WEEKBLAD VOOB HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND De Wacht VERSCHIJ MT IEDER Stank in Tholen. I I E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT JPaaslieht RAADSVERSLAG SINT-ANN AL AND. Bij nieuw compromisvoorstel schadevergoeding voor de C.A,V. „Eiland Tholen" staakten stemmen (voor de tweede maal) - Drie van de vier woningwetwoningen toegewezen - Overname van wegen rond de gemeentekom - Aankoop gronden „achter bogerds". 17c jaargang No. 20. 31 maart 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr, 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Een van de etsen van Albrecht Dürer brengt de soldaten van Pilatus in beelddie de wacht houden bij het graf van Jezus. De wacht bij het verzegelde graf. Dat is het groteske beeld van deze wereld, die met haar macht, haar geweld God zal over- winnen en grimmig besloten is zich de overwinning niet te laten ontgaan. Voor Christus, de gerechtigheid en de barmhartigheid en de waarheid is geen plaats en zal geen plaats zijn. Maar er is nog een andere wacht, de wacht der vrouwen: Maria Mag- dalena en de andere Maria op weg naar het graf. Zij komen met de stille vlam van haar weemoedige, vereren de liefde de wacht betrekken. De wacht van het geweld en de wacht van de liefde. Hoe verschei den Maar beide wakende over het verleden. Beide dodenwacht. Een engel des Heeren daalde uit de hemel neder. God houdt de wacht! Een engel des Heeren houdt geen dodenwacht. Hij is de verkondiger van het licht en het leven, van de overwinning van zonde en dood- Christus leeft en overwint! Een engel des Heeren - bij het graf Dat is Gods belofte, dat het overal licht zal zijn, dat het rijk van Chris tus komt! En de Zijnen, in wier harten de stille vlam der dankbare liefde is ontsto ken, verlaten de dodenwacht, want zij geloven in de levende Heer, die komtHem is alle macht Uit „Wijd uw dag". Geen mooi opschrift. Het euvel zelf is nog veel erger. De onaangename geur die schier dagelijks boven de gemeente Tho len hangt is niet van vandaag of gisteren. Alleen lijkt het steeds erger te worden. Er is over dit euvel in Tholen al menig woord- En overal was vrezen voor en na, De aarde beefde en de voorhang scheurde. Terwijl de zon zich grauw en donker kleurde, En duisternis kwam over Golgotha. Er was een kruis, waaraan een hoofd zich boog. Een stem riep luid: „O, Vader, breek mijn banden, 'k Beveel mijn geest geheel in Uwe handen." Een ruwe krijgsman keek ontroerd omhoog. Een moeder stond er vol verslagenheid, Was nu de dood ook voor haar Zoon gekomen, Werd nu het liefste van haar weggenomen Waaraan zij heel haar leven had gewijd? Hoe kon dit zijn En ze begreep het niet. Was dan dit kruis het eind van haar geloven En smart en twijfel kwamen even boven Totdat het grote wonder is geschied Toen was ineens het erge leed voorbij, Ineens vervaagden alle aardse zorgen. In 'n stille hof en op een vroege morgen, Toen er een stem heel zacht „Maria" zei. Een vrouw ziet om' en stralend in het licht. Staat Hij, die uit de dood is opgerezen, Die voor altijd de Leidsman weer zal wezen, En liefde was er op zijn aangezicht. Hij gaf op 't Paasfeest deze boodschap mee Mijn licht is daar, dat nimmer zal verdwijnen. Dat altijd door de aarde blijft omschijnen. Na Golgotha en na Gethsemané. je gewisseld. Op straat, in de woningen en ook achter de groene tafel van de raadszaal in het deftige stadhuis. Van dit laatste ge tuigt het raadsverslag in dit nummer. Tholen zit hiermee lelijk in de