I I 1 I I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws MT IEDER VERSCHIJ VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDIJK. De muziekvereniging krijgt een stevige ruggesteun. Kritiek op regentenbesluit Algemeen Burger Gasthuis. Extra bouwvolume voor de industrie voor 10 woningen. Raadsverslag Scherpenisse. THOLEN 16e jaargang No. 37 29 juli 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Donderdag 21 juli kwam de voltallige gemeenteraad te Sint-Maartensdijk in open bare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Bouwense. Notulist de wnd secretaris M. Meerman. Onder verschillende goedgekeurde raads besluiten was ook bericht van goedkeuring door gedeputeerde staten aankoop bedrijfje J. Heijboer. De heer Koopman vraagt of al overeenstemming met dhr. Heijboer is be reikt. De voorzitter antwoordt ontkennend. Wethouder Bazen wijst er op, dat gedepu teerde staten wenst, dat van het uit te keren bedrag 7000,wordt vastgehouden tot gebleken is dat nieuwbouw wordt gepleegd. Spreker hoopt dat het nu voor de leden van de raad duidelijk is geworden, dat de destijds gelanceerde insinuaties tegen b en w onjuist zijn geweest. De heer Koopman vraagt waarom door gedeputeerde staten die voorwaarde is ge steld, waarop wethouder Bazen antwoordt dat zulks verband houdt met de onrendabele top bij nieuwbouw. De raad kan zich verenigen met een voor stel van het dagelijks bestuur om aan de afdeling reclassering van het Leger des Heils voor 1961 een bijdrage van 10,-te geven. Afgewezen wordt het subsidieverzoek van de militaire Matigheidscommissie. TIEN EXTRA WONINGEN Aan de gemeente is een extra bouwvolume voor de industrie toegewezen van 10 wo ningen, zo delen b en w mede. Inmiddels is van de Centrale Dienst hiervoor reeds een plan gevraagd. Te zijner tijd komt deze aangelegenheid dus weer in de raad. Ge tracht zal worden ook enige grote gezins woningen te bouwen. Op een desbetreffende vraag van dhr. Koopman antwoordt de voorzitter dat deze 10 woningen ook in het plan West ge bouwd zullen worden. Laatstgenoemde hoopt dat men er nog dit jaar al zal kunnen beginnen. De heer J. H. Elmers heeft bericht gezon den zijn benoeming tot leraar aan de tech nische school alhier te aanvaarden. SCHILDERWERK Voor verschillend gemeentelijk schilder werk zijn prijzen opgevraagd, t.w. voor het schilderen van de woningen in de Juliana- straat. Het eerste gedeelte hiervan werd uitgevoerd door schildersbedrijf Lindhout te Oud-Vossemeer, aan wie volgens bestek dan ook de prijs voor de volgende gedeelten moet worden gevraagd. De vraagprijs van 1680,voor 20 woningen lijkt de opzich ter redelijk. De heer Geluk vraagt of de plaatselijke schilders ook een kans kregen. De voorzitter anwoordt dat dit eigenlijk vorig maal al heeft afgespeeld en dat toen ook de pl. schilders de gelegenheid hebben gekregen. Bovenstaande is in zekere zin een vervolg op het bestek van toen. Bovendien worden nog andere objecten uitgevoerd waaraan wel door de plaatselijke schilders wordt gewerkt. Zo staat als tweede punt het schilderen van de woningen aan de Nieuwstraat, zij het dan beperkt fot de 6 goede woningen, die door de heer A. de Rijke voor 330, worden opgeknapt. Verder is het de bedoe ling de toren te laten schilderen door schil dersbedrijf Lindhout alhier voor 1750, stellingkosten inbegrepen. Het buitenschil derwerk aan de kleuterschool zal de heer J. M. v. d. Rhee uitvoeren voor 1385, Voorgesteld wordt de verschillende wer ken onderhands aan te besteden aan de per sonen en tegen de prijzen als hiervoor ge noemd. Na voornoemde toelichting door de voorzitter kan de raad zich hiermee ver enigen. EVEN WACHTEN In de vorige vergadering heeft de raad besloten niet tot aankoop van het oude stoomgemaal over te gaan vanwege de hoge gevraagde prijs. Het waterschap Tholen ver zoekt nu alsnog in te gaan op hun eerste voorstel om de grond, die de gemeente nodig heeft voor aanleg