WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Tetman en Jarich de Vries weer present op ANAB's ontspanningsavond. Raadsverslag Stavenisse. Bouw van ambtswoning is gegund Een voor lopig speelterrein voor de jeugd Dijkweg moet blijven bestaan BLO-school moet op Tholen mogelijk zijn. IS HET AL GEBEURD? Zo niet, geef dan nog vandaag Uw nieuw jaarswens op. In de laatste Nieuwsbrief van dit jaar. \7% J»arJang N«. 16 dacunber 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen De voltallige gemeenteraad van Stavenis se kwam dinsdag 13 december om half acht in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester A. Sluijmers met de heer M. K. de Wilde als notulist. Bij de ingekomen stukken was onder meer ook een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland houdende goedkeuring op de beslissing van de raad om de bouw van de ambtswoning te gunnen aan de heer J. P. Letzer voor de som van 39.962,50. De heer Nortier vraagt op welke manier de overeenkomst tot stand is gekomen, waar immers de aannemingssom aanvankelijk be langrijk hoger lag. De voorzitter antwoordt dat zulks in overleg is gebeurd tussen archi tect en aannemer. De begroting van dit object was 41.454,—, de oorspronkelijke aanneemsom bedroeg 43.025,waarmee niet akkoord kon worden gegaan. Dhr. Nortier vraagt of dit verschil van ruim 3000,dan ten koste gaat van de kwaliteit of het gerief van de ambtswoning, wat hij zou betreuren. De voorzitter antwoordt, dat er allereerst een loonverschil werd gevonden, dat verder wat is bezuinigd door andere keldervorm, het doen vervallen van een tegelplateau en dat ook op het schilderwerk kon worden beknot. Aan de kwaliteit van het bouw werk zal dit niets afdoen. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON j LAGER ONDERWIJS GEWENST De heer Nortier zegt vervolgens ook ken nis te hebben genomen van het verslag van de Schoolartsendienst. Een keurig verslag, waarbij door dr Schiltstra op duidelijke wijze het resultaat naar voren is gebracht van het in 1959-1960 gedane school onderzoek. Wat daarbij echter vooral de aandacht van spreker heeft getrokken is het feit, dat er in dat verslag wordt gesproken over een aantal van 100 debiele of inbeciele kinderen op de 2000 die zijn onderzocht. Dhr. Nortier vindt dit aantal wel een re den te meer om te werken aan de tot stand- koming van een school voor buitengewoon lager onderwijs op Tholen. De kinderen die op zo'n school thuishoren, zouden er even goed mee gebaat zijn als de andere leer lingen, waartussen nu deze 100 kinderen zitten. Hij verzoekt b en w dan ook met klem stappen te ondernemen om tot stichting van een dergelijke school op het eiland te komen. Daarbij interesseert het spreker niet van welke gemeente dit zou uitgaan, maar wel zou hij graag zien, dat Stavenisse dit zeker stimuleerde. Het gaat om het welzijn van die kinderen, waarvan er volgens het rapport dan toch liefst 100 op ons eiland zijn. Met een dergelijk aantal moet het naar zijn mening wel mogelijk zijn tot zulk onder wijs te komen in klasseverband. De voorzitter antwoordt, dat hij de ge dachte op zich evenzeer toejuicht als dhr. Nortier dat naar voren brengt, maar het is al eerder geprobeerd en kortelings had spreker hierover nog een onderhoud met het lid van gedeputeerde staten, dhr. A. Schout, hiervan ook een warm voorstander. Het blijft echter een moeilijke opzet, ook, ja vooral uit financieel oogpunt. Dhr. Klippel wijst er op, dat er momenteel in Sint-Maartensdijk toch al een aparte klas is gevormd, waar b.l.o. wordt gegeven. Mis schien dat het ook mogelijk zou zijn, dat men vanuit Stavenisse daarheen zou gaan. De andere leden is daarvan niets bekend. De heer Nortier adviseert nogmaals stap pen te doen tot het verkrijgen van een b.l.o. school op Tholen, wat naar