EENDRACHTBODE liBehoud en schoon beid der tanden Chantage bruin 16e JAARGANG No. 34 TWEEDE BLAD 8 JULI 1960 RAADSVERSLAG THOLEN. Discussie rond plaatsbepaling nieuwe openbare school - Gras machine voor sportveld - Urgentieverklaring voor bouw nieuwe ULOschool zal zich over 7e lokaal uitstrekken. C" met en zonder zon Waarom Stram en Stijf door 't leven? RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER. Bakkers gaan nu ook met vakantie Flink tekort op badhuis-exploitatie Verkoop gemeente-woning (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) Met voldoening constateerde de voorzitter van de Thoolse raad, burgemeester mr. A. J. van der Hoeven, dat alle leden ditmaal aan wezig waren, nadat hij donderdag 30 juni even na vieren de openbare raadsvergadering met ambtsgebed had geopend. De eerste 7 agendapunten werden als aan de lopende band afgewerkt. Daaronder was een aantal ingekomen stukken en goedge keurde raadsbesluiten. Afgewezen werd het verzoek van de Stichting Lager Nijverheids onderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch om subsidie, terwijl aanvragen met dezelfde strekking van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen, het Koningin Wilhelmina Fonds, het Leger des Heils en de Militaire Matigheids Missie bij behande ling van de begroting 1961 weer ter tafel zullen komen. Als reactie op de bespreking in een vorige raad met betrekking tot het dure landbouwonderwijs heeft de ZLM bij schrijven van 18 mei jl. een uiteenzetting over de kosten daarvan. Ook dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Mee gedeeld wordt dat goedkeuring werd ver kregen op de besluiten van burgemeester en wethouders tot verhuur van diverse wonin gen aan de Singel en de Simon Lindhout- straat; tot verhuur van grond aan M. Rogge band en M. Overbeeke en tot verhuur van de woning Dalemsestraat 27. De inspecteur van het lager onderwijs te Goes kreeg bericht van het betreffende ministerie, dat de urgentieverklaring voor de bouw van een nieuwe Ulo-school zich zal uitstrekken over een 7e lokaal. ONTTREKKING GROND AAN OPENBAAR VERKEER. Nadat in een vorige vergadering was be sloten een gedeelte van het terrein nabij de bushalte aan de Eendrachtsweg, groot onge veer 58 m2 in erfpacht uit te geven aan dhr. J. Moerland te St. Annaland, welk be sluit reeds is goedgekeurd, dien het betref fende gedeelte ook te worden onttrokken aan het openbaar verkeer. Belanghebbenden kunnen hiervan kennis nemen en eventuele bezwaren daartegen bij het college van b. en w indienen. Zijn die er niet, dan vertrouwt b. en w. erop, dat de raad zich met onttrek king van dit gedeelte aan het openbaar ver keer zal kunnen verenigen. Het blijkt dat de raad dit zal kunnen doen. Een wijziging intercommunale regeling IZA en de voorlopige vaststelling van de rekeningen 1958 is na het advies van de onderzoekcommissie maar een peulschilletje. Daarbij behoort dan ook de rekening 1958 van het Pot Meijer Fonds. De slot be grotingswijziging 1959 en enkele wijzigingen in die van 1960 worden even vlot verwerkt als een voorstel van b. en w. tot het ver strekken van een krediet van 1000. voor aankoop van een grasmachine voor het nieuwe sportveld. NIEUWE OPENBARE SCHOOL IN DALEMSEPOLDER De raad dient volgens de lager onderwijs wet de plaats te bepalen, waar de nieuwe openbare school straks zal moeten verrijzen, een besluit dat aan de goedkeuring van ge deputeerde staten, gehoord de hoofdinspec teur L.O. is onderworpen. Burgemeester en wethouders stellen nu voor als zodanig aan te wijzen, het terrein in de Dalemsepolder, omdat dit gedeelte ook kinderen uit de kom der gemeente vier maal heel wat kijken, eer een uitbreidingsplan ge- per dag de drukke