Chantage VIM 0223 MET BLEEKMIDDEL VIM MET BLEEKMIDDEL IN BLAUWE BUS maakt sneller schoon... Lisette Hoc komen we tot een rendabele gladiolenteelt 1 (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) Limonadesiroop 50 ctgoedkoper Deze week DUBBEL zegels bijl KUNSTGEBITTEN SPIERINKJES KUNSTGEBITTEN een Chauffeur Geurzuiverend - hygiënisch - extra aktief Er is nu ook Vim in blauwe bus. Dezelfde ver trouwde Vim-kwaliteit met iets extra's: met bléékmiddel! Al Uw schoonmaakwerk gaat nu sneller dan ooit en alles wordt nog frisser! Want Vim met bleekmiddel is extra aktief... hygiënisch en heerlijk geurzuiverend: de goot steen, de vloeren, het bad... de wastafels en de gangen worden smètteloos schoon. Hélemaal! Frisheid straalt U tegemoet. De frisheid waar U zo van houdt. Goed nieuws voor U die van frisheid houdt: De uitkomsten van de gladiolenteelt waren in 1959 nu niet be paald zodanig om er van in een hoera stemming te geraken. In sommige gevallen is er een behoorlijke boterham aan verdiend, in andere gevallen echter is er een boterham aan verloren. De gladiool is als bijgoed artikel nu eenmaal onderhevig aan areaal, uitbreiding en de daarmee samenhangende prijsschommellng. Het is enkele jaren vrij goed gegaan met deze teelt. Deze gunstige resultaten waren voor menigeen aanleiding ook eens wat gladiolen te planten. In vele gevallen betekende dit het achter de markt aan planten. Behalve het risico van prijsdaling zit aan het verschijnsel van achter de markt aanlopen, het gevaar van een minder goede verzorging van de teelt. Het planten en de onkruidbestrijding enz. worden als regel wel goed uitgevoerd. Aan het zg. ziekzoeken echter, een handeling die veel tijd, dus geld kost, wordt nog te weinig aandacht besteed. Wil men echter tot een rendabele teelt komen, dan is het ziekzoeken een absolute eis. Nu moet gezegd worden dat dit heus niet zo eenvoudig is. In deze teelt komen ook diverse ziekten voor waarvan sommigen niet gemakkelijk te herkennen zijn. Voor een beginneling levert dit dan ook nogal eens bezwaren op. Een insider weet wel zo'n beetje welke rassen hij voor een bepaalde ziekte in de gaten moet houden. Het lijkt me dan ook goed om de verschillende ziektebeelden welke op het veld voorkomen eens te omschrijven. BOTRYTIS Deze ziekte kan op verschillende plaatsen in het loof voorkomen. Komt het vanuit de knol, dan ziet men aan het onderste deel van de plant (tussen knol en grondoppervlak) een natte bruine plek welke bezet kan zijn met zwarte bolletjes (sclerotiën). Wat later in het groeiseizoen kunnen er langwerpig bruine vlekjes op het blad komen. Ook kan het zijn dat er een rotte plek in de plant komt. De bloemen kunnen met de zwam overwoekerd zijn. De beste bestrijding is tijdig de planten met de rotte plek aan het onderste stengeldeel te verwijderen. Het gewas regelmatig nevelen met een zinkcarbamaat ter sterkte van 3 Op tijd rooien. Niet in zakken op het veld laten staan en zo spoedig mogelijk na het rooien vakkundig drogen. Botrytis is een echte „schuurziekte". DROOGROT Ongeveer juni-juli wordt het buitenste blad geelachtig. Bij ernstige aantasting wordt het onderste stengeldeel rafelig, wat echter veelal droog aanvoelt. Tevens zijn ook hierop kleine sclerotiën te vinden, die de grond kunnen besmetten. Wanneer men een dergelijke plant uitsteekt, zijn de vliezen van de knol donkerder dan normaal. Er zijn ook weinig kralen. De weinige kralen zijn veelal langwerpig van vorm en donker van kleur. Ook zijn er Weinig trekwortels. FÜSARIUM Wanneer het plantgoed