de ver klaring van de voorzitter door burgemeester en wethouders in zeer ernstige overweging zal worden genomen. GYM-ONDERWIJS EVEN HARD NODIG Een tweede onderdeel, dat de aandacht van dhr. Nortier in het betreffend school- artens rapport, in het bijzonder heeft ge troffen was het feit, dat alleen in de open bare lagere school van Stavenisse bij 86 leerlingen lichamelijke afwijkingen voor kwamen. Dit cijfer spreekt toch wel duide lijk in de richting van het gebrek aan li chamelijke ontwikkeling. Er blijkt zonneklaar uit, dat gymonderwijs, dat een gymlokaal hier dringend nodig is. Immers, die niet ern stige lichamelijke afwijkingen zijn zo goed als het gevolg van een te geringe lichame lijke ontwikkeling. De voorzitter zegt het ook daarmee eens te zijn. Hij had onlangs nog een gesprek met de heer Kïompe, inspecteur voor lichamelijke opvoeding in Zeeland en daarbij is hem wel gebleken, dat het niet mogelijk zal zijn om tot de bouw van een nieuw gymnastiek lokaal te komen. Niet uitgesloten is evenwel, dat er een pand bij de school getrokken zou kunnen worden een woning -waarvan dan een leslokaal gemaakt kan worden om hierdoor een lokaal geschikt voor gymonderwijs vrij te krijgen. Hij kan vorig raadslid de ver zekering geven, dat dit ook alle aandacht van het dagelijks bestuur heeft. Verder worden de ingekomen stukken, waaronder ook talrijke andere jaarverslagen voor kennisgeving aangenomen. DE REKENING 1959 De raadsleden hebben als commissie de rekening der gemeente over 1959 aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Daarbij bleek er geen aanleiding te zijn tot het doen van opmerkingen. Dhr. Nortier verklaarde dit een goed te ken te vinden en tevens een bewijs dat bur gemeester en wethouders een juist finan cieel beleid hebben gevoerd. De andere com missieleden konden zich met vorige spreker verenigen. De eindcijfers van deze rekening luiden: gewone dienst ontv. 553.943,60; uitgaven 554.186,16, nadelig slot 242,56. De kapitaaldienst in ontv. 1.220.839,03 en in uitgaaf 1.234.335,05 met een nadelig slot van 13.496,02. De voorzitter zegt de commissie dank voor dit onderzoek en verklaart hierbij dat b en w zullen trachten ook in de toekomst een goed financieel beleid te voeren. Door een extra uitkering moet de begroting voor het dienstjaar 1960 worden gewijzigd, waar bij de post onvoorzien tot 9100,- kan worden verhoogd. Dezelfde richting gaat het uit met de begroting van 1961, waarbij de post onvoorziene aan het sinds lang niet meer gekende bedrag komt van 11.666,20. Met de Bank voor Ned. gemeenten wordt een rekening courantovereenkomst aange gaan tot een maximum van 90.000,—. De heer Nortier merkt op, dat hij het wel graag bij de Boerenleenbank had willen doen, maar gezien de lagere rente van de Bank voor Ned. gemeenten kan men niet anders. Bovendien las hij in het prae-advies van b en w, dat per 1 april 1961 de ge meente Zevenhuizen de geleende 100.000 zal terugstorten. In dit verband vraagt hij of er voor 1 -april 1961 nog betalingen zul len moeten plaatsvinden voor verbetering van de Stoofdijk. De voorzitter meent, dat zulks wel niet meer het geval zal zijn, ook al wordt hier aan dan op papier gewerkt. Momenteel is dhr. Jasperse bezig het plan tot verbetering te komen. Eer goedkeuring uit Middelburg is gevolgd, zal toch wel weer zoveel tijd zijn verstreken, dat voor 1 april niet veel voor dit werk zal worden uitgegeven. Overigens wordt door b en w wel op spoed aangedrongen. Hoe eerder de verbe tering er komt, hoe liever. ALLEEN VOOR HOGER GESALARIEERDEN VAN NUT Tegen vaststelling van de „Spaarveror- dening 1961", een voorstel van b en w met een uitvoerige schriftelijke toelichting blijkt geen bezwaar te zijn. Wel wordt hierbij nog even gediscussieerd. Zo vraagt de heer Klippel op welke