en gevaarlijke rondweg wijzigd is. zullen moeten oversteken en dat de ligging niet concentrisch is. Hiertegenover staat echter, dat waar men ook de school zal stichten, hetzij in de kom, hetzij er buiten, de rondweg altijd gepasseerd moet worden. De hieraan verbonden risico's kunnen wel zoveel mogelijk worden beperkt door over steekplaatsen te maken en verkeersbriga- diertjes aan te stellen, terwijl ook bij het ver- keeronderwijs nog eens de nadruk op deze gevaarlijke oversteek kan worden gelegd. Rest nog de ligging, aldus b. en w. Afgezien van het feit, dat lichaamsbeweging voor en na de schooltijden naar hun mening helemaal geen bezwaar is, weegt het verbonden na deel niet op tegen de hiervoor genoemde voordelen. Het bestuur van de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag, dat onder het zelfde dak zal bouwen, blijkt tegen de Dalemsepolder geen bezwaar te hebben, waarom b. en w. de raad uitnodigen daar aan ook haar fiat te geven. EEN ANDERE MENING Het blijkt evenwel dat de raad in deze een andere mening is toegedaan. Om die kenbaar te maken krijgt allereerst dhr. Bal het woord. Dit raadslid verklaart in tegen stelling tot b. en w. de aangeduide plaats minder geschikt te vinden. In eerste instantie stelt hij zich voor zijn stem daaraan niet te zullen geven. De voorzitter vraagt of dhr. Bal dit wil motiveren en wijst er voorts op hoe er des tijds een plaats is uitgezocht en dit project in het uitbreidingsplan werd opgenomen, dat Dhr. J. van der Velde meent dat het toch niet nodig is daarvoor het gehele uitbrei dingsplan te wijzigen. Ook hij kan met het voorstel van b en w nog niet direkt weg lopen. Zelf heeft hij ook al gedacht aan het complex Hogewal, waar veel afbraak staat en wellicht een geschikte plaats van te maken zou zijn. Straks gaan voorts de barakken aan de singel (groene dorp) ver dwijnen. De voorzitter: maar volgens het plan moet dan de Vest daar worden uitgediept, de dam weggegraven en alles daar weer in de oude toestand worden teruggebracht. Het is voor dhr. Quist nieuws te horen, dat men daar de Vest weer terugkrijgt. De voorzitter, terugkomend op het onder werp wijst er op, dat er al zoveel is ge daan, eer men zover is en daarom is het toch wel buitengewoon jammer, dat de me ningen nu zozeer verschillen. We kunnen er alleen maar oponthoud door krijgen, wat b en w juist willen vermijden. De beschik bare financiën voor scholenbouw zijn nu eenmaal beperkt. We dachten al een aardig eindje op weg te zijn. Laten we dit nu niet laten schieten. Dhr. Boender, hierover zijn mening zeg gend, verklaart het met de heren Bal en van der Sande wel eens te zijn, wanneer die naar voren hebben gebracht het aller minst de ideale plaats te vinden, hoe zeer hij ook begrip heeft voor al hetgeen b en w tot dusverre reeds deden voor de nieuw bouw. Anderzijds bouwt men een nieuwe In elk geval tijdverlies. Voorts zou ook b en w wel een betere plaats willen hebben, maar men moet er ook van uitgaan wat te verwezenlijken, wat bereikbaar is. Hij waar schuwt dat wijzigingen ontzaglijk lang kun nen duren en hij benadrukt nog eens, dat de raad er van overtuigd mag zijn, dat het college zeer ernstig bekeken heeft. De voorzitter zeg dat in deze het uitstel bij hem het zwaarste weegt, het meeste be zwaar inhoudt. De toestand van dc oude openbare school is van dien aard, dat het geen uitstel gedoogt. Zal men dan de na veel moeite verkregen urgentieverklaring weer in de lucht doen zweven. pigma-derM Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 Ook weth. Berrevoets acht het uiterst moeilijk om aan het uitbreidingsplan te gaan tornen. Hij vreest eveneens dat er zeer grote vertraging door zal ontstaan. De voorzitter