I ELKE DAG I Plaatselijk nieuws Doortrekking Zuidstraat Rondvraag DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER PREDIKBEURTEN Verlovingsringen Herbers Jenniskens zegt dat de vereniging 2385,40 meststoffen verloor wat met inbegrip van het arbeids loon nog eens 2500,kost Dhr. Stols zegt die schade niet te be twisten, maar heeft de coöoperatie er b en w tijdig van in kennis gesteld dat het daar mis ging. De voorzitter beantwoordt dit be vestigend via onze dienst. De heer Stols zou eerst riolering willen aanbrengen. Dan valt nog altijd te bezien of er nog wateroverlast is. Het gaat er echter om of de gemeente garant is voor dat kunstmestgebouw. De voorzitter merkt op, dat dit een rechts kundige vraag is. Dhr. Stols: bij hoog water stond het gebouw toch ook menigmaal vlot. De voorzitter wijst er op, dat de situatie veranderd. Voorheen had men daarvan de consequenties aanvaard. Dhr. Stols erkent dat de gemeente ver plicht is tot goede rioleringsaanleg, maar die overige verbeteringen op gemeentekosten aanbrengen vindt hij toch veel gevraagd. De voorzitter: Er kan in da gebouw 1500 ton kunstmest worden opgeslagen. Door wa terrisico was dit voor 800 ton niet mogelijk. Over een half jaar bekeken, maakt dit een heel bedrag uit. Dhr. Stols: maar die schade was er even goed bij particulieren achter het Tonhuis en bij de woning aan de weegbrug. Wanneer we voor schade aan het kunstmestgebouw garant zijn, dan zijn we 't ook voor particu liere schade. Hij begrijpt niet, waarom de coöperatie daarmee eerst een half jaar later aankomt. De voorzitter zegt dat dit ook niet het geval is. Maar b en w hebben eerst des kundig advies moeten vragen. De heer Ridderhof meent, gezien het ge bouw, dat het niet uitgesloten is, dat er hier andere voorzieningen door de coöpe ratie getroffen hadden kunnen worden, waardoor deze schade niet was ontstaan. De heer Stols zegt dat men het niet moet zien als onwil, maar dat het er hierbij om gaat of de gemeente voor die schade garant moet zijn, ja dan nee. Daarover zou hij nog graag eerst de mening van een deskundige horen. Hij stelt dan ook dit voorstel aan te houden tot een deskundige is gehoord. Dit voorstel wordt door dhr. Ridderhof onder steund. De voorzitter brengt dan eerst het voor stel van b en w in stemming om de 18.000 te vergoeden. Voor zijn weth. G. Goedege- buure, M. Moerland en A. den Engels man. Tegen de heren C. Ridderhof, A. J. Kurvink en F. J. Stols. Bij deze staking der stemmen komt het voorstel nogmaals in een volgende vergade ring. Nu komt echter ook in stemming het voorstel van dhr. Stols tot inwinning en deskundig advies. Weth. Goedegebuure vindt het nu wel uiterst moeilijk. Hij is er ook niet op tegen om eerst nog deskundig advies in te winnen, maar heeft zojuist zijn stem laten horen om het verzoek in te willigen. Dhr. Stols meent dat dit niet moeilijk is. Een deskundige kan men toch altijd vragen. Weth. Goedegebuure wijst er vervolgens op, dat de eerste vragen van dhr. Stols wel uitvoerig zijn besproken, maar de overige niet. Het voorstel Stols in stemming gebracht wordt aangenomen met 4-2. Voor weth. G. Goedegebuure, C. Ridderhof, A. J. Kur vink en F. J. Stols. Tegen J. A. den En gelsman en M. Moerland. De heer P. de Jonge kocht een teveel aan bouwgrond aan de Schoolstraat. De ge meente neemt nu een gedeelte terug tot een bedrag van 1232, De stedebouwkundige ir Klokke te Amers foort heeft een wijziging van het bestaande uitbreidingsplan in bewerking. Daarbij is geprojecteerd om de Zuidstraat langs het dorpshuis door te trekken naar een straat die het verlengde vormt van de Tuinstraat. Om in de toekomst over voldoende bouw grond te beschikken willen b en w vast machtiging tot het maken van een plan voor doortrekking van deze Zuidstraat. Na enige informatie kan de raad zich daarmee ver enigen. Voor gebruik van aan de gemeente ver kochte grond zal de heer M. Moerland Mzn pachtvergoeding