WEEKBLDD VOOR HET EILAND THQLEN EN ST. FILIPSLAND Bevolking. Papieraktie. Niet mee gediend. P] aa tscli jk nieuws VERSCHIJ I I NT IEDER I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VRIJDAG I I 17c Jaargang No. 9 13 januari 1961 Raadsverslag Scherpenisse. Verwacht wordt dat dit jaar loswalplan en ijsbaan tot uitvoering komen Deze maand de nieuwe brandspuit Gymnastieklokaal en nieuw gemeentehuis urgent. De oudste Zeeuwse in Scherpenisse Stemmen van Lezers DE REDAKTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Dit nummer bevat het totaal beeld van de loop der bevolking in onze streek over 1960. De daarbij gegeven toelichting zal hier geen nadere uitbreiding behoeven. Wel mogen we nog even vaststellen, dat de pendel voor alsnog het grote kwaad niet heeft gedaan, zoals dit aanvankelijk was verwacht. Men is nu toch wel ongeveer aan het tweede of derde jaar van wat we kunnen noemen de grote pendel. En met name wat het zich el ders vestigen van pendelaars betreft valt het wel erg mee. Bij het wegen van de voor- en nadelen van vertrek naar elders, wegen de laatste meestal zwaarder. De consequenties van verhuizing naar de stad zijnhogere huren, verdiepingswoningen, het ontbreken van een moestuintje, verwijde ring uit de familie- en gemeenschapsband. Men denkt er daarom eerst wel eens drie keer over, om dan meestal nog het gedane aanbod tot verhuizing te verwerpen. Zonder dat we dan in onze streek ook meedoen aan bevolkingsaanwas, zoals dat landelijk het geval is bij de provincie komen we niet eens van achter is er toch bepaald geen reden tot overdreven pessi misme. Telkens opnieuw blijkt echter van hoeveel belang nieuwbouw in deze tijd is. Met een goede woning, een stukje land en andere plattelandsvoordelen kan men de streekbewoners aardig hier houden. Daarbij komt dat men er door reisvergoeding ook financieel niet op achteruit gaat. Al mag men dan ook het pendelen als een onge wenste toestand blijven beschouwen, zolang er elders nog een dusdanige werkgelegen heid bestaat en men dus ondanks grote af stand toch arbeidskrachten van hier blijft aantrekken, zal het verhuizingsgevaar ons inziens geen grote afmetingen aannemen. Ondertussen mag niet worden versaagd om elke gelegenheid aan te grijpen de werkge legenheid in de streek zelf op te voeren. In sommige gemeenten van onze streek zijn verenigingen aktief om de kaspositie te verstevigen. Met name doet men dat via een papieraktie. De leden verklaren zich bereid om vrijwillig elke week een bepaald aantal adressen af te gaan wat natuurlijk voor namelijk de winkels betreft om daar de papierafval, enz op te halen en op een centraal punt te deponeren. Daarbij wordt dan periodiek bijvoorbeeld eenmaal per maand een inzameling gehouden in de gehele gemeente. Het blijkt dat het de ver eniging geen windeieren legt. Bij sommigen is het batig slot van de papieraktie niet zo heel ver beneden de duizend gulden per jaar. Hieraan dachten we, toen er deze week in de raadsvergadering te Sint-Maartensdijk een overigens geanimeerde bespreking plaats vond door de raadsleden over de reinigingsdienst, waarbij er toch wel enige moeilijkheden waren, om voor degenen, die meer hebben dan alleen huisvuil een billijke en goede regeling te treffen. Tegelijkertijd dachten we aan een vol aktiviteit bruisende nog jonge speeltuinvereniging. Weliswaar tracht de Smerdiekse jeugd zo nu en dan de spaarpot of de snoepzak wat te versterken, e.g. te vergroten door wat papier in te za melen, maar men kan daar niet op rekenen. Mocht dan ook de van levenslust overlopen de speeltuinvereniging wat overtollige akti viteit willen spuien, dan ligt een prachtig terrein braak. Wanneer