Plaatselijk Nieuws kou gevat? Piet van Tilburg DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN SUEDE Damesjasjes 89 5 tot 95- SportL f" VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Zuiver Uw bloed met Kruschen OUD-VOSSEMEER F^TBABYDERM SUEerzkp Sanapirin aaa ST. ANNALAND MET VADERS BRIL OP... Drommen van lijders aan Brandend Maagzuur Ontwikkelings- avonden De volgende CYCLUSAVOND in het Hollandhuis te Scherpenisse wordt gehouden op dinsdagavond 28 febr, a.s. STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 HOOGWATER in de week van 26 februari t.e.m. 4 maart zondag vm. 0.40 nm. 13.14 maandag 1.50 14.17 dinsdag 2.40 15.05 woensdag 3.19 15.43 donderdag 3.57 16.20 vrijdag 4.32 16.55 zaterdag 5.05 17.26 2 maart V.M. te 14.35 uur. I beslist niet worden toegestaan. In zijn slot woord drong dhr. v. d. Giessen er voorts op aan, dat er bij schoolverzuim door de ouders een briefje wordt gestuurd, terwijl hij verzocht zoveel mogelijk op het huis- Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer werk toe te zien. Hij dankte alle aanwezigen Tel. 01667-400 voor de belangstelling en hoopte dat de uit- Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. komst van dit schooljaar weer goed zou zijn. BEJAARDENMIDDAG Dinsdag 28 februari a.s. hoopt de Fede ratie van Vrijw. Vrouwen Hulpverlening een bejaardenmiddag te verzorgen in „Ten Anker." Iedere inwoner boven de 65 jaar wordt daar weer om half drie verwacht. Voor het afhalen of thuisbrengen dient men zich ditmaal met een schriftelijk verzoek te wenden tot mevr. van der Hoeven. DOOR VROUWEN AAN VROUWEN Over dit onderwerp hoopt mej. Vroom uit Middelburg woensdagavond 1 maart in het verenigingsgebouw te spreken voor de Fe deratie Vrijw. Vr. Hulpverlening, waarbij ieder welkom is. BURGERLIJKE STAND Geboren 10 februari 1961: Lilian Theresia Maria, dochter van Clementinus Constantinus Fran- ciscus Vermeirssen en Apolonia Maria An- tonia van der Borgt. 14 februari 1961: Sara Catharina, d.v. Machiel Cornelis Ista en van Willempje van Dijke. Huwelijken 17 februari 1961: Hendrik Adrianus Keg ge, oud 23 jaar, wonende te Rotterdam en Maria Janna Engelvaart, oud 23 jaar, wo nende te Tholen. 21 februari 1961: Johannes van Dijk, oud 20 jaar en Maria Lena Coomans, oud 22 jaar, beiden wonende te Tholen. Overleden te Bergen op Zoom: Hector Jansen, oud 73 jaar, echtgenoot van Willemina Baaij. geheel nieuwe collectie in lang, en kort modelletje, de nieuwste kleuren de beste merken fi JAN ELICH Bergen op Zoom Lievevrouwestraat 9 VISSERSVER .„HELPT ELKANDER" Vrijdagavond hield de vissersvereniging „Helpt Elkander" weer een voorlichtings avond. Bij verhindering van de voorzitter werd de bijeenkomst geopend door de heer A. Verkamman, die zich bij zijn welkom inzonderheid richtte tot de spreker van de avond, de heer Schoonhoven. Direct hierop was het woord aan deze gast, welke sprak over de werking en sme ring van dieselmotoren. Daarbij werd de gehele opbouw van de motor en werking behandeld. Bijzondere nadruk werd gelegd op het belang van de goede smering wat de produktieve werking van de machine ver hoogd. Na deze causerie kwamen nog enkele vragen los. Om dit alles nog eens te ver duidelijken werd daarover nog een film vertoond, gevolgd door enkele ontspannings filmpjes. Met een woord van dank door dhr. Verkamman werd de avond gesloten. BEJAARDE WIELRIJDER VERONGELUKT Woensdagmorgen fietste de 83 jarige D. Joppe alhier naar Steenbergen, toen hij op de Steenbergseweg bij de splitsing naar Halsteren door een motorrijder werd ge grepen en met verwonding aan het hoofd en een lichte hersenschudding in het zie kenhuis moest worden opgenomen. De mo torrijder moest met een gebroken enkel naar het ziekenhuis. COLLECTE De gezamenlijke collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" van het C.N.V. en voor „Zonnestraal" van het N.V.V. bracht hier het mooie bedrag op van 241,08. OUDERAVOND ULO-SCHOOL Er waren twee avonden gereserveerd voor de jaarlijkse ouderbijeenkomst van de ulo school en wel op donderdag en vrijdag jl. Men vreesde namelijk niet alle ouders van de nu 170 leerlingen op één bijeenkomst te kunnen bergen, waarom het twee avonden zijn geworden met hetzelfde programma. De leiding daarvan lag in handen van het hoofd der school, dhr. A. J. v. d. Gies sen, die inzonderheid wethouder Jansen als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur verwelkomde. Spreker had al direct een prettige mededeling, namelijk dat men nu op de bouw van de nieuwe uloschool mag rekenen. Bosstraat hoek Lindebaan - tel. 5467 Bij de oudercommissie waren twee vakatu- res. De eerste door het op zo tragische wijze omgekomen lid dhr. J. v. d. Slikke uit Poort vliet, die tevens voorzitter was. In de heer v. d. Slikke is een zeer sym pathiek mens heengegaan, wien het nooit teveel was wanneer op hem een beroep voor de school moest worden gedaan, aldus dhr. v. d. Giessen. De tweede vakature is van een lid uit Sint-Maartensdijk. Daar beide gemeenten op de tweede avond tegenwoor dig zouden zijn, werd besloten de verkiezing j tot vrijdag uit te stellen. Voor Poortvliet 1 werd burgemeesetr W. J. van Doorn ge kozen en voor Sint-Maartensdijk de heer M. Lindhout. Meegedeeld werd dat a.s. zomer waar schijnlijk een schoolreis naar Luxemburg wordt gemaakt en wel op de donderdag en vrijdag voor Pinksteren. Het verdere gedeelte van de avond om vatte meer een ontspanningsprogramma. Daarbij werd begonnen met enkele zang nummers door de meisjes van de 2e en 3e klas onder leiding van dhr. J. Keukelaar, gevolgd door een gymles door de leraar P. Stuker met vooral de aandacht voor moderne grondgymnastiek. Een viertal leer lingen der school brachten enkele muziek nummers, beloond met een stormachtig ap plaus. Dit muzikale groepje stond onder lei ding van mevr. Verjaal uit Sint-Maartens- dijk. Na de pauze met verloting kwam de hoofdmoot: een toneelspel in 3 bedrijven onder de titel „Mijn bleke denkers" door Anke Wildonck. Het was behoorlijk inge studeerd en werd goed vertolkt, waarom er dan ook na elk bedrijf flink werd geapplau- diseerd. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat deze ouderavonden alleen toegankelijk zijn voor de ouders of verzorgers der leerlingen. Te gemakkelijk wordt gezegd: mijn man kan vanavond niet, dus breng ik m'n buurvrouw maar mee. Dit kan, zo werd meegedeeld, j en verdrijf zo de oorzaak van Uw Rheumatische Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf mine rale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uit drijven langs de natuurlijke weg. VOORLICHTING RHEUMABESTRIJDING Woensdag 1 maart wordt om 8 uur in hotel Mees onder auspiciën van het plaat selijke comité van Het Nationaal Rheuma- fonds" een rheuma-voorlichtingsavond ge houden. Daarbij zal dr Smeets, algemeen leider van het Centraal Adviesbureau voor Rheumabestrijding te Den Haag een cau serie houden. Hierna bestaat gelegenheid om vragen te stellen. Tenslotte wordt een in opdracht van de vereniging vervaardigde film vertoond onder de titel „Wil om te winnen". De film zal doen uitkomen, dat 'n doelma tige bestrijding van deze zeer ernstige volks ziekte slechts door nauwe samenwerking van velen mogelijk is. Mogen daarom ook zeer velen van deze voor allen geldende uitno diging gebruik maken, waaraan nog geen entreekosten zijn verbonden. RODE KRUIS-AVOND De kring Tholen van het Ned. Rode Kruis hield vorige week vrijdag in de zaal van dhr. Mees een ontspanningsavond voor leden, en medewerkers. Burgemeester D. C. Bouwense van St.