geven. Besloten wordt de krotwoning van dhr. M. Beeke aan te kopen voor 2150,De heer Beeke gaat nieuwbouw plegen. De heer M. Moerland wijst er op, dat er nogal wat materiaal (grind in de nieuwe ha ven terecht komt. Daarom te meer is toe zicht nodig. Dhr. J. A. den Engelsman informeert of de steiger aan het begin van de haven west zijde van het Centraal Bureau of van de gemeente is. De schippers kunnen er name lijk bij laag water niet aan de wal komen, omdat er een trap ontbreekt. De voorzitter, dat deze zal worden aangebracht. Dhr. Stols vraagt tenslotte of en wanneer de haven nog officieel geopend zal worden. De voorzitter zegt dat de bedoeling is om na de 2e oplevering in 1961 te doen. Daarna sluiting. Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 5 t.e.m. 11 februari 1960 zondag vm. 6.32 nm. 18.53 uur maandag 7.05 19.25 dinsdag 7.40 20.05 woensdag 8.18 20.49 donderdag 9.05 21.42 vrijdag 10.05 22.55 zaterdag 11.25 23.50 8 febr. L.K. te 17.50 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren 21 jan. 1961: Willemina Martina, dochter van Johannis van Dijke en van Willemina Anthonetta Schot. 23 jan. 1961: Andries, zoon van Flip Bo- gert en van Johanna Ruijgrok. 25 jan. 1961: Adriana Hendrika, dochter van Jocab van Dijke en van Dingetje Leen- tje Berrevoets. 26 januari 1961: Robert Leendert, zoon van Leendert Deurloo en van Clasina Jo hanna Bardina Waasdorp. 29 januari 1961: Rolf, zoon van Johannes Philippus Vleeming en van Maria Wilhel- mina Helena van Straten. Huwelijksaangifte 27 januari 1961 Hendrik Adrianus Keg ge, oud 23 jaar, wonende te Rotterdam en Maria Janna Engelvaart, oud 23 jaar. Gehuwd 20 jan. 1961: Christoffel Schot, oud 21 jaar, wonende te Tholen en Cornelia Maria Johanna de Lang, oud 16 jaar, zonder be roep, wonende te Tholen. Overleden 17 jan. 1961: Arend Willem Korvink, oud 71 jaar, wonende te Tholen, overleden te Bergen op Zoom. 19 jan. 1961: Frans Perestam, oud 90 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. 26 januari 1961: Catharina Steijns, echt genote van Andreas Frederik Soomers, oud 75 jaar. 26 januari 1961: Jacob van Vessem, echt genoot van Maria Jansen, oud 85 jaar. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op dinsdag 31 januari 1961. P. C. v. d. Velde L. van Dijke 2-0 J. de Rijke D. de Vos 1-1 C. Gebraad J. Hogerheide 2-0 C. J. de Korte C. Moeliker 2-0 J. de Rijke M. Schot 2-0 C. Gebraad D. de Vos 2-0 NACHTELIJKE INBRAAK In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in de woning van de smid v. d. H. op de Markt. Het was ongeveer 2 uur 's nachts toen de eigenaar beneden gestom mel hoorde. Daar zijn vrouw echter bij een ziek famililid was gaan waken, meende hij dat zijn echtgenote terugkeerde. Het duurde echter nogal lang, waarom hij toch maar eens ging kijken. Tot zijn schrik zag hij dat zijn bureau in de woonkamer was open gebroken. De dader (s) had (den) zich toe gang verschaft via de smederij, maar waren inmiddels al verdwenen. Een bedrag van ongeveer vijfhonderd gulden werd meege nomen. Een enveloppe met inhoud, bestemd om de andere dag op het belastingkantoor te bezorgen, werd evenwel achtergelaten, omdat de haast die ze bij deze inbraak had den een nauwkeurig onderzoek niet toeliet. De politie werd hiervan direct in kennis ge steld. Met een speurhond uit Zaamslag werd dit onderzoek verder uitgebreid. Het spoor leidde toen rechtstreeks naar een rioolput, waar men het lege laadje van het bureau vond. Maar verder liep het spoor dood. BUREAUKLOK De adjudant der rijkspolitie in Tholen is een mooie bureauklok rijker geworden. Het werd hem toegezegd tijdens de officiële ope ning van het politiebureau bij monde van mr A. J. van der Hoeven namens de ge meentebesturen op het eiland. Dezer dagen werd het de adjudant aangeboden, die bij zonder erkentelijk was voor dit mooie ge baar. ZEVIBEL De bespreking op de laatstelijk in Tholen gehouden algemene vergadering van de Zeeuwse