WEEKBLAD VOOR HET EILOXD THOLEN EN ST.FILIPSLOND Het brood gaat de ijskast io. Hoe werkt de zoutschaderegeling. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Plaatselijk nieuws Korter werken voor bakkers. Voorlichtingsavond CHU te Oud-Vossemeer THOLEN OUD -VOSSEMEER 17e jaargang No. 14 17 februari 1961 i Uitgevers C. J. ZACHARIASSE ep G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen NNP In een niet aflatende stroom komen bij het College van Rijksbemiddelaars „Neerlands oude en wijze mannen' de aanvragen binnen voor verkorting van de werktijd. De vrije zaterdag is een aanlokke lijke prijs voor veel administratieve of amb telijke moeilijkheden. Er is echter één bedrijfstak, waarin het met die vijfdaagse werkweek maar pover gesteld is, de detailhandel. Hierin doen zich heel wat problemen voor, die niet zonder concessies wederzijds kunnen worden op gelost. En tot het doen van concessies is de Nederlander niet snel bereid. In de middenstandssector komt ook weer één onderdeel naar voren, waarin de ver korte werkweek vooral spitsroeden moet lopen het bakkersbedrijf. Vanouds stellen wij ons de bakker voor als een (dikke) man in grijze streep- of ruitjesbroek. Op het hoofd pronkt trots de enorme witte bakkersmuts en de man is omgeven door allerlei overheerlijke geurtjes uit de bakkerij. Sinoniem hiermee staat de gedachte aan (heel) vroeg op en (heel) hard werken. Op dit punt heeft de bakker een nog sterkere naam dan de traditionele werker bij uitstek, de boer. Dit ondanks het verbod op nachtarbeid en het verbieden van de vroege verkoop van vers brood. PROBLEMEN Toch heeft ook de wit- en goedgemutste bakker recht in dezelfde mate te delen in wat de verworvenheden van onze tijd zijn, als ieder ander. Maar nergens doen zich zoveel problemen voor als op dit punt in het bakkersbedrijf. De oorzaak daarvan is, dat het maken van brood geen lukraak fa- bricage-proces is, maar een nauwkeurig pro duceren op het juiste moment naar de be hoefte van de komende dag. Brood kan nu eenmaal niet bewaard blijven. Tenminste, dat is de situatie van het ogenblik. Maar steeds meer gaan de' ge dachten uit naar diepvriesbrood, dat in het buitenland allang geen onbekende verschij ning meer is. In Nederland kan, zo hoort men fluisteren, over vijf jaar het bevroren kadetje een algemeen en heel normaal ver schijnsel zijn. SER-ADVIES In kringen, die daarover moeten spreken regering, pbo-organen en Sociaal Eco nomische Raad (SER) wordt druk ge praat over de arbeidstijdverkorting in het winkelbedrijf. Kort geleden hebben de staats secretarissen van financiën en economische zaken de SER voor de zoveelste maal om raad gevraagd. Ditmaal heeft het orgaan de opdracht gekregen in samenwerking met het Hoofdbedrijfschap detailhandel en de di verse consumentenorganisaties te bekijken wat de gevolgen van werktijdverkorting zijn voor koopgelegenheid en personeelsomvang. Dezelfde SER heeft over de bakkers al een lange studie samengesteld rapport uit gebracht. De sociaal economische raad ad viseerde in de richting van een drieploegen- stelsel. Maar hieraan kleven nogal wat op vallende bezwaren. De werktijd per man zal inderdaad beperkt worden. Maar nacht arbeid w.ordt opnieuw noodzakelijk. Boven dien moet meer personeel worden aange trokken, dus meer salaris worden betaald. En om deze extra uitgaven te kunnen com penseren is een prijsverhoging van het brood onvermijdelijk. Geen aanlokkelijk toekomst beeld. ONDER NUL Maar de min of meer officiële gedachte aan het drieploegenstelsel wordt weer ach terhaald door het idee van het bevroren ka detje. Het is vooral voor het kleine bakkers bedrijf een'uitkomst