- Maartensdijk heette als Kring-bestuurder al len hartelijk welkom. Hij toonde zich ver heugd over de zeer grote opkomst, de zaal was geheel gevuld. Het was voor de spreker tekenend dat het Oud-Vossemeerse publiek, bekend om haar grote liefde voor het Rode Kruis werk, ook nu weer in zo sterke getale vertegenwoordigd was. Dhr. Bouwense riep op tot verdere steun aan het Rode Kruis en spoorde de jeugd aan tot verzameling van zilverpapier en siuitingsdopjes van de schoolmelkflesjes. Met aller medewerking kan veel tot stand gebracht worden. De Oud-Vossemeerse Rederijkerskamer „Eendracht" speelde daarna het stuk „De gouden kooi", waarvan we ter gelegenheid van de eerste opvoering in dit winterseizoen reeds een verslag hebben gegeven. Het spel- gehalte was ook nu weer goed verzorgd. Spelers en speelsters ontvingen een lang durig en hartelijk applaus. Afdelingsbestuurslid Chr. J. C. Boot uit St.-Annaland sloot de avond met een dank woord tot „Eendracht" voor deze geslaagde ontspanningsavond. lirtOffóf Voor heffer» Pf0CW5H- Baby-huidje VOORLICHTINGSAVOND WERK NED. BIJBEL GENOOTSCHAP Met een publieke belangstelling, die wer kelijk teleurstellend mag worden genoemd, werd vorige week woensdag in het ver enigingsgebouw een interkerkelijke bijeen komst gehouden, waar dhr. Scheuing sprak over het werk van het Ned. Bijbelgenoot schap. Na het openingswoord van de Ned. Herv. predikant ds. Ph. J. Leenmans gaf dhr. Scheuing allereerst aan de hand van licht beelden een overzicht van de eerste vertalin gen en drukuitgaven van de Bijbel. Rond plm. 1500 waren er nog slechts 14 vertalin gen van de Bijbel tot stand gekomen, w.o. een Nederlandse. Eerst in het begin der vorige eeuw nadat in 1804 het eerste Bij belgenootschap was opgericht, in 1814 ge volgd door het Ned. Bijbel Genootschap, zien we gepaard gaande met verhoging der Zendingsactiviteit een grote toename van 't aantal vertalingen. In 1958 was de Bijbel geheel of gedeeltelijk in 1127 verschillende talen omgezet. Tegenover de plm. 2500 ta len, die op aarde gesproken worden, moge dit gering lijken, toch is het Boek der boe ken nu wat taalmoeilijkheden betreft wel voor het allergrootste deel der mensheid bereikbaar. De resterende 1300 talen immers worden slechts door een naar verhouding klein aantal mensen gesproken. Vanzelfspre kend neemt dit niet weg dat het enorme en prachtige werk der vertalingen nog lang niet voltooid is. Nieuwe collecties in t KOSTUUMS KOLBERTS PANTALONS REGENJASSEN Het Ned. Bijbelgenootschap concentreerde haar werk vroeger speciaal op Indonesië, waarvoor zij 150 verschillende vertalingen beschikbaar heeft. Veranderende politieke verhoudingen maakten het werk zeer moei lijk. De Staat Indonesië stelde een datum, waarna geen Bijbels meer ingevoerd moch ten worden. Het Bijbelgenootschap voert nu een laatste krachtige actie om de 200.000, die zij nog te kort heeft om een maximaal aantal Bijbels naar Indonesië te verschepen, bijeen te brengen. De Bijbelgenootschappen zijn verenigd in een Wereldbond teneinde werkwijze en or ganisatie doeltreffender te kunnen regelen. Als uitvloeisel daarvan gaat het Ned. Bijbel Genootschap haar aandacht speciaal concen treren op Kameroen in Afrika, en West- Indië. De opkomst van zovele nieuwe staten in voormalige koloniale gebieden vraagt een nieuwe en intensieve aanpak van het werk. Vanaf het moment dat de bewoners van deze gebieden de leeskunst machtig zijn, komen zij in contact met de meest uiteen lopende lectuur. Daar is zowel Amerikaanse prikkellectuur als communistische propagan da bij. Voegt men daar het verschijnsel aan toe dat nationalistische regeringen geneigd zijn terug te keren tot het volkseigen en andere invloeden weren, zodat de ouder wereld godsdiensten als Mohammedanisme, Bod- dhisme en zelfs volslagen heidendom op nieuw hun kansen krijgen, dan wordt het duidelijk dat de Bijbelgenootschappen tege lijk voor grote mogelijkheden èn voor grote moeilijkheden staan. Ds Leenmans sloot de bijeenkomst met dankgebed. LEDENVERGADERING CHR. SCHOOL In het schoolgebouw kwamen vorige week donderdagavond de leden van de chr. school onder leiding van voorzitter P. van Driel in vergadering bijeen. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, gaf de voorzitter een kort overzicht van het afgelopen jaar. On danks vele pogingen slaagde het bestuur er niet in de vacature, ontstaan door het ver trek naar Stadskanaal van onderwijzer A. van Dalen vervuld te krijgen. Noodge dwongen moest men opnieuw een beroep doen op de bejaarde Mej. Pollie. Het be stuur is haar voor haar bereidwilligheid zeer dankbaar, doch zal er ook in 1961 naar streven alsnog een vaste leerkracht te benoemen. blust snel opkomende griep Sekretaris J. D. Droogers las de notulen van de laatstgehouden ledenvergadering waarna dhr. L. de Wilde als penningmeester zijn financieel jaarverslag leverde. Van de periodiek aftredende bestuursle den P. van Driel en L. de Wilde stelde al leen eerstgenoemde zich herkiesbaar. In de plaats van dhr. L. de Wilde koos men dhr. P. van Driel Mzn. tot bestuurslid. De datum van de ouderavond stelde men vast op vrijdag 24 februari 's avonds om half 8 in het schoolgebouw. Het hoofd, dhr. B. G. Kegge, sloot de bijeenkomst met dankgebed. JAARVERGADERING N. H. JEUDVERENIGING Onder grote belangstelling hield de N.H. Jeugdver. „Op hoop van Zegen" vrijdag avond in een tweetal lokalen van de chr. school haar jaarvergadering. Ds Jfh. J. Leenmans stelde in zijn ope ningswoord dat de jeugdvereniging zeer ze ker zijn tijd nog niet heeft gehad. Bezin ning op Gods Woord was de kracht van het voorgeslacht. Waar de mensheid gelijk blijft en alleen de omstandigheden verande ren, is alleen een andere aanpak nodig. Het werk van de jeugdver, blijft daarin een waardevol element. Bij afwezigheid van de sekretaris gaf de alg. adje., Mej. C. Gunst een jaarverslag, waarin zij een overzicht gaf van het werk der vereniging. Er zijn thans 15 leden, 11 jongens en 4 meisjes. Penningmeester M. v. d. Stel Abrzn. le verde een financieel verslag, waarop het in Utrecht studerende, doch nog zeer meele vende lid B. de Graaf een uitstekende Bij belse inleiding leverde over de figuren van de aposelen Petrus en Johannes. Aan de hand van een groot aantal teksten en Bij belgedeelten gaf hij een scherpe schets van beider karakter. Het programma bevatte verder een aantal gedichten, voorgedragen door dhr. P. J. Droogers en Mej. A. Minheere Gdr. Mej. N. Istha zong het bekende stuk „De heilige stad". Een koortje uit de leden voerde enkele bekende Christelijke liederen uit. Veel waardering oogstte men met het humoristische toneelstukje in 2 bedrrjyèn „Hannes en Drieka gaan emigreren". Niet minder groot was de waardering voor hetgeen de jongelui presenteerden bij de opvoering van het zoveel ernstiger to neelspel „Als het koren rijpt". Een werke lijk goed stuk, ten volle beantwoordend aan de eis, die men een Christelijk toneelspel stellen mag, nl. een boodschap te geven, iets van de kracht van het Evangelie tot uit- „VEILIG VERKEER" Het was voor de vierde maal, dat de af deling Sint-Annaland van het Verbond voor Veilig Verkeer haar jaarvergadering hield, ditmaal donderdag 16 febr. in de achterzaal van hotel „De Gouden Leeuw". Voorzitter P. Moerland kon met een 25 leden ook wethouder G. Goedegebuure verwelkomen, waarvan hij het op hoge prijs stelde, dat deze eerbiedvWardige leeftijd nog zoveel be langstelling vöór het Sint-Annalandse ver enigingsleven aan de dag legt en zeker ook voor deze