Chantage Piet van Tilburg Minder uitgebreid gladiolen-areaal* Geleidelijke uitbreiding tulpenteelt? SUEDE Damesjasjes 89.50 tot 195.- Sportief" Bloembollenvoorlichtingsavond tc Stavenisse» Raadsverslag St. Philipsland. Verbeteringen aan openbare werken in i960 - Dit jaar verhuist de gemeentezetel - Voor inhalen achterstand gemeentewerken drie losse werk krachten - Subsidie voor bibliotheek - Omheining badhuis en groene kruis. afstand, zal ze op het gebied van selectie en kruisingen een totaal andere richting moeten gaan bewandelen. Hier ligt natuurlijk ook voor de selectie bedrijven een dankbare taak tegenover de uien telers. De uien zullen vermoedelijk wat oranje kleurig worden wat in het buitenland geen bezwaar is. Hier importeert men liever oranje dan het felle rood. De mechanisatie stop zetten, zolang deze harde uien er nog niet zijn en in die tijd onderzoekingen te doen naar machines waarmee de uien niet worden beschadigd. Wij hebben hier recht op. Onze afnemers in het buitenland en in het binnenland vragen blinkende, onbeschadig de, harde uien die goed in de schil zitten. Er was voor deze voorlichtingsavond in café Moerland weer goede belangstelling en dit werd door de voorzitter van de afd. Stavenisse der Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, de heer J. Neele zeer op prijs gesteld. Hij was er van overtuigd, dat de afdeling met beide genoemde deskundigen weer interessante sprekers had uitgenodigd en al waren dan de uitkomsten in het afge lopen jaar niet „om over naar huis te schrijven", er zit voor de streek niet anders op, dan zich op andere teelten dan de voor dit eiland „klassieke" produkten te richten, dus onder meer de groente- en sierteelt. HET FUNDAMENT De heer P. Oosterveer, het woord ver krijgend, wierp allereerst een terugblik op 1960 met zijn aanvankelijk goede gewassen- stand en zijn grote teleurstellingen door de weersomstandigheden, die inzonderheid de situatie waaronder men heeft moeten oog sten en rooien, tot een ongekende in de ge schiedenis maakte. Ondanks echter het wis selend tij van de uitkomsten der gladiolen- teelt met achter elkaar een uitzonderlijk droog en een uitzonderlijk nat jaar, hand haaft zich de bollencultuur, ja breidt zich zelfs uit. In de afgelopen jaren werd ter bevordering van die cultuur zelfs het fun dament gelegd, namelijk het onderwijs (bloembollencursussen en straks de vak school). Dat neemt niet weg, dat het in 1960 een martelgang is geworden het produkt bij de veiling te krijgen. Een gelukkig verschijn sel noemde dhr. Oosterveer, dat men zich ook hier heeft weten te organiseren. De deur van de teelt tot deze produkten schijnt niet meer zo gesloten te zijn als een paar jaar geleden. Dat is wel duidelijk, wanneer men weet, dat er van de zgn. gesaneerde artike len (tulpen, hyacinten, enz.), waarvoor men zomaar geen vergunning krijgt, in 1960 niet minder dan 10% meer werden geteeld. Tweehonderd en vijftig hectare meer uitge- plant als vorig jaar en toch werd ondanks deze uitbreiding in de bollenstreek weer land verhuurd voor 10.000,per hectare. Wanneer men daarbij kennis neemt van het feit, dat er aan deze produkten 300 mil joen gulden Nederland binnenvloeide door export, dan zit er toch wel ergens iets scheef in al die beperkingen. De wereld vraagt nu eenmaal om bloembollen. Op dit moment, aldus spreker, worden voor tulpen, hyacin ten, e.d. alweer hoger prijzen betaald dan vorig jaar, al wilde hij daarbij tegelijkertijd opmerken, dat een verdere ontwikkeling niet gemakkelijk is vast te stellen. Beperkt de bloembollencultuur zich dan tot het groot bedrijf? Integendeel, 70% van de telers hebben minder dan één hectare. In de bol lenstreek is er geen meerdere grond aan wezig. Integendeel. En daarom wordt tot 25.000 per hectare voor die grond ge boden. Bovendien is er de arbeidsmarkt door industrievestiging precair. NAAR HET