De voeding van het vee op stal* Agrarisch-sociale voorlichting* Keuring van de moestuinen van de landarbeiders* Huishoudelijke voorlichting* 16c JAARGANG No. 49 EENDRACHTBODE TWEEDE BLAD 21 OCTOBER 1960 RedactieRijkslandbouwconsulentschap, Grote Markt 24, Goes Scholing van volwassenen. De demonstraties met de uienrooimachine op Tholen. Wat zijn vitaminus? Nieuwsbrief sireekverbeteri ng Tholen We stellen ons zo voor dat U als veehouder van de zomer alle moeite hebt gedaan en nu nog doet om de voeding van het vee veilig te stellen. Ongetwijfeld hebt U de gebruikelijke ©ppervlakte voederbieten uitgezaaid. De opbrengst daarvan belooft goed te zijn. Voorts is de oogst van suikerbietenkoppen en -bladeren dit jaar zeer ruim en wellicht heeft de goede grasgroei van de laatste tijd nog gelegenheid gegeven kuilgras te be reiden. Aan sappig ruwvoer zal er dus zeker geen ge brek zijn. Daarnaast is de hooivoorraad van belang. De afgelopen zomer bood ook goede kansen voldoende hooi te winnen. De voederpositie is dit jaar ongetwijfeld goed. Dit is een prettige zekerheid. Mogelijk leidt dit tot de ge dachte dat de voeding van het vee nu maar weinig aandacht zal vragen. Dit is toch niet zo. Juist bij een wat ruime voedervoorraad treedt naast de kans op verspilling het gevaar aan de dag dat niet alle dieren op de beste wijze van de nodige voedingsstoffen wor den voorzien. Opstellen van een voederplan noodzakelijk. Het is daarom zeer gewenst een voederplan op te stellen. Daartoe is het nodig de veestapel en voorraad voei* te inventariseren en aan de hand van de verkregen gegevens een doelmatig voederplan samen te stellen. Geeft dit voederplan aan dat van sommige voedermid delen meer in voorraad is dan nodig zal zijn, dan kan het overtollige voer nu worden verkocht of zo mogelijk gereserveerd voor een volgend seizoen. Voorts geeft het op te stellen voederplan aan welke voedermiddelen en hoeveel daarvan moet worden bij- gekocht. Hieronder zal altijd enig krachtvoer zijn. Ook over deze aankoop moet men niet lichtvaardig denken. Het goedkoopst is namelijk van het meest passende krachtvoer de juiste hoeveelheid bij te voeren. Om dit te bepalen is berekening van de rantosoenen noodzakelijk. Hierbij stuit men echter op de moeilijkheid welke voederwaarde aan het aanwezige sappige ruw voer en hooi kan worden toegekend. De voederwaarde van deze ruwvoeders loopt sterk uiteen. Zelfs voor de voederbieten geldt dit. Elke veehouder die voordelig wil voeren raden we daarom gaarne aan van 2 of 3 van de belangrijkste ruwvoeders een monster te laten onderzoeken door het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek monsternemer voor het eiland Tholen is de heer M. de Groen, Bur gemeester van Oeverenstraat A137, Poortvliet, tel. 01662-497. De kosten voor 2 a 3 monsters liggen bij 35,tot 50,een bedrag dat overeenkomt met de prijs van ca 100 kg krachtvoer. De besparing, die dit ruwvoederonderzoek door een betere bepaling van de rantsoenen in de meeste gevallen kan geven, be draagt een veelvoud van deze kosten. Dit moge blijken uit enkele gegevens verkregen bij het ruwvoederonder zoek van vorig jaar. Zo bleek bij voederbieten het gehalte aan vre uiteen te lopen van 0.41.7 bij een gemiddelde van 1.1 en de zetmeelwaarde (ZW) van 6.711.2%, gemid deld 8.6. In de voedermiddelentabel staat 0.7 vre en 9.5 ZW. Bij ingekuilde suikerbietenkoppen en -bla deren liep de voederwaarde uiteen van 0.52.3 vre en de ZW van 7.6 tot 18.5, bij gemiddelden van resp. 1.5 en 12.8 en een droge stofgehalte van 28.6%. Dit laatste was vorig jaar bijzonder hoog. Wanneer de kwaliteit van het aanwezige ruwvoer belangrijk afwijkt heeft dit een grote invloed op de krachtvoeraanwen- ding. Onderzoek van enige ruwvoedermiddelen moet daarom als een noodzakelijke, gewone en zeker rende rende bedrijfsuitgave