EENDRACHTBODE Chantage WAT MET WELK ONDERWIJS? Een streek van Zwarte Piet. Opkomende pijn Nooit te ©od. Uw nieuwjaarsgroet in het oudejaarsnummer lasS" YQn zenuwen? 17c JAARGANG No, 4 9 DECEMBER 1960 TWEEDE BLAD VIII Probeer óók éis Bheumatiek van II af te schudden. Prijswinnaars gefeliciteerd. Uitvoering Vestigingswet Bedrijven 1954. Van de Kamer van Koophandel. Stemmer? van Lezers AAN DEZELFDE LIJN. Miinhardt's Zenuwtableften DE WEG OMHOOG (Slot) NOOIT TE OUD Iedereen kan dat onderwijs volgen waar voor hij, wat capaciteiten betreft, geschikt is. Maar de omstandigheden kunnen er de oorzaak van zijn, dat iemand in zijn jeugd niet in staat is de voor hem meest ideale dagschool te bezoeken. Dat kan een rem zijn voor zijn verdere ontwikkeling, maar het behoeft beslist geen belemmering te zijn. Steeds meer onderwijs instituten gaan zich bemoeien met hen die in hun jonge jaren niet verder hebben kun nen leren maar nu de behoefte gevoelen aan verder, veelal gespecialiseerd, onderwijs. Overigens, de maatschappij groeit verder en wanneer men die ontwikkeling niet bij houdt, loopt men maar al te gemakkelijk het gevaar achterop te geraken, met alle nare gevolgen daarvan. Vele bedrijven hebben aan hun fabrieken een bedrijfsschool verbonden, waar niet alleen de nieuwelingen, maar soms ook de oude garde in de geheimen van de nieuwste vorderingen worden ingewijd. VRIJE TIJD Het avond- of schriftelijk onderwijs is vooral favoriet bij hen, die een werkkring in een administratieve sector hebben gevonden. In de provincie volgt men vooral schriftelijk onderwijs, waarbij veel afhangt van de ijver van de student. In de grote steden heeft men meer gelegenheid voor het bezoeken van een instituut voor avondonderwijs. In beide gevallen leert men in zijn vrije tijd, al geven vele werkgevers enkele uren studieverlof. Het is ook voor hen gunstig wanneer hun werknemers zich verder ont wikkelen. En bovendien weten velen van hen de initiatieven van hun werknemers naar waarde te beoordelen. Een nieuw diploma betekent vrijwel altijd een nieuwe salarisverhoging en bevordering. VORMING Na de tweede wereldoorlog is men be gonnen met verschillende vormingsinstituten voor de leerplichtvrije jeugd, die na de eerste jaren van onderwijs de maatschappij intrekt. Onderwijs kan men het eigenlijk niet noe men, het is een bijzondere paedagogische activiteit, waarvan de waarde onschatbaar is. Het is een mengeling van onderwijs en jeugdwerk, die de jongen of het meisje enige jaren begeleidt op zijn aanvankelijk moei lijke weg door de vreemde en soms vijandige maatschappij. Nederland heeft drie landelijke organi saties, die zich, gesteund door het minis terie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, met dit werk hebben belast. Het zijn de (neutrale) Nationale Stichting voor Mater Amabilisscholen, het Nationaal Cura torium Katholieke Levensscholen voor Jon gens en Jongemannen. (De naam doet door zijn uitgebreidheid echt Nederlands aan), en het (Prot.