WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Kernaanwijzing. Vakschool. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG Nieuwe stap naar T uinbouw-o vergang. Plaatselijk nieuws I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Ook oud-Vossemeer heeft een verkeerstafel Tuinbouwmiddag in St.Annalands Dorpshuis en niet zo'n kleintje THOLEN 17c Jaargang No. 11 27 januari 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adra. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Dezer dagen kon menigeen één en ander maal worden geconfronteerd met een zekere ontstemming omtrent de door de regering gevolgde politiek van de zgn. kernaanwij zing. Dat moet niet zo heel erg bevreemden, waar men het er allemaal met name dan in onze streek vóór die aanwijzing wel over eens was, dat een streek als Tholen bij voorbeeld één geheel vormt en daarom ook in haar geheel als kerngebied aangewezen zou moeten worden. Bij herhaling is daarop ook van onze zijde aangedrongen. Het mi nisterieel beleid ging evenwel een andere richting uit, namelijk door aanwijzing van slechts één gemeente in zo'n gebied. Dezer dagen kon men de ontstemming daarover in onze streek nog weer eens beluisteren tij dens een gehouden forum op een politieke vergadering en in de tweede plaats werd dat in breder verband ook gesteld in een door de Zeeuwse Landbouw Maatschappij aan gedeputeerde staten van Zeeland ge richte nota. Het werd in de nota niet met zoveel woorden gezegd, maar in de daarna gestelde conclusie werd het toch duidelijk, dat deze maatschappij geen voorstander is van het bevorderen van zgn. „plattelands kernen". Naar onze mening terecht. Eerstens blijkt twee jaar kernaanwijzing de industriële vestiging in Zeeland van buitenaf voorals nog gering genoemd moet worden. Twee- dens gaan de omliggende gemeenten er nog eerder op achter- dan op vooruit, waar soms normale uitbreidingen of werken ach terwege moeten blijven door het ontbreken van rijksgoedkeuring vanwege voorrang aan kerngemeenten. Met de stelling van het de zer dagen gerapporteerde kunnen we het dus zeker wel eens zijn. Maar dan willen we er toch wel graag bij vermelden, dat in dit opzicht ook de nota van de ZLM wat laat komt en dat ze voor wat deze zaak betreft ons meer had aangesproken, wan neer zulks enkele jaren geleden reeds was geponeerd, in elk geval vóór de ministeriele beslissing. En verder zitten we met het feit, dat de minister de vorige en de huidige er heel anders over denkt. Zelfs nog veel eer der over een vermindering van het aantal tot dusver aangewezen kerngemeenten, zeker die met secundaire faciliteiten, dan over uit breiding tot kern van een gehele streek. En mede daarom komt dit luiden van de ZLM bel wel wat laat. Mogelijk dat deze overi gens voor de Zeeuwse (agrarische) belan gen strijdende Maatschappij het aanvanke lijk ook heeft willen aanzien met de ge dachte, dat het toch nog wel beter een half ei kon zijn, dan een lege dop. Nu we zien, dat ook dit niet zo gaat als werd gehoopt, willen we nog trachten dat andere halve ei te krijgen. Van rijkoverheidszijde schijnt men daarentegen van dat halve ei nog spijt te hebben en wil men ons uiteindelijk toch maar de lege dop laten. Het bovenstaande moge enigermate in mineur zijn, daarop aansluitend mag gewag worden gemaakt van een verblijdende me dedeling. Een mededeling van de rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland, ir J. J. van Hennik, dezer dagen op een openbare bij eenkomst wat vaag gelanceerd, maar nadien in meer intiemer sfeer zonder dat het ge heim moest blijven nader geformuleerd. De verblijdende