebestuur al een heel eind op stap is om dit ingrijpende plan te verwezen lijken. Zóver is die administratieve weg zelfs al afgelegd, dat tot aanbesteding kan worden overgegaan. De gemeenteraad sprak zelfs van openbare aanbesteding, maar aangezien het grootste kostendeel van genoemd ministerie, nader aangeduid als Monu mentenzorg, afkomstig is, moet eerder op aanwijzing worden ge rekend van een restaurateur, zoals bijvoorbeeld de firma Huurman te Delft, die nog doende is met de Ned. Hervormde Kerk te Sint Maartensdijk. Dit doet ook minder terzake, als het restauratiemes er maar spoedig wordt ingezet. Bij het wel statieuze marktplein komt het huidige gemeentehuis maar armzalig naar voren, nog afgezien van de onpraktisch interne indeling. Deze restauratie, verbetering en uit breiding van de bestuurszetel is dan ook niet overbodig te noemen, ook al gaat dat misschien vier en halve ton kosten. Voor Sint Maartensdijk daarom gelukkig, dat het toch een monument is gebleven. Vooral voor die subsidie. Onpraktische indeling Weinig inwoners van Sint Maartensdijk zullen de huidige indeling van het gemeen tehuis niét kennen. De pui en daarachter de ingang met aan weerszijden de gemeentelijke aanplakborden. Daarna de ruime, maar zeer onooglijke en vooral donkere hal, links het kantoor van de districtsopzichter, een gang verder links het weinig representatieve kamertje van de burgeemeester. Op het eind van de hal in de rechterhoek het trapje dat naar de raadszaal voert en links van de hal de bochtige hoge trap naar de verdieping waar de secretarie zetelt. Het valt de oudere of niet meer zo goed ter been zijnde inwo ner moeilijk op de secretarie aan te kloppen en dit administratieve onderdeel van de be stuurszetel wordt toch wel het drukst be zocht. Ook om die reden is restalratie en een interne wijziging zeer gewenst. Het gebouw dateert van 1628, maar heeft gedurende de eeuwen vele uit- en inwendige veranderingen ondergaan, waardoor weinig van de oorspronkelijke indeling is overgeble ven, laat staan van de historische fraaiigheid Het nieuwe plan van ir J. de Wilde uit Breda, dat dus reeds ministeriële goedkeu ring kreeg (monumentenzorg) zal het ge meentehuis uiterlijk in zijn oude vorm her stellen. De al jaren geleden verdwenen lui ken voor de vensters worden weer aange bracht, het trapgeveltje boven de ingang van het stadhuis, evenals de glas in lood ramen komen terug. De voormalige kleu terschool, wordt er bijgetrokken evenals aan de linkerkant de vml. woning van dhr. Jas- perse. Nieuwe indeling Na de restauratie zal het gemeentehuis er niet alleen uiterlijk, maar haast nog meer wat het interieur betreft geheel anders uit zien. Met de belendende percelen (oude kleuterschool rechts en woning links) zal het één gebouw worden. In de oude kleu terschool zal straks de secretarie worden ondergebracht dus op de begane grond met daarvoor een ruime hal. In dit gedeelte komt ook een kamer voor burgemeester en wethouders en het kantoor van de districts opzichter van Bouw- en Woningtoezicht. In het huidige gemeentehuis zal de hal nog wat groter worden dan ze nu reeds is, daarachter een wachtlokaaltje en de kamer voor de burgemeester. Op de verdieping komt de nieuwe raadszaal, waar dus ook de huwelijken worden gesloten. Om te trou wen is het nu eenmaal minder bezwaarlijk een trap op te moeten lopen, die trouwens heel wat geriefelijker en fraaier wordt dan de huidige toegang tot de secretarie. Bo vendien doet een trap het altijd goed voor een trouwfoto. En voor de vroede vaderen is het ook niet het overwegend bezwaar die trap naar de raadszaal zo'n keer of tien per jaar te moeten beklimmen voor het houden van een openbare raadsvergadering. In elk geval kan de raadszaal heel wat beter „boven" zijn dan de secretarie. Op de verdieping zal ook de archiefruimte komen, zoals er boven de secretarie met aan recht en w.c.'s rekening wordt gehouden, zoals vanzelfsprekend ook met garderobe. Tenslotte blijft dan nog het linkergedeelte over, dat als politiebureau is bestemd met waarschijnlijk een