-Christ.) Nationaal Centrum Vor ming Bedrijfsjeugd. In 1957 namen ongeveer 34.000 jongeren aan dit ondérwijswerk deel, van wie er 12.000 de een of andere dagcursus volgden. VOORZICHTIG Het spreekwoord, dat men „nooit te oud is om te leren", wordt, dankzij de vele in richtingen voor avond- of schriftelijk onder wijs, ook van de kant van het onderwijs gerealiseerd. Nssm Hruschen - om dat wonder zei! te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeug diger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afge voerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor het monter lenig gevoel. Dat hiervoor grote belangstelling bestaat, bewijst zowel het grote aantal deelnemers als het grote aantal instituten. Onder alle koren schuilt echter een hoeveelheid kaf. Helaas is dat ook zo bij de, op een econo mische basis gegrondveste, particuliere onderwijsinstellingen. Zij ontvangen geen subsidie en moeten rondkomen van de ont vangen lesgelden, die in sommige gevallen dan ook vrij hoog zijn. Wat niet wil zeggen, dat hoe hoger het lesgeld, hoe beter het onderwijs is. Wil men geheel onpartijdig worden voor gelicht, dan is een briefje of telefoontje naar het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen te Den Haag, voldoende. Het kan veel narigheid en tevergeefse moeite en last voorkomen. Zeg jongens en meisjes, vonden jullie het ook een echte Zwarte Piet streek om die jeugdpuzzel nog moeilijker te maken dan de puzzel voor de ouderen Zoiets kun je van de grijnslachende zwartneus verwachten. Gelukkig dat de Sint het nog zo heeft geregeld, dat er een zin uit te maken viel. En daardoor hebben jullie allemaal het goede antwoord ingezonden. Ondanks ook het uitvallen van de tiende vraag horizon taal. Er blijkt tevens uit, dat de Eendracht bode-Sinterklaas de jeugdige lezers niet on derschat. Het is toch wel prettig puzzelen geweest, zoals menig jongen of meisje in een begeleidend proefje opmerkte. „Al was het elke maand", schreef een pientere in zender. Het waren er niet alleen heel wat uit onze streek, die de oplossing hebben in gestuurd, er kwamen er ook tientallen van buiten het eiland: uit Rotterdam, Oost Sou burg, Gouda, Bleiswijk, Hoogerheide, Hal steren, Middelburg, Wolfaartsfclijk, Goes, Roosendaal, 's Heer Arendskerke, Hansweert en uit vele andere plaatsen in Nederland, waar nog steeds trouw de Eendrachtbode wordt gelezen. Voor de jeugd hadden we tien prijzen. Daarom heeft de Sint eerst alle inzenders op plaats gesorteerd: Tholen, Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, Filipsland met Anna Jacoba Polder en een stapel van de inzenders uit alle andere plaat sen van ons land. Dat waren dus negen stapeltjes voor tien prijzen. Toen een pa piertje gemaakt voor iedere gemeente. Na dat daaruit de volgorde was getrokken, alle papiertjes weer in de doos en voor de tiende prijs opnieuw een gemeente getrokken. Toen bleek dat Sint-Maartensdijk voor twee prij zen in aanmerking kwam. We wisten nu dus al, dat in Poortvliet de eerste prijs zou vallen, in Scherpenisse de tweede, enz., maar nog niet, wie dat zouden zijn. Voor de eerste prijs gingen nu alle inzendingen uit Poort vliet in de doos, voor de tweede prijs alle inzendingen uit Scherpenisse, voor de derde die van Sint-Maartensdijk, evenals voor de tiende prijs, enz. En nu wordt het hoog tijd, dat we de prijswinnaars gaan noemen. De namen vol gen hieronder en ze worden allemaal gefeli citeerd, terwijl alle inzenders nog een be dankje krijgen van de Sint, die hoopt dat jullie volgend jaar weer mee kunnen doen. 1. Ineke Mol - Kruytenburgseweg B 65, Poortvliet (naaidoos) 2. Piet Slager - Lagemarkt, Scherpenisse (voetbal) 3. C. Kauffmann - Markt 36, Sint-Maar tensdijk (foto-album) 4. Katie v. d. Jagt - Pr. Hendrikstraat 9, St. Filipsland (verfdoos) 5. Ina v. d. Slikke - Molendijk 68, Sta venisse (Stap Op-spel) 6. Rineke van Oudenaarde - Polslandstr. 