WEEKBLHD VOOR HET EILQND THOLEN EN ST.FILIPSLAND kou gevat? Plaatselijk nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Inschrijving voor bouw nieuwe Thoolse ulo ver boven begroting. Kan uniek ontwerp niet worden verwezenlijkt THOLEN KANTONGERECHT Wc gaan het twee jaar proberen Van welig groeiende distels, schoolverzuim en ordeverstoring Ziekenhuislcwestie Bergen op Zoom. Onderscheidingen. OUD -VOSSEMEER de medicinale hoestbonbon ST. ANNALAND 16e jaargang No. 50 28 oktober 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen „Ik had zo gehoopt, dat het ook bouw technisch niet zou tegenvallen en daarmee dus ook de bouwkosten niet", verzuchtte de wel wat teleurgestelde architect H. Wes selo van het architectenbureau H. Wesselo en J. J. van Voorst uit Bussum na de op de vierschaar van het stadhuis te Tholen ge houden aanbesteding van de nieuwe Thoolse ULO school. Maar de laagste inschrijver bij deze door wethouder H. Jansen geleidde en ook door wethouder J. Berrevoets bijge woonde aanbesteding bleef met een bedrag van 278.200 toch nog altijd zo'n dertig duizend gulden boven de raming van de ontwerper, die een begroting had van 248.000,Deze laagste inschrijver was de firma Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom. Op uitnodiging hadden nog 7 andere aannemers ingeschreven, t.w. de gebrs. de Korte te Tholen voor 324.700,de aan nemer W. Egas te Amsterdam voor 309.000; W. L. Bijl Zn te Tholen voor 317.900,gebr. Geleijnse te Zevenbergen 279.480,—; J. Vos te Tholen 304.905; D. Burgers te Tholen 318.500 en het aan nemersbedrijf Te Pas en Gebben te Naarden voor 306.700, Door dit vrij grote verschil tussen be groting en inschrijving is het nog lang niet zeker dat het mooie ontwerp, het inderdaad unieke ontwerp van deze nieuwe ULO school ook verwezenlijkt zal kunnen worden. Zeker is wel, dat er een belangrijke ver traging zal ontstaan, eer of de verschillen zijn weggewerkt of een wijziging is aange bracht. Er zal overleg nodig zijn met de laagste inschrijver en bovenal dient er eerst de rijksgoedkeuring te komen. Al maanden staat er op een tafeltje in de vierschaar van het stadhuis de maquette van dit ontwerp. Een stervormig gebouw met als middelpunt een rond centrum waarin garderobes en toiletten, waardoor de helft van deze cirkel in beslag wordt genomen. De andere voorste helft is een ruime hall, geschikt voor collectieve bijeenkomsten, als het ware de „aula" van de ulo. Rond dit „middelpunt" 'n betegelde ruimte en dan naast de ingang aan de noordkant 't lokaal voor tekenen en natuurkunde, terwijl zes rechthoekige lokalen als 'n stervorm op het zuiden liggen, allen uitkomend op het cir kelvormige hart. De maquette toonde nog slechts zes lokalen, maar er kon nog een zevende lokaal bij, gezien het groeiend aan tal leerlingen in de bestaande uloschool. Het zou bijzonder jammer zijnwanneer het niet tot uitvoering van dit unieke ontwerp zou kunnen komen, temeer om dat Tholen hoegenaamd geen vertraging bij haar scholenbouwprobleem kan ge bruiken. buitenlandse persoonlijkheid bezoeken van ons land niet als een buitengewone ver dienste beschouwen. Men bedenke, aldus deze Kamerleden, dat door dit te hooi en te gras strooien met onderscheidingen het begrip „onderscheiden" een aanmerkelijke devaluatie ondergaat. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, tel. 01663-400. Een uniek ontwerp De stervormige nieuwe thoolse uloschool. Cliché Prov. ZeeuwseCourant DE REDAKTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Nieuw drainage-materiaal Welig groeiende distels op goede thoolse klei Bungalow in één dag onder de kap Zal na teleurstellende aanbesteding mooi ontwerp voor nieuwe thoolse ulo worden uitgevoerd Gebreken vallen de mensen eerder op dan deugden. „Ik wist niet meer wat ik deed, maar ben sindsdien niet meer in een café geweest." Met deze bekentenis enerzijds en met een verzekering anderzijds meende de Kanton rechter voldoende reden te hebben om het met G. de H. uit Tholen een paar jaar te proberen. Deze gedagvaarde stond namelijk vrijdag jl. voor het Kantongerecht (dat in Tholen zitting hield) vanwege twee opge lopen bekeuringen. Het was op 13 augustus 1960, dat genoemde H. in café „De Sport" zich tegen verwijdering uit deze lokaliteit had verzet, terwijl hij kennelijk onder in vloed verkeerde. Hij had zich daarbij niet alleen hinderlijk gedragen, maar ook nog met handtastelijkheden gedreigd. Tenslotte had hij zich verzet tegen de beheerder van het café, die het tijd vond H. te verwijderen. En dit alles leverde hem twee bekeuringen op, nl. voor dronkenschap en ordeversto ring. Dit alles was bovendien gebeurd, nadat er nog geen jaar geleden een waarschuwing voor hetzelfde feit aan verdachte was ge geven. Zijn volledige bekentenis en zijn ver klaring sinds die tijd niet meer in een café te zijn geweest, zijn onderstreping „dat het klaar is en niet meer voor zal komen", was voor de Officier voldoende om 2 x 25,— of 5 d. hechtenis te eisen, maar de Kanton rechter wilde verdachte graag helpen zijn gewijzigde houding te bestendigen en von niste voor de overtreding dronkenschap een geldboete van 50,of 10 d.h., waarvan dan 30,of 6 d. voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar met bovendien de bij zondere voorwaarde, dat verdachte zich onder toezicht zal stellen van het consulta tiebureau voor alcoholisme. Voor de orde verstoring werd een geldboete van 30,- of 6 dagen, waarvan 20,of 4 dagen voorwaardelijk met eveneens een proeftijd van 2 jaar en dezelfde bijzondere voor waarde. DISTELS De landbouwer L.A.G. te Sint-Maartens dijk had een bekeuring opgelopen, omdat hij niet zorg had gedragen, dat op een perceel landbouwgrond de distels verwijderd waren vóór ze tot bloei waren gekomen. G voerde aan, hoe dit grond was van de SBL, dat tevoren verschillende tijdelijke gebruikers had gekend en waar de onkruidzuivering dus wel ietwat was verwaarloosd. G had een chemische bestrijding toegepast, maar bij het groeien van de gerst was het niet verder mogelijk de distels uit te roeien. Toen de gerst rijp werd en ging zakken, werd hier en daar weer een streep distels zichtbaar, die echter vanwege de chemische bestrijding een kwijnend bestaan bleken te voeren en dan ook hoegenaamd niet tot bloei waren gekomen. Bovendien achtte de landbouwer het niet uitgesloten, dat door verbalisant een abuis was gemaakt, omdat hetgeen hij be boerde maar een onderdeel van de gehele kavel was. De Kantonrechter wees er op, dat G deze verordening van tijdige onkruidzuivering ze ker wel kende. De officier van justitie, mr J. L. Andreae stelde vast, dat verbalisant was gebleken, dat er wel degelijk bloeiende distels in het perceel voorkwamen, waarom hij 15,of 3 d.h. eiste. Mr W. E. van Vloten bleek bereid deze zaak tot 18 november aan te houden voor het horen van de verbalisant, terwijl de gedagvaarde dan zijn knecht als getuige a décharge zal meebrengen. J. Q. te Tholen stond voor eenzelfde feit terecht, omdat hij een bij hem in gebruik zijnd perceel onder Oud-Vossemeer niet voor de bloeitijd van distels had gezuiverd. Gedagvaarde verklaarde, dat ze nog niet verder waren gekomen dan de knopen in de lange tarwe was het hem niet mogelijk tijdig de distels te