WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND VERSCHIJ NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT I I I E VRIJDAG I I Door de CAV „Eiland Tholen' gevraagde schadeloosstelling door wateroverlast ter nader onderzoek aangehouden. RAADSVERSLAG SINT-ANNALAND. In nieuwjaarsrede voorzitter: Naast poging tot industrialisatie stimulering tuinbouw - Aan woning behoefte nog lang niet voldaan - Dit jaar verbe tering Julianastraat - Hoenderweg en doortrekking Zuidstraat. 17e jaargang No. 12 3 februari 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Voor de eerste openbare raadsvergade ring in 1961, welke te Sint-Annaland op woensdag 1 februari jl. werd gehouden on der leiding van burgemeester J. van den Bos was wethouder Jb. Moerland wegens ziekte verhinderd. De voorzitter deed hier van na opening met ambtsgebed mededeling en wist zich de tolk van de raad, wanneer hij wethouder Moerland een spoedig en voorspoedig herstel toewenst. Hierna hield de voorzitter onderstaande „nieuwjaarsrede". Mijne heren leden van de raad, Als gewoonlijk willen wij, in verband met deze eerste vergadering, enige woorden tot u richten. In de eerste plaats willen wij u in her innering roepen dat het vandaag 8 jaren geleden is, dat een verbijsterende waters noodramp ons land trof. Een ramp, die niet voorbijgegaan is aan onze gemeente. Deze ramp vroeg vele slachtoffers, vooral in de naburige gemeente. Tot nu toe zijn wij voor een dergelijke ramp gespaard gebleven. Hiervoor betaamt het dankbaar te zijn jegens God. Dezelfde dankbaarheid past ons voor de grote zegen, die wij met onze gemeente in het afgelopen jaar ontvingen. De welvaart is niet alleen gebleven, maar heeft zich tot dusdanige hoogte ontwikkeld, dat zelf ernstig gedacht wordt voor en ge streefd naar een wijze van billijke verde ling over de verschillende bevolkingsgroe pen. Overigens schijnt het moeilijker te val len om welvaart te verdelen dan een te kort daarvan. Tegenover die grote welvaart van ons land, staat de armoede, de honger, de ver kommering in andere delen der wereld. Dit schrille contrast mogen wij nooit uit het oog verliezen en daarom hopen wij vurig dat onze ingezetenen niet achterwege zullen blijven om daadwerkelijke steun te geven aan de lofwaardige pogingen, die tot hulpverlening worden aangewend. Het is toch onze roeping om de naaste, ook die naaste in de verre landen te helpen. En wanneer wij dan terugkeren naar eigen moeilijkheden, dan willen wij dat doen te gen de achtergrond van welvaart hier en verkommering daar. Het zal dan duidelijk zijn dat onze moeilijkheden zo niet verdwij nen dan toch wel verbleken bij de zorgen, die de mens elders benauwen. W erkgelegenheid Wederom stellen wij het tekort aan vol doende werkgelegenheid centraal. De struc turele werkloosheid is nog niet tot een re delijke oplossing gebracht. De gevolgen er van worden door de pendel-arbeid gematigd. Natuurlijk is de pendel op lange afstand niet de oplossing. Daarvoor zullen ander wegen moeten worden gezocht. Een moeizame weg blijkt het aantrekken van industrie in onze streek te zijn. Ondanks vele aangewende pogingen zijn nog geen sprekende resultaten bereikt. Verheugend is te constateren, dat de ver bouw van arbeidsintensieve producten meer en meer ter hand wordt genomen. Van ver schillende zijden wordt aandpcht geschonken voor en zo mogelijk medewerking gege ven aan de bevordering van de tuinbouw. Het zal overbodig zijn te herhalen dat wij dit alles zeer toejuichen. Meer en me'er wint de overtuiging veld, dat naast de industriali satie aandacht dient te worden geschonken aan de tuinbouw. Op deze plaats releveren wij de vestiging van een conservenfabriekje in onze gemeente, welke op verschillend terrein perspectief voor de bevordering