En öf er gevist werd. Plaatselijk Nieuws Over de Eendracht ligt onze eendracht THOLEN 16e jaargang No. 30 10 juni 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen IX Een derde onderdeel van het hoofdstuk „Enkele sociale factoren" in de brochure van de Streekverbeteringscommissie brengt een be lichting van enkele groeperingen uit de samenleving, met name het gezin en de betekenis van buurt en dorp. Voor wat het ge zinsleven betreft worden enkele rake opmerkingen gemaakt, die tot nadenken moeten stemmen. Het gezinsleven zou immers de voornaamste binding van het leven moeten zijn. Vaak wordt er de laatste ijd op gewezen, dat onze streek te weinig ontspannings mogelijkheid biedt, een weinig bloeiend verenigingsleven kent. De vraag moge echter rijzen afgezien van het feit, dat enkele gemeenten in onze streek zich wel in een bloeiend verenigings leven mogen verheugen of een te ver doorgevoerde ontspan ningsmogelijkheid, een te druk verenigingsleven de gezinsbinding nog niet verder zou ondermijnen. ïn elk geval ware het beter dat de „opvoedende taak van het dorp" verzwakte ten gunste van de gezinsopvoeding. „De wet van het dorp", waarover in het tweede gedeelte van het ditmaal geplaatste stuk wordt gesproken lijkt ons wel aan gezag in te boeten, naarmate ook op Tholen „de wereld steeds meer open komt te liggen." Of tenslotte -- de samenwerking in het be stuurlijke vlak al zoveel groter is dan die tussen de bevolking zelf is voor ons nog een vraag. Wel, dat de bestuurlijke organen daarvoor meer in de gelegenheid komen. Inderdaad zal het tot een verder doorgevoerde samenwerking moeten komen. En dat blijkt nog altijd een moeilijk facet te zijn. Het dorp kent zijn eigen normen en tracht zichzelf in stand te houden. Afwijkingen van het algemeen gangbare gedrag en onder scheid tussen de dorpsgenoten worden moei lijk geduld. Men aanvaardt van elkaar geen gezag; wel van vreemden, maar die worden moeilijk opgenomen. Het dorp betekent meer dan de wet in vele gevallen. Voor enkelen is dat soms moeilijk te accepteren; zij trekken dan ook wel weg. Maar de meerderheid is zeker aan zijn dorp gehecht. We ontmoeten hier overigens een punt, waarbij de jongeren wat afwijken: de jeugd trekt er meer uit en aanvaardt de nau'tvi band moeilijker. In vergelijking met het gemiddelde voor Zeeland is het aantal inwoners van de dor pen op Tholen niet klein. De gemeenten zijn niet groot in oppervlakte, maar de kernen bevatten 80 van de totale bevolking en hebben gemiddeld 1750 inwoners. De kleinste kernen, Poortvliet en Scherpenisse, vallen overigens juist in het streekverbeteringsge- bied. Tussen de kernen zijn de afstanden, geografisch gezien, niet groot. Toch zijn de contacten tussen de dorpen gering. De dor pen verschillen ook duidelijk van elkaar en zonder dat men van openlijke rivaliteit kan spreken, is de samenwerking toch zeer gering. Verdeeldheid is er zeker, ook om de hege monie op het eiland, en dat doet aan een gezonde ontwikkeling veel schade. Van een zekere homogeniteit kan dan ook moeilijk worden gesproken, ook niet binnen het streekverbeteringsgebied, waarin drie dorpen liggen en dat één gehele gemeente en van drie gemeenten een deel omvat. Binnen het streekverbeteringsgebied is de bevolking op vijf verschillende dorpen georiënteerd. Anderzijds kan worden gezegd, dat er langzamerhand een regionaal bewustzijn groeiende is. De verschillende delen van het eiland hangen samen, kennen dezelfde pro blemen en vormen een sociale eenheid. Voor al in het