128b, Rotterdam 20 (nageletui) 7. Anneke Groffen - Singel 55A, Tholen (plakboek) 8. T. Lindhout - Javadijk 52, Sint-Anna land (pocketboek) 9. Ina Nelis - Schoolstraat 21, Oud-Vos semeer (portemonnaie) 10. Thomas Markusse p.a. Wed. H. J. Heijboer - Wilhelminastr. 4, Sint-Maar tensdijk. VOOR DE OUDEREN Het aantal inzendingen van de ouderen is altijd maar de helft van de jeugd. En dit maal was de puzzel voor de ouderen zeker niet moeilijker. Dat neemt niet weg, dat er toch nog tientallen briefkaarten zijn binnen gestroomd uit alle streekgemeenten en van elders. Poortvliet was dit jaar wel bijzonder gelukkig, want niet alleen dat het de eerste werd bij de jeugdprijzen, ook bij de ouderen kwam een inzender uit die gemeente als eerste uit de grote en voor de ouderen niet per gemeente gescheiden stapel te voor schijn. Ook deze drie gelukkige prijswin naars gefeliciteerd. Men kan er op rekenen, dat de prijs reeds werd ontvangen of hen nog deze week zal bereiken. En overigens ook alle inzenders dank voor de goede op lossing. Slechts weinigen hadden een foutje gemaakt. De winnaars zijn 1. J. J. Kik - Burg. van Oeverenstraat H 131a, Poortvliet (scheeretui) 2. Nellie Geluk - Koning Haakonstraat 5, Stavenisse (eierstel) 3. J. Geuze - Markt 372, Scherpenisse (dameszakmesje in etui) En de oplossingen van beide puzzels luiden Horizontaal 1. st; 2. kas; 5. raap; 6. aria; 7. truc; 8. ski; 11 kr.; 13. ol; 14. so; 15. as; 17. Aida; 19. pen; 21. na; 22. Ria; 23. Lea; 25. ego; 27. mans; 28. ad; 31. sela; 32. et; 33. om; 36. sl; 37. lied; 38. es; 39. Loo; 41. ol; 42. er; 43. nr; 44. et; 48. rui; 49. To; 50. ergo; 52. spar; 56. balkon; 59. rede; 60. ieder; 62. iele; 63. re; 64. np; 65. eik; 68. terp; 70. kleed; 73. de; 74. erg; 76 tenor; 77. rk; 81. kor; 82. raden; 83. Ie; 84. sr; 85. akelei; 87. aera; 88. snap. kou of griep, blust Usnel uit met de veelzijdig samengestelde i fin MUNMARCT Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. Verticaal: 1. stank; 2. kaart; 3. aa; 4. spe culaas; 5. rit; 8. sta; 9. ik; 10. hoe; 12. ra; 13. Odin; 14. Spa; 16. snor; 18. Irak; 20. nee; 23. lasso; 24. edel; 26. gereed; 27. mij ter; 29. hallo; 30. Ie; 34. marine; 35. ale; 40. otto; 41. ovaal; 42. eer; 43. nu; 46. nok; 47. jenéver; 48. roe; 51. gr; 52. sinterklaas; 53. peperkoeken; 54. ad; 55. reep; 56. bede; 57. Leiden; 58. or; 61. ri; 66. kk; 69. rg; 71. loods; 72. eten; 73. do; 75. serre; 79. ka; 80. me; 84. slap; 86. era. Bij een goede oplossing ontstaat op de nummers 10, 29, 45, 67 en 78 horizontaal de volgende zin: Het heerlijk avondje is ge komen. Oplossing Sint-Nicolaaskruiswoord. Horizontaal: 1. pi; 3. spanje; 9. stilte; 11. esp; 13. arno; 14. geniep; 17. ratelen; 19. ree; 20. leger; 22. r.p.; 23. ir; 24. ook; 26. e.a.; 28. ekster; 31. oord; 32. leerdam; 23. n.v.; 34. air; 35. mooi; 36. an; 37. arme; 39. oei; 41. sela; 42. prutst. Verticaal: 2. isar; 3. sinterklaas; 4. ploeg; 5. at; 6. neger; 7. een; 8. speer; 10. tralie; 12. sir; 15. en; 16. pepernoot; 18. letter; 21. do; 24. order; 25. kommer; 27. advies; 29. seine; 30. er; 37. aa; 38. m.p.; 40. it. In een vorige