I Vim met bleekmiddel (in blauwe bus) maakt sneller schoon, frisser schoon GROSC D voordelen! 16e JAARGANG No. 52 EENDRACHTBODE - TWEEDE BLAD 11 NOVEMBER 1960 Raadsverslag Oud-Vossemeer. Unanieme instemming met opheffing Centrale Dienst Het bedrag per leerling in discussie Er komt een verkeerstafel Niet happig op overname wegen. VARKENSVLEES nu RUNDVLEES nu DUIKER GEHAKT nu NESCAFÉ NESCAFÉ ZANDWAFELS KOFFIE naar keuze NAAISTERS STRIJKSTERS HANDWERKSTERS LEERLINGEN voor deze beroepen SINGER KUNSTGEBITTEN Verlovingsringen SPIERINKJES GEURZUI VEREND HYGIËNISCH EXTRA AKTIEF VIM MET BLEEKMIDDEL sneller schoon, frisser schoon! Nieuweffrfeheid straalt U tegemoet Voor de gehouden openbare raadsverga dering te Oud-Vossemeer was met kennis geving afwezig raadslid A. M. van Enge len. Naar aanleiding van de gelezen en vast gestelde notulen deelt de voorzitter mede dat Mej. Sustronk, inmiddels gehuwd, half no vember als onderwijzeres aan de openbare lagere school in functie zal treden. Het ministerie van Maatschappelijk Werk bericht dat de Zeeuwse gemeenten en enke le gemeenten in West-Friesland onder de bepalingen van de Woonruimtewet 1947 blijven vallen. Dit met het oog op de be langen van de sociaal-economisch zwakke ren. De gemeentebesturen dienen daarom 'n doorstroming naar duurdere woningen te be vorderen en vergunningen voor woningen, die aan huur meer dan 60,per maand doen, voortaan zonder meer te verlenen. Verder zijn ingekomen dankbetuigingen voor verleende subsidie van het Kon Wil- helmina Fonds en het Leger des Heils. Het volgende agendapunt is vaststelling van voorschotten 1960 aan de kleuterscho len. De R.K. kleuterschool krijgt een lo kaalvergoeding van 2 x 775,een z.g. huurvergoeding van 500,en een ver goeding per leerling van 430,De Alg. Chr. kleuterschool ontvangt een lokaal ver goeding van 2 x 775,tweemaal 1350 en een vergoeding per kleuter van 470, Op voorstel van b en ws wordt besloten de weg, die langs de Vogelsanghschedijk naar de voormalige schietbaan loopt, de naam Leguitse Dreef te geven. BEGROTING SLUITEND GEMAAKT Aan de orde komt vaststelling van de gemeente-begroting 1961, met goedkeuring van de begrotingen alg. armbestuur 1961 en Wezen armbestuur 1960-'61. De voorzitter leest het verslag van de raadscommissie van onderzoek. Zij hebben dit jaar geen enkele aanmerking, doch na men integendeel met voldoening kennis van feit, dat een sluitende begroting kon worden verkregen. Dat de begroting sluit is evenwel niet te vinden in het begrotingsboekwerk zelf, daar in vindt men een beschikking over rond 6500,ten laste van de in vorige jaren gevormde reserve. Alleen daarmee werd het mogelijk de begroting „rond" te krijgen en een post van 3000, op te voeren. Dat de commissie gewaagt van een slui tende begroting is te danken aan weer al een eerste wijziging, waarin hogere uitke ringen uit het gemeentefonds voor 1961 zijn verwerkt. Deze meevaller maakt een be roep op de z.g. saldireserve overbodig. Men is er dus in geslaagd inkomsten te vinden om de jaar op jaar toenemende uit gaven te dekken. Ten opzichte van 1960 is een flinke stijging te constateren. Voor zie ken-, bejaarden- en krankzinnigenverpleging b.v. met in totaal 9000,De post „ver pleging van krankzinnigen" staat op het zeer hoge niveau van rond 30.000, Hogere salarissen vergden 2800,meer en de kapitaalslasten voor openbare werken 1900,—. De totaalcijfers gewone dienst luiden 