EENDRACHTBODE 16c JAARGANG No. 29 3 JUNI 1.960 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDIJK. Weer 6000 m2 industrieterrein verkocht - Twaalf nieuwe premie woningen Achter 't Bos - 16 nieuwe straatlantaarns voor plan West - 8 nieuwe straatnamen - Personeelsmutaties Technische School. RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER. Wethouderswisseling - Schooltandverzorging en schoolverbetering. Als ik verkouden word Probeer óók die Bheumatiek van af te schudden. RAADSVERSLAG SCHERPENISSE. Ontwerpplan nieuw gemeentehuis Een parkeer plaats bij het „Holland Huis" Verlichting in ver lengde Laban Deurloostraat Nogmaals de sluiting patates zaken - Meer fatsoen op begraafplaats gewenst Alle leden waren maandag 30 mei jl. in de vergaderzaal te St. Maartensdijk bijeen om de openbare raad onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense bij te wonen. Na vaststelling der notulen informeert dhr. Koopman of door dhr. Klaasse, die grond aan de gemeente verkocht, toch afstand is getekend, omdat hij het nu opnieuw heeft ingezaaid. De voorzitter antwoordt dat dit nog niet is gebeurd. Het zou met de notaris worden besproken. Dhr. Geluk merkt op, dat dhr. Klaasse beloofd zou zijn het land te gebruiken, zo lang er nog geen andere bestemming aan moet worden gegeven, naar laatstgenoemde zelf zegt. De heer Koopman wijst er op, dat be sloten is dat dhr. Klaasse afstand zou tekenen en dan moet dan ook gebeuren. Straks loopt het nog mis. Voorzitter vraagt zich af, op welke juri dische grond dhr. Klaasse deze kwestie hard tegen hard zou kunnen verdedigen. Ook hij meent dat dit wel zal worden opgelost. Er wordt in ieder geval werk van gemaakt. GEEN VERKLEINING INDUS TRIE TERREIN Na een aantal goedgekeurde raadsbeslui ten voor kennisgeving te hebben aange nomen zegt de voorzitter een brief te heb ben ontvangen van gedeputeerde staten van Zeeland in verband met de tussen de Her verkaveling en de gemeente gerezen kwestie realisering Pluimpotplan. De voorzitter herinnert er nog even aan, hoe een aan vankelijk Pluimpotplan de voorlopige in stemming had van de verschillende hierbij betrokken instanties, zoals de gemeenten Scherpenisse, St. Maartensdijk, Staatsbosbe heer en de Herverkaveling. In een later gehouden gecombineerde vergadering vond de Agrarische subcommissie van de Her verkaveling Tholen de oppervlakte van de ijsbaan bij Scherpenisse te groot, omdat zulks ten koste van landbouwgrond ging. Er werd geen akkoord bereikt, tot de heer Argelo de vermeende oplossing aan de hand deed door de „landbouwgrond" te verplaatsen naar een gedeelte van het industrieterrein. Daarbij zou er voor de Herverkaveling nog een 80 are teloor gaan. De raad van St. Maar tensdijk wenste evenwel geen grond met overheidsgeld af te staan, dus geen ver kleining van het industrieterrein. Hierover was men bij de Herverkaveling, met name bij het Bureau van Uitvoering nogal gebelgd. Het gemeentebeleid werd veroordeeld in bewoordingen, die ik hier niet zal herhalen, aldus de voorzitter. Ik moge volstaan met één uitdrukking, die door genoemd Bureau werd gebezigd, namelijk „planologische kolder". Er is toen arbitrage gevraagd aan gedeputeerde staten en nu blijkt het provinciaal college het volkomen eens te zijn met onze zienswijze. De voor zitter zegt dan ook aan te nemen, dat de Herverkaveling hiermee nu ook akkoord zal gaan. Als toelichting op een ontvangen brief van de Stichting Schooltandverzorging, merkt de voorzitter op, dat, door reorgani satie deze dienst waarschijnlijk effectiever zal gaan werken. De heer Geluk meent dat deze dienst ook wat meer aandacht dient te besteden aan de tandverzorging en niet alleen meer „kijken". De voorzitter antwoordt dat dit waar schijnlijk het geval zal zijn. Bovendien zal ter stimulering van de tandverzorging