reeds is aangetast, bestaat de kans dat enkele gladiolen niet opkomen. De wel opkomende aangetaste planten groeien iets krom. Het blad is iets donkerder van kleur. Het geheel maakt een geknepen indruk, terwijl het onderste blad er gelig gaat uitzien. Bij een ernstige aantasting vinden we als regel een aantal aangetaste planten bij elkaar, zodat er plekken in het gewas ontstaan. Dit komt doordat de schimmel zich door de grond verplaatst en zodoende de ene na de andere plant aansteekt. Het is dan ook zaak vroegtijdig met ziekzoeken te beginnen. Haal daarbij ook het zieke knolletje uit de grond. In de afgelopen jaren werd fusarium vooral geconstateerd in de rassen Bloemfontein Gen. Eisenhower Washington Acca Laurentia Philipp's Memory Picardy White Autumn Salman's Glorie Arc de Triomphe Dr. Fleming Kardinaal Spellman BRANDZIEK Een ziekte die moeilijk te vinden is. De plant is ook iets krom gegroeid, wat echter niet altijd het geval behoeft te zijn. Voorts ook donkerder van kleur en doet ook in zijn geheel iets geknepen aan. Tot zover heeft het beeld vrij veel weg van Fusarium. Wanneer de plant echter tegen het licht wordt gehouden, ziet men tussen de nerven een donkere massa. Nauwkeuriger bekeken blijkt dat het tussen de nerven, vooral het onderste gedeelte van de stengel, iets opgezwollen is. Bij openbreken ziet men een zwart poeder. Wanneer dit poeder (sporen) wegwaait, tast het de andere planten aan. Daardoor is brandziek zo gevaarlijk. Verwijder de planten zodanig, dat ze geen besmettingsbron voor andere percelen kunnen zijn. Leg ze daarom niet in paden of slootkanten. Brandziek heeft men de afgelopen jaren gevonden in Bloemfontein Dr. Fleming Red Signal Alfred Nobel Firmament Are de Triomphe Han van Meegeren Van Tienhoven Prinses Beatrix HARDROT Op het blad bruin-paarsachtige vlekken. In het midden van de vlekken zijn kleine bolletjes zichtbaar (pykniden), welke zorgen voor de verspreiding van de ziekte. Vooral in een kralen gewas zijn deze vlekjes soms al vroeg zichtbaar. De verspreiding van deze ziekte kan voor een gewas gladiolen fatale gevolgen hebben. CRINKLE Dit zijn planten die sterk achterblijven in groei. Ze zien er wat misvormd uit en de bladranden, vooral van de binnenste bladeren, zijn gezaagd. Zekerheid omtrent het ontstaan van deze ziekte heeft men niet. Er wordt aangeüomen dat beschadiging er een rol bij speelt. Veelal komen er zo hier en daar op de plant al bruine strepen voor. Schade voor de omstanders doet de plant niet. Zo hij door botrytis wordt aangetast, doet men het beste de plant alsnog te verwijderen. TRIPS Op de bladeren zowel als op de bloemen lichte vlekjes. In de bloemen is de trips soms zeer goed te vinden. Trips veroorzaakt niet direct schade aan het gewas, maar kan veel schade toe brengen aan de knollen als deze in de schuur zijn opgeslagen. Trips moet als volgt worden bestreden. Op het veld spuiten met parathion 25 60 cc/100 liter water. In de schuur naftaline ver dampen met een electrische verdamper. Heeft U er al aan gedacht een verdamper te bestellen Ze waren in 1959 tijdens het droog- seizoen niet verkrijgbaar. Wees er dus nu op tijd bij. Ga niet aan het experimenteren met naftaline in potten of pannen op kachels of ies van dien aard. Het zou niet de eerste keer zijn dat daardoor een gehele schuur uitbrandde. Wees er dus voorzichtig mee. SAMENVATTING Door bij de gladiolenteelt vooral te letten op het ziekzoeken en dit op tijd uit te voeren, kan het uitvalspercentage behoorlijk worden gedrukt. Houdt vooral brandziek