Chantage Teleurgesteld door centraal bouwbeleid. RAADSVERSLAG POORTVLIET. Verkoop grond voor particuliere bouw, maar premie blijft uit. Oprichting woningbedrijf - Ri ooiproblemen. ZITTING KANTONGERECHT. Botsing met tractor Ernstige overtreding leerplichtwet. Verlovingsringen Herbers Jenniskens Zuiver Uw bloed niet Krusehea - kj Sporthoekje Polio-blinden-akHe. De openbare raadsvergadering te Poort vliet vorige week donderdagavond gehou den en bijgewoond door alle leden stond onder leiding van burgemeester W. J. van Doorn, die de bijeenkomst met ambtsgebed opende. Na lezing en goedkeuring der notulen, kwam als eersjp punt aan de orde een voor stel van b en w tot verkoop van bouwgrond aan de Wilhelminastraat ten behoeve van particuliere woningbouw. Gegadigden hier voor zijn J. Overbeeke, Hogedorp, H. Jan sen, Noordweg, J. K. P. de Graaf, Noord- weg, J. J. v. d. Maas, Molenstraat, J. de Groen, Burgm. v. Oeverenstraat, M. Kur- vink, Johan van Oldenbarneveldlaan - Den Haag, J. D. van Gorsel en J. W. Moerland beiden te Tholen. De prijs bedraagt volgens het door Gede puteerde Staten goedgekeurde exploitatie plan f 9.50 per m2. Voorgesteld wordt tot verkoop over te gaan voor genoemde prijs. Wel betreurt het dagelijks bestuur het in bijzondere mate, dat de rijkspremie voor deze woningen nog steeds niet zijn verleend. KRITIEK OP BOUWBELEID. De voorzitter zegt op het voornoemde nog wel even te willen ingaan. Namens het college van b en w moet hij tegenover de raad verklaren, hoe jammer het is, dat dit allemaal zo lang duurt. Deze zaak is namelijk al meerdere malen een onderwerp van bespreking geweest bij het dagelijks bestuur. Toen eenmaal vast stond dat de gemeente wegens de geringe toewijzing in de provincie Zeeland geen woningwet-wo ningen meer kon bouwen wat op zichzelf al een zeer betreurenswaardig verschijnsel was is van gemeentewege op alle mo gelijke manieren getracht particulieren, die over geen of ondoelmatige woonruimte be schikken, bereid te vinden een premie-wo ning te bouwen. Daarmee werd gedacht in het algemeen regeringsbeleid te handelen. Om deze animo bij particulieren te verkrij gen is door b en w tijd noch moeite ge spaard, terwijl eveneens districtsopzichter Blaas zich hiervoor zeer heeft beijverd. Inmiddels is het nu half september en staat het winterseizoen voor de deur en nog steeds is omtrent deze bouw, waar voor zich acht gegadigden meldden, niets bekend. Gezien het door de centrale regering ge volgde beleid met betrekking tot de wo- ningwetbouw, hadden b en w zeker kunnen en mogen verwachten, aldus de voorzitter, dat ten aanzien van de particuliere bouw voor een vlotte bewerking zou worden zorg gedragen. Dit was inzonderheid verwacht voor de plattelandsgemeenten, die ten aan zien van de woningwetbouw hopeloos in de klem zijn geraakt en waartoe dan door de lagere organen de nodige aktiviteiten worden ontwikkeld om tenminste de parti culiere bouw op gang te brengen. VERTROUWEN WORDT BESCHAAMD Wat de redenen van deze vertraging bij de centrale overheid ook mogen zijn, zo ver volgt de voorzitter, en waarom de lagere organen in dit geval de gemeentebesturen over heel deze zaak in 't onzekere wor den gelaten, blijve in het midden. Een feit is dat deze gang van zaken niet bevorderlijk is voor 't vertrouwen van 't publiek in de be hartiging van haar zaken door de overheid en nu is juist 't ongeluk dat de lagere orga nen welke direkt contakt met de aanvragers hebben, hierop het meest worden aangezien. Uiteraard heeft het gemeentebestuur im mers met de mensen onderhandeld en hun de bouw van een woning „aangepraat" en het is ook bij het gemeentebestuur dat de mensen met hun klachten en ontevredenhe den komen. Het zijn de gemeentebesturen per slot van rekening, welke direkt met het publiek worden geconfronteerd. Dat wij in dit stadium ook niet meer weten wat te zeggen, zal Uw raad duidelijk zijn, aldus de