Plaatselijk nieuws. Vakantiespreiding voor dit jaar weer mislukt? THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND 17e jaargang No. 18 17 maart 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Met de komst van de lente wordt het grootste deel van de streekbevolking aktief in de landbouw. Dank zij de gunstige weers gesteldheid van de laatste weken kwam het kunstmestzaaien voor wat het eerste deel betreft klaar en wordt het land reeds verder in bewerking gebracht of ingezaaid en ge poot. Vele anderen kunnen beter nog even geduld oefenen, omdat de struktuur van het land dit voorjaar niet te best is na de lang durige nattigheid en het ontbreken van een stevige voorjaarsvorstperiode. Met het len teweer is echter de landbouw ontwaakt. Met het lenteweer krijgt een ander deel der be volking zij het dat het in onze streek niet zo'n groot deel is vakantiegedachten. Over het laatste willen we het dan deze week eens hebben. En dan met name wat de vakantiespreiding betreft. Vakantiesprei ding is een begrip dat in de naoorlogse ja ren algemeen ingang heeft gevonden. Een begrip, waarover veel is gefilosofeerd, maar dat helaas in de praktijk nimmer geheel kon worden verwezenlijkt. In het begin der vijfti ger jaren reeds is in ons land een aktie voor vakantiespreiding begonnen. Doelstelling was, de vakanties over een langere periode uit te strijken, dit zowel voor de vakantie ganger zelf, alsook ten voordele van het bedrijfsleven. Hiervan is evenwel niet veel terecht gekomen, voornamelijk omdat de schoolvakanties een spaak in het wiel sta ken. Toch is de vakantiespreiding in 1960 niet onbevredigend geweest, gelijk uit een' re cent onderzoek van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie blijkt. Van de geën quêteerden was 58% met de vakantie van huis geweest. 30% van deze groep in de tweede helft van juli, 12% in de eerste helft van juli en 12% in de eerste helft van au gustus. 46% van deze vakantiegangers was dus buiten de periode 1 juli - 15 augustus met vakantie geweest, een bevredigend re sultaat. Het laat zich echter aanzien, dat er in 't komend seizoen niet veel van terecht zal komen. Het bouwbedrijf besloot namelijk de zamervakantie 1961 te verschuiven tot 24 juli en de spreiding van vier op drie weken terug te brengen. Wanneer men weet dat rond die datum ook de meeste scholen met vakantie gang of net in de vakantie zitten, dan betekent zulks dat de vakantiespreiding voor dit jaar in duigen valt. Een flinke op hoping van vakantiegangers in de laatste week van juli en de eerste weken van au gustus is te verwachten. En dus lijkt het er op, alsof er nooit geen aktie voor vakantie spreiding is gevoerd. Er kan nog iets van worden gemaakt, indien de collectief sluitende bedrijven be reid zijn hun collectieve vakantieweek buiten genoemde topperiode vast te stellen. Maar veelal zit ook dit vast aan de school vakanties. Over het algemeen wordt er bij het onderwijs niet voor gevoeld de aan vangsdatum van de zomervakantie zo vroeg te stellen. De schoolperiode tussen het begin van het nieuwe schooljaar (dat natuurlijk ook op een vroeger tijdstip zoii vallen) en de Kerstvakantie acht men dan te lang. Voor de ulo-scholen brengt een vroege va kantie zelfs extra moeilijkheden mee, omdat veelal in de tweede helft van juli nog exa mens moeten worden afgenomen. Een oplos sing is niet gemakkelijk aan de hand te doen. Zo is het voorbeeld van het Bouwbe drijf met een verdeling tussen noorden - mid den - zuiden -voor het onderwijs minder eenvoudig. En toch, wanneer het niet in die richting komt, zal het met de vakantiesprei ding weinig beter worden. Begrijpelijk gaan vader en moeder liever tegelijk met de kinde ren, ja soms is er geen andere mogelijkheid. Laten we daarom voorlopig maar hopen, dat het mooi lenteweertje blijft. Dan kan in elk geval de landbouw de voorjaarsdruk- te wat spreiden en moeder de vrouw de schoonmaakdrukte. Over de vakantiedrukte zal men zich dan voorlopig nog geen zorg maken. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 19 tot en met 25 maart 1961 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 5.30 6.10 6.47 7.23 7.52 8.34 9.40 18.— 18.37 19.15 19.47 20.18 21.10 22.20 24 maart Eerste Kwartier te 3.49. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen, maken bekend, dat het badhuis met ingang van 1 april 1961 des zaterdags als volgt zal zijn opengesteld. van 8.30 tot 12.30 uur en van 14.tot 17.uur. Op 31 maart a.s. (Goede Vrijdag) zal het badhuis alleen des middags en dan van 2,tot 5.30 uur geopend zijn. Tholen, 10 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd. SMAKELIJK GEBRUIK Ten bate van „Concordia" wordt a.s. zaterdag een oliebollenaktie gehouden. Het ligt in de bedoeling om de verkoop huis- aan-huis ter hand te nemen. Bovendien, mocht u worden vergeten of er meer wensen u kunt altijd terecht bij het verenigingsge bouw. BURGELIJKE STAND Geboren 1 maart 1961: Arie Johannes, zoon van Leendert Cornelis Hage en van Adriana Anna Elenbaas. 4 maart 1961: Marinus Martinus Clemens Helena, zoon van Marinus Cornelis Mache- lina Huberdina Blok en van Henrica Jo hanna Theodora van Heivoort. 13 maart 1961: Jacoba Johanna, dochter van Cornelis Otte en Maatje Pieternella Baaij. Huwelijksaangifte 3 maart 1961: Johannis Dirk de Korte, oud 24 jaar en Wilhelmina Margaretha Zwagemaker. oud 22 jaar. Loop der bevolking over de maand februari 1961 Ingekomen Cornelia H. de Groot-Huisson van Wol- phaartsdijk naar Hoogstraat 59. Paulus van Broekhoven, echtgenote en vier kinderen van Bergen op Zoom naar Markt 11. Maartje W. C. Steendijk-Geluk en kind van Stavenisse naar Ten Ankerweg 19. Johannes M. Haverkort, echtgenote en kind van Avereest naar Grindweg 19. Abraham J. Lensen van IJzendijke naar Dalemsestraat 41 Vertrokken Hendrika W. Zachariasse, echtgenote en 5 kinderen van Oudelandsestraat 8 naar Alphen a. d. Rijn. Jan A. Zachariasse van Oudelandsestr. 8 naar Bergen op Zoom. Christiaan Zachariasse van Oudelandse straat 34 naar Rotterdam. Jan Schot van Wal 17 naar Stavenisse. Jacobus M. Verbiest, echtgenote en 6 kinderen van Markt 11 naar Bergen op Zoom. Pieter A. Engelvaart, echtgenote en 3 kinderen van Verlengde Singel 1 naar Ber gen op Zoom. Adriaan Lindhout van Doelweg 19 naar Koog a.d. Zaan. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op dinsdag 14 maart 1961. J. de Rijke L. van Dijke 2-0 C. J. de Korte P. C. v. d. Velde 2-0 C. Moeliker J. Hogerheide 2-0 J. Hogerheide C. Moeliker 0-2 L. van Dijke C. Gebraad 0-2 J. Hogerheide J. de Rijke 0-2 C. Gebraad L. van Dijke 2-0 M. Schot C. J. de Korte 2-0 WINTERUITVOERING VAN DE GYM Onder leiding van directeur Piesens hield de gymnastiekvereniging „Olympia" vrijdag jl. haar winteruitvoering in de zaal van dhr. J. van Boven. Ditmaal werd de uitvoering door de drumband van „Concordia" ge opend en tussen enkele marsen door kon de voorzitter zijn welkomstwoord spreken, waarbij hij inzonderheid weth. Berrevoets begroette. De door Olympia gebracht num mers bleken het aankijken wel waard. Voor al het brug-werk viel bizonder in de smaak. Bij het uitreiken van de vaardigheidsproeven kreeg mej. L. Tichem en pluimpje voor het meedoen aan alle marsen en wedstrijden en het afleggen van de vaardigheidsproef. De voorzitter kreeg de drie bij afstands marsen gewonnen prijzen, aangeboden. Deze drong er op aan, de ten behoeve van Olym pia te houden akties te steunen, daar de ver enigingskas leeg is en zelfs deze avond op een geleende brug geturnd moest worden. Met groot enthousiasme werd vervolgens het voorstel onderstreept om de voormalige directeur P. B. Bijl tot ere lid van Olympia te benoemen. Tegelijkertijd werd hem een cadeautje