vereniging vissersbelangen bij ini tiatief van haar voorzitter om een Commis sie van Acht in het leven te roepen die zich hoofdzakelijk bezig houdt met de pro blemen rond de uitvoering van het Delta plan, werd in de laatste bestuursvergade ring werkelijkheid. Deze commissie zal con tacten onderhouden met de commissie ex art. 8 Deltawet. Voorts werd een coöperatie commissie ingesteld, die zich bezig zal hou den met de plannen om voor geheel Zee land een visserij-coöperatie te stichten. Voor de nieuwe zittingsperiode van het Visserijschap werden aangewezen de heren A. L. S. Lockefeer en B. W. Schot, de laatste als plv. lid. Voor het Produktschap de heer J. H. Bal uit Tholen. WINTERWANDELTOCHT Negen en twintig leden van de J.V. „Jong Tholen" en van de G.V. „Olympia" heb ben deelgenomen aan de op zaterdag 28 jan. te Bergen op Zoom gehouden wanteltocht. Ondanks de regen trok men vol goede moed naar Bergen. Men had er weer echt zin in. Alle deelnemers brachten een herinnerings medaille mee terug en twee groepsprijzen kwamen tegelijkertijd naar Tholen. Op za terdag 4 maart wordt te Halsteren de lente- tocht georganiseerd door de wandelsportver eniging „De Beek", waar opnieuw grote deelname uit Tholen wordt verwacht. DIEFSTAL IN DE KERK DADERS GEGREPEN Vorige week, maandag kwam de schoon- houster van de Ned. Herv. Kerk alhier tot de ontdekking, dat het offerblok, staan de achterin de kerk, was opengebroken. Een onderzoek werd door de politie ingesteld. Zaterdag jl. werden door de oplettenheid van de koster van een kerk in Bergen op Zoom 3 jeugdige offerbloklichters gegrepen. Ook in die kerk waren ze juist doende met deze lichterij. Het waren de 14 jarige W. A. J. en J. F. en de 13 jarige F. v. d. B. allen uit Bergen op Zoom. Na verhoor door de politie kwam vast te staan dat zij ook de inbraak te Tholen in de kerk gepleegd hadden. Dit was geschied tijdens het luiden van de kerkklok voor een sterfgeval. Voorts hadden zij een bezoek gebracht aan Poort vliet, waar het niet verder was gekomen "dan een uiterlijke bezichtiging van de kerk en het weghalen van een sleutel van een schuurtje in de buurt daarvan. Per fiets trokken de heren er op uit. De jeugdige dieven werden ingesloten en zul len aan de officier van justitie te Breda worden voorgeleid. VERKEERSCURSUS Op 10 februari wordt in het verenigings gebouw weer een verkeerscursus gehouden met als docent opperwachtmeester A. M. Westdorp. Deze kosteloze cursus, welke ieder bij voldoende aandacht zonder moeite kan volgen, willen we nog wel eens extra bij de tholenaren aanbevelen. Wanneer men een zo gemakkelijke gelegenheid voorbij Iaat gaan zijn zo hardnodige verkeerskennis uit te breiden, zou men haast als onverantwoord moeten bestempelen in een tijd die elkaar meer slachtoffers (dodelijke ongevallen) eist dan de verschrikkelijke ramp van februari 1953. Niet geheel voorkomen, maar door meerdere kennis zeker een meer terzake kun dige weggebruiker. Laat de gelegenheid niet voorbijgaan. Ook als men 50 is, moet men zich daarvoor nog lang niet te oud achten, laat staan degenen die de vijf kruisjes nog niet hebben bereikt. Het zou jammer zijn, dat onvoldoende deelname tot cursusstop aanleiding zou moeten geven. BEJAARDENMIDDAG De dames van het V.V.H. behoefden dinsdagmiddag jl. niet te klagen over waar dering voor hun werk.0 Deze waardering bleek wel in de eerste plaats uit een flink aantal bejaarden. Het aantal lag zelfs iets hoger dan de gebruikelijke opkomst bij de ontspanningsmiddagen. In de 2e plaats waren alle bejaarden het er over eens dat hen weer een goede ont spanningsmiddag werd geboden. Dhr. L. C. Vroegop bracht deze dank op het eind van de middag onder woorden, het was toen inmiddels half 6 geworden. De dia's, die Mevr. Kooijman uit St. Annaland vertoonde van haar reis naar Rome, waren zó interessant dat de middag al een eind verstreken was, voor men zich realiseerde dat er nog andere