burgemeester, en nog veel minder om nieuwe kandidaten aan te zoe ken. Het is voor ons bedroevend, dat wij op deze manier ontevreden burgers gaan krijgen. Het resultaat is nu reeds dat zich twee gegadigden hebben teruggetrokken om een andere oplossing te zoeken. Wanneer hier door de centrale overheid geen oplossing wordt gevonden om tot een snellere wijze van behandeling te komen, is onze mening dat het voor de gehele bou werij bedroevend uitziet. Dan ziet het er met name voor het platteland weinig hoop vol uit. Men moet zich dan ook wel gaan afvragen of het geperfectionneerde beleid ten aanzien van de woningbouw niet al te remmend werkt, aldus besloot de voorzitter zijn namens b en w afgelegde verklaring als aanvulling op het eerste agendapunt. BEZWAREN UNANIEM De heer M. C. van Ast zegt de door de voorzitter, mede namens de wethouders af gelegde verklaring ten volle te kunnen on derschrijven. Ook de woonruimtecommissie geraakt hierdoor steeds meer in de knel. Men heeft ons voor gehouden, dat we het zonder woningwetwoningen moesten doen, maar dat er wel mogelijkheden waren voor particuliere bouw. Ook dat blijkt op niets uit te lopen. Het is er mee als met de zout- schadevergoedingen, het zou alles vlug wor den afgewerkt, maar dan hoor je er niets meer van. Spreker betreurt het zeer dat de Centrale Regering op deze wijze het bouw beleid voert. Hij kan zich indenken, dat b en w hierdoor in benarde positie zijn ge komen. Enerzijds de particuliere bouw ge stimuleerd, anderzijds door de vertraging niet meer weten wat tegen de mensen te moeten zeggen, zonder dat men er zelf iets aan kan doen. Vast staat de gemeenten op deze wijze nooit uit de moeilijkheden ko- men. Hij zou deze moeilijkheden ter kennis willen brengen van het provinciaal bestuur, althans op deze ontwikkeling willen atten deren. De andere leden kunnen het daarmee volkomen eens zijn. Weth. Krijger voegt er aan toe, dat een dergelijke ontwikkeling de ontvolking van het platteland in de hand werkt. Het is de voorzitter ook onbegrijpelijk dat er tussen aanvragen en toewijzingen door ambtelijke maatregelen 2 jaar moet ver lopen. Het zal de animo tot particuliere bouw wel sterk doen afnemen. De heer Van Houdt wil bij dit alles toch b en w wel danken voor de vele moeite die ze zich getroosten om tot particuliere bouw te komen en vraagt wie er van de aanvra- wikkeling, c.q. uitbreiding van genoemde stad, maar wanneer bij uitvoering Delta Twee getuigen bevestigden vrijdag jl. tij dens de zitting van het Kantongerecht Zie- rikzee in het Thoolse raadhuis, hoe een chauffeur van een vrachtwagen tijdens het achteruitrijden een kinderrijwiel had ge- werken ook een korte verbinding naar Goes kraakt en ditmaal was het fietsje niet zo zou ontstaan, zou het voor Tholen wel slordig weggelegd, dat het niet mis had eens beter kunnen worden, maar helemaal moeten zijn. Daarvoor moest terecht staan van Bergen op Zoom af te zien, wanneer (maar was niet verschenen) D. M. P. PI. het moet, zoals het thans schijnt te lopen, te Steenbergen, die als chauffeur van een Overigens willen alle leden graag adhaesie vrachtwagen aan de Molendijk te Sint- betuigen aan het adres van Sint-Maartens- j Maartensdijk bij het achteruitrijden die brok ken had gemaakt. De heren J. A. v. H. en dijk. Besloten wordt verder tot oprichting van een woningbedrijf, waar de gemeente thans reeds over een 35 woningwetwoningen be schikt, wat zich mogelijk in de toekomst nog zal uitbreiden. Een aparte administratie is daarvoor gewenst. De wcningwetexploi- tatie wordt dan administratief apart verant woord en men krijgt ook jaarlijks een af zonderlijke begroting voor het gemeentelijk woningbedrijf. Niemand heeft bezwaar te gen oprichting daarvan. Enkele begrotingswijzigingen ontmoetten evenmin bezwaren. Wegens het vertrek vraagt de heer A. de Keijzer ontslag als voorzitter van de commissie tct wering van schoolverzuim. Waar