maag en voor het gemeentebestuur ligt het als een steen op dit gevoelige lichaamsdeel. Geen wonder! Een vieze lucht als dage lijks boven Tholen hangt stoot af, wekt wrevel, roept beschuldigingen op. In een tijd waar vrijwel alle sloten in de gemeente kommen zijn gedempt waar badhuizen en andere waterbeschaving de hygiënische toe stand belangrijk verbeterden, mag dit euvel inderdaad als ondraaglijk worden bestem peld. Zo heeft de gemeenteraad het gesteld: ondraaglijke toestand. En ieder moet dit ten volle onderschrijven. Gewoonlijk wordt aan dit euvel het be staan van de visfabriek gekoppeld. Niet geheel zonder reden, maar toch kan hierop een te sterke nadruk worden gelegd. Er is meer dande visfabriek alleen. Oe op de Vesten uitlopende huisrioleringen enz. ko men daar ook bij. Nu vergt aanleg van nieuwe riolering en zuiveringsinstallatie een enorm bedrag. Maar bij zo'n situatie kan dat geen reden meer tot uitstel zijn. Daarom onderstrepen we hier niet alleen de uitspraak van de raad: een ondraaglijke toestand. We onderstrepen eveneens de aangenomen motie, waarin bij de minister en bij gedeputeerden wordt aan gedrongen op spoedige goedkeuring van een rioleringsplan en bouw van een zuive ringsinstallatie. De onhoudbare toestand, waarin met de meeste spoed verandering dient te komen. Met de meeste spoed De verhindering van raadslid Abr. Kur- vink voor de openbare vergadering van de gemeenteraad op woensdagmorgen 29 maart jl. werd het meest gevoeld toen daar op nieuw een voorstel van burgemeester en wethouders aan de orde kwam om in te gaan op de door de coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Eiland Tholen" ge vraagde schadevergoeding (ruim 20.000) voor door havendemping veroorzaakt water overlast. Na een tweede breedvoerige discussie kwam er als gevolg van een ontvangen rechtskundig advies een nieuw voorstel van b en w van dezelfde strekking als vorig maal (toen de stemmen eveneens staakten bij verhindering van weth. Moerland) en ook nu was de verhouding weer: drie voor verlening vande schadevergoeding (voorstel b en w) en drie tegen. Het nieuwe gelijkluidend voorstel moest daarom ook nu weer worden aangehouden tot een vol gende vergadering. Deze vond gisteravond plaats en de uitslag daarvan treft U nog elders in dit nummer aan. Er waren 28 agendapunten voor deze vergadering, welke nog met een drietal wer den aangevuld. Bij de ingekomen stukken was er een ver zoek van de dienst voor geestelijke volksge zondheid in de provincie Zeeland te Mid delburg om toekenning van een jaarlijkse subsidie per inwoner van 3 tot 10 cent. B en w wijzen er op, dat deze dienst belangrijk werk verricht met betrekking tot de voor- en nazorg va» geestelijk gestoorden. De dienst geniet een royale provinciale subsidie, terwijl ook vrijwel alle Zeeuwse gemeenten jaar lijks bedragen. Daarom willen b en w zich hieraan ook niet onttrekken en stellen voor een subsidie toe te kennen van zeven cent per inwoner. Zonder hoofdelijke stemming kan de raad zich daarmee vereniigen. ONDERWIJS-UITGAVpN De negen volgende punten van de agenda houden allen verband met uitgaven voor het onderwijs. Allereerst vindt voorlopige vaststelling plaats van het exploitatie bedrag van het openbaar lager onderwijs over 1960, zijnde ƒ3971.59. Het aantal leerlingen was gemiddeld 105V3, terwijl het bedrag per leer ling 29.34 was of een totaal bedrag van ƒ3090.48, zodat ƒ881.11 meer was uitge geven dan beschikbaar gesteld. Voor de chr. school was de vergoeding 