rente dat voor de deel nemende ambtenaren neerkomt, waarop de aanwezige financieel ambtenaar Meertens op verzoek van de voorzitter antwoordt, dat het 28 is. De heer J. Priem vraagt wat dit de gemeente gaat kosten. De voorzitter ant woordt dat het enkel op de premie aankomt. Deze premie bedraagt 25 van het ge spaarde bedrag (na vier jaar sparen tegen normale rente), wanneer de pensioengrond slag van belanghebbende 7200,'en min der bedraagt en 15 van dit bedrag wan neer de pensioengrondslag van belangheb bende meer dan 7200,bedraagt. Weth. Moerland zegt dit voorstel in de b en w vergadering te hebben willen steu nen opdat hij deze faciliteiten aan de amb tenaren niet heeft willen onthouden. Zulks evenwel niet, omdat hij zo erg enthousiast is voor deze spaarregeling. Integendeel, hij vindt het zelfs maar een onsympathieke re geling. Iemand die een salaris heeft waar van hij met zijn gezin maar goed en wel of amper kan rondkomen zal niet aan de re geling kunnen deelnemen, omdat hij niet aan een overschot toekomt. Dit betekent dus, dat het alleen voor de beter gesalarieerden van nut is en dat is dan in zekere zin een onbillijkheid tegenover de laagst gesalari eerden. Zijn sympathie heeft het dus niet, maar omdat dit een min of meer landelijke regeling is, zodat men er elders wel aan zou kunnen meedoen, wil hij het in Sta venisse niet onthouden. De voorzitter wijst er op, dat het toch wel enigszins is opgevangen door een ge wijzigd premiepercentage. Voor de lager gesalarieerden geldt een hogere premie. De heer Nortier vindt dat er wel wat zit in het betoog van weth. Moerland, die het dus min of meer als een verkapte salaris verhoging voor de beter gesalarieerden, die kunnen sparen, ziet. Weth. Moerland zou het niet zo zien, wanneer alle ambtenaren er in de praktijk inderdaad van zouden kunnen profiteren en hij vraagt of bijvoorbeeld de gemeentewerk lieden al aan hun maximum zijn, wat de voorzitter bevestigend beantwoord. Verder wordt met algemene stemmen deze spaarregeling aanvaard. Aan de als kleuterleidster aan „de van der Lek-de Clercqschool" verbonden mej. D. van der Bijl wordt een gedeelte van het oude gemeentehuis voor woonruimte ver huurd tegen 5,per week. Het betreft één kamer en keuken op de bovenverdie ping. Nadat de kleuterleidster eerst ter plaatse in pension was heeft ze vergeefs geprobeerd kamers te krijgen. Daarom zijn b en w tot bovenstaande bereid. De heer Nortier zegt ook niet zo enthousiast te zijn voor het verhuren van het oude gemeente huis als bewoning, maar in dit geval kan het moeilijk anders. De voorzitter erkent dat het bittere noodzaak is, anders zouden b en w hieraan ook niet beginnen. DEFINITIEVE TOEDELING VAN WEGEN Als antwoord op vorige besprekingen in de raad deelt de Agrarische Subcommissie Tholen van de Herverkaveling mee, dat het om formele redenen niet mogelijk is, om het eigendom en beheer van de boerderij-op ritten langs de Oudelandsdijk los te maken van eigendom en beheer van de dijkkruin. De commissie verzoekt daarom alsnog te willen toestemmen met de toewijzing van eigendom en beheer van bedoelde opritten aan de gemeente, waarbij echter het onder houd niet voor gemeente rekening komt. Na enkele vragen en toelichting constateert de raad dat er geen financiële gevolgen aan verbonden zijn en het ook wel juist is de opritten niet van de kruin los te maken, zodat men daarmee kan instemmen. Verder deelt de Herverkavelingscommis sie nog mee, dat zij bereid is te bevorderen dat de Dijkweg openbaar blijft, maar dan moet de gemeente ze in huidige staat over nemen inclusief beheer en onderhoud. Geen enkel ander openbaar lichaam heeft name lijk de wens te kennen gegeven om deze weg openbaar te houden. Van Herverka velingszijde zal deze weg dus niet worden verhard. B en w stellen