K®ü Chantage bruin Nabeschouwing door de Rijksveeteeltconsulent P1GMA-DERM 16c JAARGANG No. 36 EENDRACHTBODE TWEEDE BLAD 22 JULI 1960 Dertig LTS gediplomeerden konden direct worden geplaatst. Zitting Kantongerecht. Weinig minder dan 'n wonder Sinds 1 oktober 1914....» vandaag voor het laatst. DE THOOLSE FOKVEEDAG. Verlovingsringen Herbers Jenniskens met en zonder zon (Hetverleden van HANNEKE SCHONE VELD) Nadat een prettige sportdag onder leiding van leraar Meeuwsen was voorafgegaan, werd vrijdagmiddag 15 juli het cursusjaar 1959/60 op de LTS besloten met uitreiking van de getuigschriften aan dertig leerlingen en bekendmaking van de overgang voor alle klassen. Een prettig geluid was, dat de dertig gediplomeerden ook allemaal direct een werkkring hebben kunnen vinden, zij het dan niet allemaal op het eiland, maar dan toch niet verder dan Bergen op Zoom. Een enkeling van hen gaat zich aan directe verdere studie wijden. Daarentegen was de voorlopige aanmelding voor het nieuwe cursusjaar met een dertigtal deelnemers teleurstellend. Mogelijk dat er zich bij dit aantal eer het 1 september is nog wat zullen voegen, daar 30 eerste klassers van 7 gemeenten toch maar weinig genoemd kan worden, zeker in een tijd, waar technische scholing een plaatsingsmogelijkheid aanmerkelijk vergroot. En dit zal nog eer toe dan afnemen. Ondertussen willen we de gediplomeerden ook langs deze weg feliciteren en hen veel succes toewensen. In de grote rcreatie- en gymzaal van de LTS werden die goede wensen vrijdag middag geuit door wethouder A. J. op den Brouw die daarmee burgemeester D. C. Bouwense (wegens verhindering) vertegen woordigde. Voorts waren aanwezig wethou der C. Bazen, de gemeentesecretaris de heer Th. C. Benou en alle leerkrachten. De heer op den Brouw vond het prettig de diploma's te kunnen uitreiken en hoopte dat het op hun verder levenspad van veel nut zou zijn. Hij kon met een persoonlijke feli citatie het eindgetuigschrift aan onderstaande cursisten uitreiken: Voor timmeren i J. C. A. Lindhout te Oud-Vossemeer, J. Gunter, J. van Poortvliet, J. M. Soeters en T. Walhout te St. Annaland, C. van de Hoek en M. C. Muller te St. Maartensdijk en P. W. van der Male te Poortvliet. Voor metaalbewerking t S. A. van der Male en A. Zwaan te Tholen. D. W. Aarnoudse, C. van Dijke, J. G. C. Geuze, I. de Graaf, M. J. van der Stel en B. Leenhouts te Oud-Vossemeer. M. F. van den Boogaard, P. den Engels man, C. A. Heijboer, L. van 't Hof en C. Rijnberg te St. Annaland. C. J. Gaakeer te Stavenisse. M. van den Berg, P. A. Bout, J. C. Geluk en C. J. Stoutjesdijk te St. Maartensdijk. H. Geuze en H. M. Keur te Scherpenisse. H. H. Jopse en R. de Vries te Poortvliet. Overgang s Van de klasse la naar de 2e klasse werden van de 21 leerlingen 19 bevorderd. Van klasse lb van de 20 leerlingen zonder af wijzing. Van klasse 2 timmeren naar klasse 3 tim meren 16 leerlingen, terwijl er 3 niet werden bevorderd. Van klasse 2 metaalbewerking naar kl. 3 van de 15 leerlingen 13 bevorderd. Van klasse 2 preciese metaalbewerking naar klasse 3 waren het 15 leerlingen. Part-time cursus t Van klas 1 naar 2 afd. timmeren 6 cur sisten, van klas 1 naar klas 2 metaal bewerking eveneens 6 cursisten. Prestaties sportdag» Toch doende met uitslagen bekend te maken, kon ook leraar Meeuwsen het resultaat meedelen van de donderdag daar- aanvoorafgaande gehouden sportdag. Velen van de leerlingen bleken voor een aardig prijsje in aanmerking te komen. Het ging over het beste puntentotaal na deelname aan de 60 meter horden, aan verspringen, hoog springen, 60 meter hardlopen en korf- schieten. De tien eerst geklassificeerden waren 1(. P. v. d. Male te Poortvliet met 52 pt. 2. L. Berrevoets te Tholen met 47 pt. 3. H. Knuist te St. Maartensdijk 43 pt. 