ZUID WESTEN Met bovenstaande feiten voor ogen, meen de dhr. Oosterveer dat er voor Zuid West Nederland in dit opzicht zeker wel moge lijkheden liggen. De grond geschikt, het be- drijfstype (gezinsbedrijf) geschikt, het kli- Deze uien zullen zeer zeker in natte jaren beter tegen het kunstmatig drogen kunnen. En als we dan allen lid zijn van de Stichting Nederlandse Uien Federatie, dan mogen de heren van ons geld gerust in het buitenland gaan kijken naar de uien. Dit is zelfs zeer noodzakelijk. Maar dan moeten ze zich ook weer niet begeven op het ter rein van de Ned. Exporteurs die heus mans genoeg zijn hun eigen boontjes te doppen. De Ned. Exporteurs die zelf uien reëxporte- ren uit de Oost Europese landen en uit Egypte. Een knap staaltje van vakmanschap. Het ga de uientelers en de handel beter dan voorheen dat is onze wens. Stichting Nederlandse Uien Federatie: gooi het roer om. maakt geschikt, nu ook het onderwijs. Spre ker achtte het van groot belang, dat het Produktschap voor Sierteelt een commissie in het leven heeft geroepen om het vraag stuk van de teeltvergunningen te bestuderen. Wat er in dit opzicht in deze streek door een langzaam groeiende organisatie is voor bereid, kan nu uitermate van belang worden. Het is toch geen kleinigheid meer, dat er van het eiland Tholen dit jaar 30.000 man den bollen naar de veiling in Lisse zijn ge bracht. Het staat immers vast, dat men van dezelfde hoeveelheid land een hogere finan ciële opbrengst heeft bij deze cultuur dan bij de overige hier bestaande teelten. Spreker wees er vervolgens op, hoe heel de bedoe ling van zijn betoog was dat de organisaties hier contact opnemen met het Produktschap. Doe gezamenlijk een beroep op de leiding gevende organisaties hier en laat het Be- drijfsschap in persoon hier komen om kennis te nemen van hetgeen er in dat opzicht hier gaande is. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat hoek Lindebaan - tel. 5467 Dan is er in de toekomst (mede dank zij het onderwijs) kans dat de jongeren op het eiland in de toekomst worden geholpen aan de gewenste erkenning. Men zal moeten vechten tegen de terzake massale verordeningen in ons land. Het moet toch aan niemand die hiermee te maken heeft voorbijgaan, dat in Duitsland in volle vrijheid zo'n 400 a 500 hectare bollen wor den geteeld. Met het uitzicht op de E.E.G. zal men zich toch moeten afvragen of Ne derland de huidige starre maatregelen moet handhaven. Men zal het zgn. gezinsbedrijf moeten inschakelen, opdat in Nederland de bloembollenteelt gehandhaafd blijve. Men zal aan de tafel moeten gaan zitten en de komende 10 jaren moeten praten, opdat ook de welvaart in deze streek omhoog gaat. De bedrijstypen en de grond zijn er voor die cultures geëigend. Wat is de situatie van dit ogenblik Dat in Zuid West Nederland in 1961 de groot ste hoeveelheid gladiolen zal worden ge teeld op het toneel van Nederland en niet in de Bollenstreek, aldus dhr. Oosterveer die bij herhaling aanspoorde op de bres te staan voor het onderwijs en de vrije teelt vergunningen. GROEIENDE AFZET De heer J. Oostdam, de tweede spreker, herinnerde er aan, hoe een aanvankelijk veel belovend gewas het voorverkoop aanbod groot deed zijn en de vraag gering. Later zag men het omgekeerde. Met behulp van een flanelbord gaf deze spreker een duide lijk beeld van de ontwikkeling der bollen teelt in ons land. In 1957 werd 1745 hectare geteelt aan knollen en kralen, wat 620 miljoen gladiolen opleverde en 24 miljoen gulden. In 1958 was het 1766 hectare met 577 miljoen knollen en 25 miljoen gulden. In 1959 steeg het tot 2556 hectare met 819 miljoen bollen en 34 miljoen gulden. In 1960 was het 2542 hectaren met een waarschijnlijk weinig minder opbrengst in produkt en geld. Wanneer men in 1959 in de bollenstreek een opbrengst had van de maten 14 en op van 16% van het geheel, 25% van de maat 12-14, 29% van de