week door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden afgedrukte advertentie was een zin uitgevallen. Onder de vet gedrukte regels „Uitvoering Vestigingswet Bedrijven 1954" was het volgende gedeelte weggevallen „Aan alle ondernemers gevestigd in het dis- trikt der kamer, die de navolgende takken van bedrijf hetzij"waarna volgde „als hun hoofdbedrijf, hetzij als nevenbedrijf uitoefenen". Tenslotte herinneren we nogmaals aan de door de Kamer gezonden persoonlijke uino- diging. Houdt U aan data en oproepings uur, opdat het U zelf zo weinig mogelijk tijd gaat kosten. (buiten verantw. van de redactie) BEKRITISEERDE „KRITIEK" Wanneer men in onze samenleving doet, hoort en ziet, komt men dikwijls in aanra king met de Kritiek. Kritiek kan oubou- wend zijn, doch veelal ondervindt men deze koud en meedogenjoos. Personen en gemeen schappen worden dagelijks bekritiseerd op een wijze, die geenszins opbouwend is, doch eerder leidt tot negativisme. Leest de krantenartikels, woont vergade ringen bij, hoort de verhalen die de ronde doen: de kritiek tiert welig. Natuurlijk gebeuren er veel verkeerde dingen, ook afschuwelijke en ontstellende ge beurtenissen. Vanzelfsprekend moeten kwaaddoeners aan de kaak worden gesteld en gestraft. Ik wil hier echter niet praten over de men sen die wegens wandaden voor de rechter moeten verschijnen, maar over personen en bevolkingsgroepen wier handel en wandel niet gerechtelijk vervolgbaar, integendeel naar beste weten zijn, en niettemin de „af brekende kritiek" hebben te doorstaan. Deze vorm van kritiek komt veelvuldig voor in het politieke- en kerkelijke leven, alsook in andere kringen onzer maatschappij. Vooral mensen met een bestuurstaak, op welk ge bied dan ook, ondervinden veel kritiek op hun handelingen en beleid. Wij allen maken deel uit van gemeen schappen, groot en klein: de mensheid, staat, provincie, eiland, gemeente, kerk, partij, ver eniging, familie- en vriendenkring, gezin. Wij zijn mensen verschillend van: karakter, levensbeschouwing, godsdienst, politiek, be langen, interessen, enzovoort. Ondanks alle verschillen zijn wij op elkander aangewezen en moeten wij gezamenlijk onze samenleving dienen. Ieder van ons heeft hierin zijn taak. Vele taken, wederom zeer uiteenlopend van aard, van meer of minder belang, op veler lei gebied, moeten worden vervuld met het oog op het welzijn der samenleving. Hoe be ter de vervulling dezer taken geschiedt, hoe hoger de trap der beschaving, hoe groter het welzijn der bevolking. Aangenomen, dat ieder zijn taak naar beste weten vervuld uitzonderingen ont vangen hun straf toch zal het niet moge lijk zijn, tengevolge van de bestaande ver schillen, het ieder naar de zin te maken, terwijl bovendien niet moet worden verge ten, dat waar gewerkt wordt fouten niet uit blijven. Gevolg: kritiek! Is deze kritiek te rechtvaardigen Naar mijn gevóélen is dit mogelijk ja. Iemands (persoon instan tie) beleid kunnen wij bekritiseren door onze mening kenbaar te maken, onze gedachte verbeteringen voor te leggen, eerlijk, in goe de verstandhouding, openstaande voor de mening van anderen, respecterende onze naaste en terdege rekening houdende met het feit dat wijzelf evenmin onfeilbaar zijn. Ik geloof dat dit de naam mag dragen van „opbouwende kritiek". Nu de vraag: Is dit de kritiek waarmee wij geregeld