de winkels, enz. er op kunnen rekenen, dat wekelijks het papier wordt opgehaald, dan zal het aan mede werking van die zijde zeker niet ontbreken. En wanneer bij de speeltuinvereniging een flink aantal leden kon gevonden worden, die zich daarmee willen belasten, dan is door de vele handen het juk licht. Even tueel met inschakeling van de plaatselijke verkoper kan dit per jaar - dat is bewe zen een aardige duit opbrengen. Zodat alle partijen de reinigingsdienst incluis er mee gebaat zouden zijn. Van sommige gemeenten is ons bekend, dat opslag plaats vindt in een door de gemeente natuurlijk gratis beschikbaar gestelde leegstaande krotwoning of iets dergelijks. Nogmaals, blijkens de besprekingen in de raadsverga dering, ligt dit terrein in Sint-Maartensdijk braak. Het gaat niet zonder moeite, maar er blijkt toch ook hier loon naar werken te zijn. Zo nu en dan komt het voor, dat in een landelijk blad een artikel verschijnt over onze streek, waarmee die bepaald niet wordt gediend. De ervaring hebben we na de ramp opgedaan, bij een persexcursie en zelfs laatst nog via een toch heel wat beter we tend provinciaal blad. Met name het dagblad „Het Parool" schept er behagen in om daar mee zo nu en dan voor de dag te komen. Ditmaal was St. Filipsland het middelpunt. Meestal wordt afgegaan op inlichtingen van een enkeling met bovendien nog vaak ver draaiing van de feiten. In het onderhavige artikel van „Het Parool" komen dan ook pertinente onjuistheden voor, terwijl het trouwens in ons vrije land gelukkig niet verboden is, wanneer predikanten ageren tegen sinterklaasvieringen of tegen kerst- boomgebruik, zoals het gelukkig evenmin verboden is dat men hierover anders denkt en daarnaar ook handelt. Uiteindelijk is dan nog 't nare van zo'n geval, dat men generali seert. En al heeft Amsterdam dan z'n wal letjes, daarom is dat nog niet van de hele stad te zeggen. De verslaggever van „Het Parool" heeft er blijkbaar geen nieuws in gezien, dat St. Filipsland „Het Rode Kruis- dorp van Nederland" wordt genoemd, maar gaat een" paar kolom vullen rond de hier en daar misschien ongewenste kerstboom. Daarbij zijn degenen, die hun afkeur daar over langs zo'n weg willen spuien zeker ook niet op het goede pad. De gemeenschap, onze streek, is er bepaald niet mee gediend. Laten we veeleer trachten elkaar te vinden en er de buitenstaanders, die er te weinig begrip voor blijken te tonen, dan ook maar buiten laten. Voor de openbare raadsvergadering van woensdag 11 januari jl. onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense was wethou der van der Jagt wegens ziekte verhinderd. Dhr. Joppe wegens verblijf elders. Ook hier was men niet zozeer bijeenge komen om een uitgebreide agenda af te wer ken maar meer als een nieuwjaarssamen komst. Daartoe was ook het openingswoord van de voorzitter uitgebreider dan normaal met een samenvatting van het gemeentelijke gebeuren in het afgelopen jaar en de plan nen voor de nabije toekomst. Burgemeester Bouwense begon met een welkom op deze eerste raadsvergadering in 1961 en bood vervolgens zijn beste wensen aan voor het jaar aan de leden en hun familie. Hij hoopte dat dit jaar veel goeds zou brengen en dat God allen terzijde zou staan om met de inwoners de gemeentebe langen te behartigen. Spreker dankte ver volgens de raad voor de vriendschappelijke en prettige samenwerking in het afgelopen jaar, waarvan hij hoopte dat dit zo zal voortduren. De gemeente zal er wel bij varen. Geweldige dingen zijn in het afge lopen jaar niet tot stand gekomen, wat we ook niet hebben verwacht, aldus vervolgde burgemeester Bouwense zijn toespraak om daarna een overzicht te geven van de be volking. De