Voorlichtingsavond rheuma-bestrijding te Oud-Vossemeer. Plaatselijk nieuws lekker en gezond WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Eerbied voor de tegenstander. Raadsverslag Poortvliet. In principe voor invoering (collectieve) reinigings dienst Plan ambtswoning hoofd openbare school - Crediet voor huisnummering en straatnaamborden DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR? DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN De laatste grens ONS NIEUW VERVOLGVERHAAL 17e jaargang No. 17 10 maart 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Men behoeft nog geen SGP-er te zijn om deze week vol van gedachten en eer bied stil te staan na het overlijden van de 80 jarige predikant Ds. P. Zandt uit Delft, lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal, zoals men destijds geen socialist be hoefde te zijn om hetzelfde te doen bij de baar van 'n Koos Vorrink, 'n Evert Vermeer geen A.R. om dezelfde gevoelens te hebben bij het zo plotseling verschijden van drs Hazebos. Voor al deze vooraanstaande men sen is het leven van strijdbaarheid geweest. Ze hebben allen de moed gehad om de waarheid te zeggen, ook tot de politieke tegenstanders, soms en dat vergt nog meer moed ook tegenover hun mede standers. Zeker, wanneer men de herdenking als die deze week ter nagedachtenis van ds. Zandt werd gehouden beluisterde, kan de gedachte opkomen: „van de doden niets dan goeds." Dat op zich is trouwens ook niet verkeerd. Anderzijds moet het toch wel frapperen, met welke grote eerbied jegens de persoon, jegens diens houding, jegens diens minzaam heid, jegens diens vastberadenheid is ge sproken door politiek grote, zo niet de grootste tegenstanders. Vriend en vijand hebben zich in dit gedenken herenigd. Want deze vooraanstaande personen waren eens- willend in hun meeleven en zij hebben al lang ontdekt, dat zij nog iets met elkaar gemeenschappelijks hebben. En dat is eer bied. Eerbied ook voor de tegenstander. Dit wordt in de lagere regionen, dit wordt bij ons nog maar al te vaak vergeten. Te vaak óók worden personen en zaken, zowel in het politieke en in het maatschappelijke leven, niet van elkaar gescheiden. En daar om mogen we niet alleen stilstaan bij 't heen gaan van de fractieleider van de SGP, maar ook bij wat tijdens de herdenking van de overledene in regeringskringen duidelijk werd: de eerbied voor de tegenstander. Ons allen ten voorbeeld. Vorige week woensdagavond sprak Dr Smeets, alg. leider van het Centraal Ad- viesbur. Rheumabestrijding in de zaal van dhr. Mees te Oud-Vossemeer over de zo gevreesde Rheuma-ziekte. Na een inleidend woord van Dr R. C. Renes, alhier zette dhr. Smeets het doel van zijn voorlichting uiteen. Te vaak moet geconstateerd worden dat de patiënten de voorschriften der doktoren niet opvolgen, met alle nare gevolgen van dien. Indien men de achtergronden kent is het voor de lijder gemakkelijker de voorschriften, waar van hij vaak het doel niet inziet, nauwlet tend op te volgen. In het vervolg van zijn helder betoog kwam Dr Smeets daar vaak humoristische wijze op terug. „De Rheuma-ziekte" op zichzelf bestaat niet. Er bestaan 42 soorten uiteenlopende ziektebeelden, waarvan men soms de oor zaak kent en vaak ook niet, die men aanduidt met de naam rheumatische aan doeningen. De naam Rheuma is dus een verzamelbegrip, evenals de aanduiding „Be smettelijke ziekte". Onderzoekingen hebben uitgewezen dat in de leeftijdsgroep 15-65 jaar, 20% van de bevolking aan de een of andere rheuma tische aandoening lijdt. Algemeen bekende aandoeningen zijn Spit, een rheumatische kramptoestand van een lendespier, en isschias, waarbij