Plaatselijk Nieuws Zal de timmerfabriek „De Pluimpot' nog dit jaar draaien Dominee L. G. Zwanenburg kwam naar Stavenisse Tweede bedrijf door streekinitiatief op industrieterrein te Sint Maartensdijk* THOLEN POORTVLIET ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER PREDIKBEURTEN Indrukwekkende diensten op Hemelvaartsdag* LAND- EN TUINBOUW WHS kampioen Ruim een jaar na de aanwijzing van de gemeente St. Maartensdijk als sub-kern (faciliteiten bij industrie-vestiging,! kan men over het tot dusver zichtbare resultaat van die kernaanwijzing op het industrieterrein zelf, waarlijk geen juichtoon laten horen. De door velen zo zeer begeerde vestiging „van buitenaf" is tot dusver uitgebleven. Ook met de bij een kern behorende faciliteiten blijkt de streek Tholen voor industrievestiging niet bizonder aantrekkelijk te zijn. Daarom te meer is toe te juichen, dat er in de streek zelf initiatieven worden gevonden met als gevolg, dat na de kledingindustrie van dhr. P. W. Priem een ander inwoner van St. Maartensdijk zijn bedrijf gaat uitbreiden of liever gezegd: een tweede industriehal op het daarvoor bestemde terrein in de Smalstad gaat vestigen. Een industrie voor machinale houtbewerking van de gebroeders J. J. en J. M. Muller. Een timmerfabriek met de in dit deel van St. Maartensdijk wel bizonder sprekende naam „De Pluimpot". EEN FLINKE OPPERVLAKTE Men kan het deze week in het raads- verslag van Sint-Maartensdijk lezen, hoe door voornoemde aannemer een definitieve aanvrage werd ingediend om 5000 m2 in dustrieterrein te kopen, een verzoek, dat met algemene stemmen door het gemeentebe stuur werd ingewilligd. Er is hierover al eerder gepraat en al eerder geschreven. Officieel is de aanvrage echter nu pas in gediend, al zijn dan ook al maanden voor bereidingen getroffen. Zodra de rijksgoed keuring komt op de gevraagde premie kan met de bouw van de nieuwe fabriek worden begonnen. Zoals men over het eerst op het industrieterrein gevestigde bedrijf van dhr. Priem niet te licht moet denken, zal men ook deze tweede vestiging uit eigen ge meente niet te geringschattend moeten be kijken. Vijf duizend vierkante meter grond voor dat doel kopen zegt al wel iets. Dat wordt niet allemaal bebouwd. Voor een timmerfabriek is ook een grote opslagruimte gewenst. De fabriekshal zelf zal 72 x 20 meter groot worden, waarvan de werkhal zelf dan 60 x 15 meter. Daarbij komen dan verder een schaftlokaal of zoals dat tegen woordig beter klinkt: een kantine, kantoren en magazijnen, een slijperij, een afvalruimte, waar het afval via een zuiginstallatie m terecht komt en welk afval weer wordt gebruikt voor verwarming van de fabriek. Verder een tekenkamer, de nodige toilets, garderobe, enz. MACHINAAL Op het woord machinale houtbewerking kan wel in het bijzonder de klemtoon vallen, want de 15 houtbewerkingsmachines die in de werkhal komen te staan kosten nog meer dan het gebouw zelf, dat zo op een ton is geraamd. Voorlopig wordt het een bezet ting van 15 man, waarmee dan een miljoen gulden omzet per jaar bereikt kan worden. De fabriek zelf wordt volgens systeembouw opgetrokken en kan dan ook een goede twee maanden nadat er mee wordt begonnen onder dak zijn. Voor die 15 houtbewerkings machines moet een krachtkabel worden aan gelegd van 230 pk. De heer A. Muller- Franke, één van - de commanditaire venno ten van deze nieuwe fabriek hoopte nog dit jaar te kunnen draaien, wat ook dringend nodig is vanwege de al in portefeuille lig gende orders. Of dat mogelijk is hangt af van de spoedige rijksgoedkeuring. HET VERTROUWEN IS ER Dat er voldoende perspectief in dit be drijf zit, blijkt inderdaad