1922/3 leerling x 29.34 5652.84. Aan voorschot ont vangen ƒ5701,74 zodat te veel werd ont vangen 48.90. De werkelijke uitgaven be droegen ƒ6299,74 op welk bedrag de ver goeding kan worden vastgesteld. Voor vakonderwijs chr, school werd aan voorschot 1978.verleend. De werkelijke kosten bedroegen ƒ2345.13, zodat 't school bestuur nog ƒ367.13 ontvangt. Vervolgens verd voorlopig vastgesteld de vergoeding voor de bijzondere kleuter school over 1960 waarbij werd uitgegaan van het feit dat de nieuwe school eerst op 23 aug. 1960 in gebruik werd genomen. Het vergoedingsrecht is 3097.52, 't school bestuur kreeg een voorschot van 3700. zodat 602.48 moet worden terugbetaald. Het voorschot voor 1961 aan de bijzon dere lagere school tegen een bedrag per leerling van 42.96 minus onderhoud 33.46 bedraagt in totaal 1922/3 x ƒ33.46 ƒ6.446.63. Voor vakonderwijs 1961 2400.Voorschot 1961 voor de kleuter school 3213,52. Voor aankoop stofzuiger vraagt de chr. school een bedrag volgens art. 72 hetgeen eveneens wordt toegestaan. Tenslotte ook he verzoek van de chr. kleu terschool om gelden voor aankoop van luxaflex voor een drietal ramen. Al deze meer formele voorstellen gaan onder de hamer door zonder enige discussie. BEGROTING 1961 GOEDGEKEURD Enerzijds heeft de voorzitter de mededer ling, dat de begroting 1961 is goedgekeurd en anderzijds het nog plezieriger, dat een goed sluitende begroting 1960 werd verkre gen door een hogere algemene uitkering uit het gemeentefonds tot een totaal bedrag van 40.31 per inwoner, waardoor de inkomsten 19.000.hoger liggen dan was geraamd. In verband met afsluiting van het dienst jaar 1960 op 31 maart a.s. wordt de begro ting 1960 nog eens gewijzigd en deze slot- wijziging aangepast bij de begroting 1961. REDDINGSMIDDELEN Na een gratis advies van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van dren kelingen te Amsterdam stellen b en w voor over te gaan tot de aankoop van 5 reddings boeien voorzien van een 25 meter lange hen- neplijn alsmede een dreg van 20-30 cm. De boeien dienen in gemakkelijk te openen kast jes te worden opgehangen langs de loswal en de dreg in de weegbrug. Genoemde bond, waarvan een adviseur (ook zonder kosten) de zaak ter plaatse in ogenschouw kwam nemen, wijst er voorts op, dat auto's welke naar de haven rijden na het passeren van de weegbrug, een ogenblik gevaar lopen daar ter plaatse in het water te rijden. Hun rijrichting is daar immers loodrecht op de walkant. Een beter onderscheiden van de walkant bij duisternis of mist zou het ge vaar verminderen. Daartoe kunnen op de palen rood-witte beschildering of rood re flecterende glasstrips worden aangebracht. B en w menen het advies van deze bond (onder dank) geheel te moeten overnemen en tellen daartoe een crediet te ramen van ƒ400.—. Er isn iemand die hierover stem ming verlangt. VIERWONIGWETWONINGEN Een verblijdend bericht noemt de voorzit ter ook de toewijzing van vier woningwet woningen uit het zo schaarse Zeeuwse con tingent 1961. Getracht moet worden de bouw te realiseren al is het niet gemakkelijk een aannemer te vinden voor de zgn. curve- prijs. De woningen kunnen gebouwd worden aan de Kloosterstraat naast de thans in aanbouw zijnde woningwetwoningen. De voorzitter voegt hieraan toe, dat men in de gemeente nog een aantal moeilijke „bewo- ningsgezinnen" heeft, waarom b en w direct maar tot toewijzing willen overgaan, opdat men weet waar men aan toe is. Ge noemd worden achtereenvolgens de volgen de hiervoor in aanmerking