wijst er op, dat het boven dien nog de vraag is of gedeputeerde staten met een andere plaats akkoord kunnen gaan. Wanneer de raad de door b en w voor gestelde plaats kan accepteren, gaan de stukken morgen nog weg. Dhr. Quist meent dat het hier toch niet direct gaat om het bouwen of niet bouwen. Is het inderdaad zo hard nodig om te be slissen en de kans te lopen een verkeerde plaats te hebben gekozen, een plaats die de leden in feite geen van allen aanstaat. Uit het interumperen hierop blijkt evenwel, dat de raad het er wel geheel over eens is, dat nieuwbouw hard en spoedig nodig is. Dhr. Bal attendeert er b en w hierna op, dat de raad toch kennelijk wel van mening verschilt met het dagelijks bestuur. Als het college tegen het groene dorp is, blijkt dat- school echter niet voor een paar jaar, maar zelfde gevoelen niet bij de raad. Hij gelooft toen ook aan dhr. Bal is voorgelegd, die I eerder voor een paar geslachten. De voor- evenmin als de andere leden daartegen be- delen welke b en w hebben opgesomd, zijn zwaar heeeft gemaakt. Overigens, wanneer juist. Wanneer evenwel straks aan de Mo- dhr. Bal b en w een plaats kan aanwijzen, die beter is dan wil het college dit graag horen, aldus de voorzitter. De heer Bal wijst er op, dat hij zijn me ning als slechts „in eerste instantie" naar voren heeft willen brengen en eerst wel graag eens de andere heren hierover een oordeel wil horen vellen. Voorlopig wil hij wel argumenteren, dat de aangeduide grond te dicht bij de begraafplaats ligt naar zijn mening en voorts helemaal aan de buitenkant der gemeente, wat hij ook minder geschikt acht. In hoeverre andere heren suggesties lenvlietsedijk de nieuwe Uloschool komt te staan, zal de rondweg op twee plaatsen door leerlingen worden overschreden. Het is ge vaarlijk die snelverkeersweg te moeten over steken. Het is ook zoals een ander lid het reeds aanvoerde, dat bij de bouw aan de Molenvlietsedijk bijvoorbeeld het sportveld vlak bij ligt voor de gymoefeningen. Ergens in het achterhoofd leeft bij het gemeente bestuur van Tholen nog de gedachte aan stichting van een HBS, waartoe dan ook een plaats aan de Molenvlietsedijk is aan gewezen. Spreker ziet echter de eerste tien- willen doen, weet hij niet, maar hij heeft tallen jaren geen verwezenlijking van die wel gedacht aan een plaats aan de Singel, plannen. Er worden ook bij aanvaarding het zgn. „groene dorp". Inderdaad is de van de Mammoetwet dergelijke eisen aan door b. en w. voorgestelde plaats in het stichting van een HBS gesteld, dat Tholen uitbreidingsplan aangemerkt als voor stich- j wel verdriedubbeld zou moeten worden, wil ting van een openbaar gebouw, maar er zijn raen voor een vergunning in aanmerking ko- nog meer punten aangewezen voor openbare j men. Daarom onder anderen zou hij toch ook gebouwen, zoals bijvoorbeeld aan de Molen- b en w graag willen uitnodigen om deze vlietsedijk. Tenslotte, aldus dhr. Bal, is de Dalemsepolder daar volgens mijn mening de minst geschikte plaats en hij zou daarom graag zien, dat b. en w. nog eens uitzagen naar een beter punt. Dhr. van der Sande zegt het volkomen eens te zijn met vorige spreker. Ook hij denkt aan de grond achter huize „Ten An- zaak nog eens ernstig te bekijken. De voorzitter blijft vasthouden. Hij wijst er op, dat er door andere oorzaken al een vertraging van een tweetal maanden is ont staan. Wanneer de raad het nu b en w opnieuw willen laten bekijken, zal dat weer enkele maanden kosten. Bovendien zijn an dere gronden zo maar niet beschikbaar. B reeds is gepland in het rechtskracht bezit- ker" of aan het zgn. Groene dorp. Wanneer en w beweren ook niet, dat de aangeduide „.