bestuurlijke vlak is de laatste jaren duidelijk een samenwerking groeiende, die echter nog onvoldoende door de bevol king wordt gedragen. De gesloten gemeenschappen, die de dor pen nog steeds in belangrijke mate vormen, werken verstarring en zelfgenoegzaamheid in de hand. Zowel het openbreken van de grenzen als de samenwerking tussen de dor pen moet worden bevorderd. C. Ook binnen de dorpen of de gemeenten zijn belangrijke groepen te onderscheiden. In de eerste plaats kunnen we denken aan de sociaal-economisch bepaalde groeperingen, die standen genoemd worden. Zij vallen grotendeels samen met de beroepsgroepen. In de agrarische bevolking zijn drie groepen te onderscheiden. a. De boeren, d.w.z. de bedrijfshoofden in de landbouw met een bedrijf groter dan zt 15 ha; scherp is deze grens niet te trekken. Zij hebben vreemd personeel in dienst. Deze groep vormt, wat men zou kunnen noemen de „autochtone" boven laag. Haar omvang is op Tholen vrij gering. Op het gehele eiland zijn er ongeveer 175 grote boeren, in het streek verbeteringsgebied zo'n 65. b. De kleine boeren zijn de bedrijfshoofden met een bedrijf van ongeveer 3-15 ha, de „eigenwerkers", die dus alleen gezins- arbeid gebruiken. Zij zitten, letterlijk en figuurlijk, tussen de boeren en de arbei ders in. Ze zijn minder georganiseerd en hebben minder onderwijs genoten dan de grote boeren. Er zijn op het eiland 500 kleine boeren, in het streekverbeterings gebied ruim 200. c. De landarbeiders. Hun aantal bedraagt op Tholen ongeveer 1500 en in het streekverbeteringsgebied ongeveer 600. Naast deze agrarische groepen zijn er die van de dorpsnotabelen, de middenstand en de arbeiders-niet-landarbeiders. De notabelen zijn in bestuur, onderwijs en dergelijke werk zaam, komen veelal van buiten en vormen de elite. De middenstand staat in maatschap pelijk aanzien ongeveer gelijk met de kleine boeren; zij vormt als verzorgende sector een afhankelijke groep. De niet-agrarische arbei ENKELE GROEPERINGEN IN DE SAMENLEVING A. Het gezin De gezinnen op Tholen zijn over het algemeen niet groot. Hit de woningtelling van 1956 blijkt, dat in 2407 gezinshuis houdingen met kinderen in totaal 5770 kin deren voorkomen; slechts 120 gezinnen ble ken meer dan 6 kinderen (nog thuiswonend) te bezitten. Dit geldt voor het hele eiland en alle beroepsgroepen. Op de oorzaken van de geringe gezinsgrootte hoeven we niet nader in te gaan; wel op de gevolgen er van. Over het algemeen ontstaat er door de kleine gezinnen een overwicht van de ouderen. Bovendien is men voor gezelschapsleven op anderen aangewezen. De kinderen, ook al doordat zij vroeger op jonge leeftijd mee werkten, zijn enigszins „vroegrijp", gaan veel met anderen en ouderen om. De betekenis van het gezin is trouwens vrij gering; h${ dorp (en de familie soms) is vanouds ëen belangrijke kring van gezag, anders gezegd de „normerende instantie". In de gesloten samenleving, die de dorpen op Tholen lange tijd hebben gevormd, is de betekenis van het gezin niet groot. Door de maatschappelijk ontwikkeling is de binding aan het gezin als sociaal steunpunt, b.v. bij ouderdom en ziekte, nog verminderd. De ge zinnen zijn veelal niet in staat de opvoe dende taak van het dorp over te nemen. Dat is juist belangrijk, nu door toenemend voort gezet onderwijs de kinderen pas laat zelf standig worden. De kinderen zoeken dus hun gezelschaps leven veelal buiten het gezin, op straat. Ëen belangrijke oorzaak hiervoor is ook de on gunstige woningtoestand. De woningen zijn grotendeels