deze functie steeds werd opengehouden voor het hoofd van de bijzondere school, zal deze vakature nog even blijven tot het nieuwe schoolhoofd zich heeft gevestigd. RONDVRAAG Dhr. van Ast informeert naar het wacht lokaal voor de buspassagiers. De voor zitter antwoordt dat de goedkeuring van het provinciaal bestuur vorige week werd ontvangen en van de bouw reeds werk wordt gemaakt. Het wachthokje zal in de omgeving van dhr. Bouwman op het trot- gers zijn afgevallen. De voorzitter antwoordt dat het De Groen en Van der Maas zijn, die zich terugtrokken. Zij hebben een an dere mogelijkheid gevonden, nu dhr. Krijger de door hem gekochte oude chr. school wil verbouwen en daarvan woningen maken. Dit verwondert dhr. Bijl, die zich nog herinnert hoe in het advies van de inspec teur l.o. het gebouw werd afgekeurd, omdat er zo goed als niets meer van deugde. Kunnen er nu nog wel woningen uit voort komen De voorzitter meent dat zulks t.z.t. wel degelijk bekeken zal worden. Overigens kan ieder zich met de verkoop van de in punt 1 genoemde bouwgrond aan particulieren verenigen. HERBENOEMING Op verzoek van het Algemeen Armbe stuur wordt door b en w voorgesteld de heer J. Jansen per 1 september 1960 te her benoemen als sekretaris-ontvanger. De be noeming eindigt per 1 januari d.a.v. in verband met pensioenaanspraken. Daarna zal een nadere regeling worden getroffen. Met algemene stemmen vindt herbenoeming plaats. BEGROTINGEN 1961 Ter onderzoek wordt de raad aangeboden de gemeentebegroting 1961 en die van het Armbestuur. De voorzitter kan yast mee delen, dat er met een onvoorziene post van een 10.000,een tekort wordt geraamd van 25.857,18. Het geraamde nadelige slot van de begroting van het Armbestuur bedraagt 3500,De rekening van deze insteling heeft een batig slot van 2147, De vergoeding voor de bijz. lagere school over 1959 wordt bepaald op 3141,76. Van de CBTB is er een verzoek om een I bijdrage van 10,per leerling voor de te i Sint-Annaland gehouden algemene tuin- bouwcursus, waaraan door 2 personen uit Poortvliet is deelgenomen. Deze bijdrage wordt verleend. ZIEKENHUISKWESTIE B en w stellen voor adhaesie te betuigen aan het adres van het gemeentebestuur van Sint-Maartensdijk t.a.v. de ziekenhuiskwestie te Bergen op Zoom. Weliswaar zijn er ter zake andere kwesties gerezen, maar voor het protestantse deel van Bergen op Zoom en omgeving blijft dit nog steeds een heel be langrijke zaak, aldus de voorzitter. Dhr. Van Houdt spijt het dat het zover moest komen. De verhoudingen zullen er niet prettiger op worden. Waarom, zo vraagt dit raadslid, zijn er nimmer serieuze pogingen gedaan om te komen tot stichting van een protestants - ziekenhuis op Tholen. Hij zou daarvoor grote offervaardigheid verwachten. De voorzitter meent, dat het ook met inachtneming van dat laatste fi nancieel nog niet te verwezenlijken zou zijn. Men zit immers niet alleen met de bouw, maar vooral de exploitatie zou financieel onmogelijk zijn. Hij zou het al prachtig vinden, wanneer er vast een inrichting kon komen voor chronische zieken op het eiland. Dhr. Bijl meent, dat men in Bergen op Zoom ook zeer voorzichtig moet zijn met het te ver door te drijven. Weliswaar be staat de mogelijkheid voor een verdere ont- toir worden gezet, voorlopig voor de tijd van 5 jaar. De heer van Ast informeert voorts naar de bergplaats voor de B.B. De voorzitter herinnert er aan, dat dit samenhangt met vernieuwing van de noodslachtplaats. Op het plan voor een centrale noodslachtplaats voor het eiland in Poortvliet verleende ge deputeerde staten nog geen goedkeuring. Een en ander zal met de andere gemeente besturen worden besproken. Daarna komt ook de BB-bergplaats aan de orde. De heer Van Houdt informeert naar de verlichting van Malland. L. v.d. R. te Sint-Maartensdijk stonden er als het ware met hun neus bovenop, toen het gebeurde en konden daarom unaniem verklaren, dat het fietsje tegen de lage berm was gelegen en niet op de rijbaan. De officier van justitie mr J. L. Andreae eiste een boete van 20,of 8 d.h. De kantonrechter mr W. E. van Vloten von niste bij verstek 25,of 5 d.h., terwijl PI. ook de civiele vordering van 29,80 zal moeten betalen, voor welke prijs het kinderrijwiel weer in orfle was gemaakt. MIJN RIJBAAN De verbaliseerde bromfietsberijder G.G. uit Poortvliet was helemaal niet te spreken over het hem tenlaste gelegde. Dat was, dat hij met een snelheid van 30 a 35 km de onoverzichtelijke bocht Langestr.