I WEEKBLUD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLflND I I Het heelal in de oudheid. Plaatselijk Nieuws Thoolsc dijk wordt verbeterd. MT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VRIJDAG Voor de chauffeurs. „aarde een doos en zon een glazen bol" Traject Tholen-Oud-Vossemeer september 1961 beter berijdbaar. Voor het Kantongerecht THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND 17a jaargang No. 4 9 december 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Het kan niet allemaal tegelijk, maar gestadig aan zal de provinciale weg op Tholen even goed berijdbaar zijn, als zulks nu reeds het geval is met de door de Herverkaveling aangelegde A-, B- en C-wegen. Na aanbesteding zal het gedeelte Tholen-Oud-Vosse meer een afstand van 4807 meter in september 1961 beter berijdbaar zijn door verbreding, nieuwe beklinkering en aanleg rijwielpad. Vrijdagochtend 2 december werd door de provinciale waterstaat te Middelburg het verbeteren van de provinciale weg Tholen Oud-Vossemeer aanbesteed. De laagste in schrijver was de firma gebr. J. en M. Moer land Zonen te St.-Annaland met 446.300 De andere zes inschrijvers kwamen met de volgende bedragen uit de envelop: 2. firma W. van Vossen Zonen te St.-Annaland 470.000,3. J. van Vossen en K. Moerland, St.-Annaland 472.300,4. A. van der Werf, Sint-M'dijk 472.950, 5. J. en K. T. de Oude te Biervliet 475.200; 6. Gebr. J. en H. Geldhof te Serooskerke (W) voor 485.888 en 7. Aannemersbedrijf Zeeland n.v. te Middelburg 488.000, Wanneer dit werk aan de laagste inschrij ver zal worden gegund, wat behoudens on voorziene omstandigheden wel voor de hand ligt, zal het aannemersbedrijf Moerland uit Sint-Annaland in januari reeds met de werk zaamheden beginnen. Dit gedeelte dient na melijk 15 september d.a.v. weer berijdbaar te zijn, dus voor de nieuwe bietencampagne. Oplevering van het gehele werk zal in juni 1962 moeten plaatsvinden. Het is iedere weggebruiker en zeker ook de provinciale waterstaat wel bekend, dat men op dit gedeelte, behoudens dan het rechte stuk naar Oud-Vossemeer vrijwel doorlopend met herbestrating te maken had. De bestaande klinkerweg met de smalle op- sluitrand bleek niet meer bestand te zijn tegen het huidige zware verkeer. De on- derhoudspost was voor dit gedeelte dan ook niet gering. Alleen het rechte stuk, zijnde het laatste gedeelte naar Oud-Vosse meer heeft zich altijd goed gehouden van wege het feit, dat zich hieronder nog een oude asfaltlaag bevond van de oude weg. De verbetering zal bestaan uit een ge heel nieuw en dikker zandbed, een 5J4 meter brede klinkerbaan, aan weerszijden opgesloten door 50 cm brede betonblokken. Van Tholen bezien zal aan de linkerzijde een rijwielpad van 2.40 m betontegels wor den aangelegd, welk rijwielpad gedeeltelijk op dezelfde hoogte van de rijbaan zal lig gen en gedeeltelijk onderaan de dijk. Hoewel door de verbreding de bochten wel gemak kelijker komen te liggen zal in het traject zelf geen wijziging komen, behoudens een klein stukje bij de begraafplaats te Oud- Vossemeer, waar de weg iets meer van de aan de overkant staande huizen zal worden verwijderd. De mening dat het weghalen der bomen op de al zo kale Thoolse dijk verband zou houden met deze verbetering, is niet juist. Het betreft hier slechts de normale jaarlijkse rooi door de Ambachtsheerlijkheid