uit de verschil lende aanvragen en ook al verstrekte op drachten van schoolinventarissen, winkel inrichtingen, kerkinventarissen, enz. Dat er goed werk gemaakt wordt in het al jaren bestaande bedrijf van de heer A. Muller- Franke is bewezen door de geplaatste kerk- inventaris te Sint-Annaland. Deze aannemer is trouwens ook weer bezig met de bouw van 34 woningwetwoningen en ook daar voor is veel hout nodig. Dit aannemersbe drijf verkreeg een goede naam en vandaar ook dat met vertrouwen de nieuwe fabriek zal worden gesticht. In 1904 kocht de heer J. J. Muller een „metselbedrijf" voor 50,Het was het begin van de grote ontwikkeling, die straks door de zoons wordt voortgezet. In 1939 nam de heer A. Muller het bedrijf van zijn vader over en in 1940 werd het voortgezet onder de naam Muller-Franke, terwijl er in 1953 naast het metselbedrijf een timmer bedrijf bij kwam. Een belangrijke verandering, een flinke uitbreiding staat thans te wachten. Naast handhaving van het aannemersbedrijf A. Muller-Franke komt er het nieuwe en zeer grote bedrijf bij de machinale houtbewerkingsindustrie: „De Pluimpot" c.v. Met het vertrouwen dat de gebroeders Muller te Sint-Maartensdijk in de toekomstige ontwikkeling hebben en met het vertrouwen dat zij anderzijds bij hun afnemers tot dusver hebben verworven heeft deze nieuwe Smerdiekse industrie volop kans van slagen. Dat mogen we van harte hopen, ook voor de streek zelf, waar weer enige ontplooiingsmogelijkheid inzit, waar weer 'n aantal jongelui 'n goede werkkring zal kunnen vinden in de timmerfabriek „De Pluimpot"En daaraan de wens vast knopen, dat meerdere initiatieven komt het niet van buiten, dan wel zo lief) maar uit de streek zelf - mogen volgen, omdat er op het industrieterrein in Sint- Maartensdijk waarlijk nog wel bedrijven bijkunnenen omdat er nog lang niet voorzien is in het tekort aan werkge legenheid. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr. A. Kugel, Poortvliet, Tel. 01662-400. Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel. 01676-415. Dr. J M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, Tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 5 t.e.m. 11 juni 1960 zondag vm. 0.25 nm. 12.50 uur maandag 1.26 1.46 dinsdag 2.16 2.00 woensdag 2.35 3.02 donderdag 3.18 3.45 vrijdag 4.10 4.30 zaterdag 4.55 5.15 Donderdag 9 juni Volle Maan te 2.02 uur. „TROUWE DUIF' 234 km Noyon 21-5-'60. M. Tazelaar 1 37; C. Cornelisse 2 8 9; C. Soomers 3 30 31; P. Kegge 4; Jo Kegge 5 39; J. Deurloo 6; D. Jansen 7; P. Schot 10; P. de Boef 11 18 19 20; Fr. Foppenhol 12 14 32; A. Wagemaker 13 21 36 41; N. Moeliker 15 26 40; L. Jansen 16 22 23 25 33; A. Vos 17 35; A. de Jonge 24 37; G. Soomers 27; C. Praat 28 29; V. Laban 34. Los 12.30. Ie 15-48-3. Laatste 20-48-39. 28-5-60 Guevrain 130 km. J. Kegge 1 9; A. de Jonge 2 3 17 20 29 44; A. Wagemaker 4 21 23 42; D. Jansen 5; C. Soomers 6 19; P. de Boef 7 30 40; L. Jansen 8 11 16 37 38; M. Tazelaar 10 14 41; P. Kegge 12; H. Cornelisse 13 22; J. Kwist 15; G. Soomers 18 35; N. Moeliker 24 39; Fr. Koppenhol 25 27 28 34; A. Burgers 26 31 46; C. Praat 32; J. Praat 33 36; N. Vogel 43; G. de Kok 45. Los 11-50. Ie 2-5-15; laatste 2-53-15. GESLAAGD Aan het Seminarium voor Paedagogiek der Rijks Universiteit te Utrecht slaagde dezer dagen onze oud-plaatsgenoot J. M. Zachariasse, hoofd v. d. ULO school te Amersfoort voor de Akte Middelbaar Paeda gogiek en Psychologie. VEILIGVERKEERSDAG MET DIPLOMA-UITREIKING Maandag stond de gemeente in het teken van de Veilig Verkeersdag. Een geluids- en testwagen van het Verbond waren de gehele dag in de gemeente aanwezig, waar bij