mededeling dan, dat dit jaar de schooldeuren voor een groente- en fruit- vakschool te Scherpenisse zullen opengaan. Het wachten 's nog slechts op verkrijging van de hiervoor nodige zesde en laatste do cent en de school kan gaan draaien. Aan deelname voor die cursussen een tweede verheugend verschijnsel - ontbreekt het niet. Wettelijk is een voldoende antal opge geven om te kunnen beginnen. Deze realiteit lijkt ons beter dan het luchtkasteel van in dustrie (van buiten). De ontwikkeling in de landbouw, de nog voorzichtige, maar toch geleidelijke overschakeling naar de tuinbouw kan voor onze streek een belang rijk winstpunt opleveren. En daartoe is dan zeker onderwijs vooraf gewenst. Daarom ook verheugt over de groente en fruitvak- school in Scherpenisse. Hoe eerder de cur sussen kunnen beginnen, hoe liever het de streek moet zijn. „Het lijkt me toe, dat we weer een stap verder zijn gekomen in de verandering van het bedrijfstype, na hetgeen ons deze middag is voorgehouden". Aldus vatte de rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik het gesprokene op de woensdagmiddag jl. te St. Anna land gehouden tuinbouwmiddag samen. „Daartoe zal verder ook zeker de plaatselijke rationalisatiekern bijdragen. Met elkaar dienen we te werken aan dit voor het gebied toch wel grote plan. Een tasten nog, maar dan toch ook een voorzichtige en zekere overgang. Draag die gedachten verder uit. De grond, het klimaat en de mensen zijn er geschikt voor en dus zal het waeragtig wel gaen", zo besloot ir Hennik zijn samenvatting van deze tuinbouw middag. Na een fruitteeltmiddag te Tholen, een bollenteeltmiddag te Stavenisse werd als derde in deze rij dan de groenteteeltmiddag te Sint-Annaland gehouden, die tevens aan sloot op een vorig jaar gehouden soortge lijke voorlichtingsbijeenkomst. Het is alles mogelijk geworden door de standsorgani saties in de land- en tuinbouw, door de tuinbouwcommissie van de ZLM en de ge zamenlijke thoolse veilingen. Met een zestigtal aanwezigen, waaronder nog verschillende voorlichtingsambtenaren was de opkomst in Sint-Annaland niet bij ster groot. De voorzitter van de Sint-Anna- landse veiling wees er bij zijn openings woord op, hoe het waarlijk niet aan initia tieven ontbreekt. Daarvoor komt dan in zonderheid ir Van Hennik en zijn mede werkers dank toe, terwijl voorts de heer M. Wattel met zoveel overtuiging de be langen van de tuinder en klein-landbouwer voorstaat. Een bijzonder welkom kreeg voorts de heer C. J. van der Ven, hoofd assistent A van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Barendrecht de heren Kodde, Luijendijk, Spruit, v. d. Hoonaard en Steen- dijk, terwijl het spreker goed deed dat mid dels de pers de zo gewenste voorlichting wordt gepleegd en daardoor in grotere kring meer begrip voor het platteland en zijn be woners wordt gekweekt. Voor de land- en tuinbouw noemde dhr. Kooijman dit alles van grote betekenis, voor al in een tijd als deze, waar het wel lijkt of alleen de industrie met de randstad Hol land de enige bron van welvaart zou kunnen zijn. Na de tuinbouwmiddag van vorig jaar is een periode gevolgd die in het begin alle beloften inhield voor een prima oogst, maar in de tweede helft leek het door de buiten gewone haast onafgebroken regenval een geheel andere wending te nemen. Alle fac toren werkten toen mee de moeilijkheden zo groot mogelijk te doen zijn. De financiële uitkomsten zullen dan ook voor velen een verlies betekenen. De vooruitzichten voor de klein landbouwers zijn niet gunstig te noemen, althans voor wat de van ouds hier geteelde gewassen betreft. De toenemende