„j. ..ifci j: 1__ J- het heuveltje wordt weggegraven is er aan piaats i(jeaai zou 2ijn> maar de voordelen de achterkant een goede speelplaats van te hiervan zijn toch, dat die grond onmiddellijk maken en dan ligt de school voor het een- beschikbaar is en het is de vraag of men trum toch heel wat dichterbij dan in de het ideaal zou bereiken, wanneer men bij tende uitbreidingsplan van de gemeente. De nieuwe school zou dan dicht bij de be graafplaats komen te staan. 0ij de beoor deling der vraag of deze plaats inderdaad het meeste voor vestiging geschikt is, werd door b. en w. het volgende overwogen 1. dat de school daar komt te liggen in een rustige omgeving. 2. dat de juiste stand kan worden uit gekozen t.a.v. de toetreding van licht en lucht: 3. dat de voor de bouw der school beno digde grond reeds gemeentelijk eigen dom is en zonder meer op elk gewenst tijdstip in gebruik kan worden geno men. Onderhandelingen van voor de omge ving van de school aan de noordzijde benodigde grond verkeren reeds in vergevorderd stadium. 4. dat de uitbreiding van de gemeente zich in noordelijke richting voltrekt, zodat de school na verloop van tijd midden in de bebouwing en derhalve tussen de gezinnen komt te liggen, waaruit de schoolbevolking wordt ge- recrüteerd, In haar prae-advies wensen b en w niet alleen maar de zonzijde van deze plaats niet dat een zo ernstige vertraging behoeft te ontstaan, wanneer b en w dit nog eens willen bekijken. Dit kan toch binnen 2 a 3 weken wel zijn beslag hebben. De voorzitter merkt op, dat b en w geen verantwoording nemen, wanneer de raad tot intrekking van het voorstel wil besluiten. Wil de raad de aangeduide plaats niet over nemen, dan dient zij verder ook de verant woording te nemen voor vertraging, enz. en niet het dagelijks bestuur. Dhr. Bal stelt voor de openbare vergade ring een ogenblik te schorsen, waarmee voorzitter en leden zich kunnen verenigen. VOORSTEL AANGEHOUDEN Na heropening zegt de voorzitter dat de in kabinet gehouden bespreking b en w van mening zijn, dit punt te moeten aanhouden tot een volgende vergadering, die zo spoe dig mogelijk zal worden gehouden. RONDVRAAG Dhr. Boender herinnert er aan, hoe bij behandeling van de begroting gevraagd is naar de mogelijkheid van een kledingtoelage voor enkele gemeentewerklieden. Is hier aan door b en w reeds aandacht geschon ken. De voorzitter antwoordt dat het col lege hierover niet erg enthousiast is en het tot dusver in de strijd is gebleven. Hij zegt toe hieromtrent met een voorstel te zullen komen. Dhr. van der Sande vraagt of er al straat makers beschikbaar zijn, waar verbetering van de straten zo dringend nodig is. De voorzitter antwoordt het met dat laatste volkomen eens te zijn. Een oplossing te Dalemsepolder, zoals ook het punt aan de voorbeeld naast de Uloschool zou bouwen vinden is minder eenvoudig. Hij hoopt bij de Jan van Bloisstraat nog dichterbij zou zijn. GRAAG ZO SPOEDIG MOGELIJK BOUWEN De voorzitter wijst er nogmaals op, dat de gemeente zit met een goedgekeurde uitbrei dingsplan en daarop genoemde grond voor vestiging van een openbaar gebouw is aan gegeven. De raad komt nu met bezwaren, (naast de komende nieuwe dan). Verdrijf Uw Rheumatische Pijnen! met Kruschen Salts. volgende begroting met een voorstel te kunnen komen. Daarna sluiting. EGAAL GEBRUIND VAN VAC AN TIE TERUG ook als de zon niet heeft geschenen Het zal u bekend zijn, dat er een nieuwe methode is om in enkele uren een sportief kunt alleen maar zelf ondervinden, wat terwijl b. en w. juist zo spoedig'mogelijk*dié Kruschen voor U kan doen. Daarom moet ge gebruind uiterlijk te verkrijgen, ook als de bouw wil verwezenlijken en ieder het er llever vandaag dan morgen met de bloed- zon verstek laat gaan. toch wel over eens zal