een tandenborstel en tandpasta aan de school jeugd worden uitgereikt. Anderzijds mag men niet verwachten, dat men voor de ge ringe bijdrage, die de Stichting jaarlijks per kind vraagt een volledige gebitsverzorging kan krijgen. Het Staatsbosbeheer heeft de verheugende mededeling gedaan, dat 60 subsidie wordt verleend op de beplanting skosten van plan oost, een mededeling, welke dankbaar wordt aanvaard en wat de voorzitter doet opmer ken, dat de gemeente er door is opgeknapt alle hulde brengend voor de uitvoering van dit werk. VOOR DE FOKVEEDAG De commissie Thoolse Fokveedag wijst er in een schrijven op, dat dit vorig jaar ge houden evenement zeer geslaagd is en ter bevordering van de veehouderij deze ge beurtenis jaarlijks dient terug te komen. Ter dekking van de hoge kosten wordt een bij drage van de gemeente gevraagd. Het voor stel van burgemeester en wethouders is om een tientje te geven. De heer Geluk vindt dit maar weinig. Andere gemeenten komen in dit opzicht beter voor de dag. Bewezen is, dat het zijn nut heeft. Hij zou er 25. van willen maken, een voorstel dat gesteund wordt door dhr. Polderman. Overwegende bezwaren blijken er bij andere leden tegen deze verhoging niet te zijn. Met de stem van weth. op den Brouw tegen wordt de voor gestelde hogere bijdrage aangenomen. Aangeboden worden voor nader onderzoek de rekening van het Wezen Algemeen Armbestuur, sluitend met een totaal aan ontv. en uitg. op de gewone dienst met een bedrag van 23.602,56 inclusief de gemeen telijke subsidie van 5009,13 en de kapitaal- dienst met een aan beide zijden het bedrag van 10.248,86. Woningbedrijf baten en lasten 64.381,21 met een verlies van 2178,87. Kapitaaldienst 96.348,75. De gemeenterekening in gewone dienst 1.015.027,06 aan ontvangsten en 1.005.452,09 aan uitgaven met een bruto batig saldo van 9574,97. Kapitaaldienst ontv. 3.697.977,55, uitgaven 4.796.369,65, nadelig saldo 1.098.392,10. Deze rekenin gen zullen worden onderzocht. FABRIEK VOOR MACHINALE HOUTBEWERKING De heer A. Muller-Franke heeft een defi nitieve aanvraag ingediend voor de bouw van een fabriek voor machinale houtbewer king met een oppervlakte van ruim 1000 m2. Dat dus zuiver te bebouwen grond. Hij vraagt een totale oppervlakte van ongeveer 5000 m2 industrieterrein te mogen kopen. Voorgesteld wordt tot deze verkoop te be sluiten tegen de vastgestelde prijs van 3.per m2. Weth. Bazen was van oordeel, dat de te bebouwen oppervlakte groter was en tegen de 1400 m2 liep. Anders zou het im mers ook niet volgens de voorschriften zijn een zo groot ongebouwd gedeelte bij te verkopen De voorzitter acht zulks wel mogelijk. In elk geval voldoet het aan de voorwaarden. Dhr. Geluk vraagt of aanvrager zoveel opslagruimte nodig zal hebben. Het zou zijns inziens jammer zijn, wanneer te veel onbe bouwde grond werd gegeven, die later voor andere industrieën nodig zal zijn. Dhr. Koopman meent dat aanvrager ook wel rekening zal houden met mogelijk uit breiding en toch niet meer gaat kopen, dan hij nu of in de toekomst denkt nodig te hebben. Overigens zijn alle leden er voor om de gevraagde industriegrond aan dhr. Muller te verkopen, hem veel succes toe wensend. Behalve dhr. Muller vraagt de reeds op het industrieterrein gevestigde bedrijf P. W. Priem ook nog een 1000 m2 industriegrond er bij. Zonder discussie wordt aan dit ver zoek eveneens voldaan tegen de gelijk prijs van 3.per m2. VOOR 12 WONINGEN Medio vorig jaar heeft aannemer A. Mul ler-Franke rijkspremie aangevraagd voor de bouw van 12 premiewoningen. Binnen af- STRAATVERLICHTING Op verzoek van het dagelijks bestuur heeft de PZEM een verlichtingsplan opge steld voor het nieuwe gedeelte in west. Daarin wordt geadviseerd 16 nieuwe lan taarns te plaatsen, waarvan 11 direct en de overige naar gelang de vordering der be bouwing in dat