-Markt I in zijn woonplaats was gepasseerd en daar bij in aanraking was gekomen met een te gemoet rijdende tractor met aanhangwagen. De brommer had die aanhangwagen nog juist geraakt en hij was daarbij komen te vallen. Die tegenligger kwam op mijn rij baan, aldus verdachte. De traktorbestuurder probeerde even voor te sorteren om mij dood te laten vallen, was' de verdere krasse uit spraak. Volgens verdachte had de trekker chauffeur achter een daar geparkeerde auto moeten blijven staan en niet op zijn rijbaan moeten komen. Ik reed hoogstens 25 kilo meter en als dat te veel is, vraag ik me af, hoe hard je dan wel mag rijden. Daarop kon de Kantonrechter een gemakkelijk antwoord geven: zodanig dat je tijdig stil kunt staan. En dat had verdachte in dit geval niet tijdig gekund. Zowel de officier als de kanton rechter waren het er over eens, dat noch en verdrijf zo do oorzaak r SU van Uw Rheuir.atischs Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf mine rale zouten, die de bloedzuiverende organen De voorzitter antwoordt dat het anders aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en ligt dan spreker dacht. Men zal wel moeten zo de pijnverwekkende onzuiverheden uit- volstaan met een aanduidingsbord voor drijven langs de natuurlijke weg. Malland, wat evenwel op grondgebied van Scherpenisse zou moeten staan. Men zou daar dus gemeenschappelijk iets moeten kun nen doen. De voorzitter vertrouwt er op, dat zulks wel mogelijk is, waar ook Poortvliet destijds meewerkte met het verlichtingsplan Scher penisse op het kruispunt aan de rondweg. Weth. Krijger meent dat muurverlichting, aangebracht bij dhr. Boogerts al een ver betering zou betekeijen. RIOLERINGSPROBLEMEN Dhr. van Houdt informeert voorts naar het toezicht op Strijenham. De voorzitter antwoordt, dat geen onbehoorlijkheden zijn i geconstateerd. De heer Uijl vraagt of b en w al aan dacht hebben aan de riolering van de Paas- dijkweg. Uit het antwoord blijkt, dat dit een moeilijke zaak is. Het gemeentebestuur had goede hoop, dat nieuwe riolering in i DACW-verband zou worden uitgevoerd, j maar die hoop is tot dusver beschaamd. Bouw van een zuiveringsgemaal staat op de urgentielijst. Er moet ook iets aan ver antwoord worden, anders zal het een hope loze situatie worden. Het zal een vier ton gaan vergen, maar het kan niet anders. Door b en w werd de Inspectie van de Pharm. volksgezondheid reeds op de on- dragelijke situatie, zoals ze aan de Paas- dijkweg ligt, geattendeerd. WA TERSPORTCENTRUM De heer Uijl zegt een artikel te hebben gelezen over stichting van een watersport centrum aan Strijenham en vraagt of ter zake b en w ook reeds zijn geinformeerd. De voorzitter antwoordt dat hem geen offi ciële verzoeken dienaangaande hebben be reikt. Wel is hem bekend dat er concessies zijn aangevraagd bij het provinciaal bestuur en bij het waterschap. Er is dus inderdaad wel sprake van, maar tot dusver heeft het gemeentebestuur hiermee officieel nog geen bemoeienis. Dhr. Geuze informeert naar de overname pand Boogert. De voorzitter antwoordt dat het betreffende gedeelte van het uitbrei dingsplan is goedgekeurd, zodat het officiële schrijven met betrekking tot onteigening van dit pand is verzonden. Dhr. van Houdt vraagt de sloot achter de Molenstraat te dempen. De voorzitter wijst er op, dat dit een particuliere aangelegen heid