zijn, dat het dringend zuiverende Kruschen kuur beginnen. De aan- Deze bruining wordt verkregen door een gewenst is, dat zulks zo spoedig mogelijk sporende werking van Kruschen s vijf mine- stof, D.H.A. ofwel Di Hydroxy Acetonum, tot stand komt. Juist die kant uit voltrekt r,ale zouten op de bloedzuiverende organen, die reeds tientallen jaren bekend is en ook zich de uitbreiding van woningbouw en het «o®4 4 blo®d krachtiger stromen, onzuiver- inwendig gebruikt werd. Slechts het idee is onmogelijk alle kinderen bij de school te heden worden uitgedreven langs natuurlijke 0m van deze stof gebruik te maken voor doen wonen. Hij vindt 't trouwens helemaal we9 en daarmee ook de oorzaak van Uw huidbruining is betrekkelijk nieuw. Deze zo ideaal niet, dat een school helemaal hjden en pijn. stof heeft namelijk de eigenschap, zich met wordt ingebouwd. Integendeel. I 1 de eiwitten van de cellen der bovenste huid- Dhr. v. d. Sande dringt er op aan het Wethouder Jansen, ook zijn visie eens op laag te verbinden, waardoor deze laatste toch nog eens te bekijken. „De school staat plaats en discussie gevend, merkt op, dat bruin wordt. er de eerste twee jaar toch nog niet." hij er altijd moeilijk mee heeft gezeten. Dat Dit is te vergelijken met wat er geschiedt De voorzitter herhaalt dat b. en w. er was reeds bij plaatsbepaling van de chr. bij bruinen door de zon. En net zoals het spoed mee willen betrachten en waarschuwt nat. school. Het is echter allemaal meege- door het zonnebad verkregen bruin na ver- aan te geven, maar ook de bezwaren. Het de raad dat verandering wel eens heel lang, vallen. Wanneer deze zaak wordt opge- loop van tijd weer verdwijnt, is het bruin, college vat dit aldus samen: Als nadeel kan misschien wel twee jaar zou kunnen duren, schort, weet men niet hoe lang het weer zal dat door dit middel verkregen wordt, wel weliswaar worden aangevoerd, dat de j eer men weer zover is dan thans. Er komt duren en wat het voor winst zal opleveren, houdbaar, maar verbleekt het ook na verloop van tijd weer. Een nieuwe behandeling kan dan weer zonder bezwaar worden toegepast en het gebruinde uiterlijk is dan in enkele uren weer „op peil". Het verdwijnen van de bruining, ongeacht of deze ontstaan is door de zon of door het genoemde middel, is een gevolg van het afslijten van de buitenste huidlaag. Door ge woon wassen verdwijnt de bruining dan ook niet. Maar door hardhandig boenen, bijvoorbeeld met een schuurpoeder, kan men huidbruining wel degelijk ook weer verwij deren. Men verwijdert dan namelijk de bui tenste, gebruinde huidcellen van de huid. Wanneer de genoemde bruinende stof echter wordt verwerkt in een vethoudend middel, is er geen gelijkmatig contact van de bruinende stof met de huid, doordat het vet dit belemmert. Er is dan ook geen ge lijkmatig resultaat en er ontstaan strepen en vlekken. Om onze lezers onprettige ervaringen op dit gebied te besparen, vermelden wij hier dat deze bruinende stof D.H.A. nu echter, naar wij vernamen, is verwerkt in een vetvrij, melkwit product, in de handel onder de naam Pigma-derm. Door deze vetvrij heid is er een gelijkmatig contact van de bruinende stof met de huidcellen en dus ook, mits het middel gelijkmatig is opgebracht, een gelijkmatige bruining. De grote flacon kost 7.50 en de zogenaamde teenager flacon 2.95. Dit Pigma-derm is echter niet alleen door vetvrije samenstelling een gelijk matig bruinend middel, maar tevens bevat het ook een zonnefilter. Met Pigma-derm kan men zich dus, vlak voor het nemen van een zonnebad behandelen. Men is dan tegen zonnebrand beschermd en de bruining is in enkele uren voltooid, zelfs ook als de zon zich op het ogenblik dat u het zonnebad wilt nemen, juist