gedeelte. Voorts dienen 5 bestaande lantaarns te worden omgebouwd in TL verlichting om daar een aaneensluitend geheel te krijgen, terwijl 1 lantaarn verplaatst moet. In totaal zou uitbreiding en verandering op 5090, komen. Voorgesteld wordt dit plan te doen uitvoeren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Door het aangaan van een geldlening ad 552.000,kan de vlottende schuld der gemeente worden geconsolideerd. Ter bespa ring van portokosten wordt een frankeer machine aangekocht. Een officieel besluit wordt genomen dat een wijziging van het uitbreidingsplan (door architect H. Wesselo) wordt voorbereid. GYM-LERAAR De heer Lindenberg te Wolfaartsdijk is bereid om na voltooiing van zijn studie le- Dhr. Polderman wijst er verder op, dat er geen voldoende lozing is onder het Polder dijkje en de Molendijk. Is dat in onderhoud bij polder of gemeente. De heer Benou ant woordt dat het de bedoeling is bij de eerst komende rioleringswerken ook die van het industrieterrein te betrekken en afvoer naar die watergang dan niet meer nodig is. Dhr. Polderman merkt op, dat de bewo ners van het zgn. weeshuis al zo'n 15 jaar op een andere woning wachten, hetgeen aan de woningcommissie zal worden doorge geven. Tenslotte vraagt dit raadslid of de bad hokjes al geplaatst kunnen worden. De voorzitter anwoordt dat men met de af werking bezig is. Dhr. Geluk informeert naar bestemming van de gedempte watergang. Zoals ze er nu nog bijligt wordt het een rommel, omdat er compost wordt gebracht en de kinderen er later weer in spelen. De voorzitter antwoordt dat er nog geen bepaalde bestemming aan werd gegeven. In een komende vergadering zal dienaangaande wel een voorstel komen. Zolang de werken nog niet klaar zijn, kan men er moeilijk gaan verbeteren. Weth. op den Brouw meent dat niet te lang moet worden gewacht met er althans graszaad in te brengen. De heer Geluk informeert naar de nieuwe brandspuit, waarop de voorzitter anwoordt, dat ze waarschijnlijk niet lang meer op zich zal laten wachten. Overigens kan men tot die tijd een beroep doen op de brandweren van de omliggende gemeenten. Dhr. Koopman zag graag wat vooruit gang met betrekking tot demping van de oude haven. Ook ten aanzien daarvan meent de voorzitter dat het niet zo lang meer zal uitblijven, al kan hij daaromtrent nog weinig positiefs meedelen. Daarna sluiting. Voor een korte vergadering kwam de ge meenteraad van Oud-Vossemeer vorige week maandagmorgen in vergadering bijeen onder leiding van de burgemeester, Mr. J. J. Ver- sluijs. Buiten dhr. L. Istha, die met kennisgeving afwezig was, waren alle leden aanwezig. (maar ook a!s ik weer beter ben) zienbare tijd worden thans de goedkeuringen hierop verwacht, waarna met de bouw wordt begonnen. Er is voor deze 12 wonin gen een totale oppervlakte nodig van 2400 m2. Voorgesteld wordt tot verkoop hiervan te besluiten tegen 10.per m2. Op een desbetreffende vraag antwoordt de voorzitter dat deze door aannemer Muller voor eigen rekening te bouwen woningen „Achter Bos" komen te staan. In dit ver band informeert dhr. Koopman of er voor de thans in aanbouw zijnde woningwet woningen een opleveringstermijn is gesteld, waarop de voorzitter ontkennend antwoord. Deze woningen zijn destijds aangenomen volgens de zgn. regionale bouwcapaciteits regeling, waarbij tegen aanvaarding curve- prijs de faciliteit werd verleend, dat in niet druk bezette tijd gebouwd kon worden. Voor de komende woningwetwoningen zal wel een opleveringstermijn gelden. Oevirgens wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten de gevraagde bouwgrond tegen de gestelde prijs uit te geven. Na enige toelichting zijn alle leden voor invoering van een spaarregeling voor het gemeentepersoneel, zoals die ook voor het rijkspersoneel is ingevoerd. Na 4 jaar een zeker bedrag te hebben