de laatste het druk had met het af nemen van testen op reactiesnelheid en ge zichtsvermogen van de weggebruiker. Na een goed bezette kinder-filmvoorstel- ling, was het Dorpshuis 's avonds door 300 personen bevolkt, toen tegelijk met de ver- keersavond ook de diploma-uitreiking plaats vond aan de leerlingen van beide lagere scholen, die dit jaar de proef met succes hadden doorstaan. Er was voorts een aan trekkelijk filmprogramma van verkeers- en culturele film, waaronder een kleurenfilm over Zuid-Afrika. Medewerking verleende tevens het jeugdorkest „Viva la musica" on der leiding van de heer H. J. L. Laenen uit Bergen op Zoom. Onder de aanwezigen was ook burgemeester J. van den Bos, die de diploma's uitreikte en wethouder G. Goede- gebuure. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der afdeling, de heer P. Moerland. Een verloting met talrijke prijzen vormde een wat langdurige, maar voor de aanwezigen toch speciale attraktie. GEVONDEN VOORWERPEN Een padvindersriem, een wollen vest, sok ken en een broche. Inlichtingen bij wacht meester Duine. KLEUTERSCHOOL WACHT OP MEUBILAIR Deze week vond de oplevering plaats van de nieuwe kleuterschool aan de Schoolstraat. Tot ingebruikneming kan echter nog niet worden overgegaan, omdat op het nieuwe meubilair moet worden gewacht. De uiterlijk en nu ook interne pracht kleuterschool wordt namelijk ook van geheel nieuw meubilair voorzien. De levering daarvan loopt wat tegen, zodat jong (en oud) nog even geduld zal moeten hebben. PROPAGANDA-AKTIE VEILIG VERKEER Dinsdag werd onze woonplaats bezocht door de propagandawagen van het Verbond voor Veilig Verkeer. Ook was er ditmaal een testwagen, waardoor weggebruikers in de gelegenheid werden gesteld zich vrij willig te laten testen op reactiesnelheid en gezichtsvermogen. Bij dit laatste bleek, dat een scherp gezichtsvermogen alleen nog lang niet genoeg is om aan de eisen van een goed weggebruiker te voldoen. Zo werd men behalve op gezichtsvermogen ook ge test op gezichtssnelheid, oogstand, diepte waarneming, kleurenonderscheid en aanpas sing in het donker na verblinden. Van deze vrijwillige test werd zo druk gebruik ge maakt, dat alle aanvragen niet eens konden worden afgewerkt. Nadat 's middags in de zaal van de heer Steketee een voorstelling voor de jeugd plaats vond, werden 's avonds voor de vol wassenen een drietal verkeersfilms en een kleurenfilm over Zuid-Afrika vertoond. COLLECTE De collecte t.b.v. het Comité van de Stichting Gezamenlijke Militaire Fondsen bracht in onze gemeente 58.21 op. VOETBALWEDSTRIJD Dinsdagavond had op het sportterrein een vriendschappelijke ontmoeting plaats tus sen een voetbalelftal samengesteld uit het gemeente personeel en de Personeelsvereni ging „Heide Mij." De ruststand was 5 -1 in het voordeel van „Heide Mij". Na de pauze kwam de gemeente-combinatie er steeds beter in en werd aan beide zijden nog slechts éénmaal gescoord, zodat de match, die een prettig en vlot verloop had, met een 6-2 overwinning voor „Heide Mij" eindigde. WEDVLUCHT QUIEVRAIN van de Reisduif te Scherpenisse. afst. 130 kin Los 11.50, le duif 14.12.28, laatste 14.49.08. J. W. Hage Pvl. 1 4 25; J. v. d. Hoek St. M'dijk 2 6 13 15; J. Geuze Scherp 3 7 9 10 18; C. v. d. Have Scherp. 5 14 22; J. Westdorp Pvl. 8; M. Goudzwaard Pvl. 11 17; D. Uil Pvl. 12 23 24; K. Lisseveld Pvl. 16 20; G. Larooy Scherp. 