maat 10-12 en 30% van de maat 8-10, dan mag men dat voor Zuid-West Nederland verdubbelen, een bewijs dat de grond er ge schikt voor is. Spreker spoorde vervolgens de aanwezi gen tot tijdige opgave wanneer men niet tij dig kon leveren, het vertrouwen tussen te ler en handelaar-exporteur dient groter te worden in beider belang. Een prognose voor 1961 kon spreker moeilijk geven. Maandag 30 januari jl. kwam de ge meenteraad te St. Filipsland des avonds om half acht in voltallige openbare vergadering bijeen. In verband met deze eerste bijeen komst in 1961 was het openingswoord van de voorzitter, burgemeeser L. J. de Jonge belangrijk uitvoeriger. De burgemeester be gon met er op te wijzen, dat de op het eind van 1960 uitgesproken wens, allen in het nieuwe jaar weer in gezondheid te mogen ontmoeten in vervulling was gegaan. Daar voor past God grote dank. Moge ook dit jaar alle leden het waarachtig belang der gemeente weer voorstaan. Zonder die mede werking zou het b en w en zeker ook spre ker onmogelijk zijn geweest de bestuurstaak op die wijze te vervullen, terwijl de erken telijkheid voorts moge uitgaan naar de am- tenaren ter secretarie, de politie, gemeente werklieden, brandweer en alle andere bij de gemeente betrokken medewerkers. Sprekers gedachten gingen bij deze terug blik inzonderheid uit naar het ongeluk dat dhr. Verwijs is overkomen, waarbij hij als het ware aan de dood ontsnapte en God hem weer volledig heeft willen herstellen. Voor het agrarisch deel was 1960 een bijzonder moeilijk jaar. De opbrengsten wa ren weliswaar niet onbevredigend, maar de omstandigheden, waaronder geoogst moest worden uitermate slecht en daarmee ver band houdend de kwaliteit evenredig. Ten slotte werd ook de prijs niet om over te roemen. De schippers uit deze gemeente hadden over het algemeen goed werk, een gunstig jaar. Voor de werknemers lag dit wat het werk betrof niet anders. Alleen lag het werk voor hen veel verder van huis. Dat valt te betreuren. Industrievestiging is in dit ver band van groot belang, alleen minder een voudig om het oog te verwezenlijken. Verbeteringen in de gemeente De in 1960 begonnen en nu bijna voltooi de dichting van de zgn. tramput betekent een aanmerkelijke verbetering en verfraaiing van de gemeente. Voorts had de ontsluiting plaats van de Sluisblok, terwijl aan straten en trottoirs grote aandacht werd geschonken. Drie bejaardenwoningen zijn aanbesteed en inmiddels bijna voltooid. Verwacht mag worden, dat deze in maart of april kunnen worden bewoond. Met de bouw van het nieuwe gemeentehuis is inmiddels ook een aanvang gemaakt door aannemer Ligtendag. De hoop is gerechtvaardigd dat er ook wat de gemeentezetel betreft dus dit jaar een verhuizing zal volgen. We zullen hopen, dat we van het overigens zeer geringe bouwvo lume, dat aan de provincie Zeeland is toe gewezen, ook nog iets krijgen. Er is be hoorlijk veel vraag naar bouw in de vrije sector, maar ook daarvoor blijven de pre mies lang, te lang uit. De bouwgrond die de gemeente ter beschikking heeft, is bijna uitgeput, zodat aankoop van gronden ge wenst is, evenals de benodigde grond voor een industrieterrein. Het is U bekend, dat hieraan hard wordt gewerkt. Burgemeester de Jonge besloot zijn toe spraak met de wens, dat God allen in het jaar 1961 zou mogen sparen, de nodige wijs heid en kracht zou schenken om de opge legde taak naar menselijk vermogen te vol brengen. De heer Guiljam dankt de voorzitter voor de goede wensen en hoopt op een blijvende goede samenwerking, terwijl hij de voorzit ter en zijn gezin ook in persoonlijk opzicht wederkerig alle goeds toewenst. Moge God ons allen bijstaan. Hierna wordt overgegaan tot behande ling van de agendapunten. De heer L. J. Reijngoudt vraagt grond te mogen kopen voor de bouw van een woon huis, welk verzoek z.h.st. wordt ingewilligd. Een administratieve wijziging van de begro