verwijderen, temeer om dat het weer ook niet meewerkte. Hij ont kende overigens niet, dat tijdige onkruid- bestrijding zeer gewenst en zelfs noodza kelijk is, maar vond het wat vreemd, dat hem een proces verbaal was aangedaan, terwijl zijn overbuurman het er met een waarschuwing had afgebracht, waardoor de portemonnaie dicht kon blijven. Dat achtte hij niet juist. Voor dit volgens Q. meten met twee maten moest hij evenwel niet bij het Kantongerecht aankloppen, maar was de groepscommandant der rijkspolitie het aan gewezen adres. Het bewezen en bekende feit kostte Q. conform de eis 15,of 3 d.h. COST VOOR DE BAET I. M. K. uit Poortvliet had een nog leer plichtig zoontje thuisgehouden, nadat hij al eerder beboet was voor overtreding van de leerplichtwet. K. voerde aan, dat zijn zoontje al 8 jaar naar school was geweest, maar door de verschuiving van het leerjaar van april naar september was hij nog in de knoei gekomen. De Officier vond het een hardnekkig geval. In mei een waarschu wingsboete opgelopen, wist K. toch goed, dat overtreding van de leerplichtwet straf baar was. De meisjes wenste verdachte niet thuis te laten, want die konden elders meer verdienen, misschien meer dan een eventuele boete zou gaan kosten. In die geest zal de overtreder wel hebben geredeneerd, meende de Officier, die vond dat K. nu wel moest weten, dat de waarschuwingsboete heus ernst en geen gekheid was. Daarom eiste hij 50,of 10 dagen. Verdachte voerde als laatste verdediging nog aan, dat de overtreding was geschied, toen de grote vakantie al in 't zicht was en de jongen daarna niet meer leerplichtig was. De Kantonrechter, bekend met het feit, dat gedagvaarde nog meer leerplichtige kin deren heeft, wenste ook in deze zaak een bestendige beterschap en vonniste een geld boete van 75,of 15 dagen hechtenis, waarvan 45,voorwaardelijk of 9 dagen met een proeftijd van 2 jaar. AANRIJDING BIJ EXAMEN Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom moest C. W. uit Sint-Maartensdijk zich verantwoorden omdat hij op 7 juli een aanrijding in de Koevoetsstraat had ver oorzaakt, terwijl hij doende was rij-examen af te leggen. Hij had namelijk geen voor rang verleend aan een van rechts komende auto. De examinator, als getuige aanwezig, verklaarde dat W. wel direct gereageerd had en op de rem gedrukt, maar door het gladde wegdek was de wagen niet tijdig tot stilstand gekomen. Conform de eis werd het een geldboete van 30,of 6 dagen. Regenten op besluit teruggekomen. Het college van Regenten van het Al gemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom heeft in z'n laatst gehouden vergadering besloten de voorschriften voor de r-k medi sche moraal uit het reglement te schrappen. Een der regenten liet aantekenen tegen deze intrekking te zijn. Zoals bekend werd enige maanden geleden door dit college besloten de r-k medische moraal voor bindend te verklareij, zonder daarbij te letten op het algemeen karakter van het Algemeen Bur ger Gasthuis. Daartegen is toen van alle kanten geprotesteerd, zoals ook van de bur gerlijke en kerkelijke overheden in onze streek. Bij de gemeenteraad van Bergen op Zoom werd aangedrongen op vernietiging van dit besluit, waarmee de meerderheid akkoord ging en zich tot het college van Regenten heeft gewend. Het resultaat hier van is, dat ook het college van Regenten is teruggekomen op het naar onze mening onjuiste besluit. Het zal het college minder moeilijk zijn gevallen, nu verwezenlijking van de bouw van een r.k. ziekenhuis dichter bij is dan ooit. Enkele Tweede-Kamerleden maken in het voorlopig verslag over de begroting 1961 van Algemene Zaken bezwaar tegen de toename van het aantal jaarlijkse onder scheidingen. Daarbij wordt geen kritiek ge leverd op het onderscheiden van personen, die zich op buitengewone wijze verdienste lijk hebben gemaakt. Zij kunnen echter het gedurende vele jaren vervullen van een be paalde functie of het als hooggeplaatste HOOGWATER in de week van 30 okt. t.e.m. 5 nov. 1960. zondag vm 0.43 nm 1.23 uur maandag 1.37 2.00 dinsdag 2.11 2.30 woensdag 2.56 3.11 donderdag 3.38 3.55 vrijdag 4.15 4.28 zaterdag 4.50 5.03 Donderdag 3 nov. Volle Maan te 0.58 uur. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat in het wijkgebouw van het Groene Kruis kosteloze inenting tegen kinkhoest, difterie en stijfkramp zal plaats hebben, en wel: 1. op woensdag, 2 november a.s., n.m. 4.00 uur, voor hen, die in 1937 en 1938 zijn ingeënt 2. op donderdag, 3 november a.s., n.m. 4.00 uur, voor de kinderen die voor de eerste keer ingeënt worden. Tholen, 26 oktober 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd. LID VAN GRENSWIJZIGINGSCOMMISSIE Door de afdeling Zeeland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten werd voorgedragen als lid van de provinciale grenswijzigingscommissie, onze burgemeester mr A. J. van der Hoeven. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland namen deze voordracht over en hebben mr van der Hoeven als lid van deze commissie benoemd, zulks uitslui tend voor grenswijzigingen het eiland Tho len betreffend. RESTAURATEUR VAN THOOLSE KERK OVERLEDEN Op 46 jarige leeftijd is in Den Haag overleden de heer D. Huurman, directeur van de N.V. aannemersbedrijf D. Huurman jr te Delft. De overledene genoot grote be kendheid vanwege zijn restauratie van ge bouwen van kunsthistorische betekenis. On der zijn bekwame leiding werd ook de Grote Kerk van Tholen gerestaureerd. De over ledene was ridder eerste klas in de Huisorde van Oranje. De begrafenis vond 27 oktober plaats te Loosduinen. GESLAAGD Vorige week donderdag slaagde voor de MO-akte natuur- en scheikunde, onderdeel A, dhr. A. van Dalen, sedert kort uit deze gemeente, waar hij onderwijzer aan de Chr. School was, vertrokken naar Stadskanaal. Het examen werd vorige week donderdag te Leiden afgenomen. BENOEMD Dhr. V. Droogers alhier werd benoemd tot adjunct-technisch ambtenaar bij Rijks waterstaat te Vlissingen. BEJAARDENMIDDAG Volgende week donderdagmiddag 3 nov. start het V.V.H.-comité met de eerste ont spanningsmiddag voor bejaarden in het winterseizoen. Aanvang half 3 in het verenigingsgebouw. Bejaarden, die slecht ter been zijn, kun nen desgevraagd weer per auto worden af gehaald. VERKEERSCURSUS Door de zorg van de pl. Afd. van de Bond voor Veilig Verkeer wordt deze win ter weer een verkeerscursus gegeven. Maandag jl. werd in de openbare school een contactavond gehouden, waarvoor de belangstelling vanwege het bijzonder slechte weer echter niet groot was. Dhr Nelis, wachtmeester der Rijkspolitie start met de eerste les op dinsdag 15 novem ber a.s. Aanvang half 8 in een lokaal van de openbare school. Tot deze datum kunnen gegadigden voor de cursus, bedoeld voor alle weggebruikers, zich opgeven bij dhr. Nelis of een der be stuursleden van de V.V.V. MOOI RESULTAAT Tijdens de openbare trekking van de ver loting, georganiseerd door de N.H. Vrou wenver., kon zaterdagavond in het vereni gingsgebouw bekend worden gemaakt dat de verkoopactie, verloting en div. attrac ties dit jaar de prachtige som van 1371.52 bruto heeft opgebracht. De netto baten worden bestemd voor Kerk en Diaconie. De prijswinnaars van de ver loting zijn M. v. Gorsel - sprei; D. Pland- soen - kinderameubelement; J. Kamhoot - tafellaken met servetten; Een lid van de vrouwen ver. uit Arnemuiden - sierkussen; Cato Etienne - doos lepeltjes; F. v. d. Zande - schemerlamp. JUBILEUM MEJ. C. HOMMEL Een onbekende, die dinsdag jl. voorbij de R.K. parochiale school zou zijn gpkomen, zou direct hebben opgemerkt dat er iets bijzonders aan de hand was. De kinderen hadden hun zondagse kleren aan en stelden zich om 9 uur in 2 rijen op, waartussen de onderwijzeres Mej. M. C. Hommel op fee stelijke wijze werd onthaald. Het was die dag 40 jaar geleden dat Mej. Hommel als jonge onderwijzeres van 21 jaar precies op de verjaardag van haar thans overleden vader, voor de eerste maal les gaf aan de R.K. school in Oud-Vosse meer. Mej. Hommel had er toen reeds enkele jaren praktijk opzitten. Eerst enkele maan- lijk voor leden en belangstellenden een grote feestavond te organiseren, waaraan mede werking werd verleend door het Hilver- sumse radio-cabaret. De belangstelling hier voor was wel zeer groot. Met 340 aanwe zigen blijkt bovendien het Dorpshuis meer dan vol te zijn. Enkele bestuursleden van de Vara-afdelingen te Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer waren mede tegenwoordig en kregen met de secretaris van de VARA, de heer J. W. Rengelink, de leider van het cabaret Max van Praag en zijn medewerk sters en medewerkers, alsmede enkele an dere genodigden een bijzonder woord van welkom te horen van afdelingsvoorzitter A. van Driel. Het afdelingsbestuur, zo meende dhr. van Driel, wordt door deze grote belangstelling ruimschoots voor zijn gedane moeite beloond. Hij wenste allen een prettige avond toe en gaf het woord aan de Vara secretaris Rengelink. Ook deze verheugde zich over de grote belangstelling, die niet alleen hier, maar in het gehele land voor de Vara wordt gevonden. Telde deze omroep vereniging voor de oorlog 130.000 leden, vorig jaar december was men reeds aan de 500.000 en dit jaar december wordt een aantal van 525.000 verwacht. Spreker wenste niet terug te grijpen op de verre den te Woerden, daarna 3 jaar in Oude Tonge en nog 4 maanden in Middelburg. Haar opleiding ontving zij aan de R.K. Kweekschool, die toen nog in Bergen op Zoom gevestigd was. Deze feestelijke dag begon met een ge zongen H. Mis ter intentie van de jubila- resse in de Parochiekerk alhier. Het eerste uur in de school was natuur lijk voor de kinderen. De juffrouw werd toegezongen, en er was een aardige de clamatie, uitgevoerd onder leiding van het Hoofd, dhr. N. A. C. Imandt. De kinderen hadden de juffrouw goed bedacht, ze kwa men met vele gezamenlijke geschenken aan dragen, van een kanarie-pietje, afkomstig uit de „fokstallen" van Gaston Lecluijze, tot een Bettex-bedverwarmer toe. Ook was er een pendellamp en van de kinderen, die 's middags in de school overblijven, 1 hang- klokje en een brievenstandaard. Het officiële gedeelte van het feest vond in de voormiddag plaats in de zaal van dhr. P. A. W. Mees, waar de kinderjuffrouw werd gehuldigd door het schoolbestuur. Het hoofd der school is nog slechts kort hier gevestigd, maar had, blijkens zijn openings woord, in die tijd van nog geen jaar, de jubilaresse als een flinke doorzetster leren kennen. De voorzitter van het schoolbestuur, pastoor J. L. W. Witteman, deed zijn feli citatie vergezeld gaan van een getrouw verslag van het speuren naar een nuttig cadeau. Een wekker werd verworpen, tele visie had de juffrouw al, andere ideeën wa ren onuitvoerbaar. Het draaide er op uit dat de pastoor zelf alle winkels afliep, tot er tenslotte een gebakstel uit de bus kwam. De vertegenwoordiger van de R.K. On derwijs Bond roemde de