mechanisatie maakt verschillende van die teelten in groter verband meer en vlugger rendabel. Geen wonder daarom dat meer en meer naar de tuinbouwrichting wordt over gegaan, waarom dan ook deze middag ter voorlichting werd georganiseerd. Spreker hoopt dat het zijn nut zou mogen afwerpen. TEELT- EN WERKSPREIDING Als eerste inleider belichtte de heer M. Wattel, hoofdassistent A der RTC te Goes teelt en werkspreiding onder het hoofd thema „Met tuinbouw rationeler bedrijfs voering". Samengevat wees spreker er daar bij op, hoe de landbouw en daarbij dan met name de kleine boer tot dusver die teelten had, welke hem niet veel langer dan 8 a 9 maanden werk gaf, op zichzelf natuurlijk minder erg, ware het niet, dat men dan ook aan bepaalde teelten is gebonden en de fi nanciële uitkomst navenant is. Via tuin bouwteelt is daar een rationeler bedrijfsvoe ring mogelijk met teelt en werkspreiding. Winterbloemkool, spruiten en witlof geven niet alleen ook in de wintermaanden werk, maar bovendien kan men daarmee tot betere bedrijfsuitkomsten komen. Aan de hand van enkele voorbeelden werden teeltplannen na der uitgewerkt, zoals we die ook vorig maal hebben weergegeven. DE TEELT VAN WITLOF De hoofdassistent RTC de heer C. J. v. d. Ven uit Barendrecht begon zijn causerie met de streken te noemen, waar al lang of de laatste jaren witlof wordt geteeld. Voor wat dit laatste betreft ook Flakkee, waar het in een paar jaar reeds behoorlijk uitgroeide. Vervolgens besprak hij de teelt zelf, te splitsen in 2 delen, die van de wortel en het forceren (trekken). De witlofteelt kan worden beoefend op niet te zware grond met zeker een goede ontwatering, een be hoorlijke vruchtwisseling waar men niet binnen de 6 a 7 jaar met witlof moet terug komen. Witlof is o.a. een goede voorvrucht voor de uien. De witlof neemt nogal wat Kali op, maar geen stikstof. Er zijn een groot aantal rassen. Er werd zelfs van een 90 soorten gesproken. In grote trekken kan men ze echter splitsen in extra vroege (ro ven sept.-okt.) in vroege (okt., nov. dec.) midden vroege (dec.) late (febr. maart). Na het ploegen is een degelijk fijn maken van de grond zeer gewenst. Met 3 kg zaad per ha komt men een heel eind, een rij-af- stand van 25-40 cm. Er moeten zo'n 200.000 planten per ha overblijven. Belangrijk is dat het dunnen zeer regelmatig plaats vindt, een sekuur karwei. Het gaat niet om een grove wortel, maar zo tussen de 3J4 en 4 cm. Het schoonhouden zelf vraagt niet veel werk. Het dunnen geschiedt tussen begin en half juni. De enkele ziekten van meeldauw en roest zijn weinig belangrijk voor de plant. Zaad wat bij lage temperatuur afgesneden wordt geeft schieters, bij hoge temperatuur niet. Uitvoerig stond spreker vervolgens stil bij het forceren of trekken, waarbij men het witlof terugbrengt tot een 70 kilo op een vierkante meter. Daarbij is de grond wel zeer belangrijk (weidegrond). Vervolgens belichtte de heer v. d. Ven de verschillende verwarmingssystemen, tenslotte de afzetmo gelijkheden en gemiddelde financiële uitkom sten. MOGELIJKHEDEN AANGRIJPEN Nadat nog enkele vragen waren beant woord gaf ir Van Henik dan de samen vatting waaromrent hierboven al iets werd meegedeeld. Spreker verklaarde hoe het hem was opgevallen, dat werd gezegd, hoe er dit jaar 7000 ton witlof meer geëxporteerd had kunnen worden, wanneer het er ook maar was geweest. Het was er niet. Wan neer men hierover goed nadenkt in een tijd, dat men zich allemaal zorg maakt, hoe de landbouwprodukten afgezet te krijgen, dan mag men de sectoren, die nog wel afzetmo gelijkheden bieden toch niet over het hoofd zien. En