WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOIEN EN ST.FILIPSLQND TH0LA" Rust en Zorg Nieuwsbrief ■WAARIN OPGENOMEN OE THOOLSE COURANT NIEUW SERVICE STATION IN THOLEN GEOPEND Plaatselijk nieuws DE VERPAKTE KWALITEITSAARD APPEL WEER DODELIJK ONGEVAL TE ST. FILIPSLAND THOLEN OUD -VOSSEMEER De Thoolse merk-aardappel Ook rust kan zorg geven Dodelijk ongeval te St. Filipsland Stavenisse verbetert dit jaar de Stoofdijk In Oud-Vossemeer de kleuterschool officieel geopend In Tholen een tweede Service Station ZLM St. Filipsland besprak toekomst platteland De eerste nieuwsbrief 1961 in dit nummer Hervormde Classis behandelde mutatie vraagstuk ST. ANNALAND STAVENISSE 17e Jaargang No. 10 20 januari 1961 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Het wordt langs velerlei kanalen den lande voor ogen gehouden en wanneer men in zo'n streek zit ziet men het rondom zich of ondervindt het aan den lijve de agra rische welvaart blijft bij de industriële wel vaart in ons land ver ten achter. Daarvan kan men nauwelijks of maar voor een gering onderdeeltje die landbouw zelf een verwijt maken. Men tracht in veler lei opzicht met de tijd mee te gaan, men mechaniseert, men besteedt (in het alge meen) goede zorg aan uitzaai, oogst, sorte ring en aanvoer. Men ziet er niet tegenop er desnoods een uurtje bij te pikken, men ploe tert ook onder zeer ongunstige weersom standigheden verder om mede daardoor het hoofd financieel boven water te houden. Dat is met de huidige financiële uitkomst in de landbouw, met daartegenover de niet ge ringe belastingdruk en hoge levensstandaard, bepaald niet eenvoudig. Zelfs al lijken de Boerenleenbank-omzetten het tegendeel te bewijzen. In deze tijd van welvaart is echter de toch al grote zorg, welke aan een produkt wordt besteed, vaak nog niet voldoende. Er is bij de consument geld genoeg om kwaliteit en gemak te betalen. Zo zal in de nabije toekomst de Neder landse consument ook kunnen rekenen op consumptie-aardappelen in kleinverpakking. Tegelijkertijd wil men de kwaliteit gewaar borgd zien via een doeltreffende controle. Kwaliteitseisen die gelijk zijn of iets. zwaarder nog dan de eisen, die gelden voor exportaardappelen. Dat de kwaliteitseisen worden verhoogd, zal men in onze streek lang niet overal als een voordeel zien, dat echter de controle wordt verscherpt moet men toch wel zeer nuttig achten. Het is al geen publiek geheim meer, dat er in de voorzomer vaak met de veilingkisten uit onze streek wordt gechan teerd, omdat bij de consument in de stad een naam van een veiling uit onze omgeving op de veilingkist genoeg vertrouwen geeft om tot koop over te gaan. Dan betekent het nog niet, dat die consument ook inder daad aardappelen uit onze streek koopt. Wel, dat het de prijs voor een goede klei- aardappel betaalt. Na het nuttigen kan de consument zich (als goede proever) geno men voelen of die zgn. „thoolse aardappel valt hem toch tegen. Zullen dus aan de ene kant de zwaar dere kwaliteitseisen opnieuw meer zorg ver gen van de teler uit onze streek, anderzijds is er door die controle meer kans, dat zijn produkt meer wordt gewaardeerd en wat nog mooier klinktbeter wordt betaald. De afgelopen jaren zijn in Nederland reeds kleinverpakte aardappelen aan het pu bliek ten verkoop aangeboden, maar deze verkoop is verre van een succes gebleken. De consumenten bleken geen vertrouwen in het artikel te hebben, omdat de kwaliteit van de verpakte aardappelen vaak veel te wen sen overliet. Een nieuwe regeling, waaraan door de landbouworganisaties, de groot- en klein handel