stijging van 39 zielen zegt op zichzelf niet zoveel en is in hoofdzaak een kwestie van woongelegenheid. Wordt er gebouwd, dan stijgt ook menigmaal het inwonertal. HET BOUWEN In 1960 kwamen er 3 woningwetwoningen gereed en 2 andere zijn in aanbouw. Door particulieren werden 4 woningen en 4 boer derijen gebouwd. Daarnaast kwam het Groene Kruisgebouw met zusterwoning tot stand, als een voor de gemeente welkome aanvulling in het nieuwe gedeelte bij de Laban Deurloostraat. Die uitbreiding neemt thans vorm aan en het is naar onze mening zeer geslaagd, vooral omdat hier enkele grotere gebouwen domineren, zoals de ge combineerde lagere school, de landbouw school, het „Holland Huis", de Boerenleen bank en nu het Groene Kruisgebouw. Met de daarbij geplaatste woningen is het een uitbreiding, waarover we als gemeente ver heugd mogen zijn. Nu ook de goedkeuring is afgekomen voor verdere afmaking van de Laban Deurloostraat kan het gehele plan aan betekenis winnen. STRATEN De Achterweg, waarnaar reikhalzend is uitgezien, zal binnenkort zijn verbeterd. Een doorn uit veler oog is daarmee weggenomen. Getracht zal worden de verlichting aan te passen, op welk terrein in 1960 reeds veel is verbeterd. Het parkeerterreintje kan nu ook worden aangelegd en we hopen dat uit de overigens schaarse woningpot ook dit jaar aan onze gemeente weer een aantal woningen worden toegewezen. Te betreuren is, dat mensen, die eigenlijk in onze gemeente thuishoren door woning gebrek naar elders op het eiland moeten vertrekken. Dat is zeer onaangenaam. Dit onderwerp besluitend hoopte de voor zitter, dat spoedig toestemming verkregen zou worden voor de bouw van een nieuw gemeentehuis, waaraan men toch heus wel toe is. Dit geldt evenzeer voor een gym nastieklokaal. Met de twee lagere scholen en de bloeiende landbouwschool is het meer dan verantwoord dat hier een gelegenheid komt voor lichamelijke opvoeding. Spreker wenst zich niet over te geven aan gemak kelijke kritiek op de Rijksoverheid, maar het moet hem wel van het hart dat dit punt van de jeugdopvoeding zo stiefmoederlijk werd bedeeld. Hopenlijk zal de toekomst iets meer ruimte geven. Wanneer dergelijk onderwijs ergens nodig is, dan toch zeker wel ten plattelande, waar de lichamelijke ontwik keling wel heel erg eenzijdig is te noemen. DE BRANDWEER De voorzitter betuigt namens het gemeen tebestuur vervolgens zijn dank aan de vrij willige brandweer, die zonder blusmateriaal toch enthousiast voortging. De ijver wordt beloond, want de firma Van Bergen beloof de nog deze maand de spuit te zullen af leveren. In Sint-Maartensdijk is dat reeds gebeurd. Voor de resterende korte periode zal zonodig altijd nog een beroep op de buurtgemeenten kunnen worden gedaan. DE LOS WAL Hetzelfde wat aan de raad te Sint-Maar tensdijk werd meegedeeld met betrekking tot de loswal kon burgemeester Bouwense ook hier doorgeven, nl. dat na vele besprekingen overeenstemming bestaat over het plan en dit aan het eind van deze maand besteks- klaar zal worden afgeleverd. Daarna is het wachten op het beschikbaar stellen van de geldmiddelen door Rijkswaterstaat. Ho penlijk zal het dit jaar zover zijn. Over het recreatiegebied in de Pluimpot kan spreker weinig meedelen. Dit is in handen van Staatsbosbeheer. Wanneer de gronden geschikt zijn, zal ongetwijfeld spoe dig met de aanleg worden begonnen. In Westkerke kocht dhr. van 't Slot te Sint- Maartensdijk een oude boerderij om als kampeergelegenheid in te richten. Spreker hoopt dat deze opzet zal slagen. Verder is er overeenstemming de herverkaveling over de ijsbaan. De gemeente is doende de gronden in bezit te krijgen, waarna de raad voorstellen zal krijgen omtrent aanleg. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat de administratie achterstand op de secretarie is weggewerkt, waarvoor hij het personeel dankt, met name ook de nieuwe finantieel ambtenaar, dhr. Meertens. De voorzitter besluit met er op te wijzen, hoe hij in Sint- M'dijk tijdens de eerste raadsvergadering heeft gewezen, op de vrijheid waarin we nog mogen leven. Laten we daarom dank baar zijn voor het door God aan ons ge geven kostelijk goed, dat vrijheid heet en die vrijheid ook als raad der gemeente ge bruiken, ja tonen die waardig te zijn. Daar toe schenke de Almachtige zijn zegen op het werk in het pas begonnen jaar, aldus burgemeester Bouwense. De heer Bijnagte zegt het met die woor den over vrijheid wel eens te zijn, ook al vraagt men zich anderzijds wel eens af of er niet te veel overheidsbemoeiingen zijn. Weth. Kleppe dankt namens de raad de voorzitter voor zijn uigebreid openings woord en goede wensen en hoopt op een wederzijdse prettige samenwerking. Dhr. Polderman sluit zich hierbij aan en merkt op, dat de voorzitter het over de woningbouw had. Graag zou hij zien, dat men ter plaatse ook tot krotopruiming zou komen. De voorzitter zegt dat destijds aan dhr. Blaas opdracht is gegeven het alles eens te bezien. De heer IJzerman herinnert er aan, hoe hij vorig jaar reeds voorstelde om een saneringsplan te laten maken, maar dit vond de raad te duur. Zijn inziens zal het toch zover moeten komen, wil men tot krot opruiming geraken. De voorzitter is het met vorige spreker eens, dat terzake beraad nodig is. Dhr. Polderman meende, dat in 1960 ook de Julianastraat zou worden verbeterd. Se cretaris Van Doorn antwoordt, dat de uit de Achterweg komende bruikbare keien daartoe zullen worden gebezigd. Dhr. Pol derman acht het wel hard nodig, dat de ergste putten worden gedicht. Bij enkele goedgekeurde raadsbesluiten zijn ook die van het besluit tot aankoop begraafinstallatie en de wijziging sluiting kapperszaken. Een verzoek van aannemer Suurhof om voortaan ook voor gemeentelijk metselwerk in aanmerking te komen wordt ingewilligd. Bewoners van de Achterweg en Schoolstraat vragen aan de gemeente de in hun omge ving liggende greppels te dichten. De voorzitter zegt dat b en w aan dhr. Blaas gevraagd hebben hierover een rap portje te maken. Het advies luidt instem mend. Het betreft 35 meter, wat op een 300,zal komen, indien het door de aan nemer v. d. Werf, die daar doende is met verbetering van de Achterweg gelijk zal kunnen worden uitgevoerd. De raadsleden vinden dit bedrag niet alleen hoog, maar menen, dat de gemeente moet volstaan met het gedeelte wat tot de openbare weg be hoort. Aansluiting van de woningen is een zaak voor de particulier. B en w krijgen dienaangaande machtiging. Wijzigingen van de gemeentebegroting 1960 en 1961 gaan onder de hamer door. Daar het nog niet vast staat, dat bij het „Holland Huis" ver der wordt gebouwd, kan de grond daar weer als tuingrond worden verhuurd. Dit zal aan dezelfde huurders gebeuren of zo die dit niet meer wensen en van overblijvende gronden aan andere gegadigden. Aangegaan wordt een kasgeldlening van 50.000,—. Na nog enkele informaties dankt tenslotte de heer Polderman de voorzitter voor de goede verwachingen die zijn uitgesproken en hoopt dat ook weth. v. d. Jagt weer spoedig beter zal zijn. Daarna sluiting. Zondag 8 jan. vierde de wed. B. Quaak haar 103e verjaardag in tegenwoordigheid van vele familieleden, zij het dat men het daarbij zo rustig mogelijk hield. Maandag I daaraanvolgende kwamen burgemeester en wethouders en dokter Helleman de hoogbe jaarde feliciteren, terwijl talrijke schrifte lijke gelukwensen uit Scherpenisse en van elders