vanwege de rijpheid dezer bomen. In de toekomst zal op de nieuwe klinker- baan vanaf Tholen tot aan het rechte stuk nog een tweede klinkerlaag worden aange bracht. Nadat het zo zeer verbeterde gedeelte Poortvliet-Tholen nog slechts op de defini tieve deklaag wacht, is het prettig nieuws, dat nu weer een „edeelte van de provinciale weg op Tholen, nl. naar Oud-Vossemeer, onderhanden wordt genomen. Dat er nog wensen overblijven zal ook de provinciale waterstaat bekend zijn. Ook daar is men op de hoogte van het feit, dat het vanaf Poort vliet naar Stavenisse ook niet bepaald luxe aandoet, wanneer men dat provinciale weg gedeelte berijdt. Het wacht evenzeer op een duurzame verbetering. Voor ons, mensen van de twintigste eeuw, hebben de planeten, de zon en de sterren of welke hemellichamen ook, naast wel de nodige geheimen niets bovennatuur lijks meer. Wij zijn op de hoogte met een naar globale wetten die in de onmetelijke ruimte gelden, wij weten zo ongeveer wat zich afspeelt in onze onmiddellijke omge ving. In tegenstelling tot onze verre voor ouders twijfelen wij geen ogenblik aan de waarheid, dat de aarde maar een heel nietig plaatsje inneemt in dit onvoorstelbaar grote heelal, waarin afstanden met onuitsprekelijk veel nullen moeten worden geschreven. Onze electronische apparaten en verfijnde prisma's hebben ons die les wel geleerd. Ondanks de klap, die onze verwaandheid bij die ontdekking heeft gekregen, is onze belangstelling voor de ruimte in het gehel niet getaand. Was het vroeger eeuwen terug vooral het mytische dat de men sen met een heimelijk ontzag naar het heelal deed zien, nu is het een op de praktijk gerichte nieuwsgierigheid. De ruimtevaart nadert met rasse en zekere schreden, dromen en verhalen gaan werkelijkheid worden en eens zullen wij het gebied binnendringen, waarover sinds de komst van de mens de meest wonderlijke theorieën zijn opgesteld. DE FILOSOOF EN DE REKENAAR Sommige van die oude, destijds met veel geestdrift verkondigde „waarheden" zijn in oude geschriften en tekeningen, gevonden op opgegraven aardewerk, bewaard gebleven. Het is treffend, hoewel niet verwonderlijk dat zij parallel lopen met de telkens wisse lende cultuurvormen uit de antieke wereld. De latere Grieken echter, rationele denkers, bouwden zich een voorstelling uit wiskun dige begrippen. Hun voorouders en bijvoor beeld de oude Egyptenaren, die wijsgeriger waren en wat fantastischer, lieten niet hun rekenaars maar de filosofen het karwei op knappen een „beeld" van het heelal te maken. Niet vreemd is het, dat deze laatsten tal rijke godsdienstige elementen in dat ruimte beeld verweefden. De Egyptenaren hadden, lang voor het begin van onze jaartelling, een voorstelling van het heelal, die geïnspireerd was op hun eigen levensomstandigheden. De ruimte was een smalle doos smal als de Nijldelta waarvan de hoeken gevormd werden door vier hoge bergen. Op hun toppen rustte het hemelgewelf waaraan de sterrenlampen hingen. Langs de buitenkant van die bergketens stroomde de „Grote Ri vier", waarop de boten met zon, maan en planeten dreven. De Melkweg was ook een „rivier", de Hemelse Nijl, die het rijk der gelukkigen bevloeide. BOL OF PLATTE SCHIJF? Rivieren of zeeën, vuur en dodenverblijf zijn elementen die telkens terugkeren in de theorieën, die de mens in het verleden om de aarde en