wanneer gebakken kan worden op het moment, dat dit het beste uit komt. Zonder dus rekening te moeten hou den met het feit, dat het brood over enkele uren, wanneer de verkoop begint, de vers heid begint te verliezen. De techniek van het diepvriezen kan over enkele jaren geheel zijn ingevoerd. Iedere grote en kleine bakker beschikt dan over een diepvrieskast, waarin het pasgebakken brood razend snel wordt afgekoeld tot een temperatuur van 30 tot 35 graden onder nul. Door het diepvriezen wordt het vochtge halte bewaard. Voor het brood verkocht wordt moet het weer snel op de gewone temperatuur worden gebracht. Het is waar lijk een onaangename verrassing, wanneer U denkt een boterham te eten en U hapt in een keihard stuk vermomd ijs. Snelheid is bij bevriezen en ontdooien een eerste vereiste. Tijdens de processen dreigt uitdroging en dan is nog alles voor niets geweest. Het brood moet daarom in een oven worden ontdooid, eventueel met behulp van stoom, die het vochtgehalte op peil houdt. TWIST OVER SMAAK Van een onbegrijpelijke kant, de werkge vers in het bakkersbedrijf, kwam kort gele den de verklaring, dat de kwaliteit van diepvriesbrood ten achter zou staan bij die van vers brood. Proeven, genomen door het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (CIVO) en de (Delftse) Koninklijke Gist en Spiritusfabrieken zouden dit „onomstote lijk hebben bewezen". De broodfabrikanten kregen echter een harde tik op de vingers toen pal op deze verklaring door het TNO, waarvan het CIVO een onderdeel is, werd gezegd, dat over de kwaliteit nog niets viel te zeggen. Voorlopig scheen, volgens het TNO, de beproeving uit te wijzen, dat de kwaliteit niet lijdt onder het diepvriezen. De werkgevers in het bakkersbedrijf ga ven daarop een nieuwe verklaring, waarin zij de eerste introkken. Er was, volgens hen, sprake van een vergissing. Het wachten is nu op het rapport van het Nederlandse TNO. In België onderzoekt men ook deze materie. Wanneer de resul taten gunstig zijn, zal het brood uit de ijskast niet lang een unicum blijven. (Nadruk verboden) Het was een goed idee van de plaatselijke C.H.U.-Kiesvereniging om te Oud-Vossemeer een voorlichtingsavond over de zoutschade te organiseren. Het ging daarbij over een onderwerp dat velen interesseert en waarover voorlichting zeker nodig geweest is. Wie de vraag stelt of dit alles nog met politiek te maken heeft, zal het uit het betoog van de spreker van deze avond, dhr. A. J. Kaland, wethouder van Middelburg en secretaris van de Kamer kring der C.H.U. duidelijk zijn geworden dat politieke achter gronden, zij het dan geen partij-politieke, toch inderdaad aan wezig zijn. Als voorzitter opende dhr. P. van Driel deze woensdagavond in de zaal van dhr. J. C. Ampt gehouden vergadering met ge bed, heette dhr. Kaland hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit dat de vergadering zo druk bezocht was. Er wa ren 75 belangstellenden, in een tijd van vergadermoeheid, vooral op het terrein van de politiek een alom bekend verschijnsel, toch zeer opmerkelijk. Direct inhakend op de woorden van de voorzitter stelde de heer Kaland dat de politiek toch ten onrechte niet de publieke belangstelling krijgt die ze verdient. De po litiek raakt ons dagelijks, dat deed ze in het bijzonder tijdens de oorlog. Het gebrek aan politieke kennis en scholing maakte mede in verschillende landen de 'successen van dictators mogelijk. In België was te zien wat een strijdbare minderheid aan krachten kon oproepen. Gelukkig gaat het in Nederland in de politiek gemoedelijker. Mocht er echter iets mis gaan dan zal weer blijken dat po litieke onkunde van het