afdeling. Daarna wierp spreker een terugblik op het afgelopen verenigings jaar, welke hij in verkeersopzicht als een rampjaar betitelde. Een rampjaar omdat het verkeer de ontstellende tol van bijna 2000 doden heeft geëist. Overtuigd dit cijfer ons dan niet opnieuw van de noodzaak deel te nemen aan verkeerscursussen, opdat al thans een meerdere kennis tot een mogelijke beperking van het aantal verkeersongevallen kan leiden Spreker dankte voorts opper wachtmeester Kluiter en wachtmeester Duine voor het gegeven onderwijs, alsmede het personeel van de lagere scholen. Daarna gaf de voorzitter enkele voorbeelden van on gelukken, onstaan door verkeersonwetend- heid en wekte ieder op deel te nemen aan de verkeerscursussen voor ouderen. Secretaris G. Hage bracht het jaarverslag, waaruit de aktiviteiten der afdeling naar vo ren kwam, inzonderheid met betrekking tot de verkeerscursussen voor de jeugd en ou deren en de gehouden orientatieritten. Het ledental was door een toename van 18 op 219 leden gebracht. Financieel was men er, aldus de conclusie van penningmeester C. J. van Oost, met een voordelig saldo van 42,81 uitgesprongen, maar dit dan ook alleen dank zij de emmertjesopbrengst van 101,45, een post die in een begroting niet verder kan gaan als „pro memori". De totale inkomsten bedroegen 616,24, de uit gaven 573,43. Is hij een hele heer, maar met een van onze kinderbrillen blijft hij „een echte jongen" drukking te brengen. Prachtig waren er in uitgebeeld de botsende karakters van de materialistische, heersende herenboer en diens romantische, vaak onpraktische echt genote. Een en ander werd door deze volslagen amateurs met vaart en verve op de planken gebracht, tor. Na het laatste optreden van het zang koortje en een solo van het lid B. Rutten, sloot M. C. Droogers de avond met dank gebed. HONDENTENTOONSTELLING Tijdens een zaterdag jl. in Hilversum ge houden clubmatch van de Ned. Ver. voor Belg. Herdershonden behaalde C. W. Droo gers alhier met zijn hond „Hellas" de kwali ficatie „Uitmuntend 1" in de Afd. reuen ouder dan 18 maanden en wist daarenboven in de gewone klasse beslag te leggen op de prijs voor de beste Mechelaar (kortharige variëteit) en de beker voor 1 van de 4 beste honden der tentoonstelling. In totaal waren 60 honden ingeschreven, behorende tot de 4 variëteiten, t.w. de lang harige Tervuerense en zwarte Groenenda- lers, ruwharige Laekense en kortharige Mechelse. het bestuur hulde voor het verrichte werk en spoorde over het hoofd der vergadering heen, alle ingezetenen aan om dit werk door lidmaatschap te steunen. MET HOBBY-TENTOONSTELLING VERWACHTINGEN OVERTROFFEN Hierbij moet eerlijkheidshalve voorop worden gesteld, dat die verwachtingen althans van de inwoners niet hoog ge spannen waren, ten aanzien van de door de speeltuinvereniging „Vrij en Blij" georga niseerde hobby tentoonstelling. Gewoonlijk krijgt men van hobby's, naar buiten weinig te zien en dus vroeg menigeen zich af, wat dit wel moest worden. Daarom te meer zijn deze nederige verwachtingen verre over troffen. Niet alleen wat het aantal (een paar honderd) inzendingen betrof, maar ze ker ook de aard van het tentoongestelde. Het Dorpshuis was er vol mee en de kijk- lustigen op vrijdag en zaterdagavond waren er „vol van". Het schilder- en tekenwerk domineerde en uitzonderlijke hobby-kwali teiten kwamen op dit gebied naar voren. Daarnaast echter evenzeer in het houtsnij- en houtzaagwerk, kleedjeshandwerk, leerbe- werking, mechaniek, plantenkwekerij, sier kunst, enz. Veel meer en in groter verschei denheid dan ooit van hobbyend Sint-Anna land was verwacht en gedacht. Daarom jammer, dat de te geringe ver wachting het bezoek wellicht nadelig be ïnvloedde, want hoewel het aantal bezoekers van ongeveer 900 nog