overhandigd, waarbij de voorzit ter er op wees, dat nog niemand zoveel voor Olympia deed als dhr. Bijl. Laatstgenoemde verklaarde dat hij Olympia als het ware als een stukje van zichzelf beschouwde. Ook directeur Piessens werd dank gebracht voor wat hij in het afgelopen jaar voor de vereni ging deed. De avond werd met een gezel lig samenzijn besloten. JAARVERGADERING WINKELIERSVERENIGING Dinsdagavond kwam de winkeliersvereni ging in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer J. Heuseveldt. Slechts 12 leden waren opgenomen. De voorzitter stelde vast dat de verschillende verkoopakties, die in het afgelopen jaar waren georganiseerd, goed waren geslaagd. Niet door allemaal werd medewerking verleend, maar het me rendeel bleek daartoe wel bereid. Hij wees er op, dat er in de toekomst rekening ge houden zal moeten worden met een sluiting der winkels op de zaterdagmiddag, een pro bleem waarover tevoren nog wel een en ander zal worden gedaan, maar wat toch ook door de oudere leden onder het oog ge zien moet worden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden onveranderd op 45 was gebleven, dat de penningmeester had ont vangen 2743,71 waarmee verschillende culturele verenigingen na aftrek onkosten waren bedeeld. De kasstand per 1 januari was dan ook nog 135,39. Ingekomen was een uitnodiging van de middenstandsvereni ging Sint-Maartensdijk. De animo voor het bijwonen van een jubileumavond bleek ech ter te gering. Als bestuursleden werden de heren Heuseveldt en H. Nelisse herkozen. Het punt vakantieregeling werd aangehou den vanwege de geringe opkomst. Daarna sluiting met de wens van de voorzitter op een prettige samenwerking in het nieuwe verenigingsjaar. VOOR VROUWEN DOOR VROUWEN Woensdag 1 maart hield mej. Vroom uit Middelburg een lezing over het onderwerp „Voor vrouwendoor vrouwen. Een 60 dames waren vol aandacht voor hetgeen door de inleidster werd verteld. Het ging er voornamelijk om wat te doen bij rampen of oorlogscalamiteiten. Het onderwerp vormde tevens een inleiding tot 2 cursusavonden over de zelfbescherming, waarvoor zich een 45 dames opgaven. Jonge meisjes en vrou wen die zich hiervoor verder nog interes seren kunnen zich alsnog opgeven bij mevr. v. d. Hoeven of één der andere bestuurs leden van de WH. De avonden worden op 15 en 22 maart gegeven. OLYMPIA's DIAMANTEN JUBILEUM De gymnastiekvereniging Olympia mag zich al in een eerbiedwaardige leeftijd ver heugen, zéker eerbiedwaardig voor een gym. Op 21 april a.s. hoopt deze vereniging na melijk het 60 jarig bestaan te vieren, waar mee het zeker in de belangstelling komt te staan. Er is daartoe nu reeds een pro gramma vastgesteld. Nadat vanavond de winteruitvoering is gegeven met medewer king van de drumband zal er op 21 april een jubileumavond volgen. Eind mei worden de vaardigheidsproeven voor de jeugd afgeno men en eind juni is er een turnavond, welke wordt verzorgd door „De Zebra", bestaande uit de 16 beste turners (sters) van Zeeland en W. Brabant. In juli wordt nog een turn- dag georganiseerd met medewerking van de zusterverenigingen op Tholen. Tenslotte zijn er in september vaardigheidsproeven voor de ouderen. Daarom zal het diamantenjaar wel een eind vol zijn, al komt men wellicht ook nog een enkele maal uit in een wedstrijd die in een andere gemeente wordt gehouden. BURGERLIJKE STAND en loop der bevolking over februari 1961. Geboren 9 febr.: Neeltje Maria van Poortvliet, d.v. Anthonie Cornelis van Poortvliet en van Jacomina Johanna Schot. 21 febr. te Bergen op Zoom: Johannes Dirk Droogers, z.v. Vincent Droogers en van Johanna Jacoba Kamhout. Overleden 4 febr. te B. o. Zoom: Johanna Catharina Rijstenbil, wed. van Willem D. Quist, oud 74 jaren. 14 febr. te B. o. Zoom: Johannes Jacobus Cornoelje, ongehuwd, oud 87 jaren. 