terug zou trekken. Pigma- derm zorgt in elk geval voor een egaal, sportief gebruind uiterlijk. plaatselijke bakkers er nogal mee ingenomen zijn. Er is een gezamenlijke vergadering met B. en w. geweest en over de verordening is het advies van de Kamer van Koophandel gevraagd. Dergelijke verordeningen bestaan al op vele plaatsen. Het dagelijks bestuur heeft thans voor de andere winkels een soortgelijke regeling in bewerking. Misschien kan die reeds in de volgende vergadering j behandeld worden. Dhr. Timmermans denkt dat dit minder vlot zal gaan. Het bakkersbedrijf is met de andere branches niet direct vergelijkbaar. De voorzitter denkt juist dat het gemak kelijker is. Wie per sé bij dezelfde kruide nier kopen wil, doet inkopen voor 2 weken, maar ik geef het U te doen voor een gehele week brood tegelijk in te slaan. Eet smake lijk. GROOT BADHUIS-TEKORT De bakkers een prettige vacantie toewen send, stelt de voorzitter het subsidie-verzoek van het Groene Kruis aan de orde. Op de algemene dienst sloot de rekening 1959 met een batig slot van 418.59. Voor 1960 is aan uitgaven geraamd 13609.92, Inkomsten 12989,42. Een tekort derhalve van 620.50. De exploitatie van het badhuis wijst over 1959 een veel groter tekort aan nl. 1171,50. Uitgegeven is voor Verwarming 1651, Licht 49,40 Schoonhouden 1040, Rente en aflossing 1004,91 Water 303,10 Woensdagvoormiddag kwam de Raad van Oud-Vossemeer in voltallige openbare ver gadering bijeen. Aangezien dit samenviel met de verjaar dag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, sprak de burgemeester zijn dank uit voor het voorspoedig herstel van Z.K.H. en hoopte dat hij nog vele jaren in goede gezondheid in het belang van het land werkzaam zal zijn. De ingekomen stukken bevatten een dank betuiging van „Spido" voor de verleende subsidie ad 100.en een schrijven van dhr. J. J. Quist, waarbij hij mededeelde in verband met vertrek naar elders te moeten bedanken als lid van de Woonruimte commissie. Na vaststelling van enkele begrotings wijzigingen besloot de raad de lopende kas geldlening van 125.000.ad 3% met de Bank voor Ned. gemeenten per 16 juli a.s. met 3 maanden te verlengen. De kring Z5 (Tholen) van de B.B. heeft de 20.000,die ze de gemeente tegen 21ls% leende, nog niet direct nodig, zodat de huidige overeenkomst kon worden ver lengd tot 16 januari 1961. Dhr. N. v. d. Houten, onderwijzer aan de openbare lagere school, deelde schriftelijk mede dat hij akkoord gaat met de voor waarden tot aankoop van de woning Mo lenstraat 32, die hij thans in huur heeft. Van deze verkoping was ook in de vorige raad reeds sprake. De voorwaarden zijn een koopsom van 5000.en de vergoeding van zoutschade naar de gemeente. Op een vraag van dhr. Timmermans ant woordt de voorzitter dat deze transaktie zeker in het fin. belang der gemeente is. De woning vergde altijd zeer veel onderhoud. Daar staat tegenover dat de nieuwe eigenaar veel reparatiewerk zelf uitvoeren kan, wat voor een gemeente nu eenmaal niet moge lijk is. Ook weth. Aarnoudse acht de prijs niet te hoog. Het huis is groot, ouderwets en ondoelmatig ingedeeld, en er is niet veel tuingrond aan verbonden. Dhr. Droogers vraagt wat de bedoeling van b. en w. is. Over enkele jaren is dhr. v.d. Houten aan zijn pensioen toe. Wanneer de gemeente dan genoodzaakt wordt voor het aantrekken van een opvolger een nieuwe ambtswoning te bouwen, betekent dat ver groting van de grote financiële last, die ze reeds torsen moet voor de ambtswoning van het Hoofd. Volgens de voorzitter is de kwestie van die kant niet bekeken. De praktijk leert trouwens dat we hier op Oud-Vossemeer in tegenstelling tot hoofden van scholen, die in de regel gehuwd zijn, slechts jonge