trouw, waarmee de jubilaresse altijd de vergaderingen be zoekt. Namens het voltallig aanwezige college van b en w, voerde de burgemeester het woord. Hij legde de nadruk op het grote belang van de geestelijke ontwikkeling der kinderen. Een zaak waaraan de jubilaresse naast de zorg voor de verstandelijke ont wikkeling der leerlingen, 40 jaar lang haar krachten heeft gegeven. Nadat de juffrouw haar dank had uit gesproken voor de waarderende woorden en de ontvangen geschenken, was men nog ge ruime tijd gezellig bijeen. In de avonduren werd de jubilaresse nog maals gehuldigd in de zaal van dhr Mees, ditmaal door de ouders der leerlingen. „Oud- Vossemeers's Muziekvereniging" bracht haar tenslotte een muzikale hulde. VARA-FEESTAVOND Het bestaan van het Dorpshuis maakte het de Vara-afdeling Sint-Annaland moge historie, al citeerde hij nog wel een gedicht van Henriette Roland Holst om daarmee de sociale omstandigheden van 50 jaar geleden te illustreren. Sommige tegenstanders van onze socialistische omroepbeweging beticht ten ons van een kwade geest, aldus dhr. Rengelink, die zich daarop afvroeg of het dan een kwade geest is, dat men al die tijd heeft willen strijden voor sociale rechtvaar digheid, voor vrijheid van godsdienst, voor goede levensmogelijkheden voor levensge luk en levensvreugde. Is het een kwade geest, wanneer we strijden tegen de tyrannie van het communisme, angst voor onderdruk king. Is het een kwade geest wanneer we als mensen van verschillende overtuiging, richting en struktuur gezamenlijk gestreefd hebben de wereld een ander aanzien te ge ven dan 50 jaar geleden. Spreker verklaar de zich tenslotte verheugd, dat ook de af deling Sint-Annaland zich in twee jaar tijds in ledental wist te verdubbelen (80) en hoopte dat ze op deze weg zal voortgaan. Met plezierige, aankondigingen door de conferancier Nol van Dijk werd vervolgens een feestprogramma afgewerkt, waaraan werd meegewerkt door Henk Baving, (op piano en accordeon), Judith de Leeuw, De Marions, Clem Clements en Max van Praag. Hoogtepunten van een speciaal op de ge zelligheid gericht programma waren het op treden van de virtuose accordeon- en_ pianist Henk Baving, de uitstekende zangeressen De Marions en de voortreffelijke voordracht van Judith de Leeuw. Op vlotte wijze dankte de afdelingsvoorzitter Van Driel alle mede werksters en medewerkers aan dit program ma, bood de dames een bouquet bloemen aan en was de Vara-secretaris zeer erkentelijk voor de opgeofferde vrije zaterdag om in Sint-Annaland het woord te voeren. Bij de uitgang werd nog een collecte gehouden voor het kindersinterklaasfeest, wat 32,94 opbracht. ACHT EN NEGENTIG JAAR Zondag jl. mocht de heer D. Goedege- buure zijn 98ste verjaardag vieren. Wan neer abonné's buiten Sint-Annaland dit be richt lezen, moeten ze niet denken, dat hier sprake is van een zetfout. Hij is inderdaad 98 jaar. En dan zullen ze ook kunnen be grijpen, dat het Sint-Annalands oudste in woner is. Bovendien mag de heer Goede- gebuure zich nog in een goede gezondheid verheugen, ook al zijn er wel enige ge breken, die men overigens ook reeds in het eerste AOW-jaar kan hebben, zoals wat hardhorigheid, wat minder scherp gezicht en wat stijvere gewrichten. Maar wanneer men op die leeftijd nog persoonlijk z'n dank betuiging (advertentie) bij de redaktie brengt en dan in een weertje als het woens dag was, dan is het weinig overdreven, wanneer we nog van een goede gezondheid spreken. Dat er bijzondere belangstelling voor zo'n bijzonder jaardag is, is begrijpe lijk. Zo kwam er van ergens in Zeeland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1