16 febr. te Steenbergen: Johannis Gerar- dus de Leeuw, echtgen. van Geertruida Lee- naarts, oud 82 jaren. Vertrokken Leendert C. Voshol, ongehuwd, naar Apeldoorn. Jansje Versluijs, echtgen. van A. van Da len naar Onstwedde (Stadskanaal). Elisabeth C. J. van den Houten, echtgen. van J. Westdorp, naar Sint-Annaland. Elisabeth B. M. T. Dingelstad, ongehuwd, naar Echt (L.) Johannis C. Bevelander, ongehuwd, naar Woerden. Ingekomen Maria L. Pilaat, echtgen. van G. J. Le- cluijze, van Hoofdplaat. Neeltje de Jager, echtgen. van A. K. van Hemert, uit Scherpenisse. Adriaan K. van Hemert, uit Sint-Maar tensdijk. VERKEERSEXAMEN Het zal de veiligverkeerscursisten van wachtmeester L. J. Nelis dinsdagavond zijn meegevallen, toen ze maandag jl. in de o. 1. school de uitslag gingen vernemen van het vorige week dinsdag aldaar ge houden examen. De 20 cursisten, die aan het examen konden deelnemen, zijn nl. alle geslaagd. Zowel het aantal geslaagden als de kwaliteit van het geleverde werk moeten voor de plaatselijke organisatoren, de ver. en voor Veilig Verkeer en docent Nelis een mooie voldoening betekenen. Een 15-tal cursisten hebben zich reeds bij dhr. Nelis opgegeven voor een 6-weken durende vervolgcursus voor meer-gevorder- den. Binnen afzienbare tijd zal de plaatselijke V.V.V.-afd. de geslaagden een welverdiend diploma uitreiken. JAARVERGADERING N. H. KNAPENVEREIGING Het grote aantal vergaderingen en bijeen komsten in dit winterseizoen was er wel licht de oorzaak van dat vorige week vrij dagavond in een tweetal lokalen van de chr. school gehouden jaarvergadering van de ned. herv. knapenvereniging „Samuël" niet zo druk bezocht werd als vorige jaren. Na schriftlezing en gebed opende ds. Ph. J. Leenmans de bijeenkomst met een wel komstwoord tot het niettemin nog behoorlijke aantal aanwezigen, w.o. meerdere leden van de kerkeraad. De predikant dankte de laat ste leider P. J. Droogers en diens voorgan ger dhr. J. L. Pollie voor hetgeen zij in het belang der vereniging hebben gepresteerd. Dhr. Pollie heeft zijn werk 5 jaar lang ge daan. Momenteel is de vereniging zonder leider, de leiding van de jaarvergadering berustte daarom bij de „onderleider" J. van Gorsel. Cor van der Goor, die de bijbelse inlei- diug zou verzorgen, liet verstek gaan, daar om zette men het programma na de jaarver slagen van sekretaris J. Pipping en penning meester Ad Aarnoudse voort met samen zang en een wedstrijd hersengymnastiek onder leiding van J. van Gorsel. Op de eerste pauze volgde een Vad. Geschiedenis-onderwerp van Ad Aarnoudse over de belegering van Leiden, de aardige samenspraak voor 3 personen „De dief en de goochelaar" en diverse voordrachten van de jongens. Ter gelegenheid van een verloting sprak dhr. J. Berkheij in de 2e pauze een uitvoerig opwekkingswoord tot steun aan de chr. ver pleeginrichting voor epileptioi „Meer en Bosch" te Heemstede. Dat de jongens hun best hadden gedaan met een goed toneelstukje voor de dag te komen, bleek uit het voorlaatste programma punt „Moeders lied" een lang stuk in 4 bedrijven, dat voor hen en voor J. van Gorsel, die daaraan veel vrije tijd heeft be steed, een zware opgaaf moet zijn geweest het er „in" te krijgen. Het handelde over een aantal jongens in een inrichting voor de opvoeding van moeilijke jeugd. Uit op merkingen in de zaal zou zijn af te leiden dat de jongens hun rol soms al te natuurlijk speelden. Men bedenke echter dat luid ruchtig en rumoerig doen nu eenmaal bij de leeftijd van 12-16 jaar behoort en dat een microfoon achter de gesloten gordijnen een prachtig object is om zulks op bot te vieren. Met samenzang en gebed door ds Leen mans werd de bijeenkomst gesloten. ONTSPANNINGSMIDDAG BEJAARDEN De dames van het V.V.H. bezorgden de Ouden van Dagen vorige week dinsdag weer een gezellige middag in het vereni gingsgebouw. Ditmaal was de onderlinge gezelligheid de hoofdmoot van het programma. Nadat