van werkgelegenheid opent. Havenwerken Het bijzonder natte jaar 1960 was voor de voor onze gemeente van grote betekenis zijn de landbouw uiterst moeilijk. Het is niet mijn bedoeling om over dit onderwerp, dat uiter aard elders door mij werd behandeld, nader te spreken. Die weersgesteldheid heeft ook ten aanzien van een ander punt moeilijkhe den met zich medegebracht. Ik doel op de gedempte oude haven. Regelmatig moest bij gebrek aan een riolering de brandspuit wor den ingeschakeld om het water daar afge voerd te krijgen. Nadat een gedeelte van het volledig rioleringsplan tot uitvoering kon komen werd de grootste zorg wegge nomen. Nochtans is het noodzakelijk om die volledige riolering daar te brengen, waar voor het plan bestedingsgereed ligt. Mo menteel doen er zich nog wat moeilijkheden voor om de vereiste goedkeuring daarop te krijgen, maar wij hopen, dat deze binnen kort zal worden verleend. Aan de bestemming van dit gedempt ter rein is veel aandacht besteed. Binnenkort zal het mogelijk zijn om het daarop betrekking hebbend uitbreidingsplan aan u voor te leggen. De verwachting, dat de nieuwe haven in het afgelopen jaar officieel zou kunnen worden geopend, is niet in vervulling ge gaan. Wel heeft tegen het einde van 1960 de eerste oplevering plaats gevonden. Ove rigens ontlokte het tempo der uitvoering niet al te gunstige opmerkingen bij vele inge zetenen; zelfs bracht het de redacteur van een veelgelezen streekblad tot de kwalifica tie „belachelijk", waarop door belangheb benden, die graag in Sint-Annaland bleken te verblijven, met een rake, dichterlijke ont boezeming in dezelfde krant werd gerea geerd. Hoe dit alles zij, Sint-Annaland kon bo gen op de aanwezigheid van een mooie haven, waaraan de coöperatie „Eiland Tho len" bouwwerken heeft geplaatst, die velen met gerechtvaardigde trots vervullen en die tot de belangrijkheid van de haven een waardevolle bijdrage leveren. Ook dient hier aandacht te worden geschonken aan de op de haven gebouwde, nieuwe weegbrug van indrukwekkend vermogen, welke bouw ge heel uit particulier initiatief is voortge vloeid. Hulde aan hen, die dit plan durfden te realiseren. Bouwactiviteit De geheel met of op zeer beperkte schaal verkregen bouwpremies waren oorzaak tot geringe woningbouw, een verschijnsel, dat erg betreurd moet worden. De woningbe hoefte in onze gemeente is van dien aard, dat nog heel wat nieuwe woningen zullen moeten worden gebouwd. Er mag n.l. niet uit het oog worden verloren, dat de relatief vele tot stand gekomen, nieuwe woningen dienden ter vervanging van krotwoningen. Deze nieuwbouw heeft dus niet geleid tot uitbreiding van het woningbestand ter plaatse. Hoewel in 1960 nog enige nieuwe wo ningen gereed kwamen, is dit aantal door genoemde oorzaak verre beneden de behoef te gebleven. De vooruitzichten zijn niet gunstig. Het aan de provincie Zeeland voor 1961 toege wezen contingent biedt praktisch geen uit zicht. Ook van toewijzing van woningwet woningen is weinig te verwachten. Gezien de bouwcapaciteit, die ook hier aanwezig is, is dit alles zeer te betreuren. Openbare werken De bouw van het rioolgemaal met pers leiding, waarmee vorig jaar begonnen werd, en door de grote regenval vertraagd, zal binnen afzienbare tijd zijn voltooiing nade ren. Wij moeten ons gelukkig prijzen dat deze zeer urgente bouw wordt gerealiseerd. Daardoor kan het vernieuwde gedeelte van de riolering aan zijn doel gaan beantwoor den, iets wat meer dan tijd is. Met de verbetering van de Julianastraat zal binnen enige weken worden begonnen, terwijl het project Julianastraat, Noordstraat en Tienhoven bestedingsgereed gemaakt wordt. Verder wordt gestreefd om dit jaar tot verbetering van de Hoenderweg in zijn geheel en de uitmondingen van Cureestraat en