het bind weefsel rond een belangrijke zenuw naar de benen door een rheumatische infectie is aangetast. Een der ernstigste vormen is de ge- wrichtsrheuma, berustend op microscopisch kleine ontstekeningen in de bindweefsels rond de gewrichten. Het gevaarlijke karak ter van de gewrichtsrheuma schuilt niet in de ontsteking zelf, doch in de gevolgen daarvan. Een genezen bindweefsel zit vol lidtekens, die zoals alle littekenfeefsels gaan krimpen. Wanneer men weet dat dit bind weefsel als een sterke soepele band de ge wrichten bijeen houdt, wordt het duidelijk dat verkorting van die band aan één zijde verwringing en beschadiging van het ge wricht gaat veroorzaken, daaruit ontstaan vergroeiingen, die zeer ernstige vormen kun nen aannemen en soms tot invaliditeit lei den. Spierrheuma leidt nooit tot invaliditeit. De behandeling van de gewrichtsrheuma is er op gericht de ontsteking tot staan te brengen en nieuwe aanvallen met uitbreiding naar andere gewrichten te voorkomen. Eén der kenmerken van rheuma is nl. dat de ziekte nu eens de kop op steekt en dan weer schijnt in te sluimeren. Ze schommelt dus. Een zeer verraderlijk verschijnsel omdat het de lijder in de waan brengt genezen te zijn, hij gaat weet te veel van zijn lichaam vergen, de weerstand vermindert en de aandoening komt heviger terug. Eén der geneeswijzen van de rheumatische ontsteking is daarom rusthauden, en wel absolute, dus bedrust. Het lichaam mobili seert dan alle afweerwapenen voor de be strijding van de rheumatische ontsteking wat wordt verhoogd door bloedtoevoer naar de aangetaste lichaamsdelen. Om deze bloed toevoer te bevorderen schrijft de arts voor: verwarming in verschillende vorm, zoals omwikkeling van de gewrichten om warmte verlies tegen te gaan, bestraling met ge wone lampen en in ernstige gevallen met ultra-kortegolfstralen. Er is op dit gebied veel beunhazerij, men houde zich aan de doktersadviezen. De patiënt zal warmte toevoer als een weldaad ervaren. De ver krampte spieren rondom de ontsteking wor den losser en de pijn zakt weg. Daarnaast beschikt de moderne weten schap over eeer groot arsenaal van genees middelen, die vanwege haar soms giftige bijwerking met grote kundigheid toegediend, gunstig op de ontsteking werken. Toch ont breekt een universeel, direct en altijd hel pend middel. Het zal ook niet gauw ge vonden worden, rusthouden en warmte zijn de hoofdzaak. Spreker vergeleek rheuma met de't.b.c. Ook daarvoor bestaan tegen woordig sterk werkende middelen, doch geen zinnig mens zal verwachten dat één anti biotica-inenting afdoende is, daar zal zeker een rustkuur aan verbonden worden. Alzo bij de rheumabehandeling. En daarna het bekende doktersadvies „En nu een beetje kalmaan doen." Alle genoemde maatregelen strekten tot bestrijding van de ontsteking. Wat kan de medische wetenschap nu doen aan de ge volgen speciaal aan die ernstige gewrichts vergroeiingen Bitter weinig Men zal trachten van het begin af de gekrompen gewrichtsbanden op te rekken. Een voor de patiënt vaak pijnlijke behandeling. Bij de daarop volgende vertoning van de 20 mi nuten durende film onder de veelzeggende titel „De wil om te winnen" zag men hoe getracht wordt de aangetaste gewrichten d.m.v. gymnastiek en massage weer wat soepeler te maken. Dr Smeets merkte tenslotte op dat een enquête heeft uitgewezen dat er geen ver band bestaat tussen werk in een vochtige, koude omgeving en rheuma. Wél is het zo dat een kleine verlaging van temperatuur, veroorzaakt door de temperatuur zelf of door verdampend vocht, wat neerkomt op warmteonttrekking, door een rheumalijder zeer pijnlijk wordt gevoeld. Wanneer de gewrichtsrheuma