het heelal vormde. Aan het be gin van hun beschavingscultus, zo'n 2900 jaren geleden, dachten de Grieken zich het heelal als een grote bol, die gedeeld was in twee helften. De bovenste helft, bedekt door het hemelgewelf, was gevuld met „ether", bijzonder ijle lucht. Het onderste gedeelte vulden zij op met de Tartarus, de donkere onderwereld, waar de zon nooit toegang kreeg, waarboven zich de Chaos uitstrekte. Precies tussen de twee helften lag de (plat te) aarde, die omgeven werd door de ri vier Okeanos (waarvan ons woord „oceaan" is afgeleid. Uit dit water kwamen 's ochtends zon, maan en sterren, die daar voor de nacht weer in verdwenen. In latere Griekse voorstellingen bleef deze bolindeling van het heelal gehandhaafd. Alleen vulde Em- pedokles (450 voor Chr.) de bovenste helft op met veel vuur en een deelte lucht. De. aarde bleef bij allen zo plat als een Ro meinse munt, met uitzondering van de school van Pythagoras, die de aarde als een kleine bol om het centraal gelegen en ge concentreerde vuur liet draaien. Ook ver anderde soms de zon van aard. Zo dachten de Grieken op een gegeven ogenblik, dat zij een glazen bol was. De ronde vorm van de aarde werd pas wat algemener erkend nadat Copernicus zo omstreeks 1520 zijn heelalbeeld begon te propageren. Hij was de eerste die niet de aarde maar de zon als middelpunt nam. Bijna honderd jaren later, in 1618, kwam tenslotte de tegenwoordige afbeelding van ons zonnestelsel tot stand. Deze verdienste komt de geleerde Johannes Kepler toe, die de circelbanen, waarin Copernicus de plane ten om de zon liet draaien, veranderde in ellipsen. Nog altijd bestaan over het heelal, waar van maar een klein gedeelte binnen ons „ge zichtsveld" ligt, vele theorieën.. Of we eens achter de waarheid komen Een eenvoudig sommetje maakt dat duidelijk willen wij dat gedeelte van de ruimte bereizen, dat wij nu met de sterkste kijker (de telescoop van Hale) kunnen overzien, dan zouden wij duizenden jaren nodig hebben om, vliegend met de snelheid van het licht, die grens te bereiken. En dan nog moeten die fantasti sche ruimtevaarders erkennen, dat zij slechts een fractie van de ruimte hebben gezien. (Nadruk verboden) Met ingang van 1 januari 1961 zal het nieuwe Rijtijdenbesluit in werking treden. Het bestaande werkboekje wordt vervangen door een werkmap, bestaande, uit een om slag met stamblad, een daarbij behorend ver antwoordingsblad en een werkboekje. Een werkmap is benodigd voor de bestuurder van een autobus, huurauto of vrachtauto en voor degene, die in dienstbetrekking werkzaam is als bijrijder of conducteur. Het moet worden aangevraagd bij de burgemee ster van de gemeente waar de betreffende persoon in het bevolkingsregister is opge nomen. Het is gewenst tijdig aan te vragen en bij die aanvrage een pasfoto over te leggen. Te Bergen op Zoom verscheen voor de groene tafel B. uit Sint-Annaland, die op 19 augustus te Roosendaal was verba- liseerd, omdat hij zijn autobus niet tijdig tot stilstand had gebracht. Hij reed daarbij tegen een voor hem rijdende wagen, die plotseling stopte. B werd conform de eis tot 10.of 1 dag veroordeeld. DE REDAKTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Nooit te oud om te leren Verbetering van de Thoolse dijk" Speeltuin^animo in St. Maartensdijk is groot Oplevering nieuwe haven St. Annaland Hoe de