19 21 26. EERSTE OPLEVERING Donderdag 2 juni vond de eerste opleve ring plaats van het nieuwe groene kruisge» bouw. Het zal nu binnenkort voor in ge- bruikname gereed zijn. IS T EEN VISJE Tijdens Hemelvaartsdag verschalkte de heer W. v. Wesel uit Essen (België) in de Oosterschelde een rog van ongeveer 4 kg. UITWISSELING Het ligt in het voornemen van de muziek vereniging „Eendracht" om op a.s. zaterdag een uitwisselingsconcert te geven te Poort vliet. ZANGKOOR OPGERICHT Als nog een uitvloeisel van het bevrij dingsprogramma, toen een zanggroep ge vormd om enkele onderdelen van het grote geheel te verzorgen, is men nu in onze ge meente gekomen tot definitieve oprichting van een zangvereniging. Er blijkt grote be langstelling voor te bestaan, want al direct werden 50 leden ingeschreven, wat voor een gemeente als Poortvliet bepaald geen kleine vereniging meer genoemd kan wor den. Het is een gemengde zangvereniging geworden met 20 heren en 30 dames. Het bestuur van de gemengde zangvereniging „Crescendo" bestaat uit: E. Ph. Nieuwkerk, voorzitter; H. Jansen, sekretaris; J. J. Bolier penningmeester en leden de dames J. v. _d. Male-Roelofse en J. A. de Groe-Holle- brands. Als directeur werd benoemd de heer J. C. Geluk uit Sint-Maartensdijk. De wekelijkse repetitie vindt plaats op de maan dagavond in de verenigingszaal. ORIENTATIERIT De plaatselijke afdeling van het Ver bond voor Veilig Verkeer houdt op maan dag 13 juni haar traditionele oriëntatierit, waarvoor deelnemers reeds nu enthousiast zijn. En dat zijn er al vele, terwijl men zich nog tot vrijdag 10 juni bij de sekretaris dhr. J. van der Maas kan opgeven. De eerste deelnemer zal des avonds om precies half zeven starten op de Markt. Ieder die over brommer, motor, scooter of auto beschikt kan meedoen. Er zijn mooie prijzen beschik baar en er is extra spanning nu mej. M. de Jonge nog eenmaal winnares moet zijn om de wisselbeker definitief in bezit te krijgen. Daaraan zal dus behoorlijk worden getornd. i GESLAAGD Op het te Arnhem gehouden examen slaagde onze dorpsgenoot de heer M. J. van Burgh voor adspirant elektro technisch opzichter. WEDVLUCHT Uitslag van de gehouden wedvlucht Quievrain van de P.V. „De Reisduif" te St. Filipsland. In concours waren 71 duiven. De snelheid van de eerste duif was 923.49 en van de laatste 771.05 m/m. C. Verwijs 1 2 4 en 8; G. Hooglander 3 10 21 en 23; A. Faasse 5 14 15 18 en 22: John Reijngoudt Zn. 6 en 13; Bakker- Hage 7 9 12 16 en 24; K. Reijngoudt 11 en 20; J. C. Verwijs 17; A. Verwijs 19. N.C.V.B. VERGADERDE Onder leiding van mej. van Strien vond de maandelijkse vergadering plaats van de N.C.V.B. in „Ons Dorpshuis". Ds. den Hoed uit Tholen sprak over het onderwerp: „Onze Eredienst". Na deze mooie lezing volgde een geanimeerde be spreking. Op 24 juni a.s. hoopt voor de afdeling te spreken mevr. Jongejan-de Groot uit En schede. (Zie ook plaatselijk nieuws 2e blad) op 1ste en 2e Pinksterdag THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 uur ds. J. den Hoed. 6.30 uur ds. A. Breure. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur ds. J. den Hoed. Tijdens de Pinksterdagen Zendingscoll. Geref. Kerk Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 uur ds. J. van Egmond. 5 uur ds. van der Stoel uit Bergen op Zoom. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur ds. J. van Egmond. Ger. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerk Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 en 6.30 uur, Ds. van Doorn Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10.30 uur ds. O. Elseman uit Bergen op Zoom. OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 uur ds. A. Breure. Bediening H. Doop. 6.30 uur ds. P. Westland. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur ds. A. Breure. In alle diensten Zendingscollecte. Geref. Kerk Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 en 6.30 uur ds. A. Koning. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur zangdienst. Chr. Ger. Kerk Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur ds. van Doorn te Tholen. Ger. Gem. in Ned. Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 ,2.30 en 6.30 uur leesdienst. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur leesdienst. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 uur ds. P. Westland. 6 uur ds. J. den Hoed. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur ds. P. Westland. In alle diensten extra collecte voor de G.Z.B. Geref. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Ger. Gem. in Nederland Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.45 uur leesdienst. Vrijdag 3 juni 6.45 uur ds. H. Ligtenberg van Rotterdam. STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 uur ds. P. Alblas. 6 uur ds. L. G. Zwanenburg. Oud Geref. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30, 2 en 6 uur de heer J. W. Slager. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.30 uur de heer J. W. Slager. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30 en 2 uur ds. J. van der Haar. Pinkstercollecte voor de G.Z.B. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.30 uur ds J van der Haar. Pinkstercollecte. Oud Geref. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.30 uur leesdienst. Woensdag 8 juni 7 uur de heer J. W. Slager van Stavenisse. Oud Geref. Kerk Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.30 uur leesdienst. Rehoboth Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 6.30 uur ds. T. J. Veldman te Colijns- plaat (Zendingscollecte). SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30 uur ds. L. G. Zwanenburg. 2.30 uur ds. P. Alblas. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.30 uur ds. P. Alblas. In deze diensten is de deurcollecte bestemd voor de Zending. Geref. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.30 uur ds. P. Honkoop van Yerseke, bed. H. Doop. POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 juni Iste Pinksterdag 10 uur leesdienst. 2.30 uur, Ds. J. den Hoed Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10.30 uur ds, J. Spelt van Dinteloord. Geref. Kerk Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 uur leesdienst. 2.30 uur ds. J. van Egmond. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag geen dienst. Geref. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10, 2 en 6 uur Student Kok van Rot terdam. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur leesdienst. ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30 en 2.30 uur ds. F. van Dieren. Zendingscollecte G.Z.B. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.30 uur ds. F. van Dieren. Zendingscollecte G.Z.B. Donderdag 9 juni 2.30 uur ds. F. van Dieren Huwelijksbevestiging. Geref. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 10 uur leesdienst. Oud Geref. Gemeente Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag 9.30 uur ds. Gebraad. ANNA JACOBAPOLDER Geref. Kerk Zondag 5 juni 1ste Pinksterdag 10 en 2.30 uur ds. W. Haverkamp. Maandag 6 juni 2de Pinksterdag geen opgave. KERKNIEUWS De Ned. Herv. Gemeenten te Oudshoorn, burgerlijke gemeente Alphen aan de Rijn, heeft een beroep uitgebracht op ds A. Breu re, predikant te Oud-Vossemeer. Na een herderloze periode van ruim an derhalf jaar mocht de Ned. Herv. gemeente van Stavenisse op Hemelvaartsdag weer een herder en leraar aan zich verbinden. Het was op deze dag een plechtige bevesci- gings- en indrukwekkende intreedienst. Het was ds. E. L. de Looze van Hilversum, die candidaat