4. C. Polderman te Scherpenisse 42 pt. 5. C. Hartog te St. Maartensdijk 36 pt. 6. J. Zijlstra te Tholen 36 pt. 7. H. Roukema te Tholen 32 pt. 8. J. v. d. Male te Poortvliet 31 pt. 9. B. Leenhouts te Oud-Vossemeer 28 pt. 10. J. van Doorn te Scherpenisse, 26 pt. Uit de 1ste klas tot en met 13 jaar was P. Jansen van St. Maartensdijk met 21 pt. winnaar van het tournooi. Nadat het klaterend applaus ter ere van de sportdagwinnaars was opgehouden sprak de directeur, de heer J. van Vredenveld de gediplomeerden toe. Hij weest er daarbij op, dat met dit getuigschrift nog maar een eerste schrede is gezet op het pad der vak manschap. Het geleerde zal nu in praktijk moeten worden toegepast en daarmee het vakmanschap uitgebreid, maar ook zal men zijn kennis nog dienen te vermeerderen. Hij wees daarbij op de mogelijkheid van verdere cursussen. De directeur hoopte dat de geslaagden niet zouden meedoen aan de Jan Saliegeest en wenste allen veel succes toe in hun nieuwe werkkring. Gelijkertijd maakte dhr. van Vredenveld van de ge legenheid gebruik het gemeentebestuur te danken voor de uitstekende samenwerking, alsmede de heren leraren, administratief per soneel en concierge voor het verrichte werk. Namens de gehele staf dankte hij de heer Pot, die door een benoeming in Rotterdam bij het gewoon lager onderwijs deze school gaat verlaten om te besluiten met allen een prettige vakantie toe te wensen. Van een april- naar een septemberschool kan een bon kosten. Ga geen wormen spitten zonder vergunning. Vindt U het bord bij de thoolse brug goed zichtbaar staan? Vóór de vakantiemaand moesten vrijdag jl. voor het Kantongerecht Zierikzee, dat in Tholen zitting hield nog een vijftal geval letjes afgewerkt. Als eerste hiervan kwam voor de groene tafel de heer J. M. uit St. Annaland voor een overtreding van de leer plichtwet. Zijn zoon Jacob, geboren in 1945 was reeds 8 jaar op school gegaan, maar nu het van een april- een septemberschool was geworden moesten er nog enkele maan den bij volgens de leerplichtwet. Verdachte hield zich echter aan de 8 jaar en niet aan de overgangsregeling, zodat proces verbaal was opgemaakt. En ook na dat proces ver baal had M, in die 8 jaar volhardend, zijn zoontje thuisgehouden. Zijn argumenten het „slachtoffer" te zijn van deze overgangs periode, een groot gezin te hebben en zelf minder valide te zijn mochten voor de offi cier van Justitie, mr. L. A. Andreae be grijpelijk zijn, te motiveren als bizondere omstandigheden achtte hij ze niet. De wet schrijft nu eenmaal voor, dat de lopende cursus volledig dient te worden afgewerkt en waar het bovendien slechts een kwestie van een paar maanden was, had M. zich aan de voorschriften moeten houden. Nadat ook de kantonrechter mr W. E. van Vlooten er op had gewezen, dat verdachte mogelijk wel in eigen belang, maar niet in dat van zijn kind, had gehandeld werd het een geldboete van 7.50 of 2 d.h. na een eis van 15.of 3 dagen. De uitvoerder A. M. uit Halsteren had op 16 maart jl. te St. Maartensdijk een aan rijding met een bestelauto veroorzaakt, toen hij vanaf de provinciale weg linksaf de koe- koeksweg moest inrijden. Verdachte had tijdens een vorige zitting reeds verklaard te zijn aangereden toen hij stilstond. Al had hij dan ook op het punt gestaan om linksaf te slaan, hij had zijn wagen nog niet in be weging. Daarom ook ontkende hij het andere verkeer te hebben gehinderd. Wachtmeester W. v. O. uit St. Maartensdijk bleef bij zijn proces verbaal. Verdachte had namelijk te genover de verbalisant verklaard, dat hij „tijdens het naar linksrijden de schok onmid dellijk had gevoeld." Verdachte wees er op werk genoeg te hebben om voor deze zaak niet telkens naar het kantongerecht te komen, ware het niet, dat hij er zeker van was nog niet te hebben gereden. De beledigde partij en chauffeur van de bestelauto, de 34 jarige H. K. te Krabbendijke had een andere verklaring namelijke dat verdachtte wèl bezig was naar links te rijden, toen de botsing ontstond. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat hier dus een verschil van mening was tussen verdachte en de getuige, dat het zelfs zo vele duizenden 'n ander mens werden met Kruschen Salts. Zo'n bloedzuiverende Kuur met Kruschen kan ook U van Uw Rheumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor U als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afge voerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. mogelijk kan zijn, dat de verklaring door verbalisant verkeerd is begrepen of gehoord, wat overigens in twijfel kan worden ge trokken, maar dat toch gelet op de bescha diging van de auto en gelet op de verklarin gen van getuige en politie de overtreding overtuigend bewezen is te achten, waarom hij een geldboete vorderde van 30.of 6 d.h. De kantonrechter was het hiermee vol komens eens en vonniste conform de eis. Nog geen vestigingswet. De Wouwse sportvisser H. J. M. was op 12 juli te St. Filipsland om half elf precies verbaliseerd voor het spitten van pieren (wormen) op de slikken langs de Krabbe- kreek. De sportvisser was re verbouwe reerd van, want hij zat als het ware rondom in de papieren om dit zo noodzakelijk aas te mogen verzamelen. Tot op heden was het hem niet bekend, dat men ook het midden standsdiploma nodig had om wormen te spit ten. En dat is ook (nog) niet nodig. Maar deze in alle mensen vertrouwen bezittende sportvisser wist tot 12 juli jl. niet, dat er onder de politie ook puzzel experts zitten. Want terwijl het voor deze hengelaar was toegestaan in bijna alle gemeenten aan de Ooster- en Westerschelde pieren te spitten voor „eigen gebruik" stond de gemeente St. Filipsland niet op zijn vergunning. Bovendien als je eenmaal in het bootje zit was bij het opmaken van het proces verbaal gebleken, dat M. nauwe lijks 25 meter uit de dijk bezig was en die 25 meter is het minimum. Maar goed, de officier van justitie was er van overtuigd, dat hier te goeder trouw was gehandeld, gezien de vele papieren waarover deze pieren-spitter beschikte, maar omdat er for meel niet volgens de wet was gehandeld op die 12e juli werd het nu een boete van 1 gulden of 1 dag hechtenis. En daar kon de kantonrechter écht niets meer af doen. De twee PTT ambtenaren W. F. uit Middelburg en W. A. de V. uit Vlissingen reden op hun fietsen bij de thoolse brug op de hoofdrijbaan inplaats van op het ver plichte rijwielpad. Beiden bleken voor het eerst in Tholen te komen en vonden het betreffende verkeersbord aan de Brabantse kant niet erg in het oogvallend geplaatst. Wachtmeester A. de B. uit Tholen, voor parketdienst aanwezig, wees er desgevraagd op, dat er voorheen aan de brabantse kant een installatie stond voor dijkverzwaring en wegverbetering, maar nu dat weg is vond hij het bord voldoende duidelijk op te mer ken. De officier was er van overtuigd met geen welbewuste overtreders te doen te hebben, maar adviseerde hen, vooral op plaatsen waar ze niet bekend zijn, goed op te letten. Beiden kregen na gelijke eis een boete van 5.of 1 d. hechtenis. De heer A. Paape, onderwijzer aan de openbare lagere school te St. Annaland, neemt na een bijna 46 jarig dienstverband, vandaag afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Terwijl we de belangstellende lezers vorige week een volledige uitslag gaven van de thoolse fokveedag, kunnen we thans de nabeschouwing publiceren van de rijksveeteeltconsulent voor Zeeland ir W. L. Harmsen. Vanzelfsprekend hebben we hierbij verdere uitslagen achterwege gelaten, die immers reeds onder de aandacht zijn gebracht. In een ten geleide