voor dan maar te besluiten deze weg over te nemen onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de gemeente niet verplicht is bedoelde weg te verharden met bijvoorbeeld asphalt. De heer C. Priem vindt het jammer dat men van Herverkavelingszijde niet inziet, dat deze weg wel van belang is. Op deze wijze wordt niet in het belang van de landbouw gewerkt. Hij zou het toch graag eerst nog eens willen proberen, want bo vendien is het blijven van deze weg ook ten voordele van het Waterschap. Weth. Moerland stelt vast, dat de ge meente die weg wil handhaven, omdat het de toegang is tot het strandje. De manier waarop men dit stukje echter de gemeente in handen speelt vindt hij niet prettig. Wan neer we het een openbare weg maken kun nen we er ook niemand op weren en zullen de landbouwers er daar ook zeker van ge bruik maken. De heer Nortier vindt het openbaar hou den met volledig onderhoud voor de ge meente van deze Dijkweg ook een moeilijk punt. Hij acht het ook een Waterschapsbe- lang, zoals door vorige sprekers is opge merkt. De heer C. Priem vraagt zich af of de landbouwers wel op de hoogte zijn, dat die weg aan het verkeer kan worden onttrokken. Hij gelooft het niet. Na enige bespreking wordt de beslissing hieromtrent tot een volgende vergadering aangehouden. B en w zullen in overleg tre den met de Herverkaveling en het Water schap. EEN JEUGDSPEELTERREIN Na verschillende andere moeizame pogin gen is het dagelijks gemeentebestuur er in geslaagd een geschikt speelterrein voor de jeugd te vergrijgen. In overleg met dhr. P. Stoutjesdijk kan van hem een gedeelte van het perceel weiland, gelegen onder de Stoofdijkvoor een jaar worden gehuurd, als jeugdspeelterrein tegen 250,per jaar. Hoewel b en w dit ook nog zien als een noodoplossing wordt toch in overweging gegeven deze 250,te voteren, opdat de jeugd in elk geval wat heeft. Op een antwoord van dhr. Nortier om trent de oppervlakte antwoordt de voor zitter dat het een 40 are groot is, waarbij men op een 180 meter lengte rekent. De heer C. Priem ziet het inderdaad nog als een noodoplossing, want men moet er wel rekening mee houden, dat bi] voetballen bijvoorbeeld de bal ook nog wel op het andere stuk weiland zal terechtkomen. De heer A. J. Priem juicht met de andere raadsleden de medewerking van dhr. Stou tjesdijk in deze toe. Het zal bij laatstge noemde beslist geen eigenbelang zijn dit aan de gemeente te verhuren. De heer Nortier zou er zelfs nog wat speelmateriaal op willen plaatsen, zoals wip, klimrek e.d. De voorzitter zegt dat zulks niet de bedoeling was, al kan daaromtrent nog wel overleg worden gepleegd. De heer A. J. Priem vraagt of daarvoor het terreintje bij de Oud Geref. Kerk toch nog niet kan worden gebezigd, zonder daar op dan te laten voetballen. Weth. Hage zegt dat hiertegen bezwaren zijn ingebracht. De gehele raad is verheugd over deze, zij het dan nog noodoplossing. De jeugd kan nu in elk geval ergens terecht, zodat nie mand bezwaar tegen deze credietverlening heeft. Geen bezwaar is er voorts de reiskosten vergoeding burgemeester weer op 750, per jaar te stellen, iets wat voortaan overi gens door de minister zal worden vastge- I steld. RONDVRAAG De heer C. Priem wijst er op, hoe er twee krotten voor gladiolendroging worden ge bezigd bij de Klim. Op zichzelf niet erg, ware het niet, dat zo nu en dan de om woners daar de toegang door trekker en wagen versperd is. Dat zou toch wel moeten veranderen. De voorzitter is het met dit raadslid eens, dat de situatie daar niet gemakkelijk ligt. B en w hebben echter de gevoelens van de raad gedeeld door als landbouwgemeente soepel op te treden, waar het om landbouw belangen gaat. Hem is nu echter verzekerd dat er geen last meer veroorzaakt zal wor den door de trekker langs de huizen te par