en fusarium in de gaten bij de in dit artikel genoemde rassen. Wenst U verdere inlichtingen betreffende deze teelt, wendt U dan tot de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. Steenbergen, 12 juli 1960 A. Spruit, Assisent R.T.V.D. 34 door JOKE DE VALK Vooruit, dat deed ze nog eens. Ze zou er voor zor gen, dat ze ongeveer acht uur langs de hoek fietste en als er dan niets bizonders te zien was, reeds ze door naar de speeltuin en dronk er een flesje limonade. Per slot van rekening had ze vakantie en in de vakantie moet je je amuseren. Ze stond op en liep terug naar het dorp. In haar pension vroeg ze de fiets te leen, maar mevrouw deelde tot haar spijt mede, dat er geen enkele damesfiets beschikbaar was. „Zelfs mijn eigen fiets heb ik uit geleend, juffrouw Schoneveld, het spijt we ontzettend." Hanneke keek op haar horloge: tien minuten over half acht. Als ze er om acht uur wilde zijn, moest ze onmiddellijk gaan, want het was zeker wel twintig minuten lopen. „O, het is niet erg, mevrouw," lachte Hanneke, „dan maak ik wel een wandeling." Even later liep ze door de drukke Dorpsstraat, in de richting van de Meulunterseweg. Als het een mop was, liep ze gewoon een eindje door de Barneveldseweg op en ging met de bus weer terug naar Lunteren. Om half negen was de bus altijd in het dorp, dus een minuut of tien eerder zou ze wel in de buurt van Meulunterseweg kunnen instappen. Buiten het dorp werd het minder druk. Wel was er tamelijk veel rijverkeer, doch daar had Hanneke geen last van. Hoe dichter ze evenwel bij de Meulunterseweg kwam, des te nieuwsgieriger werd ze. „Rendes-vous bij de lantaarnpaal", mompelde Hanneke in stilte. Het zou een mooie titel voor een roman zijn. Toen ze het Wormshoef-hotel voorbij was, kon ze de hoek zien. Maar er was niets bizonders te bespeuren. Ach, wat verwachtte ze eigenlijk Een of andere stille lunterse aanbidder Het mankeerde er nog net aan. Alsof ze niet genoeg gekregen had van de mannen in deze vakantiedagen Opeens kreeg ze een schok en stond werktuiglijk stil. Dat dat kon toch niet? Dat was toch onmogelijk? Wat dit nu een hallucinatie of droomde ze, of Of was hij het werkelijk Langzaam liep ze weer verder. Nee, er was geen twijfel mogelijk Hij was het: haar baas, Jan Dubois. Keurig gekleed als altijd, liep hij, voorover gebogen, wellicht peizend, wat heen en weer op de hoek van de Meulunterseweg. En toen Hanneke op nog enkele me ters van hem verwijderd was, hief hij zijn hoofd op en zag hij haar. Een glimlach van herkenning kwam over zijn gezicht en op dit ogenblik stelde Hanneke vast, dat hij beslist knap was. Hij nam even zijn hoed af en stak toen een hand uit haar tegemoet lopend. „Juffrouw Schoneveld, dat is een verrassing. Ik dacht eerst, dat het een grap was, maar ik was zo verbazend nieuwsgierig Werktuiglijk drukte ze zijn hand, maar haar ver wondering steeg op haar gezicht. „Wat bedoelt u met „een grap" „Wel, dat telegram, dat ik vanmiddag kreeg. Ik moet u eerlijk vertellen, dat ik er niets van begreep, maar ik wilde er het mijne van weten en daarom ben ik gegaan." Hanneke schudde niet-begrijpend haar hoofd. „Als u me nu eens vertellen wilt, wat dit allemaal betekent begon ze. „Wat dit betekent? Wel, dat wilde ik eigenlijk vragen. Ik ontving vanmiddag het telegram van u en wel nu ben ik er." „Een telegram van mij U bent niet lekker; ik heb helemaal niet getelegrafeerd." „Zo Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn en nam er een telegram uit. „En dit dan Hanneke nam het telegram aan en las: „U wordt