ting 1960 gaat onder de hamer door. Uit een ingekomen rapport van de commissie tot Wel kon hij de nadruk leggen op een goede ziektebestrijding, op de grootste mo gelijke raszuiverheid. Verzwak de kwaliteits eis niet. Een inkrimping van het gladiolen- areaal van dit jaar staat vast. Natuurlijk zal men zelfs daarbij weer onderhevig zijn aan de eeuwenoude stelling van vraag en aan bod, maar men zal toch moeten pogen die factoren ten voordele te buigen. Dat is mo gelijk door een juist sortiment, door een goe de risico-verdeling .Men kan vrijwel ieder dag van het jaar gladiolen veilen in voor verkoop. De heer Oostdam besloot met de wens, dat het voor alle telers een gunstiger uitkomst zou worden, dan afgelopen jaar is geweest. Hierna werden nog verschillende vragen gesteld over grondgeschiktheid, soor ten en de gezamenlijke belangen. Het was bij elf uur, toen de voorzitter zich namens de vergadering met een woord van dank tot de sprekers wendde, er van overtuigd dat het een nuttige bijeenkomst was geweest. wering van schoolverzuim in A. J. Polder blijkt dat er weinig werk aan deze winkel was. Er werd in dat jaar niet vergaderd, er waren ook geen verzuimen. Gemakkelij ker kan het al niet. Wel is er dan nog het feit van een vakature, ontstaan door het ontslag van dhr. J. Neele als secretaris, om dat deze naar de gemeentekom St. Filips land verhuisde. De voorzitter wijst er op, dat dhr. Neele heel wat jaren dit secretariaat heeft waargenomen, zulks met bijzondere accuratesse waarvoor hem dank toekomt. Beschutte werkplaats Van het gemeentebestuur van Bruinisse is 'n schrijven ingekomen, waarin wordt voor gesteld niet over tc gaan tot verbouw, c.q. uitbreiding van de beschutte werkplaats te Zierikzee. Dit zal te grote offers vragen van de aangesloten gemeenten. Beter ware het oude ziekenhuis te Noordgouwe voor dat doel aan te kopen, hetwelk minder ver- bouwingskosten zal vergen. Een serieus on derzoek naar deze mogelijkheid acht Brui nisse gewenst. Burgemeester en wethouders van St. Filipsland zijn evenwel van mening dit voorstel niet te moeten onderstrepen. Bij aankoop en verbouwing van genoemd pand is men namelijk niet voornemens hier subsidie te verlenen, terwijl aan de vernieu wing en uitbreiding van het gebouw te Zierikzee een premie vastzit van 100.000. Het verschil in totale kosten zal dus be paald niet groot zijn, terwijl men met het gebouw te Zierikzee dan nog meer in het centrum zit. De raadsleden zijn het eens met het standpunt van b en w, zodat aan het schrijven van Bruinisse geen adhaesie wordt betuigd. De heren L. Geluk en W. C. van Nieu- wenhuijzen berichtten hun herbenoeming als lid van de Stichting Sociale Zorg weer te aanvaarden. Geen enkele opmerking was gemaakt bij kas en boekencontrole door 't verificatiebureau. Bibliotheek-subsidie Voor de chr. bibliotheek te Anna Jacoba Polder wordt over de jaren 1960 en 1961 weer subsidie gevraagd. De bibliotheek be schikt over 1727 boeken. B en w stellen voor om als ter plaatse 5 cent per boek te subsidiëren tot een maximum van 50, De raad zegt zich daarmee te kunnen ver enigen. Ingewilligd wordt vervolgens het verzoek van dhr. C. Mol het jachtrecht voor de slikken der gemeente met 3 jaar te verlen gen. Omheining badhuis Een ander voorstel van het dagelijks be stuur is om het badhuis en het groene kruisgebouw te voorzien van een omheining. Dit om vernieling door de jeugd tegen te gaan. Er wordt nogal eens een ruit ge broken, de beplanting vernield, terwijl men soms tot op het dak toe klimt. Uit een voor die omheining gemaakte begroting blijkt dat er ongeveer 1742.voor dient te worden gevoteerd. Bij aannemers is prijs- opgevraagd, waarbij de laagste inschrijvers waren A. C. Roozemond voor het badhuis gedeelte en C. A. Kapelle voor het andere gedeelte 1170,of in totaal 1814, Dit bedrag ligt dus iets boven de begroting. B en w stellen voor