Chantage TBABYDERMSrS Sporthoekje Piet van Tilburg Plaatselijk nieuws Openbare les in streekwerkplaats te Bergen op Zoom. EL-MIOR SHIRTS Verlovingsringen Herbers Jenniskens OUD -VOSSEMEER Concours Hippique Bergen op Zoom. ST. ANNALAND heeft er wel geen bezwaar tegen, ook al moet men met de centen wat zuinig om springen, maar dan mag het nooit ten koste gaan van andere noodzakelijker verbeterin gen in de gemeente. De heer Bijnagte is het daarmee wel eens. Weth. v. d. Jagt wil de voorwaarde stel len, dat er iets anders niet door achterop komt, maar dat blijkt volgens de voorzitter uitsluitend een bestuursbeleid te zijn, zodat men zulks zelf kan regelen. Met de stem van dhr. Polderman tegen wordt hierna het voorstel tot aanleg van de parkeerplaats aangenomen en de nodige 3500,hievoor gevoteerd. Na een puin- onderlaag zal het wegdek geteerd worden. VERLICHTING LABAN DEURLOOSTRAAT Bij doortrekking van deze straat zal ook het aantal lichtpunten dienen te worden uit gebreid. Het plan van de PZEM bestaat uit het aanbrengen van een 6 tal nieuwe stalen lichtmasten, dat inclusief aanleg kabel, enz. op 2460,zal komen. Allen zijn er voor hiertoe over te gaan. VOOR DE BOUW NIEUW GEMEENTEHUIS De heer IJzerman heeft er in een vorige raadsvergadering op gewezen, dat er naast noodzakelijke nieuwe riolering en rioolge maal ook een nieuw gemeentehuis dient te komen, omdat het huidige gebouw absoluut niet meer representatief kan worden geacht en ook onvoldoende is voor administratie, archiefberging, enz. Burgemeester en wethouders zich hier over beraden hebbend, komen thans met het voorstel aan de raad een krediet te ver lenen voor het maken van een ontwerpplan voor een nieuw gemeentehuis. De voorzitter wijst er op, dat ook hiervoor reeds goedkeuring is vereist. B en w wensen het maken van dit ontwerp op te dragen aan de Centrale Dienst. In St. Filipsland werd een plan ontworpen, dat bij uitvoering in totaal op een 175.000 komt te staan. Hier kan het belangrijk kleiner worden. De ontwerpkosten in St. Filipsland kwamen op 2500.—. Het lijkt spreker toe, dat hier een bedrag van ongeveer 1500,nodig zal zijn. De heer Bijnagte vraagt of er geen drin gender zaken zijn dan de bouw van een nieuw gemeentehuis, dat veel geld gaat kosten. De voorzitter wijst er op, dat het huidige gebouw echt niet meer representatief voor de gemeente geacht kan worden. Herstel is ondoenbaar. Behalve hier en in St. Maartensdijk waar men ook plannen heeft zijn alle eilandgemeenten van een goed, soms zelfs prachtig gemeentehuis voorzien. Zoals het hier is, kan men het bijna een krot noemen. Dhr. Bijnagte ziet, hoe oude kerken en andere monumentale gebouwen worden ge restaureerd. Het gemeentehuis hier dateert al van 1594 maar schijnt niet tot de ge- renomeerde „oudheid" te worden gerekend. Dit moet maar vervallen en een geheel nieuwe voor in de plaats komen. De voorzitter wijst er op, dat ook al besluit de raad tot het doen maken van dit ontwerpplan het nieuwe gemeentehuis er nog niet is. Daarover kan de raad altijd nog oordelen, terwijl bovendien nog ver schillende goedkeuringen moeten volgen. Het is slechts een eerste stap in de richting van nieuwbouw en op een ongetwijfeld nog lange weg naar uitvoering. Na nog enig overleg wordt z.h.s. besloten het gevraagde krediet te verlenen. Vastgesteld worden de onderwijsuitgaven 1953 fce.m. 1959 volgens de lageronderwijs- wet, evenals de gemeenterekening 1958, welke onderzocht door de heren Joppe en Bijnagte geen aanleiding tot opmerkingen heeft. De bedragen zijn voor wat de gewone dienst betreft in ontv. 313.488,08, uitgaven 