Tuinstraat te geraken. Het in behoorlijke staat houden van het onderhoud der straten is een aangelegen heid van voortdurende zorg voor het ge meentebestuur. Het intensief en zwaar ver keer, het regelmatig, openbreken der straten door openbare nutsbedrijven voor het leg gen van leidingen, werkt stellig niet ten gunste van deze onderhoudstoestand. Aan de andere kant laten de beperkte financiële middelen terzake weinig ruimte voor een behoorlijke verzorging. De laatste jaren wordt bijzonder aandacht besteed aan beplanting van de daarvoor in aanmerking komende straten. Het valt te be treuren dat deze beplanting bij inwoners van sommige gedeelten van de gemeente niet die waardering verkrijgt als van redelijk den kende mensen mag worden verwacht. Dit is vooral voor de betrokken ingezetenen een betreurenswaardige zaak. O.a. uit de eerbied voor boom en plant spreekt des mensen mentaliteit. V erenigingsleven De activiteiten der plaatselijke verenigin gen zijn niet gering. Bovendien bezitten wij in onze gemeente een rijk geschakeerd ver enigingsleven. Niet alleen op het terrein van muziek, zang en sport werd het aantal ver enigingen groter, maar ook door uitbreiding op economisch en maatschappelijk vlak. Bij dit alles vervult de in 1960 opgerichte dorpsgemeenschap een belangrijke functie, vooral in coördinerend opzicht voor het ge bruik van het Dorpshuis. Het Dorpshuis bewees in 1960 een waar devol element der samenleving te zijn. Dit kwam mede tot uiting doordat diverse ver enigingen er voor haar activiteiten veelvul dig gebruik van hebben gemaakt. Natuurlijk zijn er nog wensen. De belangrijkste daar van is wel de verwarming. Het gemeente bestuur streeft er naar om hierin de nood zakelijke verbetering te brengen. Hiervoor is reeds met een verwarmingsdeskundige contact opgenomen. Ten opzichte van het in 1960 aangekocht terrein voor de aanleg van een sportveld wordt opgemerkt, dat dit vermoedelijk als „vrij werk" zal moeten worden uitgevoerd. In dat geval zullen de kosten niet gering zijn. Toch zal binnen een redelijke termijn en met inachtneming van de financiële draagkracht der gemeente naar realisering dienen te worden gestreefd. Onderwijs Wij zijn er dankbaar voor dat in 1960 de nieuwe kleuterschool officieel werd ge opend. Dit fraaie schoolgebouw is een mooie aanwinst voor de gemeente. Deze bouw is achteraf gezien, voorspoedig ver lopen. Te betreuren valt, dat de sedert jaren be staande noodzakelijke bouw van nieuwe scholen voor het lager onderwijs nog steeds geen voortgang kon hebben. De personeelsvoorziening baart nog im mer grote zorgen. En de vacature ontstaan door het vertrek van de heer A. Paape we gens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, kon binnen redelijke termijn wor den voorzien. Binnenkort heeft de bijzon dere school wederom een vacature. Voor het handwerkonderwijs moet, als gevolg van moeilijke personeelssituatie, voor beide scholen extra kosten worden gemaakt. Bescherming bevolking Bij Kon. Besluit van 5 januari 1961 Stbl. 7 is de reorganisatie van de kringverdeling tot uitvoering gebracht. De gemeenten op Schouwen-Duiveland, Sint-Filipsland en op Tholen vormen thans één kring, de B-kring Zeeland d. Onze B.B. mensen waren bereid om onder de nieuwe verhoudingen hun arbeid voor deze sector van het algemeen belang te blij ven geven. Wij zijn hen er erg erkentelijk voor. Brandweer De leden van het vrijwillig brandweer korps verdienen evenzeer onze dank voor de arbeid, die zij hebben verricht. Calamiteiten deden zich in 1960 gelukkig niet voor. De autobrandspuit, waaraan voor het leegpompen van het oude haventerrein grote eisen werden gesteld, voldoet naar wens. Het overige brandweermateriaal verkeert in een behoorlijk staat van onderhoud. Politie Dankbaar