punten op het programma stond. De gezelschapsspelen konden daarom niet doorgaan. De middag was geopend door Mevr. Ver- sluijs, waarna Mevr. Droogers-Jansen een komisch stukje proza voordroeg. Na de dia's van Mevr. Kooijman volgde nog een optreden door de dames Bonny Renes en Annie Buijs met banjo en zang. ONTSPANNINGSAVOND DUIVENSPORTVER. „DE ZWALUW" Voor de leden en begunstigers met hun huisgenoten gaf het Bestuur van de Duiven sportver. „De Zwaluw" vrijdagavond j.l. in de zaal van dhr. M. v. d. Zande een ontspanningsavond, die klonk als een klok. Voor deze avond had men „Klaveren Vijf' uit Roosendaal geëngageerd, die onder leiding van M. Mol een bonte avond, vol gezellig vermaak boden. Dit vijftal, onder wie een goede 17-jarige zangstér voerden hun Cabaret-Revue „Reprice" uit met zang, accordeon, voordrachtstukjes, conferencier e.d. Aankleding en technische verzorging droegen veel tot het sukses bij. i> i i i zijn er momenten waarop 9 I uw lichaam behoefte heeft 8 aan een extra dosis energie. De opwekkende en ver kwikkende eigenschappen van King pepermunt vol- g doen aan die behoefte: u g 1 voelt u weer fit en fris. GESLAAGD Tijdens een te Utrecht gehouden praktijk examen slaagde Mevr. Niemantsverdriet- Deurloo vorige week donderdag voor het 2e gedeelte dames-kappen. Mevr. Niemantsverdriet werd daarmee volledig bevoegd. BESTUUR MUZIEKVERENIGING In de vacatures J. M. van Vossen en W. M. van Dijke hebben de leden van de muziekver. voorzien door de benoeming van de nieuwe bestuursleden A. Geertse en A. M. Geluk. BENOEMING Dhr. C. Hommel Abr.zn. werd rn.i.v. 1 febr. jl. benoemd tot calculator bij de Centrale Technische Dienst, standplaats Amersfoort, van de Stichting Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. HONDENBELASTING 1961 Burgemeester en wethouders van Sint- Annaland brengen het volgende onder de aandacht van belanghebbenden. De verordening op de heffing van een be lasting op de honden in de gemeente Sint- Annaland bepaalt, dat houders van honden, die in de loop van januari geen aangiftebil jet hebben ontvangen, verplicht zijn vóór 20 februari van het belastingjaar ter gemeente secretarie aangifte te doen, door invulling en ondertekening van een aldaar kosteloos verkrijgbaar aangiftebiljet. Zij, die in de loop van het belastingjaar houder van een hond worden, zijn verplicht hiervan opgaaf te doen ter gemeentesecretarie binnen 14 dagen na het tijdstip, waarop de belasting plicht is ontstaan. GEVONDEN VOORWERPEN Een zwaan - jongenspet en herenrijwiel. Inlichtingen bij de rijkspolitie ter plaatse. „KOEKEN" VOOR DE SPEELTUIN J Het speeltuinbestuur weet dat aanleg en aankoop materialen voor de speeltuin niet- alleen te bekostigen zal zijn uit de contri butie en donatie van leden en begunstigers, ook al neemt het aantal financiële mede werkers toe. En daarom werd zaterdag een oliebollenaktie op touw gezet, waarbij het bestuur en enkele andere personen zich van af acht uur achter de kookpit plaatsen om voor 6500 oliebollen te zorgen. Dan moet er inderdaad gebakken worden. Daarbij kwam dan nog de verpakking en de expe ditie. Men beperkte zich namelijk niet tot de eigen gemeente, waar een kleine drie duizend „koeken" werden afgenomen, maar bezocht voor een deel ook de andere eiland gemeenten, waardoor een bruto bedrag van 675,13 via de koekezak werd ingezameld. Daarvan zal na aftrek onkosten wel de helft in de speeltuinkas vloeien. Misschien weer voldoende voor aankoop van een klim- rek. BEVORDERING De leerling ambtenaar ter secretarie alhier J. Bolier uit Scherpenisse werd bevorderd tot schrijver ter secretarie. VOOR „D.E.L." De correspondent van het suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten" deelde ons mee, dat tot en met 31 december 1960 uitsluitend ondersteuning werd verleend aan die ge zinnen, welke op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom een patiënt hadden. Met ingang van 1 jan, jl. werd