is meegewerkt, moet tot betere kwa liteit en controle van de verpakte aardappel leiden en zal aan de toenemende behoefte voldoen. Behalve afzet op de binnenlandse markt speelt het streven naar kwaliteitsver betering van de aardappelen ook een grote rol voor de verkoop in het buitenland. Terwijl we voor bovenstaande dus de Dinsdag 17 januari rond 12 uur had op de Rijksweg tussen Sint-Filipsland en Anna Jacoba Polder weer een verkeers ongeval plaats met dodelijke afloop. Ter hoogte van de Noorddijk wilde de heer A. v. d. H. uit Rotterdam met zijn bestelauto, komend van het Veer, een vrachtauto passeren, bestuurd door een vertegenwoordiger van de firma S. uit Dinteloord. Uit de richting Steenber gen kwam de personenauto, bestuurd door de 47 jarige mevrouw R. E. S. uit Beverwijk, de echtgenote van een bekend arts aldaar. Een frontale botsing volgde en de personenauto kwam onder aan de dijk terecht. Mevrouw S, geheel in geklemd en zwaar gewond, werd door omstanders uit de vernielde auto gehaald en overleed kort daarna aan de beko men verwondingen. Ze laat echtgenoot en 7 kinderen achter.. De heer van der H. liep geen lichame lijk letsel op. Zijn mede-passagier klaag de over pijn in de borst. De auto van mevrouw S. werd geheel vernield, de bestelauto werd vrij zwaar beschadigd. Opnieuw is gebleken hoe gevaarlijk pas seren wel is bij een helling, want ook hier was de tegenligger voor de heer v. d. H. onzichtbaar, omdat de dijk ho ger ligt dan de Rijksweg. Opnieuw een dodelijk ongeval op deze toch blijkbaar gevaarlijke Rijksweg, waarover in het algemeen met grote snelheid wordt ge reden. aandacht van de landbouw In onze streek vragen, koppelen we hieraan tegelijkertijd de gedachte aan andere mogelijkheden. En wel de verpakking zelf. Een mogelijkheid misschien voor de veilingen Een mogelijk heid misschien voor particuliere initiatieven. Een gedachte aan wat men ook zou kunnen noemen conservenindustrie, zij het dan be perkt tot verpakking aardappelen. Als er inderdaad een rendabele mogelijkheid in zit, waarover we niet zonder meer kunnen oor delen, zijn we van mening, dat de thoolse aardappel een „merkartikel" zou kunnen worden. Die we dan al van een naam heb ben voorzien: THOLA (thoolse aardappel). Misschien dat sommige lezers nu al verder zijn met hun gedachten en voor de Rotter damse of Amsterdamse groentewinkels al drommen mensen ziet staan om te trachten de keurig verpakte plastic twee kilozak Thola I (Doré) a 1.00 te bemachtigen. Met beide benen op de grond moet met het hier eerst genoemde rekening worden gehou den en kan het andere eventueel eens wor den overwogen. Vast staat, dat de kleinverpakking van de consumptieaardappel grotere vorm zal aan- In een deze week te Stavenisse gehouden raadsvergadering werd als een antwoord op de nieuwjaarsrede van de voorzitter op gemerkt, dat de snel goedgekeurde gemeen tebegroting weliswaar aan de ene kant vol doening mag geven aan het dagelijks be stuur, maar dat er anderzijds toch het wat droevig symptoom in zit van een gemeente in ruste. Daarmee werd dan niet bedoeld, dat het burgemeester en wethouders of de raadsleden aan aktiviteit zou ontbreken, maar wel dat het gedeputeerde staten be paald geen hoofdbrekens heeft gekost om de in rustige banen lopende gemeentebegro ting snel goed t: keuren. Het gemeentebe stuur moge verblijd zijn over de gunstige financiële positie, over de goede post, die geraamd kon worden als onvoorzien, het is inderdaad toch wel zo, dat die snelle goed keuring kwam, omdat er geen posten op deze begroting voorkomen nodig