oprit tegen de Molendijk bij het stoomgemaal, te ruilen tegen een strookje grond in de watergang. Nu er echter nog geen plannen gereed liggen voor de bestemming van de water gang is moeilijk te zeggen hoe de situatie Zal worden en stellen b en w voor op het verzoek van het Waterschap niet in te gaan. Het college meent dat na de grondruil Zeker geen fraaier beeld kan ontstaan. Dhr. Koopman wijst er op, dat de oprit al ligt. De voorzitter anwoordt dat nog geen overdracht plaats vond. Misschien wil het Waterschap met het gemeentebestuur nog wel even afwachten hoe de situatie daar gaat worden. De leden kunnen zich met het voorstel van b en w tot afwijzing verenigen. Een wijziging in de gemeenschappelijke regeling ziektekosten gaat onder de hamer door. STEUN AAN DE MUZIEKVERENIGING Onlangs werd het initiatief genomen de muziekvereniging, die sinds geruime tijd „in ruste" was, weer te aktiveren. Men slaagde daarin volkomen. Nu het aantal werkende leden zich echter uitbreidt met bovendien nog 10 leerlingen zit men in instrumenten- nood. Daarbij komt dat vrijwel alle muziek verenigingen (in elk geval van de naburige gemeenten) op de zogenaamde lage stem ming zijn overgegaan. Nu toch een aantal nieuwe instrumenten dringend nodig is, lijkt het de vereniging zeer wenselijk, dat ook de aanwezige instrumenten in lage stemming worden omgebouwd. Voor nieuwe instru menten en ombouw zou dan echter een be drag van ruim 3000,— nodig zijn, een som waarover de muziekvereniging niet be schikt. Burgemeester en wethouders zijn van me ning, dat het gemeentebestuur het streven van „Met Vereende Krachten" zeker moet steunen om ook in deze gemeente een bloeiend fanfarekorps te krijgen. Anderzijds zal de vereniging zelf ook voldoende eigen initiatief moeten tonen om een bedrag bijeen te brengen. B en w er tenslotte van overtuigd, dat ook de jaar lijkse exploitatiekosten voor een muziek korps hoog zijn, stellen voor een renteloos voorschot van 2400,beschikbaar te stellen en de jaarlijkse subsidie van 175, op 400,te brengen. Het voorschot moet afgelost met een jaarlijks bedrag als de subsidie groot is, zodat de subsidie pas wordt uitbetaald als het renteloos voorschot is terugontvangen. De heer Koopman zegt er weinig voor te voelen om dit voorstel te steunen. Door bo venstaande berekening krijgt men per jaar toch zo'n 500,wanneer de gemeente het renteverlies meerekent. Het is hem best dat de muziekvereniging zoiets tot stand wil brengen, maar laat men het onder elkaar vóór elkaar zien te krijgen, zoals met collec ten, donaties, enz., zoals ook andere instel lingen dat doen. De voorzjjjter wijst er op, dat het niet helemaal opgaat, zoals dhr. Koopman schil dert voor wat het renteverlies betreft. Dit wordt immers door aflossing jaarlijks minder. Verder biedt men hierdoor de vereniging maar het allernoodzakelijkste en zal het zelf nog genoeg aktiviteit moeten ontwikkelen om rond te komen. De heer Van Zetten herinnert zich, hoe het bevrijdingsfeest laatst juist zo uitstekend is geslaagd, dank zij het heroptreden van de muziekvereniging. Toen men tot dat initiatief kwam, stond het voor hem al vast, dat het niet zonder gemeentelijke steun zou kunnen. Hij meent dat een gemeente als Sint- Maartensdijk eigenlijk niet buiten een eigen korps kan en vindt het voorstel van het da gelijks bestuur zeker aanvaardbaar, waarom hij dan ook zal voorstemmen. De voorzitter dankt voor deze woorden en zegt er ook met klem op te willen aandrin gen dit te aanvaarden. De raad kan gerust zijn, dat dit niet zonder voorwaarden ge schiedt. Men zal wel degelijk toezien of de aktiviteit bestendigd wordt en of de ver eniging er zelf ook iets aan doet. Weth. Bazen onderstreept dit door te zeggen, dat het bestuur aansprakelijk zal worden gesteld voor het renteloos voorschot. Dhr. Geluk zegt er niet tegen te ziju, maar vindt het ook niet weinig. Hij hoort wel eens van het houden van bazars om