van de catalogus voor de op 8 juli jl. in Poortvliet gehouden Thoolse fokveedag maakten we reeds gewag van gunstige vooruitzichten voor de rund veefokkerij in dit deel van Zeeland. De meer dan 30 inzenders van rundvee hebben met met 130-tal getoonde dieren laten zien dat zij op weg zijn een veestapel van aan merkelijke betere kwaliteit op te bouwen. Een toenemende animo voor beter fokvee dat op een goede gebruikswaarde kan bogen tekende zich in de rubrieken melkvee bij een vrij groot aantal goede exemplaren af welke met eerste prijzen werden bekroond. De kwaliteitsverbetering was bij het jong vee heel duidelijk. In het bijzonder vormden verschillende uit Friesland aangekochte fokvaarzen van hoogwaardige afstamming in exterieur en type een aanwinst waar mede de kern van melk- en fokvee reeds in de nabije toekomst kan worden versterkt en en uitgebreid. En dit laatste heeft de thans in ontwikkeling zijnde rundveeteelt in Tho len nodig, aangezien de selectiemogelijk heden in het aanwezige melkveebestand niet groot genoeg zijn. 2a prijs, gevolgd door Kaatje's Wodan 3 van L. W. de Rijke te Tholen (2b). Het vrouwelijk jongvee was met 55 die ren goed vertegenwoordigd. In de rubriek kalveren, geb. 1-1 tot 1-3- '60 behaalde Betsy van Joh. Akkermans te St. Annaland de 1ste prijs (goed gelijnd type, kon sterker in schouderaansluiting en benen). De pinken, geb. 1-7- t/m 31-12-'59, vormden een vrij goede rubriek, met dieren van ruim voldoende kwaliteit in Geertje's Jeltje van M. Anthonisse (la pr.) en Bontje 4 (v. Amadis Hollander) van D. J. Polder man, Oud-Vossemeer (lb pr.) De middenmoot bevatte 5 dieren met 2de prijzen, gevolgd door 2 derde prijzen. De rubriek vaarzen, geb. 1-1 tot l-7-'59, bestond uit een grote collectie van in door snee voldoende gehalte maar wat weinig uniform. De kopgroep was goed, met 4 eerste pr. De la prijs ging naar Anna (v. Dr. Lente's Verwachting) van J. P. Kloet, St. Maar tensdijk, een behangen vaars van goed type, maar minder sterke achterbenen; lb Mar- jetta van C. Dorst, Stavenisse; lc Sonja Dat voor een succesvolle fokkerij gebruik moet worden gemaakt van zeer goede stieren is een eerste vereiste. Het in Tholen aan wezige stierenmateriaal is hiertoe van onvoldoende gehalte. Men zal de oplossing van de stierenkeuze dienen te vinden in de K.I.-vereniging en de organisatie van het centrale K.I.-station in Zeeland. Individuele selectie van de bij het vrouwelijke dier best passende stieren verdient alle aandacht en kan ook in landelijk verband door aanwen ding van diepvries sperma van goed fokken de K.I.-stieren toepassing vinden. In dit verband spreken we de wens uit dat de inmiddels door de K.I.-vereniging Tholen aangekochte nieuwe stier, waarvan exterieur en afstamming een verbetering inhouden, na de noodzakelijke keuring op geschiktheid voor de K.I., een versterking van de K.I.- vereniging en de fokkerij zal betekenen. De op de fokveedag getoonde stieren konden het niet tot eerste prijzen brengen. Bij de 1-2 jarigen behaalde Scout van Zon- nestein, eig. M. Anthonisse Poortvliet een (v. Blitsaerd Knaap) van J. L. Fase, Poort vliet; ld Jeltje K50 van C. W. van Dalen, Tholen. In de rubriek kalfvaarzen, geb. 1-5 t/m 31-12-'58, dongen 16 dieren mee. De kop groep bevatte enkele beste vaarzen terwijl de collectie als geheel wat meer eenvoudig heid liet zien dan de rubriek jongere vaar zen, la Adèle van Veldzicht (v. Mercedes), van C. L. Geluk en Zn., St. Maartensdijk, een evenredig gebouwde en sterke vaars die even meer adel kon hebben, goed zij-aan zicht, kruis kon vlakker; lb Jannie (v. Rot- terda Sikkerma 89) malse diepe vaars van beste ontwikkeling, achterbenen onvoldoende droog; lc Geeske 5 (v. Markus F.R.S.) een Friese vaars met toekomst van M. van Ast te