is, al willen b en w zeker wel nagaan in hoeverre hieraan wat te doen is van gemeentewege. Daarna sluiting. de trekkerchauffeur, noch de bestuurder van de daar geparkeerd staande auto hier helemaal vrijuit gaan, wat echter niet weg nam, dat, gelet op de omstandigheden, de gedagvaarde G daar een te grote snelheid had. Het werd 15,of 3 d.h. conform de eis, nadat G in zijn „laatste woord" er nog op had gewezen, dat hij 150,schade aan zijn brommer had opgelopen en wie moet dat betalen SPLIT De vervoerder W. J. te Roosendaal was op 24 juni jl. verbaliseerd, omdat er split (voor de wegen) van zijn vrachtwagen was gevallen, waardoor de voorruit van een andere auto was beschadigd. Deze chauffeur wees er op, dat hij maar 5 ton had geladen, terwijl 6J^ ton geoorloofd is. Zelf had hij van dat afvallen niets gemerkt. De voorruit bleek niet ernstig beschadigd, zodat de officier van justitie wel wilde aan nemen, dat de afgevallen hoeveelheid maar zeer gering was geweest. Na een eis van 12,of 3 d.h. kwam deze zeker niet met opzet gehandelde chauffeur er met een boete van 5,- of 1 dag rechtvaardig af. C. H. te Sint-Maartensdijk had op 3 juli met zijn personenauto van de Kaaistraat aldaar de haven oprijdend geen voorrang verleend aan een van rechts komende per sonenwagen. Verdachte moest zelf ook rechts afslaan. De officier was het er met deze chauffeur over eens, dat er weinig uit zicht is, maar dat moet dan een reden te meer zijn, om er heel voorzichtig te rijden, zodanig dat men onmiddellijk kan stoppen. Het was voor dit geval een zeer billijke eis van 10,of 3 d.h. De Kantonrechter vond de straf zelfs bijzonder laag en von niste 20,of 4 d.h. HERHAALDE OVERTREDING Opnieuw moest de landarbeider A. S. te Sint-Annaland voor de groene tafel ver schijnen voor overtreding van de leerplicht wet. Daarover was noch de kantonrechter noch de officier van justitie te spreken. Uit den treure heb ik U voorgehouden, dat het tot schade van Uw kinderen is aldus mr van Vloten en toch houdt U ze maar direkt thuis. Het is dubbel schandelijk. Ook vorig maal heb ik nog met alle omstandig heden rekening willen houden en een voor waardelijke geldboete opgelegd. Ondanks dat is het weer hetzelfde liedje. Enkele we ken na het vonnis van vorig maal hield U opnieuw een leerplichtig kind thuis. De officier wees op de hele lijst van leerplichtovertredingen van verdachte, waar om hij dan nu ook niet meer aan soepelheid kon denken. Van de vorig maal opgelegde boete ad 75,was 70,voorwaarde lijk. Een dergelijk hoge boete wordt zelden opgelegd voor overtreding van de leer plichtwet. Dan moet het heus wel erg zijn. En nog voor de proeftijd om is, alweer een proces verbaal. Mijn voornemen is dan ook, aldus de officier van justitie, om ten uitvoerlegging van de destijds gevraagde voorwaardelijke straf. Misschien hebt U wel weer gedacht, dat het af zou lopen, dat het goedkoper zou zijn, maar een boete te riskeren. Nu zal de rekening worden ge presenteerd. Naast de tenuitvoerlegging van de opgelegde voorwaardelijke boete eiste de officier thans nog een onvoorwaardelijke boete van 30,of 6 d.h. De Kantonrech ter was er eveneens van overtuigd, dat ver dachte het voor zijn kinderen niet wenste te laten. Dan zal hij het moeten doen van wege de geldboete. Conform de eis werd het 30,of 6 d.h. met de belofte dat het nu de richting uitgaat van hechtenis. In to taal zal deze laatste ovetreding aan A.S. dus 100,kosten. SMERD1EK HIELD VOL. WHS GOED BEGONNEN. De eerste volle competitieronde werd dan zaterdag jl. afgedraaid. In de landelijke vierde klasse handhaafde Smerdiek zich ook in deze tweede strijd, die weer thuis werd gespeeld. Ditmaal werd The Gunners het slachtoffer en zoals we hadden ver wacht, was het bezoekende elftal weliswaar technisch niet de mindere, maar het en thousiasme gaf hier de doorslag. Dat en thousiasme openbaarde zich vooral het eerste kwartier, toen