klein en slecht; in 1951 was het percentage krotwoningen in totaal 7J4- Vol gens de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap was dit percentage voor de land arbeiderswoningen in 1958 zelfs 18; in Poort vliet, Scherpenisse en St. Maartensdijk ligt het nog hoger. Door de woningsituatie kun nen zeker spanningen ontstaan, mist ook de jeugd de nodige „privacy" en trekt zij de straat op. Door dit alles is de binding aan het gezin niet groot; de geringe diepgaande contacten zijn deels ook het gevolg voor de voortge zette opleiding bij de jeugd, waardoor bij de ouders weinig begrip bestaat voor wat de kinderen doen en laten. Men is ten opzichte van de opvoeding nog vaak vrij nonchalant; zij is veelal een taak voor de vrouwen, die hiervoor echter niet voldoende toegerust zijn. Ook de vrijere opvattingen van de jeugd leiden tot verschillen tussen jong en oud, die in het onderstaande nog zullen blijken. Dit betekent niet, dat we van „generatie conflicten" mogen spreken, maar wel, dat in deze sfeer van opvoeding, contacten, huis vesting en ontspanning een aantal problemen ligt. Naast het gezin kent de samenleving andere groepen of geledingen. We kunnen, aansluitend aan het gezin, de familie noe men. Helaas weten we daar weinig van, zodat we over de betekenis van de familie band geen uitspraak kunnen doen. B, Welke is de betekenis van buurt en dorp 7 De buurten zijn door hun ligging, dus de afstand tot het dorp bepaald (waarbij ook de kwaliteit van de wegen meespreekt). Het zijn dus meer buurtschappen dan buurten binnen de dorpen zelf. Het is moeilijk na te gaan, in hoeverre de buurten nog betekenis hebben. Enerzijds is er het gemeenschappe lijke praatje 's avonds buiten, anderzijds is de binding tussen de buurtgenoten niet groot. Burenhulp komt nog wel voor en blijft niet beperkt tot bijzondere omstandigheden als ziekte enz.; maar de burenhulp wordt toch steeds meer vervangen door maatschappelijk werk in de ruime zin van het woord. Meer betekenis heeft het dorp. De dorpen op Tholen vormen nog steeds gesloten ge meenschappen, hecht tegenover de buiten wereld. ders, die dus in fabrieken, ambacht en grond werk hun arbeid verrichten, staan op één lijn, vormen dus één „stand" met de land arbeiders. De grenzen tussen de standen zijn niet zo scherp te trekken als hier is gedaan; de grens tussen landarbeiders en kleine boeren en tussen „eigenwerkers" en boeren bv. is vaag; ook de middenstand is niet altijd dui delijk af te grenzen. Bovendien moet wor den opgemerkt, dat de standentegenstellingen wel duidelijk, maar zeker niet scherp zijn. Dat de standen zeker belangrijk zijn, is o.a. te zien in de huwelijkskeuze. Men trouwt veelal binnen de eigen stand; ook tracht men door zijn huwelijk „hogerop" te komen. Men wil immers altijd wel een groter bedrijf be zitten, terwijl de arbeiders nog in sterke mate als ideaal hebben zelfstandig landbou wer te worden. Velen van hen trachten langzamerhand een bedrijfje op te bouwen, al vermindert deze tendentie wellicht bij de jeugd. Het zelfstandig worden ondervindt echter steeds meer moeilijkheden, terwijl het beroep landarbeider, ook door seizoenwerke loosheid en afnemende behoefte, minder aan trekkelijk wordt. Hoewel de Thoolse land arbeider over het algemeen van zijn werk en zeker van de landbouw houdt (in wezen is hij niet op industrie ingesteld), zal hij op den duur moeten omschakelen, waarbij echter opnieuw het probleem van de werkgelegen heid naar voren komt. Nu al is de werk loosheid onder de