streek de Sint ontving Opgave van de nieuwjaarswens Het vlot niet met de voetbalcompetitie Die kan horen, zien, verdragen Zal veel leren, zonder vragen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 11 t.e.m. 17 december 1960. zondag vm. 8.55 nm. 9.38 uur maandag 9.50 10.45 dinsdag 11.05 11.55 woensdag 0.25 1.05 donderdag 1.25 1.55 vrijdag 2.15 2.20 zaterdag 2.40 2.56 Zondag 11 dec. Laatste Kwartier te 10.39 u. Zondag 18 dec. Nieuwe Maan te 11.47 u. VAN EEN DOORWEEKTE MIJTER EN EEN PLEZIERIGE MIDDAG Hij was er weer. En met hem de regen. Beiden niet zo ongewoon, vooral het laatste niet in het najaar. Alleen was het zaterdag extra nat en daarbij nog windkracht 10. Toch verzamelden zich „Concordia" en Olympia in de repetitie lokalen om hun goede wil te tonen, maar verder dan dit ging het toch niet en men liet de Sint op „eigen" gelegenheid bij de haven arriveren, terwijl de leden van beide verenigingen wij selijk hun instrumenten droog hielden. Vlug in een auto met de kindervriend en naar het stadhuis, waar burgemeester van der Hoeven even ongeduldig wachtte om z'n toespraak te spuien, dan de kinderen in de garage van P. Engelvaart. Daar klonken boven de windstoten uit de sinterklaasliedjes en werden enkele leuke films vertoond. Zelfs bij dit laatste was er storing en moest men het zo nu en dan met een stomme film doen. Maar de kinderlach bleef en dat was toch wel het voornaamste. Overigens wel jammer van een zo mooi opgezette middag. Bij de uitgang kreeg ieder kind een5cadeautje van Zwarte Piet. De trekking van de winkel- aktie werd uitgesteld tot maandagavond jl. toen de drumband een rondgang maakte om daar ieder inwoner nog eens aan te her inneren. Het werd toen gezellig druk op de Markt en het was in elk geval droog. De hoofdprijs ging naar P. Jeroense aan de Singel, de eerste prijs van de etalagewed strijd naar P. Riedijk in de Oudelandsestraat. De drumband werd een tambourmaitre stok rijker en daarmee behoorde dit Sinterklaas feest en de winkelaktie weer tot het ver leden. DAMMEN Dinsdag 6 december speelde Tholen een vriendschappelijke wedstrijd tegen St.-Maar- tensdijk welke door Tholen werd gewon nen met 17-5. Er werd op 11 borden ge speeld. Hieronder volgen de persoonlijke uitslagen. Tholen St.-M'dijk C. J. de Kort C. Menheere 2-0 J. Priem A. Walrecht 2-0 C. Gebraad G. Lindhout 1-1 D. de Vos -H. Duine 2-0 M. Schot A. van Akkeren 2-0 J. de Rijke H. van Akkeren 2-0 P. C. van de Velde J. Quist 0-2 C. Moeliker L. Heijboer 2-0 L. van Dijke L. Bos 2-0 J. Hogerheide Fl. Bout 2-0 C. L. de Korte A. Walrecht 0-2 Totaal 17-5 BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften 3 december 1960: Anne Jansen, oud 30 jr., technicus, wonende te Rhenen en Cornelia Jansen, oud 20 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. Gehuwd 2 december 1960: Daniël Schot, oud 22 jr., visser, wonende te Tholen en Leentje van Dijke, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. Loop der bevolking over november 1960 Ingekomen Jachelina A. Schot-Moerland van Poort vliet naar Kruittoren 19. Theodoor J. Leenknegt van Aardenburg naar Markt 11 Antoon te Pas en echtgenote van Am sterdam naar Dalemseweg 9. Renée Houps-Sustronk van 's Gravenhage naar Dalemseweg 23. Hendrik E. Sonnega van 's Gravenhage naar Ten Ankerweg 11. Pieter Steketee, echtgenote en 4 kinderen van Wormer naar Dalemsestr. 