Poortvliet, in adel de beste, iets gedrukt in de bovenhand, gevolgd door ld Hiltje 19 (v. eveneens Markus) van dezelfde eige naar, correct van type met goede verhou dingen, minder krachtige achterbenen. De rubriek oudere kalfvaarzen, geb. vóór 1 mei '58, was minder regelmatig maar met enkele uitblinkers. De la-prijs was voor Etje 1 (v. Tabe FRS) van M. van Ast. Deze behaalde met dit dier het kampioen schap van de kalfvaarzen. Etje heeft veel adel, is gesloten en diep van bouw met harmonische verhoudingen, de achterbenen zijn voldoende sterk maar iets sabelbenig. Ze werd gevolgd door Trijntje 8 van M. H. van Oorschot Tholen, eveneens van goed type, beenstand wat minder sterk, welk dier reservekampioene werd; lc Greetje (v. Sjoerd) van W. A. de Wilde, Poortvliet, typisch, kruis its hellend; ld. Dora 58, FRS. van Gebr. Noom, St. Maartensdijk, best behangen, iets weke bovenhand. Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 De koeien werden in 6 leeftijdsrubrieken gekeurd, waarvan de 1ste kalfskoeien wa ren gesplitst: De jongste dieren, geb. na 1-11-'57 vormden een vlot goede rubriek met 2 heel goede kopnummers, la Nelly van J. M. F. Goorden, Oud-Vossemeer, evenredig gebouwd produktietype, met goed uier, voorhand wat enkel; lb Beb van C. Giljam, best soort met kwaliteitsuier, ribben wat weinig gewelfd. Deze dieren werden gevolgd door 2 tweede en 2 derde prijzen. De rubriek 1ste kalfskoeien, geb. vóór 1 juli 1957, bevatte 10 dieren. De la prijs was voor de adelijke melkvaars Corrie (v. Rudolf) van W. A. de Wilde die als jonge koe, na zware concurrentie, reserve kam pioene van de melkgevende koeien werd. Dit dier heeft een uitstekende afwerking in exterieur met een goed gevormd kwaliteits uier. Gezien haar op goede Friese bloed lijnen steunende afstemming een koe met toekomst. De lb prijs in haar rubriek ging naar Jeltje 49 van G. Bevelander te Poort vliet, ook van goed type, even minder sterk in de bovenhand. De tweede kalfskoeien waren minder uniform, goede melkkoeien maar met nogal bemerkingen op uiervorm. Een kopgroep van 5 bruikbare dieren met eerste prijzen werd opgesteld: la Maartebloem 114, F.R. S., van C. Giljam, Scherpenisse, een koe moet goede ribdiepte en meitekenen, in de bovenhand en het kruis wat weinig gevuld. In de rubriek 3e kalfskoeien werden 3 eerste, 4 tweede en 3 derde prijzen toege kend met als kwalificatie: goede klasse met zeer goede kopnummers. De la prijs was voor de oud-kampioene (1959) Driesum 10 (v. Sjouke) van C. Giljam, Scherpenisse, (goed type met dito uier, kon breder in de bovenhand). De kampioenkoe kwam uit de rubriek van de 4e kalfskoeien. Dit was Gerrie 2 van A. Klippel en Zn, die haar onderscheiding als oud-kampioene 1957 in prima conditie wist te prolongeren. Een fraai type met beste ribdiepte en krachtige bovenhand. Ze wordt gesierd door een goed ontwikkeld uier van goede kwaliteit met enige bemer king op de speenstand. en pijn weg- wrijven met li A M P De oudere koeien waren wat onregelmatig in maat en type, met toch wel goede ge- bruiksdieren: la de oud-kampioene 1958 Aafje 15 van J, J. v. d. Zande (fijn en sterk gelijnd type) met best uier, iets arm ge spierd. Aan de verzwaarde eisen voor de pro ductieklasse voldeden een 7-tal koeien. Kampioene in deze prestatieklasse werd Jikke 8 van J, P. Kloet, St. Maartensdijk met de volgende opbrengsten in 3 opeen volgende lactatieperioden 3.7 4760 kg melk met 4.03% vet in 314 dg. 4.7 5373 kg melk met 4.00 vet in 307 dg. 5.8 6317 kg melk met 4.7 vet in 320 dg. Voor de groepskeuringen was in vol doende mate ingeschreven. De gewenste uniformiteit werd echter niet altijd voldoende bereikt. Een verdienstelijke Lste prijs werd behaald door J. J. v. d. Zande met een voldoende eenvormige bedrijfscollectie van 