bovenwoning. Schilderijen Zoals bekend beschikt deze gemeente over een bizonder fraai stel schilderijen van voor malige ambachtsheren van Sint Maartensdijk Ze hangen wat donker in de even donkere raadszaal. Een besluit tot restauratie van deze schilderijen werd reeds door het ge meentebestuur genomen. Mogelijk kan dit nu gelijk met de verbouw gebeuren. Of ze dan weer op de nieuwe raadzaal komen te hangen is nog een vraag. Mogelijk is de grote hal er een meer geschikte plaats voor, waarin ook een open haardvuur komt, wat dus opzichzelf al een historische in druk maakt, een indruk welke door de „eer biedwaardige" schilderijen alleen nog maar kan worden vergroot. Op de raadszaal wordt het er evenals nu misschien al te vol door. Dit zijn echter nog aangelegen heden van later zorg, evenals nog andere kleinere veranderingen. DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: St. Maartensdijk krijgt subsidie voor restauratie gemeentehuis Voor gemeentepersoneel werd daar de vijfdaagse werkweek ingevoerd (behoudens goedkeuring) Een tweede conserveringsbedrijf voor zilveruitjes te St. Annaland Kerkdienst-vertraging Omgaan met dieren Gaan uw zaken naar uw wensen Dank God, maar poch niet bij de mensen. Restauratie van zo'n gebouw vergt een groot bedrag. Een zodanige som, dat het voor een gemeente zelf moeilijk te ver teren zou zijn, laat staan te investeren. Daarom kan het niet zonder subsidie. Nu die toezegging er is en nog wel voor 90 in de kosten, zullen eventuele be zwaren die er anders mogelijk nog bij het provinciaal college hadden kunnen zijn, niet meer bestaan. En ook dat college zal er van overtuigd zijn, dat St. Maartensdijk al lang toe is aan een betere representatie. Hopenlijk kan er daarom nog dit jaar een begin mee worden gemaakt. AI moet dan ook „Volkshuisvesting" zijn fiat nog geven. Hoe het Sint Maartensdijkse gemeentehuis er na restauratie vanaf het marktplein zal uitzien, toont deze tekening naar een plan van ir. J. de Wilde te Breda. Rechts komt dus de secretarie, links het politiebureau. foto P.Z.C. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. THOLEN HOOGWATER in de week van 16 tot en met 22 april 1961 zondag 4.26 17.— maandag 5.07 17.34 dinsdag 5.43 18.12 woensdag 6.20 18.44 donderdag 6.53 19.10 vrijdag 7.23 19.42 zaterdag 8.05 20.24 15 april Nieuwe Maan te 6.38 uur 22 april Eerste Kwartier te 22.50 uur LEDENWERVING 'T NUT Vrijdag jl. hield de afdeling Tholen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen onder voorzitterschap van dokter P. J. Duinker in de zaal van de heer J. van Boven een algemene ledenvergadering. De opkomst was beter dan ooit. wat de voor zitter bizonder prettig vond. Uit de jaarver slagen bleek, dat er 131 en 3 gezinsleden aan deze afdeling zijn verbonden. Het ba tig saldo was 10.80. Tot bestuursleden wer den herkozen mevr. R. C. Renes van Oud Vossemeer en mej. M. W. Blaas alhier. In verband met het vaststellen van het pro gramma voor het seizoen 1961'62 werden enkele suggesties naar voren gebracht. Het bestuur zal hieraan de nodige aandacht schenken. Na afloop van de huishoudelijke agenda werden nog dia's vertoond door en kele leden, die de kleurenfotografie beoefe- en. Er waren bizonder mooie plaatjes onder. GEVONDEN VOORWERPEN 3-3 2 een paar sokken (bruine en blauwe) en 1 zelfbinder door C. j. Goedegebuure Da- lmseweg 54, alwaar te bevragen. 6-3 Beige capuchon met witte voering te bevragen bij de Rijkspolitie 8-3 Engelse sleutel te bevragen bij de Rijks politie VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat hoek Lindebaan - teL 5467 14-3 een tandenbeugel door leerling huis houdschool alwaar ook te bevragen. 17-3 een grammofoonplaat, door L. van Broekhoven, Markt te bevragen aldaar. 23-3 een gebreide kindersok (blauw) door L. Geluk Polderstraat 15 te bevragen bij de Rijkspolitie 22-3 een vulpen door Schot Walstraat 24 te bevragen aldaar 24-3 een wit metalen kettinkje met hanger door V. Rossen Dalemsestraat 10 te bevra gen aldaar. 24-3 een zak met uien door Schot Hoog straat 31 te bevragen aldaar. 