worden geconfronteerd Vol gens mij overheerst een kritiek van een ge heel ander karakter. Bijvoorbeeld als volgt Een onjuist beleid of verkeerde handeling wordt geconstateerd, vernomen of veron dersteld. Dit kan niet worden geaccepteerd, wegens strijd met principes of belangen. Men komt in 't geweer en de kritiek wordt geleverd. Dikwijls met harde, grove, bele digende of kwetsende woorden en daden. Niet zelden ook worden de feiten uit hun verband gerukt, onjuist voorgesteld of zon der meer onrechtvaardig aangevallen, hetzij in het openbaar, hetzij achter de rug om. Alvorens men oordeelt en beschuldigt dient het omstreden feit grondig te worden on derzocht, de oorzaken en omstandigheden overwogen, rekening houdende met en res pecterende de principes en bedoelingen van de ander en deze in de gelegenheid stellend zich te verantwoorden of te verdedigen. Alles op een wijze die geen afbreuk doet aan de menselijke waarden in een Christenmaat schappij of samenleving op een hoge trap van beschaving. Is de bewering, dat bij het leveren van kritiek dit laatste maar al te vaak ontbreekt, I misplaatst? Ieder zal zich wel,in meer of: mindere mate gehekelde voorvallen of ge- I dachte gebeurtenissen herinneren, welke hij meemaakte, dan wel ter ore kwam, waar van later bleek dat deze in een verkeerd daglicht waren gesteld of foutief beoordeeld. De gemeenschap ontvangt hiervan geen nut. Neen, hierdoor is reeds veel ellende ver oorzaakt, bewust of onbewust. Het komt voor, dat personen of instanties heftig wor den bekritiseerd alleen met het oogmerk daarmede eigenbelang te bevoordelen. Jam mer genoeg is deze zeer verwerpelijke gang van zaken ook in het politieke leven - doelstelling behartiging algemeen welzijn niet vreemd. Sommige kranten schijnen met begerige graagte opgedane kritische be schouwingen te publiceren. Sensationele op somming van feiten, zonder verband en met geheel of gedeeltelijke ontbreking van oorzaken en omstandigheden, en dus ver keerde voorlichting aan lezers. „Afbrekende kritiek." Misschien klinkt dit allemaal een beetje opgeschroefd, maar ik ben ervan overtuigd, dat slechte kritiek, door de grote mate waarin deze voorkomt, reeds veel afbreuk en teleurstelling heeft teweeggebracht en de ontplooiing en ontwikkeling van talenten in onze samenleving heeft geremd of vernie tigd. Voor mij is het daarom alleszins de moeite waard om hierbij ernstig stil te staan. Om maar dicht bij huis te blijven, vraag ik u de samenleving op ons Eiland Tholen eens in ogenschouw te nemen. Velen zullen het met mij eens zijn, dat nog veel „terrein" (geestelijke en lichamelijke belangen voor jong en oud) braak ligt of op verdere cul tivering en instandhouding wacht. Onze ta ken 1 Gezamenlijk, met eerbiediging en ge leid door de hoge waarden die de mensheid heeft ontvangen, moeten wij hier werken, niet alleen met woorden, maar de daad bij het woord voegende, voor het welzijn van onze veelzijdige, doch saamhorige gemeen schap. Daar de vervulling der taken reeds moeilijkheden genoeg met zich brengen, is het van niet te onderschatten waarde om de remmingen en tegenkantingen waarvan de „afbrekende kritiek" er een is te ver mijden of te voorkomen, doch zeker niet in de hand te werken. Ik hoop hiermede een „kiezeltje" daartoe bij te dragen. Singel 33, Tholen M. G. Meerman, Traditiegetrouw