voor kapi tale uitbreidingen. Nu heeft met name de gemeente Stavenis se geen behoefte aan schokkende gebeurte nissen. In ongunstige zin is het tijdens het jaar 1953 in dat opzicht zwaar genoeg be proefd. Maar toch wil het niet zeggen, dat een gemeente in ruste, een gemeente waar gelukkig het rampherstel, de gemeente- herbouw, geheel is voltooid, ook zonder zorg zou zijn. Integendeel, Stavenisse moge dan finan cieel geen zorg hebben, het heeft wel enige zorg om de rust die er heerst. Rust vanwege een te geringe uitbreiding, rust vanwege het ontbreken van industrie, het ontbreken daar om van voldoende werkgelegenheid. Het heeft daarnaast de zorg, dat het z'n in wonertal jaarlijks ziet verminderen, voorna melijk als gevolg van de te geringe ontwik keling. Daarenboven zal nu ook nog de havenafsluiting volgen. Alles bij elkaar re den voldoende om zich in deze rustige sfeer niet helemaal gerust te voelen. Nu is het niet zó, dat Stavenisse als het zwarte schaap van het gezin zo erg bij die andere eilandgemeenten afsteekt, nu is het helemaal niet zo, dat er in de andere ge meenten wel zo'n grote ontwikeling, zo veel meer werkgelegenheid is of komt. Men moet niet vergeten, dat wat nieuwbouw en krot verbetering aangaat Stavenisse de andere gemeente ver vooruit is als gevolg van de ramp. Maar toch zit er in het merendeel der andere eilandgemeenten wat meer bewe ging. Dit openbaart zich ook op het ver- enigingsgebied. Alles bij elkaar kan men zich het betoog van een der wethouders indenken, die in deze snel goedgekeurde begroting ook nog een enigszins droevig symptoom zag. En daarom aanspoorde de hand aan de ploeg te slaan. Omdat men ook als rustige ge meente wel met zorg vervuld kan, soms moet zijn. Zorg juist vanwege de rust. Het was zaterdagmiddag 14 januari jl. des namiddags om 2 uur aan de Singel in Tholen wel duidelijk dat er iets bijzonders aan de hand was. Het leek er wel een parkeer terrein. Talrijke personenwagens in bijna evenzovele soorten en merken stonden langs de kant aan de Singel en Vosse- meerse poort tot zelfs in de Simon Lindhoutstraat. De belang stelling van de eigenaren dezer wagens ging uit naar het aan de Singel nieuw gebouwde Service Station van de firma M. Mol te Stavenisse. Een bizonder modern Station, aan een in het ooglopend punt bij de thoolse rondweg, wat tegelijkertijd aanleiding gaf om die hoek aantrekkelijker te maken. Een vertegenwoordiger van Gulf's olie- produkten uit Rotterdam heette de talrijke aanwezigen namens de heer Mol welkom, inzonderheid burgemeester en wethouders van Tholen. Het verheugde hem bijzonder, dat zovelen aan de uitnodiging gevolg ga ven, waarin spreker tegelijkertijd een mee leven zag met de nieuwe mijlpaal, welke de firma Mol uit Stavenisse weer bereikte. HET TWEEDE STATION Burgemeester mr A. J. van der Hoeven verklaarde gaarne te willen voldoen aan het verzoek dit service station officieel in ge bruik te stellen. Het is reeds enige jaren geleden, aldus de burgemeester, dat de eerste pogingen tot oprichting werden gedaan. Al lerlei omstandigheden brachten telkens weer nieuwe hinderpalen, maar deze hebbben het doorzettingsvermogen slechts geprikkeld met het uiteindelijk resultaat, dat de moeilijk heden zijn overwonnen en het station van daag zijn taak ten behoeve van het moderne verkeer kan aanvangen. Dit benzinestation is het tweede aan de nog niet zo lang geleden aangelegde rond weg om Tholen. Én de vraag zou kunnen rijzen of het wel goed en verantwoord is dit station te vestigen op betrekkelijk korte afstand van het eerste. Spreker meende