zijn wij voor het feit dat in 1960 door de komst van opperwachtmeester Kluiter de plaatselijke post rijkspolitie weer een meer volledige bezetting kreeg. Daar door kwamen aan de moeilijkheden, die uit de onderbezetting van deze post voort vloeiden, gelukkig een einde. Beide functionarissen brengen wij gaarne dank voor de door hen in het afgelopen jaar als zodanig verrichte werkzaamheden. Tenslotte willen wij de ambtenaren ter secretarie, van wie mede door de uitvoering van grote kapitaalswerken en anderzins veel en meestal moeilijke arbeid wordt gevraagd, hartelijk dank zeggen voor de door hen met veel ijver, toewijding en groot verantwoor delijkheidsgevoel verrichte taak. Evenzeer gaat onze dank uit naar allen (gemeentebode, onderwijzend personeel, di strictsopzichter, centraledienst, gemeente-ar beiders, concierge dorpshuis, G.S.W. man nen), die in welke verhouding ook de ge meente hebben gediend. Wij leven in een tijd van diep ingrijpende veranderingen in het maatschappelijk hestel. Het onderscheid tussen stad en platteland gaat meer en meer vervagen. Het verstede- lijkingsproces neemt hand over hand toe. Natuurlijk heeft dit algemeen geconsta teerd verschijnsel ook zijn invloed op de so ciale verhoudingen ten plattelande. Van de mens, vooral ook in het verband van de gemeente, hetzij op het regeringsvlak, hetzij op het bestuurlijk terrein wordt in deze mo derne tijd veel gevraagd. Dit geldt u en mij, dit geldt iedereen. Mogen wij met blijdschap ook en mis schien wel juist nu, onze taak voor het algemeen welzijn verrichten, met lust en toe wijding in opdracht van Hem, Die ons, elk op zijn post heeft gesteld. En mogen wij zijn zegen bij al onze arbeid, in alle levens verhoudingen, in rijke mate ondervinden. Wethouder C. Goedegebuure bracht de voorzitter dank voor de gesproken woorden en wenste hem en zijn gezin Gods zegen wederkerig in ruime mate toe. Bij de ingekomen stukken was een ge vraagde door de zangver. „V.Z.O.S." over gelegde rekening van het boekjaar 1959 (met een tekort van 26,37) en een be groting van 1960 met 'n tekort van 442,64. Dhr. Stols zegt hiervan kennis te hebben genomen en herinnert er aan, hoe in een vorige vergadering een besluit tot subsidie is gevallen tot een bedrag van f 250,-, waarbij de raad zich zou voorbehouden dit te verhogen indien zulks nodig mocht zijn. Hoewel het geraamd tekort voor 1960 aan merkelijk groter is dan de te verlenen sub sidie per 1 januari 1961, achtte spreker hiermee voorlopig toch wel te kunnen vol staan, omdat het bedrag in 1960 uitgaven voor nieuwe zangbundels ad f 462,toch ook niet ieder jaar terugkomt. De voorzitter is het daarmee eens. De heren M. Hage e.a. hebben er het gemeentebestuur in een schrijven op ge wezen, dat de eigenaars en gebruikers van de grond in de omgeving van de tegen woordige vuilnisbelt bezwaar maken tegen het storten van landbouwafvalprodukten op het bouwland en toegangspad naar de tuin tjes. Deze afvalprodukten zullen op gemeen- tekosten worden verwijderd. De politie werd terzake ingelicht. Hetzij korporaal of generaal De commandant van de vrijwillige brand weer heeft namens zijn corps een verzoek gedaan om over te gaan tot vaststelling van een vaste vergoeding voor het personeel. Na gewonnen inlichtingen bij andere ge meenten is er thans het voorstel om de commandant een vaste vergoeding te geven van 275,per jaar, de ondercommandant 225,en het overige personeel 17,en per oefenavond 1,Voor het blussen van branden wordt het normale uurloon be taald. Van de districtsbrandweerinspectie is hierop gunstig advies ontvangen. Dhr. Stols zegt dat hij tijdens zijn mili taire dienst heeft ondervonden, dat een korperaal niet hetzelfde honorarium geniet als een generaal, maar toch vindt hij het onderscheid