kiezersvolk een der redenen was. Het Nederlandse volk kan er trots op zijn dat zovele materiële schade van de oorlog kon worden hersteld. Men kon dit resultaat bereiken in onderling overleg tus sen volksvertegenwoordiging en een in sa menstelling wisselend kabinet. Geen enkele partij mag de lauweren voor zichzelf oog sten, het was een succes van het gehele Nederlandse volk. De materiële schade kon slechts gedeelte lijk op de voet van de Wet op de Oorlogs schade worden vergoed. Er kwamen nl. la ter aan de gebouwen gebreken aan het licht, veroorzaakt door de uitwerking van het zout in de muren. Alleen in Zeeland, waar immers de enige met zout water geinun- deerde gebieden zich bevonden, werd dit vraagstuk klemmend. Aanvankelijk kende men ook de oorzaak niet van die als een kanker in de muren vretende ziekte. Nie mand trok zich in Den Haag iets van deze schade aan. Hoe worden nu de Zeeuwse belangen in Den Haag kenbaar gemaakt Vroeger was het onder het z.g. districten stelsel, dat alleen de ouderen zich nog her inneren kunnen, vrij eenvoudig. Ieder Ne derlands district koos zijn volksvertegen woordiger. We kennen nu verkiezing via 'n lijst, samengesteld door de partijen. Deze be sturen stellen er vanzelfsprekend prijs op dat alle Nederlandse provincies vertegenwoor digd zijn. Alweer iets wat iedere kiezer raakt. De gene, die aangesloten is bij een partij, be paalt daardoor met zijn partijgenoten de sa menstelling van de kiezerslijst. Spreker wilde er zich uitdrukkelijk niet op beroemen dat het juist de C.H.U.-vertegenwoordigers zijn geweest die de bekende regeling op de zoutschade op hun boekje hebben staan. Ook de Zeeuwse vertegenwoordigers van andere politieke partijen hebben naast de heren v. d. Peijll uit Kloetinge en Ir Geuze uit Poortvliet de totstandkoming van de re geling krachtig bepleit. Hoe werkt nu de Regeling Vooraf had dhr. Kaland één opmerking, nl. deze dat dit uiterst kleine stukje overheidswerk met al haar andere bemoeiingen gemeen heeft dat het ingewikkeld is. Dat was geen sneer op de ambtenaren, maar een nuchter constate ren van 't feit dat 't onmogelijk is iets simpel te regelen en tegelijk voor 100% recht vaardig te zijn. Bij de onderlinge gedachtenwisseling na de inleiding van dhr. Kaland kwam dit trouwens treffend tot uitdrukking toen een der vraagstellers het onbillijk noemde dat geen vergoeding voor renteverlies wordt gegeven aan degene, die veel langer op zijn uitkering moest wachten dan zijn buur man. Men kan niet alles regelen, want de ambtenarij zou ten top stijgen. Wat zou het niet kosten indien het nu alleen voor ge meenten, woningbouwverenigingen enz. gel dende voorschrift, dat slechts een uitkering wordt gegeven indien de gelden ook werke lijk voor verbetering worden aangewend, werd uitgebreid tot elk huisje in Zeeland. Het zou beter zijn, rechtvaardiger en het nevenoogmerk de kwaliteit van het woning bestand te verbeteren beter tot zijn recht doen komen. De besteding van het geld zou te merken zijn aan de woning in plaats van aan de televisie-antenne, zoals een vraag steller snedig opmerkte. Dit alles ongetwij feld waar, doch wellicht zouden de salaris sen der ambtenaren een veelvoud van de vergoeding bedragen. Men zou van elk huis uitgebreide tekeningen en begrotingen der schade moeten gaan maken, twistgedingen over wat normaal onderhoud en wat schade is moeten aanspannen, enz. enz. DE EERSTEEIGENAAR In plaats daarvan koos men de eenvou dige stelregel: een M2-vergoeding in de vorm van een afkoopsom, te betalen aan degene, die eigenaar was op de schade- datum, dus in 1944-45. Voor de billijkheid dier regeling is veel te zeggen. Sprekers