die vraag bevestigend te kunnen beantwoorden. Met de auto onder weg, ontdekt men niet spoedig een station te veel, wel het tegenovergestelde. Een an dere reden is dat twee stations in eikaars nabijheid een gezonde concurrentie in het leven roepen, waarvan alleen verwacht mag worden, dat ieder zijn best doet zijn klanten zo zorgvuldig mogelijk te bedienen. Daar mee zijn dan exploitant en klant beide ge baat. De burgemeester besloot daarom met de wens, dat dit nieuwe benzine service station ten behoeve van het gemotoriseerd verkeer een goede en nuttige taak zou vervullen. De exploitant van het station van harte geluk met dit naar de eisen des tijds inge richt station, aldus burgemeester van der Hoeven. Het gezelschap zag vervolgens hoe bur gemeester van der Hoeven het Service Station officieel in gebruik stelde door een eerste auto van benzine te voorzien. De heer J. Dusseldorper uit Rotterdam sprak daarna namens Gulf's olieprodukten en herinnerde in de eerste plaats aan de talrijke moeilijkheden die er waren, eer men tot stichting kon overgaan. Hij dankte de verschillende instanties voor de verleende medewerking en was er van overtuigd, dat dit Station bij de heer Mol in goede handen is. Tenslotte bood hij namens Gulf een fraaie elektrische klok aan. De heer Grevink, chef van de buitendienst van de B.O.V.A.G. verklaarde de heer Mol lang genoeg te kennen, om te weten, welke moeilijkheden deze heeft moeten overwin nen. Het was hem echter ook bekend, dat het een goed geordend bedrijf is. Spreker be sloot met de beste wensen voor deze aan winst. Namens de clientele sprak de heer A. Rijnberg uit Sint-Annaland. Daarna dankte de heer Mol alle sprekers en medewerkende instanties, aannemers en onderaannemers. Men liet zich vervolgens de aangeboden consumptie goed smaken. Het geheel maakt een keurige indruk. Aan de achterzijde is nog ruimte voor het opstel len van landbouwwerktuigen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. HOOGWATER in de week van 22 t.e.m. 28 januari 1961. zondag vm. 7.42 nm. 20.08 uur maandag 8.24 20.55 dinsdag 9.12 21.50 woensdag 10.06 22.55 donderdag 11.17 23.45 vrijdag 0.09 12.34 zaterdag 1.20 13.40 23 jan. Eerste Kwartier te 17.40 uur. SIMULTAAN Zaterdag 21 januari zal het voor de dam liefhebbers een hoogtijdag zijn. De nationaal kampioen van België, de heer H. Verpoest en de heer J. Sinke, Zeeuws kampioen 1960 zullen het tegen ongeveer 30 „borden" op nemen. Een bijzonderheid dus voor de lief hebbers. Daarom ook zal de burgemeester, mr A. J. v. d. Hoeven de simultaan openen, die ongeveer half vijf begint. BESTUURSWISSELING N.C.V.B. Tijdens de deze week gehouden verga dering werd bij de bestuursverkiezing me vrouw van der Hoeven benoemd tot presi dente en twee andere nieuwe bestuursleden in de dames mevr. Van Stee en mevr. Van Rijswijk. De dames Laban-Wolfenberger en Zweedijk hadden zich niet meer herkiesbaar gesteld. Besloten werd de jaarvergadering op 15 februari te houden, waarbij dan het 10 jarig bestaan zal worden herdacht. AVOND VOOR MINDER VALIDEN Op 11 januari werd door de Vrouwen bond NVV in samenwerking met de A.V.O. Sociale Zorg voor minder validen een ont spanningsavond gehouden in het vereni gingsgebouw. Als spreker was hierbij aan wezig de heer Rijtzenen, die duidelijk het werk voor de minder validen toelichtte en met de vertoning van twee mooie films liet zien, wat doorzettingskracht vermag. Er was goede belangstelling en het was een plezierige bijeenkomst. SCHUIVER EN BOTSING Gisterenmorgen omstreeks 10 uur ont stond even voorbij de Thoolse