20. Jacomina J. Bogert-van Daalen van Oud- Vossemeer naar Stoofstr. 13. Vertrokken Leendert G. Engelvaart van Stoofstr. 13 naar Apeldoorn. Jan Jansen van Vlasmarkt 2 naar St.- Maartensdijk. Pieter Melis van Julianastraat 23 naar St. Odilienberg. Rosinus Veld van salonwagen Bosstr. naar St. Annaland. Pieternella A. Baaij van Bosstraat 13 naar Rotterdam. Willemijna Bout van Bosstraat 18 naar Goes. Jochem Roukema van Hoogstraat 76 naar Bergen op Zoom. GEVONDEN Bij de Postcommandant der Rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 2 sjaals, startslinger van een tractor en een leren motorhandschoen. MOOI RESULTAAT Enkele leden van de duivensportver. „De Zwaluw" alhier behaalden op de onlangs gehouden 51e Nationale Postduiven-Ten toonstelling te Rotterdam fraaie prijzen. Zo wist dhr. A. van Daalen met zijn dui ven een le, 2e, 4e en 10e prijs in de wacht te slepen. Dhr. A. Douw behaalde tweemaal een 3e en eenmaal een 6e prijs. Dhr. N. v. d. Houten tenslotte behaalde een 5e prijs. Voor deze tentoonstelling, die in Diergaarde Blijdorp werd gehouden, wa ren liefst 2200 duiven ingeschreven. ST.-NICOLAAS-WEEK Buiten een aantal particuliere bezoeken, trad de goede Sint deze week alhier ook enkele malen in het openbaar op. Natuurlijk waren het vooral de scholen, die met een bezoek vereerd werden. Het mooist is altijd zijn optreden in de Kleuter school, waarvan de ouders nog meer ge nieten dan de kinderen zelf. Ook Spido kreeg weer een beurt. De grootste ontvangst werd de Sint za terdagmiddag in het gymnastieklokaal be reid. Sinterklaas moet toen wel gedacht heb ben op een massa-meeting te zijn terecht ge komen. Het turngebouw was met honderden kinderen gevuld. De winkeliersver., de or ganisator van dit evenement, zorgde dat elk kind na afloop wat snoepgoed mee naar huis kreeg. De St.-Nicolaasaktie van de Winkeliers ver. eindigde dinsdagavond jl. met de trek king van de prijzen. Ondanks het feit, dat de laatste winkelweek nog geen 2 maanden oud is, slaagde deze St. Nicolaasaktie met het klinkende cijfer van 15.000 ingeleverde loten. BURGERLIJKE STAND en loop der bevolking over november 1960 Geboren 1 nov.: Pieter Geuze, zoon van Johannis Cornelis Geuze en van Willemijna Eliza beth van Tiggele. 20 nov.: Anna Johanna Maria Geluk, dochter van Jacob Anthonie Geluk en van Maria Petronella Adriana Mertens. 21 nov. Cornelis Marinus Istha, zoon van Dingenis Istha en van Suzanna Baaij. Gehuwd 9 nov.: Johannes Hommel, 23 jaar met Pe tronella Paulina de Leeuw, 23 jaar, wonen de te Oud-Vossemeer. 25 nov. Jan Bogert, oud 21 jaar, won. te Tholen en Jacomina Johanna van Daalen, 18 jaar, wonende te Oud-Vossemeer. Ondertrouw 30 nov.: Jillis Hubrecht van 't Hof, oud 25 jaar, wonende te Sint-Annaland en Cor nelia Pieternella Aarnoudse, oud 20 jaar, wonende te Oud-Vossemeer. Vertrokken Hendrik Duine, ongehuwd, naar Dor drecht. Willem A. van Poortvliet, ongehuwd, naar Hilversum. Jacomina J. van Daalen, echtgenote van Bogert, naar Tholen. Ingekomen Johannes M. C. Ooms, met echtgenote en 8 kinderen uit Frankrijk. Adriaan Capelle, met echtgenote en 2 kinderen uit Delft. Adriana C. van Loenhout, echtgen. van F. Hommel, uit Halsteren. Philippus J. Leenmans, met echtgenote en 3 kinderen, uit Hagestein. GESLAAGD Aan onze dorpsgenoot C. Hommel werd te Bergen op Zoom na