komende inwo ners als huurder: F. M. Burgers Pzn, Johs. Heijboer Wzn en Jac. Ridderhof Czn. De vierde houdt men nog vast voor eventuele buitengewone omstandigheden.. Dhr. Stols vraagt in dit verband of ook de bouw van bejaardenwoningen door het Wezen Armbestuur nog doorgang zal vin den. De voorzitter antwoordt hierop beves tigend. Het zullen 5 woningen worden, die uitsluitend bestemd worden voor personen van 65 jaar en ouder. Dhr.Stols vindt wel jammer, dat men bij de bouw van woningwetwoningen vaak zo lang moet wachten. Men is gebonden aan de curveprijs en kan meestal geen opleve ringsdatum stellen. De voorzitter is het daarmee eens. Het is altijd gemakkelijker wanneer hiervan een groot complex kan worden gebouwd, dan is het voor de aan nemer ook meer aanvaardbaar tegen die curveprijs te bouwen. In elk geval zal in overleg met de centrale dienst getracht worden tot bouw van die 4 woningen te komen. Daartoe verkrijgen b en w de nodige machtiging. PLAN VERBETERING HOEDERWEG De raad besloot op 1 februari jl. tot ver betering van de riolering en bestrating Hoenderweg. Daartoe dient een plan te worden gemaakt. Dekosten van dat plan zijn door het technisch adviesbureau van de ver. van Ned. Gemeenten te Amersfoort op 2000.geraamd. Voorgesteld wordt dit bedrag te ramen op de begroting 1961. Dhr. Stols vraagt hoe men die gaat op knappen, wanneer alleen het plan makenal 2000.gaat kosten. De voorzitter anwoordt dat dit laatste naar gestelde normen wordt berekend. Het is de bedoeling, dat er nieuwe riolering komt in de Hoenderweg, trottoirs aan beide kanten en dan herstrating van de klinkers. Bovendien horen bij deze verbetering dan ook de uitmondingen van de Tuin- en Cu- reestraat en het in orde brengen rond het rioolgemaal. Weth. Moerland wijst er op, dat er nog een overstortriool zou moeten komen achter de Hoenderweg op particulier terrein (onge veer bij dhr. J. J. Ridderhof). Hij zou daar gelijkeen zuigput willen maken voor de brandweer. B en w zullen dit nader be zien. Tegen de raming van de 2000.op de begroting is geen bezwaar. AANKOOP GRONDEN Voor de verdere realisering van het uit breidingsplan „achter de bogerds" is het volgens b en w noodzakelijk dat er gemeen te de eigendom verkrijgt van diverse per celen grond. Daartoe is door de commissie onteigeningsvergoedingen schatting ge pleegd met welke taxaties de eigenaars ak koord gaan. Het voorstel is om 1970 m2 grond aan te kopen van L. H. Guiljam voor 4137.- met inbegrip van alle schadever goedingen, 3770 m2 van P. S. Duijzer voor ƒ6598.'van mevr. J. H. Polderman-de Rijke 8390 m2 voor 8390.met voor de pacher A. H. van Oost 8454. Tenslotte nog 5690 m2 van mevr. A. van Ast-den Haan voor 10.527.—. De raad vindt het een hele hap. De voorzitter meent dat men bouwrijpe grond moet heb ben, eer 't tot bouw komt. De moeilijkheden in de Cureelanden hebben dat destijds wel bewezen. Zolang de grond niet door de ge meente wordt gebruikt kan de huidige ge bruiker dat tegen pachtprijs houden zonder dat een pachtovereenkomst wordt aange gaan. De raad steunt zonder hoofdelijke stemming dit voorstel tot grondaankoop. Op verzoek van dhr. A. M. de Bruijn te Tilburg wordt het onderhoud van de graf ruimte no. 19, (laatste rustplaats wijlen mej. A. N. Evertse) afgekocht voor de som van 125. SCHOOLVERZUIM Als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden achtereenvol gens herkozen de heren A. J. Duijzer, Chr. J. C. Boot en Chr. Kalle. Uit het door de commissie ingezonden