keren. De heer C. Priem zegt dat men toch de verkeerde weg opgaat met die krotoprui ming. De voorzitter stelt dat er een voor stel zal komen die krotten aan te kopen, zodra de eigenaar daartoe genegen is. Weth. C. J. Moerland stelt dan de moei lijkheden rond de gemeentelijke mestvaalt nog even aan de orde. Men kan er zo geen dag langer mee doorgaan. Door de land- bouwtegenslagen komt er een dergelijke hoeveelheid afvalprodukten, dat er niks meer bij kan. Na overleg wordt besloten het storten van de afval-landbouwprodukten op de gemeentelijke mestvaalt te verbieden, omdat geen andere oplossing kan worden gevonden. De heer J. A. Nortier vraagt of er al wat is gedaan aan de schoorsteen in de school, dit naar aanleiding van het rapport van de schoolarts dr J. Schiltstra Hij geeft b en w in overweging dit zo spoedig in orde te laten maken. De voorzitter zou centrale verwarming wel de ideaalste oplossing vinden, maar af gezien daarvan zal het zo vlug mogelijk worden hersteld. Dit zal volgens de voorzitter de laatste raadsvergadering van dit jaar zijn. Hij dankt allen voor de prettige samenwerking en wenst allen een goed uiteinde en een goed begin. Raadslid N. M. Klippel wenst hem na mens allen eveneens een goed 1961. Daarna sluiting. DE REDAKTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Een uitvoerig raadsverslag van St. Maartensdijk met algemene beschouwingen op de begroting '61 Daar is een pracht sportcomplexplan gereed Officiële ingebruikname van het nieuwe thoolse politiebureau De Stavenisse raad dringt aan op stichting b.l.o.-school De laatste nieuwsbrief 1960 in dit nummer De ANAB gaf weer goede culturele avonden Denk om Uw nieuwjaarswens De wereld is een speeltoneel Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel. (VondelJ De laatste jaren heeft de ontspanningsavond van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond een bizonder goede naam verworven. Een goede naam vanwege het op goed en hoog peil staan van hetgeen dan wordt geboden. En dit alles dank zij het gezelschap Tetman en Jarich de Vries uit Friesland. Dit uit 6 personen bestaande gezelschap weet een steeds zo gevoel- en humorvolle vertolking te geven van een meestal zelf gemaakt scenario, geïnspireerd naar een of ander verhaal, dat het telkens weer een van de meest hoogstaande culturele avonden worden, die in onze streek worden gegeven. Dat was ook ditmaal - don derdag 8 dec. in het Holland Huis te Scherpenisse en vrijdag 9 dec. in het Dorpshuis te St. Annaland - het geval, toen het toneelstuk „De Jonkershoeve" werd gebracht. DE OOGST GEBORGEN „De Jonkershoeve" geïnspireerd op een kort verhaal van de friese schrijver R. Brols- ma, waarbij de teksten en liedjes door Tet man de Vries en Rients Gratama zijn ge maakt, was, zoals dit gezelschap dat altijd brengt, weer een echt plattelandsstuk. Een weduwe moet met haar 2 zoons op een klein, armoedig en met hypotheek belast boede- rijtje het hoofd boven water zien te houden. De oudste een zwijgende harde werker, wiens leven buiten wiens leven op het land is, werkend van de vroege morgen tot de late avond. De jongste zoon - de tegen ligger - lui en zonder ambitie als het om landwerk gaat, ijverig en doorzettend, wan neer het studie en kantoorwerk betreft. De wegen van beide broers gaan uiteen na een belofte en weddenschap om ieder voor zich te trachten de hypotheek van „De Jonkers hoeve" af te lossen. Evert, de oudste ploe tert al de jaren verder, dan weer eens met slecht, dan weer een jaar met wat betere uitkomsten, maar nooit voldoende om de hypotheek af te lossen. Slechts een bouw vallig muurtje van de boerderij kan uit een overschotje worden hersteld. Jelle, de jongste zoon blokt aanvankelijk hard in de stad, krijgt dan een inzinking door enige tijd voor de verleiding