die steun verlening uitgebreid tot andere psychiatri sche inrichtingen. De opbrengst in Sint- Annaland was over 1957 490,20, over 1958 551,90, over 1959 710,95 en over 1960 773,50 als vrije bijdragen, terwijl in de jaren als contributie werd geind 252, of in totaal 2778,55. In de afgelopen maand januari 1961 was de opbrengst zelfs 568,24 tegenover 233,25 in januari 1960. OUDERAVOND O.L. SCHOOL Woensdagavond werd in het dorpshuis de jaarlijkse ouderavond gehouden van de openbare lagere school, waarvoor weer goede belangstelling bestond. Een geluids installatie vergemakkelijkte het spreken en zeker het horen. Bij het door de voorzitter der oudercommissie, de heer A. J. Scherpe nisse gesproken welkomstwoord werd her innerd aan het afscheid van dhr. A. Paape als onderwijzer, die de kinderen een leuke middag had bezorgd. Het verheugde spreker bijzonder dhr. Paape ook nu aanwezig te zien. Mevrouw Berkes nam de plaats van deze gepensioneerde onderwijzer in, terwijl de school het gemeentebestuur dankbaar kan zijn voor benoeming van een vakonderwij zeres handwerken. Dhr. Scherpenisse was voorts erkentelijk die het afgelopen jaar weer op enigerlei wijze aan de opbouw van deze school hadden bijgedragen. In het ver slag van de secretaris L. P. Goedegebuure werd het gehele schooljaar nog even ge releveerd inclusief schoolreis, afscheid dhr. Paape en het sinterklaasfeest. Het beeld van de rekening inclusief ontvangsten en uitga ven schoolreis, ouderavond, enz. was als volgt: inkomsten 1704,81, uitg. 1803,93, nadelig slot 99,13. Het kassaldo vorig jaar ad 258,82 kon dit verlies echter nog wel hebben, zodat er nog in kas is 150,69. In zijn schoolpraatje wees de heer C. J. C. Boot er op, hoe er sinds 1 september 1960 een eind is gekomen aan het 7e en 8ste leerjaar. Op verzoek van het betreffen de ministerie werd tevoren een enquête ge houden en het resultaat hiervan was dat in feite geen der lagere scholen op het eiland meer in aanmerking kwamen voor v.g.l.o. Als overgang is voor een jaar nog ver gunning gegeven aan de openbare lagere school te Stavenisse voor het openbaar on derwijs en aan een bijzondere school in Tholen. Of dit ook na 1 sept. 1961 nog be stendigd zal worden was spreker niet be kend. In elk geval is door die maatregel op Sint-Annaland na de 6 klassen geen on- derwijsmogelijkheid meer aanwezig, zodat het wordt (in het eiland) naar de huishoud school in Tholen, landbouwschool in Scher penisse, technische school in Sint-Maartens dijk of uloschool in Tholen. Verder zijn er dan over de brug de mogelijkheden van h.b.s., gymnasium, middelbare meisjesschool, enz. Op een vraag uit de vergadering of men bij voortgezet onderwijs nog leef- tijdsvoorwaarden stelt, werd ontkennend ge antwoord, indien men maar de 6 lagere schoolklassen heeft gehad. Het was precies zeven uur toen dhr. Boot mededeling deed, dac de in het ziekenhuis opgenomen oud secretaris dhr. A. Gunter op hetzelfde moment een attentie zou ont vangen namens alle op de ouderavond aan wezigen met de beste wensen voor een spoedig herstel. Dit gebaar vond algemene bijval. Het verder huishoudelijk gedeelte werd met spoed afgewerkt, daar het aftredend commissielid, dhr. Johs. Burgers, bij accla matie werd herkozen. Voor de pauze werd nog een kort film programma vertoond, bestaande uit flitsen van het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Zuid Afrika, de „vangst" van olifanten in India door olifanten en een tweetal na- tuurfilmpjes over India en Canada. Dit vlotte verloop van het eerste gedeelte gaf gelegenheid tot een langere pauze (na een gewaardeerd kopje koffie) en dus ruim schoots tijd om het in het Dorpshuis neer gelegde werk der leerlingen te bekijken en met het personeel te overleggen. Opnieuw was van de handwerken een mooie „uitstal kast" gemaakt, terwijl de loten in die pe riode vlot van de hand gingen. Bij de daar na gehouden trekking scheen er aan de prijzen