rapport blijkt, dat het afgelopen jaar 13 maal werd vergaderd, dat zich 6 gevallen voordeden van onge oorloofd schoolverzuim, voornamelijk door de misvatting die ontstond bij het wegvallen van het 7e en 8e leerjaar, waarbij de leer ling echter toch leerplichtig bleef. De raad heeft voorts geen bezwaar tegen het voornemen van gedeputeerde staten om de wethouderssalarissen te herzien. Voor deze gemeente wordt dat een verhoging van 990.naar 1260. Voor de bouw van 6 woningen was aan de bouwcombinatie Burgers-den Engelsman Kurvink en Goedegebuure alhier 1225 m2 a 12.verkocht. Gebleken is dat op dit perceel slechts 5 woningen gebouwd kunnen worden. De oppervlakte van het bouwper ceel is dan 1000 m2. Voorgesteld wordt eerstgenomen raadsbesluit te wijzigen. Weth. Moerland vraagt of men er niet beter een stukje kan bijkopen, zodat er 6 woningen kunnen staan. Dhr. Stols meent dat men het overschot ook als tuingrond kan verhuren. Dhr. C. Ridderhof acht het beter b enw maar te machtigen dit verder uit te werken waarmee de raad akkoord gaat Een wijziging van de uitkeringsregeling ontmoet geen bezwaar. Aan dhr. A. J. Scherpenisse wordt achter het postkantoor een perceeltje grond verhuurd, groot 8 m2 voor 10.per jaar. Nodig is vernieuwing en vergroting van het begrafeniskleed, waartoe 300.wordt gevoteerd. Goedgekeurd wordt de rekening 1960 van het groenekr uis (zie hiervoor onder pl. nieuws verslag vergadering groene kruis). Besloten wordt vervolgens wijziging aan te brengen in raadsbesluiten tot verhuur grond, waarbij de huurprijs wat te hoog ligt. Overeenstemming is bereikt met de gebr. Ketting voor aankoop van 375 m2 grond er doortrekking van de Schoolstraat. Ge DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: De wacht Paaslicht Een ondraaglijke situatie in Tholen Een motie tot spoedige oplossing Voor molen „De Hoop'' aanvullende subsidie De St. Annalandse raad behandelde opnieuw een schadevergoedingskwestie De badhuis exploitatie is daar zorgelijk Collecte voor Simavi Voorzitter Verstijnen nam afscheid van „Eendracht" te Scherpenisse Door lijden tot verblijden noemde inwoners zullen daarvoor 844.25 krijgen. Ter consolidatie van de vlottende schuld ad 184.000.wordt een vaste geldlening aangegaan met de n.v. Bank van Ned. Gemeenten tegen 4J4 's jaars. SCHADEVERGOEDING COÖPERATIE B EN W VOOR COMPROMIS. Na demping haven kreeg de coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging „Eiland Tho len" in het kunstmestgebouw aan de dijk bij de Joanna Maria Polder wateroverlast. Het kon het gebouw niet meer ten volle be nutten en moest elders kunstmest opslaan. De vloer zal verhoogd moeten worden, waardoor de inhoud van het gebouw ver minderd. Na vele voorafgaande besprekin gen kwam genoemde coöperatie in de laatste vergadering met compromisvoorstel om 18.000.schade te vergoeding en ruim 2500.bij te dragen in vloerverhoging bij elkaar dus een kwestie van door de 20 mille. In vorige vergadering was hierover uitvoerig gediscussieerd, waarna een voor stel van b en w (weth. Moerland was toen niet aanwezig) in stemming werd gebracht om dit compromisvoorstel van de coöperatie te aanvaarden en daarmee een rechterlijke beslissing te vermijden, waarvan de uit spraak onzeker werd geacht. Het b en w voorstel werd toen gesteund door de heren G. Goedegebuure, M.Moerland en J. A. den Engelsman. Tegen waren F. J. Stols, C. Rid derhof en A. Kurvink. De stemmen staak ten dus. Een daaropvolgend voorstel van dhr. Stols nog eens een deskundige