gespaard kan die ambtenaar daarop een premie van 25 krijgen. Ook enkele andere bezoldigingsre gelingen gaan onder de hamer door, even als een wijziging van de begroting 1959, die door deze mutaties een belangrijk gun stiger beeld krijgen. HET OUDE STOOMGEMAAL Blijkens mondelinge mededeling van de dijkgraaf van het Waterschap Tholen is men bereid het oude stoomgemaal met bij behorend erf aan de gemeente te verkopen voor een bedrag van 8.000,Eerder had het Waterschap gevraagd een strookje grond in de watergang te ruilen tegen aan de andere zijde van het gemaal voor de gemeente nodige grond. Het Waterschap zou dan het gemaal als opslagplaats voor materialen gebruiken. De raad was vorig maal evenwel van oordeel dat dit gebouw beter zou kunnen verdwijnen, waarom dan ook aan het Waterschap werd gevraagd wat de prijs moest zijn. Een voorstel van b en w is er in deze niet. Uit de hierna gevolgde discussie komt overduidelijk vast te staan, dat de raadsleden het gevraagde bedrag voor dit oude gemaal, dat niet meer dan „sloop" is, veel te hoog vinden. Het zou niet meer dan 1000,moet kosten. Men kan zich niet indenken, dat dit ge bouw voor het Waterschap zelf meer waard kan zijn wanneer het als opslagruimte wordt gebruikt, omdat men er nauwelijks met een kruiwagen kan komen, laat staan met vracht wagens. Teneinde nader met het Waterschap te overleggen wordt dit punt aangehouden. PERSONEELSMUTATIES ONDERWIJS Voorgesteld wordt aan de leraar in tij delijke dienst aan de lagere technische school, de heer J. G. Rot eervol ontslag te verlenen per 1 sept. a.s. Daarmee kan de raad zich verenigen. Nodig is voorts de benoeming van een leraar in de vakken natuur- en werktuigkunde waarvoor aan vankelijk twee geschikte sollicitanten ble ken te zijn, waar van er later nog één afviel na het bericht, dat hij een benoeming niet meer kon aanvaarden. Met algemene stem men wordt dan ook benoemd de heer J. H. Elmers te Woerden. Herbenoemd wor den tevens de heren T. Viergever, H. Zwik- ker, G. A. R. Meeuwsen, H. de Wit en P. A. Roels, allen verbonden aan de tech nische school. Van de openbare lagere school heeft de heer A. Walrecht wegens verandering van betrekking per 30 augustus a.s. ontslag ge vraagd, hetwelk hem, zij het met spijt om het vertrek, eervol wordt verleend. raar lichamelijke ontwikkeling een benoe ming als zodanig ter plaatse te aanvaarden, indien het aantal te geven lesuren vol doende zal blijken te zijn. Indertijd was contact opgenomen met de lagere land bouwschool te Scherpenisse en de gemeente Poortvliet om tot gezamenlijke benoeming over te gaan. Het blijkt dat Poortvliet het te duur vindt. Wanneer de gymleraar 12 uren les kan geven aan de technische school en 8 aan de lagere landbouwschool blijven er voor hem nog 14 uur over. In hoeverre hierin kan worden voorzien, moet nog worden bekeken. De gemeente Sint-Maartensdijk kan niet verder gaan dan genoemde gymleraar te benoemen voor lessen aan de technische school. Daartoe verkrijgt dhr. Lindenberg alle stemmen van de raadsleden. PAD-OVERNAME De bewoners van de Oostsingel Noord hebben zich in een brief tot het gemeente bestuur gericht met het verzoek het achter hun percelen gelegen pad over te nemen en daarna te verharden. Het betreft een pad vanaf de Technische School tot de Bleek veldstraat, waar 10 woningen staan. Vol gens aanvragers is dit het enige pad dat nog niet van de gemeente is en daarom ook niet verhard. Na overleg wordt hiertoe besloten, al zal daarbij ook enige grond aan de voorkant moeten worden afgestaan. NIEUWE STRATEN EN NAMEN Door realisering van gedeelten van 't uit breidingsplan en daarmee ontstane nieuwe straten is naamgeving daarvan urgent ge worden. Hierover werd ook in 'n vorige ver gadering reeds gediscussieerd. In 't algemeen voelt de raad er namelijk wel voor