dit werk door deze aannemers te doen uitvoeren. De heer Giljam kan het goedvinden, al betreurt hij het dat deze maatregel moet worden genomen. Dhr. Verwijs vraagt hoe hoog de omheining wordt. Weth. Mol antwoordt dat de omheining ook rondom wordt uitgevoerd in dezelfde hoogte als rond de scholen. De heer Ver wijs meent dat dit nog te laag is. Daar springt de jeugd zo over. Dit raadslid, dat dus blijkbaar een hoge dunk heeft van de klasse hoogspringen der St. Filiplandse jeugd is over de baldadigheid van dezelfde categorie minder te spreken. Daarover wil hij nu zijn hart eens luqhten. De heer Beurkens vindt dat de omhei ning hoog genoeg wordt. Anders gaat de gehele gemeente op een diergaarde lijken. Spreker wijst op andere plaatsen, waar bloe men en gazons onbeschermd langs de stra ten liggen, zonder dat ze beschadigd wor den. Het bedrag voor de omheining acht hij te betreuren, maar noodzakelijk. Daarna wordt tot votering van genoemd bedrag be sloten. Verder willen b en w daar het trottoir doortrekken en voor de nodige aanplant zorgen voor de woning van de wijkzuster. Wanneer men dat het groene kruis laat doen, moet het weer in subsidievorm terug, wat dus voor de gemeente hetzelfde blijft. De raad is het ook hiermee eens, zodat aldus wordt besloten. Losse werkkrachten Ter tafel komt daarna het voorstel van b en w om 3 losse werknemers aan te trekken voor 4 a 6 weken gemeentewerk. Met de andere vaste krachten zou in 3 ploegjes ge werkt kunnen worden en daarmee de ach terstand ingehaald, zoals spitten te beplan ten grond, herstel en aanleg trottoirs, enz. De raad is deze eerste vergadering in een goede bui en is het ook hiermee eens. Een andere aanvrage om grond voor wo ningbouw, ditmaal naast de bejaardenwo ningen, is van dhr. A. Geense. B en w menen dit echter te moeten afwijzen, daar deze grond volgens het uitbreidingsplan be stemd is voor bejaardenwoningen, in elk geval voor laagbouw. De heer Verwijs merkt op, dat er geen schijn van kans is, dat men nog bouwvolume zal krijgen voor bejaardenwoningen. Op de grond daar kunnen nog 4 andere woningen staan. Dit zou spreker willen bevorderen door bouw in de vrije sector. Bovendien staan die bejaardenwoningen daar op een plaats met weinig zon en ver van de kerk enz. af. De voorzitter acht het niet reëel om deze grond te verkopen voor hoog bouw, nog afgezien van het feit dat het voor bejaardenwoning werd bestemd. Komt er dit jaar geen bouwvolume, dan toch misschien een volgend jaar. Het is daar het meest rustige hoekje van het dorp en daarom ook zeer geschikt. Een mooi gezicht op het plantsoen en de rijksweg en omheiningen zijn er niet nodig, zoals bij het groene kruis gebouw. Het is bovendien niet rechtvaardig tegenover anderen, die men reeds voor die grond heeft afgewezen. De voorzitter zou, indien het niet anders was vastgesteld daar wel het gehele per ceel willen kopen. De heer Beurkens zegt er reeds eerder op gewezen te hebben, dat de bejaarden woningen ver uit de buurt staan. Ook deze spreker is van mening dat er meer behoefte bestaat aan de normale, dan aan bejaar denwoningen. Hij wijst er op, dat b en w voor 2 toegewezen woningwetwoningen nu 3 bejaardenwoningen hebben gebouwd. Weth. Mol attendeert er op, dat geen volume voor bejaardenwoningen wordt ver strekt. Bij deze toewijzing van 2 woningen werd in een bijgevoegd schrijven gewezen op de mogelijkheid hiervan 3 bejaardenwo ningen te bouwen. Men had zelfs anders die 2 woningen niet eens gekregen. De vergun ning kwam alleen omdat al jaren door b en w op bejaardenwoningen is gehamerd. Dhr. Quist zegt zich niet te kunnen herinneren, dat er al eerder aanvragen voor deze grond zijn ingekomen, zoals de voorzitter opmerk te. Wethouder Mol bevestigt dit laatste evenwel, namelijk ook al door dhr. Geense. De voorzitter herhaalt dat al meerdere ma len aan hem persoonlijk naar die grond is