tijdig wordt behandeld en de patiënt de voorschriften nauwletend opvolgt, staat de medische we tenschap tegenwoordig niet meer machte loos en behoeft de aandoening niet tot inva liditeit te leiden. Rheuma is, op een zeer zelden voorko mende vorm na, niet erfelijk. De grondvester van de moderne rheuma bestrijding was Dr Jan van Bremen, een geleerde aan wie de huidige gespecialiseerde rheumatologen enorm veel te danken hebben. Dr Renes sloot deze interessante en zeer nuttige voorlichtingsavond met een dank woord tot de spreker en een oproep tot steun aan het Ned. Rheuma Fonds. Alle raadsleden waren woensdagmorgen 8 maart aanwezig voor de openbare verga dering te Poortvliet onder leiding van bur gemeester W. J. van Doorn. Het eerste punt dat aan de orde kwam was een voorstel van burgemeester en wet houders om in principe te besluiten deel te nemen aan een gezamenlijke ophaaldienst voor huisvuil. Deze gemeente heeft tot dusver helemaal nog geen ophaaldienst voor huisvuil, voor wat dit betreft de enige op Tholen en mis schien wel in geheel Zeeland. Directe klach ten over het ontbreken hiervan zijn er wel niet, maar het is toch wel een situatie, waarin naar de mening van b en w ver andering gebracht moet worden. Nu is er te gemakkelijk de neiging het huisvuil hier en gunter neer te gooien. Bij andere ge meenten op Tholen, waar wel een ophaal dienst is, bestaat de neiging daarin verbe tering te brengen. Zo kwam er van het ge meentebestuur van Sint-Maartensdijk een schrijven, waarin werd meegedeeld, dat wordt overwogen om een zgn. draaitrommel auto aan te kopen en deze aan andere ge meenten ter beschikking te stellen, dus meer in de richting van een gemeenschappelijke ophaaldienst. Eenzelfde aanbieding bereikte b en w van de firma A. L. de Groen 6 Zn ter plaatse. Uit beide prijsopgaven blijkt dat men er rekening mee dient te houden, dat deze ophaaldienst op ongeveer 7,50 per emmer zal komen. Daarboven dient de ge meente dan de emmer-aankoop voor haar rekening te nemen. Het hangt nog in de lucht of de gemeen schappelijke regeling te verwezenlijken is. Ook andere eilandgemeenten moeten zich hierover nog uitspreken en het zit dus nog niet rond. Blijkt er een te geringe deelname voor te zijn, dan worden de lasten weer te hoog. Daarom te meer willen b en w nu van de raad een principe-uitspraak of men bereid is eventueel deel te nemen aan een gemeenschappelijke ophaaldienst. Na defini tieve kostenberekening, nadat blijkt dat er hiervoor voldoende belangstelling bestaat, kan dan een definitieve beslissing worden genomen. B en w zijn in ieder geval van oordeel, dat het gewenst is een ophaaldienst in de gemeente te krijgen en menen dat hierbij een gemeenschappelijke ophaaldienst de goede oplossing zou kunnen zijn. Dhr. van Ast vraagt of deze dienst zich dan zal beperken tot ophalen van huisvuil, wat bevestigend wordt beantwoord. Dhr. Van Houdt vraagt zich af of het door de inwoners op prijs zou worden ge steld. De voorzitter meent dat men daarvan niet in de eerste plaats mag uitgaan. Degenen, die het graag zo maar ergens weggooien zullen het misschien liever niet zijn, maar hij weet dat anderzijds toch ook verschillen de inwoners van mening zijn, dat een goede ophaaldienst huisvuil gewenst is. De heer Van Houdt meent dat men het voor de kosten zou kunnen laten. De voor zitter wijst er evenwel op, dat wanneer de raad zo'n reinigingsdienst invoert, de hef fing verplicht opgelegd wordt voor bijvoor beeld de gehele gemeentekom. De heer Uijl vraagt of er een centrale stortplaats komt, waarop de voorzitter nog geen antwoord kan geven. Dat is allemaal nog in bespreking. Dhr. Bijl