5 melkvormige koeien. In de rubriek bedrijfsgroepen van 3 koeien viel de hoogste eer toe aan L. J. Fase met de goed bij elkaar passende Trijntje 7, Mina 4 en Matzen 98 (la pr.), op de voet gevolgd door het trio Driesum 10, Maarte bloem 114 en Beb van C. Giljam. In de rubriek bedrijfsgroepen van 3 vaar zen boekte M. van Ast goede resultaten met een 2-tal uniforme groepen opgebouwd uit goedsoortige dieren waarmede resp. een la en lb prijs werd behaald. De groep van W. A. de Wilde waarin de reserve-kampioene van de koeien Corrie) met 2 vaarzen (waarvan één van minder kwaliteit) stond opgesteld werd met een lc prijs als derde geplaatst. Gelet op de kwaliteit was het aantal in zendingen (9 groepen) in de rubriek koeien met 2 directe afstammelingen te groot. De uniformiteit waaruit de fokwaarde moet blijken was in doorsnee te gering. Er werden nog 3 eerste prijzen toegekend waarbij de jury haar goede wil toonde, la Trijntje 12, met haar dochters Trientje 2 en 3 van Ir. M. A. Geuze, een groep met een doelmatig gebouwde en in exterieur minder fraai af gewerkte moeder, met 2 dochters van de stier Amadis Hollander, waarvan één nogal wat minder in exterieur dan de moeder. Een lb-prijs behaalde C. P. de Hond, Oud-Vossemeer, met Cato en 2 dochters die als geheel minder uniform waren; lc werd geplaatst Cath. Willemke 43 met een vaars en een stier van C. L. Geluk en Zn. De fokgroepen (zelfgefokt) van 3 stuks vrouwelijk rundvee van één bedrijf maak ten een goede beurt. Een la-prijs behaalde het trio Dora-Bles-Maddie van G. A. de Hond, Tholen, dat een passend geheel met voldoende individuele kwaliteit liet zien. De lb-prijs was voor J. J. v. d. Zande met de koeien Rooske-Bontje en Bertha, een vrij uniforme groep van behoorlijk gehalte. Samenvattend kunnen we zeggen dat de Thoolse veehouders door goede voorbereiding van hun inzendingen fok- dieren ook aan toilet en wijze van voorbrengen wordt meer zorg besteed, al geldt dit nog niet voor allen 1 van hun fokveedag iets goed hebben ge maakt. Een en ander zal stellig in positieve zin medewerken aan de verdere opbouw van dé rundveeteelt in dit gebied. De goede samenwerking met de paarden- en schapenfokkers op deze toondag heeft zijn nut meer dan bewezen. Er was „voor elck wat wils" waarbij de geslaagde wedstrijd in handmelken, de kalveropfokwedstrijd en het waardige slot van de dressuur en springnummers van de Thoolse ruiters het nuttige en aangename verenigden en velen, on danks het dreigende weer, hebben ge boeid. Al met al een gelukwens ten volle' waard Ir W. L. HARMSEN Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland 33 door JOKE DE VALK „He, Hanneke, wat een lelijk woord. Maar er is geen haar op m'n hoofd, die daaraan in ernst denkt. Morgen is het zondag en dan houd ik m'n gemak." „Dus ook dat was komedie van je?" „Natuurlijk, lieve schat. En ik hoop, dat Grobbe er ook aan denkt, dat het morgen zondag is. Ik vind hem au fond een aardige kerel." Hanneke schudde haar hoofd. „Ik kan van jou geen hoogte krijgen." „Hoeft ook niet," antwoordde Josien, terwijl ze haar bloes losknoopte. „Maar een beetje komedie op z'n tijd kan geen kwaad." 16 De zondag verliep rustig. Ze maakten een wandeling en des middags vergezelde Grobbe hen. Josien was nu weer de oude, minder uitgelaten, maar desondanks op gewekt en vrolijk. De verrassing van haar leven beleefde Hanneke maandagavond. Na het avondeten was ze naar boven gegaan om zich te verkleden. Josien was onmiddellijk na tafel met Grobbe vertrokken. Ze was nog nooit in Elten geweest en Grobbe had de beide meisjes uitge nodigd, doch voor Hanneke had kunnen antwoorden, zei Josien: „Ze is vanavond verhinderd, maar dat is niet erg. We kunnen ons met z'n tweeën ook wel vermaken." En voor Hanneke er nog wat tussen