van het uitgaan te bezwijken, maar herinnert dan toch weer dat belofte schuld maakt en verwerft zich een zodanige positie dat hij als eerste en ook als enige in het gezin De Hoop het onbelaste eigen domsstuk van „De Jonkershoeve" aan zijn moeder kan overhandigen in tegenwoordig- van zijn oudste broer Evert, die juist en laat thuiskomt met de laatste vracht gerooide aardappelen van dat seizoen. De weduwe De Hoop, zo gehecht aan „De Jonkershoeve", is enerzijds trots op haar jongste zoon, die het klaarspeelde het bedrijf te ontlasten, zonder daarop te wer ken, maar anderzijds toch teleurgesteld, dat het niet haar oudste was die dank zij „De Jonkershoeve" de uitkomst bracht. Wanneer echter de stoere Evert aan overwinnaar Jelle de hand reikt is het de moeder die alles overkoepelt met haar beschermende liefde: „Jelle won en Evert bewaarde de schat". De oogst was geborgen. Men kan nauwelijks onderscheid maken in de kwaliteit van de vertolking. Of het nu het vrolijke en pittige buurmeisje Anneke van Buuten (Jetske Zijlstra), of het weduwe De Hoop (Mein de Vries-Gazinga), of het Jelle (Rients Gratama) of Evert (Jarich de Vries), Karst Pennink (Tetman de Vries) of pianist Cor Huisman is, iedereen van dit gezelschap komt ergens in het stuk bijzonder naar voren en is altijd en overal goed. In tegenstelling met vorige opvoeringen komt ditmaal Tetman de Vries wat minder op de voorgrond, behalve dan in de kostelijke schets met zijn broer Jarich als twee oude boertjes, die de rente bij de notaris brengen. Ook was er ditmaal wat minder aktie in het stuk, wat dit gezelschap altijd zo bijzonder goed ligt, zoals de keer, dat er op het toneel aardappelen werden geraapt of zoals vorig jaar de twee broers per sjees naar het land gingen om te melken. Men weet dat altijd zo subliem te vertolken, dat dergelijke akties altijd hoogtepunten in het stuk zijn. Anderzijds ligt dit gezelschap het reële van het leven, de serieuze kant daarvan zonder het dramatisch sensationeel te maken, even goed als de humor, die fijnzinnig naar voren komt. Dit neemt niet weg, dat men daarvan ook in „De Jonkershoeve" zijn deel krijgt, een stuk dat hier en overal - het gezelschap werkt van 17 oktober tot 9 maart met uit zondering van de zondagen onafgebroken door - overal eenzelfde succes zal boeken, dank zij Tetman de Vries en de zijnen, als dat in Scherpenisse en Sint Annaland het geval is geweest. Opvallend is daarbij ook steeds de keuze van stuk, tekst en liedjes zonder enige onwellevend woord, zonder politiek, zonder dat iets of iemand zich daaraan kan stoten, integendeel vrijwel altijd zo diep moraliserend en dat toch op luch tige wijze, dat er iets goed van uitgaat en overblijft. Zo'n gezelschap verdient een compliment. VRIJERE LOONPOLITIEK MEER GEBONDEN Het hoofdbestuur van de ANAB grijpt deze ontspanningsavonden aan, waarbij meer leden (en vrouwen) aanwezig zijn, dan op welke huishoudelijke vergadering dan ook, om een propagandawoord te doen spreken. Op het eiland was daartoe de heer Roelofsen van het Hoofdbestuur aanwezig, die de loonpolitiek belichtte. Hij stelde daarbij vast, dat de aangekondigde vrijere loonpolitiek door de huidige regering niet meer dan een woordenspel is gebleken te zijn en er ten dien aanzien meer gebonden heid is dan ooit te voren. Hij wees er ver volgens op, hoe mede dank zij de organisatie ook de landarbeider op een hoger plan is gekomen. Spreker herinnerde daarbij aan de toestand van een halve eeuw geleden, toen verkommerde landarbeidersgezinnen het on heil vaak nog zagen vergroot, door een in de kroeg toevluchtzoekend gezinshoofd, ter wijl men nu gezellig en onbekommerd in een ruim en gerieflijk verenigingsgebouw bijeen mag zijn om een ontspanningsavond bij te wonen. Niet alleen daarom, maar om het gehele