zoals hiervoor bij de brandweer genoemd niet gering. Hij bedoelt daarmee niet dat het voor commandant en onder commandant te veel zou zijn, maar is het voor het overige personeel dan niet te weinig. De voorzitter wijst er op, dat de com mandant en ondercommandant menigmaal een vergadering van de brandweerinspectie moeten bijwonen en daarenboven nogal eens worden geroepen voor materiaalaankoop, enz. Uiteraard is het onderling zo geregeld en goedgevonden. Dhr. G. Ridderhof zegt het verschil ook groot te vinden, maar wanneer men er on derling mee akkoord gaat, is het hem ook goed. En daarmee zijn de andere leden het eens. Beëindigd wordt de gemeenschappelijke brandweerovereenkomst met de gemeente Sint-Maartensdijk, waartoe sinds 1951 300 per jaar werd bijgedragen, terwijl men ge lukkig nimmer hulp nodig had. Dhr. Stols meent, dat wanneer de Smerdiekse brand weerspuit kon spreken ze zeker deze toelage had willen bestendigen. Reclamaborden Een Amsterdamse firma deed het verzoek te mogen overgaan tot plaatsing van recla meborden op door de gemeente aan te wij zen punten. Voorlopig wil de gemeente één bord toestaan van 3 vakken, wat de ge meente nog jaarlijks 30,oplevert. De bedoeling is het eerste bord op de nieuwe haven te doen plaatsen en later mogelijk een tweede in de nieuwe wijk „achter de bogaarts". De raad kan zich met dit voorstel ver enigen. Roeiboot Voor regelmatig onderhoud van de haven wordt besloten over te gaan tot aankoop van een roeiboot van 5 meter lengte, die blijkens opgave van de firma Duijvendijk te Tholen een 1750,- gaat kosten. Een voorstel tot vaststelling der bezoldi gingsverordening is een hamerstuk. F. M, Boogaard weg De nieuwe door de herverkaveling aange legde wegen zijn na advies van de commis- sie naamgeving wegen gedoopt. Daarbij wordt de nieuwe weg langs de molen van dhr. Breas F. M. Boogaard weg genoemd naar de oud-burgemeester. Alle leden verklaarden zich met de nieu we naamgeving akkoord al werd een op merking gemaakt over de „Nieuwlandweg" die in de Suzannapolder ligt. Een tweede Suzannaweg zou evenwel verwarring geven. Geluidsinstallatie in het Dorpshuis Een volgend punt dat ter tafel wordt ge bracht is het voorstel van b en w om over te gaan tot het aanbrengen van een ge luidsinstallatie waartoe een bedrag van bijna 1200,op tafel dient te worden gelegd. Dhr. Stols acht het met b en w nodig, maar vraagt of dit via een inwoner wordt ge leverd. De voorzitter antwoordt hierop be vestigend. Dhr. Stols vraagt of de exploitatie van het Dorpshuis geen groot verlies oplevert. De voorzitter verklaart dat zulks wel mee valt, in elk geval wel als verantwoord mag worden beschouwd. Dhr. J. A. den Engelsman acht het veel urgenter dat verbetering in de verwarming wordt aangebracht dan de aankoop van deze geluidsinstallatie. De voorzitter wil deze twee punten afzon derlijk houden. Ook daarin wordt immers aandacht geschonken. Dhr. A. J. Kurvink zag toch ook maar liever die 1200,voor een betere ver warming besteed. Dhr. Stols meent dat de geluidsinstallatie nodig is. Bij stemming hier over verklaart dhr. Den Engelsman zich tegen. Aan de heer D. Ridderhof wordt een schadeloosstelling toegekend van 25, vanwege vernieling van enige tuinbouwge- wassen door aanleg van de persleiding voor DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Dertig jaar veilingwezen op Tholen De uien in bizondere belangstelling CAV Eiland Tholen" vraagt St. Annalands gemeentebestuur schadevergoeding St. Filipsland meer behoefte aan particuliere bouw dan aan bejaarden woningen Voor gladiolenteelt nog perspectief Kleuterschool Stavenisse 25 jaar Een Koninklijke onderscheiding voor dhr. A. J. J. Tazelaar Stemmen van lezers Uitgebreid plaatselijk nieuws Een dwaas zal met de wijzen spotten