binnenkwamen. De wed. Quaak is voor haar leeftijd nog bijzonder kras, geeste lijk gezond, maar het gehoor weigert de dienst. Het is niet alleen de oudste inwoon ster van Tholen, maar ook van onze gehele provincie. Bij de vele gelukwensen dan nog vele andere namens talrijke lezers. (buiten verantw. van de redactie) Geachte redaktie, Ondergetekende zou gaarne nog even te rugkomen op het ingezonden stuk als reactie van het bestuur van D.E.L., waarvan het secretariaat is gevestigd te Serooskerke, zulks als gevolg van het collecteren door deze aktie en mijn reaktie daarop in een vorige raadsvergadering. In voornoemd stuk wordt dan voorgesteld, dat ik de zaak ver keerd heb voorgesteld. Van mijn kant dus on juistheden, van hun kant alles 100%. In derdaad is dhr. Van Winkelen geen gram mofoonplaat. Wanneer het dus beter uit komt, laat hij ook het woord „suppletie fonds" wel vallen, maar de hoofdvoorstel ling is „Vrederust". Dat is het woord wat medelijden opwekt. Wanneer uitsluitend wordt gecollecteerd voor het suppletie fonds „D.E.L." zou dat niet zoveel centen opbrengen, als dhr. van Winkelen nu gul dens op de lijst had staan. Ik hoorde zelfs van giften ad 50,In een brief van de Stichting Vrederust aan ondergetekende van 9-11-1960 staat, dat het haar inziens over bodig is, dat „D.E.L." collecteert, welk standpunt het bestuur van „D.E.L." bekend is. Dit bestuur had met Vrederust enkele samensprekingen zonder resultaat. Een gelijksoortig fonds in Brabant is wel opge heven. In dezelfde brief staat dat Vrederust het betreurt dat voor zulke akties haar naam qeheel ten onrechte wordt genoemd, omdat er geen enkele band met „D.E.L." bestaat. Met de behandeling van de verpleegden heeft „D.E.L." geen enkele bemoeienis en daar ook niet naar streeft. Volgens art. 4 van 't huishoudelijke reglement van „D.E. L." zou dat wel het geval zijn. In ge noemde brief staat voorts dat Vrederust me over verdere hulpverlening niet kan in lichten, maar wel dat zij de indruk heeft, dat die hulp uiterst gering is. Bovendien staat in die brief, dat „D.E.L." heeft toe gezegd in 1960 geen propaganda te zullen voeren en nu moet ondergetekende het be stuur van „D.E.L." dan toch wel vragen of dit allemaal leugens zijn. Dit bestuur had niet moeten reageren, maar dhr. Van Win kelen zelf. De heer Van Winkelen vroeg een nieuwe adressenlijst vanwege de nieuwe huisnummering, nodig om te colporteren voor „Vrederust". Omdat betrokken ambte naar wist, dat dhr. van W. daarvoor liep, heeft hij die gratis verstrekt. Zou het voor het suppletiefonds zijn geweest, dan was dat niet gebeurd, omdat het die ambtenaar duidelijk zou zijn geweest, dat zulks niet zonder vergunning werd toegestaan. Dhr. van W. permiteerde zich dus een vrijheid welke niet overeenkomt met de grondsla gen der instelling waar hij voor collecteert. Men moet toch niet persé de Kerkbode le zen om te weten wat voor collecten er ge houden zullen worden. De schrijver van het vorige ingezonden stuk weet goed, dat hier van niets terecht in de praktijk. Daarmee kan men zich niet vrij maken. Dat de sta tuten door Hare Majesteit zijn goedgekeurd moet dan de laatste vlag zijn, die U mij op de modderschuit plaatst. Ik had die statuten niet kunnen goed keuren, althans art. 5 van het Huishoudelijk Reglement niet. Daarin staat dat 20 in kas moet blijven van de contributie en het overige geld solide belegd. Moet dan het gehele bedrag niet worden uitgegeven, wan neer dat is opgehaald voor al wat er aan leed gelenigd kan worden. DEL wil dit goed beleggen Voor wie Volgens een lid in Scherpenisse zouden er 4 in Vrede rust door DEL worden gesteund. Moet daarvoor zo'n vereniging bestaan En om