wijst er op, dat er voor Poort vliet toch altijd nog moeilijkheden zouden overblijven, zolang er nog inwoners met het zgn. tonnenstelsel zitten. Niet iedereen heeft immers al een closet. De heer Van Ast vermoedt dat de ge meente wel met een belangrijk bedrag zal., moeten bijspringen. De voorzitter zegt dat toch wel gestreefd wordt voor dit onder deel een sluitende begroting te krijgen. Er bijleggen zou alleen dan nodig zijn, wan neer onvoldoende deelname op het eiland wordt gevonden, en dan zal het ook wel niet doorgaan. Niemand van de leden is er echter op te gen om te trachten een reinigingsdienst te krijgen, zodat allen zich ook achter dit prin cipebesluit kunnen scharen. AMBTSWONING VOOR HOOFD O. L. S. De huisvesting van het hoofd van de openbare lagere school heeft b en w meer dere malen voor moeilijkheden geplaatst. Ook thans is er maar een particuliere huur woning beschikbaar, welke niet ideaal ge noemd kan worden. Volgens b en w is de juiste weg dat er voor een ambtswoning wordt gezorgd, temeer nu de plannen voor de bouw van een nieuwe school in een ver gevorderd stadium verkeren. Het zou dan immers tegelijk tijdig kunnen. Het aan de toekomstige school grenzend terrein is blij kens het uitbreidingsplan bestemd voor half open bebouwing. Daarom stellen b en w voor een krediet te verlenen voor het be- stedingsklaar maken van een plan voor de bouw van een woning bij de nieuwe school. Het zal wellicht een soort bungalow worden. Dhr. Bijl meent dat men er tegelijk een garage moet bijbouwen. De voorzitter zegt dat dit wel in de bergruimte verwerkt kan worden. Dhr. Van Houdt acht het voor de toe komst van belang, dat er een ambtswoning bij de school komt. Alle leden kunnen aan het gevraagde krediet hun fiat geven. NIEUWE HUISNUMMERING Reeds eerder viel het principebesluit over te gaan tot hernummering van de huizen in de gemeente en het aanbrengen van straat naambordjes, zoals dat reeds in vele ge meenten op Tholen het geval is. De voorbereidingen zijn hiermee zover ge vorderd dat tot aanbrenging van de nieuwe nummers kan worden overgegaan. De be staande nummering is nog gebaseerd op het oude systeem van doorlopende nummering per wijk, thans zal het een nummering per straat worden. Het totaal zal inclusief het aanbrengen een uitgave van ongeveer 1000 vergen. B en w wenst deze uitgaaf in 3 jaar af te schrijven. Nadat hierover enkele vra gen zijn beantwoord kan de raad zich ook met deze uitgave verenigen. Geen bezwaar is er tegen wijziging van een gedeelte van het uitbreidingsplan, nadat deze wijziging ter inzage heeft gelegen en geen bezwaren zijn binnengekomen. Bij de ingekomen stukken is een dankbe tuiging van mevr. Groenewege te St.-Maar- tensdijk voor de naamgeving „Bram Groene- wegeweg." HET DEFINITIEF PLAN Het door architect Jobse gemaakte schets- plan voor de bouw van een nieuwe open bare school kreeg een goede ontvangst. Niet allen waren het met de smaak van de „laag bouw" eens, maar het merendeel was wel van mening, dat dit soort bouw daar zou passen. Het voorstel om dit plan definitief uit te voeren, kreeg dan ook aller instem ming. Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen de mening van de raad over een her ziening van de bezoldiging voor de wet houders. Voor Poortvliet zou deze van 840, naar 1080,per jaar worden gebracht. Dhr. Van Houdt zegt het niet noodzake lijk te vinden, dat deze verhoging voor een wethouder in deze gemeente wordt toege past. Dhr. Bijl vraagt of men hier in de laagste klasse zit. De voorzitter antwoordt dat dit per inwoner tal gaat en men daarbij in klasse II zit. Ook dhr. Bijl vindt dit hono rarium voor een gemeente als Poortvliet een hoog bedrag. Dhr. Uijl daarentegen zegt zich wel met het voorstel te kunnen verenigen. Men kan dit immers niet persoonlijk zien en wanneer iemand wethouder zou zijn, die van een nor maal weekloon of in klein bedrijf zou moe ten bestaan, zou hij niet minder kunnen. Dhr. van Ast herinnert er aan, dat de raad destijds de verhoging van het pre sentiegeld heeft afgewezen en niet genomen. Wanneer men de wethouderssalarissen zo danig optrekt, lijkt het hem gewenst zulks ook te doen bij de presentiegelden voor de raadsleden. Dat zou dan een tientje per lid per vergadering worden en de helft hiervan voor commissievergaderingen. De heren Uyl en Geuze zeggen dit laatste te willen steu nen. In de eerste plaats gaat de raad hierna akkoord met de voorgestelde verhoging van de wethoudersbezoldiging met de stemmen van de heren Bijl en Van Houdt tegen en verder wordt ook het voorstel Van Ast aan genomen met eveneens voornoemde heren als tegenstemmers. Over het advies van de districtsopzichter als gevolg van een in vorige vergadering gemaakte opmerking over plaatsing van de burgemeesters-foto's is men het niet eens. Eerbied voor de tegenstander Poortvliet wil meedoen aan een gezamenlijke reinigingsdienst De landbouwbegroting in de Eerste Kamer Koninklijke onderscheidingen voor trouwe dienst Zestig jaar Olympia'in Tholen Rheuma voorlichting in Oud-Vossemeer Daar werd ook de eerste steen voor een nieuwe kleuterschool gemetseld Een nieuw en spannend vervolgverhaal Wie wijs is, bewalce zijn gedachten. gen. Op een nadere vraag van dhr. Uijl antwoordt de voorzitter dat uitsluitend de bewoner de gelegenheid tot aankoop heeft. Dhr. Geuze informeert naar bezetting en handhaving van de 2e politiepost in de ge meente. De voorzitter meent dat dit er niet hoopvol uitziet. Dhr. Van Ast herinnert er aan, hoe des tijds werd besloten bij de noodslachtplaats- verbetering ook een gebouwtje te plaatsen voor het BB-materiaal. Is dit nog van kracht, nu de werkzaamheden der BB aan merkelijk zijn verminderd. uuiyciuLCötcia-iuiu li uiCJLl liCL lllCL CeilS. I J i J- De districtsopzichter stelde namelijk voor om I D,e ™ojzMer zegt dat die post nog op de foto's in passepartouts tegen de muur van ^f.. begr°tmg Stf" En daar°P maar,m°e de hnrnemeestercLmer te nl„t=e„ bhJven staan- zolang er nog geen uitsluitsel de burgemeesterskamer te plaatsen (in de hal), zodat ook het publiek er kennis van kan nemen. Dhr. Van Ast en met hem de meeste leden vinden echter de raadszaal hiertoe de aangewezen plaats, zodat aldus wordt besloten. GEEN ZELFSTANDIGE BB-KRING MEER Van het betrokken ministerie werd be richt ontvangen dat in verband met de re organisatie van de BB de gebieden Tholen, St. Filipsland en Schouwen Duiveland tot één kring zijn saamgevoegd. Van Thoolse zijde is getracht de zelfstandigheid te be houden. Tot dusver vormde het eiland een aparte kring, evenals Schouwen, terwijl St. Filipsland op Steenbergen was geconcen treerd. Met de nieuwe opzet wordt daar blijkbaar anders over gedacht. Iedereen zal het er echter wel over eens zijn, dat bij voorkomende gebeurtenissen wij weinig van Schouwen kunnen verwachten en Schouwen weinig van het eiland Tholen. Bij de bespre king over deze samenvoeging neigde een gedeelte naar een samengaan met Brabant, het merendeel hield het echter liever op Zeeland en allen op zelfstandigheid van Tholen, maar dat is dus niet doorgegaan. Voorts deelt de voorzitter mee, dat vol gende week begonnen zal worden met het straten van het verlengde deel Burg. van Oeverenstraat, dat reeds gerioleerd is. omtrent de noodslachtplaats is. Bovendien, het BB materiaal blijft en de gemeente heeft een bergplaatsje toch ook wel hard nodig. Daarna sluiting. Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 01660500 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 01677—500 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 12 t.e.m. 18 maart 1961 zondag vm. 11.10 nm. 23.45 uur maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 1.17 2.26 3.18 4.05 4.46 10 maart L.K. te 3.58 uur. 16 maart N.M. te 19.51 uur. 12.38 13.55 14.57 15.47 16.30 17.16 RONDVRAAG Dhr. Van Houdt zegt er nogmaals op te willen wijzen met welke grote snelheid de auto's in de gemeente en over de rond weg rijden. Gisteren nog ontsnapte ternauwernood weer een kind aan een ongeval, dat wel dodelijk had kunnen zijn. De voorzitter zegt, dat blijkens het aantal proces-verbalen er minder verkeersongeluk ken voorkomen dan vóór dat de maximum snelheid werd ingevoerd. De heer Van Houdt vindt dat men hierop niet genoeg controle kan houden. De voorzitter meent dat dit ook het enige is wat men eraan kan doen. De heer Bijl vindt dat een uitspraak om trent de noodslachtplaats lang aanloopt. De voorzitter meent dat het wel op een gemeenschappelijke regeling zal uitdraaien. In dat geval zal de huidige noodslachtplaats hier toch ongeschikt zijn. De heer Bijl heeft vernomen, dat er nog een woning aan de nieuwe weg komt, te bouwen door dhr. Bevelander. De voorzitter antwoordt dat dhr. Bevelander aanvankelijk een bungalow wilde bouwen, maar daarvan is teruggekomen. Hij bouwt nu bij het in dustrieterrein met een bedrijfsgebouwtje, wat dus volgens uitbreidingsplan mogelijk is. Dhr. Uijl heeft vernomen, dat er van het gemeentebestuur een circulaire is uitgegaan, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat men een woningwetwoning kan kopen. Tegen welke prijs is dat? zo vraagt dhr. Uijl. De voorzitter antwoordt dat daartoe een taxatiecommissie wordt aangewezen, waarna de prijs pas kan worden vastgesteld. Het gemeentebestuur meende de inwoners die een woningwetwoning van de gemeente huren hiervan toch op de hoogte te moeten bren BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op woensdag, 15 maart e.k., het eerste ge deelte en op zaterdag, 18 maart d.a.v. het overige gedeelte. Tegen donderdag, 16 maart a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 6 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd. LAATSTE VOORLICHTINGSAVOND „HELPT ELKANDER" De Thoolse vissersvereniging hield vrij dagavond jl. de laatste voorlichtingsbijeen komst van dit seizoen. De bijeenkomst stond onder leiding van de wnd. voorzitter A. Verkamman, die zich inzonderheid richtte tot drs L. K. Boerema en de heren de Boer en Bom. Drs Boerema sprak over „Gar- nalenonderzoek in Panama". Dit onderzoek was verricht in opdracht van de voedsel en Landbouworganisatie van de Ver. Naties. Daartoe was spreker bijna 2 jaar in Panama geweest. Hij liet eerst een kleurenfilm zien van de omgeving waar hij gewerkt had, waarbij men een indruk kreeg van een mo derne ontwikkeling naast een dicht oerwoud. Het bezoek aan enkele Indiaanse stammen was hier bijzonder interessant. Er waren prachtige opnamen bij. Spreker had daar als opdracht om na te gaan wat de oorzaak was van de verminderde opbrengst bij de garnalenvangst rondom Panama. Het kon zijn, dat er in de natuur iets was veranderd, er waren ook andere oorzaken mogelijk. Twee garnalensoorten werden daar gevan gen, namelijk witte en rode. De witte zijn ongeveer 14 cm lang, de rooie 20 cm. Er was bijzondere belangstelling voor het vervolgverhaal „Chantage", waarvan vori ge week de slotaflevering werd geplaatst. Belangstelling bij een zeer grote groep