rondweg op de postweg naar Poortvliet in de omgeving van de Tol een frontale botsing tussen twee personenwagens. Vanuit de richting brug kwam de heer D. uit Bergen op Zoom met een voor het oog gloednieuwe Chevrolet, terwijl uit de richting Poortvliet Van T. uit Oorschot met een kleinere personen wagen naderde. Beide bestuurders hielden uiterst rechts, zoals uit latere verklaringen bleek, maar in die bocht bleek de weg zeer glad te zijn en schoof de wagen van Van T. naar de linkerweghelft.Een bijna frontale botsing ontstond tussen beide wagens, die aan de voorkant zwaar beschadigd werden. De bestuurder uit Oorschot had een bloed neus en wat pijn in de borst. Het bleek echter dat het voor beide bestuurders goed was afgelopen. De politie stelde direct een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND Geboren 15 jan. 1961: Herman Hermanus August, zoon van: Herman August Brom en van Cornelia Hendrika Willy Verkroost. Overleden 12 jan. 1961: Francina Bijnagte, oud 72 jaar, zonder beroep, won. te Tholen, echtgenote van Dirk van der Sande. VERGADERING BEJAARDENBOND In de zaal van café „Het Vosje" hield de plaatselijke afdeling van de Algemene Bejaardenbond vorige week woensdagmid dag een ledenvergadering. Voorzitter G. Havermans riep alle aan wezigen een hartelijk welkom toe. Op zijn verzoek herdacht men tijdens een ogenblik van stilte de vorig jaar in deze gemeente overleden bejaarden. Na de notulen van sekretaris J. Vroegop en het jaarverslag van penningmeester Iz. van Daalen, was het woord aan de spreker van die middag, dhr. K. Verhagen uit Wil lemstad. Deze schetste in het kort de doel stellingen van de in 1945 opgerichte Bond. Ze staat de belangen van al haar leden persoonlijk en als geheel voor. Wat dit laatste betreft, het feit dat de Bond 80.000 leden vertegenwoordigt, betekent een grote ruggesteun bij het contact, dat zij door lopend met de Regering heeft. Met voldoe ning constateerde de spreker dat de hulp aan bejaarden, vroeger als „Drees-uitke- ring" en thans als A.O.W., steeds groter is geworden. Tijdens de rondvraag sprak men over de wenselijkheid van een z.g. bejaardensociëteit en wist men de burgemeester te strikken voor het lidmaatschap der vereniging. Het is n.l. absoluut niet noodzakelijk dat men de 65-jarige leeftijd bereikt moet hebben om lid van de Bond te kunnen worden. Iedere mee levende, die het werk van de Bond door zijn lidmaatschap steunen wil, wil men daartoe in staat stellen. De voorzitter eindigde met een kort slot woord. UITVOERING „ST.-JOSEF" Vorige week donderdag en vrijdagavond gaf de R. K. Toneelvereniging „St.-Joseph" onder gróte belangstelling in de zaal van dhr. M. v. d. Zande een uitvoering. Met een kort welkomstwoord opende voorzitter C. A. van Dorst de bijeenkomst. Voor de eerste maal kwam op het program ma geen drama voor en hield men de avond dus geheel in de vrolijke sfeer. De namen van personen in deze le klucht Bram Vro lijk, sportvisser-collega van Janus Hopsa, de zonderlinge Jodocus en een belasting ambtenaar spraken duidelijke taal. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, volgde een klucht uit het mili taire leven onder de titel „De drilsergeant", en in het blijspel „Leve de blauwe knoop" werd propagandist Levenslust op wel dui DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOORt Tracht te willen wat gij kunt en te kunnen wat gij moet. delijke wijze van zijn overtuiging bekeerd. Het publiek volgde met opmerkelijk grote aandacht de verrichtingen op de planken en leefde intens mee. De avonden werden met bal besloten. IJSWEER Op het moment dat we dit schrijven, dins dagavond, heeft de vorig jaar opgerichte ijsclub het plan om haar schaatsbaan op het bietenopslagterrein aan de Veerstr. woens dag 18 jan. onder water te zetten. Indien de vorst even aanhoudt zal er een mooie ijsbaan ontstaan. GEVONDEN 1 leren heren portemonnaie en 1 huis sleutel. Inlichtingen bij de Postcommandant der Rijkspolitie. LEDENVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Woensdag 18 januari werd de jaarverga dering gehouden door d chr. kicucerschool alhier, waarvoor zoals gewoonlijk geen gro te belangstelling bestond. Nadat voorzitter van Dienst de bijeenkomst had geopend bleek uit het financieel verslag van dhr. A. Aar- noudse, dat was ontvangen 11.442,02, uit gegeven 8.238,57, zodat er per 31 dec. in kas was 3204,48. Besloten werd op 15 februari de ouderavond te houden. JAARVERGADERING N.C.B.W. In het groene kruisgebouw hield de afde ling Sint-Annaland der Ned. Chr. Bond van Werknemers in de hout- en bouwnijverheid haar jaarvergadering onder leiding van dhr. L. J. Stols. De opkomst was bijzonder ge ring. Wel kon de voorzitter weth. Goede- gebuure verwelkomen, die hij ten voorbeeld stelde voor het vergaderbezoek. Een bijzon der woord van welkom kreeg ook de nieuwe districtsbestuurder de heer H. Klompemaker uit Bergen op Zoom. Het ledental dezer afdeling is maar klein, daarom des te meer betreurenswaardig, dat de leden die ene avond niet vrij maken. Alleen het lid zijn is niet voldoende. Het meeleven hoort er ook bij. Spreker spoorde de aanwezigen aan nieuwe leden te winnen. Het afgelopen jaar kon men nog 3 nieuwe inschrijven, dus toch nog wat groei. Door verhuizing zijn er echter weer 4 uitgevallen. Het bestuur dezer afdeling bestaat uit de heren L. J. Stols, J. Gunst en J. Vroegop. Voor de afdeling werd in 1960 110,52 ontvangen en 60,29 uitgegeven, zodat de afdelingskas met 50,23 groeide. De ont vangsten voor de Bondskas door vakantie bonnen, enz. bedroegen 29.029,04, de uit gaven voor uitkering vakantiegelden, W.W., enz. 27.605,89 zodat het kassaldo per 31 dec. f 1423,15 bedroeg. Vervolgens hield de districtsbestuurder, de heer Klompemaker een causerie over de sociale voorzieningen in de bouwvakwereld, belichtte de 45 urige werkweek en gaf er de voorkeur aan om deze over 6 dagen te ver delen. Nadat nog enkele vragen waren ge steld sloot dhr. Stols met dank aan de spre ker en dhr. Goedegebuure voor zijn aan wezigheid. deze vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN Een herenrijwiel en motorhandschoen. In lichtingen bij de rijkspolitie. GEWOND BIJ WERK AAN ROTTERDAMSE HAVEN Zaterdag jl. overkwam de 40 jarige D. Rijnberg een ongeval aan de haven in Rot terdam, waardoor opname in het ziekenhuis aldaar nodig bleek. Toen een lading uit de strop viel kon Rijnberg ook met een snelle sprong de last niet geheel ontwijken. In het ziekenhuis bleek dat een nier en wervel was gekwetst. Woensdag jl. werd hij per ziekenauto naar huis vervoerd. Rust blijft nodig. AANBESTEDING DIJKWERKEN Door het bestuur van de waterkering der calamiteuze Suzannapolder werd dijkhertsel aanbesteed. Ingeschreven werd door K. J. Moerland te St.