gevraagd, o.m. voor de bouw van een bun galow. geheel nieuwe collectie in lang, en kort modelletje, de nieuwste kleuren de beste merken JAN ELICH Lievevrouwestraat 9 Bergen op Zoom De heren Beurkens en Verwijs zijn er niet van overtuigd dat er aan bejaardenwonin gen een zodanige behoefte is. Daarom wil dhr. Beurkens b en w in overweging geven na te gaan of die bouwgrond kan worden bestemd voor normale woningbouw. Weth. Mol kan er mee instemmen, al heeft hij dan na de ramp dit uitbreidingsplan mede helpen vastleggen. Maar dan zou men ook deze aanvrage thans niet moeten afwij zen, maar wachten tot er terzake een uit spraak is. Er wordt hierover nog breed ge discussieerd, maar uiteindelijk toch tot dit laatste besloten. Van de heer A. I. Clarisse kwam bericht zijn herbenoeming aan te ne men als lid van de woonruimtecommissie. Van dhr. M. Geense kwam een verzoek om premie woningverbetering. De voorzitter wijst er op, hoe aanvrager door de gemeente is verplicht de door hem van wed. Over- beeke bewoonde woning te herstellen. Dit vergt grote kosten, hetgeen boven de finan ciële draagkracht uitgaat. De bedoeling is dat de buitenmuur wordt afgebroken, in tern wordt verbouwd en door het smaller maken van deze woning zoveel grond vrij komt dat er naast nog 2 woningen kunnen worden gebouwd, zodat er dus 3 goede wo ningen van gemaakt kunnen worden. Nadat de heer Quist heeft vastgesteld dat de wed. Overbeeke niets heeft aan de premie wordt na enige bespreking dit verzoek ingewilligd. Verwarming scholen Het is de laatste tijd gebleken, dat er aan de verwarming van de beide lagere scholen ter plaatse nog het een en ander hapert. Is het aan de ene kant bijvoorbeeld 70 gra den, dan is het aan het andere eind van de school maar 50 graden. Advies gevraagd bij de firma Tamse te Goes levert het voor stel op 2 automatische smoorkleppen te la ten aanbrengen en een schakelklok. De kos ten hiervan kunnen in totaal op 1894, worden geraamd. De heer Verwijs erkent dat het zo niet langer gaat, in het ene lo kaal veel te warm, in het andere zit men in de kou. De heer Beurkens zegt het niet precies te vatten. Hoe kan het nu op de gang vriezen, wanneer er in de leidingen warm water zit. Er is toch zeker ook wel een thermostaat Weth. Reijngoudt merkt op, dat er toen water was bijgelapt, er lucht in zat. Met de voorgestelde verbetering kan men dit evenwel ondervangen en kan men het per klas naar behoefte regelen. De raad vindt het goed, dat deze verbetering er komt. Tot leden van de commissie wering schoolverzuim worden herkozen de heren A. Verwaal, A. Boone, J. M. Ligtendag, M. A. Geense en in de plaats van de niet herkies bare W. Beurkens wordt benoemd dhr. A. Beurkens Wzn. Voor de school in de Pol der worden het de heren P. van 't Hoog, F. A. Vaders en in de plaats van dhr. J. Neele wordt het de heer P. Bolier. Ook aan dhr. W. Beurkens wordt dank gebracht voor het in deze functie verrichte werk. De rekening 1959 wordt voorlopig vast gesteld op in gewone dienst ontvangsten 487.279,99, uitgaven 480.638,27, batig slot 6641,72. Kapitaaldienst in ontvangsten 743.671,96, uitgaven 987.470,83, nadelig slot 243.798,87. Voor de kleuterschool in het dorp wordt de vergoeding bepaald op 3Yz lokaal x 780,en 56J/2 kleuter a 12.20 of samen 3419,30. Er is nog een tegoed over 1959 voor de kleuterschool van 31,70. De kleuterschool A. J. Polder: U/z x 780,voor lokaliteit en 272/io leerling a 12,20 is samen 1504,28, welke school 30,52 te veel heeft ontvangen. Voor de bijzondere school 1961 een be drag per leerling van 47,20. Aantal leer lingen school dorp 1392/3 6529,33. School Polder 87V3 leerling x 47,20 3791,73. De kleuterscholen zullen over 1961 eenzelfde voorschot krijgen als de be rekening 1960, zijnde 780,per lokaal en 12,20 per kleuter. Uitbreidings- en wederopbouwplan Nadat ter visielegging is gepleegd en geen bezwaren zijn ingediend, moet