om tijdens de bezetting gesneuvelde inwoners te eren door 'n straat naar hen te vernoemen, maar 't blijkt niet eenvoudig te zijn daarin een be paalde lijn te trekken en daarbij niemand te vergeten. Bovendien gaat het om niet meer dan zeven straatnamen. Tenslotte blijkt niet iedere nabestaande hiervoor geporteerd te zijn. Na een korte gedachtenwisseling, waarbij ieder wel graag het oor blijkt te willen lenen voor een goede oplossing die aan de hand wordt gedaan, meent men hiermee toch niet meer te moeten wachten en dit later weer in bespreking te brengen. Het wordt trouwens tijd dat de straten een naam krijgen. Alle leden kunnen zich ten slotte verenigen met het voorstel, o.a. van de voorzitter, om met één bepaalde aan duiding alle gevallenen daarin te eren. Be sloten wordt de langste straat te noemen: „Vier mei-straat", terwijl onder dit straat naambordje alle namen komen te staan van de tijdens de bezetting door verzetsdaden of oorlogsgeweld omgekomen inwoners. Bij de naam „Vier mei-straat" zal immers altijd worden herinnerd aan de datum, waarop de gevallenen tijdens de Tweede Wereldoorlog worden herdacht. Bij stemming over deze naam blijken de heren op den Brouw en Polderman toch nog de voorkeur te geven aan afzonderlijke benamingen van gevallenen per straat. De overigen kunnen zich met de „Vier mei-straat" naam verenigen. De verdere naamgeving levert na enkele suggesties van dhr. Kampman weinig moei lijkheden meer op. Het wordt achtereenvol gens „Jacoba van Beierenstraat (dichtst bij 't Slot geprojecteerde straat), - de Ooster- scheldestraat - de Michiel de Ruyterstraat - Pieter Werkkorenstraat (1ste drukker van de Smalstad) - Zonnebloemstraat en Mei doornstraat. De thans als Nieuwstraat aan geduide straat wordt herdoopt in „Beatrix- straat". RONDVRAAG De heer Polderman vraagt het pad tussen de Julianastraat en de Wilhelminastraat te verbeteren. De voorzitter antwoordt dat hiertoe reeds is besloten. Het wordt in eigen beheer uitgevoerd. Nu van dhr. J. Aarnoudse schriftelijk be richt was ingekomen dat hij zijn benoeming tot wethouder aanvaardt en hij sinds de vorige raadsvergadering reeds enkele samen komsten van B. en W. medemaakte, wendt de voorzitter zich tot zijn voorganger, dhr. A. M. Engelen om hem te danken voor al hetgeen hij in het belang der gemeente deed. Het was bekend dat hij er in verband met zijn bedrijf moeilijk tijd voor kon vinden, porteert een sluitende exploitatie van het verpachte land. Ook de boekhouding en de kas van de gemeente-ontvanger waren blijkens rapport over het le kwartaal 1960 in orde. Oud-Vossemeer's Muziekvereniging dankte voor de toegezegde subsidie 1960 ad 600.-. Dhr. Abr. C. Lindhoud verklaarde schrif telijk zijn benoeming tot bestuurslid van het Fonds Huijssen van Kattendijke aan te nemen. Op voorstel van het dagelijks bestuur ver wierp men zoals gebruikelijk het even ge- gebruikelijke subs.-verzoek van de Centrale voor Katholieke Militaire Tehuizen. SCHOOLTANDVERZORGING Blijkens een uitvoerig schrijven van de Stichting Schooltandverz. op het Eiland Tholen besloot men tijdens de laatste alge mene vergadering tot een reorganisattie. Een en ander betekent een uitbreiding van de werkzaamheden. Ook het blijvend gebit van de kinderen zal nu zoveel mogelijk worden behandeld. Voor een volledige behandeling is de apparatuur van de tandarts onvol doende. Voor zenuwbehandelingen b.v. krij gen de kinderen een vewijzing naar een andere tandarts. Om gemeenten en onderwijzend personeel zo veel mogelijk te ontlasten wordt ook de administratie gereorganiseerd. De ouders krijgen nu bericht of zij voor hun kinderen behandeling wensen. Ook ligt het in de be doeling de schoolkinderen een tandenborstel en tandpasta te verstrekken. Dit met de be doeling hen de juiste mondverzorging bij te brengen. Ter