317.715,15 in inkomst en uitgaaf. De cijfers van het z.g. verrekenhoofdstuk buiten beschouwing gelaten. Dankzij een gemeentelijke subsidie van 7500,en 2000,van de Wezen- Armen sluit de begroting van het Alg. Arm bestuur met 12.748,58 in inkomst en uit gaaf. Het Wezen-Armbestuur raamt haar be groting sluitend met 19711,67. Zij subsi dieert de gemeente met 2000,het Alg. Armbestuur met 2000,en het Groene Kruis met 1000, HET BEDRAG PER LEERLING Kon de begroting zonder discussie wor den vastgesteld, minder goed ging het bij een uitvoeringsbesluit van dezelfde begro ting. Aan de hand van de begrotingscijfers wordt namelijk het bedrag berekend, dat voor 1961 per leerling voor het openbaar lager onderwijs is utgetrokken. Naar dit leerlingcijfer ontvangen ook de bijzondere scholen voorschotten op de exploitatiever goeding. Dit bedrag nu, 38,63, vond dhr. Mees erg aan de lage kant. De laatste tijd ver schijnen in de pers nogal eens beschouwin gen over het leerlingencijfer, laatstelijk in het nummer van de „Eendrachtbode" van 14 oktober jl. Landelijk gezien staat het be drag dat de Zeeuwse gemeentebesturen ge middeld uittrekken, t.w. 49.61 aan de lage kant. De vergoedingen op het eiland Tho- len liggen beneden het Zeeuwse gemiddelde. Oud-Vossemeer komt nu met 38.63 uit de bus. Zonder nu direct critiek te willen le veren vraagt dhr. Mees zich af of Oud- Vossemeer niet te zuinig is. Hoe is het bedrag nu precies samengesteld De voor zitter geeft de volgende opsomming Instandhouding schoolgebouw 160,On derhoud schoolmeubelen 30,Aanschaf fing en onderhoud van schoolboeken, leer middelen en schoolbehoeften, voorzover be treft kosten van vervanging wegens slijtage f 1128, Verlichting, verwarming en schoon houden f 1888,30, Schoolbibliotheek 60, Kosten Oudercommissie 25,Portokosten schoolhoofd f 30,Premie brandverzeke ring 54,25, premie ongevallenverzekering 8,93. premie ziektekostenverzekering schoolschoonhouder 20,55, Pensioenpremie schoolschoonhouder 69,83, Administratie kosten a f 1,per leerling 92,33. Totaal 3567,19, of naar een gemiddeld aantal leerlingen van 921/3: 38,63 per leerling. Weth. Aarnoudse zegt dat van veel be lang is de staat, waarin de school en het meubilair verkeren; kost dat veel, dan is het leerlingcijfer hoog. Wat meubilair betreft staan wij er hier goed voor. „Moge dat voor de openbare school het geval zijn, de r.k. school heeft een nijpend gebrek aan kastruimte", aldus dhr Mees. Weth. van Driel kan niet zeggen dat de openbare school er slecht uitziet. Waarom de vergoeding in andere gemeenten zoveel hoger ligt, weet hij niet te verklaren. Wèl is het een feit, dat de raad terzake van bui tengewone uitgaven, verbouwingen, nieuwe leermethoden e.d. (art. 72 L.O.-wet) altijd zeer soepel is. Ook dhr. Mees is het daar mee eens. Dhr. Droogers heeft vaak vernomen dat de chr. school bijna niet kan rondkomen. Men begrijpt daar eenvoudig niet hoe de openbare school het wèl kan. Dhr. Istha: „Zo hoort het ook Ter verklaring van de sterk uiteenlopende vergoedingen in de div. gemeenten, wijst de voorzitter er nog op dat kleine openbare scholen, zoals er velen zijn, per leerling veel kosten. Dit komt de bijzondere scholen ten goede. De schoolbesturen moeten er verder op bedacht zijn geen nieuwe leermethoden e.d. uit de exploitatie-uitgaven te bekosti gen. Dan komen ze nooit uit. Dergelijke uit gaven kunnen via art. 72 worden gefinan cierd. Wanneer