Smerdiek er danig van langs gaf. Het resulteerde in twee mooie doelpunten via Van Houdt, Het tempo van het eerste kwatier kon Smerdiek echter niet volhouden, maar eer dat zodanig af zakte dat The Gunners zich uit het defen sief kon werken, had Van Driel nog voor rust een derde doelpunt gemaakt, zodat de thuisclub vrij gerust de thee kon verwer ken. In de tweede helft bleek deze voor sprong echter geen overbodige luxe te zijn. The Gunners kwam meer op dreef en Smer diek was vooral in tempo afgezakt. De ver dediging bleef ook in die tweede helft be trouwbaar, terwijl van de gasten niet kon worden gezegd, dat ze van de geboden kan sen gebruik maakten. Het liep al dicht te gen het einde, want het was geen 10 mi nuten meer, toen The Gunners dan toch de eer nog wisten te redden. Na deze tweede wedstrijd mogen we wel vaststellen, dat Smerdiek zich niet met angst en beving in deze afdeling hoeft te bewegen. Na die twee rondes staat Smerdiek op de vierde plaats achter Dinteloord, A.rnemui- den en Sprang. Geen slecht figuur dus. lste KLASSE A Hier is Vrederust tegengevallen. Men mag dan toegeven, dat Kogelvangers niet de gemakkelijkste en een wat harde tegen stander is, op eigen terrein had Vrederust de winst niet moeten laten gaan. Welis waar was het verschil niet groot, maar de 1-2 nederlaag kan geen goed begin worden genoemd. WHS deed het in de nieuwe afdeling be ter. Het speelde trouwens tegen een elftal, dat met haar in deze nieuwe afdeling is gekomen, nl. The Gunners 2. De gasten begonnen een fel offensief en WHS kwam behoorlijk in de verdrukking, waarbij een soms wat aarzelend ingrijpende verdediging kansen weggaf, die The Gunners niet be nutten. Een periode waarop de slag voor WHS had kunnen vallen. Toen het zich eenmaal aan deze druk wist te ontworstelen, waren er ook voor het doel van The Gun ners gevaarlijke momenten, waarbij, vooral linksbuiten Ridderhof een paar niet gemak kelijke kansen kreeg, waarbij de bal nog net aan de verkeerde kant van de paal terecht kwam. Een door Hans Moerland goed doorgegeven bal naar Rien Keur bracht deze vrij voor de keeper en zijn schuiver betekende 1-0. Daarin kwam voor rust geen verandering meer. Terwijl de kanthalfs bij de thuisclub wel goed opdrongen, was er in het middenveld toch een te slechte balcon trole voor een goede opbouw, terwijl de rechtsbuiten evenmin gevaarlijk kon wor den, mede door een goed ingrijpen van de backs van The Gunners. Na rust werd het 2-0 door een strafschop, waardoor Rien Boot deze week naar Nieuw Guinea vertrokken voorlopig de laatste gelegen heid kreeg voor WHS te scoren en dat ook prompt deed. De zege werd volko men veilig door een hard schot van Mossel man, dat via de lat in het doel belandde: 3-0. Voor WHS is het wel spijtig, dat één van haar beste steunpilaren, de back Rien Boot deze week vertrok. Deze speler had zich de laatste paar jaar tot een voor dit elftal klasse-speler weten op te werken. De overige uitslagen in deze afdeling luiden: Good Luck 2 Sprang 2: 3-1; ChrislandiaHNC 2-1, terwijl de ontmoe ting ONISeolto werd afgelast. 2e KLASSE A. Smerdiek was vrij. De overige uitslagen zijn: VVN 2 SSC 3: 10-0; BWR—Good Luck 3: 4-2. Seolto 2 Dinteloord 2: 3-2. SSC 2 Roda 55: 2-7; SVV 54 PTT: 9-0. 3e KLASSE A. Vosmeer heeft het in Bergen op Zoom tegen de Marechaussee's niet best kunnen maken. De 10-1 nederlaag doet denken aan vorige competitie, toen men ook dikwijls met spelersgebrek had te kampen. In te genstelling tot de zondagelftallen schijnt er in Oud-Vossemeer jammer genoeg voor de zaterdagafdeling een geringe animo te- zijn. Hopenlijk verandert dit nog eens. Voor de 9 Vrederust-spelers was het wel bijzonder teleurstellend, dat hun drie andere kornuiten verstek lieten gaan en niet op het St-Annalandse veld verschenen waren, toen de wedstrijd tegen WHS 2 al een kwarteir bezig had moeten zijn. Het was voor beide partijen niet leuk meer en de 