314.250,74, nadelig slot 762,66. Kap. dienst 629.156,76, uitgaven 865.876,28, nadelig saldo 236.719,52. Een wijziging van de gemeentebegroting 1959 en uitgifte van erfpacht is na toelich ting van de secretaris met een hamerslag afgewerkt. TOT ELF OF HALF TWAALF Nu in een vorige vergadering werd be sloten dat patate-frites en ijssalons zater dagsavonds tot half twaalf geopend mogen zijn, dient hiertoe een nieuwe verordening te worden gemaakt. Weth. v. d. Jagt zegt hierop nog eens te willen terugkomen. Hij begrijpt niet, waarom dit hier moet worden doorgevoerd, terwijl in zo goed als alle gemeenten deze zaken nor maal om 11.00 uur sluiten. Men behoeft wel niet naar andere gemeenten te kijken, maar ook zonder dat is 11.00 uur sluiting meer dan gewenst. Hij meent zelfs dat dit soor zaken voor de jeugd nog verderfelijker en gevaarlijker is dan café's, waar het voor de jeugd zonder geleide niet is toegestaan te komen. Hij wil voorstellen om het vorige besluit in te trekken en het sluitingsuur op 11.00 uur te stellen. Dit voorstel wordt door dhr. Polderman gesteund maar krijgt geen mee/derheid. Voor zijn weth. v. d. Jagt, Polderman en Bijnagte. Tegen de he ren Kleppe, IJzerman, Joppe en Hage. Wel vindt dhr. IJzerman, dat er na 11 uur veel kabaal wordt gemaakt. Hij acht politie toezicht dringen nodig. Het verplaatsingskostenbesluit geldt voor taan ook voor het personeel van de kleuter scholen ter plaatse. Een kasgeldlening van 60.000.wordt verlengd. Het besluit valt dat herziening van het uitbreidingsplan in voorbereiding is. In een vorige vergadering was besloten om aan de rondweg inplaats van een nor male straatverlichting bij de Veerwegkrui- sing een zgn. hoedverlichting aan te brengen, waardoor het daar te plaatsen wegwijzer- bord van de KNAC goed verlicht zal zijn. De PZEM vindt dit evenwel als straatver lichting onvoldoende en adviseert het plaat sen van een normale lantaarn. B en w menen voorlopig met de hoedverlichting te moeten volstaan. Blijkt dit onvoldoende, dan kan men altijd nog een lantaarn plaatsen. Dus maar even houden zo. RONDVRAAG De heer Joppe wijst er op, dat het pu bliek tijdens een laatste begrafenis alhier niet erg piëteitsvol te werk is gegaan. Men liep over andere graven, wat voor familie leden toch wel erg pijnlijk is. Hij hoopt dat zulks niet meer zal voorkomen. De voorzitter vindt deze opmerking zeer juist. Er was bij die laatste begrafenis uit zonderlijk grote belangstelling, maar dat is toch geen reden om buiten de paden te gaan. Hij acht dit een gebrek aan fatsoen. Het moet toch waarlijk niet nodig zijn, dat er ook op een begraafplaats nog politietoe zicht is. Spreker hoopt met dhr. Joppe dat zulks niet meer zal voorkomen. Laat men dan liever wat achteraf blijven staan. MofijjCT V|oby'huWje De heer IJzerman zegt van mening te zijn geweest dat de gemeente zich tot de huur- commissie zou wenden om te voorkomen dat de woningen aan de Rijksstraatweg in huur worden verhoogd, maar het schijnt dat de mensen dit zelf moeten doen. De secretaris wijst er op, dat het van gemeentewege in orde is gemaakt, maar de mensen moeten het ook zelf doen. Dhr. IJzerman meent dat er toch geen sprake van kan zijn, dat deze woningen in huur worden verhoogd, waar mee het dan volgens de voorzitter ook op gelost zal zijn. De heer IJzerman wil al voorbereidende maatregelen nemen voor uitvoering van de nieuwe riolering en gemaal, voor zover zulks niet met de komende plannen strookt. Dit zal worden bekeken. Dhr. Bijnagte betreurt het dat tijdens het laatste feest de dennenbossen overal ver spreid door de gemeente lagen, waardoor