de raad het uitbreidingsplan en de herziening wederop bouwplan opnieuw vaststellen. Gezien het feit dat er geen bezwaren zijn gekomen, geeft dit de raad geen aanleiding tot dis cussie. Met medewerking van de rijkspolitie zal nu een bord worden geplaatst waardoor ge motoriseerd verkeer vanaf de Zuiddijk via Hengelose en Deldensestraat verboden is, maar niet vanaf de haven en zo verder. Het wordt dus een eenrichtingverkeer in die buurt, omdat er minder zware vrachten van af de haven zijn te verwachten dan vanuit de Oude Polder. De heer Verwijs vindt het jammer dat nu de Zuiddijkweg nog niet herstraat is. De voorzitter anwoordt dat dit in het voornemen ligt. Besloten wordt het torenuurwerg van de toren in A. J. Polder te verkopen voor 50, Rondvraag De heer Verwijs wijst er op, dat de zand bak lek is en wil die maar verkopen. De voorzitter antwoordt dat herstel beter is, omdat ze voor de haven niet te missen blijkt. Dhr. Verwijs zou tegels aangebracht wil len zien op het pad naar de begraafplaats in A. J. Polder. De voorzitter meent dat het door opdooi slecht is geworden. Er kan grond aangebracht worden. Dhr. Verwijs wil voorts 2 trappen tegen de zgn. haltedijk voor het afvoeren van huisvuil, t.w. één tegen de dijk aan de nieuwe straat bij de tramput en één op het eind van de Pr. Hendrikstraat. Er zijn er daar te weinig en die langs het gebouw van de coöperatie is slecht. De voorzitter ant woordt, dat dit in een polderdijkje zonder meer niet kan. Daartoe moet eerst vergun ning gevraagd worden. Bovendien zijn er daar reeds twee trappen. Het is toch niet zo erg een eindje te moeten lopen. Dhr. Beurkens vindt het ook niet erg, bovendien kan de dijk met al die trappen moeilijk meer worden gemaaid. Alles wordt maar aan de dijk gegooid. Dhr. Verwijs wil ook het pad ten oosten van de Oostdijk verbeteren. Daartoe is al eerder besloten, namelijk om het smaller te maken en te verharden. Ook dit wordt met de opzichter besproken. Daarna sluiting. Ondanks de minder gunstige weers- en oogstomstandigheden, ondanks een niet al te best produkt is de gladiolenteler in onze streek over het algemeen niet tot een financieel ongunstige uit komst gekomen in het afgelopen jaar. Met een verminderd gladiolenareaal voor 1961 zijn de perspec tieven dienaangaande niet ongunstig te noemen. Een gesprek met het betreffende Produktschap en de organisaties van bloemtelers is zeer gewenst om mede daardoor tot uitbreiding van de sierteeltgewassen te komen. Bovenstaande mag worden geconcludeerd uit hetgeen woensdag avond te Stavenisse aan een vergadering van gladiolentelers werd voorgehouden, waar na interessante voorlichting door de directeur van de Coöp. Bloembollenveiling H.B.G. te Lisse, dhr. P. Ooster veer en door de heer J. Oostdam nog een nuttig vraag en antwoorduurtje volgde. (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) 59 door JOKE DE VALK ,,Dat was het nare juist", snikte de vrouw in bed. ,,Ik ging naar een andere stad aan het werk. Al gauw had ik weer een baan als steno-typiste. Maar toen ik daar een paar weken werkte, merkte ik, dat ik moeder moest worden en ik begreep, dat ik dit niet lang zou kunnen verbergen. Toen ze er op kantoor bedekte toespelingen op gingen maken, nam ik mijn ontslag en ging ik wer ken op een strijkinrichting. Maar ook daar had men het al gauw door. En de baas begon lastig te worden... Hij maakte er toespelingen op en liet me doorschemeren, dat hij me wel wilde helpen, als ik voor hem een beetje lief zou zijn. Ik heb hem in zijn gezicht geslagen en stond een paar minuten later alweer op straat. Toen heb ik een kamer gehuurd en besloot hier de baby af te wachten. Maar m'n geld raakte op en gisteren was ik ten einde raad. Ik ben toen hierheen gegaan, Josien, ik wist niet meer, wat ik doen moest ,,Je had veel eerder moeten komen, Hanneke, dan zou alles weer in orde gekomen