maar nooit een wijs man met de zotten (Cats). het rioolgemaal. De voorzitter meent dat het gemeentebestuur dhr. Ridderhof erkentelijk mag zijn voor zijn medewerking. Afgesloten werd de kapitaaldienst van de begroting 1960. Een wijziging van de be groting gewone dienst 1960 en van 1961 is derhalve nodig, waartegen geen bezwaren zijn. Elektrificatie bedrijven Reeds gestichte of nog te stichten bedrij ven buiten de gemeentekom komen volgens schrijven van de Herverkavelingscommissie in aanmerking voor een bijdrage tot aanslui ting op het elektrisch net. Het zijn percelen van L. Dijkema, J. van de Repe, J. Slager Kzn., F. J. Rijnberg, M. Ligtendag Jazn, M. M. van der Male en L. J. Breure. Voor de gemeente wordt het 940,per pbrceel of in totaal een bedrag van 6580,Be sloten wordt deze som bij te dragen. Bij de 2e uitgifte van aandelen in maat schappelijk kapitaal van de n.v. bank voor Nederlandsche gemeenten doet ook Sint- Annaland weer mee met 10 aandelen van 1000,—. Voor havenonderhoud, rioolgemaal en brandweer afzonderlijke gemeentewerkman Voor regelmatig onderhoud havenwerken, controle en onderhoud machines rioolgemaal en voor onderhoud brandweerauto wordt de 2e gemeentewerkman, de heer C. J. Scheer- meijer belast, waardoor hij tegelijkertijd tot lste gemeentewerkman wordt benoemd en daardoor nu gelijk opgaat met de heer M. Goedegebuure, behoudens diens bezoldiging als grafdelver. De raad vindt dit een goede oplossing. Een regelmatige controle op de haven is zeker gewenst. Hoenderweg-verbetering Na het gereedkomen van het rioolgemaal, dienen verbeteringen te worden aangebracht aan dit punt op de Hoenderweg. Voorgesteld wordt in samenhang met deze verbeteringen nu ook maar meteen de wa tergang achter de Hoenderweg te dempen en de verbindingen van de Tuinstraat en Cureestraat te bestraten en te rioleren. Er komt nu dus een plan tot verbetering (rio lering en bestrating) van de gehele Hoen derweg. De heer M. Moerland vraagt of er na demping in de watergang wordt gerioleerd. De voorzitter zegt dat zulks niet de bedoe ling is. De achterafvoer moet dan maar col lectief naar het gemeenteriool worden ge leid. De voorzitter betreurt wel, dat het al lemaal zoveel tijd en geld kost, eer men tot uitvoering is gekomen en daarop bijt dhr. Stols meteen toe, die het er roerend mee eens is, dat overal veel te veel instanties betrokken moeten worden, wat allemaal geld kost en wat bovendien lang duurt. Schadeloosstelling voor „Eiland Tholen" door wateroverlast In een aan het gemeentebestuur gericht schrijven per 25 oktober 1960 wijst de co- operatieve Aan- en Verkoopvereniging er op, hoe ze grote moeilijkheden heeft onder vonden door de uitvoering (demping) van de havenwerken, inzonderheid dan met de afvoer van regenwater van het kunstmest magazijn aan het oostelijk gedeelte van de gedempte haven. Zelfs aangelegde riolering blijkt niet voldoende om het pakhuis water- vrij te houden, zodat niet zonder risico kunstmest kan worden opgeslagen. Deskun digen adviseerden de coöperatie de vloer op te hogen. Een laag zand en een nieuwe betonvloer zou 10.000 gaan kosten. Het ruimteverlies door die ophoging vloer be draagt 400 m3 a 40,16.000, waar- van de coöperatie de helft voor haar reke ning wil nemen. Ter compensatie van deze onvermijdelijke financiële lasten en onder voorbehoud van rechten indien dit voor- stel niet wordt aanvaard, vraagt de coöpera tie een vergoeding van 18.000,-Na uit voerige bespreking met deskundigen zijn b en w tot de conclusie gekomen dit voorstel te moeten aanvaarden. Zijn we garant De heer Stols blijkt van dit bedrag te zijn geschrokken. Hij merkt op, dat het geen Een Koninklijke onderscheiding voor dhr. A. J. J. Tazelaar te Stavenisse Bij Koninklijk Besluit van 14 januari 1961 