niet zo gering is, waren hieronder nauwelijks een 400 ouderen. De jeugd was wel present eerstens in klasse verband op vrijdag en tweedens had men er ook zaterdagavond het entreedubbeltje nog wel voor over. En dat is weer wel een gunstig teken, die belangstelling van de jeugd. De niet meer onder de jeugd te rang schikken wethouder Goedegebuure verklaar de zich hierover althans, namens het ge meentebestuur, verhegd. blij was tevens blij met dit initiatief van het speeltuinbestuur, omdat zelfwerkzaamheid hier in dubbele zin tot uitdrukking kwam. Dat geeft een ge meentebestuur óók meer vrijheid zich achter dit werk te scharen, waarvan hij hoopte dat het spoedig tot het gewenste resultaat: de speeltuin voor de jeugd, zou leiden. Een der inzenders, de heer H. van Pope- ring deed het voorstel om een volgend maal werkstukjes te verkopen, wat tot nog meer belangstelling aanleiding kan geven en te vens de speeltuinkas extra kan versterken. Een tweeledig resultaat is echter ook door deze eerste tentoonstelling bereikt, namelijk een bijdrage voor de speeltuinkas (bruto- opbrengst was ruim 400,en de zeker heid, dat hobby-end Sint-Annaland zijn licht niet onder de korenmaat behoeft te houden. KIJKAVOND Donderdag was het in de chr. school een drukte van de gaande en komende man (en vrouw) vanwege de jaarlijkse kijkavond. Zoals gewoonlijk bestond hiervoor goede belangstelling, al was het dan iets minder druk dan vorig jaar. De handwerken van de hogere klassen waren in het herv. ver enigingslokaal geëxposeerd, waarheen dan ook inzonderheid de interesse van de dames uitging. Er was daarnaast voldoende gele genheid met het onderwijzend personeel te overleggen. Vanavond wordt de jaarlijkse ouderbijeenkomst gehouden in het hervormd verenigingslokaal. Fortuinstr. 12 - Bergen op Zoom - Tel Als bestuursleden werden herkozen de he ren W. Dake en Johs. Quist, terwijl in de kascommisie werden benoemd de heren Abr. v. d. Meer en Anth. Dake. Het „salaris" van de herbenoemde bode Anth. van Poort vliet werd van 15,- op f 25,sjaars gebracht. Ook zonder dat men aan alle represen tatie-verplichtingen voldoet kan men het fi nanciële hoofd alleen boven water houden door de emmertjes-opbrengst. Dit werd niet voldoende „gezond" geacht, waarom de minimumcontributie van 1,op 1,50 werd bepaald. De vergadering stelde het op prijs, dat er bij uitreiking van diploma's zoals vorig jaar weer een contactavond zou worden gehou den, enerzijds als een ledenbinding, ander zijds om het werk van de afdeling in de belangstelling te plaatsen. Bij de rondvraag kwamen gevaarlijke ver keerspunten in de gemeente als bij de Tien hoven, Ring-Weststraat, alsmede nadere richtingaanduiding voor de haven, ter spra ke. Tenslotte bracht weth. Goedegebuure zijn lijders-al van de ene mlnnut op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur en dat stijgt dan snerpend op. soms tot hoog in de keel -r- een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles Weg zuurbrand weg pijn -Weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennis voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuur- brandlijders altijd een paar Rennies bij de hand. waar ze ook zijn. En zo smo ren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goede kans krijgt uit te barsten. VOOR DE SGP: POLITIEK NU! Het woord „politiek' 'staat in het alge meen en zeker ook bij hen, die de richting van de Staatkundig Gereformeerde Partij zijn toegedaan veelal in een kwaad daglicht. Dit moge blijken uit het feit, dat nauwelijks 10% van de kiesgerechtigden in Nederland bij een politieke partij zijn aangesloten. Dit was de inleiding van het politieke praatje, dat maandagavond in het hervormd vereni gingsgebouw alhier werd gehouden door de heer A. A. Adelaar, burgemeester