dan, indien mogelijk, met de kerstdagen nog wat te geven, zoals dat lid uit Scherpenisse me ook vertelde. Ik heb eens gelezen dat een politie een proces verbaal opmaakte en beklaagde ont kende. Hij werd veroordeeld, ging in hoger beroep, nam een advocaat die 39 getuigen meebracht. De rechter zeiwaarom zoveel getuigen voor een kleine zaak. Ja, zei de advokaat, ik weet niet hoeveel getuigen ik moet meebrengen tegen een politieverkla- ring. Hoeveel getuigen moet ik meebrengen bestuur van DEL om U te overtuigen, dat „Vrederust" wel genoemd is. Mag ik de eerste ondertekenaar, ds. Oost hoek vragen naar St.-Maartensdijk te ko men. Zeggen meer dan 50% van de genen, die hij bezoekt dat niet voor Vre derust werd gegeven, dan zal ik het reis geld terugbetalen plus bijkomende kosten. Is het anders, dan zal men moeten toegeven, dat ik gelijk had. Aangenomen Aan het eind van Uw ingezonden stuk, doet U nog een beroep op het publiek. Dat zou ik hier bij ook willen doen. Lezers en niet-lezers van de „Eendrachtbode" op het eiland en daarbuiten. Er zijn veel bonden. Maak een gedeelte van Uw terrein vrij om één maal per jaar voor de mensen die uit Uw eigen gemeente in Vrederust, Sanatoria, kinderte huizen, ziekenhuizen, enz. vertoeven een Geen verontrustend, vertrek door de pendel Wat een papieraktie vermag Een gemeente in een kwaad daglicht Een beeld van de bevolking 1960 St. Maartensdijk verwacht industrievestiging van buitenaf. Poortvliet dringt aan op gemeenschappelijke aanpak der problemen Scherpenisse verwacht dit jaar begin van het werk aan de loswal De oudste Zeeuwse 103 jaar oud (in Scherpenisse) De schipperinnen van 1960 En de uitverkoop in onze advertentiepagina s De hoop is een overschot op toekomstig geluk. rondgang door de gemeente te maken om te collecteren. Ik maak mij sterk dat ze dan op hun verjaardag, sinterklaas, kerstfeest, enz. een keurig geschenk van ons allen kun nen worden aangeboden. Met vr. dank voor de ruimte, A. J. op den Brouw Hogeweg 35 Sint-Maartensdijk Naschrift redaktie Een afschrift van bovengenoemd schrijven hebben we direct aan dhr. van Winkelen te Sint-Annaland ter hand gesteld en daarmee gelegenheid gegeven nog in dit nummer een antwoord op bovenstaande te schrijven. Dat antwoord volgt hieronder, waarmee we de discussie over dit onderwerp sluiten. Geachte redaktie, Naar aanleiding van diverse opmerkingen van wethouder A. J. op den Brouw over het Suppletiefonds „Draagt Elkanders Las ten" zouden wij het volgende onder de aan dacht van de lezers willen brengen. Wat velen denken, heeft de heer O. d. Brouw openlijk in een openbare raadsvergadering en ook in Uw blad uitgesproken. Toen wij de gemeente Sint-Maartensdijk gingen be werken, hebben wij ons ter secretarie gericht en aldaar een nieuwe adreslijst aangevraagd, i.v.m. de adreswijzigingen door het aan brengen van nieuwe huisnummers. We heb ben toen de betrokken ambtenaar uitdrukke,- lijk medegedeeld, dat ons werk niet was voor de Stichting „Vrederust" als 'zodanig, maar voor het Suppletiefonds, dat steun verleende aan die gezinnen, die op deze Stichting een patiënt hadden en zelf de verplegingskosten moesten betalen. Dat we de naam „Vrederust" misbruikt zouden heb ben, teneinde medelijden op te wekken of om een gave te krijgen, is dan ook ten enenmale onjuist. Wanneer men niet begreep, wat de naam „Suppletiefonds" betekende hadden we als taak, dit duidelijk te maken en heb ben toen, bij iedereen, die we bezochten, medegedeeld, dat het geld gebruikt werd, om die gezinnen te steunen, waarvan een patiënt uitsluitend op Vrederust verpleegd moest worden. We moesten dus de naam Vrederust wel noemen, om het degenen, die het niet