zijn. Nou, ik zal wat soep voor je klaarmaken en dan ga je een poosje rusten. Wel foei, je hebt zoveel gepraat, je zult wel uitgeput zijn." Hanneke lachte door haar tranen. „Ik ben blij, dat het er uit is. Het was als een last, die op me drukte, ik moest het iemand vertellen." Josien knikte. „Daar heb je heel verstandig aan ge daan, Hanneke. En reken erop, dat dit onder ons blijft." „Josien, realiseer je je nu wel, dat je een ontslagen gevangene onder je dak hebt Er kwam een scherpe frons in het voorhoofd van de andere vrouw. „Zeg dat niet meer, Hanneke. Je was eens mijn vriendin en je bent het nu weer, versta je? Nu meer dan ooit. Dat verleden van je verandert onze vriendschap, dat je me nu nog veel liever bent, dan vroeger. Je hebt rijkelijk je deel gehad van de narigheid, die er dikwijls in het leven is. Maar jij blijft voor mij, wat je altijd was, hoor je En nu zal ik wat soep voor je klaarmaken. Met een minuut of tien ben ik er weer. En niet piekeren. Kijk ze schuift een gordijn wijd open, zodat brede zonnebundels op het bed vallen daar schijnt de zon weer volop, over een smetteloos, wit landschap. Die zon schijnt nu ook weer voor jou. Juist voor jou. Wil je daar eens aan denken, Hanneke „Ja, Josien, en dank je voor al je vriendelijkheid..." In gedachten loopt de jonge vrouw naar beneden. Als ze in de keuken de soep op het gascomfoor gezet heeft, zakt ze heel langzaam op een stoel. Een paar tranen wellen uit haar ogen en zakken over de wangen. „Arme Hanneke", prevelt ze dan zacht voor zich. Hoofdstuk 27. 's Middags komt Flip Grobbe thuis en brengt plichts getrouw de medicijnen mee, die hij uit de apotheek heeft gehaald. „En, hoe gaat het met onze patiënte?" vraagt hij plichtsgetrouw. Josien knikt geruststellend. „Ik veronderstel, dat ze er geen nadelige gevolgen van zal ondervinden. Laat ik eerst even naar boven gaan. Flip, de tafel is al gedekt. Ik kom zo." Als ze later getweeën aan tafel zitten, zegt Josien: „Flip, Hanneke heeft me vanmorgen het een en ander over haar jeugd verteld. En over haar jongere jaren, vóór ze bij Dubois op kantoor kwam. Dat is een aan eenschakeling van ellende en narigheid geweest, Flip „Zo Grobbe kijkt zijn vrouw verbaasd aan. „Wat dan allemaal „Ze heeft geen toestemming gegeven om het jou ook te zeggen. En er zijn tal van dingen in haar relaas, die een vrouw alleen aan een vrouw zegt, dat begrijp je toch wel, he Flip?" „Natuurlijk, lieveling. Laat Hanneke maar net zo lang bij ons blijven, als ze zelf wil. Ze is hier hartelijk welkom." Over tafel heen grijpt Josien de hand van haar man en ze blikt hem innig in zijn ogen. „Dank je, lieveling, ik wist wel, dat ik ook in dit opzicht een man uit dui zenden heb. Dus, Hanneke mag onze gast blijven „Maar dat spreekt toch vanzelf, vrouwtje." „Ook als over een paar maanden misschien al Han neke een baby ter wereld zal brengen Hij schrikt, maar onmiddellijk verzachten zijn trekken weer. „Ze zal ons dan meer dan ooit dierbaar zijn, Josien. Ik... ik hoop niet, dat je me verkeerd begrijpt..." laat hij er stotterend op volgen. Ze schudt lachend haar hoofd. „Nee, lieve, domme jongen, ik weet veel te goed, dat je alleen van mij houdt en van niemand anders. Ik begrijp je volkomen, hoor." Voor Grobbe weer naar zijn werk gaat, omhelzen ze elkaar. En dan zegt hij: „Josien, lieveling, kunnen we niet iets van ons grote geluk overdragen op Hanneke en Jan Josien kust hem innig. „Ik zal het proberen, Flip. Maar het zal moeilijk zijn, want Jan is koppig. Ik ken hem, want hij was lange tijd mijn baas..." Als Hanneke 's middags na een lichte sluimering haar ogen opent, zit Josien aan haar bed te handwerken. „Zo, meisje, de slaap uit Ik heb hier ook al thee. Zal ik je inschenken „Graag, Josien. Je verwent me..." „Het wordt hoog tijd, dat je weer opnieuw verwend wordt, meisje." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 4