dhr, Timmermans dus klaagt dat de kas van de r.k. school leeg is en niettemin leermiddelen gekocht moeten worden, moet het bestuur nagaan of het genoemde wetsartikel uitkomst bieden kan. Dhr. Mees heeft wel begrip voor het standpunt van b en ws, maar toch zitten de verschillen per gemeente hem dwars. Buiten Zeeland schommelen de vergoedingen tus sen 49,en 60,Ook per jaar kan het sterk uiteenlopen, zo las hij van een school die in 1957 26,per leerling vergde en het volgende jaar 210,-—. In vergelijking met 1960 ging onze vergoeding iets vooruit, te weinig om naam te hebben. Dhr. Istha kan de bezwaren van de bij zondere scholen blijkbaar niet begrijpen. Hij rekent uit dat de openbare school oud is, het onderhoud dus duur moet zijn en de ver goeding navenant hoog. Hoe het met de verwarming staat is hem onbekend. De voorzitter zegt dat tegenwoordig oliestook wordt toegepast. Het is niet goedkoper dan olieverwarming, maar wel gemakkelijker in de bediening. Daar niemand verder het woord verlangt, wordt het voorstel, de vergoeding op 38,63 vast te stellen, geacht te zijn aangenomen. Dan volgt vaststelling van een nieuw be drag per leerling. Nu niet het geraamde, maar het werkelijk uitgegevene, en wel over het jaar 1959. In totaal werd 4231,46 uit gegeven, geraamd was 38,20 per leerling, of volgens het juiste aantal leerlingen 3845,46. Een overschrijding van de begro ting dus met 386,Door middel van een afrekening wordt t.z.t. de vergoeding van de bijzondere scholen aan de wer kelijke uitgaven opgetrokken. VEILIG VERKEER WORDT GESTEUND De plaatselijke afd. van de ver. Veilig Verkeer moet noodzakelijk flinke onkosten maken. Zo organiseert zij een verkeerscur- sus, en een orientatierit. Het uitreiken van diploma's, het geven van filmvertoningen e.d. vergt meer geld dan de afdeling kan opbrengen. Tegenover 355,uitgaven in 1960 kan de vereniging maar 260,in komsten stellen, bestaande uit contributies, cursusgelden en inleggeld voor de orien tatierit. Omdat de vereniging in feite het werk van de gemeente heeft overgenomen, stellen b en ws voor een subsidie van 100,te verstrekken. Tégen dit voorstel heeft niemand be zwaar. En evenmin tegen een crediet van 400,voor het aanschaffen van materiaal voor het maken van een verkeerstafel. Men vindt het een mooi initiatief van de af deling, te meer daar velen hun vakmanschap van timmerman, schilder en electricien ter beschikking hebben gesteld samen de tafel zonder uurloonvergoeding te maken. Dhr. Mees, bestuurslid van de afdeling, licht een en ander toe. De tafel zal niet alleen voor de cursus, maar ook voor de schoolkinderen dienen. Ze wordt opgesteld in het leeg staand lokaal van de openbare school en bestaat uit 3 onderdelen; een verhuizing naar een andere opstellingsruimte wordt daarmee vergemakkelijkt. De afmetingen worden 5 x 3 m, ongeveer in de geest van de tafel, die te Tholen in gebruik is. Bin nenkort start de verkeerscursus, die dit winterseizoen elke dinsdagavond in de open bare school zal worden gegeven. Het cur susgeld bedraagt 2,50 voor V.V.V.