werd aan de 56 jarige inwoner van Stave nisse, de heer A. J. J. Tazelaar de gouden medaille in de orde van Oranje Nassau verleend. De oorzaak hiertoe was het feit, dat de heer Tazelaar op 1 februari 1960 veertig jaar in dienst was bij het notariaat in St. Maartensdijk. Daarbij had en heeft de jubilaris nog verschillende andere functies, o.a. ontvanger-griffier van de vml. water schappen en polders van Stavenisse, lid van de gemeenteraad, bestuurslid van het Groene Kruis en van andere plaatselijke verenigin gen. Ter uitreiking van deze onderscheiding kwam woensdagmiddag op het gemeentehuis te Stavenisse en het klein gezelschap bijeen, waaronder de jubilaris met zijn echtgenote, burgemeester en mevr. Sluijmers, wethouder C. J. Moerland (weth. Hage was door ziekte verhinderd), notaris W. L. Blindenbach van St. Maartensdijk en mevrouw Blindenbach, alsmede familieleden en kennissen van dhr. Tazelaar. Na voorlezing van het Koninklijk Besluit werd door de burgemeester de gouden medaille opgespeld, waarna hij als eerste dhr. Tazelaar gelukwenste met deze onder scheiding. Hij wees er daarbij op, hoe dhr. Tazelaar juist in de meest moeilijke tijd voor Stavenisse (oorlog en ramp) raadslid was. De tweede gelukwens kwam van notaris Blindenbach, bij wie de jubilaris werkzaam is, ja welks notariaat hij al sedert 1 febr. 1921 dat wil zeggen reeds vanaf de 16 jarige leeftijd op uitstekende wijze heeft gediend. Behalve de evacuatie was dhr. Tazelaar daar onafgebroken werkzaam, ook lag er tijdens de evacuatie voor hem een goede kans elders een blijvende functie te aanvaardden. Dhr. Blindenbach was hem voor deze trouwe binding aan het notariaat bizonder erkentelijk. Wethouders C. J. Moerland voegde zijn gelukwens bij die 'der vorige sprekers, mede namens zijn collega weth. Hage. Hij her innerde er aan, hoe dhr. Tazelaar tijdens zijn raadslidmaatschap menigmaal in de oppo sitie was, maar daarbij toch altijd het belang der gemeente op het oog had en de voor stellen objectief beoordeelde. Daarvoor, zo meende spreker, is Stavenisse dhr. Tazelaar dank verschuldigd. Hierna was men nog enige tijd gezellig bijeen. Graag voegen ook wij onze geluk wensen bij de inmiddels al vele ontvangen mondelinge en schriftelijke felicitaties. peulschilletje is en wil hierbij toch wel enkele vragen stellen. Ten eerste of het toch in de bedoeling ligt daar te rioleren en wanneer dit is uit gevoerd, zou dan overlast nog blijken. Ten tweede of de gemeente garant staat voor dit gebouw. Ten derde of b en w heb ben geconstateerd dat deze schade werd aangebracht. In de vierde plaats of de ge meente al garant was toen het gebouw daar werd geplaatst. Ten vijfde of die gevraagde 18.000,geheel voor gemeenterekening komt. Ten zesde of het dagelijks bestuur weet, dat er ook bij particulieren schade is ontstaan en tenslotte of de gemeente ook aansprakelijk is, wanneer ze ergens een straat verhoogd, waardoor het water in de woningen loopt. De voorzitter antwoordt hierop, dat de coöperatie stelt, dat het met alleen te riole ren niet zal zijn opgelost. Dat is ook door het dagelijks bestuur disputabel gesteld. Er is inderdaad schade ontstaan, waar de co- operatie een magazijn te Scherpenisse moest inschakelen, omdat in het gebouw hier niet alle ruimte dan met groot risico gebruikt kon worden. Dat betekent een schade van idem zoveel gulden per dag. De coöperatie voelt er niet voor dit in rechten te gaan betwisten, evenmin als b en w. Het college heeft hier over uitvoerig met deskundigen gesproken en gezien de onzekerheden die er hier van alle kanten liggen, acht het college dit com promis aanvaardbaar. Dhr. M. Moerland kan bevestigen, dat er inderdaad schade is geweest. De voorzitter

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1