financiële moeilijkheden te overwinnen. Mis schien kan dat ook hier gebeuren. Men mag met een subsidie geen precedent scheppen tegenover de andere verenigingen, zoals zang en voetbal, enz. De voorzitter merkt op, dat bijvoorbeeld een zangvereniging heel wat minder kosten vergt. De heer Polderman zegt helemaal niet tegen muziek te zijn. Integendeel, hij mag het graag horen,en daarom acht hij het ver blijdend dat tot hernieuwde aktiviteiten is overgegaan. Hij is er bovendien verheugd over, dat er blijkbaar zoveel jonge krachten aan willen meewerken. Hij hoopt dat het van duur zal zijn en wil het voorstel van b en w graag steunen. Dit voldoende toegelicht achtende, brengt de voorzitter het voorstel van b en w als voornoemd in stemming. Alleen de heer Koopman verklaart zich tegen. WEER GEKNIBBELD OP WONINGWETWONINGEN In de vorige vergadering werd besloten de 8 woningwetwoningen onderhands aan te besteden aan de heer A. Muller alhier voor 89.884,inclusief heiwerk. Nu deelt de directie van de volkshuisvesting mee, dat hiervoor geen toestemming verleend kan worden, omdat de aanneemsom volgens hun berekening nog 699,te hoog is. De Centrale Dienst heeft daarom nog eens on derhandeld met de heer Muller, die mede door de andere bouwwerken, bereid is ge vonden zijn aanneemsom met 300.te verlagen, zijnde de uiterste prijs. Een aan vraag met het verminderd bedrag is nu weer naar de directie van de volkshuisvesting verzonden, maar de raad dient door dit ge wijzigd bedrag ook haar besluit in dier voege te wijzigen en het totaal terug te bren gen op 89 584,De voorzitter wijst er op, dat hetzelfde zich ook vorig maal heeft afgespeeld. Hij wil over deze regeringspoli- tiek liefst maar niet te veel zeggen, maar wanneer reeds tot het uiterste is bezuinigd, moet dit wel ten koste van de woningen gaan, ook al is het verminderde bedrag, om gerekend per woning, dan niet zo groot. De heer Geluk zegt nu in feite bezwaar te moeten maken tegen vermindering van kos ten voor de gemeente. Ook hij is van mening dat zulks ten koste van de woningen gaat. De voorzitter hoopt maar, dat volkshuis vesting nog tegemoet wil komen in de 300,daar men anders die 8 woningen niet zal kunnen bouwen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de ge wijzigde aanneemsom aanvaard. Vastgesteld worden vervolgens de re kening 1958 van het Armbestuur met in ontvangsten en uitgaven op de gewone dienst een bedrag van 23.602,5b inclusief de gemeentelijke subsidie van 5.009,13. De kapitaaldienst 10.248,86. Rekening 1958 woningbedrijf met baten en lasten op 64.381,21 met een verlies saldo van 2.178,87. Kapitaalsontvangsten en uit gaven 96.348,75. De gemeenterekening 1959 gewone dienst 1.015.027,06 ontvangen en 1.005.452,09 uitgaven, bruto batig saldo 9574,97. Kapi taaldienst ontv. 3.697.977,55, uitgaven 4.796.369,65, nadelig saldo 1. 098.392,10. Weth. Bazen dankt het gemeentepersoneel voor het hieraan verrichte vele werk. Aangegaan wordt een nieuwe geldlening met de Bank voor Nederlandse gemeenten van 70.000, Vastgesteld worden vervolgens de uitga ven voor het lager onderwijs over 1959. Openbaar onderwijs 7734,76 met een ge middeld aantal leerlingen van 2321/3. Er was 8138,52 beschikbaar gesteld. Voor het bijzonder onderwijs bedroeg het aantal leerlingen 83. Er was een vergoeding van 36.75 per leerling vastgesteld is 3050,25, welk bedrag ook als voorschot j is betaald. Het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven bedraagt 3122,25. ONTSLAG ONDER WIJZER De heer N. Mons, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, verzoekt met ingang van 15 september ontslag wegens verandering van betrekking. Het verzoek werd op 14 juli ingediend en waar b en w het niet eenvoudig achten orr. in deze vakature tijdig te voorzien, wordt voorgesteld de ontslagtermijn van 3 maan den te handhaven. De raad kan zich hiermee verenigen. Een wijziging van de begroting 1960 is een