geen eind te komen. Tenslotte was er dan de hoofdfilm „De levensroman van Joseph Schmidt." Men kreeg daarbij weer eens te zien, dat Hitler- Duitsland bij al het andere leed, ook de Kunst dreigde te vernietigen. Het leven van een wereldberoemd zanger (Ik hou van Hol land), die sinds 1938 opgejaagd, in 1942 Stierf in een interneringskamp in Zwitser land aan longontsteking. Een film waarbij de liefhebbers van zang en muziek een ruim deel kregen, maar waarbij ook liefde en (oorlogs)leed sterk contrasteerden. Een goe de, een mooie film, welke ook gisterenavond weer werd vertoond voor de oud-leerlingen en andere belangstellenden. EEN WEEK LATER Het dit nummer voorkomende stukje onder „Stemmen van lezers" van het S.G.P. bestuur alhier, was reeds bestemd voor het vorig nummer, maar kon wegens plaatsge brek niet worden opgenomen. KRINGAVOND De hervormde vereniging „Schrift en Be lijdenis" houdt a.s. donderdag haar jaar lijkse kringavond in „Rehoboth". Behalve enkele huishoudelijke zaken zal door ds. A. J. Mooij uit Schore een causerie worden gehouden over zijn reis naar Israël, toege licht met een serie prachtige kleurendia's. VARKENSHOUDERIJ LOOPT TERUG Woensdagavond 25 jan. des av. half acht had in de zaal van de heer Joh's Lindhout alhier de ledenvergadering plaats van de vereniging van varkenshouders D.E.L.. De opening geschiedde door de voorzitter de heer M. C. Vroegop, die tevens mede deelde, dat in het afgelopen jaar geen var kens gestorven waren. Het ledental was teruggelopen tot 48 in verband met het feit, dat de varkenshouderij steedt inkrimpt; van deze leden houden er nog slechts 28 een varken. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat in inkomsten over '60 bedroegen 395,65 en de uitgaven 260.hetgeen een batig saldo betekent van 135,65, welk be drag bij de reserve is gevoegd. Bij de bestuursverkiezing werden herko zen C. Franke, bestuurslid, D. M. de Fouw, commissaris, terwijl in de controle-commis sie werd gekozen in plaats van P, J. de Viet de heer Jac. de Rijke. Het salaris van bode, penningmeester en merkers werd in verband met het geringe aantal varken gehalveerd. Tenslotte werd de mededeling gedaan, dat de vereniging D.E.L. volgend jaar haar 25-jarig jubileum hoopt te vieren. DAMMEN Dinsdagavond had in het verenigingsge bouw de ontmoeting plaats tussen de dam club van Scherpenisse en onze plaatselijke vereniging. De bezoekers wonnen de wed strijd met 159, wat gezien het feit, dat deze club voor het eerste seizoen speelt, zeker een zeer mooi resultaat kan worden genoemd. De persoonlijke uitslagen waren C. Menheere J. van Houdt 20 G. Lindhout J. v. d. Reest 11 H. van Akkeren C. v. d. Slikke 02 A. v. Akkeren A. L. G. v. Doorn 02 H. Duine J. Vroegop 02 L. M. Heijboer L. de Wilde 0—2 Johs. Quist H. Keur 20 P. Knuist H. van Houte 02 P. Knuist R. Bolier 02 H. van Akkeren G. v. d. Werf 20 F. Bout A. Rijstenbil 02 F. Bout A. Deurloo 20 9—15 GEVONDEN VOORWERPEN Een oude herenfiets en een zakje post zegels. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. LEZING IN HET „HOLLAND HUIS" „Hoe Engeland leeft en werkt". Dit was het onderwerp van de lezing jl. in het Hol land Huis gehouden in het kader van de be kende z.g.n. jongerencyclus onder auspiciën van de Stichting Gemeenschap Eiland Tho len. De heer J. van Elsacker uit Tholen opende de avond met een welkomstwoord en vond het prettig nog een dergelijk aantal jongeren van de thoolse gemeenten aanwezig te zien. Het neemt niet weg, dat er voor deze toch bizonder mooie avonden toch nog heel wat meer belangstelling zou kunnen zijn van de thoolse jongeren. Een gemakkelijker en minder kostbare ontwikkeling is nauwe lijks denkbaar. En daarbij een gezellige sfeer. De deze avond vertoonde films gaven een uitstekende indruk van het leven en werken in Engeland, in het bizonder ook wat de lig ging van het Britse Rijk voor de scheep vaart betekent. Daarnaast werden de grote mogelijkheden