ruim 1500 landarbeiders op Tholen groot; daarbij komt het aflopend karakter van de herverkaveling. De pers pectieven voor de landarbeiders zijn dus weinig gunstig. De genoemde groepen vinden hun weer slag in de organisaties; de arbeiders zijn in vrij sterke mate georganiseerd, evenals de boeren; de kleine boeren zijn minder ge organiseerd en de middenstanders heel wei nig. Ook in het verenigingsleven blijkt de standenstructuur een rol te spelen. D. Tenslotte moeten als belangrijke groe. pen de kerkelijke groeperingen worden ge noemd. Men kan zeggen, dat binnen de dorpen de kerkelijke en beroepsonderschei dingen strijden om de hegemonie. De kerk bepaalt grotendeels het geestelijk leven en is bepalend voor de politieke verhoudingen. Er zijn drie belangrijke groeperingen, te weten de Nederlands Hervormde Kerk (waarbinnen de Gereformeerde Bond een belangrijke plaats inneemt), de Gerefor meerde Gemeente en de Gereformeerde Ker ken. De samenwerking tussen de kerkelijke groeperingen is vrij gering; men kan dan ook van tegenstellingen spreken. Hier zal overigens aan de kerkelijke groeperingen verder geen aandacht worden besteed; we kunnen volstaan met op de betekenis van deze groeperingen voor de samenleving op Tholen te wijzen. Wel moet nog worden gewezen op het geringe verband tussen geestelijk en economisch leven. Het geestelijk leven, dat in sterke mate wordt „gevoed" door de kerk, staat vrijwel los van de werksfeer. In religieus opzicht is men in sterke mate ingekeerd (er is ook weinig apostolaat), terwijl men in het werken open staat en met zijn tijd meegaat. Wel komt de godsdienst b.v. tot uiting in schoolstrijd en politieke keuze; de politieke strijd is echter lauw. Om een indruk te geven van de dods- dienstige en politieke indelingen volgt hier onder een tweetal tabellen. Opgemerkt kan nog worden, dat bij de gemeenteraadsver kiezingen een belangrijk deel van de stem men naar gemeentelijke partijen gaat. Tabel 19. Kerkelijke verhoudingen in Poortvliet, Scherpenisse en Sint Maartensdijk in in 1947 Ned. Herv. Geref. kerken Geref. gemeenten R.K. Overig Geen 77.7 2.0 15.7 0.3 2.7 1.6 Tabel 20. Politieke groeperingen in Poortvliet, Scherpenisse en Sint Maartensdijk Verkiezingsuitslagen van 1956 (Tweede Kamer) en 1958 (Prov. Staten) P.v.d.A. C.H.U. V.V.D. A.R. S.G P. K.V.P. C.P.N. 1956 37.0 13.3 5.8 8.3 34.9 0.5 0.2 1958 32.7 17.0 7.9 8.6 32.8 0.9 Béter dan Pinkster twee 1960 kan het niet. Terwijl het IJsselmeer een invasie kreeg van niet gewenste coloradokevers, beleefde het eiland Tholen maandag een van harte verwelkomde sportvissers invasie. Bijna 550 deelnemers aan de twee zeehengelconcoursen in Strijenham en St. Annaland overstroomden met de nodige sup porters de thoolse zeedijken. Een nauwelijks door de wind bewogen Oosterschelde, een bruinbrandend soms wat prikkend zonnetje en vissen, die zelfs bij die temperatuur nog belust op een zager waren. OP STRIJEN Voor de „Strijenvissers" was het de vijfde maal, dat op 2e Pinksterdag een internatio naal zeehengelconcours werd georganiseerd, waarvoor, nu er ook elders op het eiland werd gevist, 226 deelnemers waren, die op een sein van burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet om 11 uur de hengel uit zwaaiden. Het was zulk kostelijk visweertje, dat het twee uur was voor men er erg in had en spijt dat de wedstrijd weer voorbij was. Een paar uur later waren vrijwel alle deelnemers bijeen in de thoolse veilinghal, waar de talrijke uitgestalde prijzen wachten om naar de winnaars