nu kan men nooit precies stellen waar de mogelijkheden liggen. Vandaar dat het bij overgang naar tuinbouw ook vaak een tasten is, waarbij men nog wel eens z'n hoofd stoot. Maar toch gaat men vaak te weinig bij zichzelf te rade wat met een teelt plan kan worden gedaan, past men zich nog te weinig aan de gewijzigde omstandighe den. Die gewijzigde omstandigheden zijn dan in elk geval de grotere afname van luxe produkten (zgn. zondagsgroenten). Men vraagt naar witlof, spruiten, conserven. We zullen het bedrijf in beweging moeten bren gen, onze arbeidskracht zo duur mogelijk dienen te verkopen, aldus de rijkstuinbouw consulent. En dan zijn we gelijk bezig om meer werk te bezorgen, waar het toch niet in de eerste plaats om gaat. Spreker citeerde nog een uitspraak van een boer, die opmerk te dat de conjunctuur nu zo goed is, dat hij zelf ook weer hard moet meewerken. Tuin- bouwprodukten vragen in de oogsttijd veel arbeid. Maar wanneer er een goede finan ciële uitkomst is, betekent de kostenfactor niet zo heel veel. Aan de beweging in de landbouw van Tholen zal de ter plaatse be staande tuinbouwrationalisatiekern kunnen meewerken. Men zal moeten overschakelen, omdat zelfs de bijzondere bedrijfsvormen van de kleine boer hier niet kan voortduren. Nu werd, aldus ir Van Hennik, deze mid dag ook gepleit voor vrije teeltmogelijk heden. Inderdaad is de tuinbouw geordend. Maar mede op aandrang van gebieden als hier ligt het toch wel in het verschiet, dat er met name voor de praktische eisen een soepeler regeling komt. Niettemin zal het onderwijs van veel belang blijven. In dit verband wees spreker op de op stapel staan de vakschool groente- en fruitteelt, welke binnen afzienbare tijd in Scherpenisse zal worden geopend. Tenslotte concludeerde spreker dat men deze middag weer een stap verder was ge komen voor wat de veranderde bedrijfsvorm betreft. Met elkaar zal men aan dit grote plan moeten werken. Daarom ook de ge dachten van deze middag uitdragen. De grond, het klimaat en de mensen zijn er hier geschikt voor, zodat het waarachtig wel zal gaan, aldus ir Van Hennik. Voorzitter Kooijman dankte hierna nog alle sprekers en hoopte dat er ook van het gezaaide op deze middag geoogst zal kun nen worden. Het bezit van een verkeerstafel op zichzelf mag voor het jeugd- verkeersonderwijs en voor de ouderen-cursussen bizonder praktisch en daarom ook nuttig zijn, dat bezit alleen spreekt toch niet in die mate dan wel de manier waarop zoiets in onze kleine gemeenten tot stand wordt gebracht. Dit laatste dan moet ook de vijftig aan wezigen woensdagavond jl. in een lokaal van de openbare lagere school te Oud-Vossemeer ook wel het meest hebben aangesproken. Het was door een gemeenschappelijke aanpak van een aantal ingezetenen, dat Oud-Vossemeer zich een bizonder mooie, grote en doelmatige verkeerstafel verrijkte. Waarbij dan opnieuw werd bewezen, dat vele handen het werk niet allen verlichten, maar de mogelijkheden scheppen die er anders niet zijn. De voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer P. W. A. Mees kon in zijn bgroetings- woord burgemeester en wethouders van Oud-Vossemeer verwelkomen, daarbij de be sturen der afdelingen te Tholen, Poortvliet en Sint-Annaland, verschillende afgevaar digden van plaatselijke verenigingen, en an dere belangstellenden, waaronder ook dokter R. C. Renes en de gemeentesecretaris A. J. Rijstenbil. Iedereen kon dhr. Mees op zijn woord geloven, toen men rond de grote U-vormige verkeerstafel stond, dat hieraan een formi dabel aantal werkuren besteed was en dat wat er nog aan ontbreekt, straks zal zijn aangevuld. De