25-3 een dop benzine tank te bevragen bij de Rijkspolitie. 28-3 een pootlijn lang ong. 20 m. door C. Russcher Juliananstraat 12 te bevragen aldaar. 8-4 een oorbel nikkel met zw. knopje door Contant Kerkstraat 26 te bevragen bij de Rijkspolitie. BURGERLIJKE STAND Geboren: 5 april Marinus Willem zoon van Jan Bout en Martina Johanna Verkamman. Ondertrouwd: 8 april Cornelis Deurloo oud 19 jaar visser wonende te Tholen en Pieternella Johanna Schot oud 17 jaar zonder beroep wonende te Tholen. LUNCHROOM BIJ BUSHALTE Het oude „brughokje" is afgebroken, een voor verschilende bejaarden traditioneal plekje, waar men graag vertoefde voor een onderling praatje of om de gaande en ko mende bussen te volgen. Voor rekening van dhr. J. Moerland te Sint Annaland wordt er een nieuwe lokaliteit geplaatst, waarin de verkoop van patates frites, enz. ter hand wordt genomen en waar voorts wachtgelegenheid bestaat voor de buspasa- giers. Het gebouwtje wordt gezet door aan nemer D. Burgers, die reeds een begin maakte. OUD -VOSSEMEER LEDENVERGADERING AFD. BOND VEILIG VERKEER In de zaal van dhr. J. C. Ampt kwamen de leden van de plaatselijke afdeling van de Bond voor Veilig Verkeer in jaarverga dering bijeen. Met een opkomst van 21 van heren- en longenskleBing ook in Be hetere klasse century kostuums 1 skelter coats sturka kolberts fjortmnslr25-27 hergen op zoom telefoon U7b7 de ong. 100 leden was de opkomst werkelijk zo slecht nog niet, wanneer men bedenkt dat het seizoen voor jaarvergaderingen, die nu eenmaal altijd wat minder publiek trek ken, reeds voorbij is. Dhr. P. W. A. Mees herinnerde in zijn welkomstwoord als voorzitter aan de acti viteiten in het afgelopen jaar. Iets bijzon ders was stellig de tot stand koming van een mooie grote verkeerstafel. Als blijk van waardering die de afdeling ook in de vorm van subsidie van het gemeentebestuur ge noot, bood dhr. Mees de burgemeester een sterk vergrote foto van de verkeerstafel aan. Na het jaarverslag van de penningmees ter-secretaris M. Moerland reikte de voor zitter de geslaagden van de deze winter ge houden verkeersdursus voor alle wegge bruikers hun diploma uit. Het betekent voor cursusleider L. J. Nelis een compliment dat allen die aan het examen deelnamen zijn ge slaagd. In de plaats van bestuurslid J. A. Poulisse, die om gezondheidsredenen bedankte, koos men dhr. J. M. van den Houten. Het laatste gedeelte van de avond was voor ontspanning gereserveerd, wat niet weg nam dat er flink wat inspanning nodig was voor de wedstrijd hersengymnastiek, onder leiding van de burgemeester, Dokter Renes draaide een aantal dia's betreffende onderwerpen van natuurschoon, monumenten, leuke doorkijkjes uit de omge ving van Oud Vossemeer, het Eiland Tho len en enkele buiten de provinciegrenzen. IJK EN HERIJK Volgende week woensdag en donderdag 19 en 20 april 1961 wordt op het gemeente huis weer zitting gehouden voor het ijken en herijken van maten en gewichten. De zittingsuren zijn van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.30 uur. De tweede dag wordt 's middags geen zitting gehouden. De maten en gewichten moeten schoon, droog en roestvrij worden aangeboden. De ijzeren maten dienen van binnen en buiten geverfd te zijn. Koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd. De ijzeren gewich ten mogen niet gepotlood zijn, doch roestvrij gemaakt en daarna ingewreven met gekook te lijnolie. Goedgekeurde maten en gewichten krijgen het merk „z". Ook degenen, die geen spe ciale oproep voor een bepaald uur hebben ontvangen, kunnen hun maten en gewichten laten ijken of herijken. GEVONDEN Bij de postcommandant der Rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een paar regenpijpen, een paar glacé handschoenen, een pop en een portemonnaie. DR PORTIELJE SPRAK OVER „OMGAAN MET DIEREN" Het Thoolse Nutsdepartement belegde met de Plattelandsvrouwen een avond in Oud Vossemeer, waar dr A. F. J. Portielje van Artis bekend door zijn boeken, radio praatjes en televisieuitzendingen sprak over „Omgaan met dieren".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1