begrepen, duidelijk te maken. Men gaf dus niet voor Vrederust, maar voor deze zo zwaar getroffen gezinnen. En hier heeft men veel voor over, gezien het grote aantal leden en de vele giften voor dit doel. In derdaad was aan Vrederust toegezegd, geen ledenwerfactie te voeren, die we dan ook direct gestadkt hebben. Wel heeft het be stuur ons toegestaan vrije giften voor dit doel te innen. Wij hebben ons dus aan de overeenkomst met Vrederust gehouden en tevens ons gedragen naar de richtlijnen van het bestuur. Het aantal ondersteunde ge zinnen bedraagt volgens de voorzitter, ds. Osthoek, meer dan vier. Het is een te delicate zaak om die mensen hier mede als getuigen te laten ondertekenen. Ieder kan opening van zaken krijgen op de alg. vergadering. De heer op den Brouw doet bijna alsof we voor onszelf zouden collecteren, terwijl iedere bijdrage volledig bij de stichting wordt verantwoord, waarvan men zeker in zage kan krijgen. Thans is de steunverlening drastisch uit gebreid en worden die gezinnen gesteund, die financiële bijstand nodig hebben, onge acht in welke stichting hun patiënten ver pleegd moeten worden. Namens het bestuur van D.E.L. doen wij dan ook een dringend beroep op Uw aller welwillende medewer king, teneinde dit zo mooie en zo noodza kelijke werk van Christelijke barmhartig heid te willen blijven steunen. Dat het Sup pletiefonds overbodig is, of eventueel weinig of geen steun zou verlenen, moge blijken uit de Koninklijke goedkeuring, welke niet minder dan Hare Majesteit, onze geëerbie digde Koningin, verleend heeft. Wel een be wijs dus, dat het Suppletiefonds nog wel degelijk recht van bestaan heeft en dus Uw aller steun ten volle waard is. Moge de Here God Zijn onmisbare Zegen gebieden over dit zo mooie en noodzakelijke werk van Christelijke barmhartigheid en neige de Here Uw aller hart tot milddadigheid. Met dank voor de plaatsing, C. van Winkelen Sint-Annaland Het jaar 1961 is voor h.k.h. prinses Mar griet niet bijzonder goed ingezet. Zij is lij dende aan de z.g. „ziekte van Pfeiffer", een virus-aandoening die weliswaar niet ge vaarlijk genoemd kan worden, doch die haar langer gebonden houdt dan aanvankelijk verwacht werd. Alle feestelijkheden op en om Soestdijk zijn daarom afgelast. Toch neemt dit niet weg, dat het gehele Neder landse volk deze achttiende verjaardag van h.k.h. zij het dan in stilte zal vieren en blij is, dat de derde dochter van onze koningin en prins deze belangrijke leeftijds drempel gaat overschrijden. Want grond wettelijk is het achttiende jaar voor ons vorstenkind het begin van de meerderjarig heid. Wij wensen onze prinses van harte beter schap en in de rest van het jaar een goede gezondheid. Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, Tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 15 t.e.m. 21 januari 1961 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 16 januari Nieuwe Maan te 22.30 uur. BEKENDMAKING vm. 1.45 nm. 14.16 uur 2.43 15.14 3.40 16.08 4.34 17.— 5.20 17.50 6.06 18.37 6.45 19.23 Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald, op woensdag, 18 januari 1961, het eerste ge deelte en op zaterdag, 21 januari d.a.v., het overige gedeelte. Tegen donderdag, 19 januari a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 11 januari 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd. FLINK GEBOUWD In een paar jaar tijds is er rond het rust huis „Ten Anker" heel wat veranderd. Het stond daar aan de rondgang enige jaren als een eenzame post, zij het dan zeer dicht bij de bebouwde gemeentekom. Het scheen nodigend te roepen, dat er in die omgeving

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1961 | | pagina 1