is er in het oudejaarsnummer, dat op vrijdag 30 december a.s. verschijnt, weer gelegenheid tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES Opgave daarvan kan geschieden bij de plaatselijke bezorgers of schriftelijk (eventueel per postwissel) aan de administratie van de Eendrachtbode te Tholen. Een voorbeeld te geven zal overbodig zijn. De prijs van een drie regelige nieuwjaarsgroet (d.i. namen, adres en g.n.) bedraagt zoals voorheen 1.25, een vijfregelige (familie, vrienden, kennissen, clientele, collega's een voorspoedig 1961 toegewenst met onderte kening en adres) bedraagt 1.50, een nieuwjaarsgroet over 2 ko lommen 3,en verder de normale advertentieprijs per mm. Opgave dient te geschieden UITERLIJK ZATERDAG 17 DECEMBER Graag vroeger U weet het en Uw vriend, kennis of klant rekent er op In het oudejaarsnummer van de Eendrachtbode via Uw nieuwjaarsgroet STAPT U BINNENBIJ DUIZENDEN GEZINNEN „HET GROENE KRUIS" IS AKTIEF Het wil nieuwe taken aanpakken Het Groene Kruis is de laatste weken wel in het nieuws. LI moet dit deze door het ge hele land, in stad en dorp bekende organi satie maar niet kwalijk nemen. Het telt 1,3 miljoen leden en als U een gezin gemiddeld op 4 personen schat, dan komt U aan een aantal van meer dan 5 miljoen Nederlanders die bij deze vereni ging betrokken zijn. Natuurlijk profiteren ook nog wel ande ren, die geen lid van het Groene Kruis zijn, van dit werk, maar daar gaan wij nu maar aan voorbij. U vindt het natuurlijk niet zo als het behoort, om er wel van te willen helpen U er overheen profiteren, maar er geen lid van te willen zijn. Als zo'n grote vereniging, die bijna de helft van de Nederlandse bevolking omvat, stil zat, was het beslist niet goed. Vooral niet, omdat zij de pretentie voert, dat zij de gezondheidsbelangen van oud en jong, van de zuigeling tot de grijsaard toe, behartigt. Zij timmert aan de weg met haar maga zijnen, haar wijkgebouwen, haar consultatie bureaus, haar wijkverpleegsters en haar kraamverzorgsters. Maar zij wil graag nog meer doen. Zestig jaar geleden werd de eerste Groene Kruis-vereniging opgericht in het kleine dorpje Lange Ruige Weide. Het is onlangs dankbaar herdacht. Maar er zat en er zit groei in dit werk. Een paar jaar geleden heeft sekretaris- generaaï van de A.N.V. „Het Groene Kruis" Dr. Cath een reis naar Suriname gemaakt. Er zijn toen contacten gelegd. Besprekingen zijn gevolgd en het besluit is genomen om het Groene Kruiswerk in Suriname zo krach tig mogelijk te steunen en zo spoedig mo gelijk uit te bouwen. Het Groene Kruis ziet dit als een ere- plicht. Twee Nederlandse wijkverpleegsters zijn er al heen gereisd. Zij gaan daar de praktijk in om mee te helpen de hygiënische toestanden aldaar te verbeteren. Intussen ontvangen een paar Surinaamse wijkverpleegsters in Nederland een bijscho ling om straks hun landgenoten medische hulp te verlenen. Een flinke partij verplegingsartikelen is naar Suriname gezonden. En er zal nog wel meer hulp moeten volgen. Dat alles kost natuurlijk geld. De brom fietsen voor de Zusters werden geschonken, maar er komt nog meer kijken. Aan alle leden van het Groene Kruis in Nederland zal worden gevraagd om bij de eerstvolgende contributiebetaling één dub beltje extra te willen geven voor het Groene Kruiswerk in Suriname en in Nieuw Guinea (ook daar is dat