voorkeur ging er naar uit en wel omdat degene, die zijn huisje la ter verkocht, er minder voor kreeg wijl er schade aan de woning was. Niet de tweede maar de eerste eigenaar was gedupeerd en werd daarom schadeloos gesteld. Toch kwamen er klachten, geen stelsel en geen wet is volmaakt, ook het afkoopstelsel ten gunste van de eerste eigenaar niet. Stel het geval dat iemand van buiten Zeeland een huis koopt en er onkundig van is dat hier overal zoutschade werd toegebracht. Hij betaalt de volle prijs, moet later de schade herstellen terwijl de eerste eigenaar de vergoeding in zijn zak steekt. In de eerste jaren na de oorlog bleek van zout schade nog weinig, veeal kende men de oor zaak niet en gingen de huizen in andere handen tegen prijzen, waarin met geen zout schade was rekening gehouden. Ten koste van de laatste eigenaar gaat de eerste eige naar dan met de afkoopsom strijken. Deze bezwaren werden terdege gevoeld. Daarom volgde in december 1960 een nieu we regeling, waarbij het mogelijk werd ge maakt dat de nieuwe eigenaar de vergoe ding krijgt. Het geval kan zich voordoen dat zowel de oude als de nieuwe eigenaar tijdig, d.w.z. vóór 1 febr. '60, later bij een z.g. generaal pardon verlengd tot aug. '60, beiden een aangifte inzonden. Blijft de scha- dedatumeigenaar op zijn recht staan, dan zegt de nieuwe regeling: Akkoord, jij kunt het krijgen, maar dan het geld ook ten volle aan de woning besteden Het wordt dan wel duidelijk wie er beter van wordt: de huidige eigenaar. Als punten, die nog te weinig algemene bekendheid hebben, noemde spreker de mo gelijkheid dat de werkelijke schade veel groter is dan vergoed wordt naar 7,50 per m2. Alsdan kan na overleg van de financiële bewijsstukken het M2-tarief wor den verhoogd tot 15,echter onder voor waarde dat 25 der schade voor eigen re kening blijft. Een eigenaar, die de woning verhuurt, heeft een verklaring van zijn huurder nodig dat de eigenaar de woning heeft verbeterd of hem plechtig beloofde het alsnog te zul len doen. Breekt de eigenaar zijn belofte, dan is hij met recht een verachtelijke huis jesmelker en woordbreker. HOEVEEL AANVRAGEN AL AFGEWERKT Hoeveel aanvragen zijn er nu afgewerkt Men werkt op de Prov. Dir. v. d. Volks huisvesting en de Wederopbouw, Seissingel 4, Middelburg aan de eerste ronde, d.z. de aangiften, die tot 1 febr. '60 binnenkwamen. Latere aanvragers kregen veelal een bericht, waaruit zou zijn af te leiden dat ze niet in aanmerking komen. Deze conclusie is on juist, de mededeling betekende een formele kennisgeving dat de eerste begrotingspost van 11 miljoen was uitgeput. Latere indie ners hebben gelijke rechten. Tot 1 febr. '60 zijn er 16500 aanvragen binnengekomen, waarvan het kleinste deel, ca 8000 is afge werkt door betaling of betaalbaarstelling. Zo'n enorm bedrag als 11 miljoen zegt ein- genlijk weinig. Ook niet het bedrag van 50 miljoen, dat dhr. v. Driel in zijn openings woord noemde als het cijfer, dat de gehele uitvoering der regeling in totaal zal gaan kosten. Dhr. Kaland illustreerde de grootte van het bedrag van 11.000.000,door het te delen op de 100 Zeeuwse gemeenten, per gemeente dan 110.000,Dit betekent ook economisch gezien een flinke injectie. Dit geld blijft immers niet bij de ontvanger, maar gaat naar timmerman en metselaar, vandaar naar grossiers in bouwmaterialen, naar de kruidenier, bakker, melkboer van die ambachtslieden enz. Als we het zo eco nomisch bezien wordt het ook duidelijk waarom er niet meer schot in de uitbetaling zit. Indien alles in een keer werd uitbe taald, ontstond er overspanning. De vak lieden kregen geen tijd voor nieuwbouw door overstelpende