van onze lezers, welke week-in-week-uit intens meeleefden met het wel en wee van Han- neke Schooneveld. Een verhaal, waarvan voor vrijwel iedereen een zekere bekoring uitging, al werd er dan ook wel eens op gewezen, dat dergelijke „chantage" aan vechtbaar is en dat het opvoedkundig ka rakter er nog wel eens aan ontbrak. Maar die „chantage" is nu weer voorbij. We vinden het prettig, dat we de lezers er aangenaam mee hebben kunnen bezig houden, dat het als boeiend verhaal geen slechte keuze was. Ook in vervolgverhalen moet er wat va riatie zijn. Niet altijd in hetzelfde of soort gelijk thema vervallen. En daarom beginnen we deze week met ons nieuw en in verge lijking met het vorige wel op een geheel ander terrein spelend verhaal. De auteur is een jonge Schotse onderwijzer, Alistair Maclean, die in 1956 op slag wereldbe roemd werd door zijn roman ,,Z. Ms Ulys ses". Zijn volgende boek enhebben die roem bevestigd en van de naam van Maclean een begrip gemaakt voor adembenemende avon turenverhalen. DE LAATSTE GRENS speelt in het Hongarije van nu. Michael Reynolds, agent van de Britse geheime dienst, staat voor een schier onuitvoerbare opdracht: hij moet een Engelse geleerde, die onder dwang naar Boe dapest is gelokt, op welke manier dan ook opsporen en naar het vaderland terugbren gen. Daarbij ontvangt Reynolds steun van een kleine groepje patriotten. Hard en bitter zonder genade, is de srijd tegen de mee dogenloze AVO, de Hongaarse staatspolitie. Niet alleen komt Reynolds in de beruchte Sarhaza-gevangenis, doch leert tevens de achtergronden kennen van het politiek ge beuren achter het ijzeren gordijn en wordt hij met een werkelijkheid geconfronteerd, die hij nimmer had vermoed. Men leest er bovendien in, welke opof feringen de mannen en vrouwen zich ge troosten om zich van de enorme geestelijke druk te ontdoen. De boeken van deze schrijver werden in ons land uitgegeven door Elsevier. „De laatste grens" is een fascinerend ver haal, dat ieder die het leest, tot het uiterste zal boeien. In 1955 werd met 120 schepen gevist en was de vangst per schip zo om en nabij de 180 kg. Nu vissen er ruim 200 schepen met een opbrengst van ongeveer 70 kg per dag. Na nauwkeurig onderzoek kwam vast te staan dat niet de garnalenstand was achter uitgegaan, maar dat de mindere opbrengst was te wijten aan overbevissing. De rege ring is daarom regelend opgetreden. Vervolgens werden nog enkele dia's van het land en de volksgebruiken vertoond. Bij elkaar een zeer interessante voordracht. Er kwamen hierop nog enkele vragen los, terwijl er na de pauze nog enkele films wer den gedraaid, o.a. de Walvisvangst en de kleurenfilm „Insecten". De heer Verkamman vertolkte aan het eind van de avond de dank van alle aanwezigen voor deze mooie avond, een goed besluit van het voorlich tingsseizoen. WANDELSPORT Te Halsteren maakte de Thoolse wandel unie een goede beurt door met 70 deelne mers te starten op zaterdag 4 maart. Vier thoolse groepen waren van de partij, een club van 26 meisjes en 18 jongens als deel nemers aan de 10 km course en twee ge mengde groepen, die de 15 en 20 km liepen. De twee uitgeloofde ereprijzen gingen mee naar Tholen. De eerste mocht leider J. Aal- brechtse voor de 20 km lopers in ontvangst nemen, de andere W. v. d. Linde voor de 10 km jongens. Er waren op deze lente- tocht geen uitvallers, waardoor aan Tholen ook nog twee groepsprijzen werden toebe deeld. „DE VREEMDELING" Op een „Springty" avond vrijdag jl. sprak eerst dhr. P. Ottevanger een welkomstwoord, inzonderheid tot beide wet houders met daarbij tegelijk de mededeling,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1