eerder afgelegd examen te Amsterdam en Den Bosch het aannemersdiploma uitgereikt. BURGERLIJKE STAND over de maand november 1960 Geboren 4 nov. 1960 te Bergen op Zoom: Dina Willemina, dochter van: Leendert van Dijke en Jacomina Goedegebuure. Adres: Hoen- derweg 29. Huwelijken 24 nov. 1960: Pieter van 't Hof, oud 22 jaar en Johanna Martina Moerland, oud 22 jaar. 25 nov. 1960: Nicolaas Frederik Dorre man, oud 28 jaar en Barendina Cornelia van Vossen, oud 19 jaar. Overlijden 23 nov. 1960: Dina van der Klooster, oud 84 jaar, (weduwe van: Johannis Polderman) Adres: Tienhoven 33. 28 nov. 1960: Jan Gunter, oud 53 jaar, (echtgenoot van Dina den Engelsman, eer der gehuwd geweest met Pieternella Scher- penisse). Adres: Noordstraat 15. Loop der bevolking Ingekomen Pieter J. Soeters en gezin van Australië naar Bierensstraat 29 Rosinus Veld en gezin van Tholen naar salonwagen achter perceel Bierensstraat 13. Elizabeth de Zwarte, weduwe van de Ja ger van Scherpenisse naar Tienhoven 19. Vertrokken Inge K. J. Melz van Weststraat 25c naar Rotterdam. Willem de Groen van van den Bosstraat 7 naar Nieuwerkerk. Aarnout Th. Kurvink van Ooststraat 32 naar Goes. Johanna M. van 't Hof-Moerland van Ring 34 naar Middelburg. Abraham W. Ligtendag en gezin van Suzannaweg 26 naar Schiedam. Verhuizingen binnen de gemeente Jacomina van Bendegom van Voorstraat 9 naar Kerkeblokstraat 6. Jannetje van Bendegom van Voorstraat 9 naar Kerkeblokstraat 6. Paulus van Belzen van Nieuwstraat 10 naar Voorstraat 53. LUST JE NOG BOLLEN? Oliebollen wel te verstaan. Maandag zijn er 3900 onder de man gebracht door leden van het jeugdorkest „Viva la Musica", na dat welwillende handen voor bereiding had den zorggedragen. Deze medewerking maak te de onkosten gering, zodat er van een bruto-opbrengst van 390,niet minder dan 300,in Musica's kas vloeit. JEUGDFESTIJN IN DORPSHUIS Dank zij een minzame Sinterklaas de échte werd aan de leerlingen van de openbare lagere school maandagmiddag een onvergetelijk uurtje bezorgd. Om 4 uur snel de de jeugd naar het Dorpshuis, waar ou dercommissie met echtgenoten en enkele andere genodigden, ook niet zonder enige spanning, de komst van kind en Sint ver beidden. De vol verwachting kloppende hartjes kregen om half vijf nog een hogere versnel ling, toen Sint en Piet respectievelijk bin nenschreed en huppelde. Het welkomstlied klonk uit volle borst. De oudercommissie voorzitter A. J. Scherpenisse bleek opge lucht het spaanse gezelschap nu persoonlijk te kunnen verwelkomen, ook al was dan enkele maanden geleden op een gezonden uitnodiging al een schriftelijke bevestiging ontvangen. Telkens opnieuw moet men zich verwonderen over de grote wetenschap der bekende Spanjaard, die van ieder kind goede en minder goede deugden als op z'n al ge rimpelde duim bleek te kennen. Dienover eenkomstig volgden er goedkeurende schou derklopjes of ging een waarschuwende vin ger omhoog. Met door dhr. A. D. Goede gebuure op de piano begeleidde gezongen sinterklaasliedjes, met de uitgebreide trak tatie werd het niet alleen voor de jeugd een prettig uurtje, maar bleken ook de vele aanwezige ouders zich te hebben vermaakt en dankbaar te zijn voor de door de ouder commissie aan Sint gezonden uitnodiging. VRIJ EN BLIJ Dat is de naam van de onlangs opgerichte speeltuinvereniging ter plaatse, welke dins dagavond jl. in