sommige inwoners nauwelijks hun deur kon den openen. Dhr. Joppe zegt als lid van het oranje comité, dat men deze bossen bij voor komende gelegenheid niet meer zal gebrui ken. Men zal dat met een andere versiering doen. Dhr. Polderman vraagt of er toch een rijkspolitieman komt, wanneer de nieuwe woning klaar is. De voorzitter anwoordt dat zulks is beloofd. Hij is het er mee eens, dat het hard nodig is, dat dit spoedig gebeurt. Nadat dhr. Polderman nog op enig water overlast in de Achterweg heeft gewezen, volgt sluiting. WHS KAMPIOEN Na Vosmeer en na Smerdiek werd dit jaar als derde elftal van de thoolse voetbalver enigingen WHS kampioen. Voor WHS was dit dan in de 2e klasse A van de zgn. „thoolse afdeling". Het promoveert hierdoor automatisch naar de 1ste klasse A, waarin o.a. spelen Vrederust, Chrislandia, Willem stad en waaruit Smerdiek dit jaar naar de KNVB promoveerde. Toen zaterdag de 39 jarige midvoor en aanvoerder Briel Heijboer enkele minuten voor het einde de bal langs de KMAback kopte en daarna het leer met een beheerst boogballetje over de uitgelopen keeper in het net liet rollen was dit niet meer dan een formaliteit voor wat de winst betrof. Het was het 5e doelpunt en deze kampioens wedstrijd werd reeds voor rust door een 4-0 voorsprong vo.or de thuisclub beslist. Vóór dit vijfde en in deze wedstrijd ook nog wel mooiste doelpunt was inmiddels wel ge bleken, dat voornoemde „veteraan" zijn voetbalcarrière als geëndigd kan beschou wen, omdat het tekort aan een snelle reactie zeker in de aanvalslinie nu toch wel vol komen duidelijk werd. Voorzitter Soeters bracht hem bij het overhandigen der bloe men na een felicitatie dank voor de morele steun, die hij ook deze competitie nog had weten te geven aan het elftal, dat vanaf het begin een goede kans op de nu ver kregen titel had gemaakt. De sterke wind was overigens zaterdag een belemmering voor een aantrekkelijk en fraai spelletje, terwijl bovendien KMA met 4 invallers was opgekomen. Met de wind in de rug oefende WHS voor rust een voortdurende druk uit op het KMA doel en na een openingstreffer door rechtsbinnen Mosselman was het de in deze wedstrijd weer handig spelende rechtsbuiten Bram Gunter die met een strak schot na een listige doorbraak nummer twee aantekende. Via een strafschop maakte Rien Boot er 3-0 van en nog voor rust kon Heijboer uit een scrimage de zich overigens goed werende KMA keeper voor de vierde maal laten vissen. Na rust gaf WHS technisch zeker niet minder partij en zonder te grote inspanning wisten Jan Quist en de back Boot en Keur het doel schoon te houden, terwijl de middenlinie, Scherpenisse, Frans Goedegebuure en Van Driel zelfs nog de nodige aanvallen wisten op te bouwen. In zonderheid de rechtervleugel deed het weer goed bij WHS, hoewel niet uit het oog mag worden verloren dat de tegenstand niet bij zonder groot was. Indien nog een schiet grage midvoor gevonden wordt, behoeft WHS zich overigens niet zo bijster ongerust te maken, dat het zich in de nieuwe 1ste klasse niet zal weten te handhaven. Met onze gelukwensen voor deze derde kampioen op het eiland geven we bieronder dan de eindstand in deze klasse WHS 20 15 2 3 32 78 30 Sprang 2 20 14 2 4 30 69 35 The Gunners 2 20 8 6 6 22 48 34 Veloc. KMA 20 9 3 8 21 47 51 Good Luck 3 20 8 4 8 20 56 47 BWR 20 8 4 8 20 42 46 SSC 2 20 9 1 10 19 54 50 Seolto 2 20 7 5 8 19 42 42 Smerdiek 2 20 6 4 10 16 49 59 WN2 20 6 3 11 15 51 67 HNC 2 20 0 6 14 6 19 61 ENGELS EN DUITS ELFTAL TEGEN WHS In Sint-Annaland staat zaterdag en maandag een bijzonder sportevenement te wachten. Het bestuur slaagde er