duidelijk, die Engeland biedt voor de vrije tijdsbesteding. De sporten op het water en op het land, de besneeuwde heuvels in Schotland met zijn skimogelijk heden, het visrijke water in de zomer. Het was een bizonder mooie filmavond. GROENEWEGE-WEG Tegen a.s. dinsdagmorgen is een open bare raadsvergadering uitgeschreven met onder meer op de agenda een voorstel tot aankoop pand Boogaard, een voorstel tot verkoop grond aan de heren M. K. Speijer en M. A. Jansen, een voorstel om het ge deelte vanaf hoek Potter tot aan de grens der gemeente de naam „A. J. Groenewege- weg" te geven, een voorstel tot huur terrein voor een buswachthokje, terwijl voorts en kele begrotingswijzigingen aan de orde ko men. NU RIJKSAMBTENAAR Vorige week werd de heer M. W. Deur loo, gemeentebode alhier beëdigd als onbe zoldigd rijkspolitie, nadat hij sinds 1 januari 1932 als onbezoldigd gemeenteveldwachter heeft gefungeerd. Per 31 december jl. is hierin namelijk wijziging gekomen. JAARVERGADERING „ONS BELANG" In de zaal van dhr. W. Gunter hield de kolenbond haar jaarvergadering met 35 le den. In zijn openingswoord schetste de voorzitter de stand van de bond in 1960, hetgeen nog uitgebreider naar voren kwam in het jaarverslag van de secretaris. Uit de rekening bleek dat 143.587 kg anthraciet was verkocht aan de leden, 89.512 kg eier kolen, 21.637 kg noten, 12.093 kg briketten, 67 pakken houtskool. Per 31 december jl. was er in het pakhuis nog een voorraad van 96.769 kg ter waarde van 10.814,47. Bedrijfsontvangsten in totaal 49.237,04. met een winst van 49,80. De boekhouder werd dank gebracht voor het goede beheer, waarna als bestuursleden werden herkozen de heren J. M. Deurloo en J. Bevelander. In de plaats van boekhouder M. Jan sen, die zich hiervoor niet meer beschikbaar stelde werd de heer M. P. Geuze benoemd. Hierdoor was weer een bestuursvakature, welke werd aangevuld door de benoeming van C. Lisseveld. EEN LEPELAAR DOOD De heer J. Hennekey vond vorige week een doodgevroren lepelaar. Deze vogel komt niet zo veel voor in onze streek. Ze lijkt op een reiger, maar is kleiner van stuk en heeft een snavel van ongeveer 10 cm en grauwe kleur. BRAND IN HANGAR Dinsdag werd de gemeente opgeschrikt door het loeien van de sirene. Er bleek brand uitgebroken in de grote hangar bij de heer G. van Nieuwenhuijze op „Broe dershof". De hangar was gevuld met hooi en vlas. De brandweer kon spoedig ter plaatse zijn en had de toch wel zeer brand bare produkten spoedig zover nat, dat ver volgens met enkele stralen ook de vuur haard kon worden bedwongen. Men ver moedt dat er met lucifers is gespeeld. Er ontstond vooral waterschade. JAARVERGADERING N.A.C. Tijdens deze vergadering werd de mo gelijkheid besproken van een keurkorps. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er nog een bedrag van 629, in kas was. R. de Raat werd als bestuurslid herkozen. Dit jaar zullen 4 orienteringsritten gehouden worden en wel op 1 mei, 3 juni, 29 juni en 16 sepember, terwijl op 25 november nog een andere rit verreden zal worden. Op deze vergadering waren aanwezig 2 leden van het prov. bestuur van de K.N. M.B., en wel de voorzitter, de heer Wolfert en de sekretaris, de heer Buize. Als leden van de kascontrolecommissie werden gekozen de heren A. M. van Dijke en A. Verwaal en als reserve de heer P. de Raat. In principe werd besloten met de provin ciale kampioenschappen mee te doen, die verzorgd zullen worden door „De Zingende Bougie". Voor 1960 werd als clubkampioen aangewezen de heer W. C. Neele. Tijdens de rondvraag informeerde de heer A. A. Rijstenbil naar bescherming der aan gesloten clubs. De voorzitter van het pro vinciaal bestuur zeide dit op de bondsbe- stuursvergadering aanhangig te zullen ma ken. FAMILIEAVOND Door de C.P.B., de C.P.M.B., de C.B.T.B. en de C.J.B.T.B. werd donderdag 26 januari een gezamenlijke familieavond gehouden in „Ons Dorpshuis" Na de officiële opening door de