werk broodnodig). Het Hoofdbestuur vertrouwt, dat aan dit bescheiden verzoek wat is nu één dubbeltje in deze tijd over de gehele linie zal wor den voldaan. De bode kan dan b.v. een ze geltje op de kwitantie plakken, als bewijs, dat het dubbeltje is afgedragen. De penning meester zal wel voor de doorzending van het bedrag zorgen. Natuurlijk betekent dit niet, dat op geen andere manier mag worden bijgedragen. Als de kas het toelaat, mag het Bestuur ook een gift zenden. Er kan ook gekollekteerd wor den. Maar het mooiste en het meest sym pathieke gebaar is toch, als elk lid zijn dub beltje bijdraagt. Wie zal dat nu weigeren Verder is er de grootse aktie „Kruis Munt" voor de financiering van de uitbrei ding van het Groene Kruiswerk. Vóór 28 december 1960 zullen als alles volgens de plannen verloopt twee miljoen loten a 1,per lot door het gehele land worden verkocht. Niet minder dan 5105 prijzen ter waarde van 300.000.zijn be schikbaar. In tal van winkels, kapperszaken, sigaren zaken, aan de loketten van de banken en van de badinrichtingen, in diverse wijkge bouwen en consultatiebureaus zijn deze lo ten verkrijgbaar. In verschillende gemeenten zullen flinke, aktieve jongens en meisjes ze op straat en aan de huizen te koop aanbieden. Alles voor het Groene Kruis, dat deze hulp vraagt voor de behartiging van de ge zondheidsbelangen van het Nederlandse volk. Helpt U mee Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" Vosmaerstraat 2, Goes (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) 50 door JOKE DE VALK Geleidelijk aan kalmeerde hij. Hanneke was dus ver trokken. Met medeneming van haar persoonlijke be zittingen, met een taxi. Zelfs de kleine wagen wilde ze dus niet meenemen. Maar dit was natuurlijk absurd. Ze waren getrouwd en bleven getrouwd. Ondanks alles, ondanks haar verleden, wat het dan ook geweest mocht zijn. Doch waarheen was ze vertrokken Hoe kwam hij achter haar verblijfplaats? Kalmer liep hij naar beneden. Willie uithoren zou geen zin hebben. Aangenomen, dat ze meer zou weten, zou ze ongetwijfeld zwijgen. Een dienstmeisje kletst niet over haar mevrouw. En Willie was in dit opzicht waarschijnlijk niet anders dan andere meisjes. Hij liep naar de keuken. In ieder geval kon hij het proberen. „Willie, mijn vrouw was de laatste dagen een beetje overspannen. Ik maak me ongerust over haar plotse linge vertrek. Je hebt zeker geen idee, waarheen ze is vertrokken Het meisje schudde ontkennend haar hoofd. „Nee, meneer, mevrouw heeft hierover nooit met mij gespro ken". „Heb je ooit iets bijzonders gemerkt aan mevrouw Ik bedoel: de laatste weken Het meisje was in tweestrijd en Dubois zag het. „Als je meent te moeten zwijgen, is dat natuurlijk je goed recht. Maar je aanwijzingen zouden mij misschien hel pen m'n vrouw terug te vinden." „Ik mocht het eigenlijk niet zeggen, meneer, maar als het u helpen kan... er kwam hier de laatste tijd af en toe een man, en als hij weer weg was, had mevrouw verdriet. Hij was er vanmorgen nog. Hij is eerst ge weest, toen mevrouw even weg was en heeft een brief afgegeven, die ik later, toen mevrouw er weer was, aan mevrouw doorgaf. Een uur later was die man er weer. Mevrouw heeft hem toen enkele minuten in de gang gelaten, want mevrouw heeft hem na de eerste keer niet meer in de salon willen hebben. Onmid- delijk daarna