woningverbeteringen. De bouwvakarbeiders zouden eisen gaan stellen en voor luttel meer naar een andere werk gever overlopen. Kortom een duidelijke overspanning in de bouwmarkt, zoals die een grote rol speelde bij de gebeurtenissen op het hoogste niveau rondom de woning- bouwpolitiek. Tenslotte riep dhr. Kaland op tot bezin ning over de vraag waar dit geld vandaan komt. Vanzelfsprekend uit belastingen, maar de verdeling van belasting geschiedt door politieke organen. Ieder is derhalve bij de politiek betrokken. Er is geen enkele partij, die zich er op beroepen kan de sociale wet ten alleen tot stand te hebben gebracht. Zo'n partij is er wel geweest. Spreker ver weet met name de P.v.d.A. er met alle middelen te hebben ingehamerd dat haar de eer toekwam en de figuur van met name Drees rondom de Noodwet Ouderdoms voorziening tot wat hij noemde een tot een legendarische, ja profetische gestalte te heb ben verheven. Spreker riep op tot grotere politieke be wustwording. Wordt bij voorkeur lid van de C.H.U., zo riep hij uit. Ligt het niet in Uw lijn, wordt dan lid van een andere Partij, al moge dat sommigen misschien raar in de oren klinken. Wie alleen maar een stembiljet invult, schiet wezenlijk in zijn taak tekort. Na de pauze werden nog een aantal vra gen beantwoord, die de lezer in dit verslag verwerkt zal vinden. Dhr. van Driel sloot de vergadering met gebed. Aan de uitgang werd gecollecteerd om degenen, die iets in de kosten der ver gadering wilden bijdragen, daartoe in staat te stellen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 01660500 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 01677—500 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, Tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 19 t.e.m. 25 februari 1961 zondag vm. 6.34 nm. 19.05 maandag 7.16 19.40 dinsdag 7.55 20.20 woensdag 8.30 21.06 donderdag 9.17 22.— vrijdag 10.26 23.20 zaterdag 11.45 22e februari E. K. te 9.35 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld de door de raad in zijn vergade ring van 15 november 1960 vastgestelde en bij Koninklijk Besluit van 5 januari 1961, nr. 14, goedgekeurde verordeningen op de heffing en invordering van reinigingsrechten en straat- en rioolbelasting in de gemeente Tholen. Tholen, 9 februari 1961 Burgemeester en wethouders voornoemd. HONDENBELASTING Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de aangiftebiljetten voor de hondenbelasting heden zijn verzonden. De ze biljetten moeten binnen 20 dagen na de datum van verzending volledig ingevuld en ondertekend ter gemeente-secretarie worden terugbezorgd. Houders van honden, die geen aangifte biljet hebben ontvangen, zijn verplicht vóór 1 maart a.s. aangifte te doen, door invul ling en ondertekening van een ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar aangifte biljet. Zij, die in de loop van 1961 houder van een hond worden, moeten hiervan binnen 14 dagen ter secretarie aangifte doen. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat voor honden, die niet tijdig op de bovenomschreven wijze zijn aangegeven, een drievoudige aanslag zal worden opgelegd. Aan deze maatregel zal stipt de hand wor den gehouden. Tholen, 15 februari 1961. Burgemeester en wethouders van Tholen. BEKEND OUD-INWOONSTER ZEVEN KRUISJES Zaterdag 11 februari vierde mevrouw J. van Vredenburch, thans wonende in Den DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Het brood in en uit de ijskast Hoe werkt de zoutschaderegeling In Tholen met bouw van nieuwe kleuterschool begonnen Nog toekomst voor de Boerenstand Een hoogtepunt van jaarvergaderingen en uitvoeringen Meer werkt de rede uit dan 't