hamerstuk. Nu de firma Muller-Franke op het industrie terrein gaat bouwen, zit hij met dezelfde moeilijkheid als destijds de heer P. W. Priem, namelijk dat hij geen hypotheek kan krijgen, zolang de grond geen gemeentelijk eigendom is, tenzij de gemeente tot die tijd garant wil zijn. Waar de voorzitter ver wacht, dat binnenkort de overdracht door de Kroon wordt goedgekeurd, stelt hij voor zolang die garantie te verlenen, waartegen, na toelichting op een vraag van dhr. Geluk, geen bezwaar is bij de raad. ZIEKENHUISK WES TIE Wethouder Bazen heeft het volgende schrijven aan de raad gericht, dat door de voorzitter wordt gelezen en aldus luidt „De fanatieke Rooms Katholieke moraal van een kleine meerderheid in het regenten college van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom heeft mij wederom diep geschokt. De onjuistheid dat een Algemeen Ziekenhuis de Rooms Katholieke moraal zou opgelegd krijgen, is voor het overwe gend protestantse eiland Tholen van levens belang. Men mag de algemene status en daarmede ook de algemeenheid van specialisten in zaken als bijvoorbeeld bevallingen, die van waarlijk groot belang zijn, bij reglementaire bepaling, die specialisten opgelegd zouden krijgen, door deze fnuikende beslissing t.a.v. anders denkenden niet verkrachten. Ik hoop, mijnheer de voorzitter, dat wij van onze zijde wederom een protest laten horen en dat dit ook wordt opgevolgd door de andere eilandgemeenten en gemeenten, die van gelijke structuur zijn en aangewezen zijn op het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom." De voorzitter vraag of de raad hiermee kan instemmen, waarbij hij er op wijst, dat dit niet is ontstaan als gevolg van een officieel ingekomen bericht. Weth. Bazen geeft hierop nog enige toelichting en zegt te weten, dat dit besluit officieel is. Daarbij bleek, dat lang niet alle katholieke regen ten van genoemde stichting dit naar zijn mening geheel verkeerde standpunt hebben ingenomen. Daarom te meer durft hij het van dat andere deel, die het er met kleine meerderheid wist door te drukken, geeste lijke achterlijkheid noemen, welke niet ge noeg kan worden bestreden. De heer Koopman vraagt zich af of het niet mogelijk zou zijn om nu een protestants ziekenhuis te bouwen. Wethouder Bazen acht dit economisch on mogelijk, het zou tevens ten koste gaan van de noodzakelijke grote apparatuur. Hoe meer eenheid terzake, hoe beter de inrichting kan zijn. Hij is het echter met spreker eens, dat een als hiervoor genoemde opgelegde dwang niet getolereerd mag worden. De heer Polderman heeft vernomen, dat er ook een aanvraag weg is voor de stich ting van een protestants ziekenhuis. Dhr. Bazen zegt dat ook verkeerd te vinden. Dat kan niet in deze omgeving. Laat men het algemeen houden, zoals het Alge meen Burger Gasthuis nog de naam heeft, maar ook de daad moet houden. In een ziekenhuis gaat het er om, de ziekte zo goed mogelijk te bestrijden, c.q. de patiënt zo goed mogelijk te behandelen. De gevolgen van een besluit als door de meerderheid der regenten genomen, bijvoorbeeld bij een be valling, waarbij de roomsen er andere op vattingen op na houden ten aanzien van moeder en kind, druist geheel in tegen dat van andersdenkenden en is funest. Daarom wil spreker graag een protest van de raad laten horen en hoopt dat andere gemeenten dit voorbeeld zullen volgen. Na nog enige discussie hierover wordt het voorstel wethouder Bazen met algemene stemmen aangenomen. RONDVRAAG De heer Polderman wijst er op, dat een deel van het industrieterrein moest worden uitgezet voor bouw van een fabriekshal. Daarbij ging terrein voor de pachter ver loren, die er juist tevoren nog al wat on kosten voor had gemaakt. Hij betreurt dat niet eerder kennis is gegeven van deze in gebruikneming. De voorzitter wijst er op, dat iedereen, die van het nog braak liggend industrieterrein gebruik mag maken weet dat hij dagelijks voor opzegging kan komen te