sollici tanten krijgen, die op deze wijze de dienst plicht proberen te ontgaan. Weth. van Driel zegt dat de gemeente altijd enig risico loopt. Hem verheugt het intussen dat dhr. v. d. Houten blijkbaar ook na zijn pensionnering in Oud-Vossemeer wil blijven wonen. Het voorstel tot verkoop wordt dan met algemene stemmen aangenomen. De overeenkomst met het Ziekenfonds voor ambtenaren, het z.g. IZA, ondergaat enkele wijzigingen, zo wordt het fonds ge koppeld aan andere provinciale regelingen, wat het risico verminderd. BAKKERS MET VACANTIE Aan de orde is dan vaststelling van een Verordening volgens de Winkelsluitingswet, die het mogelijk zal maken dat de bakkers en hun personeel 's zomers een week vakan tie krijgen. Volgens de verordening is het verbonden in de maanden juni t/m september gedurende 6 achtereenvolgende werkdagen 'n bakkerswinkel open te hebben volgens 'n rooster, dat jaarlijks door B. en W. vóór 15 mei in overleg met de bakkers wordt samengesteld. De verordening treedt reeds op 30 juni a.s. in werking, zodat de bakkers er dit jaar reeds gebruik van kunnen maken. De voorzitter licht nog toe dat de 4 Totaal 4048,41 De inkomsten beliepen Baden 2376,35 Bijdr. Fonds Huijssen v. Kattendijke 350, Ingeh. Soc. lasten 150,56 2876,91 Volgens de voorzitter is het tekort aan zienlijk beperkt door verkorting van de uren van openstelling van het badhuis. De exploi tatie heeft er wel eens slechter voorgestaan Zo is het aantal baden de laatste weken in stijgende lijn en bedraagt nu rond de 200 of meer, aldus dhr. Timmermans. Wat het tekort op de algemene dienst betreft, wijst de voorzitter er op dat voor de berekening van het salaris van de Wijk verpleegster nu ook de diensttijd meetelt, die in een vergelijkbare rang in ziekenhuizen is doorgebracht. Voor de plaatselijke afd. brengt dat wel verhoging van lasten mee, maar voor de wijkverpleegster is de nieuwe regeling veel billijker dan vroeger. Tegens een subsidie ter grootte van de werkelijke tekorten heeft niemand bezwaar. Dat is evenmin het geval bij het subsidie verzoek van de Federatie van Verpleeg inrichtingen voor Langdurig Zieken om 1/10 cent per inwoner, of voor Oud-Vosse meer niet meer dan 2.50. Een derde subsidie-aanvraag wordt latei- in een besloten vergadering behandeld. In de plaats van dhr. J. J. Quist kiest men met algemene stemmen tot lid van de woon ruimtecommissie dhr. M. Moerland. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag informeert dhr. Istha nog naar de stand van zaken betreffende de 3 nieuwe woningwetwoningen. Verdient het geen overweging in het bestek een datum van oplevering op te nemen De voorzitter anwoordt dat het ontwerp, na herhaald overleg met de aannemer ter zake van de aanneemsom en bijkomende werken, nu opnieuw ter goedkeuring is in gezonden. Het bestek omvat reeds een op leveringsdatum, maar het verdient aanbe veling die bepaling soepel te hanteren omdat de aanneemsom aan de lage kant is. Hierna sluiting. 31 door JOKE DE VALK ,,Hoe kan dat nu Het is hoogseizoen. Dat pension van jou zit natuurlijk tjokvol „We kunnen het in ieder geval proberen. Vooruit: ik doe het. Is hier in de buurt ergens telefoon?" „Rechts om de hoek is een cel. Maar wat ben je van plan „Bellen naar Lunteren. Ik krijg dat wel voor elkaar. Even kijken, of ik wat klein geld heb voor de auto maat Josien begon er oren naar te krijgen. „Goeie, zeg, ik geloof werkelijk, dat het me zou lijken. Vooruit, jij gaat telefoneren en onderhand zet ik een kopje thee." Het kwam voor elkaar. Hanneke zou alleen van kamer moeten verwisselen voor een tweepersoons slaapkamer, maar dat was geen bezwaar. De pension houdster zou intussen de spullen van Hanneke over brengen en er voor zorgen, dat alles in orde zou zijn, als ze met haar vriendin kwam. Een uur later waren de beide vrouwen op weg naar Lunteren. 