algemene vergadering bij eenkwam in het wijkgebouw. Hoewel voor zitter A. Rijnberg het spijtig vond, dat maar zo'n gering aantal leden was opgekomen verheugde hij zich anderzijds toch over de tegenwoordigheid van wethouder J. Moer land. Hij deelde voorts mee, hoe er thans 159 leden, 65 donateurs, terwijl 43 vrijwil lige bijdragen zijn ontvangen, wat betekent dat er in 267 gezinnen met het initiatief wordt gesympathiseerd. Inmiddels had een afvaardiging van het dagelijks bestuur con tact met een aantal initiatiefnemers te Sint- Maartensdijk, waar eenzelfde toe te juichen initiatief werd genomen, terwijl de geweste lijke vergadering van de N.LI.S.O. te Vlis- singen werd bezocht. Tenslotte hoopte dhr. Rijnberg dat er in de toekomst naast de speeltuin ook een verkeerstuin zou komen. Ondertussen is ook die speeltuin er nog niet. Wel kwam een stedebouwkundige tot een ontwerpplan, waarbij de speeltuin in het uit breidingsplan „achter de Bogerds" werd ge projecteerd ter grootte van ongeveer 6000 m2. Hierop werd door weth. Moerland nog een toelichting gegeven. Goedgekeurd wer den statuten en huishoudelijk reglement na artikelsgewijze bespreking. Met enerzijds een zo groot mogelijke vrijheid werd daarin anderzijds de bepaling opgenomen de speel tuin zondags en op chr. feestdagen tijdens de kerkdiensten gesloten te houden. Na 1 ja nuari 1961 zal de eerste contributie worden geïnd, waarvoor de bestuursleden zorgdra gen. Gedacht werd nog aan een „noodvoor ziening" voor definitieve totstandkoming der speeltuin, wat nog even op zich kan laten wachten. Voor de eenvoudige apparaten zullen hobbyisten en leden-vaklieden be langeloos een steentje bijdragen. Middels een tentoonstelling van die werkstukken zal getracht worden de kaspositie te verstevigen. CONTACTAVOND VROUWENVERENIGINGEN In het hervormd verenigingsgebouw werd een goed bezochte contactavond gehouden door de Ned. Herv. vrouwenverenigingen van Oud-Vossemeer, Scherpenisse, Sint- Maartensdijk en St.-Annaland. Mede tegen woordig was hierbij mevrouw van Dijk, echtgenote van de vml. predikant ds. D. J. van Dijk en mej. Egging (met verlof uit In donesië). Laatstgenoemde hield een causerie over haar werk als leidster van een huis houdschool in het Toradj aland op Celebes. Middels fraaie dia's werd een letterlijk en figuurlijk helder beeld gegeven van het zen dingswerk in Indonesië. Mej. Egging had zich in Toradja's kostuum gestoken. Er werden enkele liederen gezongen, terwijl na een woord van dank door mevr. Weijler- v. d. Jagt mevr. v. d. Haar uit Sint-Maar tensdijk met dankzegging eindigde. GEZONDE IJSCLUBPOSITIE In de zaal van dhr. Im. Rijnberg woon den dinsdagavond 6 dec. 22 stemgerechtigde leden de jaarvergadering bij van de IJsclub „Sint-Annaland". Voorzitter A. Burgers Fzn constateerde een druk verenigingsjaar, niet zozeer wat de schaatssport zelf betrof dan wel de werkzaamheden voor aankoop ter rein, rechtspersoonlijkheid en egalisatie. Hij wist zich de tolk van bestuur en leden, wan neer hij mevr. W. C. Witzen Elias de Casembroot uit Blaricum dank bracht voor haar medewerking tot verkoop, notaris E. D. v. d. Velde en zijn ambtenaren voor de overdracht en het bureau van uitvoering der Herverkaveling voor egalisatie van het ter rein. Hoewel door terreinaankoop en het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1