staan. Weth. Bazen zou enige vergoeding willen geven aan de pachter van dat gedeelte dijk, waar nu de badhokjes staan en waar het gras wordt vertrapt. Na overleg wordt be sloten hiertoe 25,te vergoeden. Daarna sluiting. Verslag van de openbare vergadering van de raad der gemeente Scherpenisse, gehouden op maandag, 25 juli 1960, des na middags te 3.30 uur. Voorzitter: D. C. Bouwense, burgemeester Secretaris: A. L. G. van Doorn. Aanwezig alle leden. NOTULEN De notulen van de vergadering van 29 juni 1960 worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN a. Van Gedeputeerde Staten bij besluit van 28 juni 1960, onder no. 22401 a/138, le afd. ggk. raadsbesluit van 5 april 1960 tot 17e wijziging van de gemeentebegroting 1960. Not. b. Van Gedeputeerde Staten bij besluit van 19 juli 1960, onder nummer 22404 a/73 le afd. ggk. raadsbesluit tot 20e wijziging van de gemeentebegroting 1959. Not. c. Van Gedeputeerde Staten bij besluit van 19 juli 1960, onder no. 776 3/63, le afd. ggk. raadsbesluit van 30 mei 1960 tot het aangaan van een kasgeldlening, groot 60.000,—. Not. d. Schrijven van Gedeputeerde Staten van 20 juni 1960, no. 1700/124, betreffende be handeling aanvragen subjectieve verhoging uitkeringen gemeentefonds over 1959 en 1960. De voorzitter zegt, dat aan de in deze brief gestelde eisen van inzending reeds is of nog zal worden voldaan, maar vestigt er i.v.m. de behandeling van punt 8 der agenda er thans reeds de aandacht op, dat verho ging van de straatbelasting indirect tot op heffingpercentages van resp. 10% en 5% van de belastbare opbrengst der gebouwde resp. der ongebouwde eigendommen zal wor den geëist voor de z.g. saneringsgemeenten, waartoe Scherpenisse zeker behoort. VASTSTELLING BEZOLDIGINGSVERORDENING Burgemeester en wethouders stellen voor over te gaan tot vaststelling van een „Be zoldigingsverordening 1960" overeenkomstig overgelegd ontwerp, gehoord de betrokken personeelsorganisaties. De Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren blijkt zich geheel met het toegezonden ontwerp te hebben kunnen verenigen blijkens schrijven 29 juni 1960. Nr. 2245, Doss. G. De Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel wenst blijkens schrijven van 7 juli 1960, nr. u. 3909/dW/Bu de tegemoetkoming in de studiekosten uniform op 75 van de daarvoor in aanmerking komende kosten stellen, terwijl dit percentage in het ontwerp enkel geldt voor enige kostwinners en voor de overige belanghebbenden 50 Burgemeester en wethouders achten 't on derscheid redelijk en algemeen gebruikelijk en wensen de suggestie van laatstgenoemde organisatie niet over te nemen. Voorts wordt door deze bond nog in over weging gegeven in de weddestaat voor de gemeentewerklieden de loongroep 5 op te nemen. Aangezien er geen speciale vaklieden in de gemeentedienst zijn, vinden b en w hiervoor geen aanleiding. De verordening wordt z.h.s. overeenkom stig ongewijzigd concept vastgesteld. BOUW NIEUW GEMEENTEHUIS Naar aanleiding van ingezonden 10e wij ziging der begroting voor 1960 merken Ged. Staten bij schrijven van 28 juni 1960 no. 24772/96, afd. 1 op, dat overwogen dient te worden, of het bestaande gebouw niet zodanig gerestaureerd kan worden, dat het geschikt is voor gemeentehuis en aange zien dit gebouw op de lijst van Nederlandse Monumenten voorkomt, is advies van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg nood zakelijk. De voorzitter zegt, dat b en w van mening zijn, dat het gebouw te klein en enkel door hoge optrek ruimer te maken is, hetgeen niet doelmatig voor de dienst. De heer IJzerman onderschrijft dit vol komen. Dit gebouw is waardeloos als ge meentehuis. B en w stellen voor overigens te voldoen aan de wens van Ged. Staten, waartoe z.h.s. wordt besloten. DEELNEMING IN MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL VAN DE N.V. BANK VOOR NEDERLANDSE GEMEENTEN TE 's-GRA VENHAGE Ben w stellen voor, naar aanleiding van de