daad was vervolgens aan burgemeester mr J. J. Versluijs, die met de schaar het uniek verkeers-lesinstrument be schikbaar stelde en door een druk op een van de vele knopjes de knipperbollen deed branden voor de voetgangersoversteekplaat sen en daarmee dit instrument in bedrijf stel de. Inderdaad een „instrument", want bij alle mogelijke verkeerssituaties was er boven dien een ingenieuze elektricificatie aange bracht, waartoe alleen al zo'n 180 contacten de juiste plaats moesten krijgen. De in drie delen uitneembare, zowel wat het hout als het verfwerk keurig afgewerkte tafel biedt voor het aanschouwelijk onderwijs inder daad bijzondere mogelijkheden. Verkeers technisch waarschijnlijk alle mogelijkheden. Een verkeersplein, een viaduct, een be waakte overweg, een onbewaakte inclusief een behoorlijk krachtige bel, verkeerslichten, voorrangswegen, parkeerterreinen en daarop bovendien al het voorkomende verkeer van voetganger tot militaire kolonne toe, maakt het tot een welhaast uniek geheel. Het was te billijken en te begrijpen, dat rond deze tafel ontwerpers en vervaardigers, ja dat de Oud-Vossemeerders met enige trots de gewenste toelichting gaven aan de gasten. NIET OP AFBETALING De voorzitter der afdeling dhr. Mees kwam er in zijn nadere toespraak rond voor uit trots te zijn op dit stuk werk, maar de hulde bracht hij zijn mede bestuurders en verder met name de eerste initiatiefnemer wachtmeester N. J. Nelis, de nadere uit werker dhr. M. Moerland, de aannemer Th. Hage met vooral ook zijn werknemers Piet Hommel, G. Timmermans en D. Lindhout en verder voor het timmerwerk Anth. van Driel. Voor het schilderen het bedrijf van dhr. Ridderhof, waarvan dan met name dhr. Anth. de Koning. Voorts dhr. Anth. Gelok voor zijn bijzondere elektrische installatie en dhr. M. van Houten die nog voor een aantal „woningen" zal zorgen. Ook dhr. Anth. de Rijke voor de vele getrooste op offering. Dank zij de bereidheid van het gemeente bestuur, welke 400,voor materiaal-aan koop beschikbaar stelde is het overige door vrijwillige werkuren tot stand gekomen. Spreker deed al die medewerkers de toe zegging, dat ze een foto van de verkeerstafel zullen krijgen, inclusief het gemeentebestuur. Mevr. Nelis, die voor menig kopje koffie zorgde tijdens de werkzaamheden kreeg nog een bijzonder cadeautje overhandigd. In een toespraak wenste de burgemeester namens het gemeentebestuur de afdeling ge luk met dit bereikte resultaat. Het is lang een vrome wens geweest en wanneer men zich tien jaar geleden nog afvroeg of een verkeerstafel wel nut had, in deze tijd twijfelt daar niemand meer aan. Het toe nemend wegverkeer brengt evenzovele moei lijkheden voor allen die daaraan deelnemen. De gejaagdheid van deze tijd openbaart zich niet in het minst bij het verkeer. Reeds op jeugdige leeftijd is men al weggebruiker (via de kinderwagen). Het gemeenschappe lijk bezit van onze wegen legt ook een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid op ons bij het gebruik daarvan en bovendien de individuele verantwoordelijkheid tegen over de naaste. Deze verkeerstafel mag een hulpmiddel zijn om allen de verkeersregelen eigen te maken. Het gebruik alleen door leerlingen van de lagere scholen is niet voldoende. Men zou er voor 100 gebruik van moeten maken, d.w.z. allen die haar zaterdag komen bezichtigen zouden hun verantwoordelijk heid bewust moeten zijn en de cursus vol gen. Om daarna te streven het geleerde da gelijks in toepassing te brengen. Grote dank baarheid mag er zijn, dat de langgekoesterde wens thans in vervulling is gegaan. Ze zou er niet zijn gekomen, wanneer