te verhuizen. Burgemeester van Doorn verklaarde hier voor een schare aanwezigen, dat het hem ge noegen deed de prijzen te mogen uitreiken. De „splitsing der concoursen" latend voor wat ze was, vond hij het zeer verheugend dat dit lustrumconcours zo in alle opzichten was geslaagd, zeker ook dank zij de gunstige weersomstandigheden, maar daarnaast ook dank zij een perfecte organisatie, waarvoor hij inzonderheid de voorzitter van de „Strij envissers" de heer J. Jurgens te Bergen op Zoom en de secretaris van de VVV Tholen, de heer V. Laban hulde bracht. Daarom te meer was het hem een bijzonder genoegen aan de visser met de beste individuele prestatie een zilveren medaille te mogen uit reiken, welke beschikbaar was gesteld door de Commissaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot. Die medaille ging naar de heer A. Ver aart uit Stampersgat, welke met 1606 punten de meeste vis had gevangen. Van de korpsen hadden de „Strijenvissers" op hun eerste lustrum vrouwe Fortuna aan hun zijde. Zij wisten de 1ste korpsprijs te veroveren en daarmee de door de gemeente Tholen beschikbaar gestelde fraaie beker. Dee uitslag was voorts 1. Strijenvissers" (beker gem. Tholen); 2. „Zoet en Zout" te Bergen op Zoom (beker gemeente Poortvliet); 3. „Sparta" te Den Haag (beker WV Tholen) 4. S.A.S. uit Sas van Gent; 5. „Rotterdam" uit Rotterdam; 6. „ONI" uit Teurneuzen; 7. „Het loze vissertje" uit Steenbergen; 8. „Delft" uit Delft. 9. Korps Halsteren; 10. Zeecacalobus" uit Den Haag; Individuele prijzen 1. A. Veraart uit Stampersgat; 2. Kamstra uit Bergen op Zoom; 3. A. Landa uit Bergen op Zoom; 4. De Kaluwee te Sas van Gent; 5. E. Niehof te Den Haag; 6. De Meyer te Sas van Gent; 7. A. Jurgens te Bergen op Zoom. Deelname: 226 vissers, aantal prijzen: 55. PIJLSTAARTROG-VANGER WERD WINNAAR De tevoren door dhr. G. M. Geluk uit Sint-Maartensdijk gevangen negen pond we gende zeebaars hield een goede belofte in voor de 321 vissers, die aan het door „De Zeebaars" georganiseerde visconcours op Tweede Pinksterdag te Sint-Annaland deel namen. Op die concoursdag liet zich even wel geen tweede negenponder verschalken. Het kwam er wel tamelijk dicht bij. Immers de zeven ponds pijlstaartrog die door K. de Vries uit Goes aan de haak werd geslagen kon er voor dit visfestijn, waarvoor wel bij zonder grote belangstelling bestond, ook goed mee door. Zodra dit beestje met veel moeite zo rond een uur of half een boven water was gebracht, wisten de overige 320 deelnemers al, wie tot de prijswinnaars ging behoren. „Accelerando" haalde de vissers na twee uur af op de nieuwe haven en terwijl een 700 tal personen zich vervolgens met „Accelerando" naar het voetbalveld be gaven, waar ook een evenement stond te wachten, werd het voor de jury en bestuur van „De Zeebaars" een uitzoekerij, wie voor de talrijke prijzen in aanmerking kwamen. Dat was niet zo één twee drie opgelost, maar gelukkig kortte ook na afloop der voet balwedstrijd WHS-Nordhorn in het steeds voller stromende dorpshuis het jeugdorkest „Viva la musica" met vrolijke en populaire melodieën de wachttijd. Het was de wnd. burgemeester en bejaarde 1ste wethouder G. Goedegebuure die deze prijsuitreiking met een korte speech en sprekend gedicht open de. Via de voorzitter van „De Zeebaars" de heer P. W. Priem werden vervolgens de prijswinnaars op he podium geroepen, waar bij de voorzitter van de korpswinnaars hun dank betuigden voor de uitstekende ont DE REDAKTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Beter meer