daartoe geboden gelegenheid, deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage en wel met 10 aande len ad 1000,waarop te storten 10%. Dit voorstel wordt z.h.s. aangneomen. WIJZIGING HUISHOUDELIJK REGLEMENT VOOR DE COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM De voorzitter deelt mede, dat het regle ment, daterende van 1 maart 1901, herzie ning behoeft. In artikel 1 is n.l. bepaald, dat vergaderingen moeten worden gehouden op de eerste en derde zaterdag van elke maand. Dit is absoluut onnodig, menen b en w in dit tijdsgewricht, al was dit bij de invoering van de leerplicht wellicht wel noodzakelijk. Ben w stellen voor te bepalen, dat ten minste eenmaal 's jaars wordt vergaderd, ter wijl verder de voorzitter, zoals ook thans reeds geldt, de vergaderingen belegt en daar toe verplicht is, indien twee leden hem dit schriftelijk met opgave van redenen verzoe ken. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. VASTSTELLING NIEUWE VERORDENING OP DE HEFFING VAN BESMETTELIJKE ZIEKT EN - GELDEN Op voorstel van burgemeester en wethou ders wordt z.h.s. vastgesteld een nieuwe ver ordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden. CREDIET RESTAURATIE OUDE SCHILDERIJ (DRIE-LUIK). De voorzitter zegt, dat door b en w vrij blijvend contact is gezocht met de heer E. Warffemius te Rotterdam ter i.v.m. even tuele restauratie van het zeer oude, waarde volle drieluik. De heer Warffemius schat de restauratie kosten op minimaal 500,en maximaal 650.Indien, zo zegt de voorzitter, nog bijdragen van derden zullen worden ont vangen, waartoe al het nodige gedaan kan worden, lijkt het b en w de kosten waard het oude kunstvoorwerp in goede staat te brengen en te houden. De heer Bijnagte vindt de kosten nogal hoog, maar de voorzitter attendeert erop, dat een vroegere schatting door een andere instantie 1500.was, nogal een groot ver schil dus. Maximaal 650.is niet teveel voor een dergelijk schilderij. Na enige verdere discussie wordt met al gemene stemmen het gevraagde crediet ver leend. VERBETERING ACHTERWEG Van Gedeputeerde Staten is bericht ont vangen bij schrijven van 20 juni 1960, le afd. no. 24765/91, dat zij bereid zijn de aanvrage tot verbetering van de Achterweg in hernieuwde overweging te nemen, indien de tarieven van de straatbelasting worden verhoogd tot respectievelijk 10% en 5% van de belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De voorzitter zegt, dat hoewel verbetering van de Achterweg als afzonderlijk punt op de agenda staat, dit punt als een geheel moet worden gezien met het volgende punt, de verhoging van de straatbelasting welke als voorwaarde wordt gesteld. B en w stellen voor te voldoen aan de eis van Gedeputeerde Staten, mits dan ook be slist de uitvoering van het werk plaats zal mogen hebben, zo niet, het besluit tot ver hoging in te trekken. De heer Polderman acht de begroting aan de hoge kant, z.i. behoeft voor de Achter weg niet een dergelijke kostbare uitvoering gekozen te worden, omdat het verkeer van weinig betekenis is. De voorzitter zegt, dat hij aanvankelijk dezelfde gedachte had, maar deskundigen houden vol, dat een goedkopere uitvoering niet effectief zal zijn. De ondergrond is zeer slecht, de weg ligt te laag en de riole ring moet worden aangepast aan het riole ringsplan. Ook de heer Bijnagte vindt het bedrag erg hoog, maar na verdere discussie blijken ten slotte alle leden zich bij de voorgestelde plannen tot verbetering neer te leggen in technisch opzicht, zodat de voorzitter defi nitief overgaat tot het volgende punt. VERHOGING STRAAT BELAST ING Het bij het vorige punt geformuleerde voorstel van b en w wordt in stemming ge bracht en met algemene stemmen aangeno men. VIJFJAARLIJKSE AFREKENING VERGOEDING VOOR HET BIJZONDER LAGER ONDERWIJS B en w stellen voor, nu de vergoeding en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over het tijdvak 1953 t/m 1957 onherroepelijk zijn vastgesteld en de uit gaven overeenkomstig art. 55 ter vastge steld eveneens, de vijfjaarlijkse afrekening vergoeding voor het bijzonder lager onder wijs over het tijdvak 1953 t/m 1957 vast te stellen overeenkomstig overlegd ontwerp, waaruit blijkt, dat de uitgaven de vergoe ding met 1489,93 hebben overschreden, waaFvan mag worden bestreden uit ver goeding volgend vijfjarig tijdvak 351,20. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. GESCHENK TER GELEGENHEID VAN OPENING WIJKGEBOUW VAN HET GROENE KRUIS B en w stellen voor ter gelegenheid van de opening van het Groene Kruis wijkge- bouw voor 25,waarde aan vaste be planting te schenken. Zij menen, dat dit waardevoller dan het geven van een duur bloemstuk. De leden blijken het hiermede eens te zijn en het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. RONDVRAAG De heer Polderman informeert of het nog gelukt is, stenen van de Postweg naar Go- rishoek te bemachtigen. De voorzitter zegt, dat inderdaad een partij kan worden verkregen, waartoe de districtsopzichter bereids het nodige heeft gedaan. Dezelfde zegt, dat door het veiling- personeel geklaagd wordt over het depone ren van vuil in de voormalige haven, met name aan de Zuidelijke zijde. De voorzitter zegt, dat dit een euvel is, waarbij men op heterdaad iemand moet be trappen en proces-verbaal opgemaakt kan worden. Er kan een bord geplaatst worden en de politie zal er op worden geattendeerd. De heer Polderman vraagt of het wellicht nodig is de Kerkput uit te modderen. De voorzitter zal dit doen nagaan. De heer Polderman, terug komend op het laatst besprokene omtrent de gevaarlijke bochten op de Poortvlietsedijk, zegt dat het in elk geval aanbeveling zou verdienen het struikgewas bij de bochten te verwijderen. Hierop zal de Prov. Waterstaat worden gewezen. De heer IJzerman meent, dat het tot vol doening strekt, dat de grond van de ge meente ter beschikking van de landarbei dersvereniging is gekomen, voorzover die in pacht was bij de heer Bruijnzeel, maar overi gens acht hij de gang van zaken bij die ver eniging niet bevredigend. Het is op de ver gaderingen vaak verwarrend. De heer Joppe sluit zich hierbij aan, er komen ook onrecht vaardigheden voor. De voorzitter zegt ook niet direct te we ten, hoe verbetering in het beleid kan ko men. Tenslotte wordt het bestuur gekozen door de leden. De heer IJzerman zegt, dat b.v. een huishoudelijk reglement ontbreekt Dit moet er in elk geval komen. De heer IJzerman bepleit het doen beplan ten van de Westelijke hoek van het oude ge deelte van de begraafplaats met vaste plan ten dit najaar. De voorzitter zegt, dat het college van b en w dit zal bevorderen. ADHAESIEBETUIGING RAADS BESLUIT SINT-MAARTENSDIJK M.B.T. BELEID VAN REGENTEN VAN HET ALGEMEEN BURGER GASTHUIS TE BERGEN OP ZOOM De voorzitter doet de suggestie zich te conformeren aan de mening van de raad te St-Maartensdijk nopens het anti-protestantse beleid van het college van regenten van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom, welke college met 5 tegen 4 stem men besloot tot de verplichtingen van de R.K. medische ethiek in dit ziekenhuis. De raad besluit met 6 stemmen voor en 1 blancodie van de heer IJzerman) tegen deze beslissingen te protesteren in analogie met het raadsbesluit van de gemeente Sint- Maartensdijk. Hierna sluiting. HOOGWATER in de week van 31 juli t.e.m. 6 aug. 1960. zondag vm. 8.46 nm. 9.03 uur maandag 9.41 10.06 dinsdag 10.51 11.21 woensdag 12.42 donderdag 1.16 1.50 vrijdag 2.13 2.10 zaterdag 2.45 3.06 Zondag 31 juli Eerste Kwartier te 1.39 uur. Zondag 7 aug. Volle Maan te 3.41 uur. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, Tel. 01666-400. GESLAAGD Voor het diploma tailleuze slaagde te Breda onze stadgenote Anneke Slager. Aan het Z.T.I. te Goes behaalde onze stadgenoot W. v. d. Velde Jz. het diploma voor Waterbouwkundig opzichter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1