-Annaland voor 17.348, firma W. van Vossen Zn. te Sint-Anna land voor 17.490,firma Warrens Zn. te Ossenisse voor 17.800,L. J. Dekker te Vlissingen voor 18.200,en A. J. Herwig te Willemstad voor 18.400, In de eerste nieuwsbrief van dit jaar wordt de mogelijkheid gesteld om te komen tot uitwisseling van jongeren, werkzaam in het gemengde land- en tuinbouwbedrijf. Op hoger plan is dat het geval bij de intellec tueel door uitwisseling met bijvoorbeeld de V.S. Hier gaat het om een uitwisseling bin nen de grenzen. Het staat vast dat zulks bijzonder leerzaam is en daarom ook de moeite waard. Enkele maanden zijn daartoe al voldoende. Het lijkt ons vooral interes sant voor die jongeren, welke na een eind diploma landbouwschool reeds een paar jaar in het bedrijf van hun vader werkzaam zijn, deze praktijk daarbij aanvullend door een nog gevolgde avondcursus. Het behoeft echter niet tot deze categorie te worden beperkt. De kring kan belangrijk ruimer worden getrokken. Inderdaad is dit zeker het overwegen waard. Door verschillende oorzaken werd de laatste jaren ruimer belangstelling gewekt voor verbetering van de veestapel, ook voor die van het melkvee. In het tweede artikel van deze nieuwsbrief wordt een duidelijk antwoord (met feitenmateriaal) gegeven op de vraag of melkcontrole nu wel noodza kelijk is en waar het uiteraard om gaat ook inderdaad voordeliger. Er kwam nu dan toch een reactie op een in die richting in de vorige nieuwsbrief gestelde vraag en op de brief van een landbouwjongere van elders. Nu dit eerste schaap over de dam is, zit de kans voor de volgende er wel in. De streekverbeteringscommissie bepaalt zich niet slechts tot voorlichting via de nieuwsbrief. Het heeft daarnaast al enkele voorlichtingsobjecten tot stand gebracht met medewerking van landbouwers of veehou ders, terwijl er nog meerdere voorlichtings objecten in planning zijn. Daarover wordt een en ander in deze nieuwsbrief meege deeld. „Verruim de blik", een aansporing om de aangekondigde excursies mee te maken. Hoe vaak komt het niet voor, dat men bij ex cursies iets tegenkomt, heel simpel, wat toch veel gemak meebrengt en waar men eigen lijk nooit toe is gekomen. Volgende week woensdag wordt er in Sint-Annaland een groenteteeltmiddag gehouden. In deze nieuwsbrief wordt de agenda van deze voor de landbouw wel belangrijke mid dag aangekondigd. Dat de beste boekhoudinggéén boek houding zou zijn, is een al lang uit de tijd zijnde grapje. Niemand is meer gecharmeerd voor een zogenaamde „ambtshalve fiscale aanslag". Maar de bedrijfseconomische boekhouding is niet alleen fiscaal gewenst, het is evenzeer van belang voor de boer zelf. Als het ware de grafiek van de finan ciële uitkomst. Zo bezien is de bijdrage van drs P. Helder bijzonder nuttig. Daarbij is het goed kritisch te lezen, inzonderheid wanneer wordt gesteld dat één arbeider minder, anderzijds een investering van ruim 25.000 toelaat. Dit kan alleen maar gel den voor een bepaalde machine, waarvan men er waarschijnlijk (hoogstens) één per flink bedrijf nodig heeft. Daarom mag hier niet te vlug worden gegeneraliseerd. IJSBAAN De invallende lichte vorstperiode deed het bestuur der IJsclub maandag jl. de nodige maatregelen nemen om de baan onder water te krijgen. De laatste jaren wordt dit pas gedaan, nadat via het weerbericht van vorstkansen melding wordt gemaakt, omdat een tevoren onder water zetten niet afdoende bleek door afwatering. Maandag ging het echter ook niet vanzelf. De lage waterstand (hoe bestaat het na die langdurige natte periode) was oorzaak, dat het met de zui ging niet te best verliep, zodat dinsdag van een hulppomp dankbaar gebruik werd ge maakt. Bij aanhoudende vorst bestaat er deze week nog wel een mogelijkheid dat de grote baan kan worden geopend. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Stave nisse maken bekend, dat heden de aangifte biljetten voor de hondenbelasing zijn ver-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1