van Me- liskerke. Al kon spreker dan deze zienswijze als gevolg van velerlei politieke praktijken begrijpen, toch is men er naast, wanneer men niet verder dan deze mening komt. Het is immers anderzijds een opgelegde eis van God de beginselen ook in de praktijk van het leven uit te dragen. En dan moet het niet zo zijn, dat het beginsel zich naar de praktijk richt, maar de praktijk naar het be ginsel. Moeten we alleen het stemmen onder po litiek verstaan Zeer zeker niet, het gaat er veeleer om, hoe men leeft naar die uit gebrachte stem. Politiek bedrijven bestaat niet uit scheldpartijen, is niet alleen aktueel tegen de verkiezingstijd, maar het dient te zijn tussen twee verkiezingen in het op positieve wijze naar voren brengen, op welke manier we geregeerd willen worden. Spreker ging vervolgens in op de vraag wat de taak is van de Overheid. Hij wees er daarbij op, hoe steeds meer wordt afge weken van dagene wat Gods Woord aan geeft, zodat er schier alleen een belangen behartiging overblijft. Een politieke partij is een groep van per sonen met nagenoeg dezelfde principes, zo dat daarin een levenshouding tot uitdruk king komt, welke in een praktische uitleving openbaar wordt. In onze kringen, aldus bur gemeester Adelaar, ziet men nog te veel tegenstelling tussen politiek en godsdienst. Men vergist zich, wanneer men denkt dat een PvdA of een VVD alleen maar 'n zake lijke belangen politiek zou kunnen voeren. Er komt daarbij ook een levenshouding, een bepaalde „godsdienst", zij het dan zonder God als middelpunt, naar voren. Alle ver schil van opvatting is praktisch terug te voeren tot de mening, hoe men de taak van de overheid in zijn algemeenheid ziet. Twee grote groepen komen daarbij naar voren, nl. de groep die de Overheid alleen ziet ter behartiging van de zakenlijke be langen en de groep die haar als Dienaresse Gods beschouwt. In dit verband belichtte spreker de vroegere zgn. „politiestaat" en de huidige zgn. „welvaartsstaat." Inzonderheid na de dertiger jaren en de tweede wereldoorlog hebben we de vak bondeninvloed gekregen. Na de tweede we- STICHTING GEMEENSCHAP EILAND THOLEN adv. ingez. med. reldoorlog zien we zelfs uit de vakbonden voortgekomen vooraanstaande regerings functionarissen, waarbij men zich terecht afvraagt of de invloed van die zijde niet te groot wordt. Vervolgens stelde burgemeester Adelaar het subsidiebeleid aan de orde, welke naast goede kanten (t.b.v. oplossing woningnood, industriespreiding, enz.) ook het door de- SGP af te wijzen subsidiebeleid voorts ten aanzien van kunst, toneel en dans. Het gaat alles om de welvaart en de cultuurstaat, maar juist daarom kan men in deze tijd zeker niet meer buiten de politiek staan. Iedereen wordt er dagelijks op een of andere wijze mee geconfronteerd. Ongetwijfeld heeft de Overheid ook in een welvaartsstaat een taak, een taak de stoffelijke en geestelijke belangen harer onderdanen te bevorderen. En zonder dat laatste is er geen goed van het eerste te verwachten. Heeft men juist in SGP kring een bezwaar tegen de zgn. Staatsdwang, terwijl toch ieder daar weet, dat de overheid het zwaard moet dragen. Spreker waarschuwde daarom voorzichtig te zijn met kritiek op de overheid of het zich beledigend uitlaten tegenover Gods Diena resse. Maar bij dit alles mag men niet ver geten, ook of zeker niet in de welvaarts staat, dat het de mens niet baat, al wint hij de gehele wereld en hij zou schade lijden aan zijn ziel. Pas op om niet mee te hollen in de welvaartsrace. De SGP wenst te ver gaande overheidsbemoeiingen af te wijzen. Bovenal drong spreker er echter op aan niet boven anderen te staan, maar de schuld en zonde van land en volk eerst bij zichzelf te zoeken. Er was grote aandacht voor het rustige, gedegen