in voor a.s. zaterdag om half vijf een elftal van de Engelse voetbalclub „HITCHIN" te krijgen en maakte dit evenement nog aantrekkelijker door zowel van de voetbalvereniging „Smer diek" als „Vosmeer" een gastspeler uit te nodigen. Volgens de berichten zal het een sterk Engels elftal zijn, die voor een 3e klasser in ons land niet behoeft onder te doen. Rekenend op een nederlaag voor WHS kan het nochtans een aantrekkelijke wedstrijd worden, waarbij de muziekver eniging „Accelerando" in verband met het behaalde kampioenschap door het Sint-An- nalands elftal muzikale medewerking ver leend. De opstelling is als volgt Hitchin Engeland P. Storer J. Whitby D. Males D. Gibbs B. Spavins T. Everitt T. Craddock P. Hammond J. Graves R. Figg A. Horne Craddock en Everitt waren dit jaar in het Engelse amateurselftal opgesteld. Jaap Ridderhof Abr. Gunter J. Hommel C. v.d. Hoek M. Mosselman (Vosmeer) Smerdiek) Adr. Scherpenisse A. v. Driel Fr. Goedegebuure M. Boot B. Keur J. Quist WHS Voor a.s. maandag heeft WHS bezoek te verwachten van een Duits jeugdelftal uit Nordhorn. Deze wedstrijd wordt om 3 uur gespeeld. Ook dit is een sterk elftal, want vorige week donderdag bleek, toen WHS in Nordhorn speelde en, zij het met 5 in vallers, daar met 5-0 verloor. Het sterker WHS elftal kan ditmaal mogelijk wat beter partij geven. OVERIGE WEDSTRIJDEN Op Hemelvaartsdag won Vrederust I van Driewegen (ZeeuwsVlaanderen) met 3-2 en Vrederust II met 7-4 van Driewegen II. Spannend waren de wedstrijden die don derdag ook in Oud-Vossemeer werden gespeeld. Spannend vooral de finale van de seriewedstrijden tussen Vosmeer en Smer diek, waarbij laatstgenoemde na verlenging met 1-0 verloor. Op Tweede Pinksterdag wordt op Vrede rust een tournooi georganiseerd met als deel nemers Vrederust I en II en jeugd B, RKFC I en jeugd; Vosmeer I en II en jeugd en SSS I. uit Bergen op Zoom. Voor 2e Pinksterdag staat voor half twee en half vier HNC 2 en 1 op het programma. Zaterdag jl. werd door een 5 tal Smer- diekers deelgenomen in het zaterdagmiddag elftal van de KNVB om de jaarlijkse beker. „Brabant" speelde geen fortuinlijke wed strijd toen het met 3-2 verloor van Arnhem en daarna met 3-1 van het Zeeuwse za terdagelftal, dat bekerwinnaar werd. Van Smerdiek speelden mee Verjaal, C. v. d. Hoek, Zwagemaker, van der Ree, van Driel en Meerman. In het algemeen kan worden gesteld, dat de Regionale Werkplaats Vakopleiding Volwassenen te Bergen op Zoom in onze streek nog niet die bekendheid geniet, welke het juist in deze tijd met zijn afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw, verdient. Een werkplaats waar, personen tussen de 18 en 45 jaar, dank zij de rijkssteun, op aantrekkelijke voorwaarden een vak kunnen leren en dan nog met een behoorlijke vergoeding, een aardig weekgeld, thuiskomen. Een werkplaats waar voor volwassenen de mogelijkheid ligt voor scholing, omscholing en herscholing. Tijdens deze openbare les' of misschien beter omschreven, tijdens deze „kijkdag" op zaterdag jl. waren ook uit de streek Tholen een 40 tal personen aanwezig, waaronder wethouder C. J. Moerland van Stavenisse, die daarbij de commissie werkgelegenheid Eiland Tholen vertegenwoordigde, nu bur gemeester W. J. van Doorn van Poortvliet (voorzitter) die dag verhinderd was. Ver- titeit) beschikbaar gesteld. De cursisten in de Bergse werkplaats komen uit West-Bra bant, Tholen, St. Filipsland en Schouwen- Duiveland. De reiskosten worden vergoed. De loondervingvergoeding is sinds kort be hoorlijk verhoogd. Om enkele voorbeelden te noemen. Een 23 jarige kostwinner komt aan een vergoeding van 