16 doelpunten die WHS 2 tegen de 9 Vrederust spelers kon maken verhoogde het prestige van de thuisclub allerminst. Daarvoor was de te genstand te zwak. Ook Vrederust schijnt te weinig reserve-materiaal te hebben om re gelmatig twee elftallen op de been te kun nen brengen. Of is dat hiaat er alleen maar bij een uitwedstrijd Verder werd gespeeld BWR 2 Dintel oord 3: 2-1; Chrislandia 2 Chrislandia 3: 5-0. DE VERWACHTING Smerdiek 1 gaat het zaterdag opnemen tegen Good Luck 1 in Raamsdonk. We kunnen niet anders dan nu wel een neder laag voor de uitvaarders verwachten. lste KLASSE A: Seolto gaat van Kogelvangers verliezen, Sprang 2 zal The Gunners 2 wel aankun nen, Vrederust speelt opnieuw thuis tegen HNC en zal nu moeten winnen, al is de tegenstander niet zo veel gemakkelijker dan Kogelvangers. Voor WHS zit er opnieuw een mogelijkheid in, nu ONI op bezoek komt. 2e KLASSE A. Good Luck 3 krijgt Smerdiek 2 op be zoek en heeft wel moed op een gelijk spel. BWR gaat van Dinteloord 2 winnen. VVN2 van SVV 54. Roda 55 kan PTT wel aan en SSC 3 zal klop krijgen van SSC 2. 3e KLASSE. Chrislandia 3 is nu „thuisclub" tegen Chrislandia 2 en verwacht opnieuw een nederlaag. Dinteloord 3 zal voor de Mare chaussees ook wel te zwak blijken. Vos meer 3 zal het niet tot zo'n grote neder laag tegen WHS 2 laten komen als vorige week, terwijl Vrederust 2 volledig moet staan om van Kogelvangers 2 te kunnen winnen. Ook tijdens de looptijd van de financiële aktie ten gunste van polio-patienten en blinden zal huis aan huis een gratis krant worden uitgereikt. De krant die getiteld is: Polio-Blinden-Krant voor gezond Nederland zal met een oplaag van 3.200.000 exem plaren tussen 22 en 28 september worden verspreid. 500 Exemplaren met afwijkingen zijn door notaris mr M. J. Meijer (Amster dam) tussen het genoemde aantal gevoegd. Eén van de gelukkige bezitters van een krant met afwijkingen zal 25000,ont vangen voor een reis om de wereld voor twee personen. De totale kosten van deze uitgifte worden gedragen door een team Nederlandse bedrijven. In de krant wordt onder meer de vraag gesteld: „Kan een lamme een blinde leiden en het ant woord laat geen twijfel bestaan. Het Ne derlandse volk kan dit wel door middel van deelname aan deze controleerbare geldin zameling. Loten a 1,per stuk zijn in 5 verschillende kleuren op verkoopadressen aanwezig. Ook kan men de loten bestellen door middel van de giro. Het gironummer luidt: 55 22 55 ten name van Polio Rot terdam. De afwijkingen aan de krant ver bonden zullen door radio Luxemburg en de Nederlandse Draadomroep dato 2 oktober bekend worden gemaakt. Directies van Be- jaarden-zieken-rusthuizen kunnen gratis exemplaren aanvragen. Polio-aktie postbus 1400 Rotterdam. De hoofdprijzen aan de loterij verbonden waaronder 5 woonhuizen a 25000,per stuk, 5 auto's, TV-ont- vangers enzovoort zullen tijdens een speciaal radio-programma radio Hilversum (298Mr dato 14 oktober bekend worden gemaakt. (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) 41 door JOKE DE VALK Hij viel zonder omslag in een der stoelen neer en keek lachend in het woedende gezicht van de jonge vrouw. „Je bent, geloof ik, niet zo erg in je schik met mijn bezoek, he Ja, als niet komt tot iet, kent iet zich- zelve niet. Je behoort nu tot de society-kringen, he Ik spreek het misschien wel verkeerd uit, maar taal is nooit mijn sterkste zijde geweest, laat staan een vreem de taal. Dat is een heel verschil met de Hannie Schoneveld van vroeger, nietwaar „Mag ik nu eindelijk eens precies weten, wat je komt doen?" Zoals ik je al gezegd heb, alleen maar een kennisje van vroeger opzoeken. We hebben elkander in zoveel jaren niet gezien en ik moet eigenlijk een beetje dank baarheid tonen voor die avond, toen je ons uit de handen van de prinsemarij hebt gehouden." „Zo Nou, dan zeer erkentelijk. Maar nu zul je me een genoegen doen, als je zo spoedig mogelijk op