-leden en 3,50 voor niet-leden. Voor deelname is geen leeftijdsgrens gesteld, doch vorige jaar was de belangstelling zeer groot. Bij het examen werden er 3 afgewezen. OPHEFFING VAN CENTRALE DIENST Het volgende agendapunt luidt„Ophef fing Centrale Dienst Noord-Zeeland" (voor bouw-, en woningtoezicht en gemeentewer ken). De voorzitter geeft de volgende toelich ting Onlangs was er een algemene verga dering van de gemeentelijke vertegenwoor digers in de Centrale Dienst. Toen is een eventuele opheffing aan de orde gekomen omdat de directeur in de gelegenheid was een andere betrekking te aanvaarden. Bij opheffing zou men zodoende het wachtgeld voor de directeur uitsparen. De gemeente lijke vertegenwoordigers konden zich van zelfsprekend niet binden, daar ze de mening van de raden niet kenden. Vooral voor de Schouwse leden was het moeilijk. Zij zouden de mening van de nog te vormen nieuwe ge meenten daar moeten vertolken. Voor de burgemeester was het vrij gemakkelijk, de raad heeft zich immers meemalen ten gunste van opheffing uitgesproken. Maandag a.s. wordt opnieuw een nieuwe alg. vergadering gehouden. De vertegenwoordigers der ge meenten zullen daar de meningen van de raden naar voren brengen. Vandaar dat het punt nu op de agenda prijkt. De voorzitter vraagt wie hij het woord kan geven. Mocht een bredere toelichting gewenst worden, dan kan dat beter in een geheime zitting gebeuren. Daar kunnen ook cijfers worden genoemd. Medegedeeld kan verder nog worden dat directeur Argelo een rapport over nieuwe mogelijkheden heeft aangeboden. Men kan dit voorstellen wel, of niet, volgen. De wethouders zijn er voor alles in een besloten zitting duidelijker uit te praten. Dhr. Istha maakt enkele bedenkingen. Het zijn toch geen geheimen en er zijn in de raad al woorden genoeg over gewisseld. De besloten vergadering vindt daarop, na het afwerken der agenda, doorgang. Als re sultaat van deze bespreking deelde de voor zitter mede dat met algemene stemmen was besloten tot opheffing. WEGEN IN EIGENDOM Het volgende punt is reeds in meerdere vergaderingen aan de raden op het eiland aan de orde geweestOvername in eigen dom, beheer en onderhoud van diverse we gen en waterlopen. De rechtsgrond hiervan berust op de Herverkavelingswet. De Her verkavelingscommissie zal bij Ged. Staten een plan tot verdeling der wegen aanbieden. Voor toedeling aan de gemeenten komen in aanmerking a. alle wegen binnen het gebied, waarvan met grote waarschijnlijkheid kan wor den aangenomen, dat dit binnen 10 a 20 jaar tot de bebouwde kom zal be horen b. alle tertiaire wegen, welke de verbin dingen vormen tussen de dorpskernen onderling of tussen de dorpskern en de secundaire weg c. eventuele wegen waarbij de gemeente uit andere hoofde belang heeft. B en ws hebben een aantal tekeningen ontvangen, waarop vermeld wordt welke wegen voortaan ten laste van Oud-Vosse meer komen. Daarop is een bespreking met enkele leden van de Herverkavelingscom missie gevolgd. B en ws willen in grote trekken met de voorstellen akkoord gaan. Ze hebben daarnaast vele bezwaren. Hun zienswijze is vervat in een conceptbrief aan het Uitvoeringsbureau der Herverkavelings commissie. Zij stellen de raad voor als volgt te schrijven Dat akkoord gegaan wordt met overname van de volgende wegen Hoofdweg Oud-Vossemeer-Poortvliet (tot de gemeentegrens bij de Moerdijk), met uit zondering van de bermsloten; De Hiksche- dijk, van de Dorpsweg af tot aan de aMre- weg; Dorpsweg en Veerstraat; met uitzon dering van de bermsloten; Gedeelten Coen- tjes- en Patrijzenweg ter lengte van resp. 387 en 524 meter; Gedeelten Molenweg (dwarsdreefje bij het huis van weth. van Driel) en Onder de Molen (aan de achter zijde van de molenberg). Dat uitzondering wordt gemaakt t.a.v. de sloten, omdat a. ze