worden gezien. Degenen, die het zoeken naar de meest doelmatige voeding maar een moeilijke opgave vinden kunnen bij dit werk hulp krijgen vanwege de zgn. Veevoederkern die namens de „Commissie voor rationele veehouderij" intensieve voorlichting zal verzorgen. De kosten zullen dit jaar slechts 5,per bedrijf bedragen maar het aantal bezoeken van een voorlichter zal wat minder zijn dan vorig jaar, terwijl U zelf de inventarisatie van voer en vee moet verrichten. U kunt zich daartoe zo spoedig mogelijk aanmelden bij de secretaris, de heer M. A. de Hond, Singel 65, Tholen, tel. 01660-382. Voor degenen die zich na 1 no vember aanmelden kan deze hulp niet worden gegaran deerd. Meldt U dus spoedig aan. Het Veevoederbureau voor Zeeland C. den Engelsen Na in het eerste deel de aanleiding en het ontstaan van vakopleiding voor volwassenen te hebben belicht, wordt in het slotartikel meer de nadruk gelegd op gedetailleerde gegevens. Tot slot volgt hieronder nog een overzicht van de belangrijkste gegevens, betreffende de opleidingen op de R.W.P. te Bergen op Zoom. Leeftijd. Voor plaatsing komen in het algemeen in aanmerking zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 45 jaar. Aanmelding. Candidaten kunnen zich melden bij het Arbeidsbureau te Tholen, Brugstraat 16, tel. 01660-360. Test. Alvorens voor een opleiding op de R.W.P. te worden toegelaten, moet de candidaat zich aan een psycho-technisch onderzoek onder werpen. Dit onderzoek is kosteloos. Een verzoek om vergoeding van de gemaakte reiskosten kan door betrokkene worden ingediend Verleturen worden niet vergoed. Doorlichting. De candidaat, die geschikt wordt geacht voor een omscholing op de R.W.P. dient zich te laten doorlichten; hiervoor ontvangt hij een oproep. Het cursusseizoen staat weer voor de deur. Het cursusprogramma is voor deze winter weer zeer aantrekkelijk. Dit hebt U kunnen lezen in de Eendrachtbode van 7 oktober 1960. Hebt U zich al opgegeven Zo niet, doe het dan zo spoedig mogelijk. Men is nu eenmaal nooit te oud om te leren. Loondervingsvergoeding. De loondervingsvergoeding bedraagt per werkweek van 45 uur, welke loopt van donderdag t.e.m. woensdag Kostwinners Kostgangers Thuis inwonenden en alleenwonenden 18 jaar ƒ30.60 ƒ26.55 22.95 19 jaar ƒ36.45 ƒ31.95 ƒ27.45 20 jaar ƒ42.75 ƒ37.35 ƒ31.95 21 jaar 48.60 ƒ42.75 ƒ36.45 22 jaar 54.90 ƒ48.15 ƒ41.40 23 jaar en ouder 60.75 53.55 45.90 In verband met de huurverhogingen per 1 aug. 1957 en 1 april 1960 wordt aan cursisten van 23 jaar en ouder en cursisten jonger j dan 23 jaar, voorzover zij kostwinner zijn, boven de geldende loondervingsvergoeding een bijslag uitgekeerd van 6.35 per week. Kinderbijslag. Aan gehuwden met kinderen wordt wekelijks de kinderbijslag uitbetaald, welke gelijk is aan de uitkering ingevolge de kinder bijslagwet. Prestatietoeslag. De deelnemer krijgt voor zijn werkstukken een prestatiecijfer. Bedraagt het gemiddelde prestatiecijfer van theorie en praktijk 950 t.e.m. 999 dan bedraagt de premie 1.50 per week 1000 t.e.m. 1099 dan bedraagt de premie 2.50 per week 1100 en hoger dan bedraagt de premie 3.50 per week Reiskosten. Reiskosten worden vergoed. De cursist moet een weekabonnement nemen voor de autobus, trein of veer. Rentezegels. Voor alle cursisten, die geen uitkering ontvangen ingevolge de Wachtgeld- en Werkloosheidswet, worden rentezegels geplakt, in dien zij hun rentekaart inleveren op de administratie van de R.W.P. Ziekenfonds. De deelnemers op de R.W.P. zijn niet verplicht verzekerd voor het Ziekenfonds. Zij kunnen zich vrijwillig verzekeren en ontvan gen dan de helft van het door hen betaalde bedrag terug, voor zover het de normaal ziekenfondsverzekering betreft. Vergoedingen voor extra uitkeringen zoals meer ligdagen en dergelijke worden niet verstrekt. Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering. Adspirant-cursisten, die ontslagen zijn bij hun werkgever, moeten zich melden bij de plaatselijke vertegenwoordiger van de wacht geld- en werkloosheidsverzekering met het verzoek om uitkering. De uitkering ingevolge de werkloosheidswet gaat tijdens het volgen van een cursus n.l. gewoon door. Bedraagt deze uitkering minder dan het bedrag, dat betrokkenen zouden krijgen als zij uitkering genoten volgens de loondervingsregeling, dan wordt dit verschil bijbetaald. Ziekte. Bij ziekte ontvangt de cursist een uitkering van 80% van zijn genoten vergoeding ingaande de 3e dag na de ziekmelding. Indien de ziekte langer dan 14 dagen duurt ontvangt hij ook over de eerste 2 dagen uitkering. De cursisten die uitkering ontvangen in gevolge de Wachtgeld- en Werkloosheidswet moeten dit tevens melden bij de plaatselijke vertegenwoordiger van deze verzekering. Zij ontvangen dan ziekengeld van de betreffende bedrijfsvereniging en dus niet van de R.W.P. Ongeval. Bij ongeval ontvangt de cursist dezelfde vergoeding als bij ziekte, doch nu ingaande de le dag na het ongeval Loonbelasting. De verschuldigde loonbelasting wordt wekelijks ingehouden. Vacantie. Eenmaal per jaar wordt de R.W.P. wegens vacantie één week gesloten. Over die week gaan alle betalingen gewoon door met uitzondering van de reiskosten en pensionvergoeding. Voorts heeft de deelnemer voor elke maand, welke hij doorbrengt op de R.W.P. recht op een halve dag verlof. Deze kunnen naar eigen keuze worden opgenomen. Gereedschappen en materialen. Tijdens de opleiding wordt het gereedschap in bruikleen ge geven. Verlies of beschadiging moet door de deelnemers worden vergoed. Na beëindiging van de volledige leergang ontvangt de cursist een gedeelte hiervan in eigendom. De materialen worden gratis ter beschikking gesteld. Opleidingsmogelijkheid. Aanmelding is momenteel mogelijk voor de onderstaande cur sussen Op 16 juli 1960 worden te Poortvliet en Stavenisse de tuinen ge keurd van de deelnemers aan de cursus moestuinen die verleden winter door de heer Gerritsen gegeven zijn De jury bestond uit de heren ir. v. d. Hoonaard, J. Vroon en C. Gerritsen. In Poortvliet werden alleen de tuinen bezichtigd, zonder door puntenwaardering uit te laten komen, hoe de verzorging was en de stand der gewassen. Over het algemeen wordt te dicht geplant of gezaaid, zodat de gewassen niet tot volle wasdom komen. Ook was het sortiment groentengewassen te klein, zodat het begrip „moes- of groenten- tuin", hier in het gedrang kwam. Consumptiebonen werden overal aangetroffen. Deze gewassen waren, zover het de z.g. weekschillen betreft, ernstig door virus aangetast. Aanbeveling zou het verdienen als men komende jaren meer overging tot het kweken van de meer virusresistente rassen zoals „Prelude", „Windusa" of „Furore". Verder verdient het aanbeveling geen bonen te zetten dicht bij gladiolen. Het snoeien en bijhouden van kleinfruitsoorten, zoals bessen, frambozen, bramen liet nog veel te wensen over. Ook de aard beienteelt werd uit verkeerd uitgevoerd. Nog te veel wordt de z.g. „beddenteelt" toegepast en de planten zagen er over het algemeen armoedig uit. Wanneer gaat men er eens toe over, de kropsalade uit te planten inplaats van een heel bed tegelijk uit te zaaien Grondbehandeling met „Heptachlanz", vóór het planten of zaaien zal komende jaren veel vreterij aan de wortels voorkomen. In Stavenisse was duidelijk te zien dat veel tuinders met meer interesse de gehouden cursus gevolgd hebben. De verscheidenheid aan groentengewassen was groter, ook de juiste teeltmethoden waren meer toegepast. Natuurlijk heeft de een er meer van terecht gebracht dan de ander, maar over het algemeen deed het weldadig aan, dat men zijn best had gedaan. Hoe belangrijk een goede grondbewerking is, was duidelijk aan de hoogst