blinde geweld. Haag haar 70ste verjaardag. Vele jaren was mevrouw Van Vredenburch inwoonster van Tholen, die nu sinds 1935 in Den Haag woont. In de residentie heeft ze altijd een werkzaam aandeel in het verenigingsleven. Zo was ze sinds de oprichting voorzitster van de commissie van bijstand der Haagse afdeling van de Ned. vereniging van huis vrouwen. Zij is ook altijd werkzaam bij de „aankleding" van het kerstfeest, dat elk jaar door de afdeling Den Haag wordt ge organiseerd. Voorts is mevrouw Van Vre denburch geen onbekende bij de B.B. Zij volgde opleidingen als leidster van een opvangcentrum en als telefoniste van de verbindingsdienst. Binnenkort krijgt zij haar officiële benoeming als spreekster van de aktie „1 op 5'!, een aktie die werkzaam is om de B.B. te introduceren bij telkens vijf mensen door één persoon. Verder is me vrouw Van Vredenburch lid en medewerk ster van „Den Haag ontvangt", lid van de Nederlandse vrouwen elektriciteitsvereni ging, lid van de Haagse vrouwenbond en van de Alliance Frangaise". Verder heeft ze vele akties geleid, o.m. op de „Haak-in- tentoonstelling in de Houtrusthallen, op de Hesada in de Dierentuin, ten bate van het Nederlands Studenten Sanatorium te Davos. Van bovenstaande namen we kennis in „Het Binnnenhof" van vorige week dinsdag BIJBELGENOOTSCHAP In de Ned. Herv. Kerk werd maandag jl. een samenkomst gehouden, uitgaande van het Ned. Bijbelgenootschap. Ds. van Ëgmond opende met te laten zin gen ps. 133 1, gebed en Schriftlezing. Ver volgens gaf de heer Scheuring van het Bijbelgenootschap een uiteenzetting van het werk dezer instelling onder de titel: De bijbel... het wereldboek. Ter afwisseling zong de chr. gemengde zangver. „Crescen do" enige liederen. Met het gezamenlijk zingen van ps. 87 3 en 5 werd deze weinig bezochte kerkelijke samenkomst besloten. TIEN JARIG BESTAAN NCVB Woensdagavond vierde de afdeling Tho len van de Ned. Christen Vrouwenbond haar 2e lustrum in de zaal van de heer Van Boven. Verschillende verenigingen waren hierbij door het voltallig bestuur vertegen woordigd, o.a. van de afdeling Poortvliet, Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Verder was een groot aantal leden van de afdeling zelf aanwezig. De presidente, mevrouw La- ban-Wolfensberger verzocht aan de eerste presidente van deze afdeling, mevr. van Stee-Deurloo het openingswoord te spre ken. Zij gaf na een welkomstwoord een kort overzicht over de afgelopen tienjarige periode. Spreekster was zelf 6 jaar presi dente geweest, waarna mevr. Laban haar opvolgde, die op haar beurt nu de hamer weer aan mevrouw van der Hoeven zal overgeven. Er viel een gestadige groei te constateren. Verschillende malen waren er bestuursmutaties geweest, maar steeds kon een opengevallen plaats weer worden bezet. Vervolgens hield mevr. Laban een over denking naar aanleiding van psalm 33 met daarop aansluitend koorzang. De voordrachtkunstenaar de heer Florus- se droeg proza en poezie voor, terwijl kin deren van de leden een schetsje vertolkten onder de titel „De Zevensprong". Na de pauze, waarin koffie en gebak werd aan geboden, werd het bondslied gezongen en las mevr. Zweedijk het jaarverslag. Van de gelegenheid tot gelukwensen maakte als eerste gebruik mevr. Jongma van het Ge westelijk bestuur. Zij overhandigde namens het hoofdbestuur een insigne voor het vaan del. Een A.B.C.