verzocht hedenavond om acht uur precies aanwezig te zijn op de hoek van de Meulunterseweg te Lunteren, onder de lantaarnpaal. Het is van groot belang. X." Ze keek haar baas aan en begon te lachen. „Dat is een mop van de een of ander. Kijk maar, ik heb een nagenoeg gelijkluidend briefje gekregen." Ze haalde het propje papier uit haar jaszak en maakt het open, waarna ze het aan Dubois gaf. Deze las het en keek toen verstoord. „Ik was er vast van overtuigd, dat u mij dat telegram gezonden had," zei hij met teleurstelling in zijn stem. „Maar nu moet ik aannemen, dat iemand ons beiden deze poets heeft gebakken. Laat eens kijken, dat kan volgens een bepaald artikel zelfs strafbaar zijn. Is dat nu twee zeven en zestig, of slaat dat op een weefsel van verdichtselen En dit kan niet beschouwd worden als een weefsel van verdichtselen Als ik het Wetboek van Strafrecht nu maar bij me had „Dat kunt u morgen op kantoor wel nazien, meneer Dubois. Dus u bent naar aanleiding van dit telegram onmiddellijk hierheen gereisd „Nu, onmiddellijk ik was juist bezig met een ver handeling te bestuderen over het huwelijksrecht en ik had nog een paar uur de tijd, voor de trein ging „Wel, laten we dan maar de situatie aanvaarden, zoals die is, en een eindje gaan wandelen. U gaat natuurlijk vanavond weer terug naar de stad „Dat is te zeggen ik kan natuurlijk altijd hier blijven logeren, in het hotel. Ik heb namelijk tot woens dag betaald, ziet u Maar de kwestie van een paar dagen geleden Enfin, dat weet u." (wordt vervolgd) VERSNAPERINGEN-VOORDEEL bij 100 gram Spar-thee-io% 150 gram choc. SifiaS-Sticks van 72 voor 49 ct - 10% LIMONADE-VOORDEEL elke 2e fles èn 10% geldig van 28 juli - 4 augustus Vruchtenhartjes 200 gram 56 Pindakaas pot 95 Tomatensoep blik voor 4 borden 95 Siam Rijst pak 56 Tandpasta grote tube 70 Knakworst blik met 8 stuks 120 22 zegels, 11 ct voordeel! 38 zegels, 19 ct voordeel! 38 zegels, 19 ct voordeel! 22 zegels, 11 ct voordeel! 28 zegels, 14 ct voordeel) 48 zegels, 24 ct voordeel! EXTRA! Boterhamworst 200 gram voor 45-10% Kopen bij De Spar, is sparen bij de koop 't koekje met 10% 250 gram 58-10% Werkelijk voordeel -10% korting -100% kwaliteit Reparaties Sneller, beter engoedkoper E. N. SLAGER Voorstraat 53, - St, Annaland PRIMA SCHRIFTEN 12 ct. p. st. 10 voor 1.10. dubbele schriften 30 ct. p. st., 10 voor 2.90. De Thoolse boekhandel Fa. C. Dieleman. VERHUUR Gelegenheids kleding. Ook Bruidstoiletten compleet Bont Stola's, Bont cape's groot en klein. Gelegen- heidshoeden voor dames. Ge rard Evers, Antwerpsestr. 9a. Bergen op Zoom, teL 3098. AL UW MEUBELEN repa reren of vernieuwen met de beste bekleding. Niet duur, al leen maar beter. Stalen ter in zage. U schrijft, wij komen. Meubelmakerij-Stoffeerderij M. Quaak, Dalemsestr. 9, Tholen. APARTE kinder- en wandel wagens, stoelen, boxen. Koe voetstraat 51 Bergen op Zoom Voor een goede VULPEN met levenslange garantie naar fa. C. Dieleman, Tholen. SPORTRIJWIELEN (volle garantie), recht van fabriek 145.geheel compl., Toer- rijwielen 125.idem. Frans Schenkenberg's rijwielstalling, Bergen op Zoom, TeL 01640- 5226. SCHOOL AGENDA'S 5 ver schillende soorten ook met plastic kaft, schoolatlassen in verschillende prijzen. Prisma woordenboekjes, tekendozen, penselen, teken- en balpennen bij fa. C. Dieleman, Tholen Reparaties Sneller, beter engoedkoper 1 C. C. HOEK-v. d. VAATE Kaaystr, 1 - St. Maartensdijk GEVRAAGD voor terstond J. BEUKELAAR Eendrachtsweg 4 Tholen £'.2f0.k«0.6f.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 6