15 Grobbe keek verwonderd op, toen de pension houdster met een verontschuldiging een derde stoel aan de tafel plaatste en eveneens een derde couvert op tafel deponeerde. „Een vriendin van juffrouw Schoneveld komt een weekeind hier logeren. Juffrouw Schoneveld was ervan overtuigd, dat u geen bezwaar zou hebben, als haar vriendin mede aan deze tafel aanzit." „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, mevrouw," antwoordde Grobbe op hoffelijke toon. Een paar minuten later kwamen Hanneke en Josien beneden. Ze hadden zich haastig wat opgeknapt en verkleed, nadat ze Hanneke's bezittingen in de nieuwe kamer hadden geordend en Josien haar koffer had uitgepakt. Grobbe stond dadelijk op, toen de dames arriveerden. Hanneke stelde voor: „Dit is mijn tafelgenoot uit Delft: Meneer Grobbe. En dit is mijn vriendin: Josien Derks." Grobbe drukte de hand van Josien en zei, dat hij het heel prettig vond kennis te maken met de vriendin van juffrouw Schoneveld. Wat later zaten ze gezamenlijk te eten en al gauw was het ijs gebroken. Josien bleek ineens opgeruimd en vrolijk en babbelde honderd-uit. Het gesprek werd al spoedig hoofdzakelijk gevoerd tussen Josien en Grobbe, terwijl Hanneke zich bepaalde tot luisteren. In stilte verwonderde ze er zich over, dat Josien plotseling zo vrolijk was. Zo kort na de dood van haar man. Doch dat kon natuurlijk ook de reaktie zijn van de eenzaamheid, waarin zij de laatste tijd had verkeerd. En ze was blij, dat ze Josien mee naar Lunteren had genomen. Na de maaltijd stelde Grobbe een ritje voor. Hanneke wilde al vriendelijk, doch beslist bedanken, maar Josien gaf haar daarvoor niet de gelegenheid. „Een reuze idee, meneer Grobbe, dat doen we graag. Hebt u een mooie wagen „O, heel gewoon, juffrouw Derks. Ik hoop, dat-ie u naar genoegen zijn zal." „Ik stel anders hoge eisen, hoor." „Josien meende Hanneke te moeten protesteren. „Nou, wat geeft dat Josien was in een uitgelaten stemming. „Haalt u die slee van u maar, dan gaan we even naar boven een jasje halen." Boven, op hun gemeenschappelijke kamer, zei Han neke. „Zeg, Josien, niet dat het mij wat kan schelen, maar mijn indruk is, dat je niet bepaald terughoudend bent." Josien legde een hand op haar arm en keek Hanneke lachend aan: „Laat mij nu vanavond eens begaan, Hanneke, en verwonder je nergens over. Als de avond om is, praten we nog wel eens hierover. En vertel alsjeblieft niet, dat ik weduwe ben. „Laat hem maar „juffrouwen", dat vind ik wel aardig." Hanneke haalde haar schouders op en mompelde zoiets als: „Mijnentwege". Toen gingen ze weer naar beneden. Grobbe zat al in zijn wagen en opende het portier, toen de dames naar buiten kwamen. Alvorens in te stappen, liep Josien een keer om de auto heen en monsterde die. „Hm", zei ze, toen ze eindelijk ingestapt was en naast Hanneke plaats nam, die al lang zat, „kan er mee door. Een slee is het niet bepaald. We zullen eens zien, hoe hij rijdt." Grobbe schoot in een lag. „Die vriendin van u is een type, juffrouw Schoneveld." Ze reden het dorp uit in de richting Ede. „Waarheen zullen we gaan, dames „O, ergens waar het knal is," besliste Josien. „Een leuke tent, met muziek, en we moeten er natuurlijk kunnen dansen." Grobbe krabde zich eens achter het oor. „Dansen herhaalde hij, met de andere hand de wagen de Edeseweg opsturend, „dat zou ik niet weten. Ik ben namelijk geen expert op dit gebied." „O, ik evenmin," antwoordde Josien luchtig, „maar we hobbelen wel mee. Rijd u maar naar Arnhem, daar zal allicht wel zoiets zijn." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5