om ad vies te vragen 'n herstemming moest plaats vinden werd aangenomen met 4-2 (tegen J. den Engelsman en M. Moerland. De kwestie kwam nu weer aan de orde. De voorzitter zegt dat b en w advies heb ben gevraagd aan de Ver. van Ned. Ge meenten. De speciale adviseur prof. dr. Simons heeft zich belast en na de door het gemeentebestuur gezonden stukken te hebben bestudeerd, alsmede de betreffende wet er op te hebben nageslagen, alsmede de juris prudentie hierover te hebben onderzocht schrijft prof. dr. Simons: ..."neig ik tot de mening dat de gemeente er goed aan zal doen tot een schikking te komen, daarbij in het midden latend of het civielrechtelijk nodig is dan wel om billijkheidsoverwegin gen wordt gedaan." De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders, gelezen dit ad vies, het eerder ingenomen standpunt hand haven en voorstellen akkoord te gaan met het gevraagde schadevergoedingsbedrag ruim 20 mille. WISSEL OP DE GEMEENTE GETROKKEN Dhr. Stols geeft hierop direct als zijn mening, dat hij hieraan zijn stem niet kan geven. Hij bekijkt de situatie van een ge heel ander standpunt dan de coöperatie. Ieder kan zien, dat dit gebouw in bizonder slechte staat verkeerd en ook is bekend wat er al gedaan is om het bruikbaar te houden. Het is feitelijk nooit geschikt ge weest om kunstmest op te slaan. Gesteld wordt dat het door havendemping komt, maar we weten allen, dat het gebouw voordien ook al niet best meer was. We vermoeden, dat er na riolering onzerzijds geen overlast meer zal zijn. De aanleg daar van was niet eerder mogelijk. Daarom valt me deze gang van zaken door de coöperatie tegen. Ik zie het zelfs als op onrechtmatige wijze verkrijgen van een bedrag, als een wissel trekken op de gemeente. Aan de an dere kant van de haven staat er ook een gebouw. Daar is de zaak ook gedempt, maar van wateroverlast hebben we niet ge hoord, althans niet van schadevergoeding- aanvragen. Ik ben er tot tweemaal toe gaan kijken en ik moet zeggen dat er nog een behoorlijke partij kunstmest lag opgeslagen. We hebben voor „Eiland Tholen" het ha ventje opgeruimd, er is weer grond afge staan op de nieuwe haven, ik kan deze han delwijze niet waarderen. Zo zachtjesaan kan men van de gemeente wel een nieuw gebouw willen zetten. Het gaat te ver. Ik zal niet voor het compromis stemmen, aldus dhr. Stols. Dhr. C. Ridderhof herhaalt wat hij ook in vorige vergadering opmerkte, dat naar zijn mening de coöperatie ook nalatig is ge weest maatregelen te nemen. Wanneer men dat gedeelte wat provisorisch had verhoogd was er geen schade geweest en had men toch kunnen opslaan. Na de riolering zou er geen last meer geweest zijn, ook al heeft het gebouw door storm al zodanig schade geleden dat het op andere wijze wel over last kan krijgen. De heer J. A. den Engelsman merkt op, dat men altijd last van water in dat gebouw heeft gehad, zolang er kunstmest lag. Dhr. M. Moerland wijst er op, dat de coöperatie niet om vergoeding kon vragen bij wateroverlast door hoge vloeden, omdta dit in een overeenkomst was vastgelegd. Het water zakt nu van de dijk af naar binnen. Weth. Moerland zegt niet in de eerste plaats van de financiële kant wat te zullen zeggen, maar meer van de technische kant. Wanneer de haven daar was gebleven, had men bij hoog water volop overlast. Het ge bouw is zodanig gescheurd, ook na het plaatsen van nieuwe penanten, dat het ook haast niet anders kan. Na demping van de haven is bij onderzoek van deze zaak een grondwaterproef