een der dames een verhaal had voorgelezen, wijdde men zich verder aan gezelschaps spelen, zoals sjoelen e.d. Een verloting valt bij de bejaarden ook altijd in de smaak. De belangstelling voor deze ontspannings middag was weer behoorlijk goed. ONDERGRONDS ELECTRISCH NET De PZEM bezorgde de Hofstraat vorige week een gedaanteverwisseling door het afbreken van de bovengrondse leidingen en wat in de wandeling telefoonpalen ge noemd worden. Alles is nu ondergronds ge bracht. De straat is er beslist mee opgeknapt ze lijkt veel breder geworden. We hopen dat ook de Kalisbuurt spoedig van het storende masten- en dradenwoud bevrijd kan worden. OLIEBOLLEN VOOR DE GYM. Woensdag 22 maart wordt ten bate van de gymnastiekvereniging „Spido" een olie bollen aktie georganiseerd. Daarmee wil deze vereniging haar „toestellenpot" verste vigen, opdat tot aankoop van het hoogno dige kan worden overgegaan. Men kan de oliebollen zelfs bestellen per telefoon 390, terwijl het bestuur verder hoopt dat ze in de gemeente veel aftrek zullen vinden. Dat zal ook wel het'geval zijn. JAARVERGADERING N. H. VROUWENVERENIGING Het verenigingsgebouw was redelijk goed bezet toen de ned. herv. vrouwenvereniging „Liefde vindt werk" vorige week donder dagavond onder leiding van de presidente mevr. Leenmans-Lotz de jaarvergadering hield. Onder de aanwezigen waren vertegen woordigers van de St. Annalandse zuster vereniging en leden van plaatselijke kerke lijke verenigingen en colleges. Na de vergadering op de gebruikelijke wijze te hebben geopend besprak ds Ph. J. Leenmans het doel en streven der ver eniging aan de hand van haar naam „Lief de vindt werk". De predikant sprak zijn waardering uit voor de mooie financiële re sultaten, die de dames jaar op jaar met hun verkoopactie van kleding en handwerken voor kerk en diaconie weten te bereiken. Mevr. van Dijke-van Daalen gaf als secre taresse een verslag van het wel en wee der vereniging in het afgelopen jaar. Uit het jaarverslag van de penningmeesteresse mevr. van Driel-Moerland bleek dat de ver eniging er financiëel niet slecht voor staat. Mevr. Leenmans droeg het gedicht „Voor bereiding" voor, gevolgd door een solo weergave van het bekend lied „O, welk een macht is Uwe liefde". DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Vakantiespreiding 1961 mislukt Aan de bouw van Oud-Vossemeers nieuwe kleuterschool wordt gewerkt Raadslid Van Ast uit Poortvliet neemt afscheid Plaatselijk nieuws van deze week en dat wat vorige maal moest blijven overstaan Men moet zijn licht niet onder een korenmaat zetten. De dames hadden een meerstemming koor tje gevormd, dat met harmonium begeleiding van mevr. Droogers-van Poortvliet diverse zangstukjes uitvoerde. Ter afwisseling zong men ook enkele psalmverzen gezamenlijk. Voor de pauze, waarin de dames hun gasten op gebak en koffie tracteerden, le verde mevr. Droogers-van Poortvliet haar bijbelse inleiding onder de titel „De roeping van Levi" en droeg mej. J. Pollie een ge dicht voor. Mevr. den Engelsman-Pipping vermaakte haar gehoor met een gedicht over een won derdoende Dominé's steek. Mevr. Leenmans leidde een aardige wed strijd hersengymnastiek, door de 5 heren, die eerst niet veel fiducie hadden, gewonnen. Na een voordracht onder de titel „Het gebroken pootje" van mevr. Ligtendag- Buijs, hield mej. J. Pollie nog een inleiding over diverse punten uit de kerkgeschiedenis en sloot mevr. Leenmans de bijeenkomst met dankgebed. OPENING TEXTIEL-ZAAK. Vorige week donderdagmiddag opende de burgemeester om half drie de vernieuwde textielzaak aan de F. D. Rooseveltstraat, die kleermaker G. J. Lecluijze van dhr. J. C. Bevelander heeft overgenomen. De wethouders, vele vrienden en bekenden van dhr. Lecluijze waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De burgemeester zei zich te verheugen over elke