L. G. Zwanenburg in de mor gendienst bevestigde, terwijl de intree in de middagdienst plaats vond. Het kerkge bouw was goed bezet. De familieleden en vele vrienden met een speciale bus naar Sta venisse gekomen, waren eveneens getuige van deze plechtigheid. In de morgendienst had de bevestiger als tekst gekozen Efeze 4:11: En Dezelve heeft gegeven sommigen tot apostelen, en sommigen tot profeten, en sommigen tot evangelisten, en sommigen tot herders en le raars". Aan de handoplegging werd deelgenomen door ds. J. den Hoed van Tholen, ds. P. Westland van Sint-Annaland, ds. H. Bin- nenkamp van Goudriaan-Ottoland en ds. B. Mijndert van Waarder. Na de handopleg ging werd staande gezongen ps. 119:9. INTREDE De intreetekst van ds. L. G. Zwanenburg was uit Handelingen 8 26-29, 35 over Filippus en de Kamerling: „Sta op en ga heen" - „Ga toe" - „opende zijn mond en verkondigde hem Jezus. Achtereenvolgens stond de nieuwe predikant stil bij 1 op weg gebracht. 2 op weg begeleid. 3 tot de ver kondiging van Jezus. Ds. Zwanenburg wees op het bijzondere van Hemelvaartsdag, wat nog te meer spreekt nu hij als herder en leraar aan deze gemeente werd verbonden. In de prediking gaat het evenwel altijd om Christus ter rechterhand Gods Zijn dienaren nog steeds uitzendt. Dat Filippus naar de Kamerling werd gezonden was ook het werk van de Heilige Geest. Na de prediking richtte dominee zich tot de burgemeester en wethouders, er op wij zend, dat kerk en overheid vaak met elkaar hebben te maken. Beiden zijn gesteld tot welzijn van het volk. Moge het een goed samenwerken zijn onder voortdurend gebed. Hierna dankte hij ds. de Looze voor de bevestiging. De wijze waarop zulks ge beurde zou voor spreker onvergetelijk blij ven. Vervolgens begroette hij ds. J. den Hoed als vertegenwoordiger van de classis Zierik- zee en ds. van Dieren als vertegenwoordiger van de Ring Tholen. Spreker verklaarde als jong pedikant behoefte aan de steun der collega's te hebben. Vervolgens dankte hij de consulent ds. P. Westland met wie hij toch al jaren contact heeft en alle andere collega's uit de Ring voor hun tegenwoordigheid. Hij stelde vast dat de president kerkvoogd, de kerkvoogden en notabelen niet weinig heb ben bijgedragen om zijn komst te veraan genamen, terwijl hij van organist Leune hoopte dat wanneer de preek minder goed uitviel het orgelspel des te beter zou zijn. Koster Stoutjesdijk wenste hij toe dat hij nog vele jaren de kerkdeuren wijd open zou mogen zetten en mej. Smits dankte hij voor de netheid in het gebouw. Aan de studentenvereniging „Voetius" verklaarde ds. Zwanenburg veel te danken te hebben. Hij dankte de kerkeraad van Waarde voor hun aanwezigheid en was zeer verheugd over de tegenwoordigheid van ouders, broers, zuster en verdere familie, evenals voor de aanwezigheid van leden der meisjesvereniging en vrouwenbond. Ten slotte richtte de nieuwe predikant zich tot de gemeente, tegenover wie hij verklaarde dat de pastorie steeds voor hen open zou staan en hoopte dat men samen het goed zou zoeken, zoals hij ook met de kerkeraad ge zegend werk hoopte te doen temidden van Stavenisse en haar inwoners. TOESPRAKEN Burgemeester A. Sluijmers verklaarde dankbaar te zijn, dat er weer een eigen predikant in Stavenisse is gekomen, die lief en leed met de gemeente wil delen. Over en weer zal men bereid moeten zijn het goede te zoeken. Spreker hoopte dat dominee zich hier spoedig thuis zou voelen en kracht zou ontvangen voor de hem wachtende taak. Ook de consulent ds Westland van Sint- Annaland verklaarde zich oprecht verblijd met de komst van ds. Zwanenburg, waar men 10 jaar geleden niet had kunnen