gewaardeerde tuinen te bespeuren. Men had hier ook meer aandacht besteed aan het poten of zaaien op rijen in de gewenste richting. Natuurlijk zijn er nog wel enkele aanmerkingen te maken, b.v. de teelt van augurken, tomaten en de snoei en behandeling aan bessenstruiken, frambozen, bramen en aardbeien, maar de be spreking hierover is tijdens de cursus slechts oppervlakkig ge weest, zodat wij toch niet ontevreden konden zijn, over hetgeen men althans gepoogd heeft in praktijk te brengen. Tuinders te Stavenisse gaat zo door met uw kennis te ver hogen, dan kunnen uw tuinen in de toekomst zeker aangemerkt worden als verantwoorde moestuinen. Afwisseling in het menu doet de lust tot het nuttigen van groentengewassen toenemen en verhoogt de liefhebberij tot tuinieren. Onderstaand vindt u het resultaat van de keuring te Stavenisse. Tijdens het volgend vergaderseizoen zal de prijsuitreiking plaats vinden. Het nieuwe adres van de heer J. Markusse is WILLEM DE ZWIJGERSTRAAT 17 GOES tel. 01100 6838 peulvruchten, brood (vooral bruin- en volkorenbrood), gistextrakt, melk, karnemelk en eieren voor vitamine C: diverse groenten en vruchten, en aardappelen. Van de meeste vitamines behoeven wij dagelijks maar heel weinig op te nemen, nog niet eens een honderdste van een gram. In onze levensmiddelen komen ook maar zeer kleine hoeveelheden vitamines voor. De omstan digheden dat het vitaminegehalte van onze levensmid delen zo uiteenloopt is een van de redenen, waarom het gewenst is veel variatie in het menu aan te brengen. Dalemseweg 7 Tholen J. van Es Nadat wegens de natte weersomstandigheden de demonstratie met de uienrooimachine van 2 en 3 naar 7 en 8 september verplaatst waren, leek het eerst op dat het weer ook dan weinig beter zou zijn. Het kwam anders uit en het gevolg was dat alle man nodig was om de restanten van de graanoogst binnen te halen. Het bezoek aan de demonstraties was daar om vanzelfsprekend niet groot. Een korte nabeschouwing zal hier gegeven worden opdat belangstellenden van de resultaten van de de monstraties kennis te kunnen nemen. Tijdens de demonstraties zijn enkele belangrijke pun ten opgevallen. De van Rumpt uienrooimachine werkt vierrijig en kan alleen in een rijafstand breder dan 30 cm werken, zodat de op 11 cm genormaliseerde 2.64 m zaaimachine wel bijzonder geschikt is voor het zaaien van de uien. De uienrooimachine Onder houd Stand van de ge wassen Al gemeen beeld Totaal 1. C. J. Moerland 8 7 7 22 2. P. de Rijke 6 7 6 19 3. J. Moerland 6 6 514 1714 4. P. D. Moerland 6J4 8 6 5 1714 5. A. Quist 7 7 22 6. I. Oostdijk 5 5 4 14 7. E. W. Keur 8 8 7 23 8. A. Goedegebuure 6 5 5 16 9. J. v. d. Reest 6 6 6 18 10. M. van Be veren te weinic groenten 18)4 11. C. Priem, Poststr. 6}4 6 6 12. J. Oostdijk 7 6 14 614 20 13. A. Rietdijk 6J4 614 6 19 14. C. Priem, Stoofdijk 6 6 6 18 15. J. Hage 7 6 7 20 16. J. L. de Rijke 4 5 5 14 17. M. J. Moerland 5 5 5 15 Namens de keuringscommissie, C. Gerritsen constructie-bankwerken duur 40 weken machine-bankwerken duur 40 weken onderhouds-bankwerken duur 60 weken draaien duur 52 weken autogenisch lassen duur 18 weken elektrisch lassen duur 18 weken betontimmeren duur 40 weken timmeren duur 56 weken timmeren en betontimmeren duur 60 weken metselen duur 40 weken metselen en tegelzetten duur 44 weken Inlichtingen. Alle gewenste inlichtingen worden verstrekt door het arbeids bureau en de Regionale Werkplaats, Edisonlaan 13, Bergen op Zoom, tel. 01640-5567. C. DRONKERS Chef Arbeidsbureau Tholen Over vitamines wordt veel geschreven en veel ge praat. Vaak blijkt het aantal verkeerde begrippen en misverstanden groot. Daarom wil ik er u het een en ander over vertellen. Vitamines zijn geen wondervoedingsstoffen, die wij speciaal nodig hebben bij ziekte, zwakte of verminderde weerstand. Het zijn stoffen, die nodig zijn