genomen. Nu ligt de ge dempte haven op 3.50 n.a.p., wat 1 m boven het oude havenplateau is de vloer van het gebouw ligt daar beneden en op 1 m diep zat men op de gedempte haven volop in het water. Op de oude haven ligt dus op 1 meter constant water, terwijl die vloer van het gebouw 2 meter lager ligt. Hetzelfde ziet men in de dijk aan de Klippelstraat waar het water doorsijbelt. Nu heeft het ingenieursbureau gezegd, dat na riolering het water op genoemde hoogte weg kan, ook beneden de vloer van dat gebouw. (De voorzitter: niet gegaran deerd!). Er zou dan geen grondwaterover- last meer plaats vinden, wat spreker niet zou durven beweren van het regenwater, maar daarvoor is de gemeente dan ook niet verantwoordelijk. Dit dus wat de technische kant betreft, aldus wethouder Moerland. Wat de financiële zijde betreft, hebben we hier het advies van onze raadsman, wat er op neer komt dat het verstandiger is het zo maar te accepteren. Doen we het niet, dan worden het rechten. Dat zal zo'n 2 jaar aanlopen en verliezen we het, dan is hetschade bedrag onvoorstelbaar. Weth. Moerland meent van 2 kwaden dan ook maar het beste te moeten kiezen, wat bete kent het compromisvoorstel aanvaarden. Dhr. Stols zegt het een onbillijke zaak van deze vereniging te vinden. De demping van de haven viel in een tijd, dat er in schier ieder gebouw door de vele regen waterover last was, dus zeker in zo'n gescheurd ge bouw. Dhr. C. Ridderhof heeft van weth. Moer land gehoord dat men niet aansprakelijk is voor het hemelwater. Hij meent echter dat dit ook het geval was in dat gebouw. Weth. Moerland erkent, dat wanneer het gebouw in orde was geweest men geen wa teroverlast zou hebben gehad. Dhr. Stols zegt dat de coöperatie hierin nog had kunnen voorzien door ophoging zoals ook zijn collega Ridderhof heeft op gemerkt. Bij verschillende particulieren, die aan de haven wonen was dat niet mogelijk en die kregen wel degelijk schade. TEGENGESTELD STANDPUNT De voorzitter wijst er op, dat men hier met twee punten te maken heeft: a. de feiten en b. de juridische verhouding. Wat de feite lijke verhouding betreft staat aan de ene kant de coöperatie die zegt: wel schade door demping haven en aan de andere kant de heren Stols en Ridderhof om die nu hier even te noemen die zeggen: schade door een gebrekkig gebouw. Wat de juridische moeilijkheden betreft zullen we bij rechten afhankelijk zijn van de uitspraak van de rechter over een zaak waarover al een geweldige jurisprudentie bestaat. De Arrondissementsrechtbank zal nog eerder aansprakelijk stellen dan de Hoge Raad, zodat het een procedure tot dc hoog ste instantie wordt. Aannemende dat de gemeente aansprake lijk wordt gesteld, waarbij we inderdaad 2 jaar verder zouden kunnen zijn, zal het geen compromisvoorstel meer worden van de coöperatie, maar het volle pond. Dat zou wel een 60.000.kunnen betekenen. Met dit gevaar voor ogen, adviseer ik dit com promis te aanvaarden, al moet men niet menen, dat b en w dit graag doen. Zijn er dan nog meer mensen die schade hebben gehad dan zullen we ook die gevallen moe ten bekijken. Wanneer ik een redelijke kans zag er buiten te kunnen, zou ik anders advi seren. Het gaat uiteraard om het gemeente belang. Dhr. C. Ridderhof vraagt hoeveel water er dan wel in het gebouw stond, toen weth. Moerland daar ging kijken. Weth. Moerland antwoordt dat er in een hoek bij de groot ste scheur zo'n centimeter of zes stond. (zie vervolg pag. 4)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1