betoog van deze spreker. Deze bijeenkomst was geopend door de voorzitter der afd. Sint-Annaland der SGP, de heer Jb. Moerland. Na een Schriftge deelte en gebed leidde hij de spreker in met een toepasselijk woord. Er was na de pauze nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen van de rond 60 aan wezigen, waaronder ook afdelingsbestuur ders uit Stavenisse en Scherpenisse, gebruik werd gemaakt. Onder meer werden nog be sproken de houding der SGP ten aanzien van het stakingsrecht, de vijfdaagse werk week, het subsidiebeleid, houding tegenover verzekering, c.q. pensioen en tegenover de chr. organisatie. ZESTIG JAAR VARKENSBOND Maandag 20 februari hield de vereniging „Onderlinge hulp bij het verliezen van varkens" bij de heer W. Rijnberg Mzn. zijn jaarvergadering. Voorzitter F. J. Sols wees er in zijn openingswoord op, hoe deze bij eenkomst mag worden beschouwd als een jubileumvergadering, waar de bond aan zijn 12e lustrum toe is. Hoewel er zestig jaar geleden heel wat meer varkenshouders wa ren dan in deze tijd, heeft de vereniging nog altijd volop bestaansrecht. In de meest benarde crisisjaren is het menig lid een uitkomst geweest, wanneer hij door varkens- verlies werd getroffen. Uit het jaarverslag van dhr. L. J. Breure bleek dat het verlies zich in het afgelopen jaar tot één varken had beperkt. Penning meester H. Overbeeke deed mededeling van een inkomst over 1960 van 752,26 en een uitgaaf van 495,80, batig saldo aldus 256,46 wat met de bestaande reserve in totaal 1936,66 aan liquide middelen op levert. Herkozen weren de heren F. J. Stols en H. Overbeeke in het bestuur. De premie bleef gehandhaafd op een kwartje per var ken per week. De herbenoemde bode E. v. d. Male werd eveneens op hetzelfde salaris niveau gehandhaafd. In verband met dit 12e lustrum was er voor de leden niet alleen een gulden presentiegeld, maar bovendien werd er voor 60,aan vleeswaren ver loot. Dit was oorzaak, dat verschillende le den nog een smakelijk staartje aan deze jubileumavond wisten te koppelen. KENT UW LAND Zover dan de Varkenshond was men nog niet, maar toch was de reisvereniging „Kent Uw Land" ook reeds toe aan het derde lustrum. Deze leeftijd werd voldoende ge acht om er een feestvergadering van te maken, welke vorige week in café Molendijk werd gehouden. Nadat voorzitter F. J. Stols op het bijzondere van de avond had ge wezen en uit het overzicht van de penning meester duidelijk was geworden, dat er nog overschotten waren, werd besloten om dit jaar een trip naar België te maken en dat via Vlissingen-Breskens. Het huisoudelijk gedeelte van deze avond nam niet veel tijd in beslag, waarna de ontspanning aan bod kwam. Met voordracht en schets, een liedje, een dansje en een warme maaltijd vonden de leden dat het derde lustrum plezierig was herdacht. JAARVERGADERING „INDONESIË" Er was een uitgebreid programma af te werken, tijdens de dinsdagavond jl. in het herv. verenigingsgebouw gehouden jaar vergadering van de Ned. herv. vrouwen vereniging „Indonesië", waarvoor behoor lijke belangstelling bestond. Na opening door dominee Westland sprak mevrouw Westland als presidente het welkomstwoord. Na de verslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse met van eerstgenoemde nog een 15 jarig overzicht op rijm hield mevr. de Graaf een bijbelinleiding over psalm 121. Afgewisseld met koorzang was er vervol gens een programma van gedichten, ver halen en declamatie, zodat het reeds na twaalven werd toen deze jaarvergadering met dankzegging werd gesloten. GESLAAGD De heer M. de Rijke Jzn. slaagde voor het examen dubbel-boekhouden. BIJBELGENOOTSCHAP Donderdag 16 febr. werd t.b.v. het Ne- derl. Bijbelgenootschap een avond gehouden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 2