67,10 per week, een kostganger op 59,90, inwonende kinderen der de heer A. J. Groenewege te Sint- op 51,25. Een 18 jarige kostganger op Maartensdijk als vertegenwoordiger van de „Sociale Agrarische raad" van de streek verbeteringscommissie, vakbondsbestuurders van het eiland en genodigden die om per sonele redenen het eventueel volgen van een cursus belangstelling voor deze dag hadden. Behalve een rondleiding en bezichtiging van de werkplaats zelf, kregen de aanwe zigen een uiteenzetting van de directeur der werkplaats de heer L. Passier, directeur Pracht kollektie weekenders HERENMODES B. o. Zoom Kortemeestraat 1 ook van het Arbeidsbureau te Bergen op Zoom. Deze begon met er op te wijzen, dat de huidige ontwikkeling steeds meer geschoolde vakarbeiders vraagt. Duizenden jongeren bezoeken de lagere technische scholen, maar daarnaast zijn er ook talrijke mogelijkheden voor ouderen die om een of andere reden genoodzaakt zijn van hun werkkring te veranderen (de landbouw bijv.) of dat uit vrije wil verkiezen te doen. Reeds gedurende 15 jaar bestaan er „rijks", nu genoemd regionale werkplaatsen voor vak opleiding volwassenen en nog steeds blijkt, dat hiervan 80 tot 90% geplaatst worden in het vak, waarvoor ze hebben geleerd. Omdat deze door rijkssteun verzorgde vak opleiding nogal kostbaar is, wordt voor toelating een test afgenomen. Zeventig pro cent van de gegadigden blijkt geschikt te zijn. De duur van de opleiding is afhankelijk van het vak, dat gekozen wordt. Door systematisch werken wordt de meest ele mentaire vakkennis verkregen. De eerste 6 weken krijgt de deelnemer de zgn. grond- cursus te volgen, te vergelijken met de 1ste klas van de LTS (de algemene vorming dus), daarna volgt de splitsing naar de verschillende vakken. Waar op een regionale werkplaats niet klassikaal wordt gewerkt, maar individueel, kan men er bij wijze van spreken dagelijks instappen. OM IN ONDERHOUD TE VOORZIEN De personen, die voor deze omscholing in aanmerking komen in de leeftijd van 18-45 jaar kunnen het zich in vrijwel alle ge vallen niet veroorloven gedurende de periode dat de cursus wordt gevolgd, zonder week geld thuis te komen. Velen er van zijn zelfs kostwinner. En daarom is bij de regionale werkplaats wel de grootste faciliteit, dat men bij de omscholing geen „leergeld" be hoeft te betalen, maar integendeel nog een NEDERLAAG WEDS TRIJDEN Ook „Smerdiek" is er dit jaar weer in geslaagd een nederlaag tournooi te organi seren, waaraan zullen deelnemen 1ste en 2e elftallen van HNC uit Vrijhoeve Capelle, Cluzona uit Wouw, Rimboe uit Wouw, Din- teloord, Dios uit Zegge, Devo uit Bosschen- hoofd, Vosmeer uit Öud-Vossemeer en Meto wekelijkse uitkering krijgt, die zeer behoor lijk genoemd mag worden. De loondervings- vergoedingregeling kan de cursist in zijn onderhoud doen voorzien, terwijl hij tevens recht houdt op alle sociale voorzieningen inclusief de kinderbijslag. Bovendien worden nog premies voor prestaties (berekend naar kwaliteit en kwan- 36,95 per week. In voorkomende gevallen kunnen op 17 jarigen, die op de ULOschool niet op hun plaats blijken, te zijn en niet meer naar de LTS kunnen, in de regionale werkplaats worden toegelaten. Daaraan wordt dan geen loonderving verstrekt. Zijn er werklozen, die een vakcursus gaan volgen en in de lopende WW regeling meer verdienen, dan de loondervingsver goeding, dan houden zij de hogere WW regeling. Tenslotte krijgen degenen, die mel de opleiding klaar zijn nog een set met gereedschap mee. Een specialiteit van de Bergse werkplaats is, dat bedrijven met een plotseling tekort aan werkkrachten cur