voldoening aan een verzoek van het prov. bestuur besluit men de verkeersmaat regelen voor de F.D. Roosveltstraat, Molen straat, Schoolstraat en Bou-Kooijmanstraat met een ietwat gewijzigde redactie opnieuw vast te stellen. Een opmerking omtrent de wenselijkheid van richtingborden vinden b. en w. wel wat overbodig. Er staan voldoen- doch hij maakte er tijd voor en was altijd i de borden, present. Op aangename wijze heeft de schei- Dank zij een wijziging in de statuten van dende wethouder zijn taak vervuld. De j de N.V. Bank voor Ned. gemeenten is het samenwerking was uitstekend. mogelijk dat de gemeente deel neemt in het Na ook dhr. Aarnoduse te hebben toe- maatschapplijk kapitaal door aankoop van gesproken, gaf de voorzitter het woord aan 10 aandelen van 1000.waarop voor de le wethouder, dhr. van Driel. Deze sloot lopig slechts 10% behoeft te worden gestort, zich bij de woorden van de voorzitter aan. j De Bank keerde de laatste jaren een Het was een genoegen met dhr. van Enge- dividend uit van 5, 6 en zelfs 7% over len op prettige en kalme wijze samen te werken. Het verheugde hem dat hij althans als raadslid aanblijft. Dhr. van Driel wenstte ook de nieuwe wethouder, dhr. J. Aarnoudse, een hartelijk welkom toe te roepen. Dhr. Aarnoudse dankte op zijn beurt voor de welwillende woorden en hoopte kracht en lust te ontvangen zijn werk ook als wethouder naar behoren te doen. Dhr. van Engelen verklaarde indertijd aarzelend ja te hebben gezegd toen hij werd aangezocht als opvolger van wijlen wet houder M. J. Daane. Zqn bedrijf eist hem eigenlijk geheel op. Van de andere leden van het dagelijks bestuur en de gemeente- sekretaris ontvingt hij veel medewerking en wanneer een uitgeschreven vergadering hem slecht van pas kwam, kon er met goede wil altijd een oplossing voor worden ge vonden. Nu zijn boerderij onlangst echter belangrijk werd vergroot, kon hij de functie onmogelijk blijven aanhouden. Dit besluit viel hem echter nog moeilijker dan indertijd het aannemen van zijn benoeming. Door de jaren heen zijn de gemeentezaken hem ver trouwder geworden en daar scheidt men maar node van. Indien hij opnieuw ge legenheid kreeg de zetel te beklimmen en er tijd voor was zou hij dan ook niet aarzelen. Neem Kruschen - om dat wonder z«lf te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeug diger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afge voerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor het monter lenig gevoel. Dhr. van Engelen dankte voor de mede werking, die hij in het college van burge meester en wethouders en ook in de ge meenteraad had ondervonden en dankte alle verenigingen, wier uitvoeringen of vergade ringen hij op hun uitnodiging als wethouder had bijgewoond. Hij hoopte tenslotte dat de vergadering van B. en W. en van de ge meenteraad ook in de toekomst in dezelfde harmonie zouden verlopen. Onder dank aan de sekretaris voor het opmaken en lezen werden de notulen onge wijzigd vastgesteld. De ingekomen stukken bevatten de vol gende goedkeuringsbesluiten van gedepu teerde staten. a. een 3-maands kasgeldlening ad 125.000,met de Bank voor Ned. ge meenten tegen 3j4s b. diverse begrotingswijzigingen. c. verandering van de huurprijzen van de woningen van de heren J. v. d. Tak en N. v. d. Houten. d. Verkoop 26 m2 grond aan J. L. Rijsten- bil tegen 6.per m2. e. Vaststelling gemeente-rekening 1958. Het Verificatiebur. der Ver. v. Ned. gemeenten heeft de rekening 1959 van de Landarbeidersstichting gecontroleerd en rap- 1954 t/m 1958. Nu de Bank zelf de nodige gelden wil lenen, is het ook naar 's raads mening voordelig de aandelen aan te kopen. Ten aanzien van het gemeentepersoneel worden dezelfde salarismaatregelen omtrent de 3 en 5 verhoging genomen als geldt voor het rijkspersoneel. De Arbeidsovereenkomstverordening, de