gezinsbinding dan dorpsbinding Hoe en wat er gevist werd Oriëntatieritten Internationaal voetbal Eenvoud is genade, die de ziel bevrijdt van alle onnodige zelfsbespiegeling. vangst en goede organisatie van dit con cours. De uitslag luidde Korpsen 1. „Vlaardingen" te Vlaardingen; 2. „De Zeebaars" te Scherpenisse; 3. „De Karper" te Bergen op Zoom; 4. „De Vogel" te Kloosterzande. Individuele prijzen 1. K. de Vries te Goes met 3810 pnt; 2. C. Heeren te Roosendaal 1102 pnt.; 3. J. Schepers te Halsteren 1010 pnt.; 4. M. Trevesan te Sluiskil 980 pnt.; 5. Joh. Potappel te Stavenisse 930 pnt.; 6. C. Buisman te Vlaardingen 915 pnt.; 7. B. Smolenaars te Sluiskil 870 pnt.; 8. G. Schot te Tholen met 830 pnt.; 9. C. de Witte te St. M'dijk 750 pnt.; 10. W. M. Geluk te Scherpenisse 740 pnt. Deelname: 321 vissers. Gevangen werd door 297 vissers. Totaal gewicht 99,5 pond. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr. P. J. Duinker, te Tholen, Tel. 01660-500 Dr. H. Menger, Sint-Filipsland, Tel. 01677-500. Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, Tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 12 te.m. 18 juni 1960 zondag vm. 5.40 nm. 6.00 uur maandag 6.35 6.55 dinsdag 7.30 7.50 woensdag 8.30 8.45 donderdag 9.30 9.50 vrijdag 10.40 11.00 zaterdag 11.46 12.10 Donderdag 16 juni Laatste Kwartier 5.36 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins dag, 14 juni 1960, het eerste gedeelte en op vrijdag, 17 juni a.s. het tweede gedeelte. Tegen donderdag, 16 juni a.s. bestaat ge legenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 8 juni 1960 Burgemeester en wethouders voornoemd. „TROUWE DUIF" 272 km, Pont-St.-Max. 4-6-'60. Joh. Deurloo 1 7 34; N. Moeliker 2 35; A. de Jonge 3 6 18 19 24 33 39; Fr. Koppen- hol 4 36 38 40 42 43; D. Jansen 5 11 30 32; L. Jansen 8 31 37; L. Laban 12 22 25 28 46; G. Somers 10; A. Wagemaker 13 15 16 21 27; A. Burgers 14 29 41; P. Kegge 17 26; P. de Boef 20; G. de Kok 23; C. Praat 44; C. Soomers 45. Ie 2-29-16; laatste 3-39-21. EXCURSIE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Op donderdag 2 juni maakten de 1ste- jaarsleerlingen van de landbouwhuishoud- school te Tholen hun jaarlijkse uitstapje. Het eerste en verste doel van de reis was de Sola-fabriek in Zeist, waar na een uitstekende uitleg een rondgang werd ge maakt door de fabriek. Ondanks het oor verdovende lawaai genoten de meisjes bij zonder van het interessante proces van het vervaardigen van lepels, messen, vorken, pannen, enz. Op de rondgang volgde een korte nabeschouwing, een heerlijk glas li monade, èn de uitreiking van een lepeltje als herinnering aan dit bezoek. De tocht ging vervolgens in de richting van Utrecht, waar de Domtoren stormenderhand werd veroverd. Het op- en afklauteren van de 465 treden maakte ieder dankbaar, dat zij weer in de bus mocht plaatsnemen en uit rusten tot Rotterdam, waar de Floriade werd bezocht. De land- en tuinbouwleraar wees op de planten, die het meest de moeite waard waren en verder ging iedereen haars weegs om te bekijken wat van haar gading was. Aan het einde van de middag vertrokken de bussen naar de onvermijdelijke speeltuin in Oosterhout en om klokslag negen uur arriveerde iedereen veilig, vermoeid en vol daan in Tholen. BURGERLIJKE STAND Geboren 23 mei 1960. Leendert Pieter, zoon van: Johannis Deurloo en van Helena Corne- lissen. 24 mei 1960. Jacob Lovinus Johannes, zoon van: Cornelis van den Berge en van Neeltje Schot. Huwelijksaangiften 24 mei 1960. Bouwen Nobel, oud 23 jaar, verpleger te Poortugaal en Aaltje Elizabeth Laban, oud 22 jaar, zonder beroep, te Tholen. 