sisten kunnen krijgen voor bijvoorbeeld 1 week, zodat ook de werkelijke praktische kant wordt geleerd. Dit mag niet meer zijn dan gedurende 6 weken voor de gehele cursus. Duur van de cursussen is als volgt: Voor constructiebankwerk 40 weken, voor machinebankwerker 40 weken, onderhouds- bankwerker 60 weken, precisiebankwerker 93 weken, draaier 52 weken, autog. lassen 18 weken, elektr. lassen 18 weken, electro monteur 26 weken, betontimmeren 40 weken, timmeren 56 weken, all round timmeren 60 weken, metselen 40 weken, tegelzetter 40 weken, stuwadoor 32 weken, enz. Moet men voor een bepaalde opleiding toch elders gaan werken, bijvoorbeeld in een soortgelijke werkplaats te Roosendaal, dan worden ook die reiskosten vergoed. Per week wordt 45 uur gewerkt. Na de toelichting en rondleiding ver klaarde de heer A. J. Groenewege in een korte toespraak positief te staan tegenover de mogelijkheid van omscholing met name dan voor hen, die in hun huidige werkkring geen perspectief hebben. Tijdens een daar voor gehouden persconferentie gaf ook de heer Dronkers, hoofd van het Arbeids bureau te Tholen nog een nadere toelichting waar men trouwens voor wat onze streek betreft alle meerdere gewenste inlichtingen over de regionale werkplaats kan krijgen. De deelname in de dressuurnummers des morgens is zo groot, dat er gekeurd moet worden in een extra ring. Bij de springconcoursen zal dit jaar de attractie worden gevormd in het spring concours met twee paarden waarbij de ruiter op zijn eerste paard een parcours van 8 hindernissen moet springen om vervolgens snel verwisselend van paard ditzelfde par cours in omgekeerde volgorde zal moeten afleggen. Wij voorspellen dat dit staaltje van snel heid, durf en behendigheid zeer zeker de moeite waard van aankijken zal zijn, waarbij het aan de nodige hilariteit niet zal ont breken. Traditiegetrouw wordt de dag beëindigd met een jachtrit over 3000 meter over de mooie renbaan rond het terrein. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat hoek Lindebaan - tel, 5467 BERGEN OP ZOOM SMIDSKLOKJE Onder grote belangstelling van jong en oud werden begin deze week de poppen en mechanieken van het smidsklokje na een uitvoerige restauratie weer op hun plaats gebracht, in de gevel van smederij Gebraad. De officiële ingebruikstelling zal nu niet lang op zich laten wachten. LOOS ALARM De een of andere onverlaat heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de brand weersirene in werking gesteld, met het ge volg dat de brandweerlieden te middernacht nodeloos uit hun bed werden gehaald. Voor een kwajongensstreek was het rij kelijk laat, ongeveer 12 uur. Misschien heeft een late cafébezoeker zijn wijsheid in de kan van de herbergier achtergelaten. DUIVENSPORT Zaterdag jl. nam de plaatselijke post duivenvereniging „De Zwaluw" deel aan de wedvlucht vanaf Quivrain over 134 km. De uitslag luidt A. Rijnberg 1 10 27; A. van Treijen 2 24 25 35; J. Tholenaar 3 14 21 28 32 '37 39 40 46; M. de Graaf 4 11 16 17; J. Vaders 5; D. Lindhout 6 36; J. v. d. Zande 7 8; M. v. d. Zande 9 18 42; J. Boogaart 12 45; C. Aarden 13 38; C. van Tilbeurgh 15; A. Douw 19 44; G. Hoek 20 22; P. van As 23 39 31; L. de Heer 26; H. Quaak 30; G. Havermans 33; I. Berkeij 34 43; W. Burgers 41. De duiven werden te 11.50 uur gelost. Tijdstip aankomst eerste duif 14. 14. 13 uur, laatste duif 14.45.35. Gemiddelde snelheid eerste duif 934.36 m per minuut, laatste duif 761.95 m per minuut. In concours 137 duiven. Als de winter achter de rug is, het voor jaar is gekomen en Pasen weer tot het ver- EERSTE PRIJS VOOR „V.Z.O.S." Zaterdag jl. werd door de chr. gem. zang leden behoort, dan is het zo langzamerhand vereniging „V.Z.O.S." alhier deelgenomen weer tijd voor Pinksteren. j aan het concours, uitgeschreven door de En als we over Pinksteren spreken dan chr. Zeeuwse Zangersbond. 