Wachtgeldregeling en het Algemeen Ambte narenreglement ondergingen een redactionele wijziging. SCHOOLVERBETERING Met toepassing van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 vraagt het R.K. kerk- en schoolbestuur medewerking van de raad voor een kleine verbouwing van haar school. De houten schotten tussen de leskokalen zijn erg hinderlijk en moeten door stenen muren vervangen worden. Een nieuwe lambrizering zal nodig zijn om het gevaar van een muizeninvasie (tot verdriet van de school jeugd te keren. Verder is er schilderwerk aan ramen, vernieuwen W.C.- en gang vloeren, en het aanbrengen van meer was- bakjes nodig. De aanvraag gaat vergezeld van een rapport van schoolarts dr. A. J. Schilstra. Dhr. Aarnoudse vraagt of de betrekkelijke kosten nog als zoutschade terugontvangen kunnen worden. Dit is inderdaad zo. De asbestbekleding der muren valt daar nl. onder. Tussen schoolbestuur en gemeente is er misverstand geweest over de vraag, wie de aanvraag moest doen. Het schoolbestuur zegde nu toe de zoutschade-uitkering geheel aan de gemeente te zullen overdragen. Dhr. Droogers spreekt zijn verwondering uit over de lage raming, ad 2760.voor deze nogal ingrijpende veranderingen. Ook zijn collega's zijn er over verwonderd. De voorzieningen zijn echter nodig: kost het werk meer, dan is daar weinig aan te doen. Vervolgens stelt men de exploitatiever goeding voor de school met den Bijbel over 1959 vast op 3488,93, berekend naar 38.20 met een leerlingengemiddelde van 91x/3. De school heeft kennelijk boven haar stand geleefd, ze deed nl. uitgaven, die naar hun aard voor vergoeding in aanmerking komen, tot een bedrag van 4470.14. In de salariskosten van een vrouwelijke leerkracht voor nuttige handwerken draagt de gemeente over 1959 583,91 bij. Ook het volgende agendapunt betreft een uitgaaf op onderwijsgebied. De openbare lagere school heeft nieuwe borden e.d. nodig De raad besluit tot aanschaffing van 2 bord stellen, klassebureaux met bijbehorende stoelen en podiums en een nieuwe lees- metode. Totale kosten 1655,25. De huur van de woning Onder de Molenl, tans bewoond door dhr. A. Voormeulen gaat per 3 april jl. met 20% omhoog en komt zo van 6.25 op 7.50 per week. De organisatoren van de Thoolse Fokvee dag schrijven dat het experiment vorig jaar goed geslaagd is. Ze achten deze manifes tatie van groot belang voor de gehele streek en nemen de vrijheid weer om een financiële bijdrage te vragen. Met het voorstel van b. en w. 20.te geven, gaan allen ak koord. De voorzitter deelt dhr. Timmermans op diens verzoek nog mede dat vorige jaar ook 20.is gegeven. RONDVRAAG Na vaststelling van enkele omvangrijke begrotingswijzigingen van de dienst 1959 geeft de voorzitter gelegenheid tot het stel len van vragen. De eventuele verkoop van de woning, be woond door dhr. N. v. d. Houten, waar dhr. Timmermans naar informeert, zal, in dien de zaak voortgang vindt, misschien in de volgende raadsvergadering aan de orde komen. Dhr. Droogers heeft klachten over de af- wateringsput voor de winkel van dhr. M. v. d. Houten. Al het water uit de Voor straat komt hierin terecht. Dhr. v. d. Houten moet de put regelmatig zelf ledigen. De voorzitter zal nagaan of de gemeente hier toe verplicht is. Een tweede klacht van dhr. Droogers be treft de lampion-optocht 's avond tijdens Bevrijdingsdag. Het verzamelpunt schijnt verkeerd te zijn afgesproken. Ook de be geleiding door de muziekvereniging liet voor de kleinsten nogal wat te wensen over. Dhr. Mees was het daar mee eens, doch dikwijls lopen veel te kleine kinderen in zo'n optocht mee. Er ontstaan dan moeilijkheden met het tempo. De voorzitter denkt dat het misschien aanbeveling verdient dit punt bij een vol gende gelegenheid beter te regelen. Dhr. Timmermans informeert nog naar de stand van zaken betreffende het