25 mei 1960. Johannes Bogert, oud 21 jaar, bankwerker te Tholen en Adriana Faasse, oud 19 jaar, zonder beroep te Tholen. 28 mei 1960. Wouter Bomas, oud 28 jaar, exporteur te Utrecht en Johanna Tona van der Male, oud 29 jaar, zonder beroep te Tholen. Huwelijk 3 juni 1960. Johannes Hendrik Oosterboer, oud 25 jaar, dragline-machinist, te Ooster- land en Aberdina Johanna Schot, oud 19 jaar, zonder beroep te Tholen. Loop der bevolking over de maand mei 1960 Ingekomen Aaltje E. Laban van Poortugaal naar Hofstraat 25. Simon J. van Noord, echtgenote en zoon van Chaam naar Jan van Bloisstraat 46. Marinus van der Stel van Oud-Vossemeer naar Molenvlietsestraat 12. Elisabeth C. Blom-de Bruijne van St.- Maartensdijk naar Ten Ankerweg 2. Cornelis M. van den Boom en echtgenote van Bergen op Zoom naar Jan van Blois straat 52. Johanna v. d. Male van Hilversum naar Bebouwdendam 13. Wilhelmus H. Burger, echtgenote, 4 zoons en 1 dochter van Oost- en West-Souburg naar Jan van Bloisstraat 44. Marinus L. Bosters en echtgenote van Oud-Vossemeer/Bergen op Zoom naar 1500 gem. polder 82. Benjamin L. Verheij en echtgenote van Woensdrecht naar Jan van Bloisstraat 48. Kornelia L. M. van der Jagt-Lindhout en twee zoons van Curacao naar Molenvlietse straat 36. Gilles de Kok, echtgenote en twee doch ters van Woensdrecht naar Jan van Blois straat 50. Vertrokken Willemina A. den Engelsman-Donken van Hoogstraat 10 naar Oud-Vossemeer. Johanna C. de Graaf-Moeliker van Pol derstraat 3 naar Waarde. Jacob Moerland van Kerkstraat 7 naar Rossum. Johannes den Boer van Kerkstraat 7 naar Rossum. Iwan Miros van salonwagen Bosstraat naar Oostvoorne. Christina Heijboer-Quaak van Molenvliet sestraat 7 naar Wageningen. Johanna M. de Haan-Heijboer van Mo lenvlietsestraat 7 naar Wageningen. Arendje A. van Driel van Brugstraat 4 naar Rotterdam. Simon J. van Noort van Jan van Blois straat 46 naar Assen. Willem Baaij van Wal 35 naar Rotter dam. Jan B. van Olffen, echtgenote en zoon van Poortvliet naar Kerkstraat 19. VEILIG VERKEERSAKTIE EN VERKEERSDIPLOMA's Ook Tholen stond een dag in het teken van de veilig verkeersaktie, toen vrijdag 3 juni de geluidswagen de gemeente door kruisten en op de markt de auto voor een mobieltest was geparkeerd. Jammer dat hier weinig gebruik van werd gemaakt. Mis schien dat deze wagen op een avond nog terugkomt om ieder nogmaals de gelegenheid te geven, 's Middags was er voor de ULO leerlingen en voor de hoogste klassen der lagere scholen een filmvoorstelling in de zaal van dhr. Van Boven. Hiervoor was wel goede belangstelling. Ook 's avonds mocht men niet klagen, toen opnieuw enkele ver- keers- en culturele films werden gedraaid. De avond tevoren had burgemeester mr A. J. van der Hoeven in de bovenzaal van het gemeentehuis de verkeersdiploma's uitgereikt aan de leerlingen van de lagere scholen. 54 leerlingen kregen dit diploma, terwijl vijf van hen met lof slaagden. Namens de la gere scholen voerde de heer W. A. van Bezooijen het woord en namens de leer lingen achtereenvolgens Wim van Dijke namens de chr. nat. school, Dien Groffen namens de openbare en Maatje Schot voor de geref. gemeenteschool. Ook opperwacht meester A. M. Westdorp voerde hier nog even het woord. ORGELCONCERT Op zaterdag 25 juni speelt in de grote kerk Stoffel van Vliegen op het kerkorgel met medewerking van Dé van Oenen, so praan. Het begint om 8 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1