welvaartspeil van de agrarische werk nemer te bestendigen en te verhogen in een welvaartstijd is binding aan de organisatie van groot belang. Problemen blijven nog te over om die organisatie te steunen als men het aktuele van de loonpolitiek beziet, de arbeidstijdverkorting en daarom zo besloot hoofdbestuurder Roelofsen: We zijn er niet door alleen op een feestavond allemaal bij elkaar te zijn. Ook in de toekomst bij en met de ANAB. Uw nakomelingen mogen en zul len het van U eisen. In het „Holland Huis" waren de afdelin gen van St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet gekomen, in het St. Annalands Dorpshuis die van Tholen, Oud-Vossemeer, St. Annaland en Stavenisse, ingeleid door afdelings voorzitter of streekvoorzitter, ter wijl aan de uitgang voor de NW tbc. fonds werd gecollecteerd en ter bestrijding der on kosten een verloting werd gehouden. Het zou wat te ver gaan te veronder stellen, dat iedere Eendrachtbodelezer ook iedere maand de als bijlage opgenomen nieuwsbrief van de Streekverbeteringscom- missie van a tot z doorneemt. Toch is in de loop van het jaar de belangstelling daar van kennelijk gegroeid. Een breder lezers kring gaat er zich voor interesseren. En dat is zeker gewenst. Dit wordt bereikt door het aansnijden van telkens nieuwe onder werpen, die voor de streek of voor een be paalde categorie daaruit van belang zijn. In deze laatste nieuwsbrief van 1960 wordt een onderwerp aangesneden, dat in vele landen reeds jaren in studie is en dat in onze om geving sinds de herverkaveling het werk ter hand heeft genomen telkens weer om het hoekje is komen kijken. Een bijzonder aktueel onderwerp, met welks redelijke oplossing niet alleen de ge hele Staat, maar ook het individuele boe renbedrijf gebaat is. In een tweede artikel komt een jonge boer aan het woord. Een jonge boer uit Haar lemmermeer. Het kan een prachtige aanlei ding zijn de jonge boeren uit onze streek in dit opzicht ook eens te aktiveren. Dus een wederwoord van een jonge boer uit de streek. Neem de pen maar vast op. Kerstfeest nadert. Kerstfeest is al heel dichtbij. Daarom passend in de rubriek Huishoudelijke voorlichting en passend in deze december nieuwsbrief een artikel van Mieneke van Dalen hoe een kerststukje te maken. Geen kleurige ballen, elektrische kaarsjes en andere bombarie, maar een voudig en smaakvol zal de juiste sfeer bren gen. Menig huismoeder zal het aan de hand van deze voorlichting gemakkelijk vallen zo'n kerstbakje te maken. Na een bijeenkomst van de werkgroep Agrarisch sociale voorlichting in het „Hol land Huis", laatstelijk met prof. Van Aart- sen vinden we in deze nieuwsbrief meer over de toendertijd aangekondigde .ge spreksgroepen." Laten inzonderheid de or ganisaties en verenigingen dit niet zonder meer naast zich neerleggen. Kennisvermeer dering zit er altijd in. Wat misschien al lang nodig was en van Herverkavelingszijde ook zeker wel ver wacht mocht worden is dat er eens op de noodzaak van drainage-onderhoud wordt ge wezen. Daarover wordt al te gemakkelijk gedacht. Aangekondigd wordt voorts een belang rijke veehouderij op 10 januari. „De tuin voor het gezin" vraagt zelfs in december nog de aandacht, zij het dan voornamelijk op papier. Treffend is tenslotte een beeld van onder gelopen land, zoals men dit de laatste tijd in ons land op vele plaatsen tegenkomt. In derdaad is het wel goed er nog eens op te wijzen, hoe onze streek er zou hebben uit gezien dit najaar zonder de huidige goede af- en ontwatering Een mens vergeet in derdaad heel vlug. Ook misschien wel, dat met deze 12e nieuwsbrief weer een jaar streekverbeterings-voorlichting wordt afge sloten. Moge de belangstelling in het tweede jaar voor de maandelijkse nieuwsbrieven nog toenemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1