verkeers punt Onder de Molen. Volgens de voor zitter is daar sedert de laatste vergadering geen verandering gekomen. Wethouder van Driel deelt tenslotte mede te hebben vernomen dat vernieuwing van de provinciale weg naar Tholen met het aan brengen van een rijwielpad e.d. voorlopig niet doorgaat. Dit zou verband houden met te hoge kosten van verleggen der waterleidingbuizen. Waarnaa sluiting. Voltallig was ook de gemeenteraad te Scherpenisse, welke maandag 30 mei des na middags om 3 uur in openbare vergadering bijeen kwam. Voorzitter burgemeester D. C. Bouwense, secretaris A. L. G. van Doorn. Na enige goedgekeurde raadsbesluiten voor notificatie te hebben aanvaard werd een verzoek om subsidie behandeld van de commissie Thoolse Fokveedag. Een meer- derheidsvoorstel van b en w was om hier voor 40, uit te trekken. De heer IJzer man zegt 25,— genoeg te vinden, terwijl dhr. Bijnage opmerkt dat tegenwoordig iedereen maar bij de gemeente om een bij drage komt vragen. Na nog enig overleg trekken b en w hun voorstel in en komt het voorstel IJzerman, gesteund door dhr. Joppe om 25,te verstrekken in behan deling. Tegen zijn wethouder v. d. Jagt, Bijnagte en Polderman. Vier leden verklaren zich voor. VOOR DE SCHIETVERENIGING De schietvereniging „Prinses Juliana" vraagt opnieuw om een jaarlijkse subsidie van 100,Blijkens een overgelegde ex ploitatierekening is men nog niet uit de schuld. De voorzitter weet dat het bestuur zuinig met het kasgeld omgaat en stelt voor weer 100,- te subsidiëren. Sommige leden vinden het een flinke subsidie voor een zo arme gemeente. Weth. v. d. Jagt vraagt of het niet tot 75,kan worden verminderd. De voorzitter wijst er op, dat de 100, op de reeds door de raad goedgekeurde be groting staat. Na enige discussie wordt met algemene stemmen besloten voor dit jaar nog 100,te verlenen, maar aan de schietvereniging tegelijkertijd de mededeling te doen, dat er op gerekend moet worden, dat volgend jaar een lager bedrag zal wor den gegeven. Bij dit schietpraatje merkt de heer Joppe op, dat het voor de zwemmer daar wel erg gevaarlijk is, wanneer de vereniging met scherp schiet. Kinderen komen boven aan de dijk en dat is niet verantwoord. Als het zwemmen toeneemt vindt spreker dat geen plaats meer voor de schietbaan. De voor zitter antwoordt dat reeds naar een andere plaats werd uitgezien, maar dat een oplos sing niet werd gevonden. Men zal er de schietvereniging op attenderen de grootste veiligheidsmaatregelen in acht te nemen. Afgewezen wordt een subsidieaanvrage van de Centrale Kath. Mil. Tehuizen. Als lid van de commissie tot wering van school verzuim wordt de heer A. Bolier benoemd. EEN PARKEERPLAATS Na het passeren van enkele hamerstukken inzake salarisregelingen, enz. voor de ge meenteambtenaren komt een voorstel aan de orde tot verstrekking van een krediet voor de aanleg van een parkeerplaats aan de Laban Deurloostraat. Bij doortrekking van deze straat blijft er in de omgeving van het „Holland Huis" een strook grond lig gen, welke geschikt gemaakt kan worden ais parkeerterrein voor een 20 personenauto's. De Laban Deurloostraat die straks zo'n 240 meter lang wordt dient van een bord te worden voorzien, waardoor het maar aan één kant van de weg is toegestaan de auto's te parkeren. Dan kunnen er 40 auto's staan of met inbegrip van de parkeerplaats 60 in totaal. Daarmee is dan het parkeren bij het „Holland Huis" wel ver opgelost. Dit plan kan dan nog worden ingelast bij de uitvoering van doortrekking Deurloo straat. Dhr. Polderman vreest dat de verbetering van de Achterweg er weer door achterop zal geraken. In dat geval is hij er zeker tegen. Die parkeerplaats is vnl. ten gunste van de „Holland Huis" bezoekers en niet direct voor de inwoners dezer gemeente. Hij

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5