21 zangkoren gaan onze gedachten onwillekeurig naar waren op „Toorenvliedt" bijeen. „V.Z.O.S." Bergen op Zoom; want op 2e Pinksterdag, onder leiding van de heer J. C. Geluk te uitgaansdag voor vele mensen, is het zo Sint-Maartensdijk behaalde in de derde af- langzamerhand traditie geworden dat wij deling met 224 een eerste prijs. Daarmee ons op gaan maken om het grote nationaal gefeliciteerd. concours hippique in Bergen op Zoom een kijkje te gaan nemen. Het is een verheugend verschijnsel voor JEUGDORIENTATIERIT Dinsdag a.s. wordt door de afd. Veilig de ijverige bestuursleden van dit concours Verkeer ter plaatse een jeugdorientatierit hippique dat ieder jaar weer blijkt dat ondanks het feit dat er 2e Pinksterdag elders in ons land nog twee concoursen worden gehouden, de trek naar Bergen op Zoom ieder jaar toeneemt. Bij de aangespannen trek- en tuigpaarden is de deelname dit jaar het dubbele van andere jaren, terwijl bij de springpaarden de beste ruiters uit ons land zijn inge schreven. georgeaniseerd voor jongens en meisjes van 11 tot en met 14 jaar. Om 3 uur wordt op het schoolplein gestart per fiets, waar de kaarten met de aanwijzingen worden overhandigd. Het gaat hierbij natuurlijk niet om snelheid, maar om de juiste richting te vinden en om tijdens de rit de verkeersregels op de gewenste manier in acht te nemen. Voor de winnaars zijn prijzen beschikbaar. Het kan voor de jeugd een leuke rit worden. (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) 26 door JOKE DE VALK Thuis Had ze wel een tehuis Natuurlijk, de fa milie Vriezen in de Lijnbaanstraat was vriendelijk en hartelijk. Ze had het er best getroffen, maar ze had al leen maar een zit-slaapkamer. Ze moest zelf voor haar natje en droogje zorgen en dat was helemaal niet erg. Daar was ze al lang aan gewend. Maar als ze dacht aan de saaie, troosteloze zondagen, die zo lang duurden, omdat ze nooit goed wist, waarheen te gaan, dan lokte het huwelijk toch wel. Natuurlijk bewoonde Grobbe een behoorlijk huis en Dubois had gezegd, dat hij een grote woning had. Ze was er wel eens langs gefietst, toen ze pas bij hem in betrekking was, enigszins nieuwsgierig om te weten, waar haar baas domicileerde. Het statige herenhuis aan de Koningslaan kende ze wel. Met de zware, eikenhouten deur en de hoge, enigszins ouder wetse ramen. Nu was ze doodgewoon Hanneke Schone- veld, één uit het legertje van zelfstandige jonge vrouwen, die met werken het brood verdienen. Maar als ze ging trouwen, zou ze mevrouw worden. Mevrouw Dubois of mevrouw Grobbe, en de leveranciers, die aan de deur zouden komen, zouden haar beleefd aanspreken: jawel mevrouw; zoals u wilt, mevrouw... Onzin, als mevrouw Dubois kwam ze in het geheel niet aan de deur. Ze zou de beschikking hebben over een dienstbode, die ze haar bevelen zou kunnen geven. En als mevrouw Grobbe zou ze waarschijnlijk ook wel over dienstpersoneel kunnen beschikken. Maar een huwelijk is geen betrekking, die je per maand kunt opzeggen, doch een kontrakt voor het le ven. Als een bepaalde baan niet naar je zin is, kun je tegen je baas zeggen: Meneer, over vier weken ben ik vertrokken. En je zoekt een nieuwe baan. Werk genoeg in deze tijd. De kranten staan vol advertenties, waarin personeel wordt gevraagd. Ze kon wel voor zichzelf zorgen, als het niet op de ene manier was, dan op de andere. Haar handen