ver moeden, dat men in 1960 als het ware weer buren zou zijn. Hij verontschuldigde zich voorts bij de gemeente tijdens zijn consu lentschap nog onvoldoende tijd te hebben kunnen vrijmaken. Ds. J. den Hoed van Tholen verklaarde dat het gesproken woord hem goed had gedaan, terwijl ds. F. van Dieren uit St. Fi lipsland er de wens aan verbond, dat men elkaar in het geestelijk leven zou opbouwen. Ds. B. Mijndert te Waarde achtte het een genoegen nu ds. Zwanenburg als predikant te mogen toespreken en verzocht de gemeen te hem in liefde op te nemen. Een afgevaardigde van „Voetius" hoopte dat ds. Zwanenburg de verenigingstijd niet zou vergeten, terwijl de president-kerkvoogd dhr. J. Nortier er op wees, hoe zeer ook de maatschappelijke en geestelijke verzorging met elkaar verbonden zijn. Ouderling W. van Prooijen wees op de zware taak die wachtte, maar er is die troost dat in de verkondiging van Christus' wet en evangelie beiden besloten liggen. Hij dankte voorts ds. Westland voor het vervulde consulentschap. Na het staande toezingen van de morgenzang vers 3 en 6 dankte dominee Zwanenburg alle sprekers voor de goede woorden, eindigde met dank zegging en liet tenslotte zingen de morgen zang vers 7. UITSTEKEND RESULTAAT BIJ EXAMEN ELEKTRISCH LASSEN Een zeldzaam voorkomend succes leverde woensdagavond de examenuitslag op van de gehouden cursus in elektrisch lassen voor een eerste opleiding en voor gevorderden. Het onder toezicht van de Ned. Vereniging Lastechniek afgenomen examen aan 14 cursisten gaf honderd procent geslaagden, waarmee opleiders en cursisten gefeliciteerd. De deelnemers waren Voor de 1ste opleiding: J. Menheere en J. Schot te St. Maartens dijk; D. Oosdijk, H. Jansen en G. de Jonge te Poortvliet en M. Dourlein te Stavenisse. Diploma gevorderden: N. M. de Viet, H. de Wit en C. Guiqièrre te St. Maartensdijk. J. van Beek te St. Anna- land, L. J. Moerland te Stavenisse. W. Vos hol, C. Gebraad en M. C. Dekker te Poort vliet. De LTS kan trots zijn op deze uitkomst. VOORKOMEN, BETER DAN GENEZEN.... Doordat steeds meer giftige stoffen voor de bestrijding van insecten worden gebruikt, nemen de gevaren voor mensen en dier voortdurend toe. Dit risico wordt niet alleen groter voor hen die met deze middelen moeten werken, doch ook voor de consu ment. Het bewaren van vaak zeer giftige be strijdingsmiddelen laat veelal te wensen over, terwijl men dikwijls buitengewoon onacht zaam is met lege flessen en andere emballa ge, afkomstig van deze gevaarlijke midde len. Herhaalde malen zijn hierdoor ernstige ongelukken voorgekomen. Hoewel lang niet alle gevallen van vergif tiging bekend zullen zijn, mag men wel aan nemen dat dit aantal onrustbarend is, niet tegenstaande herhaalde waarschuwingen door officiële instanties. Ondanks de nood zaak, zal het toch niet voldoende zijn hier over nog meer voorlichting te geven. Zo lang er immers met zware vergiften wordt gewerkt kunnen ongelukken niet uitblijven. Het is daarom verheugend dat de weten schap en de Jndustrie steeds zoeken naar die middelen, welke doeltreffend zijn tegen plantenziekten en insecten, maar veel min der of zelfs helemaal niet giftig zijn. Een van deze bestrijdingsmiddelen is Pirox Staande van links naar rechts: de bestuursleden J. den Engelsman, Abr. Soeters (voor zitter), het lid van de elftalcommissie Johs. van Vossen, de spelers: Abr. Gunter, M. Mosselman, G. Heijboer, Fr. Goedegebuure, Jo en Jaap Ridderhof, reserve: Abr. Rijnberg en bestuursleden L. van Poortvliet en Abr. Kurvink. Knielend: A. van Driel, M. Boot, J. Quist, B. Keur en Adr. Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 2