-rijm en „de echoput" kre gen grote aandacht. Na het zingen van het Zeeuwse volkslied sprak mevr. Laban nog een dankwoord tot alle medewerksters. De herdenkingsavond werd besloten met het zingen van gezang 280. DAMMEN Dinsdag 14 februari speelde Tholen een vriendschappelijke wedstrijd tegen Scher- penisse, welke door Tholen werd gewonnen met 19-7. Hieronder volgt de persoonlijke uitslag C. J. de Korte J. W. van Houten 1-1 C. Gebraad A. Dijke 2-0 D. de Vos J. v. d. Reest 2-0 M. Schot 6. v. d. Slikke 0-2 J. de Rijke J. Vroegop 2-0 C. Moeliker A. L. G. van Doorn 2-0 P. C. v. d. Velde L. de Wilde 1 - 1 L. van Dijke H. Keur 2-0 J. Hogerheide H. A. van Houten 1-1 J. de Rijke R. van Doorn 2-0 P. v. d. Velde A. Rijstenbil 1-1 J. Hogerheide R. Bolier 1-1 L. van Dijke G. v. d. Werf 2-0 Totaal 19-7 DEMONSTRATIE-AVOND CURSUS SPREKEN IN HET OPENBAAR Alleen reeds het feit dat de cursisten van dhr. A. Deurloo, docent van „Rhetorica", zich na 17 wekelijkse lessen zó spreek- vaardig voelden dat ze ook aan de slag wilden en daarom spontaan een demon stratieavond organiseerden, bewijst voldoen de dat allen overtuigd waren van het nut der cursus en tevens van hun eigen vorde ringen. Niemand van hen toch zou het ge durfd hebben om reeds tijdens de eerste les in het openbaar te spreken. Een der meest vrijmoedige cursisten demonstreerde zijn ge broddel tijdens die eerste les en gaf aan hoe hij nu de zaak aanpakt, met name door zijn spreekbeurt over het voeren van reclame te openen met de pakkende uitroep „Het bier is weer best I" Het niet-kunnen-spreken berust veelal op psychologische weerstanden. Men is totaal vervuld van de gedachte agm anderen, die het zoveel beter kunnen, aanzet daar staan en te moeten spreken, dat de zaak waarover men spreken moet totaal op de achtergrond komt. Men kan zich niet concentreren, hak kelt maar wat, en wanneer de angst daarom uitgelachen te worden tè hevig wordt, komt het bekende „hier zweeg de spreker stil..." Nu, dit voor spreker en luisteraar zo pijn lijke moment kwam maandag jl. tijdens de in de zaal van dhr. Ampt gehouden demon stratie-avond niet voor. Dit betekende niet dat de sprekers geen remmingen kenden en geen zweempje nervositeit vertoonden, wél dat de geweldige hoogspanning, die hen vroeger het spreken onmogelijk maakte, nu tot de normale 220 Volt was teruggebracht, zodat ze hun gedachten ordenen konden en nergens een hapering voorkwam. Hiermee is de stelling bewezen dat ieder een in het openbaar spreken kan indien hij er in slaagt zijn remmingen terug te dringen. Het zit er wel in, maar komt er niet uit. Slechts in de praktijk en onder goede lei ding is dat te bereiken. Degene, die redelijk spreken kan leert bo vendien zijn hoorders met pakkende zinnen en voorbeelden tot luisteren te dwingen. Elk der cursisten kreeg een beurt over een zelf gekozen onderwerp, variërend van Alaska, Ben Hur, wielersport, atoombom tot de Landbouwbeurs in Brussel. Een ogen blik bracht men het publiek in de waan dat één der cursisten zijn 25-jarig ambts jubileum vierde toen hij na een toespraak van zijn Bonds vertegenwoordiger een dank woord sprak. Een mooie oefening voor ge legenheidstoespraken Hetzelfde gold voor de cursist, die als ceremoniemeester optrad. Tenslotte gaf dhr. Deurloo nog een staal- Op 18 februari wapperen al voor de der- de maal dit jaar de rood-wit-blauwe vlag gen met de oranjewimpel, want dan hoopt de benjamin uit ons koninklijk gezin haar veertiende verjaardag te vieren. Voor ons allen is dit een echte feestdag. Niet alleen omdat een lid van het koninglijk gezin ver jaart, doch wel in het bijzonder omdat het nog een jong prinsesje, de jongste telg van ons Oranjehuis is, die hier in alle onbevan genheid van haar jeugd de geschenken ont vangt en een ware feestdag beleeft. Wij wensen prinses Marijke op deze heerlijke dag veel geluk en voorspoed toe voor de komende jaren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1