in kon brengen, had Josien Grobbe's arm genomen en was met hem naar buiten gegaan. Voor de zoveelste maal begreep Hanneke niets van Josien. Enfin, ze.had toch geen zin. Het liefst zou ze nu met een boek naar de hei gaan en lezen. Maar ze wilde zich eerst wat verkleden. Op haar kamer ontdekte ze onmiddellijk het briefje, dat opvallend met een stukje kleefband op de spiegel was geplakt. Ze haalde het er af en las: „Juffroue Schoneveld wordt dringend verzocht vanavond om acht uur te komen op de hoek van de Meulunterseweg, onder de lantaarn. X." Hanneke fronste haar wenkbrouwen. Wat betekende dit nu weer? Wie had dit briefje op de spiegel van de toilettafel geplakt? Dat moest toch een bekende gedaan hebben Iemand van het personeel Onzin, die kwamen na de morgen niet meer op de kamers, tenzij op uitdrukkelijk verzoek. En een uur geleden was ze nog boven geweest, samen met Josien, en ze wist zeker, dat het briefje er toen nog niet hing. Ze herlas het briefje nog eens. Het handschrift zegde haar niets; het kan net zo goed van een man als van een vrouw zijn. Een beetje verstoord verkreukelde ze het briefje tot een prop en smeet het op de toilettafel. Vanzelfsprekend ging ze niet. Ze zou wel wijzer zijn. Het was natuurlijk een of andere misplaatste grap. Maar van wie? Hanneke viel op het bed neer en pijnigde haar her sens, maar ze had geen flauw idee, wie dat briefje ge schreven kon hebben. Nou, ze was niet van plan zich er druk over te maken. Ze nam een boek en liep naar beneden. Maar halverwege de trap bedacht ze zich en klom weer omhoog. In de kamer terug, pakte ze het propje papier en stak het in haar mantelzak. Buiten probeerde ze het gevalletje uit haar hoofd te zetten, maar als ze haar hand in haar jas stak, voelde ze het proje papier. De hoek van de Meulunterseweg, nogal niet naast de deur, zo halverwege Barneveld. Ja, ze zou daar gek zijn Ze liep de Enkweg op en vleide zich neer op een stil stukje heide, in de onmiddellijke nabijheid van de weg. Tegen een bergenboompje geleund sloeg ze het boek open en begon te lezen. Maar na een kwartiertje be trapte Hanneke zich erop, dat ze nog steeds bladzij één voor zich had. Dat vermaledijde briefje ook Ze klapte het boek dicht en keek werktuiglijk op haar polshorloge: zeven uur. Natuurlijk ging ze niet. Het was beslist een mop van iemand. Misschien wel van een der andere pensiongasten. Ze liet het hele rijtje haar gedachtengang passeren, maar toen ze aan het einde was, had ze nog geen flauw idee, wie het ge schreven kon hebben. De andere gasten waren meestal gehuwden, met of zonder kinderen. Grobbe dan? Wel nee, die was met Josien op sjouw. Die twee zouden zich wel vermaken. Het kon haar niets schelen, want Grobbe betekende in geen geval wat voor haar. Een aardige vent, maar daarmee was alles gezegd. Werktuiglijk opende ze weer haar boek en poogde haar gedachten bij het verhaal te houden, maar telkens moest ze weer aan het briefje denken en na enkele minuten klapte ze het boek andermaal dicht, ditmaal met een zucht. „Hanneke, meisje, dat verwenste briefje wordt een obsessie voor je", zei ze zacht tegen zichzelf. En op nieuw keek ze op haar horloge: door kwart over zeven. Als ze op tijd wilde zijn, moest ze nu toch gaan. Maar ze ging niet! Stel je voor..." „Ik wil niet zei haar verstand, doch de vrouw in haar was en bleef nieuwsgierig. Wie ter wereld zou het toch kunnen zijn Natuurlijk zou ze de fiets kunnen nemen en zo tegen acht uur kwasi de Meulunterseweg op kunnen rijden. Ze was er al eens langs gefietst, in de richting van Wekerom. Even voorbij de spoorweg overgang kwam je langs een speeltuin en daar had ze die dag wat gedronken, onderwijl kijkend naar de zich amuserende kinderen. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5