de vereniging deze op afbetaling had moeten kopen. Er kwam echter een fooitje van de gemeente, een restje uit de kas en dat was met de zelfwerkzaamheid voldoende om de tafel tot DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Het halve ei of de lege dop (kernaanwijzing) De komende groente- en fruitvakschool Een richtingaanwijzer alléén doet het niet. Een nog tastende, maar langzaam voortschrijdende tuinbouwteelt De CHU sprak over en in de aktualiteit Een verkeerstafel die er zijn mag in Oud'V ossemeer De standen van een zich traag voortslepende voetbalcompetitie Een simultaat in Tholen Het leven kan achterwaarts begrepen worden, maar het moet voorwaarts worden geleefd. stand te brengen, dank zij dus vooral die belangeloze medewerking. Met een variant op het „problemen verdwijnen, waar de kopstukken verschijnen", meende burgemee ster Versluijs het zo te mogen stellen, dat die problemen verdwijnen, waar zich ge vende werkers verschijnen. Hij besloot zijn toespraak met de wens, dat deze tafel velen tot nut en zegen zou zijn. Namens de afdeling Tholen VV sprak notaris E. D. v. d. Velde, die er op wees, dat het prettige van deze totstandkoming wel is de samenwerking. Dat ziet men lang niet overal zo. In zijn woonplaats wordt niet weinig gedaan om een verkeerscursus te or ganiseren, maar wanneer men het aantal deelnemers bekijkt, is dat wel een grote te leurstelling. Terwijl een ramp zo bijzonder spreekt tot een mens, zegt eenzelfde aantal doden per jaar in het verkeer hem blijkbaar niets. Wanneer het hem iets zou zeggen, zou hij en zij zeker ook deelnemer zijn van een verkeerscursus. Ondanks de teleurstellingen hoopte spreker dat alle afdelingen zouden volhouden te trachten die deelname op te voeren. Namens de afdeling Sint-Annaland sprak dhr. P. Moerland die stelde, dat een ver keerstafel als deze zowel nuttig en gemak kelijk is voor de docent als plezierig voor de cursisten, terwijl de voorzitter der afdeling Poortvliet, dhr. Joh. van Dijke meende dat hiermee opnieuw een staaltje van Oud-Vos- semeerse gemeenschapszin ten beste was gegeven, waarvan het resultaat zijn afdeling jaloers maakte. Wie dit resultaat wil zien, kan zich daarvan zaterdag a.s. tussen 3 en 6 uur nm. persoonlijk overtuigen, waarna men het in elk geval in één opzicht met de vijftig aanwezigen van woensdagavond en met ons eens zal zijn, dat hier IETS MOOIS EN GOEDS TOT STAND WERD GEBRACHT. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 01660500 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 01677—500 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 29 jan. t.e.m. 4 febr. zondag vm. 2.13 nm. 14.34 uur maandag 3.15.18 dinsdag 3.40 15.57 woensdag 4.15 16.37 donderdag 4.48 17.12 vrijdag 5.25 17.46 zaterdag 6.18.21 31 jan. Volle Maan te 19.47 uur. De laatste dag van de maand januari is voor het Nederlandse volk welhaast een even belangrijke dag geworden als voorheen de laatste dag van augustus en op het ogenblik ook de laatste dag van april, want uit gerekend op deze laatste dag valt de verjaardag van onze kroonprinses, die nu 23 hoopt te worden. De prinses, die in Leiden weldra hoopt af te studeren en zich dan bekwaamd zal hebben voor haar toekomstige taak als landvrouwe, neemt in ons leven en in ons hart wel een aparte plaats in. Ieder ziet haar immers als onze toekomstige koningin. Op deze dag vooral gaan onze gedachten meer dan anders naar Soestdijk en wensen wij onze kroonprinses en haar familie een prettige verjaardag en nog veel geluk en voorspoed onder Gods onmisbare zegen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1