bij de nor male levensprocessen (spijsvertering, vorming van li chaamscellen, werking van het zenuwstelsel e.d.) Zij zijn altijd onmisbaar in de voeding. Vitamines zijn geen levende stoffen we kunnen dus niet spreken van „doodgaan" van vitamineswel kun nen ze onwerkzaam worden b.v. door warmte, inwer king van zuurstof. Niet alle vitamines hebben veel te lijden van ver hitting. De vitamines, die voorkomen in melk, eieren, boter, margarine, vlees, vis b.v. kunnen er goed tegen. Het is vooral het gehalte aan vitamine C (in groente, fruit, aardappelen), dat bij lang bewaren, bij verhitten en bij bewaren bij hoge temperatuur achteruit gaat. Dat de vitamines met verschillende letters worden aangeduid is niet zo maar een aardigheid; ze zijn alle verschillend van samenstelling en hebben alle een ver schillende functie in het lichaam. De mens kan slechts enkele vitamines zelf vormen in zijn lichaam, b.v. vitamine D, onder invloed van zonlicht. Daarom zijn we voor een voldoende toevoer van de meeste vitamines op een goede voeding aan gewezen. In het algemeen is het niet nodig vitaminepreparaten in te nemen. Bij stoornissen in de spijsvertering of tijdens en na een langdurige ziekte kan het echter wel eens noodzakelijk zijn dergelijke preparaten te gebrui ken. Teveel van een bepaalde vitamine kan ook schade lijk zijn. Men kan hierbij het best op hek advies van de dokter afgaan. Rijke vitaminebronnen zijn voor vitamine Aliever, nier, kaas, boter, margarine, room, eieren voor caroteen, waaruit het lichaam vitamine A kan maken; wortelen, groene groenten voor vitamine B: lever, nier, spiervlees, vis, noten, Het op 33 cm zaaien heeft verder het voordeel van nauwkeurig mechanisch te kunnen wieden wat in ieder geval sterk op het handwieden kan besparen. Van een opbrengstvermindering is zeer weinig te bespeuren. Bij een rijsnelheid van 5 km rooit de machine ongeveer 40 are per uur. De rooimachine heeft ook op zware klevende klei grond gewerkt er kwam toen wat grond tussen de uien, hoewel niet meer dan bij handwerk onder dezelfde omstandigheden. De grond kan uitgezeefd worden door het zaad een keer over de ketting van de rooimachine te laten lopen. Dit uitzeven en verleggen van het zaad uien kan even eens met een aardappelvoorraadrooier met rooikettin- gen geschieden. Hiertoe moet de rooischaar verwijderd worden en vervangen door twee strijkborden welke de uien voor de ketting schuiven. Op deze wijze is het met een verzamelrooier moge lijk 1000 a 1200 mud uien per dag in de zakken te doen. Een lage rijsnelheid en niet schokkende, langzaam draaiende rooikettingen zijn gewenst. In de voorgaande jaren en ook dit jaar is gebleken dat de beschadiging van de uien hoger is dan die bij handwerk. De machine, geschikt voor aanbouw aan een lichte trekker kost op dit ogenblik 2850, Een voorzichtige kostenberekening toont aan dat bij gebruik op een behoorlijke oppervlakte, een belangrijk kostenbesparing op het met de handrooien verkregen wordt. Bij een afschrijving in 5 jaar 2850 min 250 (restwaarde) 2600 520, 5 rente 4J^% van 2850 250 69,75 2 onderhoud en rep. 8 van 2850 228, totale kosten van de uienzaaimach. per jaar 817,75 Bij een jaarcapaciteit van 30 ha wordt dit p. ha 27,25 hierbij komen nog per ha 3 trekkeruren a 4 12, 3 manuren a 3 9, totale kosten van 1 ha uien rooien 48,25 Het sneller werken is in deze berekening niet in geld uitgedrukt. Elke kostenbesparende factor óók in de uienteelt zullen we moeten aanvatten om deze tot nog toe, veel arbeid eisende teelt ook bij lager kg prijzen nog rendabel te maken. Voor de loonwerker zowel als voor combinaties van bedrijven is deze machine goed bruikbaar. ConclusieEen waardevolle machine welke zijn be staansrecht op Tholen wel zal bewijzen. A. Schoonderwoerd

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5