nieuwe zaak, omdat de bereidheid er uit spreekt om door het aanbieden van goede materialen de bevol king te binden aan de eigen middenstand. Verder merkte de burgemeester op dat dhr. Lecluijze blijkbaar een voorkeur voor de Ver. Staten heeft omdat hij van huize Roo sevelt naar de F. D. Rooseveltstraat ver huisde. Na nog enkele woorden aan de nieuwe president te hebben gewijd, wenste de burgemeester dhr Lecluijze in zijn nieuwe winkel zakelijk en persoonlijk het beste toe. Gelet op het spreekwoord „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", ziet het er voor dhr. Lecluijze inderdaad niet slecht uit, want zijn eerste klant was het kleine Keesje Droo gers Czn. Dhr. Lecluijze heeft zijn zaak met „de eisen des tijds" in overeenstemming gebracht. Een inwendige verbouwing maakte het mogelijk dat de winkel sterk vergroot kon worden. Er kwam een nieuwe inrichting, verlichting, verf enz. Het bestaande grote winkelraam geeft een overvloed van licht. Velen kwamen het echtpaar Lecluijze- Pielaet feliciteren. JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Voorzitter Breas nam afscheid De in het hervormd verenigingsgebouw gehouden jaarvergadering van de vereniging voor chr. voorbereidend lager onderwijs op maandagavond jl. werd door 29 leden bij gewoond. Na opening op de gebruikelijke wijze sprak voorzitter G. J. Breas een in leidend woord naar aanleiding van het gele zen Schriftgedeelte over de onthoofding van Johannes de Doper. Hij wees er daarbij op, wat opvoeding van uit het gezin ook voor het kleine kind betekent en hoe in het ge lezen Bijbelgedeelte naar voren komt, op welke manier een moeder misbruik maakte van de kunst van haar dochtertje. Het dan sen voor Herodes kostte uiteindelijk de voor loper van de Heere Jezus het leven, zoals de dans ook later zoveel zedenbedervende gevolgen heeft meegebracht en dat ook heden ten dage nog doet. Hier werd het zelfs tot een misdrijf. De invloed van de moeder op dit doch tertje was groot genoeg om het tot dit gru welijk verzoek te brengen, waaruit weer blijkt van hoe grote invloed de opvoeding in het gezin is. Daarnaast kan echter ook de school veel tot die opvoeding bijdragen en in het bizonder het kleine kind is zo ontvankelijk. Daarna gewaagde de voor zitter met dankbaarheid dat alle kinderen in gezondheid het schooljaar weer mochten beëindigen, ook al was er één geruime tijd ernstig ziek. Een andere reden tot dankbaar heid was de ingebruikname van de nieuwe school, waar de jeugd en leidsters met veel genoegen verblijven en wat een bizonder grote vooruitgang betekent. Hij verwelkomde voorts inzonderheid de ereleden G. Goedegebuure en P. Quist en wenste allen een goede vergadering toe. Secretaris Chr. Kalle stelde in zijn jaar overzicht vast, dat 1960 met gouden letters in de kleuterschoolhistorie kon worden aan getekend, vanwege de ingebruikname van de nieuwe school, releveerde de mutatie personeel door vertrek van mevr. Beie- Dourlein en de komst van mej. J. de Smit uit Bergen op Zoom, die zich al aardig thuis voelt. Het ledental steek van 100 tot 119, het aantal begunstigers is 12. De nieuwe schoolfinanciering zit wel rond, ook al moest daartoe een particuliere lening en een be drag van de Boerenleenbank worden ge vraagd. Er is echter ook nog oude schuld weg te werken door een toenmalige verbou wing en inrichting van het oude kleuter schooltje. De heer Kalle eindigde zijn bon dig jaaroverzicht met dank voor de grote plaats die de kleuterschool bij de Dorps gemeenschap inneemt en hoopt dat deze be stendigd zal blijven, waartoe het bestuur al het mogelijke zal willen doen. Penningmeester W. Fase had op de ex ploitatierekening een nadig saldo van 44,58 bij een totaal van 69.244,65. Op de begroting 1961 was een totaal bedrag geraamd van 14.290,—. De voorzitter wees er op, hoe door de gemeente in 1960 