is mevrouw naar binnen gegaan en heeft haar koffer ingepakt. Toen heeft ze getelefoneerd en gezegd, dat ze wegging. En dat ik u moest vragen naar boven te gaan, als u thuis kwam." „Dank je, Willie, dat is alles. Ruim de boel hier maar aan kant en ga dan voorlopig maar naar huis. Ik zal je gewoon doorbetalen. Als ik je nodig heb, zal ik wel bericht sturen." „Jawel, meneer". Vanuit de keuken gaat hij naar de salon en valt in een stoel neer. Om zijn gedachten te kunnen rang schikken, steekt hij een sigaret op en kijkt peinzend naar de rook, die omhoog trekt. Jaap is natuurlijk de man, die hier Hanneke heeft lastig gevallen. Op de een of andere manier weet hij van haar verleden en nu chanteert hij haar of tracht haar te chanteren. Hij is natuurlijk de schrijver van de briefjes, dat staat als een paal boven water. En Hanneke is ten einde raad ge vlucht voor de konsekwenties. Arme lieveling... Hij staat op en ijsbeert door de kamer. Wat kan hij doen, om zijn vrouw terug te vinden Hij kan de ver schillende taxichauffeurs aanklampen en vragen, waar heen een van hen zijn vrouw heeft gereden. Tien tegen één, dat ze gewoon naar het station is gegaan en dan weet hij nog niets. Er gaan dagelijks tientallen treinen in verschillende richtingen. Zoek maar uit... En vanavond is de soiree bij mevrouw De Geest Van Swinderen. Die eerst maar eens bellen, dat ze vanavond verhinderd zijn. Hij neemt de telefoon van de haak en als hij ver binding heeft, probeert hij zijn spijt te betuigen over het feit, dat zijn vrouw onwel is en niet in staat te komen. „U wilt ons beiden wel excuseren, mevrouw Hopenlijk zullen we volgend jaar gaarne van uw uit nodiging gebruik maken. Ja, dank u wel, ik zal het mijn vrouw zeggen... Dag, mevrouw..." Dubois wist zich het zweet van zijn gezicht. Dan belt hij zijn kantoor op en zegt tegen het meisje, dat hij die middag niet meer komt en dat ze de avondpost met de dossiers maar even aan zijn woning moet bren gen. „Ga desnoods maar een kwartiertje eerder weg. En maak in ieder geval geen enkele nieuwe afspraak..." Als ook dat in orde is, gaat hij rustig nadenken, welke maatregelen hij zal nemen. Een particuliere detective in de arm nemen Hij heeft altijd om die amateur-speur ders gelachen en hen feitelijk geminacht. Nee, ook dat doet hij niet. Op de een of andere wijze zal hij wel achter haar adres komen. Terwijl hij zo zit na te denken, valt zijn oog op de prullemand, die altijd naast de telefoon staat. Daarin liggen een aantal papiersnippers, kennelijk van een brief, die verschillende malen doorgescheurd is. Hij neemt de prullemand op en gaat ermee naar de tafel, waar hij het kleed opzijschuift. Dan keert hij de inhoud om. Als dat nu eens een aanwijzing zou kunnen zijn... Als dat nu eens een briefje was van die chanteur, dat Hanneke in duizend snippers had verscheurd Met Jobsgeduld probeert hij de stukken aan elkaar te passen. Meer dan een uur is hij bezig de snippertjes papier als een legpuzzel te formeren tot de oorspronke lijke brief. Hanneke hield ook van puzzelen en af en toe kocht zij er een in de boekhandel op de hoek, waar mee ze dan 's avonds uren lang bezig was, net zo lang tot ze alle stukjes pasklaar had tot één geheel. Nu was hij zelf aan het puzzelen geslagen. En wat voor een puzzel(wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5