hoepelt." Hij keek haar misprijzend aan. „Nou, erg hartelijk ben je niet voor een ouwe kennis, hè Ik had toch minstens verwacht, dat je wel een beetje vriendelijker zou zijn. Dat kan z'n nut hebben, zus." „Misschien wil je zo vriendelijk zijn om te verdwijnen en nooit meer terug te komen „Dat begrijp ik, mevrouw Dubois. Dat zou voor de deftige advokaat Dubois niet prettig zijn, hé, om tot de ontdekking te komen, dat Hannie Schoneveld nu niet bepaald een onberispelijk verleden heeft. Maar daar praten we niet meer over. Dat is voorbij. En de ene dienst is de ander waard. Misschien kun je mij weer een beetje op het paard helpen, zo'n arme drom mel als ik ben komt niet zo gemakkelijk aan de slag." „Er is anders werk genoeg tegenwoordig. Niemand behoeft werkloos te zijn." „Dat weet ik, dat weet ik. Maar ik moet iets uit zoeken, dat me ligt, dat in overeenstemming is met m'n aanleg. En daarvoor moet ik de tijd hebben. En tijd kost geld, nietwaar Dat heb ik wel eens gelezen in een tijdschrift." „Ik ben niet van plan je ook maar één cent te geven." Hij keek haar geamuseerd aan. „En ik ben er nog niet zo zeker van, dat je me aan m'n lot zult overlaten. Ik kan een heleboel vergeten, dat hangt van de om standigheden af. Met een volle maag en een volle portemonnaie herinner ik me niets meer. Gek hé Maar als ik geen centen heb en best wat lust, heb ik een zeld zaam goed geheugen. Vind je dat niet wonderlijk?" „Je hebt gehoord, wat ik gezegd heb. En verdwijn nu alsjeblieft, voor ik je op straat laat gooien." Hij schoot in een gulle lach. „Wie breng je daarvoor mee, zus Dat scharminkel soms, dat zeker je dienst meisje is? Of heb je ook nog een uitsmijter in dienst? Maak je maar geen zorgen, hoor, ik zal niet veel van je kostbare tijd vergen. Je zult het natuurlijk wel ra zend druk hebben, he Daar zie je echt naar uit. Enfin, ik gun je je goeie leventje, en ik weet geen fluit meer van vroeger, als je mij een beetje helpt." „En als ik dat niet doe?" Hij haalde zijn schouders op. „Natuurlijk doe je dat. Ik ken je veel te goed. Oude kennissen laat je niet in de steek." „Oude kennissen," smaalde ze. „Je was nogal een mooie kennis. Mij de kastanjes uit het vuur laten halen, he Hij gaf hierop geen antwoord maar stond op. „Nou, denk er nog maar eens over na. Over een dag of wat kom ik nog wel eens horen, of er wat voor een arme drommel overschiet." „En anders Opnieuw haalde hij zijn schouders op. „Je moet dan zelf maar weten, wat de gevolgen zijn." „Zo," siste de jonge vrouw, „chantage, he?" Hij schudde zijn hoofd. „Zo'n lelijk woord past he lemaal niet in dat lieve mondje van je. Het beste en denk maar veel aan de komende dagen. Ik wip nog wel eens aan." „Zo je wilt. We kennen ook wel andere methoden, zie je? Het zou voor een zekere meneer Dubois, die zo dicht bij het vuur zit, niet zo erg prettig zijn om te vernemen, dat zijn vrouw vroeger ook wel eens met advokaten te maken heeft gehad, he?" Hanneke was aan het eind van haar geduld. „En nu er uit, of ik bel de politie 1" „Al goed, al goed. Maak je niet dik, want dat staat helemaal niet. Je hebt zo'n aardig figuurtje, he De groeten aan je man. Hij heeft me inderdtijd eens ver dedigd en dat scheelde me zes maanden minder. Wer kelijk een reuze kerel. Het zou verduveld jammer zijn, als die man teleurgesteld werd in zijn vrouw, he Hanneke liep hem voorbij de kamer in naar de hoek, waar de telefoon hing, maar de man volgde haar en greep haar bij de pols. „Ik kan je maken en breken, als ik wil," zei hij op zachte toon, maar op mijn manier ben ik ook een heer, zie je Laat die telefoon maar rustig hangen. Ik smeer 'm wel. Tot over enkele dagen." Hanneke volgde hem door de gang naar de deur en deed die achter hem dicht zodra hij weer op straat was. Daarna liep ze naar de keuken, waar het meisje bezig was brood te snijden. Wordt vervolgd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 6