weer zo n 50.000,op de nieuwe school en daarmee alles, ook de inrichting, werd betaald. De schuld die de vereniging heeft van bijna 20 mille wordt in feite gedekt door de gestorte waarborgsom van eenzelfde be drag, zo vulde administrateur Leune het financiële overzicht aan. Vijf schuldbeken tenissen van de oude onderlinge lening wer den uitgeloot. Met het bestuursvoorstel in zake een uitlotingsplan van de nieuwe geld lening kon de vergadering zich geheel ver enigen. Na enkele stemmingen werd in de plaats van het niet herkiesbare bestuurslid Breas de heer Johs. Bazen benoemd. De algemeen adjunct, de heer M. van Dijke was de tolk van bestuur en leden, toen hij de afgetreden voorzitter BreaS dankte voor het zeer vele, wat hij voor de kleuterschool ter plaatse heeft gedaan, waar aan inzonderheid de laatste twee jaar menig uurtje werd opgeofferd. Hij wist dat dhr. Breas de vereniging recht in de ogen kon zien door het gevoerde beleid. Burgemeester J. van den Bos bracht dank namens het gemeentebestuur. Hij wees er op de heer Breas te hebben meegemaakt in zijn kleuterschoolfunktie tijdens het ontstaan en van kracht worden van de nieuwe kleu terschool-wet en heeft zich daarbij verwon derd over de snelle beheersing van deze materie en de bizonder snelle inwerking. Het gewenste samenspel bij de bouw van de nieuwe school tussen gemeente en school bestuur werd dank zij de nauwkeurigheid en kennis van zaken van dhr. Breas zeer be vorderd. De burgemeester meende hem bij deze ook dank te kunnen brengen voor wat hij in deze functie voor de gehele St. Anna landse gemeenschap heeft willen doen. In zijn wederwoord herinnerde dhr. Breas aan de eigenlijk nog moeilijker periode toen de oude kleuterschool dragelijk ingericht moest worden. Toen moest dat namelijk geheel uit eigen middelen gebeuren, terwijl thans de financiële zorg geheel voor ge meenterekening (via rijkssubsidie) werd ge dragen. Met waardering gewaagde hij van steun van het gemeentebestuur, leden, inspectrice, leidsters, schoonhoudster en alle andere medewerkers in de gemeente. Hij hoopte nog lang getuige te mogen zijn van bloeiend en nuttig kleuteronderwijs. Bij de rondvraag werd aangedrongen een naam op de school aan te brengen, opdat het ook voor vreemdelingen duidelijk is, welk gebouw men voor zich heeft. Het bleek dat het bestuur hiertoe reeds maatregelen heeft getroffen. Een en ander uit het bestuur gekomen voorstel was het vormen van een dames-commissie als contactcollege tussen school en bestuur. Het bestuur werd ge machtigd dit voorstel nader uit te werken. Tenslotte richtte ook de ere-voorzitter, ds. P. Westland zich nog tot dhr. Breas met woorden van dank voor het in deze voor zittersfunctie verrichte werk en eindigde met dankzegging. JAARVERGADERING „W.H.S." In het clubhuis „De Gouden Leeuw" hield de voetbalvereniging „W.H.S." maan dag jl. zijn 29ste jaarvergadering. Er was ditmaal met 50% van het aantal leden wel een goede opkomst. In zijn openingswoord releveerde voorzitter A. J. Soeters Jaczn het vrij gunstig verlopen verenigingsjaar, waar in de belangstelling voor „W.H.S.", mede door het behaalde kampioenschap, de „inter nationale" wedstrijden en een goed neder- laagtournooi wel is toegenomen. Hij wees er voorts op, hoe men per 1 juni a.s. het dertig jarig bestaan zal herdenken. Dhr. Soeters dankte voorts allen die het afgelopen jaar op enigerlei manier aan de vereniging hun steun hebben verleend, o.a. ook het ge meentebestuur door aankoop van het ter rein. Het wachten is nu op de verbetering daarvan. De bijzondere gebeurtenissen als hiervoor genoemd werden nog eens opge haald bij het uitvoerig verslag van secre taris A. Kurvink, waaruit tevens bleek dat het ledental met 5 tot 63 was gestegen, het aantal donateurs met één was teruggelopen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1