belangrijker zijn voor de ontwate ring van het bouwland dan voor de weg; b. de betrokken wegen niet alleen dienen voor het niet agrarische verkeer, maar ook voor de afvoer van landbouwpro ducten e.d.; c. de sloten langs Dorpsweg en Veer straat na uitvoering van het riolerings plan geen functie meer hebben. Dat het redelijk is dat de gemeente de sloten langs Patrijzenweg en Oud-Vosse- meerse dijk slechts over een lengte van 50 m vanaf het eind der bebouwing over neemt. In die 50 meter bezinkt immers alle vuil, afkomstig uit de riolering. En tenslotte alles onder voorwaarde dat de gemeente in staat zal worden gesteld de financiële gevolgen van de overname te dragen. De voorzitter geeft dan het om vangrijke voorstel in bespreking. Dhr. Istha kan het nut er voor de ge meente niet in zien. Er wordt niets tegen over gesteld. Hij wil veel verder gaan dan b en ws en niet alleen de wegen in de bebouwde kom overnemen. Met de rest heb ben we niets te maken. Dhr. Droogers zegt dat men het belang van de voorstellen niet moet onderschatten. Er zal permanent één extra kracht nodig zijn voor dit onderhoud. De hoofdmoot wordt gevormd door de weg naar Poort vliet. De bermen zijn beplant, dat geeft een massa snoeiwerk en wellicht bespuitingen in de zomer. Dhr. Istha; „Wat, de bermen ook voor de gemeente Dhr. Droogers „Ja, zeker, niet alleen de verharding, ook de bermen". Weth. Aarnoudse zegt dat ook b en ws vele bezwaren hebben. Het zal veel geld gaan kosten. Dhr. Istha: Dit is allemaal in b en ws be sproken en U gaat er mee akkoord Weth. van Driel; We hebben het niet aangenomen. Het is een voorstel De voorzitter meent dat bezwaren niets zullen uithalen. Men vergete niet dat er een wettelijke grondslag is. Ged. staten beslis sen. Dan kan de gemeente in beroep. Om nu de raden niet in eerste instantie uit te scha kelen treedt de Herverkavelingscommissie eerst met de gemeenten in overleg. Dhr. Mees zegt in te zien dat bezwaar niet helpen zal, doch dhr. Istha wil dan maar in beroep gaan. De voorzitter herinnert er aan dat het voorstel luidtAkkoord, onder voorbehoud dat het Rijk middelen verstrekt om alles te betalen. Er is nl. een dergelijke wettelijke regeling in voorbereiding. Indien die maat regelen niet tot stand komen vervalt de akkoordverklaring van de gemeente. B en ws hebben er met hun voorstel uitgehaald wat er uit te halen is. Tot dhr. Istha zegt de voorzitter: U hebt geen argumenten om Uw standpunt betreffende beperking tot de komwegen te staven. Dhr. Droogers informeert naar het aan deel van het Waterschap. Wat ze vroeger in totaal hadden weet de voorzitter niet. Wèl is bekend dat ze nu rond 200 km weg voor hun rekening krijgen. Dhr. Istha zegt er groot bezwaar tegen te hebben dat de raad nu zijn fiat geeft, ter wijl nog niet bekend is welke compensatie de gemeente straks krijgen zal. De voorzitter zegt dat de Herverkave ling bijna is afgelopen. De commissie moet deze kwestie nu eerst nog afwerken. Met uitzondering van dhr. Istha, die ge acht wil worden te hebben tegengestemd, neemt de raad dan het voorstel van b en ws over. Het maximum bij de Bank voor Ned. Ge meenten in 1961 op te nemen rekening-cou- rant-crediet, wordt vastgesteld op 10.000. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag zegt dhr. Mees dat het Botshoofd nu een mooie straatverlich ting heeft gekregen, maar dat de bewoners slecht te spreken zijn over de toegangsweg naar hun gehucht. In deze regenachtige tijd is de weg hopeloos slecht. Wie moet die weg onderhouden De voorzitter antwoordt dat vanwege de Herverkaveling werd aangeboden er iets aan te doen, wat 'niet wegneemt dat men daar op het standpunt staat dat de bewoners zelf voor een goede weg moeten zorgen. Weth. Aarnoudse zegt niet te weten tot hoever de straat eigendom van de bewoners is. De voorzitter zegt toe dat de districts opzichter een en ander zal nagaan. Dhr. Timmermans zegt met dhr. A. van Daalen, eigenaar van de tuin bij het ver keerspunt Onder de Molen-Molenweg, te hebben gesproken over overdracht van een gedeelte grond om de bocht te verbeteren. Dhr. van Daalen toonde zich niet onge negen. Aandacht voor de verkeerssituatie al daar is zeker nodig. De struiken in de tuin dienen weer wat bijgesnoeid te worden. Volgens de voorzitter heeft van Daalen geen contact met de gemeente opgenomen. Het verdient verder aanbeveling met de plannen te wachten tot de Provincie de nieu we weg heeft uitgevoerd. Er zal een geheel andere situatie ontstaan. Waarna sluiting. 1 blik a 400 gram met 10 DUIKERTJES 1 blik a 350 gram met 20 DUIKERTJES 1 blik "a 500 gram met 30 DUIKERTJES 1 grote pot van f 7.25 voor 1 grote pot coffeïnevrije van f 8.25 voor 1 pak bij aankoop van 250 gram VOOR „TOP" VOEDING N.V. Damesconfectiefabriek „ELVINA" Markt - St. Maartensdijk vraagt voor spoedige indiensttreding Branche-ervaring niet vereist. Prettige werkkring Gunstige arbeidsvoorwaarden. Aanm. tussen 9 en 5 uur aan bovenstaand adres Als U een naaimachine koopt koopt dan een oud vertrouwd merkt Meer dan 100 jarig bestaan Reparaties worden aan alle merken vakkundig verricht M. C. B O LIER Provinciale weg 8 Scherpenisse - Tel. 01666-483 Reparaties I Sneller, beter en goedkoper 1 C. C. HOEK-v. d. VAATE Kaaystr. 1 - St. Maartensdijk Verkrijgbaar bij M. JANSE Horlogcr - Tholen GEBRUIKTE handnaaimach. Koopje, met garantie. Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V., Kortemeestraat 17 Ber gen op Zoom. U KUNT het oude pols- of zakhorloge inruilen. Wij le veren met volle garantie het gesteende volanker Zwitserse polshorloge M. Wesdorp, Molendijk 10 west, Stavenisse. APARTE kinder- en wandel wagens, stoelen, boxen, Koe- voetstraat 51, Bergen op Zoom ANTIEKE MEUBELEN te koop gevraagd o.a. kabinet ten mahonie of noten, gebogen bureaux, kisten, tafels, e.d. Kan ook ingeruild worden voor nieuwe meubelen. A. J. v. d. Sanden, Wouwsestr. 12, Bergen op Zoom. tel. 4561. SPORTRIJWIELEN (volle garantie), recht van fabriek 145.geheel compl., Toer- rijwielen 125.idem. Frans Schenkenberg's rijwielstalling, Bergen op Zoom, tel. 01640- 5226. GEBRUIKTE zigzag naaima chine. Met garantie. Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V., Kortemeestraat 17, Ber gen op Zoom. VOOR VERHUUR gelegen heidskleding naar firma Gebr. Tebbens, Steenbergsestraat 28, Bergen op Zoom, tel. 4480. Wat werkt U toch prettig met VIM in de blauwe bus: Extra aktief.hygiënisch! Vloeren, tegels en wastafels, gangen, bad en fornuis... alles wordt FRISSER schoon! Sneller schoon ook. Een vlekje hier, een spatje daar... ze vliégen weg. Elk karwei groot of kleinis nu verrassend snel en fris aan kant. VIM met bleekmiddel in blauwe bus: extra aktief... geur-zuiverendJa, óók geur- zuiverend: heerlijk. Nieuwe frisheid straalt U tegemoet! Werk ermee - merk het zelf! IN BLAUWE BUS

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5