voorzitter van de C.B.T.B., de heer G. J. de Jager en het jaarverslag werd een koffietafel gebruikt waarbij door verschillende genodigden een toespraak werd gehouden. Hierna volgde de hoofdschotel van deze bijeenkomst, de rede van de heer A. Sqhout, lid ged. staten van Zeeland over: „De toe komst van Zeeland"." Hieruit de volgende samenvatting Het drie eilandenplan is een onderdeel vjto het Deltaplan. Er komt in de toekomst een circulerend verkeer voor Noord-Beve land. Pendelen is een gevaar. Vooral op grote afstand. Industrievestiging is dan ook ten zeerste toe te juichen. Ook komt er een grote industrialisatie in de hoek van- Wal cheren. Industrie in de Quarlespolder. Door de Maatschappij „De Schelde" zal een grote werf worden aanbesteed. Er komt nog meer wat nog niet openbaar is. Grote veranderin gen zullen in de provincie komen. Bij Kamperland is reeds een recreatiege bied een tweede is in 't verschiet. Er ontstaat een stormachtige ontwikkeling in Zeeland. In Zierikzee staat de eerste fabriek een tweede komt er. Er zal ook een brug komen van Colijnsplaat naar Schouwen-Duiveland. Hoe staat agrarisch Zeeland hier tegenover Een nieuwe tijd breekt aan voor het platte land. Dit proces is reeds eind vorige eeuw begonnen. Het platteland is de laatste jaren in een open positie komen te verkeren. Vroeger was er een enorm verschil tussen de stad en het platteland. Hier is weinig meer van over. Over tien jaar niets meer. De agrariër is ook dezelfde niet meer. Afstand bestaat er niet. Het land van Saaftinge is uitermate geschikt voor landbouw. Leef baarheid is ten zeerste vereist. Ondanks de industrialisatie is er ook toekomst voor de agrariër. Dan zal Zeeland een toekomst tegemoet gaan die onder Gods zegen goed zal zijn. Betreffende de recreatiemogelijkheden in de toekomst voor St. Filipsland zag spreker een mogelijkheid bij Zijpe. Op de vraag of men recreatie moet tegengaan antwoordde spreker dit niet mogelijk te achten betreffen de de zondagsrust zag hij hier werk voor de kerken. Ds. Haverkamp die deze bijeenkomst sloot sprak over Boerenhanden, eeltige han den, werkende handen, helpende handen, maar vooral biddende handen. op zondag 5 februari THOLEN Ned Herv. Gemeente 10 uur ds. J. van der Haar. 3 uur ds. P. Westland. Extra collecte restauratie. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. J. van Egmond. Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. van Doorn. Ned Prot. Bond 5 uur dr J. F. van Rooijen, Rem. pred. te Rotterdam en ds. O. Elseman te Bergen Op Zoom (Doopdienst). OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 en 6.30 uur ds. Ph. J. Leenmans. vm. Bediening H. Doop. nm. Collecte Alg. Diaconale Raad. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. A. Koning. Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst 2.30 uur ds. van Doorn, Tholen. Ger. Gem. in Nederland 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Woensdag 8 febr. 7 uur ds. Mallan uit Veenendaal. ST. ANNALAND Ned Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds. P. Westland. Extra collecte kerk. Donderdag 9 februari nm. 7 uur ds. L. Vroegindeweij, Delft. Collecte Inwendige Zending. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. (Orgelcollecte) Dinsdag 7 febr. 7 uur ds. A. F. Honkoop van Goes. (bev. Ambtsdragers) Geref. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst. STAVENISSE Ned Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds. L. G. Zwanenburg. Coll. voor het werelddiaconaat. Woensdag 8 febr. 3 uur ds. L. G. Zwa nenburg. Huwelijksbevestiging van Jan Wesdorp en Pieternella M. Smits. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. W. Slager. ST. MAARTENSDIJK Ned Herv. Gemeente 9.30 uur leesdienst. 2 uur ds. J. van der Haar. Collecte ziekenfonds. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Rehoboth 7 uur ds. J. Boerlijst uit Den Haag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 2