stonden niet verkeerd, beslist niet. Een huwelijk was evenwel een ernstige zaak. Natuur lijk had ze in haar jonge jaren ook gedroomd van de prins, die eens in haar leven zo komen. Vooral in die donkere jaren, die er in het verleden waren geweest: een knappe, aardige jongeman, die haar zou liefhebben en zij hem. Doch de ware Jozef had tot nu toe nog nimmer haar pad gekruist. Of was een van beiden de ware Jozef Grobbe Dubois Grobbe was een aardige, fidele kerel. Rustig, des ondanks zelfbewust. Ze kon zich hem wel voorstellen als leider, de eigenaar van een grossierderij. Een zaken man, wiens bedrijf goed gaat. Maar een eenzame man. Een man, die gelukkige jaren heeft gehad met een lieve vrouw. Veel had hij niet verteld van zijn gestorven vrouw, maar ze kon zich voorstellen, dat het een ge lukkig paar was geweest. Ondanks het feit, dat er geen kinderen waren. Nu was deze man enigszins over het leed heen. Ze begreep zijn moeilijkheden wel: hij had een vrouw nodig. En hij was op haar verliefd geworden. Liefde op het eerste gezicht... Ze had er wel eens van gelezen in boeken. Veel geloof had ze er nooit aan gehecht, daarvoor was ze niet romantisch genoeg, te nuchter wellicht. Natuurlijk zal het wel eens voorkomen in het leven. Maar doorgaans zou de ware liefde toch moeten groeien en innerlijk verdiepen. Ja, ze kon zich wel enigszins voorstellen, dat Grobbe haar graag mocht. Ten slotte wist ze ook wel, dat ze een aantrekkelijk figuurtje had, niet bepaald een schoon heid, maar ze mocht toch gezien worden. Een mens weet zelf het beste, wat hij waard is. En zij wist het ook wel. Misschien had ze hem onbewust aangemoedigd. In dit opzicht was ze onbedreven. Geraffineerdheid kende ze niet. En ze bewonderde Grobbe, omdat hij zich zo keurig wist te beheersen. Toen ze gisteren met hem in zijn auto zat, had ze gevoeld, dat de man naast haar niets liever zou willen dan haar kussen, maar hij wilde niets forceren, uit vrees dat hij alles zou bederven. Die man hunkerde er naar zijn lippen op de hare te voelen. Ze had het ellendig gevonden, maar niet willen toegeven aan haar momenten van zwakheid. Die kussen zouden de bezegeling zijn geweest van een belofte, die ze niet wilde geven. Ze vond Grobbe beslist een aardige kerel, maar hield ze van hem En dan was Dubois er. De korrekte man, die op vor melijke wijze haar ten huwelijk had gevraagd. O, ze was er van overtuigd, dat ook hij tot over zijn oren verliefd op haar was. Maar ook Dubois had zich be heerst. Die man had waarschijnlijk nog nooit een vrouw gekust. De man, die tot nu toe geheel was opgegaan in zijn werk, die leefde voor zijn beroep en al het andere van weinig of geen belang achtte. De man, die zich nooit met vrouwen had ingelaten, omdat hij er de tijd niet voor had. Ja, ze wist wel, hoe Dubois zijn leven had ingedeeld, 's Morgens naar kantoor, daar even de post doornemen en dan naar de rechtbank. Pleidooien houden, die hij de avond te voren had voorbereid. Dan naar huis om te eten en vervolgens weer naar kantoor, om nieuwe cliënten te woord te staan of de zittingen van de komende dagen te bespreken met zijn sekretaresse. En 's avonds de stukken voor de volgende dag mee te nemen om die te bestuderen en daarop zijn pleidooi te ontwerpen. In gedachten zag ze hem 's avonds in zijn grote kamer zitten, want natuurlijk waren er in dat herenhuis grote vertrekken. Een kopje koffie, gebracht door zijn huis houdster. En dan naar bed. Een man met één passie: z'n beroep. Een man, die hard op weg was om een be roemde strafpleiter te worden. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 6